DINSDAG It SEPTEiWBER «bh No 214 fTfr.fnnr^nfig- ID JO GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. BINNENLAND jSOIRÉE-DANSANTEf VLISSINGSCHE COURANT A.BONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco- door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- ncinenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PR!JS. Van '14 regels Ï.10 voor iedere tegd meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 cent iedere regel meer cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, jedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Opleiding tot ziekenverpleger of tol ziekendrager. Ingeschrevenen voor de lichting 1924, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen, als zij in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot zieken drager, en dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben te kennen ge geven, zich daarvoor alsnog vóór 5 Octo ber a.s. opgeven bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Opleiding tot ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel heb ben, voldoende bedreven zijn in lezen en schrijven, kennis bezitten van de hoofdre gels van het rekenen met geheele en ge broken getallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende bekend zijn met het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij. die reeds als burger voor ziekenverpleger in opleiding zijn voorts apothekers-assistenten en zij, die uitgebreid Jager onderwijs en tevens onderwijs in de genees- of heelkunde heb ben genoten of genieten. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, voldoende bedreven zijn in lezen en schrij ven en in de eerste beginselen van het re kenen, alsmede eenige kennis bezitten van het metrieke stelsel van maten en gewich ten. De voorkeur genieten zii, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne van het Nederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefend heid als zoodanig bezitten. Duur van den werkelijken dienst. De duur der eerste oefening bedraagt voor de ziekenverplegers 12 maanden voor de ziekendragers 5l/o maand. De ziekenverplegers zijn vrij van her halingsoefeningen. Vlissingen. 10 September 1923. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. PLAATSING BIJ DEN MOTORDIENST. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat inge schrevenen voor de lichting 1924, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in liet bezit zijn ^an een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen worden gedeta cheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige detacheering in aanmerking' te komen, moeten hun verlangen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplichtige schriftelijk mededeelen aan den Comman dant der Schoolcompagnie van den motor- dienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven a. hun geslachts- en voornamen b. den datum van geboorte c. de gemeente, waar zij voor den dienst plicht zijn ingeschreven en „Wat mij betreft, ik zou liever geheel en al rust nemen, maar zoo gaat het de kinderen gaan hun eigen weg en laten den vader met zijn werk alleen. Het is niet anders, het wordt steeds eenzamer om me heen. Mijn vrouw dood, mijn eenige dochter getrouwd met een gezantschaps-attaché in Tokio, mijn eenige zoon officier bij het kolo niale leger in Afrika ik hoop, dat Werner Spalding mij tenminste eenigs- zins het gemis van mijn zoon zal ver goeden. Wie had dat kunnen denken, dat Dora zoo'n levendige belangstelling heeft voor een man Tot nu toe hield ik haar voor ietwat preutsch en terug getrokken echter, ze heeft recht op eerlijke, warme gevoelens. Ze is een vrouw en moet vrouw blijven." E>en volgenden dag droeg geheim raad Kersten in tegenwoordigheid van alle beambten de leiding der Theresia- werken aan Werner Spalding over. Reeds den vorigen middag had Wer ner zijn geheele bagage van het station naar de nieuwe dienstwoning laten brengen en, nadat hij bij Kersten had gegeten en daar het contract met Doro thea Buchwald onderteekend had, ging hij naar zijn nieutwe woning, om er voor de eerste maal te gaan slapen. Den vol genden morgen werden er twee rijtuig- d. hun lotingsnivmmer. Het is noodig, bij het schrijven verklarin gen over te leggen, waaruit hun bekwaam heid in het ohanffeursvak of als motor- ruder of monteur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aan gemerkt. De Commandant van de Schoolcompag nie roept degenen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis- en verblijfkosten ko men voor rekening van het Rijk. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de detachee ring in aanmerking komen. Dezen worden ingelijfd bij het 4e Regiment Infanterie te Leiden. Na daarbij een maand van hun eerste-oefeningstijd tö hebben vervuld, worden zij bij de Schoolcompagnie van den Motordienst gedetacheerd. Zij, die aangewezen* zijn voor bedoelde detacheering, doch wegens uitstel van eer ste oefening, vrijstelling, of om een andere reden de hun aangewezen bestemming niet kunnen volgen op het tijdstip, waarop* dienstplichtigen van hun lichting en hun ploeg bij de Schoolcampagnie worden ge detacheerd, komen voor dc detacheering niet meer in aanmerking. Zij worden in dat gevai, zoo noodig, nader bestemd voor of overgeplaatst naar het korps, waaraan zij zouden zijn toegewezen, indien zij niet aanvankelijk bestemd zouden zijn geweest voor detacheering bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Vlissingen, 10 September 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch om trent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter Gemeente- Secretarie opgeven. Er kan evenwel geen zekerheid worden gegeven, dat mei hun verlangen rekening kan worden gehouden. Vlissingen, 10 September 1923. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 18, 19. 20, 21, 25 en 26 September a.s. zoonoodig op 27 en 28 d.a.v. van het fort „Erfprins" te Helder schietoefeningen zuilen worden ge houden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 11 September 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin zond een telegram aan den burgemeester van Amsterdam, luidende als volgt Nog geheel onder den indruk van de grootsciie ontvangst mij door Amster dam bereid, welke mijne blijde verwach ting nog ver overtroffen heeft, voel ik mij gedrongen tot uiting van de gevoe lens, welke mij vervullen. De wijze, waarop de hoofdstad dit herdenkings feest met mij gevierd heeft, de tallooze bewijzen van trouw en hartelijkheid, mij van alle zijden en zoo ondubbelzinnig geschonken, de indrukwekkende oogen- biikken, daarbij doorleefd, zullen mij deze ontroerende dagen tot een onuit- wischbare gedachtenis maken. U, Mijn heer de Burgemeester, verzoek ik, bij paarden en een rijpaard gebracht en eveneens kwam er een koetsier en een staljongen, die dadelijk met hun werk begonnen. Onmiddellijk nadat hij de leiding had overgenomen, zette Werner zich met lust aan zijn werk. Eerst moest hij'èen overzicht 'krijgen over de wijze van pro- duceeren, over den aard van de grond stof, loonen, de exploitatie van het walswerk, verdiensten en het afzetge bied. Dit nam hem dagenlang in beslag hoewel Lenske hem op ieder oogenblik ter beschikking stond. Ook Kersten werd telefonisch door Werner meerma len in beslag genomen en kwam nog tweemaal in den loop der week zelf naar het Theresia-werk, om alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen: Binnen acht dagen zat Werner geheel in den zadel en was zoo thuis in het bedrijf, alsof hij er jaren lang had gewerkt. Hij, was in het walswerk en de maga zijnen evengoed op de hoogte als in de bureaux en de administratie. Dank zij zijn voortreffelijk geheugen, kende hij niet alleen alle beambten, doch ook een groot deel der werkbazen, die naar den nieuwen chef natuurlijk met gespannen verwachting opzagen immers, voor lange jaren hing waar schijnlijk hun wel en wee van dezen man af. 'Na nog een week waren de beamb ten met hun oordeel over den nieuwen chef klaar en gaven dit oordeel met groote voldoening. Ze hadden een uit- cie gansche burgerij de tol': te wezen can mijn grooten en diepgevoelden dank. Negende Nederlandsche jaarbeurs. Het aantal deelnemers aan de Woens dag a.s. te Utrecht te openen Negende Nederlandsche jaarbeurs bedraagt 749 tegen 704 aan de voorjaarsbeurs 1923 en 539 aan de najaarsbenrs 1922. Het Permanente Jaarbeursgebouw, is geheel gevuld en op een gedeelte can het terrein Vredenburg zijn tijdelijke monsterkamers opgeslagen moeten worden. De postcheque- en girodienst. De Middenstands-Unie, gevestigd te Utrecht, heeft aan den minister van waterstaat eer., adres gezonden, waarin zij mededeelt, dat de rechten en belan gen van de.ï middenstand door den onhoudbaren toestand, waarin de post cheque- en girodienst thans is geraakt, ten zeerste worden geschaad en dat door het tempo, waarin de opdrachten thans worden uitgevoerd, de rekening houders niet in staat worden gesteld aan hun verplichtingen te voldoen en voor zoover zij kronen of salarissen per giro ontvangen, de voorziening der da- gelijksche levensbehoeften in de grootst mogelijke moeilijkheden verkeert. Voorts wijst de Unie er op, dat de overzichtelijke wijze, waarop de aange slotenen in staat worden gesteld hunne rekeningen steeds na te gaan, door de nieuwe regeling geheel is te niet gedaan en dringt er bij den minister ten zeerste op aan onverwijld die maatregelen te treffen, waardoor aan den ondulubaren toestand een eind wordt gemaakt en de gemakken, welke tot aansluiting geleid hebben, weder ingevoerd worden. De herclasssificatie bij de Nederl. spoorwegen. De Neutrale Bond van Spoorwegper soneel heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat gewend, inhou dende zijn bezwaren tegen de uitbrei ding van drie tot vier ioonklassen en verhoogden aftrek, onder ntededeeling, dat zijnerzijds zoowel het bij den Loon- raad door de directie aanhangig ge maakte voorsrei werd afgewezen nis het door dien Loonraad aangenomen gewijzigde voorstel. DE HERDENKING VAN HET 25-JARIG REGEERING5-JUBILEUM IN DE HOOFDSTAD. (Van onzen bijzonderen correspondent) „O, Koningin der Nederlanden, Die op de spits der vrijheid staat Als op een rots, die niet vergaat, Of stormen bula'ren, zeeën branden, In vrijheid eert U 't vrije volk, Ais.zijner vrijheid heil'ge tolk. Ais zijner hoogste hoogheid eere. De draagster van zijn heerlijkheid, 't Symbool van zijn zelfstandigheid". (Dr. H. J. A. M. Schaepman). Op zeer waardige wijze heeft de hoofdstad het regeeringsjubileum van STRAND HOTEL 1 VOORLOOP1G «j DINSDAG-, DONDERDAG- en S ZONDAGAVOND I (behalve lieden, 11 September) fS/@ <2/®j ©/©CC5 cy© stekenden vakman voor zich, die er te gelijkertijd slag van had, met menschen om te gaan, die gemoedelijkheid aan energie paarde, niet eigenwijs was, elk antwoord rustig en welwillend aan hoorde en zich dadelijk overtuigen liet, wanneer men hem aantoonde, dat zijn meening in een of ander voor verbete ring vatbaar was. Kortom, het was een man, die veel, buitengewoon veel van zijn vak verstond, en die daarbij ieder een, die met hem te doen had, welwil lend en rechtvaardig tegemoet trad. Ook de leveranciers en handelslui, die op het walswerk kwamen, kregen denzelfden gunstigen indruk „zake lijk, doch vriendelijk", zeiden ze, „wijs maken kan men hem niets, maar het is uitstekend met hem zaken te doen." Den volgenden Zondag maakte Spal ding een officieele visite bij graaf Klin- ter. Dit bezoek beperkte zich echter niet tot de gebruikelijke tien minuten men raakte al dadelijk in een geanimeerd gesprek over vak-aangelegenheden. Graaf Klinter vroeg Werner raad over een project betreffende een smelterij van zinkblende. Werner was vroeger op een dergelijk werk geweest en kon met een menigte goede raadgevingen en statistische gegevens voor den dag komen. Het bezoek duurde ruim ander half uur en de beide mijnbouwkundigen scheidden zeer vriendschappelijk van elkaar. Graaf Klinter vertelde, dat hij dien- zelfden middag uitgenoodigd was te Saarkirchen bij Dora Buchwald. onze Landsvrouwe herdacht en w ij kunnen er ons slechts in verheugen, dat de oprechte feestvreugde door geen enkele wanklank, door geen enkel inci dent is verstoord. Even plechtig, mis schien nog plechtiger dan de intocht aan het kleine, dorpsachtig aandoende Willemsparkstation, was Zaterdag avond het vertrek van Koningin Wilhei- mina van het grootsteedsche Centraal Station. Even over achten zette de trein naar het westen zich in beweging, nagestaard door de velen, die de Hooge Jubilaresse uitgeleide hadden gedaan, onder wie ook Prins Hendrik, die nog te Amsterdam bleef. Heel, heel weinig werd er gesproken bij het vertrek van de drie vrouwelijke leden van ons Ko ningshuis, doch te inniger .waren de handdrukken, die gewisseld werden, te weigemeender de enkele vertrouwelijke woorden, die de Koningin wisselde met den Amsterdamschen burgervader. En uit den langen handdruk van baron van Geen, den particulieren secretaris van H. M., met den heer Marcusse, hoofd commissaris van politie te Amsterdam, sprak meer dankbaarheid voor de goe de zorgen, meer bewijs voor de op rechte vriendschap, dan vele woorden kunnen zeggen. De Jubileumfeesten behooren weer tot het verleden. Op schitterende wijze is het feest beëindigd. Prachtig nazo mer-weer met een warm „Oranje-zon netje" begunstigde de evenementen van den laatsten dag. Het Stadion aan den Amstelveenschen weg, waar in den middag grootsche sportfeesten werden gehouden in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie, bood een feestelijk aanzien. Van de vier hooge torens woeien oranje-bianje-bleu vlaggen en honderden kleinere vlaggen waren ge plant op de muren van het sportpark, in allerlei kicurschakeeringen, haast even vee! kleuren als er volken zijn, die door de vlaggen werden vertegenwoor digd. En plechtig was de groet, het vlaggensaluut, dat door jongens werd gebracht, toen H. M. het sportpark on der daverend gejuich der menigte bin nenreed. De tijd was beperkt en reeds voor het einde moesten de Hooge gasten vertrekken om zich naar den Amstel te begeven, waar waterfeesten werden ge houden. In tegenstelling met den vori gen dag, toen op het 'I dc vlootrevue werd gehouden in stroomenden regen, <i:c dc honderden schepen, getooid mpt duizenden vlaggen, vergrauwde, naar geestig deed uitzien, bood de Amstel met zijn honderden gepavoiseerde groote en kleine vaartuigen, boeiers, tjalken, klippers, wherry's, en hoe al die soorten vaartuigen mogen heeten, een aanblik om nooit te vergeten. De oevers en bruggen stonden zwart van de menigte die juichte en jubelde. En toen tegen zessen de Koninklijke familie de waterfeesten verliet, toen" voelde de menigte, dat de feesten ten einde liepen, toen begrepen de duizen den en duizenden, dat zij hun Koningin waarschijnlijk voorloopig niet meer zouden zien. De ovaties, die de schei dende vorstelijke personen in ontvangst hadden te nemen, getuigden van deze stemming. Een nieuwe zegetocht door de stad had plaats en wel voornamelijk door de Joodsche wijken, waar-de Ko ningin vele bloemstukken en huldebe- toogingen in ontvangst had te nemen. Groot was ook het enthousiasme. Vrijdagavond in het Concertgebouw, in den tempel van Willem Mengelberg, waar ter eere van de Koningin 'n gala- uitvoering werd gegeven. Zelden nog heeft een concert, zelfs van het Am- sterdamsche Concertgebouworkest, op „ik ben al veertien dagen geleden uitgenoodigd en niet alleen om te ko men eten, maar ook om te musiceeren. Ik stel me natuurlijk voor, u dadelijk te werven voor onze muziekvereeniging. Ge zijt toch eenigszins muzikaal, hoop ik „Nu, zooveel om mijzelf te kunnen amuseeren", zei Werner, „In Amerika ■heb ik wat piston-blazen geleerd, maar ik denk er natuurlijk niet aan, me hier er nog verder in te oefenen." „Integendeel, ge zijt met uw piston hier al heel welkom, vooral wanneer de muziekvereeniging een groote orkest uitvoering geeft. Over veertien dagen hebben we een uitvoering, waarvoor ik je alvast maar tiitnoodig ik hoop, dat je het aan neemt, want ik wilde je dan introdu- ceeren, De muziekvereeniging is het middel punt van ons gezellig onderling verkeer. Er is nog een tweede vereeniging, een rij- en sportclub, maar die is exclu siever, omdat het daar inderdaad alleen op rijden en sport aankomt. 'Bij de muziekvereeniging daarente gen zijn ook donateurs en kunstlievende leden en iedereen hier in den omtrek is dan ook lid van de vereeniging." „Ik heb ook nog ietwat talent voor accompagneeren. Als student en ook later nog heb ik heel veel aan de piano begeleid." „Bravissimo", riep Klinter. „Ik 'oen dus in de gelegenheid, onze geachte presidente, mevrouw Barbara Glover, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ais ge geen eetlust hebt, ge hu meurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's .Maagpiilen te gebruiken. Dit geneesmiddei werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal. helpi de spijs vertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel word) versterkt door het gebruik van Foster's Maagpiilen. Prijs per fiacon van vijtiig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 zoo'n hoog artistiek peil gestaan als dat van Vrijdagavond. Het was of de leden van het orkest onder de sugges tieve leiding van hun meester, die in zijn spel vergat, dat zijn rechterarm nog niet geheel in orde was en toch met dien arm ging dirigeeren. het beste wil den geven, wat er te geven viel. Toen de Koningin dan ook vertrokken was, brachten de honderden muziekliefheb bers in het „Gebouw" Mengelberg een enthousiaste ovatie. De Koningin en de andere leden van de Koninklijke familie vertrokken in de Gouden Koets, evenals den vorigen avond uit den Stadsschouwburg. De regen, die den geheelen middag in stroomen gevallen was, was opgehou den en duizenden sterren fonkelden te gen den donkeren hemel. Behalve de velen, die in de omgeving van het Concertgebouw en den Dam stonden te wachten op „het sprookje van de Gou den Koets" was het meerendeel van de feestgangers naar den Amstel getogen, waar een „prachtig groot vuurwerk" zou worden afgestoken, dat, tusschen twee haakjes, zooveel geieden had, dat er weinig van terecht is gekomen. De Landsvrouwe wilde gaarne voor haar vertrek uit de hoofdstad de ver lichte grachten zien en zonder dat er een aankondiging had plaats gehad en slechts de ingewijden op de hoogte waren gesteld -- reed H. M. de Konin gin in de Gouden Koets langs de ver lichte grachten. Schitterend was de stoet het van yoren en achteren ver lichte staatsie-rijtuig langs de Keizers gracht, waar bruggen en walkanten stralen licht in het groene water van de graent wierpen... En in uit schijnsel tusschen de niet al te talrijke menigte het was immers niet bekend, dat de Koningin dezen tocht zou maken on der de eeuwenoude boomen, hier en daar langs hei-verlichte en versierde patriciërs-huizen', de Vorstelijke Fami lie, genietend van het mooie schouw spel. In de verte, bij de Raadhuisstraat, gloeide de Westertoren op, eerst 'sprookjesachtig zacht verlicht, dan toe nemend in helderheid, tot hei-witte lichtlijnen de mooie vormen van het kolossale bouwwerk aangaven, zoo licht, dat de wijzers en öurcijfers op de wijzerplaat duidelijk zijn te onder scheiden Dat was zonder tekort te doen aan het concert in het Concertgebouw het mooiste, wat de Koningin kon geboden worden. De dag van Vrijdag en voornamelijk de avond is voor de journalisten, die „öSicieel" overal „bij" waren, vol pech geweest. U kent misschien zeker, natuurlijk de hoofdstad met zijn vele bruggen en hier en daar sluizen. Nu is de af stand van het Y naar den Amstel, de beide wateren, waaraan de hoofdstad haar ontstaan te danken heeft, niet in u een zeer tc waardeeren lid voor te stellen." „Is mevrouw Glover voorzitster „Ja, men beschouwt dat hier ais van zelfsprekend, want zij is hier de toon aangevende dame. Ze heeft ook veel verstand van muziek. Ze is ook de diri- gente der dames-afdeeling en ik moet naar juffrouw Buchwald, om met haar wat te oefenen voor de volgende repeti tie. Mevrouw Barbara Glover regeert namelijk heel streng en verlangt van de dames, die meezingen, niet alleen vol komen toewijding, maar ook een stren ge discipline." Werner bracht den heelen Zondag middag door met schetsen maken van automatische walsen, om ze daarna op het kantoor te laten uitwerken. Uren lang zat hij over teekenbord en schrijf tafel gebogen, bezig met berekeningen van verschillende wals'kalibers en tand raderen. Daarna maakte hij nog eenige cor respondentie af en ging tijdig naar bed. Maandagochtend om zes uur maakte hij zijn morgenrit en om acht uur was hij op het kantoor van het Theresia-werk. Er waren veel bestellingen ingekomen en er was een geweldige corresponden tie af te doen met behulp van een ste nograaf. Daarna maakte Werner den gewonen rondgang door het werk. keek of de bouw van de electrische smelterij goed opschoot en keerde met Lenske terug naar het bureau. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1