(KER svleGSch ESUEEX ZATERDAG 15 SEPTEMBER I N G. AAN DEN ARBEID COOP IHWAREN n Varkens. No 218 enst anbiedingen staanvraqen istbode lepaatschappij van iimvaait BINNENLAND Stads= en Provincienieuws FQON No. 102 nd f 0.80 - 0.70 - 0.50 - 0.50 RSTSOORTEN, dstoffen. anders dan van VUSSIINCSCHE COURANT VlissingscheWeg ELING. DELBURG, Groote 9. 9 30, 10.—, 3.30, 4.—, 4.30, iingen* 10 min. na oosje Buskenstraat,. 10.-, 10.30, 11.—, -, 5.15*, 6.—, 6.30, 10 min. na ver- alve des n.m 1. ).20, retour f0.35. 10. 3. >f omgekeerd f 1.75. perkt aantal week m. eerste afrit van tanbevelend, OONACKERS, 282, Middelburg. STE ADRES tren als gestoomde estoomde Poonen, ling en Gerookte lm is bij - OUDE MARKT. fresGroenewoud: lis) een net aankomend eau „Vliss. Courant" liddelb. - Rotterdam tgelegen plaatsen. /AN PASSAGIERS REN EN VEE. tber MUI. v.m. nm 8 8 T. Roti t.ü. ttur 8 8 ties te bekomen Ï.V. Traxsport- en Exp Lrven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. 'OSTERHOUT, Tel. 822. BUITENHEK, Tel. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S cent. advertentieprijs. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij "contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer *26 cent. Sinds korten tijd is op onze inrichtin gen van lager en hooger onderwijs de arbeid hervat en het winterwerk be gonnen. Straks volgen alom in den lande ook de universiteiten het voor beeld, en al wat nog jong is in ons va derland heeft studieboek en leermateri aal wede.r ter hand genomen om zich ernstig verder voort te bereiden voor de taak, welke, zijn de jongeren van thans eenmaal volwassen, hen in de maatschappij wacht. Die taak, we be hoeven er niet aan te twijfelen, zal een moeilijke en in veel opzichten zware en verantwoordelijke zijn. Niet dat het •geslacht, dat nu rijp en toegerust, zijn ernstig maatsdhappijk werk vervult, in den opgang des levens zich minder heeft ingespannen dan de huidige gene ratie doet en moet doen, maar hoezeer zijn in die spanne tijds van een men- schenleeftijd, de eischen allerwege en op allerlei gebied aanzienlijk vermeer derd in aantal, en toegenomen in om vang Wie de moeite neemt de ver schillende leerplannen van toen, toch nog zoo heel lang niet geleden, te ver gelijken met de lesroosters en het leer- program van nu, zal een uitroep van verbazing en allicht ook van verwon dering niet weerhouden kunnen. Ook van bewondering allicht voor het be vattingsvermogen, welke thans van de jongere en rijpere scholieren en studee- rende jeugd vereischt, of voor het nvnst verondersteld wordt. Het spreekt van zeff, dat die uitbrei ding van de basis en opbouw van ons nationaal onderwijs, welke in de laatste kwarteeuw tot stand kwam, niet maar zoo een uitvinding van meer of minder gezaghebbende autoriteiten op paeda- gogisch gebied is geweest. Wel hebben dezen uit den aard der zaak aan de uitvoering van een en ander hun inzicht en krachten gewijd, maar de oorzaak dier steeds toenemende eischen op on derwijsgebied, lag en ligt dieper. De maatschappij zelve toch, die gestaag en onverminderd voortschrijdt langs den weg eener aan alle zijden zich uitzet tende ontplooiing en ontwikkeling, dwingt gesiach-t na geslacht tot een steeds zwaardere uitrusting, tot een immer vollediger bewapening van den menschelijken geest in den moeilijker en moeilijker wordenden strijd om het bestaan. Die gang van zaken is niet tegen te .houden, zijn vaart valt niet te beteugelen, en vergt de inspanning van onze uiterste krachten, het gansche le ven door. En wie daarmede het vroeg- tijdigst aanvangt, hem of haar zal het doel zopveel te eerder, zooveel te ge- reeder ook, onder het zoo lang en zoo vurig verlangde bereik kunnen vallen. Maar reeds in de verre oudheid gold als onomstootelijke waarheid, dat de boog niet altijd gespannen kan, noch mag zijn Arcum non semper tendit Apoi-lo. Om onze taak, welke deze ook zij, in het groote raderwerk der maat schappij naar behooren en met de beste krachten te vervullen, dient een onder breking, een rustpoos, een terzijdestel ling voor korteren of langeren tijd niet te ontbreken. Lichaam en geest stellen ook bij den besten wi), hun onontkoom bare eischen van aanvulling en herstel, van vernieuwing en herneming. Deze eischen van ontspanning zijn, zouden we zeggen, evenredig aan die andere eischen van inspanning, en aldus zien we, mej de toeneming der laatsten ook een vermeerdering der eerste gelijken tred: houden. Immers, wie een vergelij king maakt, tusschen de wijze en den aard waarop thans die rustpoozen tus schen den arbeid in, door tienduizenden en tienduizenden alom worden benut, met wat vroeiger gewoonte was, zal een groot verschil opmerken. Ook dit jaar, ofschoon de omstandigheden voor velen waarlijk niet rooskleurig waren, heeft jong en oud de behoefte gevoeld en zooveel mogelijk aan die behoefte vol daan. om den vacantietijd. hetzij kort of lang, tot een tijd van algeheele verpoo- zin-g, tot genoegen en tot afleiding te doen strekken. Meer dan ooit. zijn bij ontelbare drommen, jongeren en oude ren de grenzen over gestoken, of heb ben zich verder of dichter bij huis de weelde van een zorge-toozen tijd ge gund. En al wie het goed en ernstig met land en linden meent, kan en mag dat alles met voldoening en instemming aanschouwd en begroet hebben. Want in eiken welbesteden vacantietijd ligt de eerste voorwaarde opgesloten tot een vruohtbarer hervatting van de taak, die ons wacht. En naar mate de ont spanning volkomener, de verpoozing aangenamer, de voldoening grooter is geweest, naar die mate zal het tijdstip der wederopneming van den arbeid ons flinker en blijmoediger bereid vinden Dat tijdstip is thans daar en overal in den lande is de normale gang van za ken hervat. Voor d"e deuren onzer schollen schaart zich in de frissche mor genherfstlucht de onstuimige jeugd bij een om straks op de banken het nog wat onwillig lichaam en den nog wat weerbarsti-gen geest tot stilte en aan dacht te dwingen de oudere leerlingen van de grootere instellingen verhalen elkander de genoten wederwaardighe den uit den zaligen jongsten tijd. Ook hun willende aandachtigheid wordt in de eerste dagen op een ietwat zware proef gesteld in de kalme, stille lokalen, zoo gansch verschillend van het vrije, luidruchtige ieven, dat zij eenige weken lang genoten hebben. De collegezalen der hoogescholen gaan straks open, en opnieuw, versterkt en verkwikt, hervat Neeriandsch- jongelingsschap de studie der de wereld der menschen en dingen doorvoirschende, doorgrondende we tenschappen. En ook de mannen van zaken, van de balie en den kansel, ambtenaar en koopman, industrieel en geleerde, werkgever en werknemer, kortom allen, die zich in den nu wel haast voorbijen zomertijd een pooze der verkwikking hebben kunnen gun nen, zij, allen nemen gereedschap of boek, werktuig of pen weder ter hand' om met blijmoedigen ernst, voor zich, de zijnen en de maatschappij, den ar beid te hervatten, een taak, groot of klein, omvattend of beperkt, al naar de mate van de gaven en krachten hun geschonken, maar in elk geval, afzon derlijk en tezamen, van noodzakelijk en daarom groot belang ten opzichte van het geheel eener geordende samen leving. Herfstmaand kondigt reeds den ko menden wintertijd aan, een tijd in de huidige omstandigheden wei zeer van zorgen zwaar, van dreigementen zwan ger. Daarom luidt het nu ook dringen der dan ooit, voor allen Aan den arbeid Sluiting Kamerzitting. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal werd hedenmiddag te drie uur gesloten. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft zich begeven naar de vergadering der Staten-Gene- raal en heeft in een vereenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin gesloten. De salarissen der Tweede Kamerleden. Naar „de Maasbode" verneemt, be staat bij den voorzitter der Tweede Kamer het voornemen, om ais de re geering zal komen met voorstellen tot verlaging der ambtenaarssalarissen, aan de Kamerleden een voorstel te doen vrijwillig hun salaris met een zeker percentage te verlagen. De bedoeling van dit voorstel is, om een grondwetsherziening te voorkomen. De postchèque- en girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst heeft aan het personeel, werkzaam bij dien dienst, de volgende circulaire gericht ln de eerste dagen na de invoering van de centralisatie van den dienst is, vermoedelijk uit gemis aan bekendheid met den loop van zaken, door een deel van bij 'het bestuur werkzaam gesteld personeel niet immer met die nauwkeu righeid en toewijding gewerkt als voor een goeden loop van zaken wenschelijk, ja noodig was. Vertrouwd wordt, dat fouten en mis vattingen, welke toen zijn gemaakt, niet meer zullen voorkomen, zoodat zeer spoedig een normale loop van, zaken zal intreden. Dit is dringend noodig, omdat groote publieke belangen bij een regelmatigen loop van zaken betrokken zijn. Aan het personeel, dat de centralisa tie, heeft helpen voorbereiden en aan al len, die na 24 Augustus zoo buitenge wone toewijding hebben betoond, wordt gaarne verzekerd, dat die medewer king en inspanning op zeer hoogen, prijs worden gesteld. Postchèque- en girodienst. De Kamer van Koophandel te Leeu warden heeft besloten de directie van den postchèquer en girodienst per tele gram te vragén wanneer de dienst weer zal functioneeren zobals het behoort. De ontvanger der registratie te Ze venbergen kreeg na 12 dagen een afre kening van zijn giro-rekening. Het saldo was niet minder dan 30.000 te hoog. Het nummer der rekening was als een geldbedrag bij het saldo getrokken! De malaise te Rotterdam. Over Augustus 1923 bracht de belas ting op de publieke vermakelijkheden te "Rotterdam op 59.567, tegen f 73.712 over Augustus 1922. Het havengeld voor de zeevaartuigen bracht de afge- loopen maand op ƒ258.000 tegen het vorige jaar 293.000. Het marktgeld op de veemarkt bedroeg de vorige maand ƒ8.265 tegen dezelfde maand in het vorige jaar 11.141. j Het politieschandaa] te Batavia. Het bo-ek-onderzoek heeft uitgewezen dat de gearresteerde hoofdcommissaris van politie te Batavia, Van Rossen, vóór 1922 aan achtergehouden tracte- menten 163.000 verduisterde en daar na aan hetzelfde hedrag nog eens 100.000. VLISSINGEN, 15 SEPTEMBER Het regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin. Het college van Burg. en Weth. dezer gemeente met den secretaris, waren op de heden door H. M. de Koningin, ten paleize te 's-Gravenhage, gehouden cour var. gewenscben tegenwoordig. Het gemeentebestmjr van Middelburg was daar ook tegenwoordig en heeft de burgemeester aan H. M. de Konin gin persoonlijk het navolgende adres van hulde aangeboden^ Mevrouw, In deze dagen, nu aiom in den lande het feit wordt herdacht, dat Uwe Ma jesteit vóór 25 jaren de regeering over het Rijk der Nederlanden heeft aan vaard, is het voor ons een diepgevoelde behoefte tegenover U te betuigen van de dankbaarheid, die ook ons vervult, terugziende op alle goeds, dat uwe re geering in de verstreken 25 jaren voor ons geheele Vaderland gebracht heeft. Wij achten ons gélukkig, dat de eeuwenoude banden tusschen het Huis van Oranje en Nederland tijdens Uwer Majesteits regeering hechter en sterker zijn geworden, en geven Haar de ver zekering van de liefde en gehechtheid aan Haar en Haar Huis, ook van de stad onzer inwoning. Als Bestuur van de hoofdplaats van Zeeland moge het ons vergund zijn in het bijzonder te gedenken de warme be langstelling, die Uwe Majesteit, zoowel in tijden van voorspoed als van tegen spoed, getoond heeft voor het wel en wee van ons gewest en onze stad. Schenke God Uwe Majesteit nog een lange en voorspoedige regeering, waarbij het Haar gegeven moge zijn zich te verheugen in het geluk van Haar Volk Kortsluiting. Tengevolge van kortsluiting is he denmorgen de levering van electrischen stroom van kwart voor tien tot half elf onderbroken geweest. Voor ons -bedrijf was deze storing op den Zaterdag een groot ongerief, daar met den beperkten werktijd op dien dag een storing zeer belemmerend werkt. De Engelsche ingenieurs in ons land. Aan het Engelsche blad „Shipbuil ding and Shipping record" ontleenen wiji het volgende over het bezoek der Engelsche scheepsbouwkundige inge nieurs aan ons land Het gezelschap, dat van Folkestone naar Vlissingen vertrok op Zaterdag 1 September, telde ongeveer 180 perso nen, en van het begin af voelden wij de gasten te zijn van onze Nederlandsche collegas. Het is inderdaad moelijk een juiste beschrijving te geven van de edelmoedigheid der Nederlandsche gastvrijheid. Zij, die Nederland en zijn inwoners kennen, zullen zich een idee kunnen vormen van de goede zorgen, waarmede onze kleinste wenschen voorkomen en zeker vervuld- werden. Wij betraden den Nedenlandschen bo dem, toen wij, den speciaien trein ver lieten, die ons van Londen naar Folke stone bracht. De directeuren van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" hadden alle maatregelen genomen om ons het makkelijk te maken, en nauwe lijks waren wij Foreland gepasseerd of het eerste deel van het talrijke gezel schap nam plaats aan de lunch, als gasten van de maatschappij. Dank zij de bewonderenswaardige en moeitevolle wijze,waar,op de ontvangst commissie de voorbereidende schikkin gen had getroffen, had men geen zorg voor de bagage, die zijn eigen plaats aan boord scheen te vinden en automa tisch naar de respectievelijke hotels te Vlissingen scheen te worden overge bracht. Bij aankomst te Vlissingen werden wij begroet met het Engelsche volks lied, gespeeld door het muziekkorps van den plaatse-lijken padvinderstroep, en kinderen in het schilderachtige Zeeuwsche costuum, boden bloemi ui- kers aan de dames aan bij het verlaten van de boot. Vlissingen' is geen groote stad en de huisvesting van zooveel bezoekers bracht het ontvang-comité in moeilijk heden een gelukkige oplossing werd gevonden door het beschikbaar stellen van uitstekende slaapgelegenheid aan boord van de „Mecklenburg", die ons had overgehaald. Nauwelijks hadden de gasten tijd gehad de ligging van hun hotels na te gaan, of zij zaten aan den gemeen- schappelijken maaltijd in het Badhotel, aangeboden door de ontvangst-com missie. De gastheer van dezen avond was dr. A. G. Kröiler, voorzitter van het Nationaal Comité voor het Scheep vaartkundig Instituut en Museum en een van de vice-voorzitters van de ontvangst-commissie. Voor den Zondag was een rit met autobussen rond het -eiland Walcheren voorbereid, en werden -bezoeken, ge bracht aan de historische plaatsen Mid delburg, Veere en Domburg (het blad zet Domburg). In laatstgenoemde plaats werden de leden door de ont vangstcommissie genioodi-gd aan een lunch, waarna de bezoekers werden onthaald op den uitstekenden zang van het Zuid-Bevelandsche koor. Het blad vervolgt dan met een ver slag van de vergadering van Maandag morgen. Dit alles komt voor in het nummer van 6 September, waarin wij ook aantroffen een portret van den voorzitter van de „Institution of Naval Architects", dan hertog van Northum berland en een goed geslaagde kiek, genomen tijdens de uitvoering door het Zuid-Bevelandsche a capella-koor voor het Badhotel te Domburg. ln het nummer van 13 September koinen 17 kieken voor van de reis naar Nederland, waaronder een van enkele der .gasten tusschen, Dombursgche schoonen en een van het komen der -bezoekers op ;het terrein van „de Schei- de" alhier. Op een derde ziet men een paar deelnemers aan den tocht wande len- op dat terrein juist onder het in aanbouw zijnde stoomschip „Slamat". Een vierde kiek geeft een groep reizi gers aan boord van de „Prinses Julia na, waarmede velen als gasten van de „Zeeland" de thuisreis maakten. Uit het in dit nummer vervolgde verslag blijkt o.a. dat aan het officieele diner in het Kurhaus te Scheveningen ook aanzaten de directeuren van de „Zeeland" en „de Schelde". De hertog van Northumber land verzekerde tijdens het diner, dat deze „meeting" de best geslaagde in het buitenland is, dank zij de goede voorbereiding. Alhambra-theater. De groote drukte welke overal bij de jubileumfeesten heeft geheerscht, kan men thans in vele -bioscoop-theaters na tuurgetrouw op het doek zien gebracht. Men heeft dan geen last van gedrang of behoeft niet bevreesd te zijn op de teenen getrapt 'e worden, want men zit zoo gemakkelijk mogelijk en de rol prent toovert hét werkelijk gebeuren voor oogen. Het Alhambra-theater is er thans al zeer vlug bij geweest. De feesten te Amsterdam werden de vorige week reeds vertoond en thans komen op het programma voor de feesten te dezer stede en Middelburg. De films zijn zeer scherp en de beel den zoo duidelijk mogelijk. Wij kunnen dan ook gerust aanraden eens een kijkje te -gaan nemen. Het bijprogramma is ook zeer goed verzorgd. In de week van 8 tot en met 14 Sep tember werden hier 2345 zeebaden ge nomen, waarvan in het gewone bad 695 door dames en 1048 door -heeren en in het volksbad resp. 206 en 396. De hoogste temperatuur van de lucht was 78 graden en de gemiddelde tem peratuur van het water 64 graden. Federatie-vergadering. Gisterenavond trad in „Diligentia" voor een belangstellend gehoor in- een Vergadering, uitgeschreven door de Vlissingsche Federatie van Transport arbeiders, als spreker op de heer C. Sormani. Spreker behandelde de ver schillende kwesties, welke van belang zijn voor de arbeiders, werkzaam bij- de maatschapoij „Zeeland?', o.a. de over- werkkwestie, het termijn van ziekengeld en de pensioenactie, in een gloedvolle rede besprak de heer- Sormani ach tereenvolgens deze zaken, en de wen- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. schen die door de Federatie te dien op zichte worden naar voren gebracht. Spr. wektp ten slotte op, tot krachtige orga nisatie en trouw blijven aan de Federa tie, omdat daardoor alleen verslechte ringen kunnen worden tegengegaan. Luxor-Theater. Gisteren was bij de eerste vertooning van Camilla (Margaretha Gauthier) van den bekenden schrijver Alexander Dumas, het Luxor-theater overvol be zet. Het is dan ook een film, welke zeer aandoefilijik en meesleepend is. Vooral noemen wij het spel van Margarethe Gauthier, bijgenaamd De Vrouw met de Camella's". Ook het andere hoofdnummer „Een Carnavalsnacht", dat echter alleen in de avondvoorstellingen wordt vertoond, is wat regie en scène betreft, een prachtfilm. Het programma is echter zoo uitge breid, dat de voorstelling welke om 8 uu-r begon, eerst om kwart voor twaalf wa-s geëindigde Tegen de Vlootwet. Voor het anti-vlootwet-comité zal Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, in het Concertgebouw aan de Emmastraat als spreker optreden de heer Jo Meijer uit 's-Gravenhage, met het onderwerp „Het verderfelijke Vlootwet-ontwerp". Voor het examen ais machinist, diplo ma A, is geslaagd de heer M. Ro-mijn, leerling van de De Ruyterschool. Naar wij vernemen, bereidt de afdee- ling Vlissingen van- het Algemeen Ne- derlandsch Verbond- een propaganda- avond voor, waarin de heer K. E. Oudendijk, voorzitter van de afdeeling 's-Gravenhage, het woord zal voeren. Reeds hebben een tweetal zeer bekende dames-so-listen te dezer stede haar wei- willende medewerking toegezegd. De jubileumfeesten te Goes. De jubileumfeesten zijn gisteren te Goes -besloten met een historischen op tocht, voorstellende den intocht van Prins Willem III, den lateren -koning stadhouder, in Middelburg in 1668. Des avonds was er vuurwerk op de Groote Markt. Duizenden belangstel lenden uit geheel Zeeland waren in Goes samengekomen. Donderdagnacht is tP Aardenburg een groote landbouwschuur van Desmet afgebrand. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk hooibroei. Eenige paarden, en het vee werden gered. Vijf varkens kwamen in de vlammen om. SOUBURG. Mandoline-Vereeniging Apollo". Zooals onze lezers zullen weten is 6 November 1922 te Souburg bovenge noemde vereeniging opgericht met 24 leden. De belangstelling voor deze ver eeniging bleek reeds direct bijzonder groot. Binnen twee maanden had de secretaris 60 donateurs geboekt, onder wie de burgemeester van Souburg, de heer P. S. Buteux en vele notabelen. Het bestuur trad in overleg met dat van de mandotine-vereenig-ing „Apoll-o" te Vlissingen, directeur de heer P. C. Oorschot, met het gevolg dat deze ver eeniging ten bate van haar zusterver- eeniging een concert gaf te Souburg. Dit concert was zeer -druk bezocht én was een flinke propaganda voor de mooie mandoline- en guitaarmuziek. Reeds kwam bij hef bestuur van ver schillende kanten het verzoek, een nieu wen cursus te organiseeren-. Het bestuur trad in overleg met den directeur, en -wrd besloten in het najaar een nieuwen cursus aan te vangen. Onder leiding van den directeur, den heer P. C. Oorschot, zai begin October a.s. een cursus aanvangen voor mando line- en mandolaspel, alsmede voor luit en guitaarspel. Van de eerste -beginse len af, zullen de deelnemers worden onderricht in muziekleer en de bespe ling van bovengenoemde instrumenten. Zij die zich aanmelden worden lid der vereeniging en betalen geen lesgeld, maar een wekelijksche contributie van 35 cents, waaruit de kosten voor onder wijs, zaalhuur en aanschaffen muziek enz. moeten worden bestreden. Als men bedenkt dat voor privé-lessen 1 tot 1.50 per uur wordt -betaald, moet men een wekelijksche uitgave van 35 cent wel ais zeer laag aanmerken. Niet alleen volwassenen, maar ook jongens en meisjes vanaf 12 jaar kun nen lid worden en het is juist om deze reden dat we hier even speciaal het woord richten tot ouders en voogden van deze jeugdige menschen. A-I onze instrumenten zijn geschikt om bij goede bespeling in den huiselij-ken kring een prettigen geest te scheppen en .te.on-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1