:i923= WOENSDAG 24 OCTOB gemeentebestuur binnenland 61e Jaargang i Stads= en P/ovincjenieuws rvo 2tSi bij dit nummer behoort een bijvoegsel. ABONNEMENTS-PRÏJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 cent iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. - aanvulling-agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Vlissingen op Vrijdag 26 October 1923, des namiddags 2 uur. V. Te behandelen punten 7. Idem tot verkoop van grond aan f. de Coöperatieve Bouwassociatie „Willen is- Kunnen" q. q. te Vlissingen, 98 M=., gelegen aan de Van de Mande- restraat, a 7 per M\ 686. 13. Idein naar aanleiding van een door tusschenkomst van Ged. Staten ontvangen schrijven van den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, houdende het verzoek om over te gaan tot het verlagen van het grens- cijfer voor de vrijstelling van school geld voor het lager onderwijs, in ver band met de wijziging der betrekkelijke verordening. 14. Idem tot vaststelling van een staat van ontheffingen wegens zakelij ke belasting op het bedrijf over hef dienstjaar 1923. 15. Idem tot het verleenen van een verhooging van het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur van 15.000 over 1923, in verband met de gedane buitengewone uitgaven voor steunver lening aan werkloozen. STREMMING VAN HET VERKEER OVER DE SCHIPBRUG TE VLISSINGEN. De Burgemeester van Vlissingen, gezien de aanschrijving van den Hoofdingenieur van 's Rijks Waterstaat, maakt bekend, dat in verband met het te water laten van het stoomschip „Slamat" op Zaterdag 27 Oc tober a.s. het verkeer over de Schipbrug alhier, vanaf 1.30 uur n.m. tot zoojang als noodig zal blijken zal zijn gestremd. Vlissingen, 24 October 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. VERVOER VEE. De Burgemeester van Vlissingen' brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft goedgevonden A. met ingang van 18 October 1923, het vervoeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit liet overige gedeelte des Rijks te verbieden naar een kring, omvattende de provincie Zeeland B. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, onder de door den,. Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Middelburg aan te geven voorwaarden. Vlissingen, 23 October 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Vlootwet. De leider der Katholieken, de heer Nolens, is de man van de genoegelijke, gemoedelijke, knusse causerie. Zijn wij ze van spreken heeft iets rustigs en trekt de aandacht, spant ze geregeld al is het niet in thoogsten graad. Kleine geestigheidjes glippen tusschen zijn be toog door en ontgaan dikwijls aan de Kamer, die aan grovere grappen ge wend is. Wanneer wij uit zijn ditmaal zeer lange betoog oppikken wat voor het onderhavige ontwerp nl. de Vloot wet van belang is, dan is het wij kunnen niet, althans nog niet buiten een defensie en wat de regeering thans brengt is noodzakelijk. Het 's n>et een bedrag van 300 millioen gulden maar om meer geregelde organisatie van de vloot, waarbij het achterstallige moet worden ingehaald en het geheel moet worden georganiseerd. Groote beteeke- nis had dit ontwerp niet volgens den heer Nolens en het eenige wat hem nu restte om te verdedigen was de nood zakelijkheid van het behoud van een leger en een vloot. Dat bewijs was al gemakkelijk te leveren. Ontwapening kan alleen internationaal geschieden en dus gaai het niet aan dat nationaal te riskeeren. O, in den Volkenbond geloo- ven wij graag, wij willen allen nooit meen oorlog, wij zijn gloeiend vóór ontwapening. Bij de verkiezingen be hoefde niet over de Vlootwet gesproken te worden, want het ontwerp lag nog altijd voor behandeling gereed. Geest drift voor dit ontwerp had hij natuurlijk ook niet. Als de wet aangenomen werd was het niet Nolens volens, maar No- lens nolens (Nolens niet-willende). Hij is voor beperking van alle militaire uit gaven mits dit mogelijk is. De afschuw van den oorlog is natuurlijk na dezen oorlog zeer proof, maar dat mag ons .geen parten spelen bij het beoordeelen van hetgeen noodig is. Veel van den tegenstand tegen deze Vlootwet komt bewust ,of onbewust uit afkeer van iedere defensie voort. Aan ons leger en ■onze vloot hebben wij het volgens den heer Nolens-i» de eerste plaats te dan ken dat wij buiten den oorlog bleven. Vóór dien werd altijd smalend over ons legertje en ons vlootje gesproken, maar in 1914 zag men in ieder mili cien tj e een reddenden engel. Nu het gevaar weer voorbij is, komt de oude minachting weer op. Het was toen de preventieve werking van het leger die ons redde thans ziet men dat niet in- Vervolgens verdiepte de heer Nolens zich in een beschouwing over de ver houding tusschen macht en recht. Het internationale recht heeft een macht noodig om zich te handhaven zoo goed als het nationale recht dit noodig heeft. Zelfs de Volkenbond kan die middelen niet missen. De Katholieken wenschen den oorlog niet, doch ook in de vredesactie van den Paus wordt dan ook slechts ge sproken van gelijktijdige en wederkee- rige vermindering der bewapening, die gepaard moet gaan atan invoering van verplichte arbitrage. De Vlootwet is noodig omdat wij onze verplichtingen tegenover het bui tenland hebben na te leven. Het be zwaar van de vastlegging voor zes jaar achtte hij niet groot, want de Kamer zal natuurlijk rekening kunnen houden met wijzigingen in techniek en interna tionale verhoudingen. Summa summarum uit volle over tuiging stemde de heer Nolens vóór de Vlootwet. De bezwarén van den heer Van Schaick vandaag door den Katho liek Kuiper gedeeld kregen geen minuut aandacht van den leider der Katholieken. Daarbij was hej eigenaar dige dat de Kamer jaarlijks weer kan beoordeelen wat zij ai dan niet zal doen. Op de onjuistheid daarvan wees de heer Troelstra onmiddellijk. Het is dus de hoofdgrief dat de Kamer haar recht en vrijheid voor zes jaar afstaat. Het is niet duidelijk waarop deze uit lating van den heer Nolens berust. Loopt hij vooruit op hetgeen de Regee- rin,g straks wellicht zal toezeggen of als een tegemoetkoming zai geven Dit is natuurlijk niet onmogelijk, want het is al weer niet aan te nemen dat de heer Nolens spreekt zonder overleg met het Kabinet. Kort na den heer Nolens kwam de heer Kuiper juist het tegendeel beweren Hij is niet voor de leuze geen man en geen cent, maar hij wil ook niet vóór ailes de militaire zaken keurig in orde brengen. Juist daarom moet de Kamer ieder jaar be oordeelen wat in verband met den stand onzer financiën en in verband met den internationalen toestand mogelijk en noodig is. Daarom viel het hem heel moeilijk zijn stem aan dit ontwerp te geven. Beteekent dit dat hij stellig zal tegenstemmen Of gaat er straks er gens een deur open waardoor het drie tal tegenstemmers alsnog de gelegen heid wordt gegeven om binnen te stappen De rede. van den heer Nolens was ook den heer Troelstra tegengevallen en deze leider die alsnog hel woord voerde bleef in algemeene onderwerpen ronddrijven. Hij schetste vooral de ma laise i>n de Katholieke kringen die z.i. zal toenemen als men in de Kamer fractie tracht kunstmatige eenheid te handhaven. Met de aanneming van deze wet zal voor de partij van mr. Troelstra het sein zijn voor een actie zóó krach tig als nooit werd' gezien. Het vlootplan accepteerend, was de Katholiek Fruijtier toch niet tevreden omdat naar zijn meening geen volledig financieel plan is gegeven. Onderhouds- en exploitatiekosten behooren in dit plan thuis opdat de totale kosten zijn te berekenen. Ook de heer Deckers was niet geheel tevreden over de financieeie regeling. Hij wenschte met name in de personeelsorganisatie wijziging waar door de kosten werden verminderd. Gelijk reeds verwacht werd heeft mevrouw BronsveldVitringa, de Ka tholieke vrouw in de Kamer zich tegen de wet verklaard. Zij wil dat de regee- rinig stpeds bezield zal zijn met de gedachte van ontwapening en dit is haar uit dit voorstel niet gebleken. Vooraf had de Regeering de gansche defensie moeten herzien en tot het uiter ste bezuinigen. Vele vrouwen letten te veel op het materieele in deze aangelegenheid en te weinig op het geestelijke. Het deed haar leed dat zij afweek van haar partij, maar uit volle overtuiging stemde zij tegen deze wet. De korte rede werd in stilte aange hoord het was wel voor de eerste maal dat wij weer eens in ons Parle ment een vrouw hoorden spreken die durfde uiting te geven aan haar vrou welijk gevoel. Haar fiere woord maakte veel indruk, ook op de ministers. Het aantal tegenstemmende Katholie ken is nu tot vijf gestegen, indien er althans niet één bekeerd wordt. Er zijn alweer een vijftal sprekers. Zomertijd. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken en landbouw der Staatsbegrooting voor 1924, brachten eenige leden wederom hun bezwaren tegen den zomertijd te berde. Zij gaven ais hun meening te kennen, dat deze geheel'behoort te worden afgeschaft. Verscheidene leden noemden den bestaanden toestand zeer onbevredigend. Verschillende leden gaven als hun oordeel te kennen, dat er nu een vaste, bij voorkeur internatio nale, regeling behoort te komen, zoo dat het land niet ieder jaar voor de zelfde kwestie sta. Staatsraad Romme. De vice-president van het Amster- damsche gerechtshof mr. R. H. A. M. Romme, die benoemd1 is tot lid van den Raad van State, als opvolger van wij len prof. Struycken, is een man van even zestig jaar. Na ir. 1885 te Leiden tot doctor in dP rechtswetenschap te zijn bevorderd op een proefschrift over verlating van hulpbehoevenden, vestig de hij zich te 's-Hertogenbosch, waar hij adjunct-commies bij de Provinciale griffie werd. Daarna werd hij achter eenvolgens kantonrechter te Oirschot, rechter te Roermond, rechter te 's-Gra- venhage en raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, waarvan hij eenige iaren geleden tot vicè-president wqrd benoemd. De heer Romme is sinds vele jaren curator van de Amsterdamsche Universiteit. Bezuiniging. Naar aan „de Tel," wordt bericht, heeft de Algemeene Rekenkamer zich met een uitvoerigen brief tof de Twee de Kamer gericht, waarin zij tal van posten van de staatsbegrooting voor 1924 aanwijst, waarop nog bezuinigd kan worden. Christ Hist. Unie. Zaterdag jl. heeft te 's-Gravenhage het volledig hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie vergaderd. Hoofddoel der vergadering was de bespreking van den algemeenen politic ken toestand, mede in verband met de staatkundige moeilijkheden, „veroor zaakt door de economische bezwaren van dezen tijd. De behandeling van dit punt gaf aanleiding tot zeer geanimeerde en uit voerige bespreking. Eenstemmigheid bleek te bestaan omtrent de meening, dat de bestaande ernstige moeilijkheden voor den Neder- landschen Staat geen gezichtspunt op leverden, dat de Christeiijk-Historische Unie zou kunnen leiden tot verandering harer politieke houding of tot wijziging van haar program van beginselen, na der toegelicht in de beginselverklaring van 1917 en het verkiezings-manifest van 1922. Deze weloverwogen uitspra ken bieden, naar het eenstemmig oor deel, ook in de bestaande omstandighe den veil'igen grondslag voor beraad en beslissing. Wel oordeelde de vergadering het noodig in dP samenkomsten der 18 Ka- merkringvereenigingen, welke toch eer lang worden gehouden, de behandelde onderwerpen in bespreking te brengen, met voorlichting van de leden van hoofdbestuur en Staten-Generaal. Een Engelsch oordeel over de Nederlandsche industrie. De „Tailor and' Cutter", een bekend Engelsch vakblad bevatte dezer dagen een zeer waardeerend artikel over de Nederlandsche industrie van de hand' van den heer W. Rines, J. P. uit Lon den, die een bezoek heeft gebracht aan ons land. ■Na zijn bezoek aan de N. V. Hoilan- dia-Fabrieken, Kattenburg Co„ te Amsterdam," schrijft hij dat het niet te verwonderen ,is dat deze firma een we reldreputatie geniet. Waar hier de meest moderne machines aanwezig zijn hebben wij tevens kunnen constateeren dat dit bedrijf al het mogelijke doet in ihet belang van de gezondheid, geriefe lijkheid en hygiëne van de arbeid(sters) Overal is op schitterende wijze reke ning gehouden met licht en lucht. In dit opzicht hebben wij inderdaad nooit iets beters gezien. Tijdens de werkzaamhe den werden de mannelijke en vrouwe lijke arbeiders zooveel mogelijk ge scheiden gehouden. De vrouwen be werkten de lichtere fabrikaten, terwijl de mannen de zwaardere grondstoffen behandelden. De schrijver 'bespreekt nu uitvoerig de werkwijze in. de fabriek. De kleedingstukken worden naar alle werelddeelen geëxporteerd en daarom wordt gedurende de fabrikatie bijzon dere aandacht geschonken aan die stuks welke voor andere klimaten zijn bestemd. Ons werd medegedeeld dat de meeste stoffen uit Engeland geïmporteerd worden en wij herkenden dan ook vele stoffen welke door bekende fabrieken uit Engeland gefabriceerd worden. De zijden en voerings komen uif Frankrijk eri Engeland, terwijl het linnen en de knoopen van Nede'rlandsch fabrikaat zijn. Het artikel heeft een internationaal karakter. Kleinbedrijf in Nederland. Te Breda heeft een bijeenkomst plaats gehad van voorzitters en afge vaardigden der afdeelingen kleinbedrijf van de Kamers van Koophandel in Ne derland. Vertegenwoordigd waren o.a. dP Ka mers te Middelburg en Terneuzen. De vergadering werd geopend door den voorzitter der Kamer te Breda, den heer Smagghe. Hierop werd het presidium in handen gelegd van den heer Kropveld, die het initiatief tot deze bijeenkomst had ge nomen. Deze zette in een uitvoerige rede het doel der vergadering, het sa menbrengen van gelijksoortige krachten tot grooter samenwerking, uiteen. Overeenstemming werd ten slotte be reikt en de volgende punten vastge steld 1. Met het houden van besprekingen door de kleinbedrijven in de Kamers afzonderlijk mocht in geen geval wor den gezien of verondersteld zelfs de minste actie tegen het grootbedrijf of een poging om bepaalde tegenstellin gen te scheppen. 2. Er bestaat zeer zeker behoefte aan dikwijls ruimer en breedere voor lichting over onderwerpen, uitsluitend het kleinbedrijf betreffende. 3. Het is uitgesloten, dat het afzon derlijk houden van besprekingen door het kleinbedrijf en het geven van voor lichting onderling zou kunnen leiden tot benadeelen van het welslagen der plan nen om een vereeniging van de geheele kamers te verkrijgen, integendeel zal een en ander stellig het tot stand komen eener dusdanige vereeniging helpen be vorderen. 4. Om samenwerking en voorlichting van alle zijden te vergemakkelijken za! het noodig zijn dat een centraal bureau bestaat. 5. Dit centraal bureau zal bestaan uit de heeren Kropveld, 's Gravenhage. v. d. Tuuk, Groningen, Meiering, 's-Her togenbosch en FeFmie. Zaandam, die zich voorloopig met heet secretariaat heeft belast. Het weer in September. Gedurende een groot deel der maand werd een gebied' van hooge drukking in de omgeving der Azoren en ten N. daarvan aangetroffen, meermalen met uitloopers tot de golf van Biscaye en het Iberische schiereiland den 26 ver plaatste het zich naar N.-Frankrijk en Z.-Duitsch'land, alwaar het tot den 30 bleef. Overigens was W.Europa onder den invloed van talrijke depressiès. H. t. 1. waren gedurende de geheele maand Z.-lijke tot W.-lijke winden veel talrij ker dan gewoonlijk in de derde deka- de kwamen N.-lijke tot O.-lijke winden in het geheel niet voor. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur ongeveer V2 gr. beneden normaal in de eerste dekade was zij 2 gr. er beneden, in de derde waren de dagelijksche schommelingen bijzonder klein. De hoeveelheid neer slag gemiddeld over het geheele land bedroeg 74 tegen 64 m.M. normaal. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Fries land viel veel regen, ongeveer 116 tegen 68 m.M. in het Oosten was de regen val iets beneden normaal. Vooral in de derde dekade kwamen groote hoeveel heden voor. Uitgebreide onweders kwa men voor op den 1, 18, 19 en 20. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg \5iy2 tegen 133 uren normaal in Sep tember de drie dekaden telden resp. 61, 57y2 en 39 uren. Een „Had-je-me-maar" in den Kerkraadschen gemeenteraad. in den Kerkraadschen gemeenteraad heeft dezen zomer zijn intrede gedaan- iemand, die met overgroote meerder heid van stemmen tot raadslid werd gekozen, meldt het „Hbld." Dit personage, zekere Alexander Haas, een bekend straattype, ontvangt sedert jaren ondersteuning van het burgerlijk armbestuur en van verschil lende particuliere liefdadigheidsinstel lingen. Hij staat bekend als te lui om te werken, maakt voor arme en domme menschen wat requesten (waarin hij zich als specialiteit uitgeeft) en teert voor de rest op kosten van het alge meen. In de laatst gehouden raadsvergade ring zijn de verschillende raadscommis sies ingedeeld, en werd de Edeiachtb. heer Aleraaider Haas ingedeeld in de commissie voor volkshuisvesting. Het eigenaardige van het geval is, dat San- ingezonden mededeelingen. Fabrikanten van 'lux en Twink der Haas reeds verschillende maanden woont in... een bouwvallig verklaarde woning. VLISSINGEN, 24 OCTOBER. Stremming verkeer Schipbrug. Zaterdag zal wegens het te water iaten van het stoomschip „Slamat" het verkeer over de Schipbrug van des mid dags half twee zijn gestremd, tot zoo lang als zal noodig blijken. Het St. Joseph-ziekenhuis. Naar men ons mededeelt, hoopt het bestuur van het St. Joseph-ziekenhuis binnenkort over te gaan tot de aanbe steding voor den bouw van een nieu wen vleugel, waardoor men de beschik king zal hebben over ruim 100 bedden. Mandoline-vereeniging T.O.V.I D.O. Door bovengenoemde vereeniging werd gisterenavond in het gebouw „Diligentia" een vergadering uitge schreven met het doel een cursus te vormen in de bespeling van mandoline en verwante instrumenten onder leiding van haar directeur, den heer P. C. Oor schot. Voor dezen cursus meldden zich 26 deelnemers aan, onder wie velen ge bruik maakten van de geboden gelegen heid tegen uiterst lage prijzen een in strument te 'betrekken van een Itaiiaan- sche fabriek. De lessen worden gehouden des Maandagsavonds te 9 uur in een der zalen van het gebouw ..Diligentia". Ge gadigden kunnen zich nog aanmelden bij den directeur, Wagenaarstraat 5. De staking van de metselaars en op perlieden bij den bouw der R. H. B. S. duurt nog voort. De staking is, naar ons van werknemerszijdè gemeld wordt, hiervan een gevolg dat de werk gever de door beide partijen overeen gekomen voorwaarden betreffende het loon in aangenomen werk, niet nakomt. Voor het voorloopig machinisten-di ploma is geslaagd de heer S. Berre- voets, leerling van de De Ruyterschool. Zij, die belangen hebben ten opzichte van den handel met Rusland, kunnen wenschen ter dezer zake aan het secre tariaat der Kamer van Koophandel te Middelburg kenbaar maken. Viool-avond. In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg wordt Dinsdag a.s., des avonds 8 uuir, 'een viool-avond gegeven door de wereldberoemde vioolspeelster Erna Rubinstein. Deze jeugdige violiste daet iedereen verwonderd staan over haar verbazende techniek en haar eenig spel dat aan het volmaakte grenst. Men zie verder achterstaande adver tentie. B;>' Kon. besluit is tijdelijk-benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. te Goes mej. A. J. Reilingh te Arnhem en is aan J. F. B. Tromp op zijn verzoek eervol ontslag .verleend ais leeraar aan die school. Chr. ambtenaren bij rijksbelastingen. Te Goes vergaderde de afdeeling Zeeland van den Bond van ambtenaren bij 's Rijks belastingen op Christ. Grondslag. Na eenige voorstellen te hebben be handeld', kwam de vraag in 't midden hoe te staan als Christ, ambtenaar te genover de huidige regeeringsvoorstel- ien inzake de salarisregeling. In de

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1