1000 150 MAANDAG 1 UiigsvsFirma fVAN OE VELDE Ir Jaistraat 58, Viissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening B6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd sp Zondag en alpwec erkende Christelijks Feestdagen cnrid-!d^nn (IUU een «"geluk- UUU BINNENLAND 16 FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. ABONNEMENTSPRIJSVoor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij, die zich thans met ingang van 1 October .abónneeren op de „Vlissingsche -Courant", ontvangen van heden af de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. iHare Majesteit de Koningin heeft na afloop van .de .plechtigheid te Delft aan den voorzitter van het comité, den heer Van der Voort v.an Zijp, Haar warmen dank betuigd voor het huldeblijk Haar door Haar volk aangeboden, en hem verzocht dien dank over te brengen aan allen in het land, die hiertoe hebben medegewerkt, aan de leiders en de ar beiders, die: hun 'krachten gegeven heb ben om de restauratie van het koor in zoo korten tijd zoo uitnemend te doen slagen en aan allen die er toe hebben bijgedragen dat de 21e September ge worden is tot een historische dag, die voor Hare Majesteit onvergetelijk zal blijven. De geschenken aan de Koningin. De geschenken ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum, zullen voor 'n ieder ten Paleize Noordeinde te 's-Gra- venhage te bezichtigen zijn van Maan dag 24 tot en met Zaterdag 29 Septem ber a.s. en wel van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. De standplaatsaftrek bij de Spoorwegen. Naar „de Maast)." verneemt heeft de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen bij de regeering ingedien de nieuwe regeling betreffende den standplaatsaftrek de ministerieele goed keuring verkregen. Zij zal reeds 30 Sep tember a.s. worden ingevoerd. De di rectie heeft daarbij het advies van den toonraad gevolgd met uitzondering van enkele gemeenten als Eijsden, Geertrui- den-berg, Geldermalsuin.Gronsveld.Nun- speet, Rhenen, Valkenswaard, Zaltibom- mel en Zevenaar, welke van de derde naar de- vierde -klasse zijn overgegaan. De aftrek voor de 2e, 3e en 4e klasse zal onderscheidenlijk 'bedragen 4, 8 en De zakelijke bedrijfsbelasting. Te Zaandam is 'n georganiseerd ver zet op touw gezet tegen de zakelijke belasting op het bedrijf, aldus wordt aan „de Tel." gemeld. Van de 13 industrieelen, die daar in deze belasting zijn aangeslagen, hebben drie het hoofd op 'het blok gelegd, doch ,de overige tien weigeren halsstarrig ook maar een oeni te -betalen, omdat ZÜ tic- ze belasting in h-ooge -mate onbillijk en onnoodig -o-ordeelen. In verband hiermede -ontvingen Za terdagmorgen twee der tien .industriee- len bezoek van den deurwaarder. Deze kwam beslag op den inboedel leggen 18) „Juis-t omdat ik alle dankbetuigingen en vriendelijkheden -ontloopen wilde, ben ik weggegaan en i-k ben blij, dat het zoo gSloopen is." „Neem me -niet ikwalijk, -beste vriend, maar wat je daar zegt, is mij totaal on begrijpelijk. Het kan je toch niet onaan genaam zijn, aan tafel te zitten met menschen, die dankbaar gestemd zijn jegens je „Onder andere omstandigheden na tuurlijk niet, maar als men zich zoo on behagelijk voelt...." Werner -brak plotseling af en Kersten zette gro-ote, verwonderde oogen op. „Onbehaaglijk Mijn hemel, wat praat je toch- Is er iets niet in orde, bevalt je het een o-f ander niet Spreek toch vrij, uit tegenover mij. Alleen geen boudeeren, geen wrevel We zijn toch -mannen en geen overdreven vrou wen. Wat is er gebeurd „Niets, geheimraad-, niets Ik ver zoek u dringend, geen onjuiste -gevolg trekkingen te maken uit mijn opmer- k|ng I Laten we inplaats van „onbe haaglijk" zeggen „onzeker", ofschoon ooik dat het juiste woord niet is. Er is niets gebeurd ge behoeft u niet onge rust te maken Maar de verhoudingen hier zijn niet normaal, dat heb i-k u van het begin af al gezegd. Wanneer ik met juffrouw B-uchwald tezamen ben, mis i-k hij deed daarbii de mededeeling, dat de inboedel- 1 October zou -worden ver kocht ter voldoening van de verschul digde belasting. De tien industrieelen hebben naar aanleiding hiervan een onderhoud -ge vraagd met Burg. en Weth. Dit is hun echter geweigerd eerst moeten zij be talen. In een nadere samenspreking hebben de industrieelen daarop eenparig be sloten het verzet vol te houden „tot het bittere einde". Toch naar de eenheid in de vakbeweging. Naar „de Tel." meldt, heeft de Am- sterdamsche afdeeling van „Mercurius" besloten, met algemeene stemmen, deel té nemen aan de demonstratie van het N. V. V. (moderne vakbeweging), hoe wel zij bij 'het A. N. V. (neutraal ver bond) is aangesloten en dit vakverbond Zaterdag j'I'. zijn meeting in Den -Haag had. Aan,deze .meeting van het A. N. V. nam „Mercurius" geen deel. Ook de bond van Ned. Onderwijzers nam aan de demonstratie van het N. V. V. deel en ook verschillende afdeel-ingen van den bond van schoolhoofden, hoe wel ook deze bonden niet aangesloten zijn bij het N. V. V., hoewel zij geregeld met de moderne vakbeweging mede- werken. De ambtenaarssalarissen. Zaterdag had 'n demonstratieve ver gadering in denDierentuin te 'sGraven- hage plaats uitgeschreven door het Al gemeen Nederlandsch Verbond. 'De navolgende motie werd aangeno men De buitengewone demonstratieve vergadering van het A. N. V., enz., gehoord de inleidingen -over a. de verslechteringen, waarmede de seoialc wetgeving- en de loonen der werknemers wor'den bedreigd -b. de plannen der regeering inzake de Vlootwet draagt het bestu-ur op zich met alle ten dienste staande middelen tegen deze verslechteringsplannen te verzetten ei-scht op de meest volledige wijze medezeggingschap in het sociale leven. Na deze vergadering werd door de stad gedemonstreerd. -De muziek van de Postfanfare ging voorop, terwij-l een aantal banieren en doeken werden me degedragen. Ergernis geven. Onder dit opschrift schrijft „de Ne derlander" Hetgeen te lezen staat in „Staat en Kerk" van 14 September over de her- denkings-samenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op -6 September, onderteekend H. E. Gr., is inderdaad zóó beneden peil, dat wij met den mees ten ernst er tegen moeten protesteeren. De schrijver tracht in zijn artikel een blaam te werpen op den Amsterdam- schen kerkeraad, op de feest-commis- sie, op den minister van onderwijs, op ,de onbevangenheid, die ik jegens iedere andere dame bezit, want juffrouw Buchwall-d is mijn Chef. Ik ben afhanke lijk van haar, ilk ben haar ondergeschik te. Ik weet niet zeker, hoe ik mijn ver houding tegenover haar zal inrichten. Ik heb altijd het gevoel alsof ik niet den goeden midden-weg bewandel tusschen de terughouding, die ik als onderge schikte moet betrachten en de hoffelijk heid, die ik 'haar als dame verschuldigd ben. Tusschen mij en juffrouw Buch- wald staat steeds de schaduw van mijn ■voorganger." De geheimraad sloeg met de vlakke hand op de tafel. „Dat verduivelde geklets riep hij uit. „Diaar heeft de een of de ander je weer wat in het oor geblazen, natuur lijk verdraaid, onjuist en overdreven. Ik weet ai, wat je zeggen wil. Je voorgan ger was een tactlooze ezel. Hij. had zich het in het hoofd gezet, met Dora te trouwen en hier baas te worden. Hij: kwam ongevraagd dagelijks in Saarkirchen, onder voorwendsel van dienstaangelegenheden en met de onbe duidendste kwesties, bleef dan urenlang de dames vervelen, maakte steeds dui delijker toespelingen omtrent liefde, verloving en trou-wen, totdat het Dora begon te vervelen en zij van -hem ont slagen wilde worden. Ze ging op reis en li,et hem zijn ontslag geven. Ze heeft zoo moeten handelen uit nood weer tegenover een tactl-oozen d-waas. Jij gedraagt je behoorlijk en tactvol te genover haar. Wat heb je dus te vree zen, wat maakt je bezorgd, zenuwach- de regeering... ja eigenlijk ook op H. M. de Koningin, met wie uiteraard overleg wordt gepleegd omtrent karak ter en inrichting van samenkomsten, waaraan H. M. zal deelnemen. Maar de schrijver heeft alleen zich zelf geblameerd, door te trachten zelfs deze samenkomst van nationale betee- kenis, een der hoogtepunten uit de on vergetelijke feestdagen van September 1923, dienstbaar te maken aan, zijn po litiek streven. 'De schrijver zegt dat „de kerkeraad bij overrompeling het gebouw in handen heeft zien spelen van de feestcommis sie" en karakteriseert dan de rede van den minister van onderwijs als „een koude, menschverheerlijkende toe spraak, die iedere liberale Nutsrede- naar precies zoo- had kunnen uitspre ken."Op den preekstoel stond de spreker, maar er werd niet gepreekt. Op den preekstoel lag een Bijbel, maar hij werd niet gebruikt. Er werd niet gebeden." -Eni dan volgt de poging uit dezen zeer redelijken loop der dingen politieke munt te siaan „Waarom dit alies Omdat anders de Roomsche ministers er voor bedankt zouden hebben aanwe zig te zijn. Een knieval voor Rome, -in onze eigen, kerk Het ernstige van deze zaak is, dat de schrijver alles beter weet, althans beter kan weten. De plechtige inhuldiging der Konin gin op 6 September 1898 was geen godsdienstoefening het was een daad van nationale beteekenis voor Koningin en Volk. 'Die daad wilde de feestcom missie, zoo mogelijk in tegenwoordig heid van H. M. de Koningin, herdenken en, daartoe gaf H. M. de Koningin hare toestemming. Het was geen godsdienst oefening, het kon geen godsdienstoefe ning ziin. Den dag te voren, Woensdag 5 Sep tember hadden godsdienstoefeningen plaats gehad, door het gansche land, ook in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De minister van onderwijs behoorde tot de kerkgangers. Daar stelde het volk zich tegenover God, om Hem te loven en te danken. Daar werd tie Bijbel ge opend, daar werd gebedenl De aanbid ding van God was daar, I als bij el'ke samenkomst der gemeente,i het doel. Daaraan kon daaraan mocht op 6 September niets worden:toegevoegd, ai's ware het den vorigen cjag niet vol komen geweest. Op 6 September kwam men samen tot een plechtige mafJr toch meer feestelijke nationale herdenking van de inhuldiging op 6 September 1898. Het onderscheid tusschen, beide samenkom sten moet aan ieder, die fijn voelt, dui delijk zijn. Menschen blijwn menschen als het hart zich zal verheffen in stille aanbidding tot God, moe) de sfeer rus tig zijn dan geen gouden uniformen en mooie toiletten. Het was fijn en goed gevoeld van de reneering en feestcommissie, de gods dienstige herdenking van) Gods welda- tig of onzeker Vindt je Dora Buch waid onsympathiek ,;Neen, neen, juist het tegendeel antwoordde Werner en in het volgend oo,genblik had hij zich zelf wel voor den mond kunnen slaan. Hij vóelde, dat het -bloed hem naar het gelaat steeg en dat verwarde 'hem zoo, dat hij ónsamenhan- gend stotterde „Ik bedoel i-k wou zeggen juf frouw Buchwaid is mij natuurlijk in geenen deele onsympathiek integen deel, ze heeft alle eigenschappen, die u eens tegenover mij in haar roemde." „Het dot me plezier, dat je dat hebt ingezien", zei Kersten, „temeer ver wondert het me dan, dat je je niet be haaglijk gevoelt. Ais je werkelijk had ingezien, we-tke prijzenswaardige eigen schappen Dora bezit, dan zou je weten, dat alles aan haar klaar, eerlijk, zonder valscbheid en zonder -bijgedachten is. Ik zou toch denken, wanneer men zoo iemand vóór zich heeft, zij het vrouw of man, dan gevoelt men zich toch vei lig en niet het tegendeel." „,U hebt gelijk, mijnheer Kersten, groot gelijk. Ik zie 'het in ik ben met een vooropgestelde meening hier in de ze verhouding ge-komen." „Dat heb ilk dadelijk gemerkt, toen je hier kwam en dadelijk gevreesd. Zie nu maar van deze voorbarige meen-ing af te -komen. Ik geloof, dat je alle reden hebt, je niet allerlei dingen te suggeree- ren die je innerlijk evenwicht kunnen verstoren. En dan 'w-il ik je nog -wat zeggen, -beste vriend. Je kunt me gelooven, den eerst te doen plaats hebben, voor ieder bu-vger in de kerk zijner eigen gemeente. Den volgenden dag zou de inhuldiging van 1898 in een plechtige officieele samenkomst worden herdacht. Had de kerkeraad ge meend tot dat doel de Nieuwe Kerk niet beschikbaar te moeten stellen, hij had zeker daartoe kunnen besluiten al had het groote teleurstelling gegeven. Ook voor de inhuldiging in 1898, die even min een godsdienstige samenkomst was. had de kerk kunnen worden ge weigerd. Of de kerkeraad overrompeld is weten wij niet het lijkt ons onwaar schijnlijk. Onzerzijds brengen wij den Kerkeraad dank, dat hij voor die sa menkomst, op dien dag de kerk be schikbaar stelde. Wat wij .weten, en wat ds. Gr. ook weet, is dat aan de geheele plechtigheid van 6 September geen spier an ders zou zijn geweest, in dien, gelijk in 1898, alle ministers pro- testantsch waren geweest. Daarom gaf het ergernis, een deel onzer mooie feestviering te beduimelen, alleen om een gehoopt politiek winstje Faillissementen in Nederland. Volgens rfiededeeling van het Han delsinformatiebureau van der Graaf <S Co.'s Bureau voor -den Handel zijn over de afgeloopen -week, eindigende 21 September, in Nederland uitgespro ken 71 faillissementen tegen 93 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Septem ber 2913 faillissementen tegen 2182 over 't zelfde tijdvak van 't vorige jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de voN gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan De uitvoering van het raadsbesluit van 3 Augustus j.l. no. 14, betreffende het instellen van vijf zevenklassige scholen, naast de centrale school voor het zevende leerjaor, ontmoet voor de scholen F en G, naar de hoofden dier scholen ons mededeelen. moeilijkheden, wat betreft de combinatie van klassen. Er kan niet vermeden worden, dat bij sommige combinaties te groote klassen ontstaan, terwijl het vormen van. kleine re klassen door overplaatsing van leer lingen, tengevolge zou hebben, dat een der scholen niet het vereisohte aantal leerlingen zou houden. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de omstandigheid, dat aan deze scholen de hoogere leerjaren goed bezet zijn, terwijl de lagere leerjaren daarentegen wegens de gedaalde aan melding van leerlingen weinig bevolkt zijn. De beste oplossing komt ons voor, te besluiten om in plaats van beide slechts één dezer scholen n.l. school F tot een zevenklassige te vormen en school G een zesklassige school te doen blijven. Wij hebben de eer U derhalve voor te want ik ben een -oude man met veel ondervinding men went aan alles, zelfs aan een verhouding, die je abnor maal noemt. Zeker, ik geef toe het is niet aangenaam, een jonge dame tot meesteres te hebben, als men in jouw positie is. Doch ook daaraan went men. Maar nu hoop ik je in de stemming ge bracht te hebben, dat ik je een verzoek kan doen en wel uit naam van juffrouw Buchwaid en in 'het ibelang van den dienst. De -bedrijfsleider van de Justinus steenkolenmijn, de ,mijninspecteur Brandt, heeft gisterenavond een beroer te gehad en is naar het mijnwerkers hospitaal overgebracht. Er wordt aan zijn herstel getwijfeld. Bij het Justinuswerk zijn groote ver bouwingen het helpt je dus niets je moet de leiding van de Justinus-mijn ook op je nemen. Ik hoop, dat je geen tegenwerpingen zult maken. Je bent wel1 slechts aangesteld als directeur van het walswerk, maar natuurlijk wordt je inkomen verhoogd, als je ook nog de leiding van de steenkolenmijn „Justi nus" op je neemt. Je bent echter tegelij kertijd als toekomstig directeur-gene raal aangewezen en het is dus logisch en verstandig, wanneer we niet nog eens een nieuwen leider voor het Justi- nus-werk engageeren, maar dat jij ge heel naar je eigen inzichten en wen- schen de verbouwing l'aat doen en dan, als je eenmaal directeur-generaal bent, naai' eigen believen een bedrijfsleider voor de Ju'stinus-mijn kiest. Ik weet wel, dat je ai enorm veel werk hebt ik stellen bovengenoemd raadsbesluit te wijzigen en te bepalen, dat school G een zesklassige school zal zijn. Naast de centrale school voor hef zevende leerjaar zullen dan vier scholen zijn met een zevende leerjaar, n.l. de scholen A, C. D en F. Overeenkomstig het daartoe door hem gedaan verzoek hebben wij de eer U voor te stellen aan den heer H. A. Enkelaar eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van leeraar in lijn- teekenen aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs alhie:. De lessen in lijnteekenen zijn door ons tijdelijk opgedragen aan den heer J. M. Adriaansen, leeraar in werktuig kundig teekenen aan deze school. Ter voorziening in de vacature Enkelaar hebben wij de eer U voor den verderen duur van den 'loopenden cur sus de volgende voordracht aan te bie den 1. Den heer J. C. Spek, hoofdopzich ter bij den bouw van ,de R. H. B. S. al hier 2. Den heer M. M. Schipper; opzich ter bij den bouw van de R. H. B. S. al hier (voor vijf lesuren per week). De door de sollicitanten ingediende stukken en de adviezen van den direc teur der Avondschool voor Nijverheids onderwijs, van de commissie van toe zicht op- en van den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs worden overge legd. Volgens 9 der slot- en overgangs bepalingen van de wet van 16 Februari 1923 (Staatsblad no. 38) tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920, zal het Tijk in het vervolg geen vergoeding meer verleenen in de kosten van het vervolgonderwijs. Howe): het doen geven van dit onder wijs door de wet niet verplichend wordt gesteld en de kosten daarvan voortaan zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs (naar evenre digheid van de kosten per leerling bij het openbaar vervolgonderwijs) voor rekening der gemeente zullen komen, meenen wij toch, dat de gelegenheid moet blijven opengesteld voor degenen, die na het verlaten der lagere school in het geheel geen onderwijs meer zouden ontvangen, om nog eenige meerdere kennis op te doen, die voor hun verder leven van veel nut kan zijn. Waar wij van oordeel zijn, dat de belangstelling eveneens van de zijde der leerlingen moet komen, stellen wij U voor, overeenkomstig 'het advies der schoolcommissie L. O., te bepalen, dat het vervolgonderwijs gegeven zal wor den indien telken jare minstens 15 leer lingen zich tot deelneming daartoe aan melden. Zoo eenigszins mogelijk zouden wij evenals tot nu toe, twee afzonderlijke cursussen willen doen houden één voor jongens en één voor meisjes, om- weet dat je plannen ontwerpt tot ver grooting en uitbreiding van het wals werk. Óm je goedgunstig te stemmen, wil ik wel vast zeggen, dat ik volkomen instem met je plannen en dat ik er geen oogenblik aan twijfel, of ze zullen ge heel naar je zin worden uitgevoerd. Wees nu echter ook eens gemoedelijk en zeg ja op ons verzoek. Teveel arbeid was nog nooit een beletsel voor je je behoort tot de geniale menschen, die voor nieuw werk steeds nieuwen tijd weten te vinden." Werner glimlachte en verklaarde „Mijn beste waarde geheimraad, het is heusch niet noodig, mij onder zoo'n stortvloed van vleierijen te begraven. U zegt, dat het een wensch is van u en de eigenaren der werken. Zooals u terecht opmerkt, heeft een overvloed van werk mij nog nooit afgeschrikt. Ik ben be reid. de leiding van het Justinus-werk op mij te nemen." „Dat is goed gesproken", zei Ker sten, „nu herken ik weer mijn ouden Werner. En die onzinnige suggestie van vrouwenheerschappij en aile moge lijke kletspraatjes laat je nu maar gauw uit je hoofd verdwijnen. Mijn rijtuig staat voor de deur we moeten nu naar het Justinus-werk. ik zal je daar aan de beambten voorstellen en je moet daar onmiddellijk de hand aan het werk staan, want de Justinus-groeven moeten zoo spoedig mogelijk in volledige ex ploitatie komen, daar we anders geen steenkolen genoeg zullen hebben voor de andere bedrijven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1