VRIJDAG 19 OCTOBER NO 247 61e Jaargang öl te ir. ieder. NGSHUIS atschappij m aft GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en P/ovindenieuws O s EN 1923 ss uur 31 28 26 24 22 20 118 Openbare feen enz. avond bios- |g 8 uur. Zondagimd- bioscoop- S uur. Zondagmid- lenb. Vergad. Jemacht, „De ISoirée „Ma schap", 8 u. Imverhaal 6 acten. sproeten, n bundel 1 zoo luid tfy in het ien. Als met veel uiden te hij zijn Iar echter rieden, enjarigen 5e wraak leen Chi- t moderne elvarende kampen, ne humor evraago. korting. ieri- pfet. [zich ion". VUSSINGSCHE COURANT F".. aopoederen |r voor f 1.10 I DOMMISSE RK 46. ludig gezellig U I S. B., bureau 11000 een goed en electrisch mogelijk te f Zandweg 20. P.O., zoekt Tweede- of ,ern. Omtrek letters K. G. urant". b. - Rotterdam en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. V. MtM T. ROtt M. nm m. nnr IJL 8 8 8 8 bekomen traOORN, TellB3. i'RHOOT, Tel. 282. iNHEK, Tel. 101. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VL1SS1NGEN op Vrijdag 26 October 1923, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag. 1. Aan den heer j. W. Roskes, als re gent van het Gasthuis. 2. Aan den heer 'H. A. Enkelaar, als leeraar in lijnteekenen aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs. 3. Aan den heer W. L. Huson, als ongezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand. IV. Benoemingen. 1. Het trekken der afdeelingen van den raad voor het onderzoek der ge meente-begrooting 1924. 2. Van commissiën uit den raad. 3. Van een leeraar in lijnteekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs (voor den duur van den loopenden cursus), (vacature Enkelaar). De voordracht luidt a's volgt 1. J. C. Spek, hoofdopzichter bij den bouw der R. Ei. B. S. alhier 2. M. M. Schipper, opzichter bij den bouw der R. H. B. S. alhier. 4. Van personeel aan de Hoogere Handelsschool voor het tijdvak van 1 September 1923 t/m 31 Augustus 1924 (herbenoeming) a. tot tijdelijk leeraar in Staatsweten schappen R. P. Goettsch, alhier b. tot tijdelijk leerares in Engelsche Handelscorrespondentie P. M. Taat, alhier. 5. Van een geneesheer, belast met de bediening van het Röntgen-apparaat in het Gasthuis. De aanbeveling luidt als volgt N, A. Henrard, arts, alhier. V. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een schrijven van het lid van den raad A. Staverman, waarbij deze, in verband met een door dat col lege aan hem verzonden waarschuwing betreffende het h. i. bekleeden van een krachtens art. 23 der Gemeentewet met het raadslidmaatschap onvereenigbare betrekking, deze zaak aan de beslissing van eten raad onderwerpt. 2. Idem om afwijzend te beschikken op een adres van een aantal werkge vers, aangeslagen in de zakelijke be lasting op het bedrijf, om genoemde Oelasfing in te trekken, met een nader schrijven van Burg. en Weth. 3. Idem om afwijzend fe beschikken op een adres der afdeeling Viissingen van Ned. Onderwijzers Genootschap en de afdtcüng Vljssingen van den Bond van 'Ned( Onderwijzers om aan de klasse-onderwijzeressen, die .gedurende het jaar 1920 en de eerste vier maanden van 1921 buiten de gewone schooluren les in de nuttige handwerken hebben gegeven, daarvoor alsnog een beloo ning toe te kennen, met een nader voor stel van Burg. en Weth. om aisnog over de eerste vier maanden van 1921 voor die lessen een vergoeding toe te ken nen. 4. Idem tot wijziging van het raads besluit van 3 Augustus 1923, no. 14, be treffende het instellen van zeven-klas- sige scholen. 5. Idem tot het instellen van cursus sen voor openbaar vervolgonderwijs. 6 Idem tot wijziging der Verordening op de Avondschool voor Nijverheids onderwijs en de Instructie voor den Directeur, de leeraren en den concierge dier school. 7. Idem tot verkoop van grond aan a. j. G. de Muynck q.q„ alhier, 156 M5., gelegen aan de Scheldestraat, a 15 per M2340 b. H. J. S. Lenis, alhier, 130 M\, ge legen aan de Scheldestraat, a 15 per M 1950 c. P. Sinke, alhier, 196 M', gelegen aan de Van der Manderestraat a 7 per AU'. 1372 d. M. Maas, alhier, 820 ML, (gelegen aan de Scheldestraat, tusschen Paul Krugerstraat en Verkuijl Quakkelaar- straat, a 15 per ML 12.300 e. S. van der Bijl te Middelburg, 76 ML bouwgrond en 31 ML tuingrond, ge legen aan de Kerkhoflaan, tegen resp. 15 en 10 per ML 1450. 8. Idem tot verpachting van een perceel bouwland, gelegen aan den Vrijdomweg, aan A. Casteleijn, alhier, voor 75 per jaar. 9. Idem tot verkoop van het voorma lig tolhuis c.s. aan den Koudekerkschen straatweg te Koudekerke aan J. Wiele- mak.er voor 2550. 10. Idem naar aanleiding van be roepschriften van M. C. van Boven Loois en U. S. PepersBarbé, alhier, tegen het besluit van Burg. en. Weth. lot plaatsing van haar ip eigendom foebehoorendé perceelen op fle lijst be doeld bij art. I dér verordening op de monumenten in de gemeente Viissingen. 11. Idem tot het weder toekennen van wachtgeld aan mejuffrouw C. M. L. Hack, vroeger onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school A, van af 1 Augustus 1923 fot 1 Juli 1924. 12. Idem tot inwilliging van het ver- Vloot" om het grafmonument op de Oude Begraafplaats van jhr. Van Evert Lewe van Aduard, schout-bij-nacht, in beheer en onderhoud voor rekening der gemeente over te nemen. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Be Vlootwet. De belangstelling voor de discussies over de Vlootwet begint al zeer te da len. De gereserveerde tribune was van daag al niet meer vol en de loges waren voor een deel verlaten, 't 1^ te begrij pen, dat men niet meer lust van deze oudbakken koek. Met den dag wordt het opgediende lekkers minder smake lijk. 't Menu van heden ving aan met een communistische soep, die nogal dun was. Vooral richtte hij zich tegen den aanleg van steunpunten in Indië, die naar zijn oordeel even zoovele aantrek- kingspiinten voor den oorlog zullen zijn. Voor ons dreigt eventueel gevaar van de zijde van Japan al gelooft deze af gevaardigde niet dat de toekomstige oorlog ter zee in Indië zal speTen. Juist echter zal onze kolonie een belangrijk punt voor Japan zijn als wij daar ste vige steunpunten hebben. De scherpste rede die wij tot nu toe hebben gehad was van den heer Van Schaik, Katholiek. Feitelijk bepaalde hij zich tot één punt n.I. het zich binden voor zes jaar. Wat de Regeering feite lijk vraagt is niet anders dan de vast stelling voor zes jaar ineens van de marinebegrootirig. Het maritieme defen siebeleid met zijn financieele conse quenties wordq voor zes jaar bevroren en aan den invloed van de Staten-Ge- neraal onttrokken. Daartegen had hij zeer ernstig bezwaar. De techniek der vloot wisselt met den dag de internationale positie van Nederland wijzigt zich ook de mari tieme positie kan belangrijke verande ring tegemoet gaan, onze financieele positie is op dit tiogenblik moeielijk alles pleit er voor om niet dan voor zichtig voort te gaan, telkens overwe gend wat er te doen valt. Deze Vloot wet nu legt alles vast de Kamer geeft haar recht en vrijheid prijs en geeft zes jaar lang het maritiem defensie-bcleid' aan de regeering over, en zij moet ieder jaar de posten die deze wet vraagt goedkeuren omdat de wet haar e"r toe verplicht. Verwerping van die posten zou inconstitutioneel zijn. Voor de verdediging van Indië acht de heer Van Schaik we! maatregelen noodig, maar hij wil scrupuleus telkens en telkens overwegen met hoe weinig we toe kunnen. De Volkenbond, de conferentie van Washington, de pause lijke vredesactie zijn zeer belangrijke elementen al brengen zij nog niet den wereldvrede. Maar juist in verband met deze acties is het van belang uiterst bedachtzaam voort te schrijden en niet voor lange jaren alles te bevriezen. Met girooten nadruk drong hij er dus bij de Regeering op aan óf haar plan nen buiten een wet fe laten óf de wet zóó soepel te laten dat de Kamer haar recht en vrijheid om jaarlijks haar op vatting te herzien behouden kan. Dat recht en die vrijheid geeft de heer Van Schaik niet vrij en al zegt hij het niet niet duiflelijke termen, hij kan zijn stem aan dit ontwerp niet geven. Dit is dus de tweede Katholiek en wel één met veel mee,r gezag dan de heer Bomans. Met veel aandachf werd ge luisterd en misschien dat dit de eerste rede is die even insloeg, zoowel door den inhoud als door den persoon, die ze hield. Het merkwaardige is nog dat de bezwaren van den heer Van Schaik niet onmiddellijk aan de zaak zelf zijn ontleend, maar van staatsrecht.erlijken aard zijn. Daartegenover zal de Regee ring een zware taak hebben om haar opvatting te handhaven. Zullen eenige. wankele broeders in de Katholieke par tij zich thans aan den heer Van Schaik vastklemmen Het moeten er velen zijn eer de Vlootwet valt. De redevoeringen van de heeren Oud en Dresselhuijs waren herhalingen op het chapiter fonds of geen fonds, steun punt of geen steunpunt en al dergelijke technische punten, waarvan het een leek voor de oogen gaat schitteren. Vliegtuigen of geen vliegtuigen, duik- booten of geen duikbooten, enzoovoort, het schemert ons na 15 uur discussie over steeds hetzelfde. Tot slot de heer Van der Bilt, de derde Katholiek, die echter vóór de Vlootwet is. De Vlootwet. De Kameroverzichtschrijver van „de Tijd" bericht aan zijn blad In de gisteren (Woensdag) gehouden clubvergadering der Katholieke Kamer leden is men, ondanks langdurige be raadslaging, over het Vlootwet-ontwerp niet tot overeenstemming kunnen gera ken. Het staat vast, dat, onvoorziene omstandigheden buitengesloten, de me- talrijk genoeg zullen blijken te zijn, om hef ontwerp te doen vallen, ook als de geheele linkerzijde aaneengesloten te- gengen de wet is. De Indische begrooting. Bij de Tweede Kamer is de begroo ting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1924 ingediend. Voor 1924 is het nog niet mogen gelukken evenwicht te bren gen tusschen de inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst. Het geraam de tekort echter op den gewonen dinst bedraagt 22.8 millioen in tegenstelling met dat van 1923 van 86.2 millioen. De minister verwacht, dat de begrooting voor 1925 een sluitend gewone dienst zal toonen en dat het tekort op den buitengewonen dienst van dat jaar zal worden teruggebracht tot het uiterste minimum. Waarnemingen op zee. De ingenieur der rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing, dr. F. B. Vening Meinesz, heeft uit Tunis bericht dat hij na het vertrek uit Gibraltar aan boord van den onderzeeër K II der Kon. marine weder eenige goedgeslaagde waarnemingen heeft kunnen uitvoeren. De ophanginrichting, vervaardigd op de marine-werf te Gibraltar, heeft uit nemend voldaan, de slingeringen van het schip waren daardoor niet hinderlijk meer. Aan de uitvoerbaarheid van nauwkeurige slingerwaarnemingen op zee in een onderzeeboot kan op grond van de verkregen resultaten geen twij fel meer bestaan. MillioCnenzwendel bij de Brusselsche Bank. De justitie heeft een inval gedaan in de Brusselsche bank, gevestigd aan de Beursstraat te Amsterdam. Dit justitio neel onderzoek geschiedde naar aan leiding van klachten, bij de justitie in gekomen, volgens welke de Brusselsche bank op iistige wijze verschillende per sonen vrijwel waaardelooze papieren heeft verkocht. Boeken werden in be slag genomen. De directeuren waren niet aanwezig. De „Tel." verneemt, dat deze bank er een inspecteur voor den buitendienst op na hield, zekere Witteveen die, zooals bekend, reeds gearresteerd is die er zijn beroep van maakte om rijke boeren, hoofdzakelijk uit 6e provincie Noord-Brabant en Zeeland, te bewegen hun fondsen af te geven. Dit waren steeds solide fondsen. Zoo waren er boeren bij die papieren afgaven ter waarde van 40.000, van 60.000, van 140.000 en zelfs hooger. Het drietal, Bridée, De Jong en Wit teveen reisden de omgeving af in luxe auto's en deden de meest schitterende aanbiedingen, waarbij groote winsten in het vooruitzicht werden gesteld. Bri dée, bijvoorbeeld, die aanvankelijk voor eigen risico handelde, garandeerde 2 boven het rente-type. Om reclame te maken lieten de oplichters de argelooze boeren eerst een paar duizend gulden verdienen. Deze buitenkansjes werden spoedig genoeg bekend en de wonder verhalen over de drie Amsterdammers gingen als een loopend vuurtje door den lande. Het gevo'g en dit is het meest treurige was, dat er personen waren die hun geheele vermogen in handen der oplichters gaven. In Zevenbergen beloopen de afgestane gelden tezamen meer dan een half millioen. Wanneer het nobele drietal de solide stukken eenmaal in handen gekregen had, werden ze verkocht. Zoodoende kwam de Brusselsche Bank aan kapi taal. Daarna werden met de slachtoffers contracten afgesloten, waarbij de onge- lukkigen aan handen en voeten geton- den waren. De stukken, die voor de cliënten gekocht werden, waren Danu- ba Oil Company, Wasscherij de Spreng (Apeldoorn) en Nationaal Administra tiekantoor van onroerende goederen. De koersen varieerden, zoogenaamd dan, tusschen 140 en 170 ofschoon onder normale omstandigheden er geen bod voor te vinden was. Wanneer de geruïneerde slachtoffers zich aan de Brusselsche Bank vervoegden om de incourante stukken, waarvoor elders niets gegeven werd, te gelde te maken, werd hun er natuurlijk zoo goed als niets op gegeven. De directie hield zich steeds niet thuis en stuurde de klagers met een kluitje in het riet. De bank liet niets meer van zich booren. De geruïneerden namen hierna den heer Selter in den arm, die te Amster dam aangifte deed aan het bureau Stadhouderskade, wat een uitgebreid vooronderzoek tengevolge had. Toen kwam de groote zwendel aan het licht. De justitie Averd er bij betrok ken en na een conferentie tusschen den hoofdbenadeelde, de substituut-officie ren mr. dr. van Heynsbergen en mr. Reilingh, inspecteur Stolp en den verte genwoordiger der slachtoffers, werd tot den inval en tot de arrestatie van de directie der bank besloten. Men stond tijdens het bezoek versteld over de luxueuze inrichting van de privé-kantoren der heeren, die duizen den moeten hebben gekost. Ook hef aantal emplové's was niet nen ^an, die van het effectenvak niets afwisten. Zulks bleek ook duidelijk bij het verhoor, dat gisterenmorgen plaats vond. Bij de in beslag genomen papieren warén pakken aandeelen van de Brus selsche Bank zelve, die door de lokalen slingerden en terecht als oud-papier behandeld werden. Ook werd gehoord een slachtoffer, die 14.000 solidé fondsen had afge geven en daar ongevraagd voor terug kreeg 12.000 aan aandeelen in de bank, benevens een klein saldo. Deze persoon kreeg natuurlijk van niemand geld voor de waardelooze papieren en is hierdoor straatarm geworden. De brutaliteit der oplichters ging zelfs zoo ver, dat zij een krans stuurden aan een benadeelde, wien 80.000 afhandig was gemaakt, en wiens dochtertje was overleden. De zuster van dit slachtoffer, die een bede om hulp schreef, kreeg een bruta- len brief, die alleen behelsde, „da; de toestand nu eenmaal niet anders was". Niemand van het personeel wist waarheen de voortvluchtige directeuren Bridée en De Jong de wijk hebben genomen. VLISS1NGEN, 19 OCTOBER. Onze haven. Op de begrooting voor waterstaat is de post voor uitbreiding van de haven te Viissingen voorioopig op een lager bedrag uitgetrokken. Dit wil evenwel niet zeggen dat de werken geen voortgang zullen hebben. De bedoeling is dat zoo spoedig mo gelijk de rijkscommissie voor de werk verruiming door den minister wordt geraadpleegd over de urgentie van deze werken en van andere werken als object van werkverschaffing voor de Neder- landsche arbeiders, waarna dan succes sievelijk suppletoir de geiden die terug genomen zijn, weer worden aange vraagd tot igelijk bedrag of zelfs tot hooger bedrag, indien daartoe aanlei ding mocht bestaan in verband met de bestrijding der werkeloosheid en het uitsparen van steungelden. Diefstal. De Belgische jongeman, die voor eenige dagen een rijwiel uit een rijwiel bewaarplaats alhier weggenomen had en dit elders trachtte te verkoopen, waarvoor hij door de politie was aan gehouden, is gister na beëindiging van het tegen hem ingesteld onderzoek, overgebracht naar het huis van bewa ring te Middelburg. Gesignaleerde. Een man. die wegens dronkenschap door de politie gearresteerd was, bleek bij de vaststelling zijner identiteit, bij ontnuchtering, gesignaleerd te staan tot het ondergaan van vonnissen wegens dronkenschap. Deze vonnissen zijn daarop geëxecu teerd geworden. Stowaway. In handen der politie is gesteld een Pool, die zich aan boord van het hier passeerende Engelsche stoomschip „Hookwood" als stowaway had genes teld. Vreemdeling. Voor de zooveelste maal is een Poolsch onderdaan, die met de mailboot naar Engeland zich had begeven, daar geweigerd op medische gronden, waar naar hij naar hier is teruggekeerd en aan de politie moest worden overgele verd. Deze heeft hem onder dokters behandeling doen stellen, omdat aan genomen kon worden dat zijn herstel slechts een kwestie van enkele dagen zal zijn, als wanneer deze vreemdeling opnieuw zal trachten landing in Enge land te bekomen. Gisteravond is alhier binnendoor ge passeerd het Engelsche stoomschip ..Queen Philippa", van Londen naar Rotterdam. Voor het voorioopig machinisten-di ploma is geslaagd de heer C. Roelofs alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter in de rechtbank te Middelburg mr. W. M. G. Jolles, oud-rechter in de ont bonden rechtbank te Zierikzee. Het drama te Oostburg. Omtrent het vreeselij.k drama te Oost burg meldt men ons nog, dat de oor zaak tot deze treurige daad vermoede lijk haar oorsprong heeft gevonden in de jaloerschheid van den jongeling.Even fe voren hadden de slachtoffers nog ge zamenlijk een brief zitten lezen, welke hij aan zijn^ïrader-s had geschreven en deze daarna gepost. Toëirtioet hij de vreeselijke daad bedreven hebben. Enkele personen hadden nog het schot gehoord, maar vérkeerden in de veronderstelling, dat er een band van SOUBURG. In het café „Dorpzicht" hield giste renavond de landbouwvereeniging een algemeene vergadering, die maar matig bezocht was. De voorzitter, ae heer Kodde heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer Flipse, directeur der Coöpe ratieve vereeniging „Walcheren". Een schrijven van enkele leden der vereeniging, niet-landbomver, om op dezelfde wijze als de landbouwers hun kachelkolen te-kunnen betrekken door de vereeniging, werd besproken. Be sloten werd dat ook niet-landbouwers in de gelegenheid zijn kolen te bestel len, mits het thuisbrengen en afdragen voor hun rekening komt. Eenige circulaires van de Z. L. M. werden behandeld. Een aansporing, dat door de afdee ling bij den 'gemeenteraad zou aange drongen worden op het doen geven van vervolgonderwijs/werd na het genomen besluit van den raad, voor kennisgeving aangenomen. Besloten w'erd adhaesie te betuigen aan de pogingen van de Z.. L. M., om de kosten voor de gemeenten voor het middelbaar onderwijs terug fe brengen aan het rijk of althans te trachten deze veel verminderd te krijgen. Een schrij ven van de Z. L. M. of de afdeeling ge- wemscht acht de oprichting van een rechtskundig bureau voor den land bouw, werd in den,breede besproken en besloten fe berichten dat de oprichting oo prijs wordt gesteld. Door den heer Zwagerman zullen de zen winter eenige lezingen voor de af deeling gehouden worden, waartoe en kele onderwerpen werden opgegeven. Aan het einde deed de heer Flipse eenige mededeelingen omtrent den aan koop van kunstmeststotten en veevoe der. Ook deelde hij mede dat de ont vangen vroege pootaardappelen uit Friesland zijn geïmporteerd en de be naming „eerstelingen" op de kaartjes in de zakken tot verwarring aanleiding heeft gegeven. De heer Flipse deelde mede dat de „Midlothiam" in Friesland bekend staat onder den naam „Eerste ling" en de leden dus gerust kunnen wezen „Midlothiams" te hebben ont vangen. De voorzitter dankte de heer Flipse voor zijn woorden en sloot de vergade ring. jeugdige boefjes. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een tweetal der tien-jarige jongens, die in den laatsten tijd bij verschillende winkeliers iets wegnamen. De mandoline-vereeniging „Tovido", directeur de heer M. P. Ventevogel, geeft morgenavond 8 uur een uitvoering in café „de Zwaan". Men zie de desbetreffende adverten tie in dit nummer. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Begrafenis ds. J. J. Koopmans. Onder enorme belangstelling is te Raamsdonk ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van ds. J. J. Koopmans, predikant bij de Ger. Kerk aldaar, vroe ger o.a. ook te Grijpskerke en Hein- kenszand. Aan het sterfhuis hield ds. A. L. Ruijs, uit Dinteloord, een huisdienst. Aan de groeve, waar zich een 600 personen verzameld hadden, voerden het woord de ouderlingen J. van Woerden, te Raamsdonk en A. Moet, te Drimmelen ds. A. Goris, te Zevenbergen, namens de classis Klundert j. Geschiere, te Grijpskerke, namens den kerkeraad al daar een ouderling uit Heerjansdam burgemeester j. Steketee van Heinkens- zand en ds. K. K. Troost van Naaldwijk. De laatste vier herdachten allen wat de overledene als predikant in hun ge meenten geweest was. 'Ds. Nieuwenhuis, zwager van den overledene, dankte voor de enorme be langstelling. Vdbr dp, akte vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek zijn te 's-Gra- venhage geslaagd de heeren C. de Bruin, G. Kunst, J. D. Markestein, H. J. Staalman en C- van de Voet, allen te Middelburg. Tot onderwijzer aan de Christ. Hollandsche Java-school te Poerwored- jo is benoemd de heer P. van Rosmalen, thans tijdelijk werkzaam aan de Geref. Uulo-school te Goes, die deze benoe ming heeft aangenomen. Hoofdakte-cursussen. Aan de besturen der door het Rijk gesubsidieerde cursussen tot opleiding voor de hoofdakte is- door den minister van onderwijs medegedeeld, dat zij worden ontheven van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vak ken lezen, schrijven, rekenen en liand- teekenen, aangezien reeds in 1924 zal worden geëxamineerd volgens het nieu we programma, waarop die vakken niet voorkomen. Anderzijds

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1