Ierland UFFR9IIW, Ie lessen dagmeisje WOENSDAG 26 SEPTEMBER m -m int per stuk VIER K HAAKLAARZEK END MEISJE. reisje, vait Mo227 61e Jaargang GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Provincienieuws Bij zjjJen stoffen het water uitknijpen; nooit wringen OR AUTO'S EN SEN. ber uur 7.23 7.20 7.18 7.16 re VLISSINGEN. v.m. 3.34 4.03 n.m. 3.40 4.12 N D A. celijkheden, Openbare- rgaderingen enz. - lederen avond bios— aanvang 8 uur. rdag- en Zondagmid- Dagelijks bioscoop avonds 8 uur. rdag- en Zondagmid- sdag, Donderdag en ansante. >er. Tooneelver- ^rincessetooneel, Op- ritz Marx", „de Oude uur. nber. Alg. Ned. _anda-avond, „de p", 8 uur. er. Soirée, Marine „de Oude Vriend- VN DE "3K 108 cM. Inverslijtbare binnen- en tus- buitenzooi hout 1.30, 30—31 f4.50, 34 35 f 5.05, 38—39 f5.85. Igroote flacon 75ct. landpasta per por- 20 ct. per tube 15 ct ERMAN. Beilamvpark 37. Brieven lette tiiss. Courant". voor den winke lodanig werkzaam Ie. Aanmelding in lavonds om 9 uur. B. WiJMA. au „Vliss. Courant" rimelden 's avonds iLampsensstraat 9. en net eer 16 jaar. au „Vliss. Courant" iddelb.-Rotterdam gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS (EN EN VEE. ber y. MiM. v.m. uur ROlt t.u. nu r Jies te bekomen: 7. Transport- en Exp a-ven G. VOS, Tel. >6«wayeefiRr d923as VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent.bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer '.3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Zij, die zich thans met ingang van 1 October abonneeren op de „Vlissingsehe Courant", ontvangen van heden af de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. DRANKWET. Burg. en Weth. "Van Vlissingen, gelet op art. 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingêkomen een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift, in afschrift, van Johannes Carolus Hubertus van den Berg, om vergunning tot den ver koop van sterken drank in het klein uitslui tend aan logeergasten in de beneden voor- Iocaliteit van het perceel No. 53, gelegen aan de Dokkade dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- Ieenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 25 September 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De salarissen van het rijkspersoneel. De centrale vereeniging van hooger personeel in technischen dienst en daar mede gelijk fe stellen rijksdienst, heeft zich met een adres tot den voorzitter van den ministerraad gewend, waarin 3ijr— -aio- littai' oc-rdcv! t, dat bij een ernstig streven naar het sluitend maken der Staatsbegrooting niet in de eerste plaats moet worden overgegaan tot salarisvermindering der rijksambtenaren, doch eerst, nadat mid delen gefaald hebben, die de geheele bevolking naar draagkracht belasten, en dat alsdan vermindering moet wor den verkregen niet door-toepassing van een procentischen aftrek, doch door een billijke herziening van het bezoldi gingsbesluit. Adressante verzocht dan ook dringend, niet tot intrekking van artikel 40 van het bezoldigingsbesluit over te gaan en het noodige evenwicht in de Staatshuishouding te vinden op een zoodanige wijze, dat elk burger daarin naar draagkracht deelneemt. De Vereeniging vanhooglceraren aan de Rijksuniversiteit en -hoogescholen, heeft aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin zii o.m. haar bezwaar te kennen geeft tegen het voornemen der regeering om art. 40 van het bezol digingsbesluit in te trekken. De dreigende salarisvermindering der ambtenaren. De vereeniging van ambtenaren der registratie en domeinen hield haar al- gemeene vergadering te Amsterdam. 20) „Daarna hebben we op tien meter afstand nog weer een dikken muur ge bouwd en wederom zand gestort. Bij dezen laatsten muur heeft men nog maandenlang de hitte kunnen voelen. Thans is, zooals men tenminste wel mag aannemen, het vuur uitgedoofd, daar de luchttoevoer is afgesloten. We hebben in overleg met den Staatsberg- meester langdurig gewikt en gewogen, of we het zouden wagen, den nieuwen mijngang dwars door het oude brand- veld aari te leggen. We hebben het ech ter niet aangedurfd en daarom besloten een omweg te maken. Ge ziet hier op de kaart die nieuwe route reeds aange geven. Zij leidt bijna over den geheelen afstand door zandsteen, slechts op twee plaatsen door kleischiefer. De zand steen is zoo soliede, dat we de gewel ven gewoon daarin kunnen uithouwen, zoodat we hout noch ijzer voor den onderbouw noodig hebben. In de vol gende weken komen we in de nabijheid van het brandveld, dan echter bereiken we onmiddellijk den dwarsgang, welke van uit de Kleophasmijn naar hier wordt uitgehouwen. Geef me eens de mijnkaart van dat gedeelte, Oswald Hier zie je de vertikale doorsnede. Je Voor een groot deel was de middag vergadering gewijd aan de bespreking der dreigende salarisvermindering. De volgende motie werd aangenomen De vereeniging van ambtenaren der registratie en domeinen, waarin zijn vereenigd directeurs, inspecteurs, ont vangers en surnumerairs van dat dienstvak, in algemeene vergadering bijeen te Amsterdam op 25 September, gehoord de besprekingen van het door de regeering bekend gemaakte voorne men om ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de staatsbegrooting de ambtenaarstractementen met 10 te verlagen overwegende dat de bij het bezoldigingsbesluit voor bovenbedoelde ambtenaren vastgestelde salarissen een verhooging gaven die aanmerkelijk bleef beneden die welke in de duurdere tijden haar rechtvaardiging zou hebben gevonden dat tot nog toe de wanver houding tusschen verhooging van sa laris en die der .kosten van levensonder houd door den tijd niet is opgeheven dat alZ'Oo vermindering van het thans genoten salaris die wanverhouding zou vergrooten dermate dat gevaar dreigt van verdringing der ambtelijke zorgen door huishoudelijke, met het gevolg dat de besten het vak vullen verlaten dat bovendien de ambtenaren vertrouwend op het woord der regeering, hebben staat gemaakt op het in art. 40 verze kerd salaris van oordeel, dat de re- geering niet gerechtigd is om de voor genomen vermindering door te voeren protesteert tegen de voorgenomen schending van verkregen rechten om der wille van het belang harer leden zoowel als om het belang van 's rijks schatkist en gaat over tot de orde van den dag. Het vloekverbod. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft geen termen gevonden, om de vernietiging wegens strijd met het algemeen belang, welke Ged. Staten van Friesland verzochten, te bevorderen van de door de gemeen teraden van Wijmbritseradeel en Won- seradeel vastgestelde besluiten, waarbij onderscheidenlijk werd verboden in het openbaar God te hoonen, te lasteren, dit te bevorderen, of daartoe gelegen heid te geven en het openlijk tentóon- ...e/., TftSteaiNA". PartréeRfmjiUir. De minister was van .oordeel, dat dit c-uvel leidt tot zedelijke verwording of ontaarding, waardoor de openbare ze delijkheid wordt aangetast. Hij ziet met Ged, Staten in de desbe treffende verbodsbepalingen geen strijd met art. 135 der Gemeentewet en deze beschouwing sluit naar zijn oordeel tevens uit, dat de bedoelde bepalingen in strijd zouden .zijn te achten met het algemeen belang. De Nederlandsche journalisten in Vlaanderen. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt, dat de Nederlandsche journalis ten, onder geleide van den kabinets chef van den minister van Economische Zaken, gisteren de verwoeste gebieden hebben bezocht. Te Yperen werd hun het noenmaal aangeboden, waarbij zeer hartelijke tafelreden werden uitge bracht. De vakcentrales. Het ledental van de vakcentrales in Nederland is in het eerste halfjaar van 1923 gedaald en wel dat van het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen van 201.045 (1 Januari 1923) op 186.148 (1 Juli 1923), van de R. K. Vakbeweging van 122.674 op 108.786, tot aan den vierden schachtbodem. Zij waarts van den derden tot den vierden gaat een zoogenaamde blinde schacht. Deze moet nu verder doorgetrokken worden om de daaronder liggende hori zontale kolenlagen te bereiken. De bo ring heeft bewezen, dat daar zeer goe de en overvloedige lagen liggen. Om echter een goeden luchttoevoer te ver krijgen zullen we tegelijkertijd; de hoofdschacht uitdiepen tot aan de blin de schacht bij den vierden schachtbo dem. Met de uitholling der blinde schacht zijn we een heel stuk verder dan met de hoofdschacht. Als we ge noeg diepte hebben, zullen we een zij gang maken naar de hoofdschacht en dan deze van onder en van bovenaf te gelijkertijd bewerken. We hebben hier betrekkelijk weinig ontvlambaar mijn- gas, maar zeer veel stikstof. Daarom moeten, we de luchtschacht van 't oude mijnveld verder doortrekken, om een afvoer van het miingas met behulp van ventilatoren tot stand te brengen. Dat alles is n.u wel geen kunstwerk, maar het moeilijk ervan is, dat het moet ge daan worden, terwijl het bedrijf in vol len gang is. We zijn wat onze steenko len betreft, op de Justinusmijn aange wezen, want de Justinianusmijn kan pas in exploitatie komen als alle verbou wingen gereed zi-'n gekomen. De over leden lieeren Buchwald zijn wel tiidig genoeg aan deze groeve begonnen, doch allerlei hindernissen met losra- van het Chr. Nat. Vakverbond van 62.521 op 56.163, en van het Algemeen Ned. Vakverbond van 45.759 op 44.827. Van het Nationaal Arbeidssecretariaat en het pas gevormde Syndicalistisch Vakverbond zijn geen cijfers bekend. Het politieschandaal te Batavia. De hoofdcommissarissen van politie Misset, De Waard en de adjunct-hoofd commissaris van politie Lenderink zijn voorgedragen voor ontslag „wegens ongeschiktheid." Het Haagsche Anetz-kantoor teekent hierbij aan, dat genoemde1 heeren vroe ger als inspecteur dee uitmaakten van het Haagsche politiekorps. VLISSINGEN, 26 SEPTEMBER. De „Zeeland". De Nederlandsche Handelskamer voor Duitschland in Frankfort aan de Main deelt mede, dat de Nederlandsche Spoorwegen een nieuwe verbinding naar Londen over Vlissingen in aanslui ting met de Noord-Duitsche nachttrei nen hebben ingericht. Moritz Marx. Het speelseizoen is gisterenavond geopend in de groote zaal van „de Oude Vriendschap", waarvan de eerste rang goed bezet was. Met het hierbo- vengenoemde stuk, opgevoerd door het N. V. het Princesse-Tooneel, werd de rij geopend. De directeur, die in het blijspel de hoofdrol vervulde, de heer Cor Ruijs, heeft ons den geheelen avond vermaakt niet alleen door het geestige, met tal van jiddische witzen doorspekte spel, maar bovenal door, niet wat hij zei, maar wat hij deed. Wal was zijn gebarenspel, wat was zijn mimiek kos telijk, reeds dadelijk in het eerste De- drijf, toen hij Paul, die een waardigen vertolker vond in Jan C. de Vos Jr., af bracht van zijn plan om zich van het leven te berooven. Wat een keurig spel gaf hij, toen het voorstel gedaan moest worden om bij hem in dienst te treden als huisknecht, als ...minister van bin nenlandsche zaken. En wat had Cor 'Rv»y«ï 'teg-cVropcAvI Ulc .'~YJonuv..«v- zijn uitte in „Wat verlangt meneer Moritz Marx". Uit alle drie bedrijven, waaruit het blijspel bestond, zouden tal van staaltjes van typisch gebaren spel te vermelden zijn en we volstaan dus met de vermelding van die hevige lachlustwekkende scène in het tweede ■bedrijf, als Marx in gesprek is met Ly, (Nora de Vos), waar .gene zich niet goed weet of durtt uit te drukken de scène als Mosch zich met hem, Moritz Marx onderhoudt de scène, als Cor Ruijs verneemt, dat hij, door slinksche handelingen van Paul, zoo ongeveer geruïneerd is. Maar ook de twee andere spelers we hebben over den man in effecten en prolongatiën met zijn col lega en huisknecht reeds gesproken verdienen om hun spel, wat men in het leven noemt, een zeer eervolle vermel ding. Reeds dadelijk bij haar ten too- neele verschijning, als Ly daar in de deur staat te wachten op wat Marx te zeggen heeft op haar vraag „Is U Moritz Marx in eigen persoon toont ze groote mimiek te bezitten. Dat toont ze nog meer in het tooneeltje, dat vooraf gaat aan de lunch. Betrekkelijk weinig spreekt ze, maar spelen, spel geven, dat doet ze in hooge mate. En hierbij denken we onwillekeurig aan die reeks van gebaren tijdens den lunch' als ze in den huisknecht haren vroage- termassa's hebben de exploitatie be moeilijkt. Ik vrees, dat de Justinianus- mijn wel altijd een moeilijk punt van ons bedrijf zal blijven. Als je het goed vindt, moesten we nu maar in de mijn afdalen." Oswald geleidde Werner in een kleedkamer, waar een mijnpak, be staande uit een kiel en broek van zwart Engelsch leer, klaar lag. De lederen 'band, een kenteeken van de hoogere technische beambten, lag er bij evenals de leeren kap, die over bet hoofd moest getrokken worden. Ook de stevige stok met de scherpe hamer als handvat ontbrak niet en na ongeveer tien minuten was Werner ge reed. Onmiddellijk daarop trad ook de oude geheimraad uit zijn kleedkamer en Werner maakte bij zichzelf de opmer king, dat de oude heer er toch nog echt frisc'h en kranig uitzag in de donkere mijndracht. Langs geweldige ijzeren trappen ging het dan naar den ingang der schacht, waar onafgebroken de liften op en neer gingen, om uit het binnenste der mijn de 'kleine wagens met kolen naar boven te brengen en ze leeg weer naar bene den terug te voeren. Men begaf zich met de lift naar be neden, tot op een diepte, waarin de toren van den Keulschen Dom zeker tweemaal verdwijnen kon. Op den bo dem der oude mijn werd halt gemaakt. Vandaar uit ging men langs de met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Dit is een van de groote ge heimen om zijde met succes te wasschen Zij is niet tegen ruwe behandeling bestand en moet daarom steeds in een LUX-sop gewasschen worden Met LUX. in tegenstelling met scherpe zeep, komt het vuil vanzelf uit het goed en het blijft zacht en glanzend DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van TWINK cn RINSO ren „geliefde" herkent, maar ook aan de houding in het derde bedrijf, als het tot den ondergang van Moritz Marx komt. We noemden hierboven de twee andere spelers en moeten daarom naast Ly den agent van Marx noemen, Mosch, die het huis op de Beurs vertegenwoor digd. Wat werd van hem een typee rend, druk doend handelsmannetje ge maakt, die altijd in de weer is met zijn handen, die geen woord kan uiten, als hij 'bijv. zijn hoed in de handen moet houden. Ook zijn „spel" was goed en het tegenspel met den „patroon" was kostelijk. Er is onbedaarlijk om hem gelachen, maar niet minder om den eigenaardigen, in gebroken Duitsch zich vaak uitenden Marx, die niet min der succes had met zijn te pas en te onpas gebezigde scheldwoorden en rijmpjes, die hem aanduidden als iemand, die plotseling „omhoog" was gekomen was. We kunnen ons verslag eindigen met het prijzen dezer voorstelling, die ge geven werd op een tooneel, dat met zijn pluche gordijnen en schoorsteen- aankleeding, met zijn fijne meubeltjes en met zijn de zon welgelijkende na bootsing, keurig aandeed. Het applaus dat na ieder bedrijf klonk, was dan ook welverdiend. gen, waar men zeer snel vooruitkwam. Na tien minuten ongeveer sloegen Ker sten, Werner, Manlick en Oswald den nieuwen dwarsgang in, die met een grooten boog om het oude brandveld heengetrokken was., Werner vroeg een en ander, om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen. De geheimraad en nog meer Manlich ga ven uitstekende, duidelijke verklarin gen. Nadat ze ongeveer een uur in de mijn waren, verklaarde Werner ,,Ik wil in geen geval hebben, mijnheer Kersten, dat u nog langer hier blijft. De verdere bijzonderheden kan ik heel goed onder leiding van den heer Man lick bezichtigen En vooral in de diepe re gangen moet u niet gaan. Het is al een'groote inspanning voor u, dat ge al zoo lang mee bent geweest." „Nu, ik vind het best en hoop, dat je zonder mij ook klaar zult komen zei de oude heer Kersten „de zaak wordt wel een beetje te vermoeiend voor mij. Ik ben sedert maanden niet meer in de mijn geweest en het loopen hier valt me wel wat zwaar. Ik ben ook bang, dat de heete vochtige lucht onder in de mijn mijn longen geen goed zal doen." De opzichter van het -bouwwerk in den dwarsgang begeleidde den ouden geheimraad tot de hoofdschacht. Wer ner echter ging niet de anderen het nieuwe gedeelte in, overal vragend en onderzoekend. Hij klom op ijzeren lad ders in de schachten omhoog, tot bij J-— boven Het VolUspetittonnemem regen de Vlootwet. Vrijwel allerwege in het land is men gisteren begonnen aan het volkspetiti onnement tegen de Vlootwet. Het ligt in de bedoeling minstens een millioen handteekeningen te verzamelen. Ook te dezer stede wordt er flink voor gewerkt. Ruim 160 huisbezoekers zijn begonnen straat voor straat, huis voor huis af te werken om handteeke- ningen te krijgen. Na de grootste demonstratie beloott dit petitionnement van de moderne ar beidersbeweging het grootste te wor den wat ooit in Nederland is gehouden. Autobus. Gisterenmiddag constateerde de poli tie dat de autobus rijdende op Middel burg. meer personen vervoerde dan ge oorloofd is. Zii heeft daarop de autobus doen ontruimen tot aan het maximum aantal personen, dat met de bus mag vervoerd worden. Diefstal. Bij. de politie kwam aangifte in van vermissing van koperen brievenbussen, waarom het wellicht aanbeveling ver hun hoofd het werk moesten verrichten. Hij daalde -met touwladders tot de mijn- galerijen, van waaruit nieuwe schach ten naar beneden werden aangelegd en waar de arbeiders het werk onder zich hadden. Nadat ze zoowat drie uren in de mijn waren geweest en de gewichtigste plaatsen hadden bezocht, ging Werner met de twee beambten weer naar bo ven. Hij baadde in het zweet en was uitgeput van vermoeienis. Het warme bad in de 'badinrichting, die bij de mijn- cantine was aangebouwd, verfrischte hem eenigszins. Na een kleine wandeling bereikte hij de tram en reed naar huis. De huishoudster, juffrouw Wolf. trok een lang gezicht, want het etensuur was al lang voorbij. Werner at echter heel weinig hij- was doodmoe en moest een uur slapen, eer hij weer naar het directiekantoor van het walswerk kon gaan. Hier kwam in den namiddag Kersten weer bij hem, om te informeeren, op welke manier Werner de verdere wer ken der Justinusmijn dacht te leiden. Werner sloeg verschillende nieuwe verbeteringen voor en Kersten ant woordde hem „Je kent het moderne bedrijf beter dan ik. Mijn vertrouwen in je kundigheid en energie is onbegrensd. Evenzoo denkt de eigenares er over A propos, we hebben je benoeming tot Bergraad nog heelemaal niet gevierd. We kunnen de zaak toch niet stilzwij gend voorbij laten gaan." ""ordt vervolgd.')

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1