DONDERDAG 4 OCTOBER No 234 61e Jaargang 49231 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Froviaciemeuws VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS i'ocr Vlissingen en gemeenten op Wal cheren _f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel 'Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer '.3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 6 regels ƒ1.70, tedere regel meer 26 cent. BEËINDIGING ZOMERTIJD. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen in herinnering, dat de zoogenaamde zo mertijd (d.i. de vervroeging met één van den wettelijken tijd) in 1923 zal eindigen den 7en October a.s. te 3 uur in den voor middag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zon netijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormid dag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wan neer men zich op 6 October a.s. ter ruste begeeft), de klokken één uur achteruitge zet worden. Vlissingen, 3 October 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een onderhoud met minister Colijn. Het „Vad." schrijft De minister van financiën heeft de vriendelijkheid gehad ons in te lichten omtrent zijn meening in zake de salaris verlaging. Volgens den minister heeft de ambtenaar minder van den algemee- nen financieelen druk te lijden dan •welke andere salaris- en inkomentrek- ook. Immers het nationale inkomen daalde tusschen 1922 en 1923 met 1 milliard twee honderd miilioen. De ambtenaarsstand maakt ongeveer 1/12 van de bevolking uit. Hij zou dus, gelijk omgeslagen, 10Ó miilioen minder inko men moeten hebben, in werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 miilioen in den nationaien achter uitgang. Verder vernamen wij, dat de minister bij de tweede tienpercentsveiiaging wel degelijk van plan is individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdeelen. Te laat is, volgens minister Colijn, ingegrepen en daarom moest nu dade lijk krachtig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een verdeeling ais de minister voor de toe komst overweegt. Onverwijlde behandeling van de Vlootwet. Naar „de Tel." verneemt, doet in parlementaire kringen het gerucht de ronde, dat de regeering, alvorens tot de behandeling der Vlootwet in open bare zitting wordt overgegaan, aan de Tweede Kamer in comité-generaal me- dedeeling zai doen van de motieven, die haar op een onverwijlde behande ling van de Vlootwet doen prijsstelten". Het pro en contra der Vlootwet. Het ie Rotterdam bestaande anti- Vlootwet-comité heeft een pro- en 25) ,,lk dank u, mijnheer Kersten", ant woordde Werner, „ik weet niet anders te zeggen, dan ik dank u." „En nu verstandig, beste vriend", zeide Kersten, „.geen onnoodige auto suggestie meer en niet meer je laten verontrusten door dingen, die niet be staan Je ziet, men acht en waardeert je, men bewijst je buitengewone eer. Wees nu ook onbevangen en plaag je niet met hersenschimmen." De auto kwam voor de villa aan onmiddellijk namen de dames afscheid, om de heeren niet langer in hun vrijheid te storen en het sigaartje en het glaasje wijn niet in den weg te staan. Alle beambten brachten de dames tot de bij de deur staande auto. Werner kuste de hand van mevrouw Schotteiius vorme lijk en die van Dora zeer warm, terwijl hij een lichten druk van haar hand meende te voelen. De auto reed weg en de gasten keerden in de villa terug, om de uitge lezen wijnen uit de kelders van Saar- kirchen alle mogelijke eer aan te doen. ZEVENDE HOOFDSTUK. Niet voor acht uur in den morgen ontwaakte Werner de laatste gasten waren om drie uur vertrokken. Hij ontbeet vlug en steeg daarna te paard, om een grooten wandelrit te maken. contra-avond gehouden ter bespreking van de Vlootwet. De bijeenkomst werd fepresideerd door den heer J. A. van ijn, die mededeelde, dat het comité minister' Colijn had uitgenoodigd hiel de Vlootwet te komen verdedigen. Na mens den minister was echter bericht ingekomen dat zijn plaats om te spre ken was in de Kamer en niet in open bare debatvergaderingen. De oud-kapitein ter zee J. P. van Rossum bestreed de viootplannen. De aanhangige Vlootwet wil van te voren alles vastleggen omtrent de te bouwen vloot. De plannen schakelde de Staten- Generaal uit, doordat zij feitelijk een zesjarige begrooting scheppen. Öok de ministers van marine en van koloniën worden uitgeschakeld.Goed beschouwd leggen de viootplannen ons voor twaalf jaar vast, omdat het tweede deel der plannen niet van het eerste kan worden losgemaakt. De plannen zijn gebaseerd op de verdediging van Java de archi pel wordt prijsgegeven, het klein on derzeeërsmateriaal van onze viootplan nen is ten eenemale ontoereikend voor de verdediging van Indië, omdat het te gering in aantal is. Oorlog is een kwes tie van macht en deze viootplannen geven ons een minimum van macht. De financieele opzet is misleidend. De luitenant ter zee A. van Hengel verdedigde de Vloptwet in opdracht van de vereeniging „Onze Vloot". Hij wees op de belangen, die wij bij het behoud' van Indië hebben. Het bezit van onze koloniën is ons niet verzekerd ais wij niet zorgen dat zij een verdediging hebben. Onze kleine macht kan vol doende zijn om twee strijdende mach ten er van af te houden, ons gebied bin nen te trekken. Zij kan preventief wer ken, evenals ook onze weermacht van 1914 tot 1918 heeft gedaan. De Vloot wet heeft dit goede, dat zij ons een vast plan geeft, volgens hetwelk wij kunnen werken. De geografische gesteldheid van den archipel met zijn vele nauwe zee-doorgangen schept gunstige voor waarden voor het optreden van onder zeebooten tegen vijandelijke groote schepen, die daar willen passeeren. Spreker gaf een uitvoerige uiteenzet ting van den financieelen opzet der plannen en betoogde dat Nederland's financieele toestand geen bezwaar is voor de invoering van de Vlootwet. Zij zal geen meerdere lasten voor de schat kist meebrengen. De bezuiniging, die thans aan de orde van den dag is,'kan ook op de vloot.worden toegepast. Ten slotte noemde spreker de Vloot wet een algemeen belang omdat zij een eind maakt aan onzen toestand van weerloosheid. De heer P. van Toorn, oud-comman dant bij de marine, trad met den heer Van Hengel in debat en bestreed de juistheid van de cijfers, die in de vioot plannen worden genoemd. Vragen van een Kamerlid. Het Tweede Kamerlid ds. Kersten heeft den minister van waterstaat ge vraagd of het den minister bekend is, dat een ambtenaar ten postkantore te ierseke bezoekers van dit kantoor aan het loket het anti-Vlootwet-adres ter teekening heeft aangeboden. Zoo ja, of de minister een dergelijk optreden van een ambtenaar in rijksdienst toelaat baar acht. De postchèque- en girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst heeft, na overleg met de re- geerjng, besloten den postchèque en girodienst met ingang van 3 October 's Morgens om negen uur kwam me vrouw Schotteiius met de auto naar de villa gereden, om de noodige maatre gelen te nemen betreffende de resten van het koude buffet, het porceleïn en het tafelzilver. Zij was alleen, want deze huiselijke aangelegenheden be hoorden tot haar domein. Juffrouw Wolf ontving haar met de noodige beleefdheid en onderdanigheid. Er was haar veel aan gelegen, de gunst van mevrouw Schotteiius te mogen be houden. Niet alleen dat zij aan haar te danken had, dat zij huishoudster van de directeursvilla was, maar zij hoopte bovendien op haar voorspraak, om ■eenmaal te worden belast met de lei ding van een der weldadigheids-inrich tingen, die binnenkort door Dora Buch- wald zouden worden gesticht. Van het koude buffet was niet veel overgebleven. De heeren hadden 's nachts nogmaals een kloeken aanval gedaan, waardoor al wat nog was over gelaten, verdwenen was. Mevrouw Schotteiius liet het luttele overschot aan mejuffrouw Wolf en het overige personeel van de villa, evenals de aan gebroken flesschen wijn. De volle fles- schen, evenals het zilver en het porce- lein werden zorgvuldig ingepakt, om 'S middags naar Saarkirchen te worden gebracht. Mevrouw Schotteiius informeerde, hoe lang de gasten den vorigen avond waren gebleven juffrouw Wolf deed haar omstandig verslag en voegde er uit eigen beweging aan toe, dat de gasten uitbundig geweest waren in hun 1923 namiddag 5.30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantat Jouten in de admi nistratie van voormelden dienst is de reden die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst worden, opgespoord, hetgeen thans alleen mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen, dat bet aantal fouten nog grooter wordt. Een controlebureau is reeds in werking, om te trachten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en tP verbeteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid ge reed is, kan heropening van den dienst eerst in overweging genomen worden. De regeering overweegt, welke maatre gelen zij zal kunnen nemen ten behoeve van die rekeninghouders, die door de sluiting van den postcheque- en giro dienst in ernstige ongelegenheid zou den geraken. Voor de behandeling van daarop betrekking hebbende zaken zijn voorloopig aangewezen de thesaurier- generaal van het departement van fi nanciën, de algemeen secretaris der posterijen en telegrafie en de beheerder van de schatkistpostrekening. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst, die in ern stige moeilijkheden komen tengevolge van de beslissing, dat voorloopig over het tegoed bij voornoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daar voor aangewezen commissie kunnen wenden met verzoek om uiitkeering van een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter vermijding dier moeilijkheden noodzakelijk is. Zij zullen daartoe gebruik moeten maken van met ingang van Zaterdag 6 October a.s. op d'e postkantoren ver krijgbare formulieren. Slechts verzoe ken waarvoor van de hierbedoeide for mulieren wordt gebruik gemaakt, wor den in overweging genomen. Den rekeninghouders wordt in het be lang van een spoedige afwikkeling van zaken, dus in hun eigen belang, drin gend verzocht van het vorenstaande niet af te wijken. Een rijksinstelling te Utrecht, die ge woonlijk bij den postchèque- en giro dienst een saldo heeft ioopen van on geveer 16.000, heeft in een der vorige weken van dezen dienst bericht ontvan gen, dat haar saldo ruim 6 miilioen vier ton bedroeg. Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den postchèque- en girodienst be rustte, heeft het bestuur der instelling in een ernstig kabinetschrijven aan den directeur-generaal van dien dienst op deze grove fout gewezen. Taai noch teeken werd echter op de zen brief vernomen, zegt het „Utr. D.", maar wel heeft de Utrechtsche instel ling dezer dagen een nieuwe afrekening ontvangen, waarbij het saldo was ge bracht van 6 miilioen 4 ton op 6 miili oen 9 ton. De bereidwilligheid om mede te wer ken aan een goede functionneering van den postchèque- en girodienst werd dus blijkbaar beloond met een douceurtje van 5 ton De ambtenarensalarissen De „Res.bode" verneemt in aanslui ting op, wat bekend is, dat de periodie ke verhoogingen voor 1924 vooralsnog wel zullen worden toegekend, dat de minister van financiën last gegeven heeft alle extra rangsverhoogingen, ïlie gepaard zouden gaan met builengewo- ne tractementsverhooging te schrappen. Gebroken zal ook worden met het systeem' der automatische promoties, lof over de wijnen en de heerlijke ge rechten. Zij vertelde ook, dat de berg- raad was uitgereden en dat hij niet voor het eten kon terugkomen. Daarna zou hij waarschijnlijk wel weer aan het werk gaan het was bijna niet te ge- looven zoo ijverig als hij was tot diep in den nacht zat hij te werken. Mevrouw Schotteiius antwoordde met een verachtelijk schouderophalen en maqkte de opmerking „Nieuwe bezems vegen schoon." Door deze woorden was juffrouw Wolf, die heel voorzichtig en niet min der slim was, onmiddellijk op de hoogte van de situatie. De huishoudster be greep opperbest, dat de bergraad bij mevrouw Schotteiius niet in de gratie was en. dat ZÜ haar eigen positie zou schaden, indien zij hem prees en zijn tof verkondigde. Zij. zorgde er dan ook wel voor, niets meer te zijnen gunste in het midden te brengen en haastte zich, om als haar meening te kennen te ge ven, dat het op de villa toch een echt jonggezellen-huishouden was, waarin niet alles toeging, zooals het behoorde. Uit eigen beweging voegde zij er dan nog eenige kletspraatjes aan toe hoe de dochter van den mijn-directeur Grau in stilte verkeering had met een jonge mijn-beambte en andere onthujlingen, uit de chronique scandaleuse van den omtrek. Mevrouw Schotteiius luisterde zwijgend, maar zeker niet zonder aan dacht naar deze verhalen. Juffrouw Wolf vergat ook niet er op te zinspe len, dat zij zich verzekerd hield van de genadige welwillendheid van mevrouw zonder dat er een vacature is of veran dering van werkkring een promotie wenschelijk maakt. Aan den toestand, die aan verschil lende departementen bestaat dat hoofd-' commiezen met salarissen van f 5000 en meer den dag doorbrengen met eenvou dig agendeeringswerk, een werk, dat zij als schrijver op jaarloon ook reeds deden, zal een eind worden gemaakt. VLISSINGEN, 4 OCTOBER. Wïnterdienst op de spoorwegen. De winterdienst op de spoorwegen gaat Zondag 7 October, in. De treinen zullen dan van hier vertrekken als volgt 5.45 (alleen op Maandag) 5.59*, 7.05*, 7.(alleen op Zon- en feestdagen), 9.02*, 11.35, 1.20. 4.37, 5.10 (maiitrein ie en 2e klasse, alleen loopende bij tijdige aankomst der mail boot), 6.50 en 7.24. De aankomst van de treinen alhier is als volgt 8.56*, 10.10 (alleen op Zon- en feestdagen), 11.03*. 12.55, 1.41, 1.50 (maiitrein), 4.05 (alleen Dinsdags) 5.16, 6.29*, 9.55 en 12.07. De niet gemerkte treinen ioopen niet op Zon- en feestdagen. Circus Caroli. Toen de tent van bovengenoemd paardenspel om het. in, uit kindertijd stammende taal, over te zetten van buiten geheel en van binnen zoo goed als gereed was, hebben wij daarin een kijkje genomen, waarbij onze geleider ons op verschillende plaatsen zette om een goed overzicht te krijgen van het geheel, hebben we gevreesd voor den uitslag, vooral toen hij ons vertelde, dat hij hier ruimte beschikbaar had voor 2500 personen. We hebben niets gezegd op dat oogenblik en zijn stil zwijgend gevolgd naar de stallen, waar we, behalve de kleine paardjes, die over de straat hebben geloopen, nog een kleiner zagen, dat, zooals 's avonds verteld werd, ruim een jaar oud was. We hoorden, dat met eigen licht werd gewerkt, maar dat voor mogelijk onge mak, aansluiting bij het net in de stad was aangebracht. Ook vernamen we, dat op een eigenaardige manier het wa ter van de speelvlakte van de tent werd verwijderd gehouden. Nadat we de tent veriaten hadden, hebben we ons zelf afgevraagd zullen alle onkosten goed gemaakt worden Zal het pu bliek, zooals noodig is om zulke groote uitgaven als reiskosten en dergelijke te dekken, in grooten getale opkomen En het antwoord op deze vraag werd ons gegeven, toen we 's avonds tegen het openingsuur in het circus kwamen en daar een tent vol menschen zagen, die laat het ons er dadelijk bijzeggen genoten en hartelijk gelachen hebben. Er stond niet tevergeefs op sommige aanplakbiljetten zelfs de grootste Nurks wordt gedwongen tot lachen. Want de groote massa clowns, die reeds dadelijk binnenkwamen, hebben geweldig en met uitbundig succes op de lachspieren gewerkt. Van al die grappenmakers vermelden we liet vier tal de clowns Eu.gène en Babusio, Polly en Aky, waarvan de eerste de aanvoer der was van het troepje, dat de menigte amuseerde met het optreden ais muzi kaal trio, waar de muziek bijzaak, de grap hoofdzaak was, terwijl de tweede een revue samenstelde, zooals hij het noemde, waarvan we vermelden het spel op de vischmarkt. Geven we ten Schotteiius en dat zij hoopte, door hare hooge bemiddeling nog eens een betere positie te verkrijgen. Mevrouw Schotteiius zeide, dat zij op haar steun kon rekenen, maar voegde er aan toe „Natuurlijk hangt alles van uw toe wijding en uw plichtsbetrachting af. Vergeet niet, dat u in alle opzichten uw plichten ten opzichte van degene, die u heeft aangesteld, trouw hebt te vervui len en dat u in dienst bent genomen door mejuffrouw Buchwald en niet door den bergraad." Juffrouw Wolf sloofde zich uit om haar trouwe aanhankelijkheid te betui gen aan mevrouw Schotteiius en haar onderdanigheid aan mejuffrouw Buch wald. Zij. verzweeg, dat zij begreep, dat voortaan haar taak daarin bestaan zou, dat zij ten opzichte van den berg raad een oogje in het zeil had te hou den. Na bijna een uur in de directeurs villa te zijn geweest, reed mevrouw Schotteiius wederom naar Saarkirchen terug in het aangename bewustzijn, in de directeurs-villa een kleine mijn te hebben gelegd, die zij naar believen kon laten springen. Werner, die natuurlijks niets- ver moedde van de vriendelijke belangstel ling, die mevrouw Schotteiius jegens hem koesterde, deed een verren ver- frisschenden wandelrit en kwam eerst kort voor etenstijd thuis. De naweeën van het nachtelijk festijn waren vervlo gen hij at met smaak, ging daarna nog een uurtje slapen en verkleedde slotte nog een plaatsje aan den August Antonio, die met zijn ganzen, honden en apen, welke laatste op het paardje reden, verbluffende staaltjes van dres suur iiet zien, dan kunnen we van het grappige gedeelte afscheid nemen. Maar nu verkeeren we in de moeilijk heid, wat eerst te noemen dressuur of behendigheid of durf. En dan zullen we maar om nief ai te grooten sprong te maken het nummer noemen, waarbij het grappige zich paart aan het behen dige, dat is het nummer Titoul en Partner, die ons lachen deden, maar ook ons verbluft deden staan over de behendigheid, waarmee deze toeren werden afgewerkt. Het nummer Odags Bill deed ons af en toe verstomd staan van de durf, die in de bewegingen zich uitte, wat in nog hooger mate het geval was met het George Trio, waarin de zoogenaamde clown of grappenmaker niet de minste van de 3 was bij de toe ren aan de „vliegende" trapéze. Met angst en beven zullen velen wel het nummer „the 2 rebras, Looping the Loop" hebben aangezien, want op de oogenblikken, dat die 2 aan het „wer ken" waren, was het doodstil, welke stilte bij het eindigen van het nummer afgebroken werd door een stormachtig applaus. Vermelden we ten slotte het aardige- optreden van „Troupe Yama- gata", de Japaneezen, die met hunne behendigheidstoeren veel bijval inoog- sten, dan kunnen we ons verder ver meien in wat dressuur vermag. En wat ons daarin vertoond werd: is niet iets alledaagsch. Wat zal het een geduld gekost hebben om de Afrikaansche Moufflons te leeren op en af (in voor- waartsche en achterwaartsche richting) een dubbelen ladder te laten gaan Wat zullen die ganzen moeilijk te dres- seeren geweest zijn Maar dit zijn be trekkelijk kleine dingen vergeleken bij die dressuur van de Arabische heng sten, waarbij mevr. Caroli toonde, hoe de mensch zijn wil kan opleggen, zelfs aan zulke groote dieren als het edele paard, dat toch ook zijn kuren heeft, wanneer het zenuwachtig wordt. Wat was het een schitterend tafereel in den circus, toen die paarden in de manege met hun twaalven op de achterpooten stonden. Wat was het leuk voor ons menschengedachten, maar was het dit ook voor het dier zelf toen de 12 Arabische hengsten paar aan paar de manege verlieten al walsende. We bren gen een eeresaluut aan die dame, die zoo haren wil oplegde aan die viervoe ters, welke evenals alles wat vertoond werd, in uitstekende uitmonstering aan het talrijke publiek vertoond werden. 'Hier zouden we ons verslag kunnen eindigen, als we niet een afzonderlijk woord van lof moesten brengen aan de muziek, die zich door beschaafdheid van uitvoering en toon kenmerkend onderscheidde van wat andere, derge lijke inrichtingen ons gewoonlijk bie den. Een woord van lof dan ook aan het Circus Caroli, dat in dezen malaise- tijd durft wagen met zulk schitterend werk te voorschijn te komen. Hun po gen om dat te brengen verdient ten voile steun. We hopen dan ook, dat alle dagen hun een groot bezoek mag ten deel vallen. Zaterdag- en Zondagmiddag 2 uur worden kinde ivoor stellingen gegeven, waarop hetzelfde programma als in de avondvoorstellingen vertoond wordt. Protestvergadering van het algemeen comité ter behartiging van ambtenaars- belangen. Op de morgenavond alhier in „de Oude Vriendschap" te houden protest vergadering tegen de voorgenomen verslechteringen van de ambtenaars- zich vervolgens. Graaf Klinter zou Werner komen af halen voor een bezoek aan mevrouw Barbara Glover, aan wie zij advies zou den uitbrengen betreffende de verpach ting van de zandgroeven. Prompt op tijd kwam de graaf met zijn auto voorgereden en nadat Werner was Ingestapt, sloeg men den weg in naar Ivershofen. „Ik heb met voorbedachten rade me vrouw Glover aangeraden ook den ge heimraad uit te noodigen. Hij moet niet worden voorbijgegaan, en ik wii gaar ne alles vermijden, wat hem onaange naam treffen kan." „Zoudt ge meenen, dat hij zich ge passeerd zou achten, wanneer mevrouw Glover niet evenzeer zijn raad inwon", vroeg Werner. „Het is niet onmogelijk De oude heer is nu eenmaal de autoriteit op mijnbomvgebied hier in de streek. Bo vendien is het niej ondenkbaar, dat de geheimraad de groeven zelf pacht. Hij liet zich onlangs tenminste in dien geest uit. Hij doet nog altijd graag* za ken en misschien heeft hij zin om een en ander op eigen risico te ondernemen. De leiding van de Buchwald-werken legt hij binnenkort toch neer. Het lijdt geen twijfel, of ge neemt nog dit jaar de generaal-direetie van hem over en dan heeft de oude heer bezigheden noodig." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1