WOENSDAG 17 OCTOBER No245 BINNENLAND Witte katoenen en linnen goederen drogen het best in de zon. VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen cn gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. W'eek-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—1 regc-ls: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Vlootwet. Het onderwerp is eigenlijk verleden week al afgeroomd en vandaag kregen we dus de taptemelk der discussies. De tribunes waren vol, de Kamer nog al rumoerig zonder eenige aandacht en de heer Hugenholtz, die Vrijdag al had gesproken, opende nu het vuur met een fraaie preek over den oorlog, de ont wrichting der maatschappij en de gees telijke verwildering die daarvan het ge volg zijn. De conferentie van Washing ton werd er bij te pas gebracht en een algemeen verlangen naar ontwapening komt op. De regeering had nog eens moeten wachten wat een tweede con ferentie met name ten aanzien van de getalen der duikbooten zou uitwerken. Ten aanzien van de verdediging van lndië had men in 1912 nog de gedachte dat het mogelijk was onze kolonie mas saal te verdedigen door middel van een artillerie-vloot. De oorlog heeft die ge dachte weggevaagd de interdeparte mentale commissie bepaalde zich in haar rapport tot een vloot die den vij and zou kunnen verkennen en die hem zoo lang mogelijk den toegang in de Indische wateren kon versperren. Maar ook die opvatting is verdwenen en de taak die de Vlootwet thans aan de vloot zal geven is de verheven taak van vo gelverschrikker, d.w.z. handhaver der neutraliteit. Wanneer er eens een oorlog in het Oosten komt, dan zal die zijn vol gens den heer Hugenholtz althans tegen Japan of tussehen Engeland en Amerika. In het eerste geval zal Japan er alle belang bij hebben om de han delswegen langs onze kolonie open te houden, de eenige die voor dit land open kunnen blijven. Met den aanleg van steunpunten in onze kolonie lokt men uit dat Japan zich in onze kolonie gaat vestigen of nestelen. Een oorlog tussehen Engeland en Amerika kan de heer Hugenholtz zich niet anders denken dan als een petro- leum-oorlog, waarbij ons lndië inzet zal zijn. In beide gevallen zal een vogelver- schrikkend vlootje niets uitrichten. Voortdurend sprak de heer Hugen holtz dan ook van een vlootje, met den nadruk op het „tje" daarvan. Zelfs al leen voor verkenning is het vlootje niet voldoende. Een deel blijft voor reserve en als men dan alles goed uitrekent blijft er voor de belangrijke verken ningstaak over een vloot van drie ja gers en drie duikbooten en dat op een óppervlakte zee strekkende over een deel van Europa van Ierland tot de Kas pische Zee en van den Helder tot Lis sabon. Van die verkenning za] wel niets terechtkomen. Over het technische punt of een duikboot-vloot alleen een geschikt wa pen is weidde de heer Hugenholtz breed uit, de vóór- en tegenstanders tegenover elkaar stellend. Ervaring, heeft men niet en het is misschien de vraag of een volgende oorlog niet enkel in de lucht gevoerd zal worden of met giftige gassen. Inmiddels legt de Neder- landsche Regeering zich aan een vloot- plan vast dat een strijdmethode volgt waarvan wij nu al met zekerheid weten dat zij verouderd is en dus waardeloos. Iets feller was de heer Marchant, wien het verloop met de Vlootwet eeni- germate had verbaasd. Vóór de verkie zingen was die wet opgeborgen en bij de verkiezingen heeft niemand er een woord over gesproken want ieder acht te die wet begraven. Later heeft minis ter Ruys deze wet weer opgezocht en aan een commissie overgegeven die meende dat op alles bezuinigd moest worden behalve op de vloot. Het speet hem dat de Regeering niet tegen die conclusie heeft geprotesteerd. Zij nam ze zelfs over Colijn, de financier hakte in de bezuinigingen werden grooter maar Colijn, gedemoraliseerd door het militaire, wilde van bezuini ging op militaire uitgaven natuurlijk niet weten. Tijdens deze rede had eveneens een incident plaats twee oud-gedienden op de publieke tribune namen deel aan het debat en riepen dat er voor hen slecht werd gezorgd. De heer Duys steunde hun betoog door te roepen ze hebben gelijk, ze hebben gelijk. De beide ongekozen leden werden van de tribune verwijderd, waarna de heer Marchant verder ging met zijn scherpe woorden, die allerlei uitlatingen tegen over elkaar zette. Hét was nogal van den hak op den tak, zooals altijd deze spreker is. Nieuw waren de mededee- lingen van hem dat de Raad van lndië en de directeur van financiën geadvi seerd hebben de Vlootwet niet uit te voeren om financieete redenen. Het be toog was er op gericht óm te bewijzen dat de vorming van een fonds boeren bedrog is, aangezien zoo'n fonds geen eigen inkomsten heeft en slechts uit de posten van de marine-begrooting put. De Regeering wil zich zelf boeien aan leggen om de marine vertrouwen te geven in het Kabinet. A1aar dat is -hee- lemaal niet noodig. Een verplichting om ons zelf te verdedigen hebben wij zelf te beoordeelèn wanneer wij ons zouden gelegen laten liggen wat een ander land eischt dan zouden wij daar mede reeds onze zelfstandigheid prijs geven. Het wetje dient slechts om de marine mannen het leven wat aangenamer te maken. De departementaal-gesitueer- den trachten ervan te halen wat er te halen valt, nu de wind gunstig voor hen is. Kleine naties moeten niet meer hun kracht zoeken in militair geweld zij zullen steeds falen en daarom moeten zij alleen het recht hunner positie be pleiten. De politiek van zelfstandigheid moet eeu anderen grondslag krijgen en minister Van Karnebeek za! dat ten sloffe ook inzien en erkennen. Ten slotte betreurde mr. Marchant dat wij geen referendum hebben. Er zijn nog veertien sprekers De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de af- geloopen maand bijna f 3 millioen min der opgebracht dan over September 1922 over de eerste negen maanden van dit jaar bijna 14 millioen minder dan over die periode van het vorige jaar. De giropuzzle. Naar het „Vad." verneemt, heeft de onderhandeling tussehen de Middén- standsbank en het hoofdbestuur van de Giro tot goed resultaat geleid. De Mid- denstandsbanken zijn namelijk op het voorstel, ook eenigen financieelen waarborg voor hun cliënten op zich te nemen, ingegaan. De zaak is dus voor elkaar en de af wikkeling der verwarring zal thans in heel wat shelter tempo kunnen plaats hebben. Samenwerking R. K. en Christelijke Werkgevers- en werknemerscéntrales. In een op 'Dinsdag 16 October te Utrecht gehouden vergadering van ver tegenwoordigers der R. K. en Christe lijke Werkgevers- en Werknemers-cen trales zijn voonltoopige besprekingen gehouden over de mogelijkheid om tot een vorm van permanente samenwer king te komen. De onderhandelingen zullen nader worden voortgezet Naar de „N. Ct." uit Meran verneemt, is Marcellus -Emants aldaar Zondag in den ouderdom van vijf-en-zeventig jaar overleden. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Maandagmiddag kwam de gemeen teraad in voltallige vergadering bijeen. Een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der politie-verordening werd dodr den voorzitter toegelicht. Burg. en Weth. stellen voor in de verordening op te nemen de bepaling dat geregelde en particuliere aufodien- sten moeten stoppen 20 meter ten noorden en ten zuiden van het wacht lokaal van de tram te West-Souburg, en bij overtreding een straf te bepalen van Jf 10 boete of 3 dagen hechtenis. Naar aanleiding van dit punt vroeg de heer De Priester een vraag te mogen stellen over de agenda in zijn geheel. De voorzitter gaf hem hiervoor het w-oord. De heer De Priester wees op enkeie voorkomende punten op de agenda, waarvan het noodzakelijk is dat de le den inzage en toelichting krijgen en vroeg toezending der stukken. De voorzitter antwoordde dat de stukken ter inzage liggen op de secre tarie en achtte toezending bezwaarlijk. De heer Suurmond kan zich met de gedachte van den heer De Priester ver eenigen en zou toezending zeer op prijs stellen. De heer Jobse zeide niet te begrijpen dat de her Suurmond eerst nu het nut hiervan Inziet en wees den heer De Priester er op, dat het mogelijk is de stukken vóór de vergadering in te zien. De heer Brouwer zeide, dat de ma nier door den heer Jobse aangegeven, niet voldoende is om de stukken te kun nen bestudeeren. De heer Suurmond, den heer Jobse beantwoordende, merkte op dat reeds vroeger door hem met den heer Van Elmendorp op deze zaak is gewezen, maar dat om de uitgaven hieraan ver bonden, deze zaak is blijven rusten. Ook wees de heer Suurmond er op dat een toelichting zou kunnen gegeven wordenop de achterzijde van de agenda. Het verzoek van den heer De Pries'ter werd daarop in'handen gesteld van Burg, en Weth. om advies. In betrekking tot punt 1 van de agen da vroeg de heer Suurmond of dit voorstel van Burg. en Weth. uitgaat en of de tramwegmaatschappij deze rege ling vraagt. De voorzitter antwoordde dat het te gelijk stoppen van de tram en dè auto bussen daar ter plaatse gevaar oplevert voor de veiligheid van het verkeer en daarom dit voorstel nu ter tafel -komt, hoewel ook de tramwegmaatschappij met Burg. en Weth. over deze zaak gesproken heeft. -De heer Suurmond zag liever bepaald 20 meter uit den overweg. D heer Brouwer achtte het beter te bepalen, dat wanneer de tram te West- Souburg staat, alle voertuigen en ook fietsers bij den achtersten wagen van de tram te doen stoppen, tot de tram is vertrokken fietsers zouden loopende kunnen passeeren. D heer 'Holthuijzen wees er op, dat bij invoering van het idee-Brouwer een verkeersagent daar ter plaatse noodig zou zijn en gelooft toch wel dat de tramwegmaatsehappij dit verzoek doet uit concurrentiezucht en zou willen be palen dat de autobussen nief op 20 me ter maar op 10 meter van het wacht lokaal moeten stoppen. De heer Jobse achtte een afstand van 30 M. beter. Het voorstel van Burg. en Weth., in stemming gebracht, werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen stemmen. Tegen stemden de heeren Suurmond en La Soe. Punt 2 betrof een ingekomen schrij ven van den hoofdingenieur van den waterstaat tot verbetering van het ver keerswezen aan de tramhalte te West- Souburg, door verbreeding van den weg en verplaatsing van het wachtlo kaal van de tram. Na voorlezing van het desbetreffend schrijven stelden Burg. en Weth. voor te beginnen met verbetering te brengen aan de zijde naar Middelburg. Hiertoe zal het wachtlokaal van de tram ver plaatst worden op Tien daarbij gelegen tuingrond en zal een breedte beschik baar komen van 2.25 meter voor het in- en uitstappen der passagiers en zal van de brug af een beter zicht verkre gen worden op den Nieuwen Vlissing- schen weg. De raad keurde dit voorstel met alge- meeue stemmen goed. Bij de vaststelling der verordening tot heffing van schoolgeld, zeide de voorzitter dat dit voortaan zai geschie den van het belastbaar inkomen en niet meer van het zuiver inkomen. De heer Melis had hieromtrent een uitgewerkt voorstel van Burg. en Weth. gewacht en waar Burg. en Weth. geen voorstel hebben, meende hij dat deze zaak niet verder kan behandeld worden. De heer Jobse zeide dat Burg. en Weth. met geen voorstel komen, omdat hun voorstel toch niet door alle leden zou geaccepteerd worden. De heer De Pagter zeide dat hem medegedeeld is dat juist de heer Melis zich uitgesrpaken heeft om de verorde ning door den raad te laten vaststellen. De heer De Priester had ook zeker een voorstel van Burg. en Weth. -hier omtrent gewacht, daar Burg. en Wet'n. wel bekend is, hoe de verschillende fracties zich in de verkiezingsdagen over de schooigeldheffing hebben uit gesproken en stelde voor, het punt te rug te wijzen naar Burg. en Weth., om in een volgende zitting met een uitge werkt voorstel te komen. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Een voorstel van Burg. en Weth. tot afschaffing van het vervolgonderwijs, werd door den -heer Jobse.nader toege licht, die zeide dat Burg. en Weth. dit voorstel doen omdat gebleken is, dat het vervolgonderwijs niet zoo zeer be geerd wordt en de gemeente voor hoo- ge uitgaven geplaatst wordt wel wil len Burg. en Weth. een avondschool in het leven roepen, te geven op één school, welke dan bezocht kan worden door leerlingen van alle gezindten. De voorzitter zeide dat een schrijven is ingekomen van 20 ouders, met een toelichting van het bestuur der „Julia na"- en „Marnix'-school, om een sub sidie te mogen ontvangen voor het ge ven van vervolgonderwijs. De heer Suurmond zou een zeker be drag willen vaststellen om aan de in stellingen, die zulks begeerden, ihet mo gelijk te maken vervolgonderwijs te kunnen geven, waartoe de raad dan zekere bepalingen zou kunnen maken. De heer Jobse vroeg welk bezwaar de heer Suurmond heeft om een avond school in een school te houden voor alle gezindten, wat zeker een bezuiniging voor de gemeente zou wezen. De heer Suurmond antwoordde dat de billijkheid eischt dat alle richtingen dezelfde rechten hebben. De heer De Priester zeide dat zijn partij op het standpunt staat dat ver volgonderwijs moet gegeven worden., INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ^Vrijf nooit zeep op fijne katoenen en linnen goederen want hier door zal bet weefsel hard en geel worden. U kunt ze het best in LUX wasschen. welke ze zoo sneeuwwit maakt als ooit te voren, en het best mogelijke resultaat geeft met weinig moeite VCanneer ze gedroogd moeten worden, is niets betei dan de zon oin ze zacht en frisch te maken DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPII VLAARDINGEN Ftbtikanlcn UVINK ,r. RINSO waarom hij -het voorstel van Burg. en Weth., zooals het op de agenda voor komt, afkeurt. De heer Kodde besprak het verzoek van adressanten en zeide, dat een sub sidie gevraagd wordt en zou een post van 500 voldoende achten om het te geven onderwijs op één avondschool te doen plaats hébben, waarmede hij zich vereenigen kan. De vergoeding per les uur zou spreker gaarne verlaagd zien. De heer Melis zag liever per leerling gesubsidieerd en niet de verplichting van één school. Spreker ziet hier moei lijk-heden uit voortkomen en meende ook dat zulks het onderwijs niet ten goede zal komen. De heer Jobse zeide het voorstel van Burg. en Weth. met aanvulling te wil len handhaven en meende dat juist het geven v.an avondschoolles op één school aan leerlingen van verschillende gezindten, de verdraagzaamheid zal bevorderen. De heer Cijsouw verklaarde zich te gen het geven van onderwijs alleen op één school en onder leiding van één -hoofd. Besprekende de vergoeding per lesuur, meende spreker dat 1 voldoen de is. 'De heer Jobse zeide, dat geen der onderwijzers zich daarvoor geven zal, wat door anderen betwist werd. De heer Brouwer zeide, dat geen overtuigende bewijzen zijn geleverd dat het onderwijs niet in één school kan gegeven worden. De heer Suurmond wilde bepalen dat minstens 15 leerlingen voor elke school zich moeten opgeven, wil deze voor het geven van subsidie in aanmerking ko men. De heer Jobse wilde bepalen, dat bij het geven van onderwijs voor alle ge zindten in één school zich minstens 20 leerlingen moeten aanmelden om dezen cursus te doen doorgaan. Het voorstel van Burg. en Weth. om het vervolgonderwijs af te schaffen en daarv-oor in de plaats te stellen één avondschool, waarvan het onderwijs gegeven wordt door een door den raad te benoemen hoofd, op een school voor alle gezindten, werd in stemming ge bracht en aangenomen, met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Arendse, Cijsouw, Kodde, Melis en Suurmond. Besprekende de vergoeding, wilde de heer De Priester geen maximumsom be palen, maar de kosten voor rekening der gemeente brengen. Een voorstel van den voorzitter om het bedrag per lesuur vast te stellen op 1.50 en het minimum-aantal leerlingen te bepalen op 15, werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heeren De Pagter, Jobse, Holthuijzen, La Soe, Brouwer en de Priester. Avondschoolles zai worden gegeven van 1 November tot 1 April, waarvoor de bestaande regeling van het vervolg onderwijs wordt gehouden. Op voorstel van den heer De Priester zal een oproep worden gedaan voor een te benoemen hoofd tot het geven van avondschoolles. Als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer De Priester. Een wijziging .in de verordening op den vleeschkeuringsdienst betreffende noodslachtingen op Zaterdag en Zon dag, werd goedgekeurd. Twee straten in het nieuwe complex woningen aan den ouden Vlissingschen weg krijgen de namen Dekkerstraat en Van Turn-houtstraat. Nog werd vastge steld een rooilijn aan den Nieuwen Vlissingschen weg. Een voorstel van Burg. en Weth. om de openbare school en het gemeente huis niet meer voor vergaderingen be schikbaar te stellen, gaf stof tot breede bespreking. Het voorstel van Burg. en Weth., gehoord het advies van het hoofd der openbare school, bedoelt alle ver gaderingen uit de school te weren. De heer Kodde vroeg een uitzonde ring te maken voor den te geven land- bouwcursus, daar deze toch ook het geven van onderwijs beoogt en wees op de moeilijkheden hiervoor een ande re gelegenheid te vinden. De heer Jobse wilde geen onder scheid maken, maar is wel te vinden om het landbouwonderwijs een vergoe ding te geven voor andere lokaliteit, temeer daar bij gebruikmaking der openbare school de kosten van vuur en licht -ook aan de andere scholen moet vergoed worden. -De heer Holthuijzen vroeg waarom nu juist de -openbare school daarvoor gebruikt moet worden, daar er toch ook nog drie andere scholen zijn. Ook de heer Brouwer zeide niet te begrijpen, dat de -heer Kodde deze uit zondering wil vragen werd dit toege staan, dan zullen ook anderen hetzelfde vragen. De heer Cijsouw zeide dat het land bouwonderwijs neutraal is en meende dat het -gemeentebestuur verplicht is voor een lokaal te zorgen. Spreker had niet gedacht dat de raad hierin zou te gen werken, ook in verband met wat de gemeente vergoedt voor het onderwijs op de ambachtschool en meer andere inrichtingen. -Nog zeide spreker te mee- nen, wanneer het hoofd der openbare school de landbouwakte bezat en zelf de lessen kon geven, er geen bezwaar bij -hem zou zijn om dit in de openbare school te doen. De heer Jobse betwistte dat het landbouwonderwijs neutraal zou zijn, getuige dat de leider van den. cursus de lessen met gebed opent. De heer Brouwer zeide nogmaals dat de school bestemd is voor het onderwijs aan de kinderen en niet voor allerlei bijeenkomsten. De heer Jobse wil „Jan Rap en zijn maat" uit de school weren en het lokaal bestemmen voor het doel waar het voor is, nl. het onderwijs. De heer Melis zeide de uitdrukking

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1