RHEUMATIEK WOENSDAG 3 OCTOBER NA 20 JARIG LIJDEN BINNENLAND Stads= en Proviacienieuws WONDERE GENEZING PROBEER MIJN BEHANDELING GRATIS. B- No233 ©le Jaargang - 1923 -s VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN. BIJVOEGSEL. Antwoord van Koning Albert. In antwoord op het telegram, dat de Nederlandsche journalisten na hunnen tocht door Vlaanderen hebben gezon den aan den Belgischen koning, ontving de secretaris van den Nederlandschen Journalistenkring het volgende tele-, gram „De Koning was diep ontroerd door den inhoud: van het telegram Hem na hunnen tocht door de oniangs verwoes te ooriogsstreek vanwege de Neder landsche Journalisten toegestuurd en Zijne Majesteit gelast mii u en al uwe collega's hartelijk in Haar naam te danken." Actie voor de Vlootwet. Doo de anti-rev. partij zullen 3 mil- lioen strooibiljetten in ons land worden verspreid, waarin het pro van de Vloot wet wordt uiteengezet. De herclassificatie bij de Spoorwegen. Het „U. D." verneemt, dat de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel voorbereidende maatregelen getroffen heeft om gerechtelijk te doen uitmaken of de loonsverlaging voor de vierde klasse-standplaatsen al dan niet geoor loofd is. „In het hol van den leeuw". „De Tel." schrijft Men is op het oogenblik te 's-Gra~ venhage druk bezig handteekeningen te verzamelen voor het petitionnement te gen de Vlootwet. Huis aan huis wordt aangebeld met het verzoek de lijst te versieren met handteekeningen. Zoo komt men ook ergens in de Jan van Nassaustraat. Belten de dienstmaagd doet open. Och juffrouw, zoo klinkt het, vraag er es of mijnheer de lijst wil tep- kenen. Dienstmaagd af Eenige oogenblikken later wordt een kamerdeur geopendeen heer stormt woedend naar vorenin de vuist geklemd de witte lijst. ..En wilt u maar eens heel gauw maken dat u van de deur komt. Ik tee- ken dat ding niet Anti-vlootwet-propagandist kijkt ver wonderd op. Zulk een fel tegenstander had hij nog niet ontmoet. Toch eens even op de deur kijken wie daar woont. Wat ziet hij goed H. Colijn. Dan een schaterlach. Zonder het te weten was hij in 't hol van den leeuw terecht gekomen. Neen dat is geen wonder dat die niet teekenen wil Pro pagandist trekt verderzonder de handteekening van den h<eer Colijn. Het weer in September. Het 'volgend voorloopig overzicht van het weer in September wordt door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt mee gedeeld Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum-tempe ratuur een halve graad Celsius beneden normaal. In de eerste dekade kwamen ook des nachts veie lage minima voor. De regenval bedroeg in Noord-Hol land, Zuid-Holland en Friesland gemid deld ongeveer 120 m.M. tegen 68 nor male maandsom. Overigens was de neerslag een weinig beneden normaal. Den lsten en van 1820 September kwamen uitgebreide onweders voor de Bilt had 159 uren met zonneschijn, tegen 157 uren normaal. DE WEDEROPBOUW VAN BELGIË. (Van een V. D.-redacteur.) III (Slot). De stad, die ook weer in den strijd van 1914 tot 1918 het meest geleden heeft, is Nieuwpoort. Ook at zijn dan thans van de 961 verwoeste woningen weer 623 opge bouwd1, het zal nog jaren duren eer de zeedijk weer geheel hersteld is. Alle groote gebouwen aan den zeekant, als hotels e.a. liggen in puin en met liet opruimingswerk zal nog geruime tijd gemoeid zijn. Een buitengewone prestatie leverde de bouwmeester Vierin, d'ie de geheel vernielde kerk, een prachtig gebouw, uit de dertiende eeuw, binnen negen maanden heeft weten te doen opbou wen. Opgetrokken met dc uit het puin ge haalde steenen, is het kerkgebouw met het weelderige interieur een artistiek meesterwerk geworden. In dorpjes als Ramscapelle en Per- vyse is het herstelingswerk eveneens in vollen gang. De opruimingswerken in Dixmuiden leverden groote moeilijkheden op, door dat het Duitsche leger daar alle ver sterkingen in beton had uitgevoerd. Alle kelders waren herschapen in ware forten. Het opruimen van ai die beton nen bouwwerken was een schier boven- menschelijke taak. Maar de taaie volharding en de on buigzame wil van de Belgen, om het vredeswerk in het belang van het her stel van hun zoo ernstig geschonden land ibnnen den korst mogelijken tijd te verrichten, overwonnen ook hier alle moeilijkheden en zie hier het resultaat. Tot dusver werden opgeruimd 20.000 M". beton.massa's, terwijl 195.000 M3. aarde met spade en houweel werden omgewoeld. Verzameld werden 16 mil- lioen' baksteenen, afkomstig uit de pui- nen, alsmede 35.000 M3. steengruis, 3000 ton ijzer, 500 ton. granaten en kar tetsen. en 6000 M3. brandhout. En intusschen werden in dit plaatsje met een bevolking van 3700 inwoners, waarvan tot heden 2500 zijn terugge keerd, 235 woningen van de 930 opge bouwd, terwijl 307 in aanbouw zijn. De meeste inwoners van Dikmui- den zijn ondergebracha in barakken. 't Moet daar in de Yserstreek een ware hel geweest zijn en het valt licht te begrijpen, dat daar het herstel niet zoo snel vordert als in 'het overige deel van Vlaanderen. Drie honderd meter ten Zuiden van de brug over'de Yser, over welke onze auto's voeren, zagen we de beruchte „Mineauterie", waarop de Duitschers in 1915 hadden postgevat en °P een af stand van lj/2 K.M. van de Yserbrug verwijdercj, strekt ztóh de 'beruchte „doodsgang" of „boyau de ia mort" uit. Ook al zou ons geheugen ons 'hier rn den steek hebben gelaten, hetgeen niet het geval is, daar wij ons de legerbe- richten uit die bloedige Yserdagen nog levendig herinneren, dan fiog zouden we nu door ons bezoek volkomen ervan doordrongen zijn geworden, dat daar bij Dixmuiden en Clercken en de vele andere plaatsen, vlak bij de Yser lig gend, die wij passeerden, de meest on- menschelijke strijd gestreden is. De aanblik van deze streek doet ons huiveren als wij bedenken,, dat de menschheid voor de toekomst nog lang niet voor nieuwe oorlogen, d.w.z. nieu we menschenslachting en nieuwe on herstelbare .verwoestingen gevrij waard is. Een stad ais Roesselaere, ook nog be kend uit de iegerberichten, is nage noeg geheel weer opgebouwd en hoe meer wij de kust bij Ostende naderden, hoe meer wij konden constateeren, met welk een buitengewone inspanning ge arbeid wordt om door vredelievend werk te 'herstellen wat het oorlogswerk heeft vernield en verwoest. Dat werk der Belgen dwingt diepe eerbied en groote bewondering af Blijkens de officieele gegevens, wel ke ons op 'den tocht verstrekt werden, zijn van. de 100.000 vernielde woningen 85.000 opgebouwd of hersteld. Meer dan 1200 arbeiderswoningen werden opgericht, hetzij in permanente hetzij in semi-permanente huizen, om vooral de arbeiders in het bouwbedrijf een onderdak te verschaffen. Daarenboven werden- er ongeveer 11.000 noodwoningen, bekostigd uit 't Koning Albertfonds, in elkaar gezet. De Dienst der Verwoeste Gebieden (D. V. G.) heeft aan dit herstellings werk van particuliere woningen reeds meer dan 725 millioen francs besteed en daarin zijn natuurlijk niet begrepen de sommen door particulieren uitgege ven voor herstel op eigen initiatief. Niet minder dan 1000 openbare ge bouwen werden hersteld en ongeveer 250 gemeentescholen en 125 vrije scho len werden opgebouwd. iDank zij de energieke maatregelen die getroffen werden om aan de inwo ners een voorloopig onderkomen te verschaffen (o.a. door het bouwen van ettelijke duizenden barakken) en om de terugkeerende vluchtelingen bij te staan (door het verstrekken van pre- mieën, het verzorgen van meubelen, beddegoed, huisraad, enz.) klom het bevolkingscijfer zienderoogen. West-Vlaanderen telde voor den oor log ongeveer 318.000 inwoners, op 31 December 1919 waren er slechts 189.225 en op 30 Juni 1923 was dit cijfer al weer tot boven de 285.000 gestegen. Tot 1 Juli 1923 gaf België, door be middeling van het ministerie van eco nomische zaken een bedrag van 17)4 milliard (17.500.000.000) francs voor het herstel uit, en in dit cijfer is nog niet begrepen het herstel der Staats spoorwegen (ongeveer 2)4 milliard) en ook niet de uitgaven voor kunstwerken, als het herstel van bruggen, sluizen en wegen van staat en provincie. Alleen de opsomming van deze cijfers reeds zou voldoende zijn om een voor stelling te geven van den reusachtigen omvang der herstellingswerken, maar wie, zooals thans een aantal Neder landsche journalisten, een gedeelte van dit reuzenwerk heeft gezien, die moet vol bewondering zijn voor de ongeloof lijke werkkracht, welke aan den dag is gelegd door het Belgische volk, onder leiding van zijn talentvollen minister van economische zaken, den heer Van de Vijvere en diens bewonderenswaar- digen, onvermoeiden en doortastenden „kabinetsoverste", den heer Ch. Me- chant, aan wien de Nederlandsche journalisten steeds de aangenaamste herinneringen zullen bewaren. Een tocht als thans door de Neder landsche journalisten is gemaakt en de wijze, waarop van Belgische overheids wege de gasten zijn ontvangen, moet onvermijdelijk leiden tot een hechten band tusschen België en Nederland. Dat men in België naar de spoedige tot stand koming van een inniger va- broedering tusschen de beide naties verlangend uitziet .is gedurende den korten tijd, welken de Nederlandsche journalisten in Vlaanderen doorbrach ten ondubbelzinnig gebleken. De burgemeester van Antwerpen, de heer Van Cauwelaert, schroomde er zelfs niet voor terug, óm tijdens een toespraak aan- het banquet in het Ant- werpsche stadhuis, met ontroering in zijn stem, uit te roepen „dat ais de re geeringen dan niet in staat zijn de beide volken dichter tot elkander te brengen, het vrije initiatief een taak op dit ge bied moest vervullen" èn minister Van der Vijvere gewaagde er zelfs reeds van, dat hem de samenkomst der Ne derlandsche journalisten in 't Antwerp- sch stadhuis scheen te duiden op een blijvende toenadering van de beide naties. En de vriendelijke bejegening ten opzichte van de Nederlandsche journa listen bleek ook aan het slot van de reis, toen Oostende met Blankenberghe met elkaar wedijverden om de Neder landsche gasten het hartelijkst te ont vangen. Laat ons eerlijk bekennen, dat deze beide Belgische badplaatsen op dit ge bied twee ernstige concurrenten zijn, in staat om de badgasten het beste te bieden. Zoo is dan met deze reis een twee ledig doel bereikt, want het Nederland sche volk weet thans, dat de Belgen, die hun' leven veil 'hadden voor de ver dediging van hun vaderland in oorlogs tijd, thans hun vernuft en werklust vol ledig in dienst stellen van het vredes werk van datzelfde vaderland en bo vendien heeft de Hollandsche nabuur thans vernomen, dat de Belgen met onuitwischbare gevoelens van dank en erkentelijkheid bezield zijn voor de groote hulp, door Nederland tijdens den oorlog aan de Belgische vluchtelingen bewezen en vervolgens in Belgenland in het algemeen de wensch leeft tot het verkrijgen van de best mogelijke verstandhouding tusschen België en Nederland. Tevreden over den tocht, bewonde rende het moeizame werk der Belgen en opgetogen over de algemeen waar genomen teekenen tot toenadering, de den de journalisten een daad, die overal gewaardeerd zal warden, door bij' het verlaten van het Belgisch territoir een telegram aan den Koning der Belgen te zenden;' waarin op sobere wijze de ge voelens der journalisten vertolkt wer den, gevoelens van grooten eerbied voor het schitterend vredeswerk, dat door het Belgische volk is verricht. VLISSINGEN, 3 OCTOBER. De verplaatsing der marine. Naar wij nader vernemen zal de on derzeedienst van hier naar Den Helder worden overgeplaatst en eveneens het moederschip, de „Cornelis Drebbel". derwaarts vertrekken. 'Het moederschip „Vali" zal naar hier worden overgebracht. Dit zijn de plannen, voor zoover deze thans bekend zijn. De torpedodienst blijft dus hier voorloopig gestation- neerd. De minister van marine zal, zooals wij gisteren reeds meldden, aan de Tweede Kamer nadere mededeelingen doen, zoodat wij dan misschien we] zul len vernemen, welke plannen de minis ter voor de toekomst heeft. Een herdenkingssamenkomst. Gisterenavond hield in het Militair Tehuis alhier de afdeeling Vlissingen van „Patrimonium" een herdenkings samenkomst, ter herinnering aan het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Na opening op de gebrui kelijke wijze door den voorzitter, den heer J. de Bruijne en welkomstwoord, besprak de heer A. Schout in een keu rige causerie hetgeen op verschillend gebied, doch vooral op sociaal terrein gedurende de zegenrijke regeering on zer Vorstin tot stand was gebracht, en herinnerde aan hef aandeel ook door het verbond „Patrimonium" 'hierin ge had. Spreker stond een wijle stil bij de heldenfiguur van Talnta, den grooten „Patromnium"-man, die helaas in den bloei des levens aan ons ontviel, en die de nu voor zoo velen tot zegen zijnde vrucht van zijn arbeid niet mocht aan schouwen. Staande werd daarna gezongen de eed van trouw aan H. M. De avond werd verder afgewisseld door zang en eenige voordrachten, ter wijl een „strijkje" niet weinig er toe medewerkte de gezelligheid te verhoo- gen. Na het zingen van den Avondzang sloot ds. Van der Vliet deze zeer goed geslaagde bijeenkomst met dankzeg- g'in8- Circus Caroli. Het circus Caroli heeft thans zijn tenten opgeslagen en zal hedenavond, de openingsvoorstelling plaats hebben. Wij hebben nog enkele recensies ge lezen van voorstellingen in andere plaatsen gegeven. In ons volgend nummer zullen wij onze eigen indrukken van dit circus mededeelen. Politie-diploma. Voor het politie-diploma met aanfee- kening zijn geslaagd de heeren C. J, Rejjnhoudt te Middelburg en J. Saamen te Goes, en onze vroegere stadgenoot, de heer C. Manni, thans agent van po litie te Amsterdam. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den ijker, chef van. dienst. J. vas Haarst te Mid- 'delburg en is aan den benoemden ijker, chef van dienst, G. M, Biegman Middel burg als standplaats aangewezen. Praktijk-examens. Het 33e praktijk-examen in boek houden en handelscorrespondentie, af te nemen door de „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen" wordt hier gehouden op 10, 1! en 12 December. Men zie verder achterstaande adver tentie. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. W. H. H. Middendorp, f De Ned. Herv. gemeente te dezer stede heeft een groot verlies geleden. Op 38-jarigen leeftijd is heden overle den ds. W. H. H. Middendorp, predikant bij bovengenoemde gemeente. Slechts korten tijd was ds. Midden dorp te dezer stede werkzaam, welke- tijd toch nog lang genoeg was om de harten van vele gemeenteleden te ver overen toen een ernstige ziekte hem uit zijn werkkring rukte eii een sleepend lijden volgde. Eerst heeft de jonge predikant te dezer stede en later te Leiden zware operaties moeten onder gaan, doch deze mochten niet het her stel brengen waarop zoo vurig gehoopt was. Nadat ds. Middendorp enkele we ken te Leiden verpleegd was, werd hij eerst naar Soestdijk en later naar Vlis singen overgebracht en hier werd het ziekbed tevens het sterfbed. In de volle kracht van zijn leven is deze predikant, die de gave der wel sprekendheid in hooge mate bezat, weg gerukt van allen die hem lief en dier baar waren. Zijn heengaan mag een groot verlies genoemd worden, want ds. Middendorp was niet alleen een goed predikant, ook voor de oplossing van het sociale vraagstuk gevoelde hij zeer veel en als hem de krachten waren geschonken geworden, zou hij ook in dit opzicht nog veel nuttig werk hebben kunnen verrichten. Ds. Middendorp was voorzitter van de vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs en voorzitter van de Christelijke Muloschool, voor welke functie hij kort geleden, met het oog op zijn gezondheid, moest bedanken. Ook was de overledene voorzitter van het Militair Tehuis, eere-voor- zitter van de afdeeling Vlissingen van den Christ. Nationalen Werkmansbond en eere-voorzitter van de Christ. Ver eeniging van Jonge Mannen. Ds. Midden-dorp deed hier zijn intre de den 19 Maart 1922, laatst komen de van Ommeianderwijk. In 1911 werd ds. Middendorp cand. te Groningen en 23 Juni 1912 aan vaardde hij, het predikambt te Wan- neperveen, waarna hij in 1917 zijn in trede deed te Ommeianderwijk en in 1922 de roeping naar Vlissingen op volgde. De begrafenis zal plaats hebben Za terdagmiddag ten half drie. Ds. C. Koenekoop te Biggekerke, hoopt Zondag den 25sten November a.s. af scheid tp nemen van de Ned. Herv. Gem. te Biggekerke, en Zondag d.a.v. zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Meppel, na bevestigd te zijn door ds. A. K, Straatsma, van Meppel. RECHTSZAKEN. De premieleeningen van Broekhuys. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij- het kantongerecht te Rot terdam heeft gedagvaard tegen 16 de zer W. H. B. te Heerlen, ter zake van het aanleggen der bekende premielee ningen. A1ARINE EN LEGER. De tot schout bij nacht bevorderde kapitein ter zee J. H. O. graaf van den Bosch blijft voorloopig gehandhaafd als commandant der stelling van de Monden der Maas en van de Schelde, tevens commandant der marine te Mid delburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WEDER EEM DOOR MIJ IN 4 WEKEN GENEZEN. Weinig lijders kunnen zeggen grooter slachtoffer der Rheumatiek en Jicht te zijn geweest dan Vrouw LAMBERTUS VAN OVERDAM, Maasdijk B 136, Kerkdriei, Gelderland, was gedurende twintig jaar. De rechterarm tot den el leboog, en de spieren aan de rechter zijde van den hals stijf en gezwollen verder Rheumatiek in knie en lenden en Ischias in linkerdij en heup. Wat de arme vrouw gedurende al deze jaren moet geleden hebben, is schier niet te beschrijven. Na 4 weken behandeling met mijn „Duo-Formula" schrijft zij „Mijn oprechten dank voor uw be handeling. Vooreerst mijn knie, daar voelde ik den derden dag reeds veel beterschap in, den vijfden dag was alle pijn daaruit geweken en zoo geleidelijk beter. Nu, bij het eind der behandeling, is de knie geheel normaal, de arm is geheel beter, alles kan ik er weder mee doen, en mijn hals is ook heelemaal geslonken. Ik kan nu weder goed loo- pen, wel een uur ver. (Jw „Duo-For mula" behandeling heeft krachtig ge werkt, en behoort overal te worden aanbevolen." Mijn gratis aanbod. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merk waardige behandeling schrijven. Het geval van vrouw OVERDAiM bewijst dat er geen te ernstig is om door deze be handeling genezen te worden. De heer Arthur Richards, in wiens privé labo ratorium zij gevonden werd, zegt ik zal niet rusten alv-orens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias. Jicht, Knob- beljicht of eenige andere Urineziekte de gelegenheid gegeven heb mijne behan deling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven". Hoe dit aanbod aan te nemen. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden „Gratis voorraad", per 12)4 ets. briefkaart, waarna de 10 da gen Gratis Behandeling te zamen met verklarende Brochure en de beschrij ving van meerdere wonderlijke gene zingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer Mr. Arthur Richards (Kamer 488), Cromwell House, High Holborn, Londen, W. C. 1., Engeland. Porto naar Engeland Briefkaarten 12)4 cent, Brieven 20 cent. D. V. De luitenant ter zee 2e klasse J. B. Meijer zal 13 dezer per stoomschip „Koningin der Nederlanden" als com mandant van een transport van 48 on derofficieren en verdere schepelingen der marine van Amsterdam naar Oost- Indië vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse J. van Leeuwen, van den onderzeedienst te Vlissingen, is ter beschikking gesteld. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October 1923 lo. aan den hoofdoffi cier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse J. W. M. Renken, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van levenslang pensioen-; 2o. bevorderd tot hoofdoffi cier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse de officier van den mari nestoomvaartdienst der 1ste klasse C. P. Kaptein, en tot officier van den ma rinestoomvaartdienst der 2e klasse J. W. Eibers ■is, met ingang van 1 October 1923, benoemd tot administrateur bij de ma rinebakkerij te Willemsoord de met in gang van dien datum op wachtgeld ge stelde adjudant onderofficier-admini strateur der landmacht R. Roelofs is aan den officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse L. G. R. van Schie met 1 October 1923 eervol ontslag uit den zeedienst verleend, on der toekenning van levenslang pen sioen. Het ligt in het voornemen van den minister van marine in 1924 de inspec tie van den loodsdienst in het le district met d'ie in het 2e nistricf te zamen te voegen. Bij Kon. besluit is benoemd bij de infanterie bij het 3e reg. tot majoor de kapitein H. W. J. Dutry van Haeften, van het 14e regiment. Die Vrijwillige Landstorm. Naar „het Centrum" verneemt, zal de minister van oorlog niet overgaan tot

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1