VRIJDAG Mo 6le Jaargang biedingen lanwaqen Meisje SJE BINNENLAND FEU1LLET0N ZIJN PROEFJAAR. FEESTAVOND rEN. ber 1923. markt was he- volgtTarwe wten ƒ18.a per 5 ons. 100 stuks. DO stuks. Walcheren". 100 stuks. iT. f74.2 te. St. Ma- 744.6 te Vest- >nd van 7 Sep- oord-Westelijke waar bewolkt of enkele regen- LJTO's EN 8.08 8.06 8.04 JSSINGEN. 37 31 n.m. 12.11 1.— iedenf Openbare ringen enz. Jubileum- Vriendschap". Jnbileum-uitvoe- oneelvereeniging a", „de Oude r. jestavond, Grand Openings- G.", „de Oude 5 12 ct. P- pnd 12 yy 55 yy n 18 yy ons 10 yy pak 45 yy pnd n 13 yy ons glO n VELT Co. .'DIJK 27. 5 ENSTBODE 15 Sept. a.s. STRAAN, Goe- Opril 8, Goes. raagd. Goed met ide omgaan, letter S., bureau de morgenuren. ;chen 5 en 6 uur. enbeer 9. van nvaart Idelb.- Rotterdam -legen plaatsen. N PASSAGIERS ÏN EN VEE. «141 Y.m. nut 8 m. i.m. mi 9 8 8 5 te bekomen Transport- en Exp rven O. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. iSTERHOUT, Tel. 822. JITENHEK.Tel. 101. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissjngen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bi] contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. RegeeHngsjubilëum van H. M. dë Koningin. De deelneming van de Zeeuwsche huldabetoogers, die met een specialen trëin gisterenmorgen van hier vertrok ken naar Amsterdam, mag zeer zeker als goéd geslaagd worden beschouwd. Dank zij de uitstekende regeling der stationsbèambten en anderen ging alles in de beste orde en stiptheid, waarvoor een woord van lof mag worden ge bracht. Dë locomotief èn de voorste wagens van den langen trein waren met oranjevlaggen versierd en aan de ver schillende stations op de Zeeuwsche lijn, waar de trein stopte waren de deelnemers uit den omtrek samengeko men, en stonden vele honderden den trein op te wachten, die bij binnen komst met luide hoera's werd begrcet. Vanaf Roosendaal ging het in snelle vaart op Amsterdam aan, en er heersch- te in den trein een bijzonder opgewekte stemming en werd de tijd gekort met het zingen van vaderlandsche liederen en ook het Zeeuwsche Volkslied werd herhaalde malen aangeheven. Vooral onder de overkapping der groote sta tions, waar noodzakelijk even gestopt moest worden, klonk het Zeeuwsche Volkslied, begeleid door een in den trein aanwezig muziekkorps, krachtig. Precies op tijd kwam de trein te Am sterdam aan, waar de Belgische depu tatie reeds op het perron aanwezig was, en werd de lange stoet in de beste orde voor het Centraal Station opgesteld, waarna onder de tonen der muziek naar de Heerengracht werd gemarcheerd. Aldaar plaatste zich aan het hoofd het muziekkorps van Philips uit Eind hoven, terwijl daarna de deputaties uit Vlissingen den stoet openden, waarna de aangegeven plaats in den eindeloos langen optocht der verschillende pro vincies werd ingenomen. De deputaties uit onze stad kwamen zeer goed voor den dag met de vele vaandels, die bijzonder de aandacht der duizenden en duizenden trok ken van het publiek. Ook de afge vaardigden uit Zeeuwsch-Vlaanderen trokken bijzondere belangstelling, waartoe niet weinig bijdroeg de kleu rige kleedrachten der boerinnetjes. Onder enorme belangstelling van dui zenden en duizenden iwerd, bestraald door de vriendelijke oranjezon, naar den Dam getrokken, waar de huldebe- tooging voor H. M. de Koningin plaats had. Onder de toeschouwers op het balkon van het Paleis, in de nabijheid van de Vorstelijke familie, was ook aanwezig de burgemeester onzer gemeente. Na afloop der demonstratie werden de Zeeuwen ontvangen door de Zeeuw sche vereeniging „Zeelandia" te Am sterdam, waar de voorzitter in „Kras- napolski" hun een hartelijk welkom toe- 6) Dat Werner Spalding een meer dan gewone technische bekwaamheid be zat, wist hij dat hij de praktijk even goed ais de theorie machtig was, sprak vanzelf doch de manier, waarop hij zich niet de werklieden onderhield, vooral met de oudere arbeiders, die bij walsen en de ovens stonden, nam Ker sten nog meer voor hem in. Ten slotte werd het groote magazijn bezichtigd, waarin betrekkelijk slechts weinig geborgen was, daar er in den iaafsten tijd veel bestellingen geweest waren. Alvorens de werken te verlaten, stel de Werner Spalding zich op de hoogte, tot hoéver de omliggende terreinen tot het walswerk behoorden, zulks met het oog op uitbreidingen, wélke in de toe komst wellicht zouden noodig zijn. Hij betuigde den héér Lenske zijn tevreden heid over alles wat hij gezien had en verklaarde, dat de fabrieken zich in prachtigen staat bevonden en de leiding uitstekend was geweest. Daarna gaf hij Lenske een hand en zeide tot den ge heimraad „Ik ben tot uwe beschik king". Lenske ging naar het bedrijf terug, terwijl Werner Spalding en de geheim raad het werk verlieten. riep en zijn blijdschap er over uitsprak zoovele Zeeuwen te mogen ontvanger het deed het hart der bestuursleden van „Zeelandia" goed, met hen die uit alle oorden van Zeeland waren opgekomen eenige uren te verkeeren het verplaat ste hem als 't ware op den Zeeuwschen bodem, waar ook eens hun wieg had gestaan. Daarna verzocht de voorzitter allen aanwezigen aan te heffen het Zeeuw sche Volkslied, waaraan spontaan werd voldaan, waarna een „Leve de Konin gin" weerklonk gevolgd door een „Leve Zeelandia". Geschenken voor de jubilaresse. Behalve de deputatie van Am- sterdamsche vrouwen, die Hare Majesteit een kamerscherm ten ge schenke heeft gegeven, zijn. door de Koningin gisterenmiddag omstreeks 5 uu verschillende deputaties ontvangen „Arbeid Adelt" en „Tesselschade" die beide handwerken als souvenirs schonken, en de Commissie voor het Gedenkboek 18981923, die 'het Ge denkboek. onder redactie van kapitein de Bas, overhandigde. De Vereeniging „Koninklijke Kunst zaal Kleykamp" verraste Hare Majes teit met de aanbieding van een portret van de Koningin-Moeder door Toorop. Bij de aanbieding van het huldeblijk van den Bijzondere Vrijwilligen Land storm, hield de voorzitter van. de Na tionale Landstormcommissié een toe spraak. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm zeide hij herinnert aan de Novem berdagen van het jaar 1918, toen uit alle oorden des lands ettelijke duizen den dienstplichtigen, die nauwelijks van hun langdurig verblijf onder de wapejien waren huiswaarts gekeerd, zich vrijwillig aanmeldden en zich op nieuw beschikbaar stelden, ditmaal niet om de grenzen des lands tegen een buitenlandschen vijand te verdedigen, maar om den troon der Oranjes te be schermen, orde en rust in den lande të handhaven en het gezag van de over heid te steunen. Wat zich in de dagen van November 1918 vrijwillig gaf, is op verlangen van Uwer Majesteit's re geering in de daarop volgende jaren door de Nationale Landstorm Commis sie uitgebreid en geconsolideerd met het resultaat, dat naast den eigenlijken Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, ongeveer 40.000 man sterk, zich ge vormd hebben de korpsen Motordienst Vaartuigendienist en Spoorwegdienst, benevens een nationale noodhulp re serve. De groote beteekenis van deze orga nisaties is geiegen in de preventieve kracht, welke van 'haar uitgaat. Het was de hartelijke wensch van al de duizenden getrouwen, die tot deze organisaties toetraden, zoowel als van de Nationale Landstorm Commissie, de Gewestelijke en Plaatselijke Landstorm Commissies, die tot de uitbreiding en consolidatie van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm medewerken om Uwe Majesteit op dezen blijden dag een bewijs te geven van hunne liefde en verknochtheid. Door het plaatsen van hunne hand- teekening in dit Jubileum-album, dat door de wijze, waarop het is samenge steld, een gedenkboek is geworden, wilden zij de eens gegeven belofte be- zegefen Mocht troon, volk en vader land ooit weder in gevaar komen hetgeen Gode gebeden zij te willen ver hoeden de Bijzondere Vrijwillige Landstorm zal onmiddellijk aan den eersten oproep der regeering gehoor de geheimraad begon „Waarde vriend ge hebt u zoo bijzonder geïnteres seerd wat de toekomst en de vergroo ting van het werk aangaat, dat ik zeker wel mag hopen, dat we u hier zullen houden." „Jawel, mijnheer Kersten, het bevalt mij, alles heel goed en u hebt u om mij nentwille zooveel moeite getroost, dat ik mij verplicht gevoel te blijven. Ik moet u echter eerlijk zeggen, dat één ding mij niet bevalt, namelijk de meesteres niet als vrouw, niet als per soon, dat zij verre Dora Suchwald is een buitengewoon lieve vrouw maar ik ben huiverig voor vrouwenregeering. Daarom is mijn vast besluit, dat ik de aangeboden positie wel wil accepteê- ren, echter voorioopig slechts voor één jaar. Dat zal een proeftijd zijn zoowel voor mij', als voor haar. Wanneer wij goed met elkaar overweg kunnen, kan het contract worden verlengd. Krijgen we verschil van meening, welnu, dan is eén jaar gauw voorbij en scheiden we in vrede." „Dat strijdf evenwei geheel met de afspraak, omdat hét in de bedoeling lag, iemand voor vast als leider van het bedrijf aan te stellen. Dora zal er wei nig over gesticht zijn, dat ge een proef tijd van een jaar bedingt." „Ja maar, ik heb een verontschuldi ging. Ge hebt me zelf gezegd, dat hef geen jaar zal duren, of het werk wordt in een naamlooze vennootschap omge zet. Dan wil ik vrij zijn. Ik heb geen zin geven om krachtdadig steun te bieden aan het wettig.gezag. Het behage Uwe Majesteit in dezen vorm de betuiging van hulde van vier en dertig duizend Uwer getrouwe on derdanen te aanvaarden. God de Heere zegene Uwe Majesteit en bevestige Haar op den Troon der Nederlanden nog tot in de lengte van dagen. Leve de Koningin Op deze toespraak antwoordde de Koningin als voigt „Voor het huldeblijk van den Bijzon- deren Vrijwilligen Landstorm en de ge voelens, waarvan U de tolk is geweest, betuig ik mijn oprechten dank. Zeer gevoelig ben ik voor de talrijke deelne ming waarvan het gedenkboek de be wijzen geeft. Tot stand gekomen als spontane uiting van den drang van zeer velen, om zich ter beschikking van de over heid te stellen, heeft de Bijzondere Vrij willige Landstorm terstond zijn levens vatbaarheid bewezen. Wees verzekerd, dat de trouw en vastberadenheid welke gij door per soonlijke opoffering met der daad ge toond. door mij en allen, die het wel meenen met het Vaderland hoogelijk gewaardeerd wordt." Galavoorstelling in den Schouwburg. Gisterenavond had in den Stads schouwburg te Amsterdam de gala voorstelling plaats door de Kon. Ver. Ned. Tooneel. Opgevoerd werden en kele fragmenten uit Gijsbrecht van Aemstei en 'n nationaal stuk van G. H. Cannegieter en dr. G. Nolst Trenité, getiteld „Rondom de Kroningslinde". De korte rijtoer naar en van Jen Schouwburg werd gemaakt in de Gou den Koets, het bekende geschenk der Amsterdamsche burgerij, die, zooals begrijpelijk was, een groote menschen- massa op de been bracht en veel be kijks had. De jolige stemming. Ook gisteren was de stad geïllumi neerd en ging het er vrooiij.k, zelfs nu en dan wat te vroolijk toe. Nachtpermissie der café's tot vier uur en nog wel onder burgemeester De Vlugt deed menigeen wel wat te diep in het glaasje kijken. Baldadigheid zooals het ingooien r an een groote spiegelruit der firma'Vröom en Drees- mann op den Nieuwendijk was er het gevolg van. Doch deze .enkele excessen uitgezonderd, bleef het ordelijk en ver maakte het publiek zich met de typische Amsterdamsche oempa's, de straat clowns, ,de traditioneete harmonicaspe lers, de orgeldraairs, de mannen met apën en de kinderen met marmotjes, die langs de eafé's hun geoorloofde bedelaarsberoep uitoefenden. En niet te vergeten, de vreedzame oorlog met ser pentines en confetti die tusschen de cafébezoekers werd gevoerd. Kortom SRANtl HOTEL IE VLISSIKEfH Zondag 9 September ter gelegenheid van de Alg. Ver gadering der Broederschap van Candidaat-Notarissen in Neder land en zijn Koloniën. Aanvang 8.30 uur naamlooze vennootschap te laten ver- koopen. Ik treed niet in dienst bij men- schen, die mij wellicht niet sympathiek zijn." „Laten wij. in het rijtuig stappen, dan kunnen we naar uw toekomstige direc teurswoning rijden. De villa is volledig gemeubileerd, het staat u natuurlijk vrij om, indien ge eigen meubelen hebt, deze daar te plaatsen. Gij kunt zonder meer uw eigen huishouden opzetten. De vrouw van een verongelukten mijnop- zichter, juffrouw Wolf, is thans nog huishoudster van de directèursvilla. Gij kunt haar als zoodanig handhaven, of, wanneer ge wilt, een andere nemen. Ik kan u echter aanraden, haar althans vóorloopig té houden, omdat ze met de toestanden hiér uitstekend bekend is." De directeursvilla lag schuin tegen- ovér hét bergwerk, op een honderd pas afstands daarvan. Een góed onderhou den bloènientuin bevond zich voor het huis, téfw.ijl er achter een moestuin was gelegen. In éen afzonderlijk stalgebouw ston den twee elegante rijtuigen, terwijl er gelegenheid, was, om drie paarden te stallen. Bóven den stal was de koet sierswoning. De benedenverdieping van ae villa werd ingenomen door het kantoor en de groote .werkkamer van den directeur. Op de bovenverdieping bevonden zich twee slaapkamers, een zitkamer, een kleine bibliotheek en een badkamer. het echte, onvervalschte schouwspel van Amsterdam, dat zich aan feest vreugde overgeeft. Gelukwenschen van koning Albert. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 6 dezer Graaf Guy d'Oultremont is heden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina op het Nederlandsch gezantschap namens Z. M. Koning Albert de beste wenschen van voorspoed voor het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk ko men uitspreken. In den loop van den dag kwam verder de heer Jaspar, mi nister van buitenlandsche zaken, de felicitaties der Belgische regeering voor H. M. overbrengen, terwijl ook de voor zitter van den Senaat, 'l Kint de Roo- denbeke, namens dit wetgevend lichaam de gelukwenschen kwam aan bieden. Bij de marine. Op de vraag van den heer Hugen- holtz betreffende de aanmelding voor de verschillende opleidingen der mari ne, heeft minister Westerveld geant woord, dat wederdienstneming van of ficieren alleen heeft plaats gehad in 1922 voor twee zee-officieren daarna •hebben zich geen daarvoor in aanmer king komende officieren voor weder-in- diensttreding aangemeld. Gegevens omtrent aanmelding van personen, die reeds vroeger als onder officier of in lageren stand bij de zee macht hadden gediend, kunnen niet worden verstrekt, omdat daaromtrent in de administratie geen statistiek wordt aangehouden. Voor de opleidingen tot officier bij de zeemacht hebben zich aangemeld in 1923 159 candidaten, 1922 147, 1921 98, 1920 81. Aangemeld gedurende de jaren 1920/ 1921, 1921/1922 en 1922/1923 voor op leiding bij, de marine tot lichtmatroos Juli 1920/1921 192, 1921/1922 795, 1922/1923 838, stoker 2e klasse resp. 140, 207 en 227, leerlingstoker, 55. 89 en 85, korporaal-machineschrijver 1, stoker-olieman 0, 1 en 2, stoker le ki. 1 en 1 matroos-torpedomaker 29, 50 en 71, leerling-torpedomaker 8, 6 en 19, korporaal-timmerman I, timmermans- maat 0, 1 en 2, leerling-timmerman 0, 1 en 2, leerling-monteur 336 en 350, leerling-onderofficier 306 en 306, mari nier 3e klasse 426, 566 en 70ë, mari nier ie klasse 2. Tegen de salarisvermindering. Het Nederlandsch Onderwijzersge nootschap heeft volgens „de Tel." het volgende adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht In verschillende dagbladen kwam het bericht voor dat bij den raad van mi nisters het voornemen zou bestaan, art. 40 van- het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren in te trekken. Deze berichten kregen meer reliëf door de mededeeling, dat het ministerie het advies van de commissie voor geor ganiseerd' overleg zou hebben ge vraagd. Aangezien het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap, dat leden van ver schillende politieke richtingen omvat, zich niet bij een der politieke centrales, die het georganiseerd overleg vormen, kan en wil aansluiten, heeft het geen invloed op het door dit college aan de regeering uit te brengen advies. in een bij dit adres gevoegde toelich ting wordt op uitvoerige wijze het veel ruimte en comfort. Werner verklaarde geen bijzondere wenschen te hebben betreffende de vil la en de meubileering. Wanneer het contract zou zijn afgesloten, wilde hij er gaarne direct zijn intrek nemen. Na nog eenige details van het contract te hebben besproken, ging Werner naar zijn hotel terug, terwijl Kersten zich naar Saarkirehen begaf, 's Middags zou Werner de gast van Kersten zijn, zoo dat hij dan meteen zou kunnen verne men, of het contract al of niet was gesloten. Toén geheimraad Kersten te Saar kirehen aankwam, was Dora nog niet te spreken. Zij had vroeg in den morgen een verren rit gemaakt en moest zich nu nog even verkleeden. Mevrouw Schottelius. de oude, bab belzieke dame, was echter wel aanwe zig en Kersten ging met haar een kleine wandeling in hét park maken. „Wij hebben hem heèiémaal niet her kend", zeidé mevrouw Schottelius plot- séling. „Hoe moet ik dat opvatten vroeg Kersten. „Hoé zoudt ge Spalding moe ten herkennen Gij ziet hem toch voor de eerste maal „Ach, nu heb ik me versproken", zei mevrouw Schottelius met komischen schrik „ge moogt me niet verraden, ik doe een beroep op uw discretie. Ge moet weten, Dora en ik, we kennen dien mijnheer Werner Spalding reeds langer dan een jaar." standpunt van het genootschap ten op zichte van een eventueeie intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit uiteengezet, op verschillende gronden wordt daarin betoogd, dat het zeer on- gewenscht is tot het nemen van een dergelijken maatregel over te gaan. De Vrijwillige Landstorm afgeschaft Naar „de Maasbode" verneemt, be hoort tot een van de door minister Cö- iijn geëischte bezuinigingsmaatregelen ook de afschaffing van den vrijwilligen landstorm, de zoogenaamde weerbaar- making buiten het leger, waarbij thans een groot aantal beroepsofficieren en onderofficiere als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaar lijks ongeveer zeven millioen kosten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daarvan geheele militaire oplei ding in het leger vele millioenen be spaard worden. De buitengewone vrijwillige land storm, dat is de organisatie van geoe fende dienstplichtigen, blijft echter be staan. Alkmaar's ontzet. Den 8en October is het 350 jaar ge leden, dat Alkmaar ontzet werd. Het bestuur der Ontzetvereeniging heeft het plan gevormd, dien dag een groot rid derfeest te geven, een feest, zooals op 8 Juli 1445 is gehouden, naar aanleiding van een door Filips van Bourgondië verleend handvest aan de stad Alkmaar. Daarbij zullen 12 Bourgondische en 12 Hollandsche ridders een steekspel uit voeren en verder zullen aan deze uit voering medewerken ongeveer 250 per sonen. die magistraat van Alkmaar met gevolg. Filips van Bourgondië en Isa bella van Portugal met gevolg, met trompetters, boogschutters, edelen, edeldames, rijknechts, enz. een wapen koning met herauten, schildknapen, be dienden, poorters en poorteressen, zoe- telaars. speellieden, boeren en boerin nen. Gelijk bekend is, is de Koningin voornemens, dien dag naar Alkmaar te gaan. DE HERDENKING VAN HET 25-JARIG REGEERINGS-JUBILEUM IN DE HOOFDSTAD. (Van onzen bijzonderen correspondent) „Tim tam tam, Naar den Dam, Daar is wat te zien". Deze woorden van Philip Loots kon den heden zijn geuit door de vele dui zenden, die heden zijn opgetrokken naar de bij uitstek historische plek van ons land den Dam. Op ditzelfde plein, waar zoo vele historische gebeurtenissen hebben plaats gevonden, hebben wij ook heden weer een groot historisch moment me degeleefd, een moment, dat de duizen den toeschouwers nog lang in herinne ring zal bijblijven. Daar lag het mooie plein, in het mid den verlaten, doch omzoomd door een duizend-koppige menigte, voor, in en boven op de met rood-wit en blauw en oranje versierde gebouwen en voor en op de oranje-vaandels getooide tribu ne, in afwachting van den Koninklijken Stoet. Tot eindelijk het plechtige, histori sche moment is aangebroken en na eenige voor-rijtuigen en een gedeelte van de eere-wacht de roomkleurige ca lèche met de Koninklijke Familie den Dam oprijdt. Een daverend geju'ch breekt los en terwijl het pas gerestau reerde carillon en de muziek van de marine spelen rijdt de Koninklijke Fami lie om het plein naar den ingang van het paleis. Het Wilhelmus weerklinkt weet ik niets van", merkte Kersten op. „Dora wil ook heeiemaal niet, dat gij daar iets van weet en dus nogmaals discretie zij u aanbevolen We warén verleden jaar in Berchtes- graden en logeerden in een pension te Ramsau. Ook Spalding, die destijds juist van Amerika was teruggekomen, had daar zijn intrek genomen. Wij hadden nog in het geheel niet persoonlijk met hem kennis gemaakt, toen hij plotseling, nadat hij nog geen vierentwintig uur daar geweest was, de held van den dag werd. In ons pen sion logeerde ook een familie uit Wee- nen, met een allerliefst meisje van een jaar of vier. 'Het kind was 's middags plotseling verdwenen. Het kindermeisje, dat met het kind was gaan wandelen, was door de warmte in slaap gevallen en het kind was op eigen gelegenheid verder ge gaan en klaarblijkelijk verdwaald, al thans nergens was het te vinden. De ouders en het heele pension verkeerden in de grootste opwinding. Het was ten drukkende dag en een onweer scheen op komst. Het ergste stond voor het kind te vreezen. Er waren geen honden om het kind te helpen opsporen, en al het roepen en schreeuwen en het afzoe ken de,r naaste omgeving bleef zonder gevolg."

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1