1000 150 100 25 MAANDAG 22 OCTOBER r I 1033 lugsve: Firma F. ÏA8 BE VELDE jfStilstaat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnr^id°°dqnn tl Uil een ongeluk. UUIP BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Pirovincienieuws I r J. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. /oor overige landen der Post-Unie 4.70. Aizonderlijke nummers 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Vlootwet en de coalitie. Het „Vaderland" van Zaterdagavond bevatte op de eerste pagina met groote letters, over twee kolommen gedrukt, bet volgende bericht „Naar wij hedenmiddag vernemen, heeft de minister-president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck zich tot de R. Kath.Kamerclub gewend met de me- dedeeling dat Zijne Excellentie zich naar aanleiding van de in zekere kringen uitgesproken wenschelijkheid om de Vlootwet te verwerpen, ver plicht acht mede te deelen, dat bij verwerping van de Vlootwet door een meerderheid, bestaande uit de linkerzijde en een zeker getal Katho lieken, het geheele kabinet aftreedt. De vertegenwoordigers der beide coalitie-partijen (anti-revolutionairen en christelijk-h.istorischen) hebben den premier medegedeeld, dat zij in dit geval op geen verdere samenwer king in coalitie prijs stellen. Op grond van de ten deze te zijner beschikking gestelde gegevens is naar het oordeel van minister Ruys de Beerenbrouck de vorming van een rechtsch kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, daarna abso luut uitgesloten. Deze mededeeling heeft gisteren een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt in de vergadering van de Roomsch-Katholieke Kamerclub." De „Maasbode" schrijft naar aanlei ding van dit bericht Het blad zegt dit bericht uit absoluut betrouwbare bron te hebben. Wat het „Vaderland" echter als ab soluut „betrouwbare bron" beschouwt is ons een raadsel. En wel om de volgende redenen lo. Op onze informatie bij den voor zitter van de R. K. Kamerclub verna men wij, dat de minister-president geen mededeeling heeft-gedaan aan de R. K. Kamerclub, als in de eerste, tweede en derde alinea van bovenstaand1 bericht bedoeld. 2e. Ook deelde de voorzitter van de R. K. Kamerclub ons mede, dat Vrijdag geen vergadering is gehouden van deze club, zoodat beraadslagingen over be- vengenoemde (niet gehouden) verga dering is uitgesloten. 3o. Verder vernemen wij zoowel van de besturen van de anti-revolutionaire als van de christelijk-historische Ka merfractie, dat er van hen geen mede deeling aan den premier is uitgegaan. Het bericht, dat het „Vaderland" met zooveel ophef lanceert, is dus van a tot z onwaar.Het is 'n meer dan onwaardig politiek spelletje, dat het blad met zijn goed-geloovige lezers schijnt te willen spelen. Naar aan den parlementairen redac teur van „de Tel." uit coalitie-kringen wordt verzekerd, zou er van zulk een stap van den premier, noch van zulk 36) Op bevel van Werner was er een ho rizontaal boorgat gemaakt, zoover als zulks mogelijk was. Het drong tot on geveer twee meter in den zandsteen im Aan het eind van het gat was een ther mometer aangebracht en het resultaat was zeer verrassend. In het binnenste der steenwand was het belangrijk koe ler dan op de plaats in den gang zelf. Het verschil bedroeg ongeveer twaalf graden Celsius. Aan de juistheid van dit'resultaat was niet te twijfelen in Werner's tegenwoordigheid werd de thermometer er uit gehaald en afge lezen. „De zaak is onnatuurlijk", meende Mandlick, „en geheel verschillend van soortgelijke gevallen," „In het binnenste van de wanden is het anders toch altijd warmer, dan aan den buitenkant en nu is het juist an dersom én is het hier beduidend koeler." „Het moet aan de hoedanigheid' van de verschillende lagen liggen, dunkt me", meende Werner, „anders begrijp ik het ook niet. Maar natuurlijk geleidt brokkelige kleischiefer warmte anders dan zandsteen zulks doet. De zandsteen kan met kalk vermengd zijn en dit laat ste is wel waarschijnlijk. Misschien wordt de plaatselijke koelheid veroor zaakt door een kleilaag, waaronder zich water bevindt." „Moeten de waarnemingen voortge een mededeeling van de Protestantsche partijen aan de Katholieken iets bekend zijn. Van Katholiek-democratische zijde wordt 't bericht als speculatief en ten dentieus gekwalificeerd. Er is zelfs geen besluit van de Katholieke Kamer- club genomen over haar eventueele houding bij de stemming over de Vloot wet, zoodat alle becijfering van de te verwachten stemmenverhouding en daarop gebaseerde berekening der kan sen van het ontwerp voorbarig zijn te achten. De intrekking van artikel 40. De parlementaire redacteur van „Het Volk" meldt aan zijn blad ■Naar ons ter oore komt heeft de Raad van State over hel wetsontwerp, verband houdende met de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit, een afwijzend advies uitgebracht. Bioscoopwet. De vereeniging van leden van ge meentelijke en particuliere biascoop- commissies heeft, naar zij in een adres aan de Tweede Kamer mededeelt, met dankbarheid gezien, dat in de gewijzig de ontwerpen Bioscoopwet tegemoet is gekomen aan haar wensch om inplaats van een keuring voor kinderen tot 18 jaar in te voeren een keuring van ge schiktheid voor verschillende leeftijden. Maar zij blijft er op aandringen in de wet de mogelijkheid van elke verplichte gemeentelijke nakeuring af te snijden, zoodat het stelsel van rijkskeuring zoo gaaf mogelijk wordt gehandhaafd. De Brusselsche Bank. De officier van justitie bij de recht bank te Middelburg heeft de personen die financieel met de Brusselsche Bank in aanraking zijn geweest, in hun eigen' belang opgeroepen zich schriftelijk of mondeling aan zijn parket aan te mel den. Het „iHbld." verneemt nog het een en ander omtrent de oorzaken welke heb ben geleid tot de huiszoeking in het kantoor van de Brusselsche Bank. De eerste ontdekking was deze Iemand uit Gelderland had aan Kars semeyer, vertegenwoordiger van de Crediet- en Commissiebank, opgedra gen te koopen één aandeel Koninklijke Petroleum. Hij gaf 1000 surplus. Na eenigen tijd wenschte de man het aan deel „Koninklijke" in ontvangst te ne men en wendde zich tot de Nationale Bank, die de Crediet- en Commissie- bank aanschreef het aandeel tegen be taling van het saldo aan de Rotterdam- sohe Bankvereeniging uit te leveren. Dat kon niet, luidde het antwoord. De man had een debetsaldo van 37.000. De man had voortdurend afrekenin gen ontvangen, waarbij zijn debetsaldo steeds was opgevoerd. Daar de uitle vering van het aandeel werd geweigerd, deed hij aangifte bij de politie, die in zet worden „Waarom niet antwoordde Wer ner. „In elk geval krijgen we op deze manier eenige resultaten, die ons mate riaal voor een artikel in een vaktijd schrift geven. Men moet zulke waarne mingen den vakgen-ooten niet onthou den. Misschien heeft men hier of daar wel eens meer dergelijke temperatuur verschillen opgemerkt." Toen Werner 's middags thuiskwam, vertelde juffrouw Wolf hem, dat kapi tein Kersten al driemaal getelefoneerd had en hem noodwendig moest spreken. „Is die weer terug 7" vroeg Werner eenigszins verbaasd, want hij wist van den terugkeer van Kersten niets af. Hij vermoedde, dat de geheimraad even eens van zijn reis was teruggekeerd te gen zijn zin en telefoneerde naar zijn huis. De huishoudster deelde echter me de, dat de geheimraad nog niet terug was, doch kapitein Kersten was sedert gisteren thuis. De kapitein was er op het oogenblik niet, daar hij naar Neuen- berg was gereden vanmiddag echter zou hij weer terug zijn. Werner verzocht de huishoudster, den kapitein te zeggen, dat hij opgebeld had. In het directie-bureau was niets ge wichtigs ingekomen en Werner begaf zich dus vandaar naar het Theresia- werk, waar hem meegedeeld werd, dat kapitein Kersten herhaaldelijk opgebeld had. Onmiddellijk liet Werner zich ver binden met Kersten's huis en ditmaal kwam de kapitein zelf aan de telefoon. „Ik moet u nog heden spreken", ver klaarde hij, nadat hij gehoord had, wie September een inval deed in het kan toor der Crediet- en Commissiebank om het aandeel op te eischen. Het stuk was er niet en bleek verduisterd. In verband daarmee zijn Vosselman en Bymoets in hechtenis gesteld. Karssemeyer wist te ontsnappen. Zooals gemeld, stond genoemde Bank in nauwe relatie met de Brussel sche Bank. Aangaande deze laatste hooren wij nog het volgende teekenen- de geval. Witteveen had iemand uit Noord-Brabant bewogen zeer solide beleggingsfondsen af te geven, onder voorspiegeling daarmee veel winst te kunnen maken. De man kreeg een op gave, dat voor hem waren aangekocht tien aandeelen Brusselsche Bank tegen 125 (tegelijk ontving een ander be richt van aankoop van aandeelen Brus selsche Bank tegen 100 Tevens ontving hij een verkoopnota van alle solide fondsen. De man schreef aan de Brusselsche Bank de tien aandeelen te willen verkoopen. Maar hij hoorde niets meer. Nadat Witteveen in de gaten begon te krijgen, dat de provincialen hem niet al te zeer meer vertrouwden, trok Kars semeyer er op uit voor de Brusselsche Bank. Hij .kwam bij een persoon, die een paar contracten met Witteveen had afgesloten en die vreeselijk te keer ging dat men hem verlies had laten lijden met incourante aandeelen. Karssemeyer antwoordde, dat het een .schande was, zooals Witteveen de zaken had' behan deld. Hij vroeg de contracten op zegde toe te zullen trachten de zaak in orde te brengen. Maar, ondanks herhaald verzoek, kreeg de man de contracten niet terug. Hij ging naar Schoten, waar ■Bridée woonde. Maar die was niet te spreken. Men verwees hem naar Witte veen, die was net uitgegaan. De man zou wachten. Maar niemand kwam. Eindelijk werd heni verteld, dat Bri dée en Witteveen naar Amsterdam wa ren gegaan. De man ging daarop naar Hilversum, waar Karssemeyer woonde. Die was wel thuis, maar hij zeide, de contracten niet te hebben. Zij lagen in Amsterdam. Den volgenden dag vertel de De Jong aan het kantoor, dat Kars semeyer de contracten in bezit had. De contracten zijn intussohen nooit terug gegeven. De man stelde zich in verbin ding met den heer Ph. Selter, als des kundige op effectengebied. De heer Sel ter ging naar Zevenbergen en het bleek hem daar dat de Brusselsche Bank heel wat klantjes had. Inmiddels had, als gemeld, de Brusselsche Bank medege deeld de effecten-afdeeling te liquidee ren. De klanten kregen opgave, dat zij hun fondsenbezit in ontvangst konden nemen tegen aanzuivering van het de betsaldo. Zoo werd iemand aangeschre ven. dat zijn debet-saldo was 85.000 en dat zijn bezit bestond o.a. uit 25000 aandeelen Brusselsche Bank en circa 10.000 aandeelen Nationaal Admini stratiekantoor voor Onroerende Goede ren. De laatste onderneming was weer een creatie van de Brusselsche Bank. De Brusselsche Bank gaf ook nog er aan de telefoon was. „Ik ben tot uw beschikking", zeide Werner. „Zoudt u dan om acht uur bij Zim- mermann kunnen zijn „Jawel. Het zou me evenwel gemak- keiijker zijn, om daar om half negen te zijn." „Goed ,dus dan zien we elkander om half negen", was het antwoord. De stem van den kapitein had merk baar bewogen geklonken. Zou er iets met den ouden heer niet in orde zijn Was de geheimraad ziek of misschien verongelukt Waarom was Lothar al len terug gekomen en waarom moest en zou hij Werner spreken Nu, binnen eenige uren zou Werner weten, wat er aan de hand was. De dienst verliep dien middag als gewoonlijk. Alleen verliet Werner iets vroeger het Theresia-werk, om naar het bouwterrein te rijden, waar de school gevestigd zou worden. Hij wilde zich zelf van den goeden gang van zaken overtuigen, om den volgenden dag aan Dora de nieuwste berichten daarom trent te kunnen melden. Daarna ging Werner eten, verkleedde zich en reed met zijn auto naar Zim- mermann. Hier vond hij kapitein Ker sten in civiel, met twee officieren van het infanterie-bataillon, dat in Neuen- burg lag. Kapitein Kersten, die een zeer opge wonden gelaat had, kwant hem tege moet en zei „Wilt u even in deze zijkamer gaan Ik moet u afzonderlijk spreken en kom dadelijk bij u." uit spaarbrieven voor de jeugd, waar van er een zelfs 't nummer droeg 5070. Daarop was 90 gestort. De heer Selter, die, op verzoek der benadeelden en der justitie, een uitvoe rig onderzoek had- ingesteld naar de gestie der Brusselsche Bank, en die, te zanten met den inspecteur van politie J. Stolp in Zevenbergen een voor-on derzoek had ingesteld, zeide, dat hem was gebleken, dat deze bank niet an ders was dan een gewone „bucket- shop" (gokkantoor). Nog meer „ban ken" van deze soort zijn werkzaam. Naar de meening van den heer Selter, werken zij de malaise op de effecten beurs in de hand. Auto-verkeer in Zuid-Holland. Met ingang van 1 December a.s. zijn voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen ledig zwaarder dan 1700 K.G. met uitzondering van personenmotor- rijtuigen met hoogstens 8 zitplaatsen, alle wegen in Zuid-Holland, geen rijks wegen zijnde, gesloten verklaard. Voor bii afzonderlijke staten genoem de wegen wordt van deze bepaiing ont heffing verleend onder bepaalde voor waarden, o.a. deze, dat het eigen ge wicht niet grooter mag zijn dan voor de wegen in staat A genoemd (bijv. Rotterdam:Gouda, BodegravenGou da) 3500 K. G. en voor de wegen in staat B genoemd (bijv. weg Hoornbrug- Delft, Overschie-Rotterdam) niet groo ter dan 5200 K.G. De houder der ontheffing verbindt zich tot vergoeding aan den onder houdsplichtige van den weg van de schade, die hij door het niet naleven der voorwaarden van ontheffing naar het oordeel van Ged. Staten aan den weg heeft aangebracht. Hij die ontheffing verlangt moet een formulier, dat ter gemeentesecretarie verkrijgbaar is, aan Ged. Staten inzen den. Wordt de ontheffing ingetrokken dan moet deze binnen 24 dagen aan Ged. Staten worden teruggezonden. Wordt hieraan niet voldaan dan moet de nalatige hoogstens 100 in 'de pro vinciale kas storten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 19 October in Nederland uitge sproken 89 faillissementen tegen 60 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 October 3299 faillissementen tegenover 2466 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VLISSINGEN, 22 OCTOBER. Een vraag aan Burgemeester en Wethouders. Door den heer Van Oorschot is voor Het ging dus om een gewichtige zaak, dacht Werner, terwijl hij in het zijvertrek ging, dat geheel leeg was en waar hij zich vast een plaats zocht, om de wijnkaart in te zien. Na eenige minuten kwam Kersten binnen en zette zich bii Werner aan de tafel. Werner wachtte totdat Kersten zou beginnen te spreken deze zat echter stom tegenover hem en klemde zijn onderlip tusschen zijn tanden. Plotse ling keek hij op en Werner schrok van den blik vol haat, die hem tegengloeide uit de oogen van Kersten. Lothar scheen zich met moeite te be- heerschen. Langzaam en met een eigen aardige uitdrukking in zijn stem begon hij „Ik was vanmorgen in de gelegen heid, ongezien op te merken, hoe u te rugkeerde van een rit met mevrouw Plover. Ik zag, hoe u haar tweemaal feeder de hand kuste, hoe u haar ver rukt nastaarde, ik zag, hoe u eindelijk in -dienzelfdn gemoedstoestand naar huis terugkeerde." De kapitein maakte een pauze en Werner voelde zich vooralsnog niet geroepen, hem te antwoorde. Deze in leiding was dan toch ook wel heel zon derling. Zijn- bedaardheid scheen Ker sten echter nog meer op te winden. Gejaagd stootte hij de woorden uit „In welke verhouding staat u tot mevrouw GJover „Wilt u mij misschien zeggen, wat u het recht geeft, dit te vragen vroeg Werner scherp. „Wat mij daartoe het recht geeft vroeg Kersten, „nu, het is een onbe iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. de a.s. Raadsvergadering de volgende vraag aan Burg. en Weth. verzonden Zijn Burg. en Weth. bereid om een commissie te benoemen die tot taak zal hebben te onderzoeken of het van ge meentewege mogelijk kan zijn, een ge bouw te stichten en te exploiteeren om het geven van concerten, uitvoeringen, tooneelvoorstellingen, het houden van vergaderingen enz. aan iedere vereeni ging van welke gezindie of richting dan ook, die dat overigens op wettige wijze wil doen, mogelijk te maken C.A.M.B.O. en „Ons Belang". Vrijdag had in „de Oude Vriend schap" de aangekondigde openbare vergadering van de vier grootste miil- taire organisaties plaats, onder leiding van den heer Koster. De opkomst was zeer groot. Als sprekers traden op de heeren Spaans (Ons Belang), de Nijs, de Zwart en Smith (C. A. M. B. O.). De voorzitter opende met een kort woord, verzocht rekening te houden met art. 17 van het reglement op de krijgs tucht en, deelde mede, dat een telegram van sympathiebetuiging was gekomen van de afdeeling Bergen op Zoom. De heer De Nijs voerde daarna het woord over artikel 40 Bezoldigingsbe sluit en de bekende 5 De 5 is een oude kwestie, welke kiemen van onrecht in zich draagt en daarom is het nood zakelijk ze nogmaals uiteen te zetten. De vakvereemgingsbestuurders zijn wel opgewassen tegen de geleerdheid, doch niet tegen de onrechtvaardige ma nieren, waarmede men met het perso neel omgaat. Artikel 40 is zeer zeker ook voor de militairen van zeer groot belang, want wordt dit geschrapt, dan is het hek van den dam. Deze vergade ring als protest tegen het onrecht, aldus spreker, was niet noodig, ais de regee ring haar plicht getrouw bleef, in het bijzonder ten opzichte van het militaire personeel. Het reglement van krijgs tucht kent als eerste beginsel plicht van dP regeering mogen we dus ook plicht verwachten. Het schromelijk on recht vorig jaar met de 5 begaan, de toeslag pensioenen Indische jaren van de zeemacht enz. geven echter een ge heel ander beeld. Het militaire perso neel staat vrijwel alleen, 't beschikt slechts over zijn vereenigingen en de pers. Steun van de groote pers is niet te verwachten, daar deze te veel afhan- keijlk is van zijn lezers, en deze achten de jaarwedden enz. te hoog. Minister Westerveld verklaarde de salarissen schaamdheid van u, de oogen naar zoo'n vrouw op te slaan U bent een geldjager, meer niet. Als u bepaald naar geld vraagt, wénd u dan toch tot dat gansje in Saarkirchen, tot uw mees teres. Daar is nog meer geld te halen dan bij mevrouw Glover." Werner was opgestaan. De man daar tegenover hem handelde klaarblij kelijk in een toestand van ontoereken baarheid en wilde hem beleedigen. Nog beheerschte Werner zich echter en zei „Ik wil aannemen, dat u in een over spannen toestand aldus spreekt, kapi tein en dat u niet recht weet, wat u ge zegd hebt. Ik wil rekening houden met uw toestand, voor zoover het mijn per soon betreft. Maar ik verbied u ten eenenmale, een afwezige dame te be ledigen en uitlatingen te doen over juf frouw Buchwald, die even kwetsend als ongepast zijn." „O, dus ook al een ridder van deze dame hoonde Kersten. „Nu, als u moed hebt en zoo ridderlijk gezind bent zult u wel begrijpen, wat er gaat ge beuren." Kersten keerde zich om en verliet de kamer. Werner bleef nog een tijdlang aan de tafel zitten. 'Hij moest eerst tot zichzelf komen. Zooveel was hem duidelijk, dat Kersten waanzinnig ijverzuchtig was en hem naar zijn leven stond. Hij had Werner zoo beleedigd, dat een duel onvermijdelijk was en hierin waar schijnlijk dacht de kapitein zijn mede dinger bij mevrouw Glover onschadelijk te maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1