mers! er s e a VRIJDAG 3 OCTOBER gemeentebestuur binnenland ER, MEISJE üiappij V3R (vaart ZIJN PROEFJAAR. '5^92* No235 <öle Jaargang >1923» 3 uur prijs. azijn van aan de een van die wegdraagt. ng geschiedt |)nder Diana De Daile Itgebreid bij- |-programma. Kampioen ILLA (Italië) lond worden PROEF prachtsigaar. Vorstenlanden. «Zending overat, lit waard. [roor Vlissingen Ge ine Markt 56. Ikenwasser met hrïd per flacon Birkenzeep 3- RMAN. Bellamypark 37. biedingen tanvraqen gevraagd, niet JIAN, Lepelstr. 7. Londs na 8 uur. DAGMEISJE Vonds i a 8 uur. Leeuwen, Ka- pven. lelb. - Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. r. nu. ï.m. nnr 8 8 T. EOtl t.m. noF 8 8 i bekomen: •ansport- ei G. VOS, VL1SSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- n« Tienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaar.vragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer '3 cent, bij contante betaling DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen rs ingekomen een verzoek van Daniël, Lefinus Nijssen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor perceel Zandweg 34 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagd verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 4 October 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOEL/DEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Ontslag aan gehuwde ambtenaressen. Naar de „iRes.bode" verneemt, heeft de regeering besloten, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Dezen worden daartoe verdeeld in twee groepen Groep A zijn die amb tenaressen, die reeds een minimum pen sioen hebben bereikt, en worden zon der meer ontslagen. Dit z'j" zij, die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking ko men en op wachtgeld zullen worden gesteld. Zij zullen dan evenveel maan den wachtgeld krijgen als zij dienstja ren tellen. Verder zullen geen gehuwde ambte naressen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eervol ontslag worden verleend. De schadeloosstelling van de Kamerleden. Namens de Kamerfractie van den Vrijheidsbond is gisteren den volgenden brief aan de Christ.-Hist. Kamerclub gericht Naar aanleiding van uw 'schrijven d.d. 29 September j.L, waarvan wij te gelijkertijd publicatie in de pers op merkten, hebben wij de eer u mede te deelen, dat wij daarvan niet zonder verbazing hebben kennis genomen. Wanneer het de bedoeling van uw schrijven mocht zijn, daarmede onze Kamerclub een opwekking te geven, in gelijken zin te handelen, dan zou dit doel vermoedelijk beter kunnen zijn be reikt, indien er gebruikelijkerwijze een gezamenlijk vooroverleg ter zake had plaats gevonden thans ligt het voor de hand, dat wij uw schrijven voor kennisgeving aannemen. Wij willen u intusschen nog wel me- dedeelen, dat een soortgelijk denkbeeld ook reeds eenigen tijd bij ons een punt van overweging had1 uitgemaakt, en dat wij voornemens waren, zoodra een ver laging van ambtenaarstractementen in derdaad een feit mocht worden, de andere groepen der Kamer uit te noo- FEU1LLETON [Transport- en Ezp NHOORN, Tel. 153. tERHOÜT, Tel. 822. |ENHEK,Tel. 101. 26) Wanneer graaf Klinter een antwoord van Werner verwacht had, dan had hij zich bedrogen. Werner was niet in staat, iets te antwoorden. Hij kon niet ontkennen, dat hij het directeur-gene raalschap waarschijnlijk zou overne men. Echter waren het niettemin ge mengde gevoelens, die hem bestorm den, als hij aan de toekomst dacht. Het landgoed Ivershofen had een sta tig aanzien, het heerenhuis was eenige jaren geleden als slot herbouwd en maakte met zijn torens en tinnen een aangenamen, prettigen indruk. Mevrouw Glover vond het niet noo dig er een gezelschapsdame op na te houden, zooals Dora Buchwald in de gedaante van mevrouw Schottelius be zat. Zij was heer en meester over haar landgoed, en haar geheele optreden en houding teekenden haar als een heer- scheres, die geen bescherming van anderen noodig had. Dat mevrouw Glover de teugels strak hield, bemerkte men aanstonds, als men het slot be trad het dienstpersoneel was uitste kend gedresseerd. Mevrouw Glover ontving de bezoe kers in het salon en na eenige oogen- blikken hoorde men het rijtuig van den geheimraad voorrijden. Kersten kwam evenwel niet alleen digen, van gedachten te wisselen over de vraag of het op den weg der Kamer leden kan liggen, zich een offer, en zoo ja, in welken vorm te getroosten. Door uw, onzes inziens ontijdig op treden, zal thans die weg niet kunnen worden betreden wij zuilen nu te zij ner tijd overwegen, wat ons in deze zal te doen staan. Ludendorff over Nederland in 1918. De Berlijjische correspondent van het „Hbld." meldt dat generaal Luden dorff naar aanleiding *van de' herhaal delijk in Nederland verspreide geruch ten, als zou het Duitsche opperbevel in April 1918 een oorlog met Nederland hebben willen uitlokken, gisteren tot een vertegenwoordiger van de pers heeft verklaard, dat dit „tendentieus gezwets" is. Destijds, zooals steeds zou een Duitsche oorlog tegen Nederland in militair en politiek opzicht onmogelijk zijn -geweest. Het Duitsche opperbevel heeft er niet aan gedacht. Volgens Ludendorff betreft het 't volgende Nederland was in de laatste dagen van Maart 1918 voor den druk der Entente bezweken en had deze scheeps- ruimte afgestaan, welke zij ter bespoe diging van. het vervoer van Amerikaan- sche troepen naar Europa dringend noodig had. Het toegeven van Neder land berokkende aan de Duitsche oor logsleiding ernstige nadeelen. Het op perbevel begreep ten volle den moeilij ken toestand van Nederland tegenover de politiek der Entente, temeer daar Duitschland Nederland niet tegen deze politiek kon beschermen. Het meende echter thans bij Nederland eveneens op het in acht nemen van dringende Duit sche verlangens op hetzelfde gebied te kunnen rekenen, en droeg den Duit- schen militairen attaché in Den Haag, in volkomen overeenstemming met het departement van buitenlandsche zaken, op, voor te stellen, dat de spoorlijn bij Roermond door den sniallen strook der provincie Limburg voor het transport voor sanitaire middelen ter beschikking zou worden gesteld om aan de drei gende transportmoeilijkheden tegemoet fe komen. Nederland stond na langdu rige onderhandelingen het gebruik van de spoorlijn toe. Nederland duldde verder, dat er door Engelsche vliegers over zijn gebied oostelijk van Zeebrugge werd gevlo gen, zoodat deze in staat waren aan vallen op de Duitsche duikbootbasis in Brugge te doen. Aan den Duitschen militairen attaché in Den Haag werd door het opperbevel in overeenstem ming met het departement van buiten landsche zaken opgedragen efn ver toog tot de Nederlandsche regeering te richten opdat Nederland dit door ge schikte maatregelen zou verhinderen of zou toelaten dat er Duitsch abfteerge- schut aldaar zou worden opgesteld. Ook kwam het schieten over Neder landse,h, gebied door het Duitsche ge schut ter sprake. De onderhandelingen zijn, voor zoo ver Ludendorff zich herinneren kan, niet ten einde gebracht. Zij werden van Duitsche zijde zonder eenige scherpte gevoerd klaarblijkelijk had van En gelsche zijde het vliegen over Neder- iandsch gebied opgehouden. Alle ze nuwachtigheid in Nederland zou het opperbevel volkomen onbegrijpelijk hebben geacht. Subsidie voor werkloozenkassen. Het Haagsche correspondentiebureau meldt De regeering heeft goedgevon- hij bracht een gast mede, een verjongd evenbeeld 'van zijn eigen persoon, een magere, pezige verschijning zijn zoon, die dien middag met verlof uit Oost- Afrika was aangekomen. Kapitein Lothar Kersten had een asch,grauwe ongezonde gelaatskleur. Blijkbaar had hij zeer geleden onder den invloed van het klimaat in de tro pen. Van vroeger kende hij mevrouw Glover en graaf Klinter uitstekend. Een verontschuldiging, dat de oude Kersten zijn zoon medegebracht had, was dus niet noodig. Nadat Kersten zijn zoon aan Werner had voorgesteld, verzocht de gastvrouw de heeren met haar de koffie te gebrui ken in de tuinkamer. Hierna was de kapitein verplicht, zich een tijdlang al leen te amuseeren, van welke taak hij zich kweet, door een wandelingetje in de parke'h te maken. Dien tijd maakte het overige gezel schap zich ten nutte, om de aangele genheid van de zandgroeven met elkan der te bespreken. Mevrouw Glover stel de daartoe de noodige teekeningen en bescheiden aan de drie heeren ter be schikking. Deze besprekingen namen een uur in beslag. Nadien was men het er over eens geworden, dat de zand groeven voor een hooger bedrag moes ten worden verpacht, dan tot dusverre het geval was, omdat door een meer intensieve exploitatie grootere op brengsten mochten worden verwacht. Geheimraad Kersten liet het aan Wer ner en graaf Klinter over, den pachtprijs te taxeeren. Hij verklaarde zich eens den, dat ook voor 1924 de mogelijkheid zal geopend blijven, dat aan werklo zenkassen een subsidie van meer dan 100 overeenkomstig de bepalingen van het werkloosheidsbesluit 1917, ver leend wordt, doch alleen in gevallen, waarin het dringend noodig blijkt. Rottcrdamsche Lloyd. Naar de „Haagsche Ct." ter oore kwam, moet de nieuwste mailboot van den Rotterdamsehen Llovd, de „Tjeri- mai" een duurkoop zijn. Het schip werd in Duitschland ge bouwd en was bestemd voor de vaart op Duitsch Oost-Afrika. Door Engeland in beslag genomen, rverd de stoomer dooi de maatschappij Rotterdamsche Lloyd goedkoop aangekocht voor de vaart op Indië. Er diende nog een en ander aan de boot voltooid te worden en ze maak te daarna de eerste reis naar de tropen. Wij bezichtigden, het schip bij aan komst te Tandjong Priok en moesten constateeren, dat 'het, wat bouw betrof, geheel afweek van de bestaande mail booten. 'De salons ook de eetsalons bevinden "zich alle-op het dek en maakten een voornamen indruk. Ook de hutten waren, ruim en keurig netjes. Zoo op het eerste gezicht te zien een boot, waarop niets viel aan te merken. Integendeel Toch schijnt de maatschappij in haar verwachtingen teleurgesteld te zijn. In de eerste plaats had men van de „Tje- rimai" meer snelheid verwacht, in de tweede plaats schijnt het schip zéér .veel brandstof te verbruiken, zoodat iedere reis duurder uitkomt, dan men gedacht had. Bovendien moet de bouw voor de reis naar Indië niet voldoen. Er schijnt b.v. veel te weinig ventilatie te zijn, de toe voer van versc'he lucht mag zeker gere kend worden onder één van de eerste eischen, welke men aan een boot voor de vaart naar de tropen stellen mag. Zou het waar zijn dat de nieuwste stoomer van den Lloyd, hoewel goed koop gekocht, tenslotte een duurkoop blijkt te zijn,? INGEZONDEN. DE VLOOTWET. Aan den vooravond van de behande ling der Vlootwet acht „Onze Vloot" het noodzakelijk om nog met een enkel woord, doch met klem, op de noodza kelijkheid van het aannemen dezer wet te wijzen. En als wij dan met „de Standaard" vragen,Waarom een Vlootwet dan antwoorden wij met haar „Wanneer wij een vloot noodig hebben, dan is dat niet in de eerste plaats om ons tegen over een der grootmachten te verdedi gen, maar dan is dat allereerst om in staat te zijn, onze internationale ver plichtingen na te komen. Op die vraag laten wij een tweede volgen Kan het zich voordoen, dat wij zoo in een oorlog betrokken worden En dan antwoorden wij Misschien niet in het Rijk in Europa, maar wel in dat in Azië. Het zwaartepunt toch van de wereldpolitiek is verplaatst naar de Pacific. Een derde vraag zou kunnen zijn Wat hebben wij met dien komenden strijd tusschen japan en Amerika te maken Daarop luidt het antwoord die strijd kan niet buiten ons omgaan, om dat ons Rijk in Azië de deur is tot de Pacific. met het door hen genoemde bedrag en zeide verder „Wanneer u niemand vindt, die meer biedt dan het bedrag, dat thans is vast gesteld, ben ik eventueel niet ongene gen, zelf de groeven te pachten. Het is niet zoozeer voor mijzelf als wel voor mijn zoon. Zooals u wel zult hebben opgemerkt, ziet hij er erg slecht uit ik schrok er van, toen ik hem van mor gen plotseling zioo voor mijn oogen zag staan. Het is niet alleen zijn uiter lijk, dat mij heeft doen ontstellen, maar vee! meer nog zijn zenuwachtigheid, die, hoe v.reemd het ook schijnt, tevens met een soort apathie gepaard gaat. Tot geen prijs iaat ik mijn jongen weer naar ,de tropen terug gaan. Ik hoop, dat hij hetzelf ook zal inzien en zijn ontslag nemen. In dat geval moet hij natuurlijk wat om handen hebben en nu schijnt mij het bestuur en het exploiteeren van zandgroeven juist iets, dat voor hem geschikt is. Kleine kinderen, kleine zorgen, g.roote kinderen, groote zor gen." „Natuurlijk geef ik u de groeven lie ver dan een ander", antwoordde me vrouw Glover „ik kan mij geen bete ren pachter wenschen door uwe be moeiingen kunnen de groeven slechts in waarde stijgen. De tegenwoordige pacht loopt in drie maanden af. U heeft slechts een woord te spreken, en u hebt ze. 'Ik ben niet eens van plan, naar andere gegadigden te zoeken al zou ik, hetgeen ik nog betwijfel, een paar honderd gulden meer kunnen krijgen, Washington, dat aan Amerika ver biedt om versterkte plaatsen in de Pa cific te hebben, heeft de kans, dat wij in dien strijd betrokken worden, verdub beld. Ziet toch Amerika kans om zich op Java te nestelen, dan 'heeft het een basis en hongert het Japan u,it. Japan zal dus die bezetting door Amerika trachten ie voorkomen en het zal om het populair uit fe drukken een wed loop worden, wie Java het eerst zal be zetten. En dan zijn wij in den oorlog betrokken tegen onzen wil. 'Maar afgezien van elke concreet te noemen mogelijkheid van gevaar, is het, zooals in den aanvang gezegd, de hoofdzaak Pn onzen duursten plicht, dat wij gereed zijn om ons tegen elke schen ding onzer neutraliteit, door wie ook gepleegd, met kracht te kunnen verwe ren. Daar doemt de vierde vraag op Zou het verlies van Indië Nederland werkelijk zóó doen dalen In Transvaal bestond voor den Zuid- Afrikaanschen oorlog de zuiver Neder landsche Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij. Hoe lang heeft die nog bestaan na dien oorlog? Indien Indië voor ons verloren ging. dan zou de nieuwe eigenaar laten we hem A noemen aan de Paket- vaartmaatschappij niet 'haar vloot van 160 schepen, aan de Billiton-maat- schappij, aan spoor- en tramwegmaat schappijen, aan cultuur- en mijnbouw- ondernemingen enz. enz. spoedig wijs maken, dat de daarmede behaalde win sten lang genoeg aan Nederland zijn toegekomen* dat de daaraan verdiende afbeidsloonen en salarissen nu wei eens, net zoo goed ais die winsten, aan de burgers van A groot en klein toe mogen vallen. In het in 1914 door ons uitgegeven vlugschrift „Neerlands' Ondergang 'kan en moet voorkomen worden" gaven wij de meening. omtrent het verlies van Indië. weer van vele vooraanstaande mannen en van eenige Kamers van Koophandel. Die meeningen zijn nog, en blijven altijd juist. Kunnen wij die vloot betalen is een vijfde vraag. De Vlootwet wil de bedrijfskosten en de geheele kosten der steunpunten, noo dig voor de vloot voor Nederland en, die voor Indië, brengen ten laste respectie velijk dér Staatsbegrootinig en der In dische begrooting; terwijl de kosten van aanbouw der geheele -vloot gelijkelijk over de beide begroofingen verdeeld wordt. Het deel nu, dat ten laste der Staats- begrooting komt, is niet meer dan tot nog toe aan de marine wordt besteed. Wij mogen er ook nog wel op wijzen dat, al geven wij dit niet als een argu ment vóó de Vlootwet, toch niet mag vergeten worden, dat bij den aanbouw van de voorgestelde vloot ca. 40 mil- lioen aan arbeidsloonen verwerkt zullen worden een. lichtgevend punt, dat in deze tijden van, werkeloosheid en de pressie niet voorbij gezien mag worden. Voor Indië evenwel zal de Vlootwet een belangrijke vermeerdering van uit gaven medebrengen, maar als bedacht wordt, dat de economische vooruitzich ten daar zeer beduidend beter zijn dan in Europa, dat zelfs verwacht wordt, dat 'het budgetair evenwicht in 1925 her steld zal zijn, dat de Volksraad met groote meerderheid op aanneming der Vlootwet aandrong, dat hij dat deed, nadat de Indische defensiecommissie met vette letters in haar verslag schreef De commissie is eenstemmig dan zie ik de groeven toch liever in uwe handen. Laat ons echter de jon ge mijnheer Kersten roepen hij zou zich anders in het park gaan vervelen". Kapitein Kersten ging met de geheele zaak accoord en er ontspon zich een gesprek, dat uit den aard voor een groot gedeelte liep over den werkkring van een officier in de koloniën. Geheimraad Kersten poogde zijn zoon daarbij aan hef praten te krijgen. Er lag echter een zoo groote vermoeid heid over de trekken en het geheele wezen van den kapitein, dat men wel kon bemerken, dat het hem pijnlijk aan deed, zijn herinneringen aan hetgeen hij ;had doorgemaakt, te moeten wakker roepen. Hij vertelde alleen, dat hij hooge koortsen had gehad en dat het verblijf aan de kust tot herstel juist zijn ziekte nog had verergerd. De zeereis had hem goed gedaan, -hoewel ,de koorts nog niet geheel was verdwenen. Hij was zelfs bang, dat hij dezen nacht wederom een aanval zou hebben te doorstaan en wanneer men zijn eigen aardig glanzende 'oogen aanzag, kon merr er niet aan twijfelen, of voor die vrees bestond alle grond. Na een half uur namen de vier heeren afscheid, hoewel mevrouw Glover hen nog noodde te blijven. Vóór zij aan de deur waren gekomen, wendde de ge heimraad zich tot Werner en graaf Klinter en zeide tot hen „Mijn zoon heeft behoefte aan opwekkend gezel schap, als ge mij daarom een genoegen zoudt willen doen, zou ik willen voor stellen gezamenlijk naar Dasburg te van oordeel, dat de verhooging der be grooting 1922 en de meerdere kosten in volgende jaren voor leger en vloot te besteden, zullen moeten worden aan vaard, omdat de voorgestelde maatre gelen voor een rationeele verdediging vpn Nederlandsch-indië onverwijld ten uitvoer moeten worden gelegddat eeil man ais Treub uit Indië terug kwam met de overtuiging, dat de deur geslo ten moet blijven, dat er echter niets is om ze gesloten te houden, dan is 'het een dringende eisch van zelfbehoud om zich niet te verzetten tégen de regeerings- plannen, maar deze integendeel met alle krachten te steunen. Waarom een vlootfonds is een zes de vraag Als een fabriek weckende met kost bare machines, die bovendien wil het rendement zoo, hoog mogelijk zijn altijd up to date gehouden moeten wor den, uit hare winsten niet zooveel af zondert om nieuwe machines aan te koopen als de oude vernieuwing behoe ven, dan is die fabriek ten ondergang gedoemd. Met de marine is het niet an ders. Zij maakt geen winst, maar het vlootfonds beoogt, dat niet alleen op aanbouw gerekend worde, maar dat tij dig geld op zij gelegd worde om daar mede het materieel op peil te houden. 'Doet zij dat niet, dan is de marine en daarmede het rijk in Azië ten ondergang gedoemd. Waarom deze Vlootwet is o.i. eigen lijk geen vraag meer. Deze technische kwestie, die alleen door diepe en ernstige studie tot oplos sing kan gebracht worden, is opgelost door de interdepartementale commissie, door de Indische defensiecommissie, door de marine- en legerstaven, zoowel in Indië als'in Nederland, is aangeno men door den Volksraad, wat zeggen wil, dat Indië bereid is om de daaruit voortvloeiende lasten te dragen en is eindelijk nogmaals uit financieel oog punt bestudeerd door de Vlootwetcom missie, die eveneens op onmiddellijke aanneming aandringt. Beter advies is dan ook niet mogelijk. Absolute zekerheid, dat wij met deze vloot onze onafhankelijkheid en die van ons rijk in, Azië onder alle omstandig heden afdoende kunnen waarborgen, kan ze evenmin als eenig ander plan, en evenmin als de grootste vloot die ze kerheid vermag fe geven aan het groot ste rijk. Die eisch is eenvoudig nooit te vervullen. 'Maar deze vloot geeft een groote kans van veiligheid, zij ,is als de waak hond, die eiken indringer van het erf kan houden tot anderen met de revol ver gewapend ter hulpe komen. Ziehier, in a nutshell, de dwingende noodzakelijkheid voor het aannemen der Vlootwet bepleit. Het is -die dwin gende noodzakelijkheid, die ons, in het waarachtig belang van het geheele rijk, noopt om een, laatste, ernstig beroep op het Nederlandsche volk ie doen, opdat een ieder naar zijn vermogen mede- werke. dat de Vlootwet binnenkort het Staatsblad zal bereiken. Kon. Ned. Vereenlglng „Onze Vloot". Stads= en Pfovindenieuws VLISSINGEN, 5 OCTOBER. De storm. De mailboot heeft gisteren met zeld zaam zwaar stormweer te kampen ge had. De „Prinses Juliana" kwam dan gaan, naar het restaurant Zimmermann. Het is Zondag en gewichtige bezighe den zullen u dus niet weerhouden. Ik zou het prettig vinden, als de heeren zich wat met mijn zoon zouden willen bemoeien. Ik ben slechts vervelend en knorrig gezelschap voor hem." Werner en .graaf Klinter waren gaar ne bereid aan het verzoek te voldoen en gingen in de auto van den graaf vooruit, terwijl Kersten met zijn zoon in het rijtuig volgde. Het was tegen half zeven in den avond toen de heeren in het afgespro ken restaurant in een kleine zij-afdee- ling waren vereenigd. Men was bij Zimmerman aan een goed adres. In het restaurant ging alles grootsteedsch en grootscheeps toe. De keuken was voortreffelijk en de kok, die elders in groote inrichtingen had gewerkt, was een meester in de kunst. In de industrie-streken wordt veel geld verdiend en ook veel geld' uitge geven. Het geld rolt daar gemakkelijker dan elders en bij bijzondere gelegenhe den wordt de beurs niet gespaard: Het beste is dan nauwelijks goed genoeg. De geheimraad, die zich dien avond als gastheer beschouwde, bestelde een oud'-merk .rooden wijn „Schloszabzug Margaux, eerste gewas". Zimmerman kwam zelf de wenschen van de gasten vernemen en stelde met den geheim raad een keurig menu samen voor hef souper. 'Ti2 (Wordt vervolgd.).

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1