DONDERDAG 25 OCTOBER GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. BINNENLAND Stads= en Provindenieuws No 252 -- 61e Jaargang-ggg 1923 as VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 19 Oc tober 1923, no. 149, voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens broeder- dienst Jeroon Antonius Elslander, van de lichting 1923, No. 34 op het Alph. Reg. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wïen de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente, voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe, aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Bur gemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Ook de Commissaris der Koningin kan binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Vlissingen, 25 October 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L B. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. De Vlootwet. •Nog steeds hield de stroom van spre kers aan. De 39e spreker was vandaag aan het woord. Het was de leider der anti-revolutionaire partij, mr. Rutgers. Gelijk te verwachten was, is hij vóór de Vlootwet. De defensie dient om den vrede te bewaren en hel recht Ie ver dedigen door n.L hel onrecht dei- schending van de neutraliteit tegen te gaan. Dit is het standpunt dat altijd ten aanzien van onze defensie is ingeno men en dat door de deskundigen, o.a. den heer De Beaufort is verdedigd. Het is de oude en overbekende opvatting, waartegen juist de nieuwere richting zich verzet. Het oude axioma als ge den vrede wilt, bereidt u dan ten oor log, is reeds algemeen verlaten. Wat de Vlootwet zelf betrof, het voordeel daarvan achtte mr. Rutgers hierin gelegen dat lichtvaardige koers verandering in het nadeel is van de organisatie van de vloot-Die lichtvaar digheid is juist altijd ihet gevaar voor onze vloot geweest. Naar zijn meening had ieder Kamerlid in het parlementaire arsenaal voldoende middelen om zich tegen de uitvoering van een deel der Vlootwet te verzetten als dit noodig mocht blijken. Mej. Katz, no. 31, zal de eenige vrouw zijn die vóór de wet stemt. Zij heeft de stelling verkondigd dat de vrouwen niet alleen haar gevoel mogen laten werken. Zij die in de politiek deel nemen, moeten haar veTstand laten werken en dan zien zij dat de nieuwe banen der toekomst nog niet bereikt 33) Kapitein Berger mat de tien schreden afstand uit on stelde beide partijen te genover elkaar. Hierop laadde hij zelf de beide pistolen, reikte ze aan de beide secondanten over, die ze op hun beurt aan de tegenstanders ter hand stelden. Volgens wet en voorschriften ben ik verplicht te vragen of nog een verzoe ning mogelijk is en of een van de beide partijen nog een verklaring heeft af te leggen. Beide tegenstanders zwegen. „'Dan verzoek ik de heeren hun plaats in te nemen. Ik tel langzaam een, twee, drie, op den eersten tel worden de pistolen omhoog geheven met den mond naar boven, op den tweeden tel wordt op den tegenstander aangelegd en op den derden tel wordt geschoten. Zijn de heeren klaar Op het „ja" van de secondanten, die zich ter zijde hadden teruggetrokken, riep Berger luid „Geef acht Een twee drie Beide schoten vielen tegelijk. Werner viel voorover en bleef roer loos liggen. Kapitein Kersten was on gedeerd'. ELFDE HOOFDSTUK. Zondagstilte, Zondagsrust In den vroegen morg'en was Dora zijn zoodat wij nog verplicht zijn het oude standpunt te handhaven. Haast ideale realiteit Aldus haar leuze. Eerst dient gevraagd te worden wat recht is. Is neutraliteit recht Dan dient zij ver dedigd te worden. De wereldvrede komt niet vóór Christus op aarde is weerge keerd en tot zoolang moeten de Tnen- schen zelf de zaken regelen. Mej. Katz stemde dus vóór de wet, overtuigd als zij was dat deze Regeering geen oorlog wil en niet meer wil dan strikt noodig is. Tusschen de idealen en deze Vloot wet bestaat geen schakel. Men kan de eerste houden zonder de tweede te. ver werpen. 32. Wijnkoop, die nog eens dunnetjes overdeed wat de heer Van F^avesteijn reeds heeft gezegd. De Vlootwet is om de olie en het hoogovenbedrijf werk te verschaffen. 33. Schouten, die nog eens kwam be- toogen dat de Kamer over zes jaar ge heel en al vrij, zal staan, een stelling die we in eenige dagen al niet meer .gehoord haden. Ook eenige andere fi- nancieele beschouwingen kwamen weer op het tapijt docihi zij brachten geen ander licht dan reeds had geschenen. Eindelijk de Regeering, waarvan waarschijnlijk vijf leden zullen spreken. Eerst minister Ruys de Beerenbrouck, die nog eens zeide dat hij het advies van den Gouverneur-Generaal niet overlegt, omdat de Gouvernur-Gene- raal belast zal zijn met 'de uitvoering van de wet. De Minister gaf toe dat de Kamer- iets van haar vrijheid had op te geven bij deze Vlootwet. Maar dat geschiedt in vele andere wetten eveneens. De Militiewet bijvoorbeeld geeft veel macht aan de Regeering. Deze wet bedoelt juist de stelselloosheid op te heffen en te voorkomen dat een toevallige meer derheid den pas aangeeft. De Vlootwet zal natuurlijk geen heilig huisje zijn dat niet mag worden aangeroerd. Als het getij verloopt zal de Regeering toch ook de bakens verzetten. Dit wil zeggen... als zij wil en het is juist de vrees van velen dat de Regeering dikwijls niet zal willen. Zij de Kamer geeft haar vrijheid en dus haar macht prijs en zij is daardoor afhankelijk van de Regeering. Daarom deed de minister ook een be roep op de Kamer om vertrouwen te stellen in het beleid der Regeering. De Kamer kan toch ieder jaar nagaan wat de regeering wenscht al te werken en dus blijft de controle bestaan. Na den beer Van Schaick werd me vrouw Bronsveld bewerkt. De Regee ring bezuinigde wel degelijk op de ma- rinebegrooting, die in vier jaar tijd van 57 tot 42 millioen daalde, terwijl de oorlogsbegrooting in dien tijd van 87 tot 62 millioen daalde. Zonder een Vlootwet was een goede vloot niet te krijgen en het was meer dan tijd dat deze zaak eens geregeld werd. Het Kabinet in, zijn geheel en ieder lid daar van individueel kan de verantwoorde lijkheid voor de verwerping van deze wet niet dragen, aldus de slotconclusie van den president, een herhaling dus van het oude dreigement. We weten het dus goed als de Vlootwet wordt verworpen, stapt het gansehe Kabinet op. Minister Westerveld beantwoordde tai van technische details. Terloops deelde de Minister mede, dat de kruisers „Java" en „Sumatra" 35.4 millioen zullen kosten. De raming was 20 millioen. Nog eens zette de minister uiteen wat het doel van deze wet was het vast leggen van een vaste lijn voor de vloot- organisatie en nog eens bestreed hij de bewering dat 6e Kamer over zes jaar van haar hotel uit door de Berghof- strasse naar boven gegaan tot bij het oude districtshospitaal, waar rechts de weg naar den Lockstein afslaat. Daar aangekomen wandelde zij in -het heer lijke beukenbosch, waarvan de stam men en het gebladerte als de zuilen en bogen van een domkerk haar over welfden. Langzaam en diep in gedachten ver zonken, schreed zij door het bosch, voorbij het restaurant, waar nog geen gast zich vertoonde. Aan den zoom van het woud, waar een bank den wan delaar in de gelegenheid stelde van het heerlijke uitzicht te genieten, vlijde zich Dora neder. Hoe vaak had zij de laatste drie we ken van deze plek af naar beneden ge schouwd en het wonderbare panorama van bergen en dalen in zich opgeno men 1 'Heden scheen alles plechtiger, schooner en verhevener te zijn dan ooit. De 'boomen prijkten in de meest verschillende kleuren van het helste geel tot het donkerste groen. Recht tegenover haar bevond zich de Watz- mannb'erg met de diepe inzinking aan zijn top rechts de hooge spits, de „Watzmann", links de lagere spits, de „Watzf.rau", en daar tusschen zag men voor een gedeelte de spitsen van de zoogenaamde „Kinder". Donkerblauw was het onderste gedeelte van den berg maar boven uit de inzinking straalde het blauwachtige wit van de eeuwige sneeuw, van den zoogenaam- den Watzmann-gletscher. Beneden lag aan de tweede helft gebonden zit. De Regeering acht het volle aantal voor de vloot noodig maar zij kan dat niet be talen en vraagt dus voorloopig de helft. De helft vormt op zichzelf een harmo nisch geheel waarbij de tweede helft later zal aangepast worden. Nieuwe bewijzen voor deze opvatting kregen we niet. Evenmin bewees de Minister dat zes jaar niet te lang was met het oog op de veranderingen in de techniek. In dien „korten" tijd verandert de tech niek ni,et zóó dat alles omver valt. Ten aanzien van de hulpdiensten en de leer-vliegtuigen deed de Minister eenige toenadering. Deze instrumenten zullen uit deze wet worden genomen zoodat de Kamer die jaarlijks op de begrooting terugvindt. Dit was o.a. een der bezwaren van den heer Van Schaick die hierdoor wel niet te vangen zal zijn, want het hulpmateriaal houdt ten slotte niet veel verband met de eigenlijke vloot. Uitstel van het vlootplan heette na deel want vlootbouw zal werkloosheid bestrijden en dus kosten ter bestrijding daarvan uitsparen. De deskundigen die tegen deze wet zijn werden .op de gewone wijze tegen elkaar uitgespeeld zij zijn het onder ling niet eens en de Regeering houdt "zich dus bij haar adviseurs. Zoo bij voorbeeld ten aanzien van het aantal vliegtuigen dat sommigen willen uit breiden, maar dat volgens vele deskun digen niet zoo'n overwegende beteeke- nis hebben kan voor den zeeoorlog. Ten slotte verdedigde de Minister de ramingen voor den aanbouw in dat plan genoemd. Morgen nog drie ministers. De Vlootwet. Men deelt thans van katholieke zijde aan het „Hbld." mede, dat in het be kende bericht van „Het Vaderland" de hoofdzaak waar is. En men voegt daar aan toe, dat de leider der regeering niet alleen de roomsch-katholieke Kamer fractie, maar ook de katholieke pers op de politieke gevolgen van een verwer ping der Vlootwet heeft gewezen. De voorzitter van den ministerraad heeft, in verband met de bezwaren van som mige bladen tegen de Vlootwet, aan de redacties van de toonaangevende katho lieke bladen doen weten, dat het ge heele kabinet zou aftreden, indien de Vlootwet werd verworpen, en dat daarna van een handhaving der recht- sche coalitie geen sprake meer kon wezen. Postchèque- en girodienst. De „Tel." verneemt dat de directeur van den postchèque- en girodienst, de heer A. W-. Kymmel, met verlof is ge zonden. Hef directeurschap wordt thans waargenomen door den onderdirecteur, den heer M. Pott. De heer Kymmel moet aan een ern stige zenuwoverspanning lijden. Uit het antwoord van minister Van Swaay op de vragen van het Kamerlid, mej. Van Dorp, heeft men kunnen ver nemen, dat het tijdstip van heropening van den girodienst, niet te benaderen valt. Van welingelichte zijde deelt men echter aan ,,de Tel." mede, dat de her opening nog zeer lang zal kunnen du ren, afgaande op de langzame wijze, waarop men vordert met de afwerking der afrekeningen. De opzet er van ge- het dal in lichten nevel gehuld, wat aan ihet geheele landschap iets geheim zinnigs, iets wonderbaarlijks gaf. De klokken van de Kloosterkerk in het dal begonnen te luiden, de klokken van de Parochiekerk vielen in en daarna volgtfen de .klokken van de Francisca- nerkerk. Het liefelijk geluid steeg van uit de diepte tot Dora omhoog. Het was zoo verheven, zoo plechtig, zoo won derlijk mooi, dat Dora onwillekeurig de handen vouwde. Een gebed kwam haar op de lippen. Ze wilde zoo graag gelooven, dat er waarheid en liefde in de wereld was, dat e.r ook voor haar een toekomst van geluk was. Het was, alsof de nevel meer en meer optrok en steeds schitterender wierp de zon haar stralen in het dal. Midden in het grootsche panorama aan haar voeten zag Dora het kerkhof van de Franciscanerkerk. Ze kon de rijen graven, de onduidelijke omtrekken van de grootere graftomben onderscheiden. Die daar rustten, die hadden het goed zij hadden voor eeuwig irust gevonden en hun hart sloeg niet meer in verlan gen en twijfel. Doch Dora leefde Dora had' aan spraken op geluk en had. plichten je gens het leven en jegens zichzelf. Het was werkelijk een genot voor Dora, dat zij hier boven zoo rustig al leen kon zitten, omdat tante Schottelius naar de kerk gegaan was. Alleen, alleen 1 met gelukkige ge dachten, met wenschen, die niet onver- schiedt op dezelfde wijze als voorheen op de postkantoren dag voor dag wordt rekening voor rekening nage gaan. Om den eersten dag van de reorga nisatie, den fatalen 24sten Augustus, te controleeren, is het personeel vijf da gen in de weer geweest. Als men aan neemt, dat er een 40 dagen gecontro leerd moeten worden, zou dit op een totalen arbeidstijd van tweehonderd da gen komen. Met eenig optimisme zouden dus zes maanden aangenomen kunnen worden ais termijn voor heropbouw van den girodienst. Welk een enorme schadepost dit voor het rijk oplevert, alleen al aan de uit betaling van salarissen en toelagen, laat zich begrijpen. Onder het 1200 man sterke personeel zijn circa 400 gedetacheerde ambtena ren, die de eerste veertien dagen van hun detacheering een extra toelage van ƒ88.80 per dag ontvingen boven hun salaris, die later tot 2/3 wordt terug gebracht, hetgeen totaal aan toelage en reiskosten over een maand een bedrag van circa 100.000 vordert. Iedere maand dat de sluiting voort duurt kost het rijk alleen aan salarissen ongeveer een kwart millioen gulden, zoodat met een eventueele sluiting van een half jaar een geweldig bedrag ge moeid is. De reorganisatie is het rijk in deze bezuinigingsperiode dus duur te staan gekomen. - Hoogere invoerrechten. Bij de rijksbelasting-administratie worden sedert eenigen tijd voorberei dende werkzaamheden verricht in ver band met een door de regeering voor genomen technische herziening van het tarief van invoerrechten op de basis van een verhooging van 5 tot 8 Voor koffie is evenals voor bier en thee een bijzondere verhooging in over weging. Examen radio-telegrafist. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in de maand December e.k. en zoo noodig, in aansluiting daarop, ook in de daarop volgende "maand, een examen zal wor den gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor radio-telegrafist le of 2e klasse. Verzoeken om te worden toegelaten tot dit examen, dat voor ieder is open gesteld, voor eiken candidaat in ten hoogste twee al of niet achtereenvol gende dagen afloopt en waarbij de Ne- derlandsche taal zal worden gebezigd, moeten vóór 17 November a.s. tot den directeur-generaal Worden gericht, on der nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en met over legging van een gezegelde geboorte akte. Nader© bijzonderheden bevat Stct. no. 206. VLISSINGEN, 25 OCTOBER. De werkeloosheid. Door den Vlissingschen Bestuurders- bond is heden het volgend adres aan den gemeenteraad gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het bestuur van den Vlissingschen Bestuurdersbond dat de werkloosheid In de gemeente weder hand over hand toeneemt. vulbaar schenen. Graaf Klinter had geschreven, dat hij dikwijls 's morgens vroeg met mevrouw Glover den. bergraad afhaalde, om te gaan rijden. Zoodoende wilden ze den man, die ongetwijfeld overwerkt was, eenige ontspanning bezorgen. Hij was erg droefgeestig, de beste kerel of dit echter alleen door zijn vermoeidheid kwam, kon Klinter niet zeggen hij gevoelde zich ook niet gerechtigd, Werner daarnaar te vragen. De babbelzucht had haar dus weer eens verkeerd ingelicht. Spalding reed dus niet, zooals tante Schottelius had verteld, met hievrouw Glover alleen, doch Klinter was er altijd bij en deze tochten hadden een goede bedoeling, namelijk hem eenigermate te verstrooi en. Waarom was hij echter melancho liek Miste hij iets of iemand, verlang de hij naar den een of ander Dora voelde, dat zij gloeiend rood werd. Zij had' de helft van haar vermogen willen geven, als bij in dit o.ogenblik vóór haar gestaan hakt, in dit oogenbtik waarin alle twijfel van haar geweken was, waarin van beneden de klokken- tonen klonken en in haar deden zin gen „geloof, geloof en vertrouw Als hij nu voor haar gestaan had en zijn armen naar haar had uitgebreid, zij zou zich jubelend aan zijn borst ge worpen hebben en hem gezegd hebben: „ja, ik geloof in.jou en in je liefde Het beeld beneden Dora verbleekte, de schitterende kleuren verdwenen dat reeds meerdere arbeiders, die te gen. werkeloosheid verzekerd waren, zijn uitgetrokken, zoodat zij in het ge heel geen inkomsten hebben, terwijl vele arbeiders binnen enkele weken uitgetrokken zulien zijn, dat de werkeloosheid nog niet van dien omvang is. dat reeds thans een werkverschaffing in het leven dient te worden geroepen, hoewel het uit den aard der zaak aanbeveling zou verdie nen reeds thans tot het ontwerpen van plannen over te gaan. Redenen waarom het bestuur voor noemd uwen raad dringend verzoekt zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het in het leven roepen van een ge meentelijke steunregeiing. De Roode Kruis-collecte. Door verschillende omstandigheden zal de Roode Kruis-collecte hier niet Zaterdag 27 October, doch Zaterdag 3 November gehouden wórden. Een wandeling door de achterbuurten van Londen en Berlijn. Gisterenavond hield het Comité voor Christelijke winterlezingen alhier, in de Nieuwe- Middelkerk alhier zijn eerste lezing in dit seizoen, waartoe was uit- gènoodigd dir. H. B. Harrenstein, Ger. predikant te Amsterdam. Na opening op de gebruikelijke wijze door den spreker, begon deze met te zeggen dat het hem een voorrecht was tot gids te mogen strekken en zijn hoorders te leiden naar de holen van ellende, duisternis en van wanhoop in Londen en Berlijn. Doel hiervan moet zijn om te laten zien, dat zeUs in die duisternis en wanhoop nog schijnen de lichtstralen van het Evangelie van Christus, om te trachten te redden en te helpen het diep-gezonkene. Als gids hoopt spreker bescheiden op den ach tergrond te blijven, doch hij wil het een en ander mededeelen over hetgeen hij met eigen oogen heeft gezien in de achterbuurten van die twee groote we reldsteden. Spreker hoopt voor alles dat de vrucht van dezen avond moge zijn bij zijn zeer talrijke hoorders meer liefde te wekken voor het gevallene. Spreker wees er op, dat de groote steden in den tegenwoordig'en tijd aller belangstelling trekken. En dit is niet te verwonderen zij zijn het centrum dei- cultuur en onloochenbaar zijn aan éèn groote stad geweldige lichtzijden ver bonden in hen culmineerj saam de wetenschap en kunst, waarvan zij de dragers zijn. Daar worden de,geestelij ke bewegingen geboren, en niet te ver wonderen is het dat duizenllen bij dui zenden door haar licht worden bekoord en er henen trekken. De groote steden geven den toon aan, echter ook in het kwade. Zij zijn als een heksenketel, waarin het opborrelt en kookt, en don kere schaduwen verduisteren het schit terend licht. Er zijn niet alleen de mooie winkelstraten, grootsche gebouvven en paleizen, doch men vindt er evenzoo de donkere, vieze sloppen en vunzige krot ten, waar het gemeene en afschuwelijke den boventoon heeft. Spreker heeft enkele maanden voor zijn studie in de achterbuurten van de twee groote wereldsteden Londen en Berlijn vertoefd en heeft daar groote, diep-ontroerende ellende gezien. Dr. Harrenstein nam zijn gehoor op een zijner toehten allereerst mede naar het groote nachtasyl in de Fröbelstrasse te Berlijn, waar eiken nacht ruim 5000 dakloozen en zwervers onderdak vin den. Tegen den nacht komen deze on- gelukkigen uit alle streken van Berlijn een wolk .was voor de zon gekomen en haar schaduw vulde het geheele dal. Doch de wolk trok verder, hel straalde opeens weer de zon en de gansehe kleurenpracht en heerlijkheid vertoonde zich opnieuw. Nieuwe wolken kwamen en maakten op hun beurt voor de zon plaats. Ging hef ook niet in Dora's hart evenzoo Geloof en twijfel volgden elkaar beurtelings op. Als de twijfel kwam, dan verbleekten alle schoone beelden in Dora's .gemoed-, totdat de wolken optrokken en de zon van geloof en ver trouwen weer straalde. Wat deed zij toch dwaas, om zichzelf zoo te kwellen Ze wilde zoo graag gelooven en als zij de twijfel weer de overhand liet nemen in haar binnenste, was dit alleen bij de herinnering aan voorbijgegane booze dagen. Doch van nu af aan wilde ze gelooven en ver trouwen, dat beloofde ze zichzelf nooit meer zou twijfel haar kwellen. Dora hoorde stemmen achter zich touristen kwanten naar boven, om het heerlijk vergezicht te genieten. Hun lachen en schertsen paste niet bij Dora's stemming. Ze stond .op en ging door het beu kenwoud' en langs den straatweg naar het hotel. Toen ze daar na een half uur aan kwam, was tante Schottelius met Dora's kamermeisje nog niet teruggekeerd uit ■de kerk. Maar de kellner bracht Dora een brief, die mevrouw Schottelius had achtergelaten en waarop het woord: Spoed stond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1