louden. DRAGON' EtondT DINSDAG 9 OCTOBER 161e Jaargang LAIRE duizend gulden nillioen gulden IOMQEN STMEISJE Maatschappij van imvaart BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads- en Frovincienieuws Het leven in de Hoofdstad *-No238: >1923= SN GIRODIENST. liet -post- en tele— bekend, dat reke- rrnstige moeilijkhe- ten gevolge van de n bovengenoemden kunnen verkrijgen, gedeelte van hun als ter vermijding noodzakelijk is. Pgen niet meer dan n hel saldo tegoed :er dan de behoefte fere wijze ingediend deling. fE VLISSINGEN. v.m. 12.18 12.56 1.34 2.13 3.— 3.45 n.m. 12.29 1.08 1.46 2.28 3.14 4.06 ER AUTO'S EN EN. uur 5.53 5.51 5.48 5.46 5.44 5.42 I D A. Ielijkhcden, Openbare ■gaderingen enz. „Vlissingen Voor dring, lokaal Bulling, Lezing met liclit- Obbink, Concert- Iber. -Uitvoering ging „Tovido", 8 uur. Openbare protest- nité Neutraal Over- and Hotel, 8 uur. eenhoff, Concertge- lANK te ZIERIKZEE ring in 1922: lin omloop Ite Vlissingen bij P. J. SIEGERS S-EXAMENS f 6 BIJWERKEN en jn Boekhoudingen UCHERIE, O. Boekhouden. Middelburg, G. VADER, Ka- oge Wasschen ostganger. je Markt 6 jan een Duitsch g. v. Inlichtingen jLOOP, Boulevard 'raagd. |zijnstraat 2. ddelb. - Rotterdam elegen plaatsen. IN PASSAOIERS- EN EN VEE. Y. MM Ier La «nr. 8 Eott J. au 8 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer A3 cent, bii contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. te bekomen: Transport- en Ezp ■ven G. VOS, Tel EENHOORN, Tei.lBS 1STERHOUT, Tel. 282 HTENHEK,Tel. 101. De forensen-belasting. Op de vragen van den heer Van Lanschot betreffende wijziging van de wettelijke regeling der forensenbelas ting, heeft, naar „de Rsb." bericht, de minister van binnenlandsche zaken, mede namens minister Colijn, geant woord, dat hem de bezwaren aan de toepassing van de thans van kracht zijnde wettelijke bepalingen, regelende de forensenbelasting, bekend zijn. 'Een wetsontwerp, >dat beoogt tege moet te komen aan die bezwaren, is bij hun departement voorbereid en zal wel dra de Staten-Generaal bereiken. Salarisvermindering bij door het rijk gesubsidieerde instellingen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal aan instellingen, welke uit 's rijks schatkist subsidie genieten, door de regeering de eisch worden gesteld van 1 januari af de salarissen van hef personeel dier instellingen op dezelfde wijze te ver minderen als waartoe voor de rijks ambtenaren is besloten. De subsidiebe dragen zullen dan met het bedrag der 10 salarisvermindering worden ver minderd. Het petitionement tegen de Vlootwet. Naar van de zijde van het partijbe stuur der S. D. A. P. wordt medege deeld, wordt de petitionnementsactie tegen de Vlootwet tot 14 October voortgezet, daar het niet te verwachten is, dat de Vlootwet voor dien datum in behandeling zal komen. Actie tegen de Vlootwet. Te Helder heeft het adres tegen de Vlootwet o.a. ter teekening gelegen in het Marine Bondsgebouw. in hetzelfde Bondsgebouw heeft een vergadering tegen de Vlootwet plaats gehad. De ziekte van het Kamerlid Ter Hall. Het „Vad." schrijft Er weven zich, naar men ons mede deelt, politieke legenden om het ziek bed van den heer Ter Hall. Een van deze is dat ook de ziekte van politic- ken aard zou zijn en verband zou hou den met de... Vlootwet. Het is al onaangenaam genoeg aan een ernstige ziekte als die van den heer Ter Hall te lijden, maar dubbel onaan genaam moet het voor den patiënt zijn als men verklaring zoekt in de richting van politieke lafheid. Te onredelijker wij kunnen verze keren, dat de heer Ter Hall helaas ern stig ziek is en onder zeer strikte beve len van zijn geneesheer staat is de betichting in verband met de Vlootwet, waar ieder zijn handteekening onder het petitionnement tegen deze wet kan vinden. 28) Ook een beek kronkelde zich tus- schen het geboomte en maakte het ge heel tot een heerlijk stukje natuur, waarvan de bewoners van Dasburg .gaarne pleegden te genieten. Reeds de oude Buchwald had het publiek vrijen toegang tot het bosch verleend, steeds had hij er zich tegen verzet, dat café's of speeltuinen werden opgericht, om het landelijk karakter niet te doen ver loren gaan. De herfst begon .reeds zijn intrede te doen. Het loof van berken en eiken ver toonde hier en daar reeds een gele tint. Hoewel Werner honger had en wist dat juffrouw Wolf met het middageten op hem wachtte, liep hij toch onwillekeu rig langzaam, om de schoonheid van de natuur met volle teugen te kunnen genieten. Op den top van een der heu vels stond een geweldig groote bruine beuk, met wijduitstekende takken, waarvan het donkerroode loof wonder mooi afstak tegen de witte berkenstam- men, het donker .groen van de naald- boomen en het diepe geel van de eiken blaren. Het veelkleurig tafereel, dat zich aan zijn oogen voordeed, was zoo im posant, dat hij onwillekeurig geboeid door zooveel schoons bleef staan. Het was alsaf de natuur, alvorens ter ruste te gaan, met een laatste opflikkering van schoonheid van den zomer en den De salarisvermindering. Onder het opschrift „Sluitpost" bevat „de Standaard" den volgenden drie star Een ander argument tegen de salarisverlaging is, dat de salarissen der ambtenaren worden de sluitpost op de begrooting. Als er een tekort is, moeten zij voor de aanzuivering zor gen. Ook dit argument is niet dan een grove misvatting. De regeering zegt terecht, dat zoodanig rechfstreeksch verband nimmer door haar is gelegd. Met cijfers is aangetoond, dat het tekort .groot is en dat allerlei ingrijpen de maatregelen moeten worden geno men om te komen tot een sluitend bud get. Voorts is bewezen, dat het huidige salarispeil economisch niet is te hand haven. Dus zal men tot verlaging moe ten overgaan. Als een der middelen om het geschokt evenwicht te herstellen. Juist voor hen, die direct afhankelijk zijn, wat hun inkomen aangaat, van den staat, moet er alles aan gelegen zijn om voor dat evenwicht te ijveren. Ook al wordt van hen daartoe een offer ge vraagd'. Actie tegen de salarisverlaging. Vrijdag zal te Utreoht een buitenge wone presidentenvergadering worden gehouden door de onderofficiersveree- niging „Ons Belang", waartoe de voor zitters van alle afdeelingen zijn uitge- noodigd, ter bespreking van de te" voe ren actie in verband met de voorgeno men salarisvermindering van het be- roepspersoneei. Doorverbindingsrecht. Voortaan is voor de gelegenheid om op Zon- en feestdagan in sluitingstijd van de betrokken kantoren interlocale of internationale gesprekken te voeren, alsmede voor doorverbinding van twee locale aansluitingen onderling, welke alleen op Zon- en feestdagen of op an dere bepaalde dagen wordt verleend, als regel een recht van 25 per jaar verschuldigd. Voor ^bestaande vergunningen geldt dit recht van 1 Januari 1924 af. Een financieele schadepost voor een Kamer van Koophandel. In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, werd door den voorzitter medegedeeld', dat de Kamer bij het faillissement der firma Degens Co. betrokken is voor een bedrag van on geveer 12.000, en dat in de huishou delijke vergadering der Kamer, waar deze aangelegenheid uitvoerig bespro ken is, gebleken is, dat deze vordering ontstaan is doordat genoemde firma de gelden ontvangen voor aankoop van effecten ten eigen bate heeft aange wend. De Kamer heeft, zei de voorzit ter, voor de belegging van haar stam kapitaal aan verschillende effecten handelaren te Dordrecht opdracht ge geven tot aankoop van stukken. Al de andere firma's hebben voldaan aan hun verplichtingen, alleen de firma Degens Co. heeft wel de koopnota ingezon den en daarop de gelden ontvangen, maar is in gebreke gebleven de ge kochte stukken af te leveren. VLISSINGEN, 9 OCTOBER. De verplaatsing der marine. Gisterenavond werd in het lokaal Buning een vergadering gehouden door herfst ging afscheid nemen. Onwille keurig zette Werner zich neder op de bank, die daar stond. Hoe mooi, hoe idyllisch mooi was het hier. Heel in de verte klonk het geluid van machines, en ook het fluiten van de vele locomotieven, die in de nabijheid hun werk verrichten, was zwak te hooren. Ja, het was hier schoon en niet alleen in het berkenbosch. Werner had .hier een werkkring, waaraan hij zich met hart «n ziel kon geven, een overvloed' van arbeid viel hier voor zijn hand te verrichten. Tot zelfstandig scheppend werkzaam zijn, bestond hier de meest ruime gelegenheid. Werner had de verhoudingen niet beter kunnen wenschen. Toch onder vond hij een licht gevoel van onbeha gen en vrees voor iets dat komen zou en dat hij niet kon ontwijken. Hij voelde, dat hij door de omstandigheden werd voortgedreven, geheel tegen zijn wil, zonder dat hij zich daartegen kon verweren. Tegen de gevoelens, welke hij voor Dora koesterde, verzette hij zich in het geheel niet meer die waren zoo machtig, zoo onoverwinnelijk, dat het dwaasheid zou zijn geweest deze te willen onderdrukken. Hij was er trotsch op, dat het heilige, schoone en edele gevoelens waren, welke hij ten opzichte van Dora koesterde. Zij. was voor hem een ideaal van een kuische, beminnelij ke en lieve vrouw, aan wier betoovering men zich na eenig tegenstribbelen gaar ne overgeeft. Wat hij voor Dora ge voelde, was meer nog vereering dan de vereeniging „Vlissingen Vooruit" in verband met de verschillende in omloop zijnde berichten betreffende een ver plaatsing der marine. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. G. van Niftrik, zette uiteen, wel ke gevaren boven ons hoofd hangen, want het is reeds aan liet gemeen tebestuur bekend dat het wel degelijk in het voornemen ligt de marine naar Helder te verplaatsen. Als motief wordt opgegeven bezuiniging, doch de heer Van Niftrik toonde aan dat dit motief hier niet opgaat. Tegen de thans aanhangige plannen dient ten krachtigste te worden gepro testeerd en daarom heeft de vereeniging „Vlissingen Vooruit" het initiatief ge nomen, om een actie te voeren teneinde deze pogingen te verijdelen. De heer Van Niftrik wees er op dat eerst de gemeente werd getroffen door het vertrek der bookmakers. Later werd het garnizoen opgeheven en werd ge zegd dat de vestiging der marine als compensatie mag gelden. Nu wordt deze marine weggenomen. Ook met de uitvoering der havenwer ken gaat het een slakkengang, waaruit voldoende blijkt dat men zich niet veel om het Zuiden bekommert. Thans dienen alle vereenigingen en corporaties te dezer stede de handen ineen te slaan, om te trachten te voor komen .dat de plannn van den minister ten uitvoer worden gebracht. Daarom zal geadresseerd worden aan H. M. de Koningin, den ministerraad, den minister van marine en alle leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin zal verzocht worden de marine voor Vlissingen te behouden. De vergadering vereenigde zich een stemmig met een motie waarin de bezwaren tot verplaatsing der marine duidelijk aan het licht treden. Deze motie is van den volgenden in houd „De Vereeniging „Vlissingen Voor uit", gezien uit de dagblad-berichten, dat het in de bedoeling der regeering zou liggen om de marine uit Vlissingen terug te trekken overwegende dat Vlissingen is het belangrijkst strategische punt van Ne derland, wat betreft de handhaving van de neutraliteit, zooals ook weder ten duidelijkste is gebleken in den laatsten wereldoorlog, toen een zeer groot deel van de Nederlandsche vloot in Vlissin gen was samengetrokken overwegende dat de haven van Vlis singen vol-op gelegenheid geeft voor het stationeeren van oorlogsschepen, en dat de zeegaten die naar die haven lei den in alle opzichten het veilig in- en uitloopen van schepen verzekeren, en bij uitstek geschikt zijn voor het hou den van oefeningen overwegende dat, ten dienste van de marine, te Vlissingen voor vele duizen den guldens is verbouwd overwegende dat de aanwezigheid van de werf en machinefabriek der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" een spoedig herstel van aan de oor logsschepen voorkomende mankemen ten verzekert overwegende dat in Vlissingen ruim schoots plaats is voor goede woningn voor officieren en minderen overwegende dat uit de statistiek blijkt dat Vlissingen een der gezondste plaatsen van Nederland is, waardoor de gezondheidstoestand van het mari nepersoneel in ihooge mate wordt ge waarborgd' spreekt als haar meening uit dat Vlissingen behoort te worden behouden ais een belangrijk marine-stafion en dat liefde. Vréugde bezielde hem, bij de gedachte dat er iemand als Dora be stond. Hij had geen tijd om geregeld na te denken, laat staan om te dweepen. Hij deed weinig moeite om klaarheid in zijn gevoelens te brengen. Slechts zooveel was hem duidelijk, dat hij zijn belangstelling voor Dora nimmer ver raden mocht. Indien hij hier wilde blij ven en zich voorgoed aan de werken verbinden, dan moest hij alles vermij den, wat aanleiding kon geven tot een conflict, zooals met zijn voorganger had plaats gegrepen. Doch stond' hij wel tegenover Dora, zooals die opdringerige minnaar had gedaan Voelde Dora niets voor hem Hij wist het niet, doch hij hoopte het vurig. In elk geval had hij het gevoel, dat hij haar sympathiek was. Des te voorzichtiger moest hij. tegenover haar zijn, opdat ze hem niet voor een geld- jager zouden houden, zooals ze er al zoo velen zich had zien ontpoppen. Ze stelde vertrouwen in hem en voelde ook waarlijk iets als vriendschap dat had ze door het in elkaar zetten van den fakkeloptocht bewezen. Ze deed alle mogelijke moeite, om hem het leven aangenaam te maken, voor zoover zij dat in hunne verhouding kon doen. Van des te grooter belang was het voor zichtig en gereserveerd te zijn. Daar schoven de omstandigheden hem weer een stuk voorwaarts in een richting, die hij, voorloopig althans, nog in het geheel niet overzien kon. Tot nu toe was hij weinig met Dora per soonlijk in aanraking gekomen dik eerder vermeerdering dan vermindering van de vloot te Vlissingen wenschelij'k is verzoekt de regeering eerbiedig van de voorgenomen verplaatsing af te zien. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft een goed en nuttig werk gedaan door de plannen, welke de minister van marine ten opzichte van onze gemeente heeft, ter kennis te brengen van de be voegde autoriteiten. Het spreekt vanzelf, dat alle veree nigingen te dezer stede zullen willen medewerken om de vereeniging „Vlis singen Vooruit" in haar pogingen tot behoud van de marine te steunen. Er dient niet lang gedraald te wor den, doch onverwijld moet een zoo krachtig mogelijke actie gevoerd wor den, d'an bestaat misschien de mogelijk heid nog dat dP averechtsche bezuini ging zal worden voorkomen en juist ook uit bezuinigings-overwegingen de marine voor Vlissingen zal behouden blijven. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" zal nu verschillende corporaties en ver eenigingen verzoeken haar adresbewe ging te ondersteunen. Indien er veree nigingen mochten zijn, die ook willen medewerken doch allicht kunnen verge ten worden, dan kunnen de besturen zich wenden tot den secretaris van „Vlissingen Vooruit", den heer S. j. Hillinga, Bellamypark 38. Comité voor Chr. Winterlezingen. 'Naar men ons mededeelt, zal ds. H. E. Beernink, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, voor het Comité van Chr. Winterlezingen alhier niet 22, maar 29 November komen lezen over „De Mormonen." Een aanrijding. Een ingezetene klaagde bij de politie dat haar dochtertje gisteren in de St. Jacobstraat door een wielrijdster is aangereden, waardoor het meisje zich onwel gevoelde en zich onder dokters behandeling moest stellen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre hier van verkeers overtreding sprake kan zijn. Vreemdeling. Gisteren is met de mailboot aange komen een Pool, die in Engeland niet werd toegelaten. Daar aan de politie is gebleken dat de papieren van den Pool geheel in orde waren, is hem een ver blijf van enkele dagen alhier toegestaan teneinde met de Engelsche autoriteiten in nader overleg te treden, om alsnog zijn landing in Engeland mogelijk te maken. Voor het examen ais machinist, di ploma B, is geslaagd de heer F. H. J. Good, leerling van de De Ruyterschool. Bij Kon. besluit is aan A. ten Harin- sen van der Beek op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Middelburg. Spiritus-diefstatlen in de hoofd stad. Een sensationeele zaak in de wereld van vergunning houders en likeurstokers. Les jours se suivent et se ressem- blent. Als de vroolijke dagen der Sep tembermaand voorbij waren, werden wijls ging er een week of langer over heen, 'dat hij haar niet zag. Van nu af aan zou hij haar dagelijks zien. Onder andere omstandigheden zou dat inder daad heerlijk geweest zijn. Onwillekeu rig zouden ze nu vertrouwelijker met elkaar worden. Hij, wist uit ervaring, hoe de vormelijkheid er afgaat bij een dagelijkschen omgang met personen. Voor ,hem werd het gevaar nu belang rijk grooter, te verraden, wat er in> hem omging. Hij zou zich natuurlijk in acht nemen, zooveel hij kon. Maar door een toeval zouden misschien zijn gevoelens verra den kunnen worden en dan zou een onherstelbaar kwaad geschied zijn nimmer zou hij zoo iets ongedaan kun nen maken. Dan zou ook hij op een goeden dag weggestuurd worden als de afgewezen, indringerige minnaar hij zou tegen zijn wil weggaan, belachelijk in aller oog, zelfs van 'degenen, die hem genegen waren, zooals Kersten en Klin- ter. Misschien was het wel het beste, dat hij uit zichzelf ging, zonder zich verraden te hebben als het proefjaar om was, zou hij de Buchwald-werken kunnen verlaten en was dan weer een vrij man. Dan zou hij misschien naar Dora's hand kunnen dingen, dan zou hij onder gansch andere omstandigheden voor haar staan om haar van zijn liefde te vertellen, Dan was hij niet meer de van haar afhankelijke ondergeschikte, die de bespottelijke gedachte had gekoes terd, zijn meesteres te willen huwen, om zich in „het warme nest" te kunnen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en béteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 de luchten donkerder en meer bewolkt, overviel ons plotseling de koude, ston den wij vóór wij het wisten in den win ter. Zoo is het altijd geweest, maar dit jaar was de overgang al heel snel ge gaan. Zondag nog een heerlijken zo- merschen Septemberdag met stamp volle terrassen... nu een atmosfeer om ons heen of wij al in de donkere dagen voor Kerstmis zijn. Ik heb van dien laatsten mooien Zon dag gebruik gemaakt om eens een ont dekkingsreis te maken in de binnenlan den van Plan Zuid. Voor de lezers, die mogelijk deze aanduiding nog niet begrijpen, wil ik even opmerken, dat daarmede bedoeld wordt de nieuwe buurt, die al sinds een kleine twintig jaar gebouwd zou wor den achter buurt Y Y en het Willems park-kwartier en die dus Ioopen zou van den Amsteidijk tot aan den Amstel- veenschen weg. De uitvoering van het plan is langen tijd opgeschort ik neem aan, dat er moeilijkheden waren met de ophooging van de terreinen. Maar toch, wijl elders aan den rand der stad veel gebouwd werd', is hier alles een slakkengang gegeven. Het verst is men thans gevorderd in het verlengde van de Van Woustraat en via de Amstellaan kan men nu der. Amsteidijk bereiken bij den Watertoren. Men moet ér als curiositeit eens heen gaan om te zien hoe deze nieuwe buurt, die zoo mooi had kunnen worden, is verknoeid. Geen gezellige woonhuizen met vroolijke winkels en aardige bal kons, neen, de eene kazernereeks naast de andere. Platte, onbehouwen daken, idiote, smakelooze, lange balkons. Ik- heb een oogenblikje gezeten op een ter rasje op de Amstellaan en dit moois op mijn gemak bekeken. Vóór mij had ik een straat, waarin de reeks volkomen gelijke huizen met kleine vensters pre cies den indruk van een gevangenis maakte. Ik moest toch eens informee- ren wat de huurprijzen hier zijn bij een sigarenwinkel waren eenige wonin gen te bevragen... Nu, ik kon een bo- venhuisje krijgen voor 800, te huren voor een jaar, drie maanden vooruit en 150 waarborg storten. Men begrijpt hoe druk in die toch al reeds onpracti- sche woningen nog wordt onderver huurd. Maar daar ook op dit gebied het vet gelukkig allang van den ketel is, kan men nagaan hoe ook hier na niet al te langen tijd de huren plotseling zullen dalen. Plan Zuid met zijn afschu welijke en dure huizen is jammer ge noeg een fiasco geworden. Daarbij zijn de verbindingen met de verschilende deeien der stad zeer slecht. Als er auto-bussen waren... ja In Rotterdam en Den Haag is zulk een afgelegen buitenbuurt door de auto bussen onmiddellijk bereikbaar. De uit stekend ingerichte Rotterdamsche tram was, èn door zeer goede verbindingen, neerzetten. Wanneer geheimraad Kersten niet de groeven van mevrouw Glover gepacht had, had Werner dit kunnen doen. Dan zou hij een voorwendsel gehad hebben, om, na zijn proefjaar, in Dasburg en in Dora's nabijheid te blijven dan zou hij voorzichtig, als onafhankelijk man kun nen beproeven, Dora voor zich te win nen. Doch waarschijnlijk zou men het hem zeer kwalijk nemen, als hij na af loop van het eerste jaar weer wegging en zich als zelfstandig man in den om trek vestigde. Kersten zou dat zeker kwalijk nemen en Dora waarschijnlijk ook. En zou hij dan zeker zijn, dat Dora hem niet afwees Was hij er zoo van overtuigd', dat Dora meer voor hem ge voelde, dan voor alle mannen die naar haar hand gedongen hadden Hoe stond ze bijvoorbeeld tegenover Lothar Kersten, die ongehuwd was en die ze vanaf haar jeugd1 kende Deze kon haar meer onbevangen tegemoet treden dan elke andere man en had daarbij nog het voordeel, dat hij de zoon was van geheimraad Kersten, den man, die niet alleen de plaats van algeheel leider doch ook eenigszins die van een vader van Dora had ingenomen. Afwachten afwachten Doch men- schen met hartstochtelijke gevoelens, al houden deze slechts hooge vereering voor een vrouw in, zijn zeer ongeduldig en het moeten wachten maakt hen on rustig, zenuwachtig en tot ondoordach te daden geneigd. (Wordf vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1