1000 tëotarioo 25 Knna"SJ 1(1(1 DRAGON Gaïté" laire DINSDAG •cursus No226 KAMERS LASTEN" bode: 100 duizend gulden millioen gulden rmeisje he Maatschappij van liigavs: Firma f. VAN SE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Te!. Interc. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen UUll een ongeluk. UUU BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Provincienieuws van 8 tot 10 uur OEN >r Jonggehuw- 'LUB ereeniging |g gewenscht. Leden King genieten de Jlicitaties schriftelijk vóór of op 6 Oct. Secretaris, Adres Ihe weg 40. 1/ 0/ 12 /O IBANK te ZIERIKZEE 0/ 0 Jering in 1922 in omloop Hr te Vlissingen bij P. j. SIEGERS pt gevraagd een bodig zich aan te iNoordzeeboulevard. Aiddelb.-Rotterdam Ingetogen plaatsen. VAN PASSAGIERS 3REN EN VEE. nber y, HM. y.m. nrtr r. Rott. v.m. nar 8 8 15 17 18 JNaties te bekomen: |N.V. Transport- en Exp Lr ven G. VOS, Tel. Ib. EENHOORN, Tel.153. I OOSTERHOUT, Tel. 822. 1! BUITENHEK, Tel. 101. VLiSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij, die zich thans met ingang van 1 October abonneeren op de „Vlissingsche Courant", ontvangen van heden af de tof dien datum verschijnende nummers kosteloos. De belastingplannen der regeering. De parlementaire redacteur van „de Standaard" schrijft „Bet Handelsblad valt er over, dat wij aan het slot van ons bericht over de belastingplannen der regeering schreven „Het rendement van leze heffingen zal zoo mogelijk worden aan gewend om te komen tot een belang rijke verlaging van de directe belastin gen, die zeker ook den kleineren en middelbaren inkomens ten goede zal komen." Het laatste zou dan een doode musch zijn. Duidelijkshalve voegen we thans aan ons bericht nog een paar opmerkingen toe. Het is van iemand als minister Co- lijn te verstaan, dat hij niet alleen ziet naar de begrooting voor 1924, hij ziet verder en hij ziet meer. Maar allereerste eisch is een sluitende begrooting. Die gedachte is als 't ware de basis waar op voortgebouwd kan worden. Maar ook dan, als er een sluitende ibegrooting is, als het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten is hersteld, ook dan blijft er meer te doen. Trouwens niemand kan met zeker heid uitmaken, of de geraamde op brengst der nieuwe belastingen juist is en niemand kan ook garandeeren de geraamde opbrengst van de belastin gen, die thans geheven worden. Men wil eerst zien, welk rendement de nieuwe belastingen zullen brengen en dat als onderdeel van al de plannen tot vermeerdering der inkomsten en vermindering der uitgaven. Pas dan denkt men eventueel aan ons tarief van invoerrechten. En het rende ment van de heffingen zou men dan willen gebruiken (mits de eerste na tuurlijk voldoende opbrengen om den druk der directe belastingen te verla gen. In welke mate dat zal kunnen zijn, valt, nu reeds, moeilijk te zeggen. Maar als wij ons niet vergissen, stelt men zich oak voor daarbij speciaal te letten op het reeds meermalen gememoreerde feit, dat de belastinginvordering van de laagste inkomens den Staat in verhou ding met wat hij ontvangt, veel te veel kost, zoodat een verhooging van het vrijgestelde gedeelte uit verschillende gezichtspunten beteekenis zou hebben. Doch afwachten lijkt ons hier de boodschap." De postcheque- en girodienst. Het dagelijksch bestuur van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en handel heetf dezer dagen den minister van waterstaat een telegram gezonden, 19) „Je zult nu op twee verschillende plaatsen moeten werken en je tijd ver- deelen. Je hebt echter je rijtuig tot je beschikking en kunt zoo noodig ook gebruik maken van een auto. De kleine auto van de dames, die toch weinig wordt gebruikt, zou heel geschikt zijn voor je. Je neemt ons de zorgen van de schouders en we zullen je er allen dankbaar voor zijn. Zooals je weet, ga ik met je plannen betreffende het The- resia-werk accoord, echter moet je wel bedenken het is van veel meer gewicht dat de Justinus-groeven in vol bedrijf komen, dat daar de uitbreidingen en vernieuwingen met spoed gereed ge maakt worden, dan dat de nieuwe pro jecten: betreffende het walswerk worden uitgevoerd. Steenkool' is nu eenmaal het onmisbare voedsel voor de industrie en zonder voldoende kolenproductie kan [uen njets beginnen. Neem je hoed en )®s en ga. maar direct mee. Met mijn "Ituig zijn we in twintig minuten bij de Justinus-groeven en kunnen dan on adellijk afdalen." Werner deed inspecteur Lenske be dilt toekomen, dat hij met geheimraad Kersten naar de Justinus-groeven was gegaan en dat hij waarschijnlijk niet voor den namiddag zou terugkomen. Onderweg zeideKi waarin er met klem op werd aange drongen, dat door den minister maat regelen zouden worden voorbereid om aan den onhoudbaren toestand bij de giro een eind te maken. In een nieuw adres, dat eveneens aan de ministers van binnenlandsche zaken, van landbouw en van financiën is toe' gezonden, wijst het dagelijksch bestuur er op, dat inmiddels reeds weder vier dagen verstreken zijn en de regeering nog steeds niet officieel eenige verkla ring over den toestand, waarin de rijks postcheque- en girodienst thans ver keert, heeft afgelegd. Wel zijn verschil' lende communiqué's verspreid, waarin betoogd wordt, dat de achterstand reeds voor een groot deel is ingehaald en de verwachting uitgesproken, dat spoedig weer normale toestanden 'bij den dienst zullen intreden,doch aldus spr. de ervaring van talrijke reke ninghouders is .geheel anders. Op de afrekening wordt reeds geruimen tijd gewacht en waar 'bericht van af- of bij schrijving wordt ontvangen, blijken vaak ernstige fouten gemaakt te zijn. Nogmaals vragen adressanten van de regeering een officieele verklaring over den toestand in het postcheque- en gi- reyvezen. De Haagsche Bond tot bestrijding der Duurte heeft het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een vergade ring van rekening-houders, teneinde te komen tot een collectief optreden tegen verdere voortwoekering van het girO' schandaal en te trachten den giro dienst in den ouden goed functionee- renden vorm weder terug te krijgen. Wij raden den rekening-houders aan ten spoedigste een bewijs van instem ming met dusdanige bijeenkomst onder vermelding van naam, adres en reke ningnummer te willen zenden aan het adres van den len secretaris, den heer W. de Geus, Marconistraat 65, 's-Gra- venhage. Nederlandsche journalisten in België. Een gezelschap van 51 Nederland sche journalisten, onder wie de voorzit ter en andere leden van het dagelijksch bestuur van den Nederlanschen Jour nalistenkring, is gisteren te Antwerpen aangekomen, om een tweedaagsche be zichtiging te beginnen van in den oor log verwoeste, thans voor een aanzien lijk deel weer bebouwde gebieden in West-Vlaanderen. De heer Ch.Mechant, kabinetschef van het ministerie van economische zaken te Brussel, was het gezelschap tot Rosendaal tegemoet ge reisd. Daar was mede ter begroet'ng een deputatie van de Nederlandsche Wiilhelmina-vereeniging te Antwerpen, die den voorzitter van den Journalisten kring, den heer D. Hans, bloemen aan bood. Bij aankomst te Antwerpen, werden de journalisten door hun Antwerpsche collega's ontvangen in hotel „Termi nus." Om 7 uur vereenigde het gemeente bestuur van Antwerpen de Nederland sche journalisten aan een gaiamaaltijd „in de Justinus-groeven zijn 3000 ar beiders en 30 beambten werkzaam. De hoofdzaak is, dat de ctwarsgaiig naar de Kieophas-mijn gereed komt, wij hebben daar twee jaar geleden een be langrijken brand gehad, die wij door afdammen tot staan hebben gebracht. We moeten nu echter met onzen dwarsgang daar vlak langs en zulks vordert, zooals je begrijpt, de grootste voorzichtigheid en oplettendheid. De mijnopzieners, waarover ie beschikt, zijn geschikte en flinke lui, maar heb ben geen initiatief. Krachtige 'eiding is daarom onontbeerlijk, wil alles naar wensoh gaan. Neem daarom een goe den raad van me aan, beste kerel, over drijf de zaak niet en werkt niet te veei. Met iemand zooals jij, is men wel ver plicht een dergelijken raad uit te spre ken. Als je er bij neervalt, loopt de boel in de war. Laat de projecten van het walswerk daarom maar wa: rusten, hoezeer je die ook ter harte gaan en breng vooral de Justinus-groeven tot haar volle productie. Daarna kunnen we al onze aandacht besteden aan je plannen betreffende de Theresia-mijn." „I'k dank u voor uw goeden raad", verklaarde Werner, „maar de krachten waarover een mensch beschikt, stellen hem vanzelf een grens, welke hij in zijn werkzaamheid niet kan overschrijden." „Men moet echter zijn [krachten niet overmatig inspannen", meende Kersten. .Daar zijn we reeds aan de Justinus- groeven aangeland. De beambten zijn ten stadhuize, waarbij mede aanzaten de Belgische minister van economische zaken, de heer Van de Vijvere, en de Nederlandsche gezant te Brussel, de heer Van Vredenburgch. Aan tafel heeft de heer Van Camve- laert, burgemeester van Antwerpen, die presideerde, als eerste spreker 'n dronk ingesteld' op Koningin Wilhelmina en Haar Huis, waarop de lieer Van Vre- denburch, onze gezant te Brussel, ant woordde met een dronk in te stellen op de Koninklijke familie van België. De heer Van Cauwelaert besloot met een dronk op dc Nederlandsche pers en op de Hollandsch-Belgisehe toenade ring. De heer Van der Vijvere, minister van economische zaken, zette de beteekenis van het werk van den wederopbouw uiteen en beval het in de warme be langstelling van de Nederlandsche pers aan. Ook hij' dronk op het welzijn en de blijvende toenadering van de beide na ties. De heer Hans beantwoordde beide sprekers, bedankte hen en gaf de ver zekering, dat 4e Nederlandsche pers is gekomen als vrienden van België en in dien geest het herbouwingswerk in West-Viaanderen zal bezien. De 48-urige werkweek. Het N.V.V., dat een uitnoodiging tot samenwerking aan de diverse vakcen trales gezonden had heeft thans een niet onduidelijke afwijzing van het R.K. Vakbureau ontvangen. Het R.K. Vakbureau zal niet aan de voorgestelde bespreking deelnemen en verheelt in zijn schrijven niet, dat de wijze, waarop het N.V.V. de uitnoodi ging tot samenwerking ten aanzien van den wettelijk geregelden arbeidsduur deed, den indruk vestigt, dat de bedoe ling moet hebben voorgezeten een wei gerend antwoord te ontvangen. Het N. V V. had, aldus het schrijven, moeten inzien, dat zijn uitnoodiging tot samenwerking zou mislukken. Immers het noodigt de vakcentrales uit tot een actie „binnen de grenzen", die door het N.V.V. zijn getrokken. Het wil samen werken op den grondslag van een door het N.V.V. eenzijdig opgesteld program. De ervaring had het N.V.V. toch' moe ten beduiden, dat het zulik een doctri nair standpunt wellicht .kan innemen te genover ondergeschikte vereenigingen of instellingn. Een organisatie met zelf respect denkt er niet aan zich een „grondslag" te laten dicteeren. Actie van katholieke zijde tegen salaris-verlaging. Donderdag hebben de R. K. centrale van burgerlijk overheidspersoneel, de R. K. bond van spoor- en trampersoneel „St. Rafaël" en de R. K. bond van poli tiepersoneel „St.Michaël" vergaderd ter bespreking van de actie, welke het R. K. overheids- en semi-overheidspersoneel zal voeren tegen de regeeringsplannen inzake de salarisvermindering. Besloten werd, zoo mogelijk in de eerste helft van October een groote protest-verga mijn-cantine aanwezig moeten zijn om aan je te worden voorgesteld. Binnen een half uur zijn we onder den grond om het bergwerk in oogenschouw te nemen." Het .ijzeren hek werd- gopend en het rijtuig reed het terrein op. Een ge dreun van honderden van de meest ver schillende geluiden kwam hen tegemoet en maakte de paarden wat onrustig. Maar de koetsier hield de teugels strak en reed tot vóór het lange gebouw der cantine, alwaar Kersten en Werner uit stegen. In de groote zaal van de cantine, waarin voor en na de dagtaak de mijn werkers ztah verzamelden om te wor den lop.geteakend en waar zij dan tevens aan moesten geven, hoeveel steenkool door hen was gewonnen, waren onge veer vijftien beambten, die geen dienst hadden, aanwezig de anderen bevon den zich in het bedrijf. De hoofdopzichter Mandlick kwam de binnentredenden tegemoet en geleid de hen naar de lange tafel. Daarna ver zocht hij de beambten nader te komen en nadat hij zelf aan Werner voorge steld was, noemde hij één voor één de namen van de verschillende beambten. „Mijne heeren, 'bergraad Spalding zal zich van af dit oogenfel'ik belasten met de bedrijfsleiding van de Justinus-mijn" spraik Kersten. „Ik verzoek u vriendelijk, in hem het vertrouwen te stellen, dat ge in zijn voorganger had en deel u tevens na mens de eigenari dering te houden te Utrecht en aan de onlangs in het leven geroepen, over het geheele land verspreide comité's van actie te verzoeken, plaatselijk of gewes telijk vergaderingen te beleggen. Autobussen. Door het bestuur van den algemee- nen Nederlandschen bond van handels- en kantoorbedienden is, met het oog op de in den laatsten tijd voorkomende on gelukken van autobussen, in het belang zijner leden-handelsreizigers, tot den minister van waterstaat het verzoek ge richt tot het i" hef leven roepen, 't zij van rijks-, 't zij van gemeentewege, van een controle op het materiaal der auto bussen en ten tweede te bevorderen, dat een regeling van den werktijd voor chauffeurs van autobussen tot stand komt. waar deze thans in verscheiden gevallen de 15 uur pe.r dag overschrijdt. Vakorganisatie van hoofdarbeiders. Op Maandag 15 October, des voor middags 10 uur, wordt in het gebouw ,,'Heijstee", Heerengracht 545 te Am sterdam, de oprichtingsvergadering ge houden van het verbond van vakorga nisaties van hoofdarbeiders in Neder land. Het verbond heeft ten doel het be hartigen van de zedelijke en maat schappelijke belangen van de hoofd arbeiders, het bijeenbrengen en in blij vende georganiseerende samenwerking bijeenhouden van hun vakvereenigingen en het bevorderen van fusie tusschen die bonden van hoofdarbeiders, welke dezelfde beroepsgroepen van hoofdar beiders organiseeren. VLISSINGEN, 25 SEPTEMBER. Strandconcert. De harmonie „St.Ceaciiia" geeft mor genavond van 8-10 uur een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Algemeen Ned. Verbond. Wij vestigen, op verzoek, nog eens de aandacht op den propaganda-avond welke de afdeeling Vlissingen van het Alg. Ned. Verbond morgenavond in „de Oude Vriendschap" houdt. De toegang tot deze vergadering is vrij. Voor Japan. De Zaterdag alhier gehouden collecte tot leniging van den nood in Japan heeft 569.28 opgebracht. Het Engelsche stoomschip „El Oso" is, na gehouden expertise, gisterenmid dag van de reede alhier naar Rotterdam vertrokken om in Wilton's dok aldaar te dokken en te repareeren. KERK- EN SCHOOLNïEUWS. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Am sterdam eerste drietal ds. J. van vanger van haar is en volle vrijheid heeft de zaken naar zijn inzicht te regelen." „Mijne heeren, verrassend gauw en eigenlijk tegen mijn wil ben ik als lei der van dit bergwerk aangewezen", zei Werner, „ik nam de leiding over op een «ogenblik, dat er werkzaamheden te verrichten zijn, even spoedeischend als gewichtig. Ik wil trachten deze zware opgaaf tot een goed einde te brengen, indien ik slechts op uw mede werking ikan rekenen, zonder welke ik niets tot stand 'kan brengen. Tot mijn genoegen heb ik gehoord, dat mijn voorganger in een uitstekende ver standhouding tot u allen stond en uw volle vertrouwen genoot. Ik beloof u plechtig, dat het mijn streven zijn zal, mij eveneens dit vertrouwen waardig te maken. Ik verzoek u, in mij niet al leen den chef, maar voor alles ook een kameraad te zien, een makker bij het scheppingswerk, dat door u wordt ver richt. Even dringend als ik om uw ver trouwen en vriendschap verzoek, beloof ik u, dat ieder van u ten allen tijde op mij kan rekenen, hetzij dat het persoon lijke, hetzij dat het dienstzaken betreft. Laat ons in wederzijdsch vertrouwen aan den arbe'id gaan, een arbeid die niet alleen de eigenares van de werken, doch evenzeer ons zelf ten voordeele en tot zegen zal strekken. Ik noodig u uit uwe niet aanwezige collega's me- dedeeling te doen van hetgeen ik tot u heb gesproken." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever o,p, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde ■pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 11 JWARÉSh Duyvenboden ie Rotterdam, ds. J. M. Lammere te Nur.speet en ds. N. G. Veld hoen te Alfen a.d. Rijn tweede drietal ds. K. Hielkema te Kampen, ds. W. Jong te Harlingen en ds. P. Schoenmacker te Ulzen (graafschap Bentheim.) De herdenkingssamenkomst in de Nieuwe Kerk.. Ds. Gravemeyer heeft aan de kerke-" raad der Ned.Herv.Gem. te Amsterdam meegedeeld een open brief tot minister de Visser te zullen richten, naar aan leiding van diens rede ter gelegenheid van de viering van het jubileum) Ger. Kerken. Beroepen te Oost- en West-Souburg ds. A. B. W. M. Kok te Wommels. Bedankt voor het beroep naar Axel door dr. D. de Wit te Blerikum. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen het be roep naar Vlissingen door ds. A. Grup- pen te Steenwijk. RECHTSZAKEN. Voetballen op Zondag. De Hooge Raad 'behandeide gisteren het beroep van zeven personen teza men vormende het bestuur van de Mep- peler Voetbalvereeniging „Alcides", die door- den kantonrechter te Zwolle wa ren veroordeeld tot een geldboete van 5 subs, drie dagen hechtenis, wegens het op Zondag een openbare vermake lijkheid houden (het houden van een voetbalwedstrijd op Zondag in de ge meente Staphorst). Het O. M. concludeerde tot verwer ping van het beroep. Uitspraak 22 September. MARINE EN LEGER. De onderzeeboot K X, gebouwd op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, is door het departement van ma rine overgenomen. Deze onderzeeboot zal nu naar Willemsoord vertrekken. De K X is bestemd voor den dienst in Oost-Indig. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst le kl. marine reserve J. F. Goedhart den len October a.s. geplaatst aan boord van Hr .Ms. soneel, welke tusschen de arbeiders en beam'bten in stonden. Ook van hen wa ren slechts diegenen aanwezig, welke vrij van dienst waren.Ieder werd afzon derlijk aan den nieuwen bedrijfsleider voorgesteld1 en Werner hield 'tot hen een korte toespraak, waarin hij ver klaarde, dat zij er steeds op konden rekenen, dat hij een welwillend en rechtvaardig chef zou zijn. Het geheele personeel met uitzonde ring van den hoofdopzichter Mandciik en -den schachtmeester Oswald, verwij derde zich, waarna Mandlick uit de kast de groote 'kaarten te voorschijn haalde, de zoogenaamde doorsnee-teékeningen, waarop de onderaardsche gangen ston den afgebeeld'. ,,Hier ïs het oude gedeelte", ver klaarde .geheimraad Kersten, „hier is twee jaar geleden brand uitgebroken. Gelukkig werd deze bijtijds ontdekt. Het brandde in een diepe laag, die zich aan weerszijden tusschen zandsteen bevond. Wij waren in staat de pomp- macihines te laten stoppen, waardoor de heele laag onder water geraakte. Maandenlang hebben we de laag onder water gelaten daarna hebben we het water weggepompt en zijn den mijn gang ingegaan, zoover de uitstralende gloed zulks veroorloofde. Vervolgens hebben we over de geheele doorsnede van de laag een muur gemetseld van vuurvasten steen, en .op tien meter af stand weer een, terwijl we tusschen béide muren een zandbuffer hebben

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1