kige nder L ER Loopmeisje VRIJDAG 26 OCTOBeR w n s) Jurend grooter, /ijls dure boter. No253t ietsje Maatschappij van laart BINNENLAND Stads= en Pi'ovir.denieuws oor akt) !1C< 5 korting. parts. tDAG I tot einde. £t het Isle met femes en Heeren organisator en worden opge pot maatschap even letter N., |R, Middelburg. 12, 10 en 8 Ih'éël blik 55 kilo bus 49 40 25 6 10 11 1923» per kilo kilo pak |koek 39,50 per pond 25 25 ^.Dommisse PARK 46 Igd- er ENGERING. halve dagen, bschen 7 en 9 37. plb. - Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. t. m v.iJ. our r. Roll r.m. Btr 8 8 i bekomen transport- en Exp G. VOS, Tel. NHOOKN, Tel.163. ERHOUT, Tel. 282. ENHEK.Tel. 101. VLISSINGSCHE COURANT KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. De Vlootwet. tn een met cijfers overladen rede heeft minister De Graaff ons vandaag geschilderd dat het.met de geldmidde len van Indië prachtig gaat en dat indië dus best alles kan betalen de uitgaven daalden sedert 1919 snel, de inkomsten stegen, reeds zijn stuitende begi'ootingen verkregen zoodat het be drag van 20 miHiocn in 1924, in tien jaar tijds stijgend tot 60 milioen. noo- dig voor pensioenen, leeningendienst en vlootwet, gemakkelijk te vinden zal zijn. Versobering zal alsnog voortgang heb ben en daarvan verwacht de Minister nog heel veel. Daarnaast zal hij trach ten nieuwe belastingbronnen aan te boren. Alhoewel de normale toeneming der belastingopbrengst al zeer veel be looft. Gezond optimisme is z.i. alles zins gewettigd, want een opgaande conjunctuur is algemeen de verwach ting. Indië zal het dus best kunnen op brengen cn het belangrijke element der defensie moet er vóór op staan. Het is maar 3 van de geheele uitgaven in Indië dat de marine kost. Het is niet veel. Ook in de rede van minister Colijn werd herhaald wat hij bij de interpella- tié-T.roelstra heeft gezegd Het is voordeel voor Nederland want de kos ten die het zal hebben te dragen zijn geringer met een Vlootwet dan zonder zoodanige wet. De minister houdt daar bij vast aan de opvatting dat wij ons slechts voor zes jaar binden. Had de Regeering zich thans voor de volle vloot willen binden dan had de heer Colijn de functie aan financiën niet aanvaard. Niet omdat hij die vloot-niet in het belang van Indië acht, maar wel omdat hij meent dat wij ons niet voor zoo'n langen tijd mogen binden. Kun nen wij de kosten onzer defensie beta len en zullen wij ze kunnen betalen, is door de heeren van rechts, Van Schaick en Kuiper gevraagd. De minister wees er op dat in 1913 7.6 van alle Neder- landsclie uitgaven voor defensie be stemd waren. In 1924 zal het slechts 5.1 zijn. Wanneer de financieele toestand des lands zóó zeer achteruitgaat dat wij gaan twijfelen aan de mogelijkheid van betalen, dain zullen alle zaken aan een nader onderzoek worden onderworpen en dan lijdt het geen twijfel of ook de marine-uitgaven passeeren dan de re vue, m.a.w. wie dan leeft, wie dan zorgt. De derde minister die vandaag het woord voerde, minister Van Karnebeek, stelde zich tot taak te bewijzen, dat er voor ons land verplichtingen bestaan om daadwerkelijk onze neutraliteit te verdedigen. Hij leverde dit bewijs met citaten van vele autoriteiten. Of daar mede het bewijs is geltverd, is een tweede. Is echter die verplichting aan vaard, dan rijst de vraag of dit vloot- plan iniet tegen den Volkenbond en te gen de Conferentie van Washington in gaat. Natuurlijk was daarvan geen sprake. 'De Volkenbond is geen super staat maar kan niet meer doen dan de staten willen die den Bond vormen. De Bond legt terdege militaire verplichtin gen op en daaraan ontkomt Nederland niet. Men moet niet zeggen dat de Vol kenbond dan niets beteekent. Het te gendeel is juist waar. Wie gevoLgd heeft hoe moetlijk 't is internationaal iets tot stand te brengen, begrijpt dat wij nog niet daar zijn waar wij graag willen zijn. De Conferentie van Washington heeft veel waarde maar men moet ze alweer niet overschatten. Het vier-mogendhe- den verdrag nam wel de acute spanning in het Oosten weg maar niet de oorza ken daarvan. In het Oosten blijven te genstellingen 'bestaan waartegen Ne derland zich heeft te beveiligen. Ten slotte werd er op gewezen, dat Europa feitelijk in een latenten oor logstoestand verkeert en dus onze waakzaamheid eischt. Het nationalisme is niet dood integendeel het groeit en wordt vaak gevaarlijk. Summa sumarum Nederland werkt ijverig voor het pacifisme, maar het mag niet de realiteit uit het oog verlie zen en die realiteit eischt een goede weermacht, Ivooral in Indië. De minister heeft in 1904 van nabij de kwestie van den Russisch-Japanschen oorlog mee gemaakt en juist daardoor is hij door drongen geraakt van de noodzakelijb- heid om ons weerbaar te maken. Wij, die geeni bondgenootschap wil len, moeten ons vertrouwen trachten te handhaven en dus een vloot hebben. Bij de replieken vroeg de heer Dres- sel'huijs wat er juist was van het be richt dat straks in Genève een confe rentie zal worden gehouden over de be perking der vloten. Minister Van Kar nebeek antwoordde, dat deze bijeen komst betreft de uitvoering van Wash ington ook voor de staten die daarbij geen partij zijn Met een hoofdknik beantwoordde de Minister de vraag of Nederland ook is uitgenoodigd. Overigens was het een algemeene klacht van de replicanten. dat de re geering het oVergroote deel der ge stelde vragen had laten rusten en dat zij meer moeite had gedaan om de oppo- sante leden van rechts te lijmen dan om links voldoening te geven. Allicht na tuurlijk, want het gaat thans om de eindstemming, die ons niet twijfelachtig meer lijkt. Die beslissing valt Vrijdag. De regeering heeft volgens den heer Hugenholtz met haar dreigement van heen te gaan een ultimatum gesteld aan de vechterzijde. Daardoor wordt de beslissing over de Vlootwet niet één over maritieme zaken maar over het voortbestaan der coalitie. Op die wijze wordt de stemming onzuiver en hel aannemen van de Vlootwet zal dus niet berusten op een overtuiging van een meerderheid maar zijn een beslissing tot behoud der coalitie. De Vlootwet. Door het Aneta-bureau wordt uit Weltevreden gemeld De Volksraadsleden Aay, Karkkamp en Stokvis zijn de promotors van een plan, volgens hetwelk de Volksraad zich met gebruikmaking van het petitierecht tot de Tweede Kamer zal wenden, om de Vlootwet aan te houden, zoolang •geen sluitende Indische begrooting is verkregen, waarvoor achttien voorstan ders van linker- en rechterzijde zijn. Sommiger stem is afhankelijk van de resultaten der aanstaande bezuiniging op de begrooting 1925, waarvan het tekort is terug gezakt tot 45 millioen, inclusief de Vlootwetkosten, in verband met verschillende meevallers en direct doorvoerbare bezuinigingen. De controle in Nederland voor reizigers naar België opgeheven. In een nader antwoord deelt de heer Colijn, minister van financiën, op de vragen van den heer'De Veer inzake het sporadisch onderzoek, aan het station te Roosendaal, naar liet bezit van .een pas of een bewijs van Nederlander schap door reizigers naar België,'het volgende mede In dén regel worden tot nog toe bij het 'verlaten van liet rijk aan de grens stations de passen van alle reizigers gecontroleerd. Deze controle heeft haar nut. Daarmede wordt nagegaan of vreemdelingen, die een paspoort behoe ven, daai'van zijn voorzien en of het visum, voor zoover vereiseht, en het paspoort nog geldig zijn. Nederlanders, die zich als zoodanig kunnen legitimee- ren. worden steeds doorgelaten. B"' groote drukte aan het station Roosendaal geschiedde dezen zomer de controle der passen slechts ten deele, indien het oponthoud van den uitgaan- den trein te kort was om alle passen na te zien. Thans is besloten, de passen- controle met betrekking tot de ons land verlatende personen aan de Belgische grens geheel op te heffen. Verhooging automobiel-belasting. Zooals te verstaan gegeven is zou ook op het programma van de regee ring staan een verhooging van de auto mobielbelasting. Naar Auto-Leven thans mededeelt, zal binnenkort deze verhoogde automobiel- en motorrijwiel belasting komen. m Jubileum-zegels. De jubileumzegels van 25 en 35 cent zullen dezer dagen aan de kanforen der posterijen worden toegezonden. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland'. In liet jaarverslag der Stoomvaart Mij „Nederland" over 1922 werd me degedeeld, dat na oplevering der des tijds nog in aanbouw zijnde schepen, 't in 1919 opgemaakte bouwprogram zou zijn afgewikkeld en dat verdere aan bouw van schepen, tegen abnormaal hooge prijzen ivoorloopig niet meer in uitzicht was. Naar het „Hbld." ver neemt moeten echter in den taatsten tijd in den boezem van het bestuur bespre kingen zijn gevoerd over de wensche- I'ikheid, een nieuw modern passagiers schip op stapel te doen zetten. De des betreffende plannen verkeeren echter nog in een zeer voorloopig stadium en bijgevolg zijn ook nog geen aanbiedin gen van scheepsbouwers gevraagd. Óver een eventueelen prijs valt derhal ve nog niets met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk zal het echter om een op dracht ter waarde van verscheidene mil- lioenen gaan. De strijd tegen de zakelijke bedrijfs belasting te Zaandijk. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Zaandijk werd besloten, de zakelijke bedrijfsbe lasting op het bedrijf in te trekken. De burgerlijke 3 afgevaardigden en de af gevaardigde van de arbeiderskiesveree- niging stemden voor de opheffing. VLISSINGEN, 26 OCTOBER. De reorganisatie der zeemacht in het zuiden. Het „Hbld." deelt omtrent de reorga nisatie der marine het volgende mede Ten'gelvolge van redenen van bezui niging is door den minister van marine thans bepaald, dat de te Vlissingen ge- station neerde scheepsmacht zal worden ingekrompen en de positie van com mandant der marine te Middelburg in vredestijd komt te vervallen. De inkrim ping zal echter geleidelijk geschieden. A1s gevolg daarvan wordt het in dienst zijnd materiaal, te Vlissingen gestation- neerd, teruggebracht tot complex wachtschip, „Vali", één pantserboot. en een mijnenlegger, en zullen de onder- zeebooten „Cornelis Drebbel", Z-'boo- ten en „Voorwaarts" naar 'Willemsoord worden overgevoerd, terwijl de „Vali" vandaar naar Vlissingen wordt overge bracht. Het wachtschip en „Vali" zullen dan te Vlissingen één complex vormen, onder bevel van een stationscomman- dant. De geheele scheepsmacht en alle inrichtingen der marine in Nederland (met uitzondering van de werven) ko men, onder een nog te bepalen datum, rechtstreeks on'der belvel van den com mandant der marine te Willemsoord. Aap den stationscommandant te Vlis singen wordt toegevoegd een zee-offi cier als chef van den staf en een officier van administratie als intendant. Opge heven zal worden de functie van hoofd officier van gezondheid en hoofdofficier van den marine-stoomvaartdienst, ad judant en secretaris, welke thans aldaar bestaan, terwijl het overig daarbij die nend personeel, zoowel burgerlijk- als militair, zal worden verplaatst, c.q. ont slagen. De pensioenregeling aan de S. M. „Zeeland". Gisterenavond trad voor de Vlissing- sche Federatie van Transportarbeiders als spreker op de heer C. Sormani, secretaris van de Ned. Federatie van Transportarbeiders, met het onderwerp „De pensioenregeling aan de Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland". Nadat door den voorzitter met een passend woord deze vergadering was geopend, verkreeg de spreker het woord, en deze moest, voor hij zijn rede aanving, eerst de aandacht vestigen op het feit, dat voor zoo'n belangrijk on derwerp de opkomst der belanghebben den niet zoo schitterend was, als wel mogelijk had kunnen zijn. Alsnu begon spreker de verschillende pogingen die zijn aangewend om in deze pensioenre geling eenige verbetering te krijgen, onder de aandacht der aanwezigen te brengen, en hoe steeds door de directie der „Zeeland" een starre weigering het antwoord was. Gloedvol belichtte spre ker den toestand der weduwen en wee zen van de arbeiders die voer hun 65ste jaar komen te sterven en soms meer dan 20 tot 25 jaar de maatschappij „Zee- land"- gediend hebben, en deze wedu wen met twee, zegge twee weken loon afschepen, om ze dan verder aan hun lot over te laten. Hoe men na 30, ja soms 40-jari'gen dienst met 5.75 per week weg wordt gestuurd, hoe deze oudjes, na al die jaren van noeste vlijt en plichtsbetrachting, nu niet weten zich door het leven heen te-worstelen. Verder besprak spreker den interna tionalen toestand eri de hedendaagsche arbeiderstoestanden in ons land en het buitenland, in het bijzonder belichtte de lieer Sormani den treurigen toestand waarin de Duitsche arbeiders verkeeren en de gevolgen daarvan ook voor de Nederlandsche arbeidersklasse en het misbruik hetwelk de kapitalistische werkgevers van de tijdsomstandighe den, inzake werktijdsverlenging en loonsverlaging, maken. Met klem pleitte spreker voor meer der eendrachtig optreden der arbeiders, daar de heerschende verdeeldheid onder hen den werkgevers in het gevlei komt, en zij niet nalaten hiervan partij te trekken. Daarna werd de volgende motie ge steld, welke met algemeene stemmen werd goedgekeurd „De openbare vergadering op 25 October 1923, onder leiding van de Nederlandsche Federatie van Trans portarbeiders in het Concertgebouw te Vlissingen bijeen, ter bespreking van de pensioenregeling geldende voor het personeel der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" gehoord de uiteenzettingen betreffen de de pogingen door de organisatie van het betrokken personeel aangewend teneinde verbeteringen in de bestaande pensioenregeling te verkrijgen en de afwijzende houding door de directie der Maatschappij „Zeeland" daartegen aangenomen van meening, dat liet een moreele plicht is voor de Maatschappij „Zee land" te zorgen, dat haar oude afge werkte arbeiders op voldoende wijze in hun levensonderhoud kunnen blijven protesteert met klem tegen de wei gerachtige houding van de directie van bedoelde maatschappij om in de huidige geheel onvoldoende pensioenregeling ook maar eenige verbetering te bren gen doet nogmaals een beroep op ge noemde directie om de noodzakelijk ge bleken maatregelen in het belang der betrokken oude arbeiders te treffen en besluit de ingezette actie met alle doeltreffende middelen voort te zetten, deze motie ter kennis te brengen van de directie der maatschappij „Zeeland" en voorts in de pers te publlceeren. Hiermede eindigde deze vergadering, na door den voorzitter er op gewezen te zijn hoe noodzakelijk het is, toch aan te sluiten bij de Ned. Federatie van Trans portarbeiders. „Geiijk aan het Mosterdzaad". Gisterenavond hield de Christ. Jon gemannen Vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" haar 64ste jaarvergade ring. De voorzitter, de heer Sommeijer, herdacht in zijn openingsrede aan het afsterven van haar eere-voo.rzitter, ds. W. H. H. Middendorp. Na het uitbrengen der verschillende jaarverslagen en felicitaties van zuster verenigingen, bleef men nog enkele uren gezellig bijeen, waarin door en kele orgelsolo's en het geven van eeni ge opstellen door leden der vereenigin-g voor de noodige afwisseling werd ge zorgd Vlissingsche Burgerwacht. Morgenmiddag wordt vanwege de Vlissingsche Burgerwacht een huishou delijke schietwedstrijd gehouden op de militaire schietbanen te Oost- en West- Souburg, afstand 100 Meter. Tevens zullen schietvaardigheidsproeven wor den igehouden. Óe winterschietoefeningen zullen aanvangen op Maandag 12 November a.s., in het gymnastieklokaal Prinsen- boschje. Tentoonstelling van pluimvee enz. De vijfde nationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen-, post- en sier- duiven, welke van 15 tot en met 17 De cember a.s. in het Concertgebouw al hier zal worden gehouden, belooft zeer schitterend te zullen worden. Ónder de eereprijzen komen voor een wisselbe ker, 2 lauwertakken en een lauwer krans. Het vraagprogramma is versche nen, waaruit blijkt dat nu reeds 195 eereprijzen zijn vastgelegd. Aan deze tentoonstelling wordt een groote verloting verbonden. De catalogus is verschenen van de uitleen-bibliotheek van de openbare leeszaal en bibliotheek, welke voor 60 cent verkrijgbaar is gesteld. Gisterenavond omstreeks tien uur, wist, op de Nieuwe Vlissingsche weg alhier, een veulen van ongeveer een half iaar, aan de hand van zijn geleiders te ontsnappen, waarna het in een vrij diepe sloot geraakte. Met behulp van het keersluispersooeel en enkele voor- biinangers, werd' het dier na een half uur van moeilijken arbeid op het droge gehaaid. Voor liet examen als apothekers-as sistente is te Utrecht geslaagd mej. J. A. Klaassen te'Ter Neuzen. Het Verbond van Ned. Fabr. Vereeni- gingen heeft, naar uit „De Ned. Nijver heid" blijkt, een adres gezonden aan den minister van arbeid, handel en nij verheid, waarin het Verbond, verwij zende naar het verzoek van de regee ring aan de Kamers van Koophandel om de salarissen van haar personeel mef 10 te verlagen, aandringt op een Verandering van de wet op het Han delsregister in dien zin, dat de rechten op inschrijving in het register worden verlaagd. Het Middelburgsche Ziekenfonds. In de gisterenavond gehouden alge meene vergadering van het Middel- burgsch Ziekenfonds, werd na opening door den voorzitter, den heer Herman Snijders, door den secretaris, den heer L. Onderdijk, het jaarverslag, loopend 1 Juli 1922 tot 30 Juni 1923, uitge bracht, waaraan hét volgende is ont leend Evenals liet vorige jaar, was ook het verslagjaar normaal, zoodat geen bui tengewone leden vergaderingen en ook betrekkelijk weinig bestuursvergaderin gen moesten worden gehouden. Dit nu wil niet zeggen, dat er weinlig te doen vtel, wat blijkt uit het te nemen besluit van het bestuur ten opzichte van de in wendige organisatie. Wat betreft tiet ledental, dit bedroeg op 3 Juli 1922 4231 leden en 1814 kinderen op 2 Oc tober 1922 4250 leden en 1818 kinde ren op 1 Januari 1923 4254 leden en 1836 kinderen op 2 April 1923 4287 leden en 1849 kinderen op 2 Juli jl. 4287 leden en 1839 kinderen. Hieruit blijkt dus een wel' langzame, ging van het ledental, niettegenstaande de mutaties in het verslagjaar vele wa ren. In tegenstelling met vorig jaar is ook een vermeerdering van het aantal kinderen te eonstateeren. In dat jaar werden, voor zoover het de leden van het fonds betreft, 134 kinderen geboren, van wie er 6 stierven, tegen 114 en 7 in het vorige verslagjaar. Niettegenstaande dus het geboorte cijfer steeg is liet aantal overleden kin deren verminderd en de secretaris vraagt of daar de kraamvrouwenver- pleging van het fonds soms de oorzaak van is? Wie zal het zeggen Er is ze ker alle reden voor aan te nemen van wel, al is 'dit nooit met zekerheid uit te maken. De cijfers geven het bestuur in elk gevat reden tot verheugenis en kun nen voor d? ieden een aansporing zijn nog meer dan tot nu toe de hulp van de kraamvrouwenverpleegster, die haar taak met volle toewijding verricht, in te roepen. Het bestuur kan namens de verpleegster verzekeren, dat zij het lie ver te druk, dan te slap heeft. Óude sleur en vooroordeel zijn daar nog veelal een beletsel voor. en toch zal dit alles op den duur worden overwonnen door de feiten. Het moest niet meer mo gelijk zijn, dat nog bij de grootste helft der geboorten in het fonds, niet de hulp der zuster is ingeroepen, een hulp, die door allen, die er gebruik van maakten, ten zeerste wordt gewaardeerd. Aan 60 kraamvrouwen is door haar hulp verleend, terwijl zij 1260 bezoeken aflegde. Hef aantal zuigelingen, wat door Haar werd verpleegd, was 82 met 1306 bezoeken. Hier zijn ook onder ge rekend de zuigelingen die vanwege het consultatiebureau voor zuigelingen on der haar toezicht zijn gesteld. Het bestuur vertrouwt, dat steeds meer de hulp der zuster zal worden in geroepen in het belang van kraam vrouw en kind beide. Menig kind in liet eerste levensjaar zal daardoor behou den blijven voor de ouders. Dat het fonds ook buiten zijn eigen kring invloed uitoefent, bewijzen de uitnoodigingen om zitting te nemen in de commissie voor de Hygiënische Ten toonstelling te Vlissingen en van Burg. en Weth. om deel uit te maken van de commissie, die tot taak heeft nopens de werfschelljkheld om in de huidige orga nisatie van den gemeentelijken genees kundigen dienst wijziging te brengen in het algemeen en in het bijzonder ten opzichte van het gasthuis. Resp. namen de voorzitter en de secretaris zitting in die commissies. Nog wordt herinnerd, dat aan de afd. Walcheren van de Maatschappij van Geneeskunde bij haar 75-jarig bestaan bloemen worden aan geboden en dat die afdeeliin?- het fonds oprichtte, dat dit jaar 75 jaar bestond. Hoewel het bestuur geen termen vond dit feit feestelijk te herdenken, meent de secretaris goed te doen dit toch even te memoreeren. De secretaris wijst er ten slotte op, dat ook blijkens de rekening het fonds kerngezond is en spreekt den wensch uit dat dit zoo moge blijven en de goede samenwerking van bestuur, deel nemers en afgevaardigden der leden het zelfs nog in bloei moge doen toenemen, opdat het sterk door het vertrouwen der leden, kan werken tot heil der leden. Collecte Roode Kruis. De collecte voor het Roode Kruis heeft te Goes 650 opgebracht te 's- Gravenhage met een 40 maal grootere bevolking 300. Diefstallen. Dinsdagnacht zijn ongenoode gasten door uitsnijding eener ruit in de waran da en voorts door verbreking van het paneel eener deur binnengedrongen in de villa van den heer A. C. Lensen, reeder te Ter Neuzen, aan de Axelsche straat. De geheele benedenverdieping, ook de kelder, werd doorzocht. Ver schillende kasten werden opengebroken en daaruit eenig geld, vermoedelijk on geveer 100, meegenomen, terwijl ook gebruik gemaakt werd van eetwaren. Ziji brachten ook een bezoek aan het kantoor, dat ook doorzocht werd, doch waar de inbrekerst niets van hun ga ding konden bemachtigen. De bewoners hebben eerst des morgens het gebeurde ontdekt. Omstreeks 2 uur in dien nacht zag de dochter van den rustend landbou wer F. de Nijs, wonend tegenover die villa, een man in haar kamer komen. Hij ■belichtte haar met een electrische zak lantaarn. Toen zij zich oprichtte en vroeg wat hij hebben moest, verdween de man, die op zijn kousen liep. Daar hij achter de lamp stond, kon zij hem niet zien. Gebleken is, dal men daar binnenkwam door inklimming langs een privaatraampje. Ongeveer half 12 in dien nacht is bij den smid De Jager, te Spui, aan den weg naar Axel door uitsnijden van een ruit een bezoek gebracht aan de werk plaats, waaruit 3 heerenrijwielen zijn meegenomen. Men vermoed dat de rij- w.ieldieven ook de bezoekers bij de hee ren Lensen en De Njjs waren.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1