DINSDAG 30 OCTOBER BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Provincienieuws COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op 'Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 eent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels: ƒ1.10!" voor iedere rC(rel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van I5 regels 65 centiedere regel meer *3 cent, bij contante betaling. De Indische pers over de Vlootwet. De „Javabode", het hoofdbezwaar van mr. Van Schaick aanhalend, zegt, dat dit .is luisteren naar tde stem van het gezond verstand, wat zeker de goedkeuring wegdraagt van het Neder- iandsche volk. Het blad igispt minister De Graaf's uitlating omtrent de Indi sche financiën, welke een gezond opti misme zouden wettigen. Het „Bat. Nieuwsblad"' zegt, dat het belang van Indie géén of weinig aan deel heeft gehad in de gevallen beslis sing, .waarmede alleen specifieke partij belangen gediend zijn. De sociale maat regelen, ongebreidelde bijzonder-onder- wijsuitbreiding, ten laste van de ge meenschap en de royale verzekerings wetten liepen gevaar. Bovendien werd gedreigd met nieuwe belastingen en salaris-verlagingen, waardbor de zaak van den aanvang werd vertroebeld. Het „'Nieuws van den Dag" schrijft, dat de verwerping van de Vlootwet een gevoel van rust hergeeft. De „Indische Courant" noemt Kamer, ontbinding en nieuwe verkiezingen de beste oplossing. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De „Volkskrant" meidt De minister van waterstaat heeft aan de directie der spoorwegen meegedeeld, dat maatregelem worden voorbereid om met ingang van 1 Januari 1924 voor de landsdienaren de wedden met 10 pet. te verlagen en 'heeft daarbij den wensch uitgesproken, dat maatregelen van ge lijke strekking zullen genomen worden voor het spoorwegpersoneel. (De directie heeft aan de vakvereeni- gingen deze mededeeling overgebracht cn haar bericht, dat zij met het oog op de reeds ingetreden verlaging van den levensstandaard een verlaging met 10 pet. van de ioonen van het spoorweg personeel toelaatbaar acht. Daarom bestaat bij, haar geen be zwaar, ook harerzijds maatregelen voor te bereiden, waardoor met ingang van I Januari 1924 een loonsvermindering van het personeel met 10 cpt. bereikt zou kunnen worden. De loonraad is uitgenoodigd, om trent dit voorstel van voorlichting te dienen. Verder heeft de directie een wijziging voorgesteld op het R. D. V. (een nieuw artikel 185) waardoor deze loonsverla ging in afwijking van het 'bepaalde bij artikel 36 van het R. D. V. mogelijk wordt gemaakt. De vakvereenigingen zijn uitgenoo digd om binnen 14 dagen haar meening omtrent een en ander te geven. De postcheque- en girodienst. De Kamer van Koophandel te Gro ningen heeft den minister van water- stkaat gewezen op de groote onbillijk- 41) Ook hef duel is verboden en straf baar, maar het- is toch, iets zeer ridde- lijks en zelfs de meest hardnekkige te genstanders van het duel zeggen ten slotte Laat de lui toclubegaan, als ze elkaar den nek willen breken. Diegenen, die aan het duel hadden deelgenomen, zwegen natuurlijk en voelden het als plicht, de grootst mogelijke discretie te betrachten. Van hen was niets tos te 'krijgen en zelfs wanneer iemand onver standig genoeg was, directe vragen aan hen te stellen, antwoordden ze met een schouderophalen. Met Werner ging het niet zoo slecht, I als men eerst dacht. Het bleek, dat hij een schampschot aan den rechterslaap had. Weliswaar was het hoofdbeen ge raakt, maar de verwonding was niet zoo ernstig als ze er eerst uitgezien had. Bijzonder gunstig was de genezing i die bijna zonder eenige ontsteking ver liep. Ernstig was daarentegen de toe stand' van Lothar Kersten. Naar de ge ruchten, die er liepen, kon men elk oogenblik zijn einde verwachten. Indien Dora naar SaarkLrchen terug was gekomen met de 'bedoeling, om daar in de nabijheid der gebeurtenissen te zijn en alle berichten uit de eerste hand' te krijgen, dan had ze zich' deze moeite kunnen sparen. Ze was .in haar slot in Saarkirchen zoo eenzaam en van heid, dat de rekeninghouders bij den postcheque- en girodienst schade lijden door de sohuld van de administratie van den dienst. De Kamer noemt het daarom een zedelijken plicht van de regeering hieraan tegemoet te komen, door te bevorderen', dat aan dé rekeninghou- drs van het oogenblik, dat de dienst werd stop igezet tot het tijdstip, dat deze weder zal worden heropend of dat men naar believen over zijn saldo zal kunnen beschikken, een rente van 5 wordt vergoed. De Brusselsche Bank. De voortvluchtige directeuren van de Brusselsche Bank te Amsterdam blijken zich verscheidene dagen in -een hotel aan het Rogierplein te Brussel te heb ben opgehouden. Toen het Belgische gerecht door de Nederlandsche politie werd gewaarschuwd, waren zij reeds doorgereisd naar Parijs, waar zij ook eenigen tijd zouden hebben vertoefd en in- een nacht 8000 gulden verteerden. Vermoed wordt dat De J. en B. naar België zijn teruggekeerd, waar zij nu ook ijverig worden opgespoord. Aansprakelijkheid van gezagvoerders. De vereeniging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij heeft zic'n per request gewend tot den minister van financiën en daarin verzocht te willen bevorderen, dat de wetten op het heffen van rechten van invoer en Accijnsen zoodanig worden gewijzigd, dat de gezagvoerder niet 'langer persoonlijk aansprakelijk wordt gesteld voor de overtreding dezer wet ten door andere opvarenden. Zij betoogt, dat wat wellicht in 1822 en 1870, toen de schepen veel kleiner waren en het bedrijf zich in veel kalmer banen bewoog, nog mogelijk was, nl. dat de gezagvoerder persoonlijk vol doende toezicht kon uitoefenen op de gedragingen der schepelingen, thans 'f menschelijk kunnen te boven gaat. Niettemin wordt hij gestraft met een boete van tienmaal het bedrag van den accijns als op zijn schip of bij een der schepelingen smokkelwaar gevonden wordt. Deze boeten zijn in vele gevallen niet op den schuldige te verhalen, waarom zij er op aandringt de betrok ken wetten zoodanig te wijzigen, dat niet de gezagvoerder maar de schuldige wordt gestraft, zoo noodig met gevan genisstraf. VLISSINGEN, 30 OCTOBER. De zeehaven Vlissingen. In het „Polytechnisch Weekblad" no. 42 schrijft de oud-kapitein ter zee W. B. K. Boom, directeur van het havenbedrijf, een artikel over onze zeehaven, waar in hij bezwaren aanvoert tegen een in, hetzelfde weekblad van 17 Augustus jl. verschenen artikel: van ir. W. Simon Thomas en getiteld,De verkeerslig- ging onzer zeehavens. De schrijver verdedigt daarop de ver grooting en verbetering van de buiten haven, aangezien de binnenhavens ge schikt zijn voor schepen met 7.5 M. diepgang. Het water in de binnenha ven kan 'hoogstens tot 9 M. worden op gezet, doch dit baat niet, daar de toe gang gevende sluis bij hoogwater sledhts schepen van 21 voet diepgang doorlaat. Bovendien, ligt de sluit on- guntigs, zoodat groote schepen er zeer moeilijk door kunnen. Deze toestand alles afgesneden, als leefde ze op een verlaten eiland. Graaf Klinter was eens op bezoek geweest en nog heel vluchtig. Over het due] had hij natuurlijk met geen woord gesproken:' De geheimraad kwam ook niet hij was in het sanatorium bij zijn zoon. Óp een briefje met potlood ge schreven, had hij 'Dora meegedeeld' „De artsen weten niet precies, of Lothar typhus heeft. Is dit het geval, dan is het .besmettelijk en kan ik het sanatorium niet verlaten en evenmin naar het directie.-bureau gaan. Laat me echter de allergewichtigste stukken zenden, opdat .ik ze door kan zien en- een,ige notities er bij schrijven. Naar Saarkirchen kan ik natuurlijk ook niet komen, om je zelf niet 'n gevaar *e brengen." Men kon aan het schrift van den oudten heer zien, hoe de gebeurtenissen hem hadden aangegrepen. Mevrouw Schottelius toonde natuur lijk girooten lust, een bezoek aan juf frouw Wolf te brengen, om zich van den toestand van Spalding op de ihoogte te stellen: Dora had haar dit echter met zulke heftige woordten en in zoo'n opwinding verboden, dat haar tante inderdaad van het bezoek afzag. Maar zij hield zichzelf telefonisch op de hoogte van Spaldings toestand bovendien meldde Lenske geregeld op het generaal-bureau, hoe het niet Spal ding ging en alle berichten luidden gunstig. Er was een pleegzuster bij Werner toen hij echter zoover was, dat hij het heeft ontwikkeling van, Vlissing's zee haven tegengehouden, hetgeen schrijver met voorbeelden toelicht. De Castle-lijn gaf o.m. daarom de vaart op Vlissingen prijs. Van de buitenhaven wordt geen grooter gebruik gemaakt, omdat zij te klein is, voor overlading niet ingeriert en onvoldoende geoutilleerd. Als de „Zeeland" Vlissingen prijs geeft, is de verwachting van zeer velen, dat een En- gelstehe maatschappij er voor in de plaats komt. Vlissingen ligt voor het transito-ver keer naar Duitschiand op z'n minst even gunstig als Antwerpen. In Januari is de inspecteur van de Red Star line nog persoonlijk komen on derzoeken op de mogelijkheid, de 'haven om de 14 dagen aan te ioopen voor het embarkeeren van 300 tot 400 passa giers, waardoor liet opstoomen naar Antwerpen zou worden vermeden. Het resultaat was ongunstig, maar schrijver ziet daarin opnieuw een, bewijs voor zijn standpunt. Hij: blijft er bij, dat Vlissin gen voor het vervoer van passagiers, post en ijlgoederen door de natuur bij zonder is bevoorrecht. De heer Boom toomt dan verder aan dat Vlissingen beteekenis heeft als uit gangspunt eener Kanaalroute en dat wat Zuid-Duitséhland betreft, Vlissin gen het wint van den Hoek van Hol land, terwijl verder op z'n minst de voordeelen en nadeelen van Hoek van Holland en Vlissingen tegen elkaar op wegen,. Bovendien is liet een feit dat in dertijd het Noord-Duitsche verkeer via Vlissingen grooter was dan via Hoek van Holland. Alles bij elkaar ligt, vol gens schrijver, Vlissingen voor het transitverkeer gunstiger dan Hoek van Holland. Uit 'het oogpunt van spoorwegpoH- tiek ligt, geeft schrijver toe, de kwestie eenigszins anders. De treinen- op Vlis singen zijn voor het locaal verkeer van veel minder beteekenis, dan die op Hoek van Holland, mdar men vergete niet, dat, als de Nederlandsche Spoorwegen meenen Vlissingen minder goed te kun nen bedienen, het wei eens zou kunnen blijken, dat zij hiermede ook grooten- deels het Zuid-Duitsche verkeer transit Nederland nrijs geven. Na vastgesteld te hebben, dat de sto ring in het wereldverkeer nog niet is opgeheven maar eenmaal toch opgehe ven zal worden, komt de 'heer Boom tot de volgende conclusie Zooals wij het zien zou liet kauf- mannisch wezen ais Nederland dan zorgde aan zijn Zuidgrens een voor alle schepen toegankelijke en voor het snel verkeer goed geoutilleerde haven met mogelijkheid tot uitbreiding te bezitten. Laat ons zorgen, dat wij daarmee bij tijds klaar zijn. Kerk-Concert. Wij kunnen mededeelen, dat a.s. Maandag in de Groote Kerk een concert zal worden gegeven door liet Solo- kwartet voor Kergezang te Leipzig. Dit concert is ten bate van de Duitsche kinderen. Uit de critieken van concerten :in ©n buiten, ons land lezen wij, dat het kwartet bestaat uit vier geschoolde, begaafde stemmen, en dat 'het gezang beheerscht wordt en vooral de pianis simo's aangrijpend' mooi zijn. Elders dezen wij, dat de zangers en zangeres sen honderden menschen dwingen een uur lang in ademlooze stilte toe te luis teren. Wij smukken deze voorbereiding vol strekt niet op. Zeer vele, allergunstigste bed' kon verlaten, week Klinter niet van zijn zijde. Dat was op zichzelf al een verontschuldiging, dat hij niet naar Saarkirchen kwam. Den ouden geheimraad had Klinter sedert diens terugkeer nog niet gezien. Hij, kon hem in het sanatorium ook niet gaan bezoeken, omdat er besmettings gevaar was. Het was Klinter ook goed zoo. Zou hij den ouden man bij al zijn verdriet nog verteilen, dat zijn zoon in een vlaag van verstandsverbijstering bijna een onschuldige naar de andere wereld had geholpen Klinter wist hieel goed, hoe graag de geheimraad' Werner mocht en hoe hij hem waardeerde. Klinter had zijn zieken vriend naar den tuin gebracht in een zonnog hoekje. ,;Het gaat nog niet erg met het ioo pen", meende Werner. „De beenen wil len nog aldoor anders dan het hoofd." „lErt hoe gaat het met het hoofd •vroeg Klinter. ,/Dat doet nog altijd' leelijk pijn. De wond is nog altijd niet dicht. De kogel heeft een behoorlijke' „schram" ge maakt. Menigmaal komt het voor, alsof alle schroeven daar boven los zitten." „Ze zullen wel weer vast gaan zit ten", troostte graaf Klinter. „Rust hou den en niet te gauw weer aan het werk gaan Op het Justinus-werk is de dwarsgang gisteren klaar gekomen. Mandlick heeft het me verteld, opdat alles goed in orde. We willen hopen, dat nu vender ook alles maar goed gaat." berichten' hebben wij voor het grijpen. Moge een talrijk bezoek getuigen, dat men gaat om het liefdadig doel en om het kwartet, dat zeer zeker van een voortreffelijk muzikaal peil is. Verkoop Grand Hotel. Het Grand' Hotel dat Zaterdag door den heer H. M. van Weel q.q. is ge kocht is aan hem toegewezen. De aankoop heeft plaats gehad voor de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", welke maatschappij het hotel zal ex- ploiteeren. Het mag wel verwacht worden dat hierdoor een toenemend bezoek van Engelschen aan onze badplaats kan worden tegemoet gezien. De maatsch. „Zeeland'' kan overal op gemakkelijke wijze reclame maken "voor een uitstapje naar Walcheren en deze reclame zal ongetwijfeld een druk bezoek van En gelschen tengevolge hebben, te meer waar Engelschen die thans reeds een uitstapjenaar Walcheren hebben ge maakt, daar allen hoogst tevreden over Stremming verkeer over de Schipbrug. Het verkeer over 'de Schipbrug za! morgen van des morgens 9 uur af tot des middags gestremd zijn, omdat het Zaterdag te water gelaten stoomschip „Slamat" moet zwaaien en de kruiser „Java" weder van de binnenhaven naar „de Schelde" wordt teruggebracht. Een propaganüa-vergadering. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van de Ned. Christ. Geheel- Onthouders-vereeniging een openbare propaganda-vergadering in het lokaal Noordstraat 34, welke goed' was bezet. Na opening door den veorzitter, den heer Hensel, oo de gebruikelijke wijze, werd opgevoerd het tooneelstuk „Hebt elkander lief". De uitvoering hiervan was zeer goed te noemen, en hield, de aandacht der aanwezigen tot het eind in hooge mate gespannen. De verschil lende 'bedrijven werden vlug afgewerkt en gaven een goeden kij.k op de ellende, door den alcohol teweeggebracht. Het zangkoor van de afdeeling gaf enkele nummers. Het geheel was een vruchtbaren avond voor de afdeeling. 'Het gezin dat een onderdak had be komen in een paar hokken op een ter rein bij de gemeente-reiniging, js thans een gemeente-woning aan den Koude- kerkschen weg ter beschikking gesteld, zoodat het nu een behoorlijk onder dak heeft gekregen. Voor het voorioopig machinisten- diploma zijn geslaagd de heeren L. F. Batjeu en J. D. van Mameren, leerlingen van de De Ruytersohool Een eetsalon. In een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt dat de heer H. van Breen morgen in de St. jaeobstraat een goedkoope eetsalon zal openen. Hendrikse en Co.'s bankiers- en effectenkantoor. Men meldt ons, dat die te Middelburg gevestigde N. V. Hendrikse en Co.'s bankiers- en effectenkantoor, aldaar in 1911 opgericht ter voortzetting van de sedert 1857 aldaar gedreven zaken door wijlen de heeren Hendrikse, haar bestaande bijkantoren te Sluis en Oost burg weder met een gaat vermeerderen en wel te Goes. „Het verwondert me, dat het gerecht er zich nog niet mee bemoeid heeft", zei Werner. „Ik kon dan zeker zijn van een paar maanden rust." „Zoo erg kan de zaak niet Ioopen", sprak KLintèr. „Jij bent uitgedaagd ge worden. Kapitein Kersten kunnen ze ook niets maken, zelfs ai wordt hij nog heelemaal beter, want hij heeft zonder twijfel .gehandeld in een toestand van ontoerekenbaarheid. De zwaarste straf die je kunt krijgen, is twee maanden vestingstraf en die kan je hier of daar als vacantie doorbrengen tenslotte is dat geen zaak, waarmee je eer is gemoeid." „Staat het zoo slecht met Kersten „De dbctoren halen hun schouders op en dat .is altijd een slecht teeken. Wat hem eigenlijk scheelt, weet men niet. Hij heeft hoogie koorts, waartegen geen enkel medicament heipt en het is de vraag, of zijn hart, dat door de vo rige aanvallen is verzwakt, het wel uit zal houden. Tweemaal is hiji reeds op gegeven en telkens kwam er dan weer een lichte verbetering." „ik hoop van iganscher harte, dat hij beter wordt, al was het alleen maar om zijn vader", sprak Werner. Gewoonlijk verliet Klinter eerst 's avonds Iaat zijn vriend, om naar huis te rijden en daar tot diep in den nacht te zitten werken om de schade van de uren, die hij bij Werner had door.ge- ik het je zou kunnen mededeelen. Het is bracht, in te halen. Als Werner in den spiegel keek, kwam hij steeds tot de conclusie dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het zekerste en eenvoudigste ge neesmiddel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Forster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen ƒ0.65; in apotheken en drogistzaken. 10 Patrimonium. Door het gewest Zeeland van „Patri monium" is aan de verschillende Kerke- raden in de provincie Zeeland, waar een afdeeling .gevestigd is, verzocht de dezen winter krachtig te voeren propa ganda voor zijn beginselen onder ons Christelijk volksdeel, zooveel mogelijk te willen steunen en eventueel bij huis bezoek als anderzins d'e leden dezer ge- mente op te wekken, voor zoover noo dig, als lid' der plaatselijke afdeeling toe te treden. Tevens wordt medegedeeld, dat het gewestelijk bestuur de afdeelingen van „Patrimonium" in overweging heeft ge geven- op een eventueele vergadering een onderwerp te behandelen „De Kerk en de Sociale kwestie" en daarbij ook de Kerkeraden uit te noodigen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In de Zaterdag te Ter Neuzen gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd besloten aan de directie der Ne derlandsche spoorwegen te verzoeken evenals vroeger ook den dienst der spoorwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen (Mecheien en Gent-Ter Neuzen) weer in den officieelen reisgids te willen opy nemen. Ofschoon dit Belgische maat schappijen zijn, wordt de dienst toe'1 ook voor een deel in Nederland uitge oefend en zou 't ontbreken dier dienst regelingen ten slotte weer den 'indruk kunnen vestigen dat Holland bij Vlissin gen eindigt. Aan Ged. Staten zal naar aanleiding van een adres van den bond van auto bedrijfshouders in Nederland betreffen de het overzetveer te Wolpiiaartsdijk worden verzocht, maatregelen te wil len overwegen, dat zoover mogelijk aan dat verzoek wordt tegemoet gekomen. 'Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer van Gronin gen tegen .handeldrijvert door ambtena ren met volledige betrekking dat der Kamer van Delft tegen het bindend ver klaren van een collectieve arbeidsover eenkomst der Kamer te Middelburg om niet in te gaan op het denkbeeld van de Nederlandsche vereeniging voor Locaafepoorwegen om rentegarantie van wege den staat dat der Kamer te Alkmaar betreffende ,het benoemen van een commissie van crediteuren bij groote faillissementen. Tegen liet ontwerpIJkwet, strek kende tot het doen vervallen van oude benamingen van maten en gewichten heeft de Kamer geen bezwaar. Aan het adres der Kamer van Tilburg betreffende strengere toepassing der Loterijwet werd, omdat dan veel on schuldige zaken zouden worden getrof fen, adhaesie onthouden. Betreffende de arbeidswetgeving zal hij ©r zeer bleek uitzag. Hij had enorm veel 'bloed verloren en de kogel had bijna (het scheelde geen centimeter) de groote slagader in den slaap de zoo genaamde temperalis geraakt. Aan den rechter kant was er een twee vingers breede geul in zijn haren, die men pas bemerkte, toen hef ver band afgenomen werd. De dokter kwam dagelijks en elke maat als bij het verband vernieuwde, verklaard© hij, dat hij> zeer tevreden was over de genezing. Werner wist wel, welke geruchten er over hem in omloop waren, wat het duel betrof. Hij wist, dat de algemeene opinie was, dat hij en kapitein Kersten eikaars mededingers waren bij me vrouw Glover. Hij vermoedde, dat deze geruchten ook Dora zouden bereiken. H-oe zou zij daarover 'denken Hij kon echter absoluut niets doen, om haar de ware toedracht der zaak te doen kennen. Als er verder niets tus- schen hen beiden was geweest en zij slechts tegenover elkaar stonden als meesteres en ondergeschikte, zou haar de 'heele duel-historie niet aangaan graaf Klinter kon hij onmogelijk ver zoeken, welke verklaringen dan ook te geven, want dan zou hij. hem moeten toevertrouwen, dat Dora hem geenszins onverschillig liet en dat er hem veel aan gelegen was, dat zij juiste inlichtingen over het voorgevallene kreeg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1