INGEZONDENSTUKKEN Beursbeschouwingen GEMENGD NIEUWS dooden het sterven gelieven te noemen, ons door het tooneelgezeischap „Co- moedia", dat het Centraal-theater be speelt, worden voorgezet. Stukken waarin de dood voor het voetlicht ge haald wordt, hebben nooit publiek ge lrokken waar het nu door komt, komt het, maar dat ihet zoo is, zal elk die met het tooneel bekend is, bevestigen. „Peter Grimm's terugkeer" maakt ook hierop geen uitzondering. Terwijl het toch ontegenzeggelijk een interessant stuk is, het geheel nieuwe waarop zooals men beweert zoolang is ge wacht. Het wordt daarbij keurig ge speeld, vooral door den heer Lobo (Pe ter Grimm) die voor deze rol alles over heeft. Ondanks het abstracte van het onderwerp, een in tooneel-beeld bren gen van ideeën, blijft het stuk boeiend- tot het slot toe, dat buitengewoon fijn is gedacht. Ook andersdenkenden zullen zeker onder den invloed komen van de wijze waarop dit onderwerp is behan deld men kan een speld in de zaal tijdens de vertooning hooren vallen. Andersdenkenden. Bij elke voorstel ling op 't tooneel onverschillig wat er wordt vertoond zijn er voor- en tegen standers. Ik zeg niet in de zaal, maar in de maatschappij. Schrijver dezes heeft misschien een vijftig tooneelwerken ge schreven of bewerkt, het ,is dus niet aan te nemen, dat hij een tooneel v ij a n d zou zijn. Maar hij gevoelt dat het schandelijk onbillijk is menschen te la ten betalen voor iets waartegen zij principieel gekant zijn En dit geschiedt wanneer staat of ge meente 't zij .een onderneming, 't zij een bepaalde voorstelling subsidieeren. La ten we ons even bepalen tot Peter Grimm. Ik persoonlijk vind de voorstel ling zeer mooi. Ik ben overtuigd dat an deren om principieele redenen ernstig bezwaar zullen hebben. En ik vind het een groot schandaal dat die anderen gedwongen worden in de kosten dier voorstellingen mee te betalen. Dit is natuurlijk maar één voorbeeld. Princi pes behoeven er nog niet altijd bij 'te nas te komen. Wat de een kunst noemt, beschouwt de ander als charletannerie en omgekeerd. Voor het oogenblik zal ik mij van het geven van voorbeelden onthouden, doch wil er alleen op wijzen dat het subsidie-kwaad al zoo is inge worteld dat er gezelschappen worden gesticht uitsluitend met het oog op de subsidie, terwijl die subsidie, of het daarop verkregen voorschot hun eenig bedrijfskapitaal :is. De weigering van subsidie door den Haagschen raad aan de Zwiendel-Opera heeft deze al genekt voor zij vender slachtoffers kon maken, 't Is wel brutaal allerlei menschen in dienst te nemen, waardoor zij mogelijke andere betrekkingen lieten loopen of de gelegenheid lieten voorbij gaan op een andere zelfstandige wijze in de komen de maanden in hun bestaan te voorzien, zonder te weten dat men hen betalen kan, alleen azende op de aalmoes d:ie de gemeente Den Haap haar wel zou geven. Een ondernemer die op zoo lichtzinnige wijze handelt moet straf rechterlijk vervolgd kunnen worden. Maar ook de overheid gaat met haar willekeurig subsidiesysteem niet vrij uit. Laat het besef tot onze vroede vaderen doordringen, dat het in een vrii land een groote onrechtvaardigheid is, al zou het maar één mensch zijn, te doen betalen in de kosten van een voorstel ling (van wat ook) die hij niet mooi of principieel schadelijk acht. Maar omge-. keerd late men ook alle bizondere be lastingen op vertooningen van welken aard vallen, wijl hierdoor de zelfde on rechtvaardigheid in omgekeerde rich ting wordt geschapen. De man die als tooneeldirecteur tien mille per jaar verdient, betale precies evenveel belas ting als zijn broer de kruidenier, die per jaar 10.000 netto winst maakt. En om de'zaak no,g precieser te stellen De klant die bij den tooneeldirecteur -'oor 4 besteedt, late men evenmin of even weinig belasting betalen als hij die bij den kruidenier voor 4 winkel waren koopt. H. H. Jr. dan .kunnen we van avond nog alles in orde makeni. Ik ga pakken in mijn kamer." „Ik zal je helpen, kind." „■Neen, neen, tante, Iaat maar U hebt uw .eigen boeltje in te pakken ik zal zelf wel mijn koffer in orde maken. Het meisje kan eerst u en dan mij no,g wat helpen. Viraag den kellner, of hij het meisje even wil laten roepen ze zal wel in „De Kroon" zijn, waar van avond gedanst wordt. Ér moet maar even iemand heengestuurd. worden, om haar te halen. Morgen vroeg gaan we dan weg met den eersten trein." Tegen den avond kwam er een tele gram uit Saarkirchen van het directie bureau, luidend „Ber,graad Spalding van het paard gevallen. Zware hoofdwond, kan geen dienst doen." Dora oVerlegde met zichzelve en zond dan een telegram terug „Ben overmorgen terug." De trein naar Munchen ging 's mor gens om 5 uur 45 uit Berchtesgaden om half vijf zou men gewekt wórden. Dora en haar tante gingen v-roeg naar bdd, dat wil zeggen, Dora probeerde te slapen. Wat een vreeselijke nacht 1 Elke mi nuut was een ziele-foltering 1 Radeloos weende en snikt Dora uren lang in haar kussen, totdat ze geheel uitgeput was. Doch ook toen kon zij den slaap niet vinden. De angst, de ontzettende angst liet haar geen rust. De angst schrikte haar RECHTSZAKEN. De rechtbank te Rotterdam deed uit spraak in de zaak tegen een 24-jari- gen man. Zooals men zich herinneren zal kwam op 21 April jl. tegen slui tingstijd een man in den sigarenwinkel van T. A. J. Neyszen in le Nieuwstraat, die vroeg om een doosje sigaretten. Toen de winkelier zich omkeerde, kreeg hij plotseling een harden slag tegen het hoofd, waardoor een bloedende wonde ontstond. Op het hulpgeroep van den winkelier vluchtte de aanrander, zon der iin de gelegenheid te zijn, zijn dief stal te plegen. De rechtbank veroordeelde den Pool, die de vorige week in verband met deze zaak terecht had gestaan, wegens po ging tot diefstal, voorafgegaan en ver gezeld van geweldpleging ten einde de zen diefstal voor te bereiden en gemak kelijk te maken, tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven ■Mijnheer iie Redacteur, Mag ik U beleefd verzoeken mij nog een plaatsje in uw Wad te willen toe staan, naar aanleiding van het schrij ven van den lieer A. v. H. in uw blad van Donderdag. Bij voorbaat mijn dank. A. v. H. vraagt waarom ik mijn mod der- en poelen-wandeling niet heb uit gestrekt tot aan de Boschjeslaan. Wan neer ik geweten had dat ook daar de toestand zoo erg was, als door U aan gehaald, zou ik dit zeker ook gedaan hebben. Ik zou dan ook nog verder hebben kunnen gaan en ook gewezen hebben op den slechten toestand in de Ridderspoorlaan. waar ook dringend verbetering noodig is. Ook zou dan nog kunnen gewezen zijn op het feit, dat in de 'nabijheid mijner woning op het Tuin dorp al sedert eenige dagen een water plas ligt zoo groot, dat deze met geen stok is te overspringen. Het doel van mijn schrijven was alleen te wijzen op den slechten toestand van den hoofd weg die naar het Tuindorp leidt, omdat het voor mij vaststaat dat de door mij bedoelde weg de hoofdweg is en ik den zandweg dwars over de Nieuwe Markt beschouw als een hulpweg. Ik hoop echter van harte dat ons beider schrijven er zal toe mogen lei den, dat in die toestanden verbetering wordt gebracht. Hierbij genoeg over deze kwestie. P. J. K. Stijgende Dollarkoers. Dalen de Pondenkoers. Flamvere staatsfondsen. Inflatievrees in Engeland. De invloed van den toestand in Duitschland. Het gevaar der dollar-apprecia tie. Minderende kans op in flatie ten onzent. De beurs zonder „jesture". Een stijgende dollarkoers, een dalen de pondenkoers, een flauwere stemming inet afbrokkelende noteeringen voor Staatsfondsen, hier zoowel als in En geland, ziedaar de factoren welke de effectenbeurs in de afgeloopen week overheersohten, en den fondsenhandel tot een schaduw deden inkrimpen. De verveling heeft zich 'blijkens een der Engelsche bladen dermate van de Lon- densche beursbezoekers meester ge maakt dat de gebruikelijke anecdotes zelfs disagio doen 1 En hier is liet niet beter. Kan het verwonderen „Scltre- cken ohne Ende" zijn het die de beurzen hebben te verduren en de angstige be legger, die den ganschen dag over niets anders denkt dan om het restje duiten dat hij uit den oorlogsbrand gered heeft, veilig te bewaren, loopt van den gulden steeds weer op angst om hem, die misschien met den dood worstelde, angst om hem, dien zij dien zij haatte, ja haatte met al de kracht van haar pel. Ze haatte dien man en ze sid derde voor zijn leven. Dora luisterde naar elk gerucht. Juf frouw Wolf had gezegd, dat ze zou telegrafeeren, „als er een ongeluk ge beurde". Om twee uur 's nachts, toen alles stil was, toen aLle leven tot rust gekomen was in het hotel, werd er heftig gebeld. Schreden weerklonken langs .de trap en de gangen Doira verbeeldde zich, dat er aan haar deur geklopt werd en dat haar een telegram overgereikt werd met het .doodsbericht. 'Het was ook in derdaad een spoedtelegram, maar voor een anderen gast. Deze ©ogenblikken van uiterste spanning bezorgden Dora echter zulk een hartklopping, dat ze nu heelemaal niet meer slapen kon. Eindelijk, einde lijk sluimerde ze ,in. Doch ze had mis schien een half uurtje geslapen, toen ze alweer gewekt werd. Ze was doodmoe en zeer terneer gesiaigen. Ze begreep niet, dat deze toestand van overver moeidheid een weldaad voo.r haar was; haar lichamelijke vermoeidheid temper de ook haar gedachten en maakte dat ze angst en zorgen niet meer zoo sner pend voelde. Dora kleedde zich, ontbeet en reed met haar tante en het dienstmeisje naar het station. naar het Pond en van 'het Pond naar den Dolllar (waarlijk, lezer, de kapitale 'letter is niet onverdiend om toch maar het kapitaaltje intact te 'houden. Want in E.uropa schijnt geen geld .meer veilig te zijn. Wat er nu weer aan de hand is Een paar weken geleden heeft één der Engelsche onderministers, die •geen deel van de regeering uitmaakt een speech gehouden, gelijk ieder die meer meent te weten dan een ander dat wel pleegt te doen .en bij die gelegen heid 'heeft die onderminister zich het onvoorzichtige woord laten ontvallen .dat ,,a little inflation" (een weinig in flatie) voor den. economischen toestand van Engeland niet zoo kwaad zou zijn. Hij'beriep zioh daarbij op een uitspraak van een der voornaamste Engelsche 'bankdirecteuren, Sir Goodenough van de Barclay's Bank en vooral deze ver wijzing naar een zoo gezaghebbend specialist op het stuk der financiën, deed den indruk post vatten dat de Engelsche regeering overwoog om den koers van het Pond. Sterling te drukken. Het bleek natuurlek alras dat de on derminister over zaken gesproken had, waarvan, hij geen voldoende verstand had en de heer Goodenough was er aanstonds bij om de miinister-ieele ver gissing te signaleeren, terwijl ook door andere financieele deskundigen nog eens met nadruk op de funeste gevolgen van een inflationistische politiek werd gewezen. De reigeering en hier ligt de oorzaak van 'het misverstand had alleen voorgesteld een bedrag vain 50 -milliioen te besteden voor de uitvoering van publieke werken ter bestrijding van het groote aantal werkeloozen, dat in Engeland thans meer dan i% millioen bedraagt. Dit beteekent natuurlijk wel een verdere uitbreiding der vlottende schuld, maar is toch niet met inflatie op één 'lijn te stellen, daar ook zonder de uitvoering dier werken door de re geering groote bedragen vooir de werk- loozenondersteuning moeten worden gevoteerd. Maar toch heeft het kwade gerucht blijkbaar velen ontrust, werden po n'den leeningen verkocht en dollarlee- ningen teruggekocht en heeft men zelfs van Amerikaansche ziide het tegoed in Engeland' opgevraagd, tengevolge waarvan de wisselkoers op New-York eenige procenten daalde. Het verband tusschen de noteeringen op verschillen de plaatsen was oorzaak dat ook ten onzent een zwakkere stemming voor Ponden ontstond en dat de noteering van den dollarkoers begon aan te trek ken ze 'is de laatste dagen van 2,54'/2 tot 2,58'/2 gestegen. Naast deze zijideilinigséhe oorzaak voor de stijging van den dollarkoers ten onzent is er ook een rechtstreeksche aanleiding voor te vinden in de onrust barende gebeurtenissen, welke zioh i.n Duitschland afspelen, en die uit den aard der zaak voor ons land-, daf zoo nauw bij de industrieele bedrijvigheid over onze Oostgrenzen betrokken is, groote bëteekenis hebben. Nog altijd voedt men de hoop dat. tenslotte de groote Kladderadatsch in Duitschland zal kunnen worden voorkomen, dat de receeri.ng door de uitvoering harer fi- nanicieele plannen aan het volk weer een ruilmiddel ka*1,: géven, waarvoor het wat koopen kan, maar hoe langer de uit voering dier .plannen op zich laat wach ten hoe minder de kans wordt dat de,ze eenig effect zullen sorteeren. De nieuwe Rente-mark, één der vijf nieuwe geld- creaties van de coalitieregeerinic, is nog mi et eens in omloop gebracht, maar nu reeds wordt gemeld1 dat men er voor geen grein vertrouwen in stelt. Zij, die goud, goederen, graan bezitten houden het vast «n anderzijds dwingt de ban ner tot roof- en stroootochten. welke achier de etenstafel gemakkelijk kun nen worden veroordeeld, maaralleszins verklaarbaar zijn. En het is geen wonder^dat het toenemen van de ver- warringin Duitschland hier op de fond- Het heele dal was in nevel gehuld en toen de trein door .de bergen snelde, zag men links en rechts niets dan mist en men voelde de donkerte en vochtig heid op zich drukken zooals de zorgen Dora op het gemoeid: drukten. Nu was ze gedurende de reis ander- halven dag zonder eenige verbinding met haar huis. Geen bericht kon haar bereiken, noch .een igoe.de, noch een slechte tijding en id.it maakte haar zelfs rustig. Maar ze wist, dat d,e angst voor het geen ze thuis aan zou treffen, des te heviger zou terugkeeren naarmate ze dichter .bij huis kwam. Te Freilassing namen ze den Salz- burger sneltrein, die naar Munchen ging. De nevel trok op en de gouden herfstzon kwam langzamerhand te voorschijn. Toen men tegen half tien te Rosenheim aankwam, scheen de zon stralend, over alles. Tante Schottelius had herhaaldelijk geprobeerd, een gesprek met Dora aan te knóopen, doch had .geen enkel maal antwoord gehad. Ze garïïet nu maar .op om Dora ni.et te hinderen. Ze zaten met haar beiden in een eerste klas coupé zonder medereizigers. Dora hield, haar oo,gen gesloten. De rythmische stooten van de w-ielen riepen haar onafgebroken toe „Voorbij voorbij 1 uit uit 1" Het was alles voorbij alle dwaze verwachtingen,' alle hoop op geluk en toekomst. Ze behoorde niet tot de ge lukskinderen haar verscheen het geluk als een fata morgana en verdween senmarkt van invloed is, en steeds weer de drang opkomt om guldenfondsen te verruilen. Weliswaar heeft'ook de dol lar in den oorlogstijd een groot disagio gedaan, het vertrouwen in de finan cieele en economische positie der nieu we wereld is thans zoo groot dat men zulk een depecriatie niet weer voormio- gelijk houdt de oorzaken van die de preciatie waren, destijds trouwens ook van dien aard dat een herhaling vrijwel uitgesloten schijnt. Toch is het goed zich er in dezen tijd op te bezinnen dat de appreciatie voor den dollar overdre ven. kan worlen en tot verliezen kan leiden, terwijl tenslotte ons staatscre- diet en heel ons economisch leven er onder zou gaan lijden wanneer" al te groote bedragen in Amerikaansche fondsen werden belegd. Het zou op die wiize voor staat en gemeenten en straks ook voor industrieele vennootschappen alleen tot zeer hooge rente mogelijk zijn om zich de benoodigde gelden te ver schaffen, openbare werken zouden dan n.iet kunnen, worden uitgevoerd, pand brieven zouden geen aftrek meer vin den, zoodat het sluiten van hypotheken zou word'en. bemoeilijkt en uit de eene stagnatie ,zou de andere voortkomen. Wij hebben voor het herstel van ons economisch leven een minimum dosis vertrouwen inood-ig en het komt ons voor dat de grond daarvoor ruim schoots aanwezig is, vooral nu uit de suppletolre nota's van den» minister van financiën blijkt dat hij voortgaat met de staatsuitgaven te besnoeien en in ver schillende takken van industrie allengs het evenwicht tusschen loonen en prij>- zen weer kan worden bereikt. Er is naar onze meening geen reden om zich over den toestand, .onzer financiën zoo be zorgd te maken dat anders dan voor een redeliike risicoverdeeling, buiten- landsehe fondsen moeten worden ge kocht. Men vergete ook niet dat de dollarkoers zich betrekkelijk gauw ka.n normaliseeren en dan on de dollarbe leggingen, naast een klein rendement een min of meer belangrijk koersver lies wordt geleden. Wat den toestand in Duitschland betreft, deze is ongetwij feld een ongunstige factor bii de be- oordeeting van de vooruitzichten onzer bedrijven, maar blijkens de jongste handelsstatistieken .is men ook in ons land bezig voor het gedeeltelijk verlies va»n het achterland, in andere richting compensatie te zoeken. Zoo heeft bij voorbeeld de handelsbeweging met de Vereenigde Staten zich den laatsten tijd niet onbelangrijk uitgebreid en 'heb ben de jongste berichten on.s doen zien dat de Nederlandsche handel ook bij de ontsluiting van Rusland, niet achter blijft. Ook de Nederlandsch-Fransche Handel is va.n toenemende beteekenis, terwiil zooals vroeger reeds opgemerkt, het groote aantal Indische cultuuron- derneimngen over het loooende iaar met meerendeels zeer bevredigende re sultaten zal voor den dag ikomen. het geen ook aan den fiscus ten goede zal komen. Er waren deze week overigens geen bijzondere voorvallen op de effecten- veurs de betere berichten uit Rusland stimuleerden den koers der Houthan dels-maatschappijen Pont, Altius, etc. en ook de .aandeelen der Russi sche oliemaatschappijen.'konden zich op het verh'oogde peil. goed handhaven. Aandeelen Koninklijke zijn deze week weer hooger verhandeld, zoowel met 'het oog op de Russische belangen als in verband met een verdere prijsstijging van geraffineerde olie, waaruit men af leidt dat de consumptie met de sterk toegenomen .productie gelijken tred houdt. Bovendien .zijn er den laatsten tij»d tal van beschouwingen geleverd over de .spoedige uitputting der Ame rikaansche olieterreinen. 'De reis van den heer Deterding was ook van »gun- stigen invloed op den koers der Ko ninklijke. Op de Scheepvaartafdeeling evenzoo. „Voorbij voorbij uit uit I" Wat wilde ze toch in Saarkirchen Waarom ging ze er heen Geloofde ze heusch, dat ze in staat was, »de wer ken zelfstandig te besturen Zou de oude geheimraad niet even spoedig ter plaatse zijn, om de leiding op zich te nemen De angst dreef haar naar huis, de namelooze angst. Ze wilde er zijn, om van alles op de hoogte te wezen. Alles wilde ze weten, hoewel ze vermoedde, dat haar hart zou bloeden bij het hoo ren van de .geheele waarheid. Ze moest zijn in de nabijheid van den ellendeling, die met baar gevoelens gespeeld had ze moest er zijrl als er een ongeluk gebeurde. „Laat hem blijven leven, o God, laat hem blijven leven voor die andere, red hem Dora had dit gebed uitgesproken. Het was haar zelf onbegrijpelijk, hoe ze het had kunnen doen. Maar in haar verscheurd binnenste wisselden de meest tegenstrijdige gevoelens elkaar af Een oneindig aantal rails aan den rechter en den linkerkant, wagens, loco motieven, in- en uitrijdende treinen 1 Men tvas in het station Munchen aan gekomen. Om tien uur 45 was men in het Centraalstation. Men had meer dan een uur oponthoud ieer de trein verder ging naar Stuttgart. Tante Schottelius wilde -een wangelingetje maken, om zich „een beetje te vertreden", daar men brokkelden aandeelen Holl. Stoomboot af naar aanleiding van een scherpere concurrentie in 'de Noordizee de ietwat betere vrachtprijzen, welke thans i.n liet algemeen gelden, worden voorts vrijwel geheel op rekening van het seizoen ge schreven. Staatsfondsen waren iets luierde meeste soorten werden lager verhandeld. Mexicanen hadden te lijden van geruchten over .nieuwe moeilijkhe den in verband met de uitvoering van de schuldregeling, walke op I Januari a.s. in werking moet treden. Geld op prolongatie 2% a3I. Ziin automobielen n a d e e 1 i g voor de gezond heid? Reeds dikwijls heeft men zich beziggehouden met het vraagstuk, of de 'giftige gassen, die de automobie len afgeven, nadeelig zij.n voor de ge zondheid dergenen, die veel van deze gassen binnenkrijgen, b.v. de werklui in de auto-herstelplaatsen en in de gara ges. De Amerikaansche physiologen Henderson en Haggard hebben over dit onderwerp belangrijke onderzoekingen verricht, waaruit blijkt, dat de nadee- len voor de gezondheid veel grooter zijn dan men tot nu toe had verondersteld. Hun uitkomsten gelden voor alle groo te steden en zelfs ook voor de zaken wijken der middelmatige steden (in Amerika). Van de gassen, die de automobiel af geeft, is de koolmonoxyde het gevaar lijkst. Dit is kleurloos en liet kan ergens aanwezig zijn, zonder dat eenige damp of onaangename geur verraadt, dat de lucht bedorven wordt door een slecht verbrandingsproduct. Men weet nu, dat het schadelijk voor de gezondheid is. wanneer de lucht, die men gedurende een betrekkelijk langen tijd inademt, meer dan één op de 10.000 deelen kool monoxyde bevat. In enkele deelen van Amerika bevatten de gassen, die ont staan bij de verbranding van andere soorten brandstof, die men daar voor de automobielen gebruikt,behalve kool monoxyde, nog den giftigen damp van benzol en andere stoffen. In New-York heeft men. onderzoekin gen verricht waaruit bleek, dat het in de straten, waar het verkeer zeer druk is, veelvuldig voorkomt, dat de lucht één op 10.000 deelen koolmonoxydt ko- vat en twee deelen koolmonoxyde ko men zelfs niet zelden voor. Zelfs heeft men vastgesteld, dat in sommige ge deelten der stad gedurende korte tijden de lucht nog meer koolmonoxyde bevat, zoodat hef nu inderdaad mogelijk is, dat er gevallen van chronische gasver- stikking voorkomen, niet alleen in ge sloten ruimten, maar ook op plaatsen in de buitenlucht, b.v. daar, waar ver keersagenten voor langen tijd op post staan. Henderson en Hagard zijn van meening, dat de toestand aanmerkelijk verbeteren zou, wanneer men verticale afvoerbuizen aan de automobielen aan bracht, die de heete, giftige gassen naar boven in de lucht en niet in de straten voeren. Het zal nog wei eenigen tijd duren, vóór men betere verbrandings processen voor automobielen gevonden heeft. Het bovenstaande nemen wij over uit „The Journal of the Amer. Medic. As sociation". Het zou de moeite waard ziin ook hier eens dergelijke- onderzoe kingen te verrichten. HOOGWATER TE VLISSINGEN. October v.m. n.m Zondag 28 3.09 3.15 Maandag 29 3.37 3.48 LICHT OP VOOR AUTO'S EN FIETSEN. October uur Zaterdag 27 5.11 Zondag 28 5.09 het verdere deel van den dag nog door moest reizen, zonder beweging te kun nen nemen. Dora was doodmoe. Ze bleef zitten in .de wachtkamer en nu en dan dreigde de slaap haar te overman nen. Ze zag de vele menschen als door een nevel .komen en gaan. Doch toen na drie kwartier de hooge gestalte 'van geheimraad Kersten binnentrad, her kende ze hem toch en ze zag duidelijk hoe ontzettend veranderd de oude heer was. Vroeger ha.d hij zich altijd hoog opgericht en kaarsrecht gehouden, nu ging hij met het hoofd gebogen en ;hij zag er uit als een trotsche den wiens top geknakt is. Kersten bemerkte Dora ook en kwam op haar af. Hij had een telegram ont vangen, dat zijn zoon zwaar ziek lag in Dasburg. Dóra toonde het telegram dat Werners -ongeval had gemeld. Ook dit bericht scheen Kersten zeer te treffen. Dora kon het niet over zich verkrij gen den geschokten man ook nog te doen schrikken door het -bericht, dat er een duel ha.d plaats gevonden tusschen Spalding en zijn zoon -en dat beiden zwaar .gewond waren. Tante Schottelius kwam nu terug en daar de -geheimraad even weg ging om zo.rg te dragen voor zijn bagage, kon Dora nog waarschuwend zeggen „Vertel hem niets van het duel De ou.de man is geheel gebroken. Hij zal alles nog vroeg genoeg ervaren, als hij thuiskomt. Dat Spalding gevallen en zwaar gekwetst is, heb ik hem al ver teld," (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 10