1000 25 us LISJES :rsen s. TKAMER lings-huis, ONEN van; No243i MAANDAG iiiigaveFirma F. VAN DE VELDE Jr Jalslraat 58, Vlissingen. Tel. Inierc. 16. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Knng"a™~'dood^nn UUU een ongeluk. UUU BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Provineienieuws s. ZONDAG certgebouw laan 5. lessen be- uur in het raagd ierdef lOOO, >chen f lOOO huis waarde >00. Brieven et opgave der luis en naaste liss. Courant". eurig tte slaapkamer ion. (Geen be- 1 DELVOYE- d. Kamer, solied waterleiding W. C. Brieven „Vliss. Cour."' 177 Holl. Familie Ie kl., oud- unnende tafel— w, zonder kin- inwonenden in nede te helpen, ge inlichtingen luderdom enz.,, ar. „Vliss. Crt." :1b. - Rotterdam; gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. lilt T.m. uur 8 8 v.m t. Eott. m-. 8 8 3 bekomen: transport- en Exp. G. VOS, TeL JNHOORN, TeL153i. ERHOUT, Tel. 282:. SNHEK,Tel. 101. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. i gulden bij verlies^ van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Hofbericht. Z. K. H. Prins Hendrik is gisteren in verband met familiezaken voor korten tijd naar Mecklenburg vertrokken. De postchèque- en girodienst. Naar wij vernemen, bestaat het plan om de interpellatie van den heer Boon over den toestand van den postchèque- en girodienst en de stopzetting daarvan te doen houden terstond na afdoening van de Vlootwet. Centrale commissie voor bezuiniging. .De centrale commissie voor bezuini ging, ingesteld doo.r de Nederiandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del verspreidt een beschouwing van haren militairen medewerker over „De marine-begrooting en het ontwerp- Vlootwet". De schrijver acht het gewenscht deze thans zoo actueele kwestie nog eens onder de oogen te zien en tierinnert daarbij allereerst aan hetgeen door hem in November 1922 over dit onderwerp is gezegd in een geschriftje, dat destijds op zoo weinig waardeering van de zijde van den minister van marine mocht bogen „hoezeer ook om een richting aan te wijzen, welke (onder de huidige omstandigheden) nog tot het, in 't algemeen beoogde, doel zou kun nen leiden." Op de toenmaals geleverde beschou wing wordt nog eens teruggekomen en hetgeen destijds werd betoogd is thans gezien den financieelen toestand nog klemmender geworden. De schrij ver kan zich dan ook niet voorstellen, dat minister Colijn „die al dadelijk geweldige beroering bracht in de ge zinnen van ambtenaren, onderwijzers, officieren, onderofficieren enz." het ontwerp-Vlootwet, zooals het daar ligt, zou doordrijven. In dat geval toch zou het departement van marine niet mede ■doen aan de bezuiniging, terwijl aan alle andere departementen ten deze zéér vérgaande eischen worden gesteld. Men zal een middel moeten vinden om de exploitatiekosten van de vloot zeer aanmerkelijk te verminderen, al is het ook de commissiePatijn niet 8e~ Jukt dit doel te bereiken. Die bezuiniging kan alleen komen, indien men overgaat tot splitsing van de marine iin twee organisaties, nl. één voor het moederland en een andere voor Indië. Nederland behoeft slechts een zéér kleine zeemacht als hulp aan de land macht bij de verdediging van het rijk in Europa. De eigenlijke vloot vindt haar taak in Indië. Met dat beginsel is geheel in tegenspraak, dat het vlootpian voor Nederland een uitgebreider offi- cierspersoneel noodig acht dan voor Indië. Zulks is het gevolg van de fusie van de Hollandsche en Indische mari nes. Die moeten uit elkaar, om te- kun- 31) De brief luidde „Waarde heer Spalding Tante Schottelius heeft plotseling weer haar asthmatische aanvallen, waaraan zij lijdende was, teruggekregen en moet onverwijld naar een ander klimaat. We gaan naar Berchtes,gaden en hoe lang we wegblijven valt nog niet met zeker heid' te zeggen. Natuurlijk kunnen we niet terugkomen, voordat tante weer geheel van haar aanvallen af is. Ik zal u mijn adres zenden en u wilt wel zoo goed zijn, mij gewichtige stukken toe te zenden. Ik zal alle zendingen dan per omgaande behandelen. Tot ziens 1 Dora Buchwald." Werner had het gevoel, dat er een zware last van hem afgewenteld was, en dat hij weer vrij, kon ademen. De in' den vroegen morgen uitge schreven vergadering van de muziek- vereeniging duurde niet lang. Behalve mevrouw Glover waren alleen directeur Grau en graaf Klinter verschenen. Ge heimraad Kersten ontbrak natuurlijk, onMat hij, op reis was. Men moest trou wens alleen afspreken met den hotelier, wanneei de zaal vrij was en verder op welke manwr men een gezellig samen zijn zou organiseeren na de muziekuit voering. De datum was spoedig vast gesteld, evenals de genoegens, die keu ken en kelder verschaffen zouden. Te vens werd aan Friedrich opgedragen, nen komen tot een militievloot in Hol land en om een eind te maken aan de noodzaklijkheid van het onderhouden van een overcompleet hier te lande. Alleen wanneer de splitsing tot stand komt, kan zóódanig bezuinigd worden, dat de Vlootwet uitvoerbaar is. De conclusie hieromtrent luidt dan ook „'Het is.de eenige methode, waardoor het geheele Vloot-vraagstuk op een ge zonde basis is te brengen. Zelfs indien die methode wordt gevolgd blijven er nog zeer krachtige argumenten tegen het aannemen van het ontwerp-vloot- wet bestaan. Vasthoudende aan het in deze beschouwing vooropgestelde be ginsel zullen die argumenten hier niet naar voren worden gebracht, maar wordt de aanbevolen splitsing niet aan vaard, dan wordt het invoeren van de Vlootwet tot een onverantwoordelijke daad." Ten slotte dringt de schrijver nog aan op vérgaande versobering bij de marine, waar z. i. nog veel te veel luxe op allerlei gebied heerscht. Ook vestigt hij, de aandacht op het bekende vraag stuk van de luchtstrijdkrachten, dat naar schrijver's meening grondig be hoort te worden bezien, alvorens de regeering en volksvertegenwoordiging omtrent de vloot voor Indië een beslis sing nemen. Ontslag op groote schaal bij de Arbeidsinspectie. Om bezuinigingsredenen zullen tegen 1 Januari 40 ambtenaren bij de arbeids inspectie worden ontslagen, en op wachtgeld gesteld. Het lot treft onge veer 15 van de administratieve en on geveer 25 van de controleerende en technische ambtenaren. Met name zullen in het ontslag ook deelen een drietal adjunct-inspectrices van den Arbeid, die speciaal tot taak hadden,te zorgen voor de doorvoering van den wettelijken arbeidstijd voor vrouwen en meisjes. De organisatie van den technischen dienst der posterijen en telegrafie. Door den minister van waterstaat is ingesteld «en commissie tot onderzoek van de organisatie van den technischen dienst bij het staatsbedrijf van de P., de T. en T. in zijn geheelen omvang. Leden dier commissie zijn W. D. Noiting, hoofdinspecteur P. en T., te 's-Gravenhage, tevens voorzitter C. L. van der Bilt, hoogleeraar Technische Hoogeschool, te 's-Gravenhage G. J. van den Broek, hoofdingenieur rijkswa terstaat, te 's-Gravenhage E. J. Kist, directeur N. V. Technisch bureau voorheen Nierstrasz, te Amsterdam J. W. Lucas, chef Centralen Accountants dienst bij, het departement van finan ciën, te Overveen H. P. Maas Geeste- ranus, hoofdingenieur chef Weg en Werken bij de Nederiandsche Spoorwe gen te Utrecht. Aan de commissie js als secretaris een strijkje te engageeren, om voor dansmuziek te zorgen. In een half uur tje was alles afgeloopen. „Bent u hier te paard gekomen vroeg Barbara Glover aan den graaf. „Jawel mevrouw." „Hebt u tijd, met me mee te rijden Ik wilde u ergens over spreken." „ik ben geheel en al tot uw be schikking." Mijnheer Grau haastte zich naar zijn bureau. Graaf Klinter hielp mevrouw Glover in het zadel daarna reden ze langzaam door de straten van Dasburg en sloegen den weg naar Ivershofen in. „Bent u op reis geweest vroeg Barbara. „Ik ben vannacht pas thuisgekomen. Ik ben vier dagen weggeweest." „Naar ik hoop bent u tevreden over het .resultaat van uw reis zei Barbara en een eigenaardig lachje speelde om haar lippen. Dit maakte haar metgezel korzelig en eenigszins onzeker antwoordde hij „Ik geloof het wel, mevrouw." „Ik wilde met u spreken over een dringende aangelegenheid, uw vriend Spalding betreffende. Hij is in een toe stand van overspanning, die me onge rust maakt. Ik heb hem nog geen twee uur geleden in mijn nieuwen aanplant ontmoet, in een toestand van totale af wezigheid'. Als ik niet beter wist, zou ik kunnen denken, dat de bergraad trots den vroegen morgen, leelijk beschonken was. Toen ik hem aanriep, was het, alsof hij uit een diepen droom ont waakte daarna was hij weer geheel gewoon. Hij vertelde me dat hij weer over zijn projecten en dienstzaken aan toegevoegd de hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P. en T. P. A. En- serinck. De commissie heeft de bevoegdheid, aan ambtenaren bij het staatsbedrijf van de P., de T. en T. en eventueel aan andere personen adviezen en inlichtin gen te vragen. De ambtenaren zijn ver plicht om aan deze vragen volledig ge volg te geven. Gewetensgeld. Het is een niet alleen in Holland voorkomeiid verschijnsel,' dat slechte belastingbetalers door de stem van het geweten tot herstel van zonde tegen de samenleving worden gemaand. Zoo nu en dan verschijnt ook in de „Javasche Courant" een opgave van in 's lands kas gestort gewetensgeld. Als regel zijn het betrekkelijk kleine bedragen waarop de fiscus langs dezen weg nog de hand kan leggen. Dat vele kleintjes echter een groote maken, zegt de ,,'Sumatrapost", wordt ook hier weer bewezen. In de jongste twee jaren is op deze manier nog on geveeranderhalf milioen in 's lands kas gevloeid. Examens commies directe belastingen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 29 April 1924 en volgende dagen te Arn hem het vergelijkend examen voor commies der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 200 plaat sen, welke in 1924 of later mochten openvallen., Om tot het examen te worden toege laten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1924 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en dien van 28 niet overschreden hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den ac tieven dienst der belastingen .bezitten. Gepasporteerde onderofficieren, die 12 jaar als militair hebben gediend, zoo mede de kommiezen te water, deze iaatsten ook indien zij gehuwd zijn, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zij, bij den aanvang van het jaar 1924 den volen ouderdom van 34 jaar en gepasporteerde militai ren, die 6 jaren als zoodanig gediend hebben, indien zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaar niet hebben overschreden. Verder wordt van alle personen, die in hunne functie bij het rijk kunnen worden gemist, op wachtgeld gesteld zijn of op wachtgeld zullen worden ge steld, de leeftijdsgrens voor toelating tot het examen verhoogd tot 34 jaren, indien zij 12 jaren, en tot 30 jaren, in dien zij 6 jaren den Lande hebben ge diend. Zij, die op wachtgeld zijn of worden gesteld en aan het examen hebben vol daan, komen bij voorkeur voor benoe ming in aanmerking. Voor nadere bijzonderheden zie men Staatscourant 198. het piekeren was, en dat zelfs onder het rijden. Daarbij liet hij' zijn paard geheel den vrijen teugel, zoodat dit in mijn dennenaanplant terecht kwam.Op zoo'n manier zal hij nog eens verongelukken. Een paard 'is een eigenaardig dier wanneer het merkt dat zijn berijder in gedachten verzonken is, is het ai gauw tot kromme sprongen geneigd." „Spalding is een fanatiek werker, dat is zeker", zei Klinter. „Hij gaat geheel in zijn werk op en op het oogenblik heeft hij ontzettend veel aan zijn hoofd. Hij bestuurt twee groote werken en is daarenboven nog tijdelijk belast met de algemeene leiding." „Ook juffrouw Buchwald is van mor gen vroeg op reis gegaan en zijn ver antwoordelijkheid en werkzaamheden zullen daardoor zeker nog toenemen. We ontmoetten de dames even voor negenen, toen ze naar het station gingen." „Zijn de dames op reis vroeg Klin ter verrast, „daar had ik geen flauw vermoeden van." ,yZe gaan toch altijd omstreeks dezen tijd op reis „Dat is waar, doch ze moeten wel plotseling het besluit genomen hebben. Meer werk heeft Spalding door de af wezigheid van juffrouw Buchwald niet, doch wei een groote verantwoording." „We moeten er wat aan doen, waar de graaf. Ook geheimraad Kersten, die ■mij geschreven heeft, verzocht mij, zoo nu en dan naar Spalding om te zien, opdat hij zich niet overwerkt." „Hoe maakt mijnheer Kersten het „Hijzelf maakt het heel best, doch met zijn zoon gaat het minder goed. De Kamerlid-student. De heer J. Duys, lid der Tweede Ka mer, heeft dezer dagen het verlichte staatsexamen tot toelating aan de uni versiteit (art. 137 H. O.-wet) met gun stig gevolg afgelegd. De heer Duys is volgens de „Msb." voornemens in de rechten te gaan. Vermogen en inkomen. In de Septemberaflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek vindt men opgeno men eenige statistische gegevens be treffende de vermogensaanslagen in de rijksinkomstenbelasting. We ontleenen er enkele cijfers aan. In 19201921 waren er 159.449 aan slagen in de Vermogensbelasting, en 19221923 was dit getal gestegen tot 161.498. Het totaal bedrag der vermo gens, in duizendtallen guldens, was in 1920—1921 13.589.499, in 1922—1923 gedaald tot 12.323.831. in de Rijksinkomstenbelasting waren aangeslagen in 19151916 679.110 physische personen met een inkomen, in duizendtallen guldens van 1.334.494 in 19211922 was dit gestegen tot 1.638.457 personen met-een bedrag, in duizendtallen guldens van 4.291.744. Over 19221923 zijn nog geen ge gevens beschikbaar. De Gastentoonstelling. Zaterdagmiddag werd de Internatio nale tentoonstelling op Gasgebied te Amsterdam, die gehouden wordt in het gebouw der R. A. I. aan de Ferdinand Bolstraat, officieel geopend. Zooals men weet, werd deze tentoon stelling georganiseerd in verband met het 26-jarig jubileum van de gemeente- gasfabrieken en met het 50-jarig be staan der Vereeniging van Gasfabri- kanten in Nederland. De waarnemende burgemeester, de heer J. M. Wibaut, hield bij de opening een korte toespraak. Vervolgens sprak de directeur der gemeente-gasfabrieken en tevens voor- zifter van het comité der gastentoon stelling, dr. L. J. Terneden. Daarna ver zocht hij den vertegenwoordiger van den minister, mr. Heringa, hoofd van de afdeeling handel, de tentoonstelling te openen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 12 October in Nederland uitge sproken 72 faillissementen tegen 66 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 October 1923 32t0 faillissementen tegenover 2406 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar., kapitein ligt met een zwaren koorts aanval in het sanatorium te Me,ran. Toch geven de doktoren hoop op een spoedig herstel." Het paard van Barbara begon onrus tig te worden het was alsof deze on rust van zijn meesteres op hem over gegaan was. Het is merkwaardig, hoe een goed gedresseerd paard reageert op de innerlijke emoties van zijn be rijder. 'Graaf Klinter en mevrouw Glover reden eenige minuten in draf. Daarna kwam Barbara's paard weer tot rust en Klinter zette het gesprek voort „Het is heel moeilijk, Spalding van: zijn werk los te scheuren. Als men hem overdag stoort, haait hij het verzuimde des nachts in. Ik breek mij tevergeefs het hoofd, hoe men hem op andere gedach ten zou kunnen brengen." „De beste tijd daarvoor is 's mor gens, als hij, zooals hij dat altijd doet, paard rijdt. De hoofdzaak is, dat men hem tenminste dien tijd op andere ge dachten brengt, dat men hem dwingt, zich niet met dienstzaken bezig te hou den. Dat zou 'n geestelijke opfrissching voor hem zijn. Ik bedoel niet dat wij zulke geestige causeurs zijn, om hem deze verkwikking te bezorgen doch die zou vanzelf ontstaan, alleen al door de afwisseling. Dat morgenuur moest Spalding nu eens zonder een enkele werkgedachte doorbrengen en ik ge loof, dat het ons niet moeilijk zal val len, daarbij mee te helpen. Wij moeten hem vergezellen en tijdens het stapvoets rijden een beetje met hem babbelen." „We zouden elkander iederen mor gen tijdig aan een afgesproken plaats VLISSINGEN, 15 OCTOBER. Vergadering van Overheidspersoneel. De openbare protestvergadering, Za terdag 13 October door het Plaatselijk comité van Neutraal Overheidsperso neel, aangesloten bij het Algemeen Ne- derlandsch Vakverbond in het „Grand Hotel des Bains" alhier belegd, mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Even acht uur opende de heer J. van der Eijk de bijeenkomst met een woord van welkom aan de sprekers van dezen avond de heeren B. de Boer en H. v. Giessel, resp. secretaris van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst en algemeen secretaris van den C. B. P. T. T. en aan de tal rijke aanwezigen speciaal het vrouwe lijk element. Spreker zette in het kort uiteen, dat deze comparitie noodzakelijk is, gelet op de verslechteringen door de regeering ten opzichte van de ambte naren voorgenomen. Ofschoon de ge meente-ambtenaren in hun orgaan het slagen van het demonstratief congres beamen, is thans geen enkel' gemeente ambtenaar aanwezig zij zijn van mee- ning niet te kunnen samenwerken, niet- tegestaande zij ook bij het C. N. O. P. zijn aangesloten. Zoo weinig solidari teitsgevoel in deze moeilijke tijden ver dient zeer zeker een krachtig protest ten opzichte van de Vlissingsche ge meente-ambtenaren (applaus). Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat deze vergadering niet stond in het tee- ken van principieele aanvallen op ande re organisaties, vermits alle bonden el kaar in de thans urgente zaken gevon den hebben, geeft hij het woord aan den heer 'De Boer (applaus). Inleider memoreerde hoe eerst ge ruchten de ronde deden, de pers zich uitliet in verschillende toonaarden, doch allengskens de plannen concreten vorm aannamen en eindelijk in de millioe- nen-nota een feit werden om nevens an dere ingrijpende verslechteringen, de salarissen van alle ambtenaren per 1 Januari e.k. met 10 te verlagen. Een protest liet zich hooren uit alle lagen van ambtenaren, een stroom ingezon den stukken in bladen van allerlei nuan ceering vertolkten de ontstemming, het geen bewijzen moge hoe diep men alier- wege doordrongen was van het onrecht, dat zou worden aangedaan. Hieruit blijke tevens, dat niet de bezoldigde be stuurders, die den naam hebben, doch de minister van financiën de onrust on der het personeel verwekt. De groote pers laat ons nog in den steek, men meesmuilt zoowat, alleen de „Nieuwe Rotterdammer" heeft zich uitgelaten. De kleinere organen van allerlei kieur en richting trekken echter tegen het on recht te velde. Tal van citaten, uitspra ken van vooraanstaande personen wer den door spreker aangehaald o.a. van mr. van Gich, Fabius en prof. Si- kunnen ontmoetten", zei Klinter. „Dat wordt op-den duur vervelend", antwoordde Barbara. „Altijd en eeuwig denzelfden weg te rijden, is geen plei- zier meer, nog afgezien, dat er natuur lijk praatjes ontstaan, wanneer men ons altijd tezamen ziet. Ik geloof, dat het 't beste is, wanneer we morgen vroeg Spalding aan zijn huis afhalen om een rit naar 'het oosten te maken. Overmorgen kunnen de heeren mij af halen om een tochtje in mijn bosschen te maken. Den dag daarop halen we u in Klinterfelde af en maken een wan delrit, waarbij we Spalding weer op tijd aan zijn huis kunnen afzetten. Ik rijd dan over het station Buchwald naar huis en voor u is de weg over Saar- kirchen niet kwaad. U moet de zaak nu nog maar eens telefonisch met Spalding bespreken. We moeten ons ook voornemen, hem de repetities voor de eerstvolgende mu ziekuitvoering te laten meemaken, om hem 's avonds nog eenige afwisseling te bezorgen." „Uw voorstellen zijn de beste, die gemaakt kunnen worden", zei Klinter, „iik zal vanmiddag naar Spalding tele- foneeren 's ochtends kan .ik 'hem niet bereiken, omdat hij dan in de mijn is en hem zeggen, dat we hem morgen komen afhalen. We moeten dan welis waar om half zeven al voor zijn huis staan." „Dat komt er niet op aan", verklaar de mevrouw Glover, „we zijn beiden toch matineus". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1