DONDERDAG 18 OCTOBER 'GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen er. gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Frhitco door hét gehé'Öe rijk ƒ2.50. Week-abon- neinenten 17 oent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Vjffi 14 regels f 1.10voor iedere -tegel fileer 26 centbij^ abonnement spé ciale p.'ijztn. Reclames 52 cent per regel tWeSstaairbiedirigen eïi dienstaanvragéifi Vat 1—5. regels 65 'Cèiltiedere regel meer bh eent, bij contante betdRng. Falmiieberichtei». Van 1—6 regels t f 1.70, tdile» regel meer 26 eert. SlENSl PLICHT. Vrijsteüflag we:u ris kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge-'art. 44'tweeue lid'Van het DiensS plichtbeshnt ter openbare kennis, dat door den Miiifeter van Oorlog 'bij beschikking van 13 October j.l. no. 'f94 V, van tien dienstplicht met, ingang'van 1 November 192.1 voör éë.i jaar is vrijgesteld wegens koSntirhrerscbap, de Ingeschrevene voor den 'dlt'nstjilif ht dezer gemeente, lichting 1922:: JFÊRDlffANDUS VAN DE DOOD. liegen deze uitspraak' kunnen varral he den b inn er. tien dagen bij de Kroon in beroep' kooien, de Ingeschrevene wien de uiTSpraak 'geldt, elk der overige voor'deze gemeente ingeschreven personen, -of de '.vvttige 'vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen ontkleed moet zijn, snoet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ■-gemeente. 'De; Burgemeester zorgt voor 'de door zending van het .verzoekschrift. 'AEItssingen, 18 'October 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELLEREN. 1KAMER6VERZICBT. Tweede Kamer. Zitting-van Woensdag. De Vlootwet. "De tweede dag van de Vlootwet ving •atan met een lyrische verdediging van tien heer Snoetk Henkemans. Een halve ■eeuw lang is geroepen om het vastleg gen van een lijm "bij de. voorziening van de marine. Ieder jaar opnieuw klaagde men steen en been en dit ontwerp- "Vfootwet bracht-wat men verlangd had. De ontwerpers daarvan hadden "z. i. verdiend dat hun -werk was begroet als een daad van vaderlandsliefde en-van voorzichtig financieel beleid. De poli tiek heeft zich echter meester gemaakt van dit onderwerp en een kunstmatig verzet werd gewekt waarbij men zich baseert op veel meer dan dit ontwerp vraagt- Djt is nu het kiékeboe-stelletje dat met tte Vlootwet wordt gespeeld. Ja, wat-thans wordt aangevraagd is slechte de heift van hetgeen oorspronkelijk noodzakelijk werd geacht, maar juist in het feit dat men het dubbele noodig acht, vinden de tegenstanders de zeker heid dat na zes jaar de andere helft als Onmisbaar zal worden gvraagd Het toestaan van de eerste helft zal dan het argument zijn, voor het vragen van de tweede helft. Daarom gaan de tegen standers uit van het geheele ontwerp, al wordt dit in t-wee porties opgediend. In de Memorie van Anfwoord lezen wij het volgende „Dit voorstel toch is, zoowel met het oog op de financieele omstandigheden als in verband met de personeelsvoor ziening beperkt tot het eerstvolgend 34) „Juist is het ons met zorg en moeite gelukt den bergraad tot andere ge dachten te brengen, of nu begint u het hoofd te laten hangen. Wat is er met u aan de hand, graaf Klinter Ik ben een oude vrouw, u kunt me gerust ver trouwen." „Ik heb in u steeds het grootste ver trouwen gestéld, mevrouw. Sta mij echter toe, vóór alles er tegen te pro testeeren dat u u zelf een oude dame noemt. Het hindert mij, dat u zulke woorden in den mond neemt en ik weet dat zulks niet alleen mij, maar ook al uw vrienden en vereerders onaange naam is." .jMeent u, dat ik veel vrienden en vereerders heb." „Zeer zeker, mevrouw, wie u kent, moet u vereeren." „U had de diplomatieke loopbaan moeten kiezen, mijnheer de graaf. U verstaat uitnemend de kunst een ont wijkend antwoord te geven. U zoudt over u zelf spreken, en in plaats daar van praat u over mij. Daarom nog eens: wat scheelt u, waarom laat u het hoofd hangen Graaf Klinter werd verlegen. „Ik wist niet", zeide hij, „dat mijn hoofd zoo slap op mijn hals staat." Hij wilde nog wat zeggen, maar zes-jarig tijdvak. Déze beperking ligt voor de hand, waar het van weinig praetischen zin zou getuigen, reeds thans een besü&sing uit te lokken over de na een betrekkelijk groot aantal ja ren te volgéri gedragslijn. Zij beteekent geenszins,, dat een verdere afwerking van het plan achterwege zal blijven. Omtrent die afwerking zal tegen het einde Van vorenbedoelden termijn in liet licht 'der dan heeischende Omstaridig- hedefi een nadere voorziening zijn te treffën." Bit is de telkens aangehaalde pas sage over liet verband1 tfisschek de eer ste en de tweede zes jaar. Hierin wordt dus niét gezegd, dat wis 'ons voor twaalf jaar binden, maar wél ligt in den gedachtengafi'g van dele memorie dat het vaststaat, dat na res jaar zal worden voortgezet wat nu wordt opgezet. Hoe clan die voortzet ting zal geschieden daarover is het be ter na zes jaar te beslissen. Theore tisch is er dus vrijheid maai' praetisch zit de Kamer er'voor twaalf jaar aan vast. De stem van denbeer Snoeck Henke mans vóór de Vtoötwet berust voorna melijk op de overweging dat de Indi sche bevolking het gevoel moet hebben en houden dat Nederland daadwerkelijk Indië verdedigen zal. Verwerping zou daarom ernstige gevolgen kunnen heb ben. De onzékerhèid die er bestond: ten aanzien van nréj. Van Dorp, -of zij al dan niet vóór zou stemmen, was spoe dig na den aanvann van haar rede weg genomen. Zij is er zeer tegen."Veel meer hebben wij niet van haar rede verstaan een verkoudheid had haar toch al zwak ke geluid zeer verminderd. 'Zij achtte het moment voor deze Vlootwet psy chologisch niet gelukkig gekozen pu ieder haakt naar vermindering der las ten. Een referendum onder het Neder landsche volk zou stellig overwegend tegen dit voorstel zijn. Voor vrouwelijke lyriek zorgde mej Groeneweg, die uiting wilde geven aan de gevoelens van breede scharen van vrouwen van allerlei stand, positie en levensovertuiging. Zij zijn niet op de hoogte van de technische en financieele bijzonderheden maar zien de -«et als een. feit, dat ingaat tegen hanr ^ei-lan gen naar ontwapening. Geen geld voor salarissen, geèn geld, voor de werkloo- zen, geen geld voor drankbestrijding, geen geld voor het zevende leerjaar, maar wel voor een vloot Zóó is de tegenstelling die de vrouwen zien. En dan komt bij haar de gedachte op dat deze vloot bemand moet worden Deze gedachte heeft de moeders tot elkaar gebracht en elkaar leeren begrijpen. Nogal scherp laakte zij hét dat bij de verkiezingen van 1922 geen woord is gerept van de Vlootwet, en de vrouwen ter rechterzijde werden opgeroepen vóór de handhaving van de heerlijkheid van het huwelijk. Van de Vlootwet geen woord. Verschillende verkiezingsge- sehriften passeerden de revue om dat te i'fl'ustreeren. Wie eenige hoop had onder de te geisstanders dat de heer Bomans bij voorbeeld de Regeering zou afvallen, kwam niet teleurgesteld uit. Hij opper de bezwaren tegen de vermenging der Nederlandsche en Indische strijdmach ten, verweet de Regeering, dat zij nog steeds twee defensie-departementen handhaafde, verweet haar dat zij de marine in Nederland niet tot een deel der kustverdediging maakte. Voor ons land mag de marine niet meer dan 20 zweeg wijselijk. „Het maakt op mij toch dien indruk", antwoordde mevrouw Glover, „en ik geloof, dat u daarvoor geen reden hebt. Wanneer een man, zooals u bent, naar de hand van een vrouw dingt, behoeft hij toch werkelijk niet bevreesd te zijn, dat hij gevaar loopt, te worden afge wezen. Echter ,is deze angst en deze vrees het miskenbare teeken van de ware liefde." 'Graaf Klinter stond verbluft en keek mevrouw Glover in de oogen. „Mevrouw, u spreekt in raadsels", zeide graaf Klinter. „De kleine gravin, waaraan u dag en nacht denkt, is toch niet blind voor uw hoedanigheden." Graaf Klinter was zoo getroffen, dat zijn paard een zijsprong maakte. Mevrouw Glover lachte. „Die pijl heeft doel getroffen", meen de zij „niet alleen de ruiter, maar zelfs het paard is geschrokken. Doch laat ik u niet langer in spanning houden als noodig -is en u alles verklaren. U weet tóch, dat de iheele wereld slechts een groot dorp is. Toen u in Berlijn waart en met de kleine gravin Rother zoo dik wijls te zamen kwaamt als maar moge lijk was, werd u door een vriendin van mij, die ook met de kleine Rother be kend is, gadegeslagen en men heeft mij verteld, dat u de kleine gravin op leven en dood het hof maakt." Graaf Klinter was vuurrood gewor den. „Mevrouw", zeide hij, „u hebt mij zoo verrast, dat ik waarlijk niet weet, millioen kosten en niet 43 gelijk thans het geval is. De. Vlootwet heet urgent maar. over twaalf jaar is het urgente pas gereed. Waarom stuurt de Regee-1 ring niet aïles naar lndië wat ze hier niet noodig hebben- Van de steunjiun- ten voor de vloot wilde hij niet weten. Zij- zijn- duur, ei-schen land-verdediging en belemmeren de marine lïi haar werk. De Vlootwet geeft Indië een duur ap paraat zonder defensieve kracht en het was den heer Bomans onbegrijpeluk dat de Vlootwet ongewijzigd was gehand haafd na de conferentie te Washington en na de ramp in Japan. Zijn twee bezwaren de te Itocge kosten van de marine in Nederland en -de vaste steunpunten, zouden wel niet weg 'te nemen zijn en dus kon hij zijn stem niet aan het ontwerp geven. 1 ie+ oordeel was n'fet vriendèljjk, de verde diging daarvan vaak nogal verwarJ. De mentaliteit der Regeering deug' z.i. in militaire zaken nieil eri de heer Bo mans zag geen kans die te veranderen. Een verdediging van de Vlootwet door den heer Van der Voort van Zijp bracht natuurlijk niéts nieuws. Gezinsloon. De „Nederlander" (Grist.-Hist.) maakt eenige opmerkingen over ge zinsloon in verband met de plannen der regeering om op de ambténaarssalaris sen 10 te korten en een wijziging van het Bezoldigingsbesluit tot stand te brengen. „Niemand zal ontkennen, dat dit ten aanzien van de ambtenaren een zeer ingrijpende maatregel is, die vooral in de ambtenaarsgezinnen pijnlijk zal worden gevoeld. Hoe men ook over gezinsloon moge denken, een ieder zal het er wel over eens zijn, dat wanneer er in- totaal wei nig loon .te verdeelen- is, men indien zulks mogelijk is, moet zorgen, dat het loon daar komt, waar het het-meest noodig is. Vergelijkt men nu het budget van een getrouwd ambtenaar, met ge zin en kinderen, met het budget van een ongehuwd ambtenaar, beiden met een salaris van ƒ2500, dan is het voor een ieder duidelijk, dat, bij ketrtinpj op dit salaris van 10 een gemis van zegge ƒ250 voor het ambtenaarsgezin veel bezwarender zou zijn dan voor den on- gehuwden ambtenaar. De een zou zijn zorgen zien vermeerderen terwijl de ander nog niet van zorgen zou kunnen spreken. De regeering is, blijkens de miilioe- nennota, van oordeel, dat bij de voor genomen herziening der ambtenaars- wedden voor de hoogste salarissen, b.v. die der Ministers en enkele andere, de huidige bedragen met -volle 20 ver minderd zullen moeten worden dat de loonen der werklieden meer in overeen stemming zullen moeten worden ge bracht met den plaafseiijken- loonstan- daard en dat overigens bij de herzie ning rekeninn zal moeten worden ge houden met de mate waarin voorheen de verhoogingen werden toegekend. Hieruit blijkt, dat de regeering de voorgenomen verlaging met de -noodige soepelheid wit toepassen en met be paalde omstandigheden wil rekening houden." Het komt het Haagsche blad voor, dat een van de eerste factoren, waarbij, in de huidige omstandigheid rekening moet worden gehouden, zal zijn de ge zinsomstandigheden. wat te antwoorden. Ik moet alleen pro test aanteekenen tegen de uitdrukking op leven en dood". Ik kan niet ontken nen, dat gravin Rother mij in hooge mate belang inboezemt, en dat ik veel met haar samen geweest ben maar 't hof maken heb ik haar niet gedaan.'! ,En waarom niet zei mevrouw Glover. „U behoeft toch niet te aarze len en te vreezen, dat u een blauwtje zult loopen." U vergeet één ding, mevrouw", zei jraaf Klinter niet zonder bitterheid, „ik aen kreupel." In de eerste plaats is dit niet zoo erg", meende mevrouw Glover, „en in de tweede plaats is zooiets voor een vrouw, die liefheeft, geen beletsel. Ik geloof, dat in zulke gevallen een vrouw veel dieper en zachter voelt dan een man." „Zonder twijfel zijn de gevoelens van de vrotiw in die gevallen dieper en zachter dan bij den man. Maar ik wil geen medelijden ik ben bang voor medelijden. Ik heb wat anders ge hoopt." „U wilt liefde", antwoordde mevrouw Glover. „Waarom zou die uw deel niet worden Is de liefde, die uit medelijden ontstaat, soms minderwaardig ,Voor mij wel, mevrouw. Ik geloof, dat die liefde geen stand houdt. Ik voor mij heb altijd hooren vertellen, dat de vrouw tegen den man moet opzien, dat zij hém moet bewonderen. Daarop kan ik, omdat ik kreupel ben, geen aanspraak maken. Kan iemand: zich een „Volgens artikel 20 van het Bezoldi gingsbesluit genieten de ambtenaren bij wijze van tijdelijke toelage, voor ieder kind beneden 18 jaar een kinder toelage van 214 van, hun salaris/met een minimum van ƒ50 per kind en éen maximum van 200 per kind. De vraag rijst nu of, bij behoud van het totaal bedrag der verlaging op liet gezamenlijke bedrag der thans uit te keeren salarissen van1 10 het niet ge- wenscht zou zijn- de gezinshoofden, in vergelijk fot de ongehuwden, minder te korten. B'i iedere salarisactie zijn het de ge huwden die dienst doen als de trek ossen om het salariskarretje hooger óp te trekken in schelle kleuren wordt dan geteekend, dat een gezin met het toegekende salaris niet kan rondkomen. Laat men, meenen wij, dan ook thans met de gehuwden rekening houden." Het christelijk-historisch orgaan geeft ter toelichting van zijn meening een voorbeeld en neemt daarvoor twee onderwijzers: „een gehuwd onderwijzer met vijf kinderen eu een ongehuwd on derwijzer. of onderwijzeres we nemen daarbii aan dat beiden, ongeacht pen sioenkorting en standplaatsaftrek, een stamsalaris hebben van 3090. Op grond van het aangehaalde artikel 20 van het Bezoldigingsbesluit ontvangt de gehuwde thans "3000, benevens 5 X 2% kindertoeslag, d.i. ƒ3375 de ongehuwde ontvangt 3000. Wordt nu op beiden een 10 aftrek toegepast, dan ontvangt de ongehuwde ƒ2700, de gehuwde met vijf kinderen ƒ2700 337.50 3037.50. De ongehuwde gaat dus ƒ300 achteruit het gezins hoofd 337.50." Het blad vraagt daarom of het niet Tedelijk zou zijn den kinderbijslag reeds met ingang van 1 Januari 1924 op een hooger tiedrag te bepalen, bijvoorbeeld op 4 in zijn voorbeeld zou dan het salaris van het gezinshoofd komen op 2700 5 X 4 3240. Aangifte van wijzigingen voor het Handelsregister. Het is gebleken, meldt het Ned. Corr. Bureau, dat de ingeschrevenen in het Handelsregister somtijds verzuimen in gevolge hunne wettelijke verplichting aangifte te doen; van die wijzigingen in hun zaak, welke in het Handelsregister behooren te worden ingeschreven. Af gezien nog van het feit, dat zij zich zoodoende aan een strafvervolging blootstellen, worden belanghebbenden er in verband hiermede op gewezen, dat zij ziek uit dien hoofde ook anders zins ernstige schade kunnen berokke nen. Men geve derhalve bedoelde wijzi gingen steeds zoo spoedig mogelijk aan de betrokken Kamer van Koophandel en Fabrieken op. De inschrijving daarvan in het Handelregister, waarvoor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken de noodige formulieren beschikbaar stel len, geschiedt kosteloos. Het ligt in de bedoeling binnenkort tegen personen, die in gebreke blijven, bedoelde wijzigingen in het Handels register te laten inschrijven, scherper op te treden. De Postcheque- en Girodienst. Aan mr. R. C. Bakhuizen van den Brink is onlangs ten postkantore te Haarlem de uitbetaling van een post cheque geweigerd.Thans heeft mr. Bak huizen van den Brink gedagvaard den directeur van het postkantoor aldaar, den -heer L. H. Bartelink, den Staat der Nederlanden en den directeur van den kreupelen held denken „Wees toch niet zoo bitter, graaf Klinter. In de eerste plaats kan men zich zoo iets heel goed -denken daarbij komt, dat niet alle mannen helden be hoeven te zijn. Het is een dwaling, wanneer men meent, dat de vrouwen haar liefde alleen aan helden schenken. Wanneer de vrouwen slim zijn, gaan ze zelfs de helden uit den weg die ver beelden zich te veel. Geloof mij, wan neer ik u die dingen zeg ik ben een oude vrouw, die ervaring heeft." „Mevrouw, u zult wel weer beweren, dat ,ik het gesprek op zijpaden leid maar ik moet weer protest aanteeke nen tegen uwe bewering, dat u een oude vrouw bent." In het volgende oogenblik gebeurde zoo iets zonderlings, dat graaf Klinter geheel en al verbaasd was Mevrouw Glover begon plotseling te weenen. Twee groote tranen biggelden langs haar wangen, en zij begon zoo te snikken, dat haar paard onrustig werd. „Mevrouw riep graaf Klinter ge heel ontsteld. „Wat is er gebeurd Ik heb toch geen schuld aan uw tranen Barbara schudde heftig vUn neen. „U hebt mij, naar mijn aangelegen heden gevraagd en i>k heb mij in ver trouwen geuit. Kunt u mij niet zeggen, wat u drukt Mevrouw Glover streed' moedig met haar tranen en zei dan „O, wat zijn de mannen dwaas Eerst zetten zij ons de revolver op ,de borst en wanneer we postchèque- en girodienst, den heer A. W. Kymmel te 's-Graveiihagtf, om op Dinsdag 30 October a.s. ter'terechtzit ting der arrondissements-rechtbarik te verschijnen, waar door requirant ge- eischt zal worden de cheque alsnog uit te betalen en de interesten over het be drag van den cheque naar 5 's jaars van den dag der dagvaarding tot dien der voldoening te voldoen. Ned. Spoorwegen. De Nederlandscfiè' Spoorwegen heb ben het maximum gewicht van markt- goedëren vah kramers èh venters, die als bagage tën vervoer mogen worden aangenomen, gebracht van 30 'op 40 K.G. per'colli. Spoorwegverbinding Nederland Duitschland. -Naar het „Hbl." vërnegmt, is er een gunstige verbinding DresdenNeder land over LöhneRheïne, niet aanslui ting naar Amsterdam, 'Den Haag, Rot terdam en Hoek van Hólland ingesteld. De trein BerlijnVlissirigen (Londen) vertrekt van het „Schlesische Bahnhof" om 10.42 n.m. aankomst te Vlissingen 2.24 n.m., aankomst Londen 10.03 n.m. Vertrek van Londen 9.30 v.m., Vlissin gen 5.50 n.m., aankomst Berlijn 8.35 v.m. De trein loopt niét 'alleen over WeselBoxel, maar ook over Rheine OldenzaalArnhemTilburg, en bevat slaapwagens BerlijnWesel en Leipzig Wesel en doorloopende wagens 1ste, 2e en 3e klasse. De Nationale Opera stopgezet. De heer Koopman, directeur van de Nationale Opera, heeft in een vergade ring van het geheeie personeel mede gedeeld, dat hij de exploitatie voorloo- pig zal moeten stopzetten, in verband met het besluit van den Haagschen ge meenteraad om geen subsidie meer te geven. De heer Koopman had bij de exploitatie op dit subsidie gerekend. Misschien blijft de Nationale Öpera nog bestaan, al is het dan alleen voor voor stellingen te Amsterdam, maar de voor stelling, die hedenavond in den Haag zou wórden gegeven, gaat in 'geen ge val door. VLISSINGEN, 18 OCTOBER. English Association in Holland RushingBranch. Een uiterst aandachtig gehoor volg de gisterenavond in het Concertgebouw met spanning de eminente voordracht van Miss Eveieyn 'Heepe, die de leden der English Association vergastte met „recitals" uit moderne schrijvers. Bij afwezigheid van den voorzitter en den 'vice-voorzitter, opende de heer M. Laernoes dezen avond, getuigde van de vriendelijke gevoelens tussihen de Engelsche en de Hollandsche naties, van de aantrekkelijkheid van het En- gelsch als wereldtaal en sprak de hoop uit, dat steeds meer nieuwe leden zich mogen aanmelden, opdat de Associa tion een nog grooter arbeidsveld zou kunnen bestrijken. Een heerlijk brok Engelsche litera tuur bracht de begaafde spreekster ons nader. Als voordrachtkunstenares, als actrice, als spreekster boeide zij 'haar publiek. Modulatie en timbre brachten door volmaaktheid er toe bij de gewel dige kracht van de groote schrijvers, ons dat niet laten welgevallen, richten zij het wapen op zichzelf." En wederom weende mevrouw Glo ver, dat het graaf Klinter döor het hart sneed. Hij begreep, dat iedere tegenspraak op dit oogenblik nutteloos was. Hij kon er bij haar ook niet op aandringen, een geheim prijs te geven, dat haar klaar blijkelijk zwaar drukte en dat haar binnenste in de hevigste beroering bracht. Daarom bleef hij slechts zwij gend naast haar rijden. Inmiddels bereikte men ihet park van Ivershofen. Mevrouw Glover hield haar paard in en droogde haar tranen. Zij stak haar zakdoek in den zijzak van haar rij- jacket en reikte haar begeleider de hand. „U hebt mij. zwak gezien, jn een toe stand van opwinding en verwarring verkeerend, die qiij helaas door de om standigheden en het'lót is opgedrongen. Ach, ik had nimmer kunnen denken, nog eenmaal voor zulk éen dilemma te moeten kómen. Ik vétzoek om uw discretie en reken op uw vriendschap en uw stilzwijgen. U zult bij gelegen heid ook vernemen, wat d,e oorzaak van mijn leed is alleen nu niét, nü niet. Ga nu heen, alsjeblieft. De menschen bij mij thuis zullen toch wel kunnen be speuren, dat ik gewèend heb, en wan neer zij zién, dat u mij thuis brengt, zouden er onnoodig praatjes ontstaan. Men zou gaan fantaseeren, dat er tus- schen ons iets was voorgevallen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1