E MEISJE. eeling DINSDAG 18 SEPTEMBER feuilleton 1 d Beef •etong de „llliss. Courant" anbiedingen tsfaanvraqen mensch lensfisode ieresfbode che Maatschappij van ZIJN PROEFJAAR. BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Ne220i publiek, van n met 25 "EMBER 1923 OUILLON 7i Liter f4.75 V5 f 1-05 f 0.35 in Kol. Waren am. EN SLAAPKAMER tapkamer met jezocht door Dame, Brieven met prijs- 3 „Kamer", bureau e Courant". andelskantoor wordt n net - en loopwerk. Sol- t opgaaf van leeftijd ïg. Brieven No. 525, ss. Courant". een flinke maand. lden Bellamypark 18 Wilhelminastraat 10. i voor de morgen- et nelden tusschen 7 en vard Bankert 12 ben. 1 een net degelijk ireau „Vliss. Courant" 1923= NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco <ioor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- tk neuten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—regels 65 centiedere regel meer ï.3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. de troonrede. ■Middelb. - Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS •EREN EN VEE. V. SUM. v.m. nni 8 Mt r uur 8 8 ember 18 20 21 24 ■ati«8 te bekemea N.V. Transport- em Exp Liven G. VOS, Tel. B. EENHOORN, Tel.153. v. OOSTERHOUT, Tel. 822. b. BUITENHEK, Tel. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag in een vereenigde vergadering van de beide Kamers, de zitting der Staten- Generaal geopend. Nadat H. M de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins en van H. M. de Koningin-Moeder in de Ridderzaal was binnengeleid door de daarvoor aange wezen commissie en op den troon had plaats genomen, sprak H. M. de vol gende rede uit Te midden van U, Leden der Staten- Generaal, is het Mij een behoefte God te danken voor den zegen ons Volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden. Handel, nijverheid, landbouw en scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandighe den, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen. Werkloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blijft de financieele en economische toestand des Lands zorgwekkend. De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkom sten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het Volk, terwijl het doorwerken van ver schillende der geldende regelingen ver dere stijging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het econo misch leven wordt ook door sommige al te drukkende heffingen belemmerd. Onder deze omstandigheden zullen ingrijpende maatregelen getroffen moe ten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der inkom sten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de Staatszorg naar beperking zijn té streven. Onze betrekkingen met de andere Mogendheden zijn van vriendschappe- lijken aard en geven aanleiding tot vol doening. Intusschen blijft de internati onale toestand onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ontred dering, die de wereldoorlog heelt ach tergelaten, voort. Het belang der ge heele menschheid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt ien wensch, dat voor de hangende vraag stukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte bestaat Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gegeven. Een wetsontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering zal U dezer dagen be reiken. Dora bevroedde in het geheel niet, welk een intrigante en tegenstandster I ze voortdurend om zich heen had. Wel kende zij de onaangename karakter- 1 ^genschappen van haar tante, maar ze I moest deze wel verdragen, want ze had haar noodig slechts wanneer zij een- j v133' trouwde, zou zij de vrijheid heb ben, die ze nu weieens miste. Zoolang haar ouders en broeders l leefden, had Dora eigenlijk nooit aan i trouwen gedacht. Als jong meisje j dweepte ze met kunst. Om harentwille vertoefde haar moeder twee jaar met 5haar in Leipzig, waar zij zang stu deerde. In Leipzig was het daarenboven i ook veel amusanter dan op het eenzame jslot midden in het industrie-gebied, waar bijna nooit iets voorviel, wat een «vrouw interesseerde. Toen kwam het ongeluk over de fa milie Buchwald. Eerst stierf haar moe der en korten tijd daarna ook haar vader. Dora en haar broeders kwamen er nu leer toe, over het huwelijks-onderwerp met elkaar te praten. De beide broeders I wilden niets van trouwen weten. Ze i hielden dolveel van hun zuster en wil- den het allerliefst met haar samen blij- ven wonen. „Je bent voor ons ais een moeder en Tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel zullen U verschil lende wetsontwerpen worden aange boden. Een voorstel zal worden ingediend tot opheffing, van privaatrechterlijke be lemmeringen, die aan de totstandko ming en de instandhouding van werken in het openbaar belang bevolen of on dernomen, in den weg worden gelegd. Wetsvoorstellen, strekkende tot het brengenvan meer eenheid en vereen voudiging in de sociale verzekerings wetgeving worden voorbereid, mede om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp, strekkende om be stuur en wetgeving van Nederlandsch- Indië te regelen in den geest van de herziene bepalingen der Grondwet, zal U eerstdaags bereiken. Ook zal spoedig Uwe medewerking worden gevraagd voor een wet, krach tens welke de verdere exploitatie der tinertsen van Billiton zai geschieden in gemeenschappelijk bedrijf met de Bil- liton-maatschappij, met overwegende zeggenschap van de Regeering. De bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevoking, ook van die der overzeesche gebiedsdeelen. blijft, voor zoover de benarde geldelij ke omstandigheden dit toelaten, een onderwerp van aanhoudende Regee- ringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op Uwen arbeid rusten Ik verklaar de .gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Met belangstelling werd dit jaar vooral de Troonrede tegemoet gezien door alle rijksambtenaren, ortidat zij meenden dat thans met zekerheid be kend zou worden, welke plannen de regeering heeft ten opzichte van hun salarissen. Die zekerheid heeft de rede echter nog niet gegeven. Alleen wordt gezegd dat ingrijpende maatregelen getroffen moeten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der ■inkomsten overeen te brengen. In de Millioenenrede zullen deze maatregelen vanzelf nader worden uit eengezet. Dat de toekomst duister is, wordt ook iin dit staatsstuk erkend en de hoop uitgesproken dat God ons de noodige kracht moge schenken in deze donkere dagen. Den zorgwekkenden financi.eelen en economischen toestand van ons land te boven te komen is de moeilijke taak van deze regeering. Hopen wij dat zij daarin moge slagen. De sociale verzekerings-wetgeving zal in zooverre worden beperkt dai de lasten hieraan verbonden zullen worden beperkt. Deze mededeeling zal door de vooruitstrevenden met tegenzin worden vernomen. Over de uitvoering der Vlootwetpian- nen wordt in de Troonrede niet ge sproken. Wij hadden wel verwacht dat daar omtrent toch wel eenige mededeeling in dit Staatsstuk zou zijn gedaan. Daaromtrent zal de millioenen-nota ook waarschijnlijk wel nadere ophelde ring geven. een vrouw tegelijk", zeiden ze. „Je zorgt voor ons in elk opzicht zoo uit stekend, als we maar wenschen kun nen. Waarom zullen we naar andere dingen verlangen We moeten de wer ken hier de hoogte inbrengen en moeten minstens tien, vijftien jaren hard wer ken, eer we zullen bereiken, wat we ons hebben voorgesteld. Dan kunnen we er misschien eens aan gaan den ken". Omdat de broeders ter wille van Dora niet trouwen wilden, kon omge keerd Dora er ook niet aan denken, hen te verlaten. De familieband zou dan ook geheel verbroken zijn geweest, indien Dora in het huwelijk ware getreden. De broers zorgden er voor, dat niemand Dora met huwelijksplannen kon nade ren. Zij bewaakten haar zorgvuldig en wanneer een man slechts in de gering ste mate aanleiding gaf, om in hem een huwelijkscandidaat te zien, dan werd hem op ondubbelzinnige wijze te 'ken- nen gegeven, dat hij niet welgevallig was in hun oogen tevens waarschuw den zij Dora „Die man komt op je geld af je bruidschat lokt hem aan Slechts één man veroorloofden zij, vrij en frank als vriend met hen fe ver- keeren, namelijk graaf Klinter. De 'kreupele jonge man' scheen hun onge vaarlijk toe, zij wisten, dat hij Dora onverschillig was. Daar vonden de gebroeders Buch wald plotseling en onverwacht den dood. Nadat het eerste jaar van den zwaarsten rouw voorbij was, moest Het inkomen van de Kroon. Het Nederlandsch correspondentie- bureau te 's-Gravenhage meldt ons iDe Koningin heeft een brief laten richten aan den minister van financiën, mc. de mededeeling, dat, indien tot ver mindering van de salarissen van de rijksambtenaren voor het jaar 1924 wordt overgegaan, Hare Majesteit niet zal laten beschikken over eeri met die vermindering naaf verhouding over eenkomend gedeelte van het bij artikel 22 van de Grondwet vastgestelde be drag van het jaarlijksch inkomen ten laste van 's rijks kas. De Koningin-Moeder heelt een brief van gelijksoortigen inhoud aan den mi nister van financiën laten richten. De rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Augus tus ƒ31.228.000 opgebracht, d.i. min der dan in een van de voorafgaande maanden van het looDende jaar. Bij Augustus 1922 bleven de ontvangsten bijkans ƒ4 millioen ten achter. In de eerste acht maanden waren de gewone inkomsten der schatkist ƒ284.512.300, of ruim 9 millioen minder dan een jaar geleden, niettegenstaande er aan tabaksaccijns nagenoeg 8J/2 millioen meer is binnengekomen dan destijds, toen dit middel slechts 3 maanden ge vloeid had. Het vooroefeningsinstituut bij den Vrijwilligen Landstorm. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heett den minister van oorlog de volgende vragen ge steld I. Is het juist, dat het in het voorne men der regeering ligt, het vooroefe- ningsinstituut bij den Vrijwilligen Land storm af te schaffen Zoo ja, is de minister dan bereid mee te deelen, op welke gronden daartoe zal worden overgegaan II. Indien een der gronden tot af schaffing een te verwachten bezuiniging beoogt, is de minister dan bereid over te leggen a. een gedetailleerde raming van de te verwachten bezuiniging, waaruit blijkt op welke onderdeelen deze bez ;- nlglug gevonden wordt en hoe men zich dacht de bezuiniging te voltrekken ■b. een opgave van de aantallen offi cieren en onderofficieren, die als gevolg van de afschaffing van het instituut het leger moeten verlaten c. een opgave van de maatregelen, door welke de aanstaande dienstplich tige bijzonderlijk ten plattelande in de gelegenheid zal worden gesteld te wor den voorgeoefend III. Is de minister bereid, de Volks vertegenwoordiging in de gelegenheid te stellen, over deze gewichtige aange legenheid haar gevoelen te uiten, alvo rens de afschaffing een uitgemaakte zaak is, dan wel zoover gevorderd, dat herstel niet meer mogelijk is VLISSINGEN, 18 SEPTEMBER. Het hulde-adres van Ged. Staten van Zeeland. Op Zaterdag 15 September zijn ter gelegenheid van de cour van gelukwen- sching bij H. M. de Koningin o.m. toe gelaten de Commissaris der Koningin in Zeeland, alle leden van Ged. Staten en de griffier. Dora nuchter en zakelijk de vraag on der de oogen zien, of ze, geholpen door geheimraad Kersten, de mijnen en fa brieken verder onder haar leiding zou houden, of dat zij zich van alles zou terugtrekken. Zij had inderdaad aan de oprichting van een naamlooze vennoot schap gedacht want, dat de rechte man, dien zij liefhad en die haar uit be- langelooze liefde zou naderen, de man, die daarbij in staat zou zijn de leiding van haar zaken op zich te nemen, ooit zou verschijnen op haar pad, dat ge loofde zij niet. Wellicht hoopte zij zulks maar de vervulling van die hoop mocht niet waarschijnlijk worden genoemd. Zij wist, dat het geld, haar reusachtig vermogen, in zooverre noodlottig voor haar was, dat zij niet in de oprechtheid van een man getooven kon. „Hij. komt om je geld, hij wil zich hier in dit warme hoekje neervlijen", dat was altijd de eerste gedachte, die bij haar opkwam, als zij een man ont moette. In die oogenblikken hoorde ze weer de stem harer broeders en dan wist ze, dat het wantrouwen, dat dezen in haar gezaaid hadden, haar nimmer meer zou verlaten. Er was trouwens in Saarki.rchen of in den omtrek geen enkele man, die, wat positie en kwaliteiten betrof, in aanmerking kwam voor een eventueel huwelijk met Dora. Op reis maakte men slechts opper vlakkig en vluchtig kennis, vooral daar Dora en tante Schottelius. alleen rei zend', zeer teruggetrokken leefden. Door den Commissaris der Koningin werd met enkele woorden overhandigd het volgende adres Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw, „Sedert Mijne vroegste jeugd hebt Gij' Mij omgeven met Uwe liefde". „Ik gevoel mij als gedragen door Uw trouw." „Hetgeen Ik tot dusver mocht onder vinden, liet onuitwischbare indrukken bij Mij na. Het is een waarborg voor de toekomst." Zoo sprak Uwe Majesteit, toen Zij vijf en twintig jaren geleden de regee ring over het Nederlandsche Volk aan vaardde. Allerwege heeft dit Koninklijke woord weerklank gevonden. Niet het minst in Zeeland, dat van ouds met Holland aan de spits der Ver eenigde Provinciën stond en niet den roemruchten Vader des Vaderlands ge streden en geleden heeft voor de vrij heid. Gedurende al dien tijd, waarin Uwe Majesteit zoo gelukkig het bewind voerde, zijn de Zeeuwen indachtig ge bleven aan dat woord en hebben zij getracht daaraan tegemoet te komen door wederkeerig aan Uwe Majesteit trouw en liefde te betoonen. Inniger werd de toewijding, toen Uwe Majes teit, alle gevaren trotseerend. kwam toegesneld om hulp en troost te bren gen aan hen, die door het verraderlijke water waren overvallen en in nood ver keerden. Hooger vlamde het vuur op. toen daar gevaar scheen te dreigen, dat een deel van Zeeland aan de Kroon van Uw Majesteit zou kunnen worden ont rukt en Uwe Majesteit Hare Zeeuwen opnieuw de sprekende bewijzen kwam geven, hoe na hun gewest Haar aan het hart ligt. Nimmer zal Zeeland deze uitingen van Uwer Majesteit's liefde vergeten. Waar geheel Nederland zich opmaakt voor een betuiging van trouw en aan hankelijkheid aan Uwe Majesteit, nu Zij vijf en twintig jaren aaneen hef Vader land, leidde langs niet altijd effen banen, naderen ook de Staten van Zeeland tot den troon van Uwe Majesteit. Zij droegen ons op, Uwe Majesteit eerbiedig dank te zeggen voor de wijze, waarop Zij in jaren van voorspoed maar ook in donkere tijden, ons heeft bestuurd, en den wensch uit te spreken, dat het Uwe Majesteit gegeven moge zij.n nog lang den troon der Vaderen te bezetten en dat de zegen van den Al lerhoogste op Uwe Majesteit en Haar Huis moge rusten. Van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen. GED. STATEN VAN ZEELAND. De waarschuwing aan dr. Staverman. De heer A. Staverman heeft de be slissing van Burg. en Weth. waarbij hij ingevolge art. 25 van de Gemeentewet, ophoudt lid van den gemeenteraad te zijn, aan het oordeel van den gemeen teraad onderworpen. Op de beslissing van den gemeente raad zijn van toepassing de artt. 3337 van de Gemeentewet, waarin wordt omschreven de bevoegdheid tot het in beroep gaan bij Ged. Staten en de Kroon. Bioscopen. Nadat der politie reeds meermalen was gebleken, dat bij druk bezoek in de bioscopen niet voldoende de hand werd gehouden aan het verbod om de zijpa den „vrij" te houden, integendeel deze Dora had dan ook nooit bijzondere 'belangstelling voor een of anderen man gehad. Zij had een koele, kalm overleg gende natuur uiterlijkheden imponeer den haar niet. Titels, onderscheidingen, uniformen, een elegant uiterlijk alle eigenschappen, die vrouwen voor zich in plegen te nemen, maakten geen in druk op haar. Eens had ze zich voor een man geïn teresseerd, een korten tijd' en als het ware een romantische ingeving vol gend. De .redder van het kleine meisje, dat te Ramsau verloren geraakt was, Werner Spalding, was haar op dien ongeluksavond als een romantische fi guur verschenen. Als een engei, als een halfgod kwam hij de jammerende vrou wen.voor, die met de ouders het ver loren kind beweenden. Deze man had haar geïmponeerd. Hij had zich door een spoedig afreizen ont trokken aan alie dank en waardeering. Het was waar, hij had het kind toevallig gevonden en meegenomen, dus in wer kelijkheid was dat geen heldendaad doch niettemin was Dora onder den in druk gekomen en had zelfs geprobeerd dien indruk met potlood en krijt vast te leggen, doch, zooals tante Schottelius reeds aan Kersten verteld had, was haar dit helaas niet gelukt. Waarschijnlijk zou dit ook aan een kunstenaar, die meer geoefend; in hef schetsen was dan Dora, niet tot eigen tevredenheid' zijn gelukt Ten slotte was haar van dezen man nog slechts een flauwe herinne ring bij gebleven. Zij kende zijn naam, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen wer ken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen ver zekerd. Prijs per flacon van vijftig ver- suiikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 dan worden opgevuld met stoelen van bezoekers, hetgeen zelfs bij 'n paniekje aanleiding zou kunnen geven tot groote ongelukken, heeft zij thans strenge na leving van dit gebod geëischt en de houders van bioscopen er mede in ken nis gesteld, dat bij niet-naleving van het verbod, bij wijze van strafmaatregel tijdelijke intrekking der vergunning tot het geven van bioscoop-voorstellingen zal worden toegepast. Draden electrisch net gebroken. Door slecht manoeuvreeren geraakte de piek van een visschersvaartuig in de lichtdraden van het electrisch net op de Engelsche kade, waardoor eenige dra den braken. Waar hierdoor gevaor voor de openbare veiligheid ontstond, heeft de politie maatregelen genomen, dat herstelling zoo spoedig mogelijk plaats vond. Radicale oplossing. Een hond, die in gezelschap van zijn baas een wandeling deed, verveelde blijkbaar een anderen wandelaar, door dien hij steeds tegen hem blafte, althans om hieraan een eind te maken, wist on ze wandelaar niet beter te doen dan den hondenbaas een pak slaag toe te dienen. Deze, hierover begrijpelijkerwij ze niet tevreden, heeft zijn beklag bij de politie gedaan. Vechtpartij. In den afgeloopen nacht arresteerde de politie eenige matrozen en een paar burgers, die op den Nieuwendijk on derling vechtende waren en de orde verstoorden. Treurig. In den aigeloopen nacht nroest een vrouw de hulp der politie inroepen, om haar zeer jeugdig kind, dat steeds huilde, uit een kamertje te bevrijden, waarop de man in dronken toestand het kind en zichzelven had opgesloten. Laffe baldadigheid. In den afgeloopen nacht werd door een agent van politie een jonge man aangehouden en naar het bureau ge bracht, die uit baldadigheid den inhoud' van vuilnisbakken op de openbare straat uitstortte. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand September 1923. Brieven binnenlandMevr. Huijs- zoon, Rotterdam mevr. Ledeboer Höfferreuter, Den Haag. Brieven (buitenland) Freul. B. A. Kabesch, Peplitz Schonau M. Kopmels, dien men te Ramsau uit het vreemde- lingenboek vernomen had. Daar kwam op een goeden dag ge heimraad Kersten en deed haar het voorstel, dezen man, dien hij goed bleek te kennen, als leider van het Theresia- werk te nemen, om hem later eventueel directeur-generaal te maken. Dora's eerste gedachte, toen oom Kersten dezen naam noemde, was „Neen, neen, tot geen prijs dezen man!" Toen kwam de nuchtere overweging, dat Werner Spalding een uitmuntend vakman en een zeer te waardeeren kracht was en dat het wel aan te raden was, hem voor de betrekking te win nen. En bij deze zakelijke overweging kwam nog iets anders in Dora op een mengeling van nieuwsgierigheid, van hernieuwde 'belangstelling en van een niet te beschrijven gevoel, dat men misschien kon betitelen als „den wensch met het noodlot te spelen". Het lot had dezen man eens op haar weg gevoerd en nu zou hij voor goed in haar omgeving komen. Onduidelijke, niet te omschrijven gevoelens waren het, die haar „ja" d'eden zeggen. Van dit oogenblik af waren de inner lijke gevoelens van Dora een beetje uit hun evenwicht geraakt. Een oogenblik vreesde ze, dat Werner niet zou accep teeren, doch oom Kersten had zijn tele grafische toezegging reeds ontvangen. Toen werd de datum van zijn komst vastgesteld' en Dora begon de dagen te tellen,' die nog moesten verloopen, eer ze hem zou weerzien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1