MAANDAG 17 SEPTEMBER No 219 BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. 13) Tijd Voor Een Praatje. Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 1.3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. De Koningin heeft Zaterdag in audi ëntie ontvangen den heer Duffk, zaak gelastigde van Oostenrijk in Nederland en mevrouw Duffk, vergezeld van een deputatie der Oostenrijksehe kinderen, die tijdelijk bij Nederlandsche gezinnen verblijf houden. De heer Duffk bood zijn eerbiedige gelukwenschen aan en bedankte voor de gastvrijheid aan de kinderen ver leend. Daarna bood hij een brief aan van de kinderen uit Tyrol, die ook hier te lan de verblijf hebben gehouden, doch weer naar hun land teruggekeerd' zijn. De kinderen boden -bloemen aan en zegden eenige verzen op van een ge dicht, dat eveneens aan de Koningin werd aangeboden. De Oostenrijksehe kindertjes waren allen in het wit gekleed en hadden oranje sjerpen aan en de meisjes bo vendien oranjestrikken in het haar. Het bloemgeschenk besfond uit roode en witte rozen. Direct na deze audiëntie ontving de Koningin den heer Ambro de Adamocz, zaakgelastigde ad interim van Honga rije te 's-Gravenhage en mevrouw Am bro de Adamocz, met een deputatie der in Nederland' verblijf houdende kinde ren (6 van het Centraal Comité en 6 van het Roomsch Katholieke Huisves tingscomité) en twee Hongaarsche on derwijzeressen, die, zij. zoowel als de kinderen, zich in onze taal kunnen uit drukken. De Hongaarsche kindertjes waren al len gekleed in een schattig Hongaarsch nationaal costuumpje. Ook deze kinder tjes mochten een prachtige mand met bloemen aan de Koningin aanbieden. De bezuiniging bij het rijk. Volgens een bericht in het „Utr. D." heeft de ministerraad besloten tot ver laging van de salarissen der ministers met 20 De daartoe noodige maatregelen zul len volgens het blad binnenkort worden getroffen. In verband met het bovenstaande is wel van belang wat „de Standaard" in een driestar, getiteld „Het voorbeeld", schreef, nl. „Terecht is er in enkele bladen op gemerkt, dat zij, die harde maatregelen tot verlaging van salarissen moeten ne men, goed doen zelf het voorbeeld te geven. Zoo goed als over heel de lijn zijn de salarissen verhoogd. Het is noodig, zoo goed als over heel de lijn ook de verlaging te zoeken. Er worden allerlei tegenstrijdige din gen over de bezuiniging gezégd, maar dit verneemt met -overal. Dit is overeen komstig billijkheidsgevoel, dat vooral bij het moeten brengen van offers uiter aard zeer sterk spreekt. Ministers, led-en van Ged. Staten, VIERDE HOOFDSTUK. Heen en w-eer, altijd in dezelfde rich ting bewegen zich de deelen van een machine, waaraan de menschelijke feest een weg -heeft voorgeschreven, ommige deelen van dit vernuftig sa menstel worden echter gedwongen, een andere baan te beschrijven, dan de hoofd-onderdeelen. Doo-r schijven en hefboomen wordt een of ander onder deel genoodzaakt, in een ander tempo of in andere richting te .gaan. Een ge dwongen beweging noemt de werktuig kundige een zoo-danige inrichting, waarbij sommige deelen ingevolge dwang een andere baan beschrijven als het geheel. Dora had zich, voo-r zoover het haar mogelijk was, aan de hand van popu laire boeken vertrouwd gemaakt met de hoofdprincipes van de machine-leer. Zij- kende dus „de gedwongen 'bewe ging" nauwkeurig en wist wat daaron der werd verstaan. Ja, ook in haar -binnenste, in haar voelen en denken was iets gedwongens. Hare gedachten gingen ook in bepaalde oo-genblikken haar eigen weg, zelfs wanneer zij- .zulks niet wilde. Tante Schottelius had het duidelijk gezegd „Je vindt alles goed, wat die man doet." wethouders, die maatregelen tot sala risverlaging moeten treffen, zijn ver standig, als zij ook zichzelf in die ver laging betrekken. Voor de Kamerleden is er deze moeilijkheid, dat hun vergoeding in de Grondwet vastligt en er dus wijziging van de Grondwet, met al de moeilijkhe den daaraan verbonden, ontbinding enz. voor noodig zou zijn, de verlaging dwingend te maken. Wij vragen echter, of men niet vrij is een deel van zijn vergoeding terug te storten. Het wil ons voorkomen, dat zulke vrijwillige daad, zonder dat een nieuwe regeling daartoe dwingt, een uitnemenden indruk maken zou. Mis schien deden allen het niet, maar dat is een zaak, die zij zelf moeten weten. Er is dus niets, dat het langs heel de lijn in den weg staat." Het tractement van de ministers be draagt f 18000, terwijl de Tweede Ka merleden 5000 schadeloosstelling ge nieten. De voorzitter der Tweede Ka mer heeft daarboven nog 5000 toela ge. De Eerste Kamerleden genie-ten slechts een geringe vergoeding voor verblijfkosten. Reclame op belastingbiljetten. Op de vragen van den heer Ter Hall betreffende het plaatsen van adverten ties op de aanslagbiljetten der rijksin komsten-belasting, antwoordde de mi nister van financiën het volgende Het plaatsen van de -bedoelde adver tentie is eerst ter -kennis van het de partement van financiën -gekomen toen ■de voorbereiding er van in een verge vorderd stadium was. Met -het oog daarop heeft de ambtsvoorganger van den ondergeteekende goedgevonden, dat -die plaatsing voor ditmaal door ging, onder bepaling echter, dat adver tenties van belastingadviesbureaux in het vervolg niet meer op ambtelijke stukken betreffende de belastingen zou den worden opgenomen, en voorts, dat voor alle opneming van advertenties op -bedoelde stukken vooraf machtiging des ministers moet worden gevraagd. Nieuwe postzegels. In den loop van het jaar 1924 zullen, zooals de minister in de Eerste Kamer heeft toegezegd, alle bestaande Neder landsche postzegels wórden opgeheven en vervangen door nieuwe. Deze nieu we zegels zulien, wat betreft de zegels met cijfers, worden ontworpen door Chris Lebeau, terwijl prof. Jan Veth de zegels met de beeltenis van de Ko ningin zal teekenen. Vóórdat de ontwerpen der cijferze- gels zullen worden aanvaard, zullen zij w-ord-en onderworpen aan het oordeel van verschillende vereenigingen, groe pen, gezaghebbende personen en van de pers. Reglement op den Loodsdienst. Bij Kon. besluit d.d. 10 September is gewijzigd het Bijzondere Reglement op den loodsdienst in het He district, waardoor de loodsstandplaats Vlieland als zoodanig is opgeheven en met in gang van 1 November a.s. de stand plaatsen zullen zijn Terschelling en Harlingen, -benevens de nadere aanwij zingen van standplaatsen der ontvan gers van loodsgelden, van het materi eel -en personeel voor den zee- en bin- nenloodsdienst en hun werkzaamheden. Congres openbare volksgezondheid. De leden van het Congres voor Open bare Volksgezondheid zijn Zaterdag te Amsterdam ten stadhuize officieel ont vangen. De burgemeester heette hen Geheimraad Kersten zeide altijd Tante Schottelius zegt maar wat, die kijkt niet verder dan haar neus lang is. Echter kende hij die vrouw niet vol doende zij was ook boosaardig en een intrigante. Zij had het grootste deel van -h-aar leven in een kleinen burger kring doorgebracht en was de weduwe van een controleur van de belastingen. Zij was -heerschziichtig, maar had- nim mer de gelegenheid gehad, deze nei ging -bot te vieren. Daar werd zij op eens gezelschapsdame van Dora Buch- wald en kwam zoodoende in een om geving en in verhoudingen, die zij vroeger in het geheel niet had kunnen droomen. Dora Buchwald was inder daad zooiets als een koningin in het kllein men maakte zich werkelijk aan geen overdrijving schuldig, wanneer men haar daarmede vergeleek. Duizenden arbeiders en hondeiden beambten waren ondergeschikt aan haar, honderden industrieelen en even eens honde-rden zakenmenschen ver dienden geld aan haar en waren der halve geneigd, zich naar haar te rich ten. Maar ook zij, die niet in boven genoemde -betrekking tot -haar stonden, bogen zich voor haar geld. Haar ver mogen was grootendeels vastgelegd in haar mijnen en fabrieken en 'bedroeg meer dan twintig milUoen. Zelfs op het gemeentebestuur oefende dit vermogen, de mijnen en fabrieken en dus Dora Buohwalld zelf grooten invloed uit. En nu fungeerde mevrouw Schotte lius in zekeren zin als „Koningin-Moe welkom en zeide, dat de congressen voor de volksgezondheid met groote -belangstelling door de overheid worden gevolgd'. Wanneer de gezondheidstoestand te Amsterdam uitstekend is, dan is dit, zeid'e de burgemeester, vooral te dan ken aan den tegenwoordigen voorzitter van het Congres, die zulke zegenrijke maatregelen nam. De voorzitter van het Congres, dr. H. Josephus Jitta, was dankbaar, in Amsterdam te wórden ontvangen door •het gemeentebestuur. Amsterdam laat op het gebied van Volksgezondheid zooveel nieuws en goeds zien, dat het aan de spits staat der gemeenten wat betreft de maatregelen, die voor de Volksgezondheid genomen worden. ■Na den burgemeester bedankt te heb ben voor d-e ontvangst, -bleven de Con gresleden eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl er thee werd geserveerd. Faillissementen in Nederland, Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co,'s Bureaux voor den Han del zijn over -de afgeloopen week, ein digende 14 September in Nederland uit gesproken 94 faillissementen tegen 77 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 14 Septem ber 2842 faillissementen tegenover 2093 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Scheepsbouw. Zaterdagmiddag is van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam te water gelaten het dubbel- schroef passagiersschip „Plancius", in aanbouw voor rekening van de Ko ninklijke Paketvaart-Maatschappij. Dit schip, dat het grootste zal zijn van de vloot der Koninklijke Paketvaart-Mij„ heeft bij een diepgang van 19 voet een waterverplaatsing van 8500 ton. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw E. CornelissenGoed koop, echtgenoote van den ontwerper van het schip. Op de vrijgekomen helling zal de kiel gelegd worden van een 13000-tons olie-tankschip voor buitenlan-dsche re kening. De installatie van den burgemeester van Rotterdam. Zaterdagmorgen' is in een buitenge wone zitting van den gemeenteraad van Rotterdam de nieuwe burgemeester, mr. dr. J. Wijtema, als voorzitter van den Raad geïnstalleerd. Wethouder Van der Hoeven- heeft, na opening der vergadering, den burge meester toegesproken. De spreker begon met mr. S. J. L. van Aalten hulde te brengen voor de uit stekende wijze, waarop hij na het heen gaan van mr. Zimmerman het burge meestersambt heeft waargenomen, waarna hij ook zijn waardeering uit sprak voor de wijze, waarop de heer De Meester deze taak in Augustus heeft vervuld. Daarna gaf mr. Van der Hoeven uiting aan de ingenomenheid van den Raad. dat mr. Wijtema, die als burge meester van Dordrecht blijk had gege ven van zijn kennis en voortvarendheid, tot hoofd der gemeente Rotterdam was aangewezen. De spreker verheelde niet, dat de nieuwe titularis in moeilijke da gen zijn ambt aanvaardt de ont- werp-begrooting voor 1924 levert hem daartoe liet duidelijkste bewijs. Hij stelde daartegenover, dat de burge meester zich bij de vervulling van zijn der". Ook voor haar boog zich de we reld, hetgeen de ijdele, heerschzuchtige vrouw in hooge mate streelde. De kleine zorgen des levens waren van haar weggevallen. Financieele moeilijk heden bezwaarden haar niet meer, zoo als vroeger. Dit alles zou echter met één slag veranderen, wanneer Dora trouwde. Dan zou deze geen gezelschapsdame meer noodig hebben en zou mevrouw Schottelius weer tot haar vroegere nie tigheid terugzinken. In haar kleine ge boorteplaats, ergens in midden- Dvtitschland gelegen, kon zij zich dan terugtrekken en hoewel D.ora haar na tuurlijk een behoorlijk jaargeld zou ge ven, zou toch haar toekomstig leven in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met het tegenwoordige. Imponeeren kon de weduwe van den belasting-controleur dan niemand meer, zelfs al zou ze dan over het noodige geld -beschikken de eenige heerschap pij, die ze in dat geval nog voeren kon, zou zich niet verder uitstrekken dan tot haar dienstmeisje. Mevrouw Schottelius had dus alle reden, om een huwelijk van Dora Buch wald tegen te werken en in het ergste geval deze ongewenschte ge-beurtenis zoolang mogelijk te verschuiven. Tot dusverre had zij nog weinig vrees in die -richting behoeven te koes teren. De eerste gevaarlijke persoon, die op haar weg verscheen, was Wer ner Spalding. Hij was de eerste man, waarvoor Dora zich levendig had geïn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN In een gezin, waar RINSO gebruikt wordt, blii__ altijd tijd genoeg over. A! het lastige, urenlange wrijven en stampen van het goed is overbodig geworden. Alles wat men te doen heeft is s avonds vijf minuten te besteden om het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RINSO doet 's nachts het werk dat U vroeger op wasthdag deed. Des morgens behoeft het goed alleen maar uitgespoeld te worden. DE LEVER'S 2 1 MAATSCHAPPIJ, IVLAARDINQBN. taak verzekerd kan houden van den burgerzin en den lust tot samen-werking zoowel bij de burgerij als bij de amb tenaren en hij- verzekerde, dat hij ook mocht rekenen oo den steun van den Raad, ondanks, alle uersrhil van rich ting, waar het geldt het welzijn van de stad te bevorderen. Met de beste wen- schen voor den arbeid van den nieu wen titularis verzocht hij dezen den voorzitterszetel te willen innemen. De burgemeester aanvaardde nu het voorzittersambt met een rede, waarin hij, na aan H. M. dank gebracht te heb ben voor zijn benoeming, hulde bracht aan de wethouders, die het burgemees terschap hadden waargenomen. Met schroom aanvaardde hij de taak, door mr. Zimmerman zoo uitnemend vervuld, een taak waarvan hij de zwaarte ten volle erkende vooral in deze moeilijke dagen van crisis. Maar hij nam haar op zich met het vertrouwen, dat ook deze crisis eenmaal en einde moet ne men en in de overtuiging, dat zij met noesten arbeid is te boven te komen. Een program wilde spr. niet geven, slechts beloofde hij, dat bij zijn werk slechts het welzijn der gemeente hem voor de oogen zal staan. Meeningsver- schillen tusschen hem en den Raad zul len .niet uitblijven, doch anderer mee ning zal hij ernstig aanhooren en on derzoeken. Aan de wethouders zegde hij toe, dat zij mogen rekenen op een streven zij nerzijds tot goede samenwerking. teresseerd ze had zelfs geprobeerd, hem uit het -hoofd te teekenen. In held haftige houding had ze hem aan schouwd, een houding die oo-k tante zelf had geïmponeerd; mevrouw Schot telius wist maar al te goed, hoe eens die vluchtige indruk bij Dora was blij ven hangen. Het feit, dat Dora er in had toegestemd, Spalding in dienst te nemen, verried duidelijk, hoe groote be langstelling altijd nog in haar levendig was. Wanneer mevrouw Schottelius zich niet krachtdadig te weer stelde, zou ze -binnen een paar maanden het veld moe ten ruimen en tengevolge van Dora's huwelijk naar haar geboorteplaats te rug moeten keeren. Het was dus haar hoogste eigenbelang, dit huwelijk zoo mogelijk te verhinderen. Er kwam echter nog iets anders bij, waarom mevrouw Schottelius hatelijk gestemd was jegens haar nicht. Mevrouw Schottelius had een zoon, een onschuldige, goedmoedige dorps dominee en natuurlijk had ze er aan gedacht, hoe practisch en aardig het zou zijn, als Dora haar neef, den domi nee trouwde. Het groote vermogen zou dan in de familie blijven en, mocht haar zoon al niet in staat zijn, de Buchwald- werken te besturen, dan zou hem toch het vermogen ten goede komen, ais er een naamlooze vennootschap van ge maakt werd-, Mevr-ouw Schottelius had al weieens voorzichtig toespelingen gemaakt op een eventueel huwelijk met haar zoon, VLISSINGEN, 17 SEPTEMBER. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op de cour van gelukwenschen welke Zaterdag ten paleize te 's-Gravenhage werd gehouden, verscheen o.a. het ge westelijk bestuur van Zeeland, onder presidium van den Commissaris der Koningin, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de rijkswaterstaat in Zeeland en de inspectie van het lager onderwijs te Middel-burg. Zondagochtendconcert. Wij schrijven met voordacht -boven dit verslagje Zomerochtendconcert, en niet gewijde muziek, in de eerste plaats omdat we dit ook boven de aankondi ging in ons nummer van Vrijdag heb ben staan, maar in de tweede plaats, omdat we dan niet behoeven te zeg gen dit of dat nummer -kon evengoed bp een concert in de tent -op den boule vard Evertsen worden gespeeld, zooals ditmaal gebeurd is met „Koning Hein- richs Aufruf und Gebet aus Lohengrim' Wel kwamen gisteren eenige nummers meer op het programma voor, die naar onze meening in het kader van gewijde muziek vallen. Van deze nummers noe men we bijv. -behalve de Psalmen en gezangen, hef fraai uitgevoerde „Oud Nederlandsch Dankgebed", dat statig en in zijn laatste herhaling krachtig doch deze vage aanduidingen waren al voldoende geweest, Do-ra in het harnas te jagen. Èen onaangename scène, de eerste, die mevrouw Schottelius met Dora had, was het gevolg en haar nicht verklaarde kort en bondig dat, wan neer ze nog eens over deze dwaze hu welijksplannen begon, ze het huis kon verlaten. Dat zou mevrouw Schottelius natuurlijk niet graag willen, want de voordeelen die voor haar en indirect ook voor haar zoon, aan het blijven verbonden waren, waren te groot. Maar zij was verbitterd over Dora en haar hoogmoed. Was.haar zoon niet goed genoeg voor haar, was hij dan niet een gestudeerd man, in aanzien bij wie hem kenden Wat was Dora's vader ge weest Een onvolledig ontwikkeld technicus, die door samenloop van gun stige omstandigheden en door de ge weldige ontwikkeling der industrie zijn reusachtig vermogen verworven had. Op wien wachtte Dora dan toch Op een prins? Misschien hoopte tante Schottelius -dat Dora, wanneer alle andere huwe lijksplannen afsprongen, tenslotte toch nog haar zoon zou nemen, om maar getrouwd te zijn. Zij- zou dan wel zor gen, dat die plannen niet gelukten. Zij haatte alle pretendenten niet alleen dus, omdat zij haar betrekking zou verlie zen, doch ook, omdat ze in iederen man een roover zag, die haar zoon het ver mogen van Dora ontnemen wilde. (Wordt verv-olgd).

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1