DONDERDAG 13 SEPTEMBER GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. I0). No 216 1923— VÜSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- mementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. yan 4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe-f dale prijzen. Reclames 52 cent per -regel ïtóenstaarrfeïedingen en clienstaanwagen van 15 regels 6b centiedere regel meer 43 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. PROVINCIAAL ZEEUWSCH HULDEBLIJK. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare .kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zee land, Eere-Voorzitter van het Algemeen Comité, -een schrijven js ontvangen van H. M. de Koningin der Nederlanden, waarbij wordt opgedragen, aan allen, die hebben medegewerkt tot de tot standkoming van het huldeblijk dei- Zeeuwen, bij gelegenheid van Hoogst- derzelfver 25-jarig regeerings-jubileum, Haren diepgevoelden dank te betuigen voor deze hulde. Vlissingen, 13 September 1923. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen. brengt ter openbare kennis ingevolge artikel 44 tweede lid, derde volzin van liet Dienst plichtbesluit, dat door den Minister van Oorlog van den Dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap en zulks met in gang van 1 November 1923 voor één jaar de ingeschrevene voor den Dienstplicht lichting 1923 dezer gemeente AR1E, CRACAU. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen, bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen, of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie, dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door ding van het verzoekschrift. Vlissingen, 11 September 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het zilveren jubileum van H. M. de Koningin, Het „iHbld. v. Antwerpen" bevat een artikel onder het opschrift „Bij een zilveren Kroningsfeest". Uit het artikel van het Antwerpsche katholieke blad zuilen wij het slot over nemen Nederland mag ook gedurende deze laatste periode van een kwarteeuw, vooral in de twee laatste lustra, fier zijn op een herleving van geloof en gods dienst, hij weze katholiek of profes- tantsch. Nederland heeft begrepen, dat bij gebrek aan xhristen-geloovigheid alle grondslagen van staatsorde en maat schappelijke veiligheid worden onder mijnd. Onbekommerd voor den spotlach eener ongodsdienstige schijn-weten- schap, geeft Nederland kloekmoedig aan de volken het voorbeeld van de „Het een of het ander - óf zij moet maar alle aanspraken op huiselijk geluk opgeven, óf zij' doet nogeens een on- doordachlen, vertwijfelden stap en trouwt met een schurk, die haar onge lukkig maakt. Waarlijk, ze verdient een beter iot. Wat kan haar gezichtje won derlijk ophelderen, als ze lacht En ook de harde leerschool van het verdriet heeft ze doorkropen des te meer recht heeft ze op geluk." Deze gedachten spon Werner nog verder uit, toen hij 's avonds thuis rog een sigaar rookte en een boek door bladerde. Den Zondagavond gebruikte hij bij voorkeur, om allerlei nieuws op literair gebied- eens in te zien en zoodoende eemgszins bij te blijven. De Maandag bracht een verrassing, toen Werner; stipt om acht uur zijn bureau binnentrad', stond Lenske bij zijn schrijftafel en trok zoo'n ernstig gezicht dat Werner al dadelijk te recht veimoedde, dat er iets bijzonders was. Nadaf hij zich van jas en hoed had ont daan, zei hij „u hebt zeker een drin gende dienstaangelegenheid Lenske boog en antwoordde plechtig: „Het is zeer zeker een dienstaange legenheid, maar het is mij toch een groote behoefte, u mijn hartelijke ge- praktische beoefening van het geloof in Christus en de hoogste wetenschap. De Koningin zelve geeft het voor beeld Geen Zondag gaat voorbij of zij is met het heele hof ter kerke, om het woord Gods te hooren uitleggen, naar den ritus, die volgens hare opvat ting de ware is. Geen dag gaat er voor bij, of ten hove wordt er ook in intie- meren kring, een lezing gehouden uit de H. Schrift. Zoo handhaaft Koningin Wilhelmina fier en onbeschroomd (3e godsdienstige tradities van haar geslacht. Maar iets is er veranderd sedert de 16e eeuw ja zelfs sedert het begin van de 19e. Wa ren de Oranjes niet altijd vrij te pleiten van onverdraagzaamheid. Koningin Wilhelmina heeft den geest van haar tijd volkomen begrepen en huldigt de katholieken als de trouwste aanhangers der monarchie. In het leger zijn, in de kritieke dagen der algemeene mobilisa tie, de trouwste handhavers van orde en gezag, de onwrikbare beschermers van den Troon gebleken te zijn... de katho lieke afdeelingen uit Brabant en Lim burg. Haar trouwste en secuurste raadge ver was steeds haar vroegere katholieke kamerheer jhr. Ruys de Beerenbrouck, haar tegenwoordige Eerste Minister, een overtuigde Limburgsche katholiek. Ook gaat het Doorluchtig Episcopaat in korps aan het hof zijn gelukwenschen aanbieden. Men moge in andere landen de groote fout begaan hebben van het gezagsge- voei te verzwakken, in Nederland heeft men daar niet aan meegedaan. De over- groote meerderheid van het Nederiand- sche volk is trouw gebleven aan het godsdienstig en wereldlijk gezag en dat is voor een volk een groote kracht. Zulk een volk, zulk een Vorstin, bieden ook wij, bij gelegenheid van dit 25- jarig jubelfeest, graag onzen hartelijken gelukwensch aan. De bezuiniging van minister Colijn bij nota van wijziging. Naar de „Tel." verneemt, zal op aan staanden Dinsdag de regeering het ont werp der Staatsbegrooting indienen, zooals dit vóór het optreden van minis ter Colijn was vastgesteld, en zullen bij nota's van wijziging de bezuinigingen worden voorgesteld, welke door den nieuwen minister van finantiën zijn ont worpen. Voorts verneemt het blad, dal tot de eerste werkzaamheden van de Tweede Kamer vermoedelijk zullen behooren de Indische productenbelastingen. De effectenbezitters en de vlootwet De heer P. j. F. Kloppenburg, secre taris van den Provincialen Bond van Effectenbezitters, aangezocht om zitting te nemen in het anti-vlootwet-comité, meer .in het bijzonder met de bedoeling de organisatie van tegenstanders der Vlootwet over het geheele land ter hand te nemen, heeft zich daartoe bereid ver klaard. Ambtenaren-salarissen. Naar „het Centrum" verneemt, iigf het niet in de bedoeling, al de salarissen van rijksambtenaren met eenzelfde per centage te verminderen, maar zou het totaal der vermindering ongeveer 20 procent moeten bedragen. Artikel 40 van het bezoldigingsbesluit. Naar het „Hbl." verneemt, heeft in de vergadering der commissie voor geor ganiseerd overleg de voorzitter, de oud- minister mr. S. de Vries Cz. zich zonder voorbehoud geschaard aan de zijde van lukwenschen aan te bieden en het is mij. een bijzonder voorrecht, dat ik de eerste ben, die u mag feliciteeren." „Maar wat is er dan toch vroeg Werner nieuwsgierig. „Waarom dat plechtige gezicht en waarom feliciteert u me ik ben vandaag toch niet jarig, zoover ik weet Met een statig gebaar wees Lenske naar Werner's schrijfbureau, waarop alle aangekomen brieven gerangschikt lagen, die door den directeur zelf ge opend moesten worden. Bovenop lag een brief geadresseerd „Aan den ko ninklijken Bergraad, den heer Werner Spalding,Theresiawerken bij Dasburg". De brief'droeg het zegel van het mi nisterie te Berlijn. Werner bekeek den brief eerst zorg vuldig. Daarna sneed hij hem open cn las de mededeeling dat hij bij koninklijk besluit tot Bergraad benoemd was. Het was dus slechts een titel, die hem ver leend werd, doch welke onderscheiding toch heel prettig was, daar ze veel eer der kwam, dan Werner wegens anciën niteit kon verwachten. „Dank n zeer, waarde heer Lenske. Het is een verrassing voor me, want ik had werkelijk niet gedacht, nu reeds Bergraad te worden. Waarschijnlijk heb ik dat aan mijn werk over de Noord- Amerikaansche staalindustrie te dan ken. Nogmaals hartelijk dank, niet alt- leen voor uw gelukwensch, maar ook voor de manier, waarop ge ze mij aan biedt, U weet, ik vind het heel prettig,' met mijn medewerkers op vriendschap hen, die de plannen der regeering niet goedkeurden. - In verband met de omstandigheid, dat de hooge colleges van Staat niet vallen onder bet bezoldigingsbesluit, overweegt de minister van finantiën de indiening van een wetsontwerp, waarbij ook voor deze ambtenaren salarisver- mindering wogelijk wordt. Valsche bankbiljetten. Er zijn valsche bankbiljetten van 10 in omloop, welke o.a. de volgende ken merken dragen, die tot onderkenning van deze biljetten van de echte kunnen leiden le. de serieletters C. F. 2e. de datum 18 November 1921 3e. de vaalroode ondergrond van de voorzijde 4e. de poovere druk 5e. de figuurtjes aan weerszijden van den slinger, welke door den balk tus- schen de woorden „Arbeid" en „Wel vaart" loopt, vertoonen een sterire af wijking van die op de echte biljetten 6e. de gelaatsuitdrukking van de mannenfiguur wijkr belangrijk af van die op de echte biljetten. Stads= en Froviscienieuws VLISSINGEN, 13 SEPTEMBER. Een dankbetuiging. Het bestuur van de Belgische Lood- sensocieteit „Unie", heeft het volgende schrijven ontvangen Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen Hoogstderzelfver oprechten dank te betuigen aan het bestuur der Belgische Loodsensocieteif „Unie" te Vlissingen voor de gevoelens vertolkt in zijn telegram, Hater Majesteit aange boden bij gelegenheid van de viering van Hoogstderzelver regeeringsjubi- leum. Hare Majesteit heeft nie' vee' waar deering kennis genomen van den inhoud van het telegram. De Adjudant van Dienst, A. K. W. GE IJ VAN PITTIUS. Hulp voor Japan. Er is een provinciaal comité gevormd tot het lenigen van den noo.d in Japan. Voor deze gemeente hebben in dit comité zitting de heeren A. van Woelderen en dr. A. Staverman, resp. commissaris van het Roade Kruis en voorzitter van de plaatselijke afdeeling van deze vereeniging. Zaterdag 22 September zal een col lecte langs de huizen der ingezetenen worden gehouden, terwijl giften voor dit doel gaarne in ontvangst worden genomen door den penningmeester van het Roode Kruis, den heer M. J. Hem- mekam. Koningsweg 21. Voor het examen als eerste stuurman zijn geslaagd de heeren B. Dommisse, J. A. Jasperse,W. Meijnderts en W. Rab en voor tweeden stuurman de heer A. van der Hoogt, allen leerling van de De Ruyterschool. Begin volgende week wordt alhier verwacht het Engelsche stoomschip „Canto" met een lading steenkolen voor de gasfabriek. Het Zweedsche stoomschip „Vollrafh Tham", komende van Antwerpen en be stemd naar Narvik, heeft uitgaande' de gasboei in de Sardiingeul overvaren en is daarbij zelf aan den grond geraakt. Zonder assistentie is 'het schip weer vlot pelijken voet te staan." „Dat weten we allen, mijnheer Spal ding", antwoordde Lenske, „en alle beambten en arbeiders hebben dan ook met vreugde van uw bevordering ge hoord. Ik kom namens hen u het ver zoek doen, hen gezamenlijk of groeps gewijze te willen ontvangen. Ze zouden u allen gaarne gelukwenschen en ook de arbeiders hebben den wensch te ken nen gegeven, een deputatie af te vaar digen." „Ik ben gaarne bereid allen te ont vangen", zei Werner „ten eerste, om hun gelukwenschen in ontvangst te ne men en tevens, omdaf ik hun vriende lijke gezindheid zeer op prijs stel. Die is in ieen bedrijf meer waard dan al het overige". De beambten kwamen dus groepsge wijze binnen om Werner te feliciteeren en ten slotte kwam een deputatie der arbeiders onder den oudsten werkbaas, Wolter van het Martin-werk. Werner bedankte hen allen met eenige eenvou dige woorden en een handdruk. Eerst na-dat allen weggegaan waren, gaf hij zich goed rekenschap van het prettige van zijn vervroegde bevorde ring en belde ook Kersten op, om het dezen 'mede te deelen. Deze scheen er reeds op voorbereid en antwoordde door de telefoon „Ik heb je bevorde ring reeds eenige dagen verwacht, want ik wist. dat ze je buiten de ranglijst om Bergraad wilden maken. Mijn hartelijke gelukwenschen en kom morgen bepaald op de muziekvereenigim gekomen en heeft daarop de reis voort gezet. De feesten te Middelburg. Gisterenavond is het te Middelburg jubileumfeest geweest voor de bewo ners van Veerschensingel en Veerschen- weg en voor die van a n Dampoort- singel en omgeving. De beide buurt- commissies hadden voor een aardige verlichting zorg gedragen en verschil lende particulieren werkten ook mede. Vooral het Koepoortbruggetje was keu rig verlicht en het schijnsel der giorno's langs het water en de weerspiegeling in de vest deed het uitstekend. De Dam- ooortcommissie had het muziekgezel schap van den Houthandel Walcheren het geven van een concert opgedragen, dat weer honderden naar die buurt had getrokken. De muziek maakte te half elf nog, gevolgd door een tallooze me nigte een wandeling langs de Singels naar de Koepoort. in Nieuw-Middelburg werd de ring- rijderij voor volwassenen herhaald, nu rustiger dan Zaterdag, omdat slechts weinigen wisten wat er gebeuren ging. De poort w®s hier weer verlicht. In de stad was de electrische verlich ting in de Langeviele en die op Wal en Koorkerkhof weer ontstoken. Zaterdag is er kinderfeest voor de kinderen van Veerschen Singel en omgeving en Dins dag 't groote kinderfeest op het Sport terrein. Maandag 24 September a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de ge meenten Veere, Vrouwepolder St. Lau rens, Serooskerke, Oostkapelle en Domburg. Tot nadere aankondiging wordt we gens hevstellingswerkzaamheden aan de Oostsluis van Hansweert de scheep vaart door die sluis zooveel mogelijk beperkt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. An- naiand ds. W. L. Mulder te Benthuizen. Bedankt voor Emmen door ds. J. Pont te Eikerzee. Adres van de algemeene synodale com missie der Nederl. Hervormde Kerk. De vertegenwoordigers van de alge meene synodale commissie der Nederl. Hervormde Kerk hebben -gisterenmid dag aan de Koningin het volgende .adres overhandigd Het heeft Uwe Majesteit behaagd, de Al'g. Synode der -Nederlandsche Her vormde Kerk in de gelegenheid te stel- len.persoonlijk den blijden gelukwensch aan te bieden bij de viering van haar zilveren feest. Zoo valt ons, boodschap pers van het Evangelie, de hooge eer te beurt, de Nederl. Herv. Kerk te ver tegenwoordigen, in welker doopregis- sfers meer dan ï/2 miliioen Nederland sche onderdanen staan ingeschreven en in welker'lidmaatroi-de naam van Uwe Majesteit is gegrift. Is onder Uwer Ma- jesteits regeering het godsdienstig en kerkelijk leven in Nederland in zijn ver schillende uitingen, in al zijne door God gewilde stroomingen, beschermd en begunstigd tot heil van ons volk, ook de Nederlandsch Hervormde Kerk heeft de vruchten mogen plukken van den ze gen, die op dit zilveren tijdperk heeft gerust. Daarvoor brengen wij in deze voor ons heilige oogenblikken onzen dank. Maar er is nog een andere bizon- dere reden van dank voor de Protes- tantsche Christenen in Nederland. Zij hebben op 5 September in de bedehui zen hun lof- en danklied opgezonden we het er daar nog eens over hebben". Toen Werner ai de brieven in orde had gemaakt, die verder doorgestuurd moesten worden naar Dora Buchwald, bedacht hij zich, dat hij ook zijn mees teres mededeeling moest doen van zijn bevordering. Ongetwijfeld was hij dit verplicht:. Hij nam dus een vei dienst- papier en meldde in korten officieelen vorm zijn bevordering. Daarna legde hij hem bij de andere dienstbrieven in de portefeuille en stuurde den bode naar Saarkirchen. Hiermee was de zaak afgeloopen en Werner zette zich aan het werk en ver diepte zich in een berekening van ver schillende projecten, die hem zeer inte resseerden. Het waren plannen voor een nieuw soort fabrikaat, namelijk scheeps-platen. Er zou een inrichting komen, om staalplaten te vervaardigen voor den bouw van moderne stoom schepen. Werner had zich reeds met twee groote werven in Hamburg in ver binding gesteld, om geregeld groote hoeveelheden scheepsbouwmateriaal te leveren. Wanneer men echter eenmaal tot het vervaardigen van plaat-staal was ge komen, was het slechts een schrede ver der, om zelf ook de verwerking van cat staal tot allerlei machine- en scheeps- deelen op zich te nemen. Hoofdzaak was de rentabiliteits-berekening die moest eerst vaststaan, alvorens Werner met het project bij Dora Buchwald en Kersten kon aankomen. De projecten en God gesmeekt, dat Zijne hand Oran je en Nederland moge behoeden. Maar bovenal zijn zij dankbaar, omdat zij we ten, dat Neêrland's Koningin schier op eiken dag der verrijzenis zelve in het Huis desGebeds het hoofd buigt v'oor Haren Koning en Heer. Schuilt het ge heim van de kracht van zwakke nien- schen in hun geloof, het geloof van -de Koningin is immers hare kracht ge weest al deze vijf-en-twintig jaren lang. Door welke heerlijke profetieën zijn wij omringd, als de Koningin en Haar volk gedragen worden door een zelfde kracht, de allergrootste kracht, voor welke bergen vlak en zeeën droog zijn. Daarom bidden wij, gedachtig aan het woord van den grooten strijder Paulus dat het geloof behouden moge blijven en gedachtig aan het psalmlied van den koninkiijker zanger, dat in deze we reld van onzekerheden aan Uwe Majes teit de zekerheid moge worden ge schonken, dat God de Heer Haar en Haar Huis en Haar Volk zal zegenen met Zijnen vrede. Geref. Kerken. Beroepen te Lioessens ds. H. Veldkamp te Aanna Jacobapol- der. Aangenomen het beroep naar Stad aan 't Haringvliet door ds. B. W. de Graaff te Rilland-Bath. Op het drietal te Opeinde-Nijega komt voor ds. I. K. Wessels te Veere. RECHTSZAKEN. De moordaanslag te Schiedam. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gisteren in hooger beroep terchtgestaan j. F., een 28-jarige me taalslijper, afkomstig uit Duitschland, wonende te Rotterdam, gdetineerd. die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag van zijn vroegere verloofde. Beklaagde was te Schiedam naar de woning van het meis je, met wie hij vroeger verkeering had gehad, gegaan, gewapend met een re volver. in de gang richtte hij het wapen op het meisjfc, doch de revolver ketste. Hij gooide het wapen weg, volgde het meisje, dat inmiddels in den tuin was gevlucht, en stak haar met een mes. Hierna ging hij het wapen weder halen en schoot nogmaals op het meisje, dat thans geraakt werd. De verschillende verwondingen waren evenwel niet doo- del ijk. Beklaagde gaf de feiten toe, maar meende, dat het meer aankwam op den toestand, waarin hij een en ander had gedaan. De procureur-generaal was van mee ning, dat de rechtbank al zeer clement te werk is gegaan, gezien den ernst der feiten. Aanleiding tot een lichtere straf is er allerminst en spr. eischte dan ook be vestiging van het vonnis der Rotter- damsche rechtbank. Bekl.'s raadsman drong aan op in stelling van een psychiatrisch onder zoek naar bekl.'s geestvermogens.Mocht blijken dat de feiten bekl. wel toegere kend kunnen worden dan beval spr. den bekl. in 's Hots clementie aan. Hef Hof deed. na raadkamer onmid- delijk uitspraak in deze zaak, en over woog, dat er z.i. geen aanleiding was tot het instellen van een onderzoek als door den verdediger gevraagd.Het von nis der rechtbank werd bevestigd. MARINE EN LEGER. Het vertrek van de onderzeeboot K 8 naar Ned.-Indië is voorloopig bepaald op Dinsdagmorgen 18 September om 10 uur van de buitenhaven. De Schout-bij-Nacht A. F. Gooszen, benoemd tot commandant van de zee macht in Ned. Indië, zal heden 's-Gra- kapitaal vereischen. Er zouden nieu-we walsen, een gieterij en pletterij moeten bijkomen, benevens afzonderlijke werk plaatsen voor machine-bouw enz. Doch middelen en plaats waren voor handen. Werner had de centraal-telefoonpost van het bureau last gegeven, hem slechts in dringende gevallen te verbin den. Echter werd Werner, na ongeveer een uur ijverig te hebben doorgewerkt, toch opgebeld. „Juffrouw Buchwald", meldde de cen- traalpost, en Werner antwoordde „Hier directie Theresia-werk". „Hier Dora Buchwald. Geachte Bergraad, ik ontvang zooeven uw mededeeting en wilde u graag dadelijk mijn gelukwen schen aanbieden." Dank u zeer, juffrouw Buchwald", luidde Werners antwoord. ,Oom Kersten vertelde mij reeds eenige dagen geleden, dat uw bevorde ring op komst was en dat die te danken was aan uw voortreffelijk boek. Ik ben blij, dat die nu al gekomen is en felici teer u nogmaals van harte. U hebt 3ie onderscheiding wel verd'end." Nogmaa's cank voor uw vrienJelij- woorri j.iff-3'jw Buchwald Daarn- 'sferde We.nc nog even, of D-ra f.v t - ets te zeggen had en legde daarna de telefoon od het toestel.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1