WOENSDAG 5 SEPTEMBER IVIER'S >CH OEtSEL i biedingen aanvragen tbode NSTBÖDÊ Maatschappij van nvaart No 209 61e Jaargang fiEMEENTEBESTlHJR BINNENLAND Gemeenteraad. la 87 a 140 ct. alles 0 a 85 ct. per 100 lag en Vrijdag op ERSEN. 4 September., des )fficieel) ersen. jrkoopen. -ƒ 2.54% Londen lerlijn ƒ0.15—ƒ0.18 el ƒ11.77—11.82 Ween en 0.00.37— )ier. Ponden ƒ11.50 -ƒ0.45 per mifKoen;; 77ƒ11.85; Fran- 14.45 Kronen (af- 10. AUTO's EN :N. r uur 8.13 8.10 8.08 8.06 8.04 VLISSINGEN. v.m. 9.03 10.27 n.m. 9.47 11.08 ge en kncb- voeten, een het menschelijk i uitkomst voor idwongen waren maat te doen stow. i Slaapkamer of gevraagd, met Brieven onder Vliss. Cour." nette TJSSOON.Melk- at 7. dag en nacht. Vliss. weg 315, delb. - Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. V. Mldd, T.m. nttr 8 8 bekomen y. BOII T.m. m 9 8 Transport- en Exp ven G. VOS, Tel. 1ENHOOBN, Tel. 153. ÏTERHOUT, Tel. 822. TENHEK, Tel. 101. VLISSINGSCHE COURANT HERDENKING JUBILEUM H. M. DE KONINGIN. De Burgemeester van Vlissingen no'o- digt de ingezetenen uit om van jiunne in genomenheid met de herdenking van het jubileum van H. M. de Koningin op 6 en 7 September a.s. blijk te geven door het uit steken van vlaggen. Vlissingen, 5 September 1923. De Burgemeester voornoem,d VAN WOELDEREN. HERDENKING JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene. kennis, dat in verband met de herdenking van het 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin de bureaux van het gemeentehuis op Vrijdag 7 Sep tember a.s. voor het publiek gesloten zul len zijn. Vlissingen, 5 September 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De intocht in de Hoofdstad. Amsterdam, 5 September. De voorbereiding Het is vandaag de groote dag, de dag van den intocht. Maanden achter een is daar op het kantoor van Blaauw- hoeden-Vriesseveem aan de Heeren gracht geconfereerd. Er zijn daar door den voorzitter van het centraal bestuur van de huldigingscommissie, den heer C. G. Vattier 'Kraane, plannen gemaakt, waarbij honderden en nog eens honder den personen van allerlei vereenigingen hem met raad en daad hebben bijge staan. Zelfs heeft men uitgemeten den in- tochtsweg in de lengte, zoowel als in de breedte. Er moest immers berekend worden hoeveel menschen zich in het geheel achter den Koninklijken Stoet zouden kunnen aansluiten, om als aanstonds de stoet op den Dam aankomt, alle deelnemers dit groote nationale plein te laten opmarcheeren. Met hoevele details de organisatoren wel hebben rekening te houden, valt natuurlijk te vermelden, maar ieder begrijpt, dat juist de kleinigheden vol komen in orde moeten zijn, om het ge heel te doen slagen. Nu is men dan eindelijk uit-geconfe- reerd en het met veel moeite ontworpen plan van den intocht, dat naar ieders verwachting het schoonste nummer zal worden van het geheele jubileumpro gram, staat thans uitgevoerd te worden. De drukte langs den intochtsweg. 't Is reeds vroeg vol in de geheele stad. Langzaam aan trekt ieder de rich ting uit van den weg, waarlangs de in tocht zal plaats hebben. Alle voorberei dingen zijn getroffen, zoowel officieel als meer huiselijk. Wanneer ook wij in die richting gaan zien we, dat bij vele particulieren de ramen zijn weggenomen, zoodat men gemakkelijker den stoet kan gadeslaan. De politie is druk in de weer, vooral bij het punt van aankomst, het station Willemspark, orde te brengen in de steeds aangroeiende menigte. Aan de vereenigingen, die met hun vaandels langs den weg zullen geschaard staan, worden hun plaatsen aangewezen. In derdaad krijgt door die vaandels de weg een nog meer feestelijk aanzien. Ongeveer één uur wordt overal het rijverkeer langs den intochtsweg sfop gezet geen auto mag er meer rijden, de tramdienst heeft,niet meer plaats. De menigte blijft echter in beweging. Tteeds voller .wordt het overal. Alle vensters in den omtrek worden lezet zelfs op de daken der huizen lebben heele koloniën zich genesteld. Meer en meer komt er a's he' ware een vaste muur, waardoor de weg zich duidelijk gaat afteekenen. Zoo nu en dan gaat reeds een officieele auto naar het station Willemspark. Hoe meer het uur van aankomst nadert, hoe meer of ficieele personen aan het station komen. Uit de verte klinkt reeds een hartelijk gejuich. Het is de eerewacht van bur gers te paard, die optrekt. Hun cosfuum van blauw laken met oranjestrik op den linkerschouder en de pantalon met goud galon en de steek op met witte struisveeren, wekt algemeene bewon dering. Overal worden deze ruiters har telijk toegejuicht. Het oogenbli'k van aankomst nadert meer en meer. De rij tuigen van den stoet, voorop de witte calèche zijn ook reeds aangekomen. Het pleintje voor het stafion is nu ge heel door de politie ontruimd. Aan'de rechterzijde van het gebouw hebben zich een aantal leden van de feestcom missie met hun dames opgesteld. Aan de andere zijde staan de leden van de Koninklijke Liedertafel „Apo'lo" die straks de Koningin zullen toezingen. Bij deze vereeniging hebben zich aangesloten deputaties van alle Konink lijke liedertafels met hun vaandels. Het geheele perron van het station Willemspark is in een bloemenpriee! herschapen. Op het station Willemspark Men heeft zelfs voor dit speciale doel aan den zuidelijken vleugel van dit an ders zoo rustige station een ffouien overkapping gemaakt om den aanblik van het „dorps'-stationnetje groot- steedsch te maken. De gangen, waar de Koninklijke stoet uittreedt, zijn met bloemen, planten en dundoek versierd. In de wachtkamer tweede klasse zijn de leden van de Huldigingscommissie, onder leiding van hun onvermoeiden president van het centraal bestuur, den heer C. G. Vattier Kraane saamgeko- men. Op het perron bevinden zich ver schillende autoriteiten, o.w. de burge meester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, in ambtsgewaad. Op den rechtervleugel van het station staat het muziekkorps van de Amster- damsche politie opgesteld. Alles is gereed om de jubileerende Vorstin te ontvangen. De aankomst. 't Is tien minuten over tweeën. Het sein van aankomst wordt gegeven.Eren is alles stii En als dan eenige secon len daarna de Koninklijke trein, waarop de Koninklijke standaard wappert, het sta tion komt binnenrollen, zet het Amster- damsch politiemuziekgezelschap, onder leiding van zijn directeur, den heer Hub. Rygersberg, het Wilhelmus, de oude toonzetting, in. Als de tienduizenden, die buiten op het Stationsplein de eerste tonen van de muziek hooren, ten teeken, dat de Ko ningin is gearriveerd, 'klinkt een leven dig hoera-geroep, dat tot op het perron doordringt. Hare Majesteit stijgt uit en wordt verwelkomd door den burgemeester, die vervolgens den Prins en Prinses har telijk begroet. Korten tijd onderhoudt de Koninklijke Familie zjch met de aanwezige autori teiten en de Koningin betuigt Hare groote erkentelijkheid jegens de Am- sterdamsche politie voor het door haar gegeven eerste feestelijk eeresaluut. Dan begeeft Hare Majesteit zich naai de met planten en bloemen versierde tweede klasse-wachtkamer, waar de le den van de Huldigingscommissie aan de Koninklijke Familie worden voorge steld. Daar blijft men een 10-tal minuten verwijlen. Vol belangstelling wordt gewacht dat de Koningin met Haar gevolg zal /er- schijnen. Od het station Willemspari. De deuren gaan open. Er komt plot seling eenige beweging buiten. De di rigent van „Apollo", de heer Fred Roeske, heft den dirigeerstok op en tus- schen de planten en bloemen wordt de Koningin zichtbaar. Aan alle zijden kiin'ken hoera's en het is alsof de oran jevaandels aan de hooge masten, die het plein versieren, Haar toewuiven. Hare Majesteit buigt naar alle zijden en dan klinkt over het plein de zang van Apolio „Geuzenvendel op den Thuisntarsch" van F. L. Hemkes. Wan neer de laatste tonen van den zang zijn weggestorven stapt de Koningin onder luid gejuich in fle witte calèche, hetzelf de rijtuig waarin zij naast Haar Moeder gezeten, voor 25 jaren Haar intocht deed. Nu neemt naast Haar plaats Haar Gemaal en tegenover het Koninklijk Echtpaar Hun dochter. Wanneer er beweging in den stoet 'komt, sluiten zich daarbij dadelijk aan de vaandels van het politiemuziekgezel schap en die van de Koninklijke zang verenigingen. Om en achter het rijtuig van de Ko ninklijke Familie heeft zich de eere wacht geschaard. Langzaam gaat hef den Amstelveenschen weg en daarna den Koninginneweg op, onder de laan van Oranje door. De jubeltocht. Nu komt eerst de versiering op de Koninginneweg goed tot haar recht. Op korte afstanden van elkander zijn oranje-velums gespannen, en op krui singen met andere straten is de reeks velums afgebroken door palen met oranjedaeken naar Japansch model. Langzaam rijdt de stoet voorwaarts en enthousiast klinken overal de toe juichingen, welke de Koningin en de Prinses, wuivende met de handen, vriendelijk in ontvangst nemen. Hulde van oude vrouwen en mannen. Op den hoek van de Emmalaan blijft de witte calèche staan voor een tribune, waarop driehonderd ouden van dagen, verpleegden van de Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Neder- duitsch Hervormde Gemeente onder lei ding van mevrouw A. M. T. de Jonge- Post, leidster van de Kabouters van Groep IV van de afdeeiing „Amster dam" van het Nederlandsche Meisjes- gilde, bijeen zijn. Een der oudjes, mej. C. j. Maftiesing, treedt op het Koninklijk rijtuig toe en biedt Hare Majesteit bloemen aan, ter wijl de oude vrouwen en mannen op de tribune een driewerf „Leve de Ko ningin 1" roepen. Ook Prinses Juliana ontvangt bloe men, die door de Kabouter, mej. Lous Flesseman worden overhandigd. Dan trekt de stoet weer verder naar den Willemsparkweg en ook daar staat aan beide zijden van den weg een ont zaggelijke menigte geschaard, die geestdriftig de Koninklijke Familie be groeten. Op de balcons der heerenhui zen en voor de vensters verdringt men zich, om mede te jubelen bij het voor bijtrekken van den jubelstoef. Stapvoets wordt verder gereden langs de Van Baerlestraat, Gabriël Metsustraat, naar het Johannes Vermeerplein. Hare Majesteit wordt toegezongen. Voor het huis van den burgemeester wordt halt gehouden. Een meisjeskoor, bestaande uit 160 personen, zingt hier voor het Koninklijk Gezin de volgende twee liederen „O Heer. die daar des Hemels Tente spreidt" ui; Valerius' „Gedenckclank" en „Zegenbede' van Catharina van Rennes. Weer worden aan Hare Majesteit bloemen aangeboden en dan gaat de stoet, waarachter zich telkens de depu taties der deelnemende corporaties met hun vaandels aansluiten, voorwaarts langs de Johannes Vermeerstraat, Honf- horststraat, Museumstraat, Wetering schans, Leidscheplein, Leicschestraat naar de Keizersgracht 369. alwaar voor het Weeshuis van de Ned. Hervormde gemeente de weezen staan geschaard. Uit hun midden is een muziekkorps, onder leiding van den he«r H. V. B. Schoonderbeek, gevormd, dat voor Hare Majesteit 'ten gehoore breng; „Geluckig Vaderland" en „O Heer, die daar des Hemels Tente spreidt", belde liederen uit Valerius' „Gedenckcklanck" Als wederom aan de Koningin en de Prinses bloemen zijn overhandigd, wordt de jubeltocht vervolgd langs de oneven zijde van de Keizersgracht, Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal en Paleisstraat naar den Dam. Aile langs de wegen opgéstelde de putaties van verschillende vereenigin gen met hunne vaandels, banieren en vlaggen, hebben zich dan achter den stoet aangesloten. Het zijn in het geheel ruim 400 vereenigingen, die ieder een deputatie van zes personen hebben kunnen laten deelnemen en als het Ko ninklijk rijtuig den Dam opzwaait, be vindt de staart van den stoet zich nog op de Keizersgracht. Op den Dam. Leeg ligt het hoofdplein van onze stad en toch is he; zoo vol. Op. de.straat zelve wordt niemand toegelaten. Het plein is afgezet tot de lijn DamRokin, maar in en op de gebouwen is een compacte menigte. Aile ramen en daken der aanliggende gebouwen zijn dicht- bezet van de Nieuwe Kerk tot de Groote Cluib. De groote tribune recht tegenover het Koninklijk Paleis, nu met vlaggen en groen keurig gedrapeerd, zit vol met een belangstellende menigte. Tusschen deze tribune en de afzetting beweegt zich nog een rustelooze menigte, die hoe langer hoe meer dat het oogenblik nadert, dat de Koninklijke Stoet op den Dam zal komen, verstart. Nauw, dicht opeengepakt wacht men op het groote oogenblik, dat de stoet 'komt. Uit de verte hoort men het reeds in de Paleisstraat ziet men allerwege wui ven men rekt de halzen het eerste rijtuig zwenkt uit de Paleisstraat den Dam op. Weldra wordt ook de witte calèche zichtbaar. De eerewacht is in het ge weer gekomen de muziek heft 'hef Wilhelmus aan. De eerewacht van bur gers schaart zich en haie, Hare Majes teit betreedt het Paleis, waarop nu de Koninklijke Standaard wordt geheschen Nog eenige oogemblikken, dan gaan de balcondeuren open en treedt de Ko ninklijke Familie op het balcon, terwijl de militaire muziek nogmaals speelt. Intusschen komen de vertegenwoor digers der ruim 400 vereenigingen met hun banieren, vlaggen en vaandels den Dam opgemarcheerd. Het duurt heel lang voor allen er zijn om telkens weer klinkt gejuich. Wanneer allen aanwezig zijn, buigen zij en langzaam begint de aftocht en brengen een vaandelgroet. Inmiddels heeft de Koninklijke Fami lie zich in het Paleis teruggetrokken. De eerewacht van burgers trekt ook weg en langzaam aan herneemt de Dam zijn gewoon aanzien, vol lawaai van een vroolijke menschenmenigte, waar van nog honderden het oude grijze Paleis blijven aanstaren. De voeding van gevangenen. Op vragen van den heer Hugenboltz, betreffende de voeding der veroordeel den en het verstrekken van bier aan gevangenen, die veroordeeld zijn we gens een misdrijf, hetwelk met drank misbruik samenhangt, antwoordde de minister van justitie De onjgeteekend'e heeft kennis geno men van iiet in de vragen vermelde ar tikel in het „Utrechtsch Dagblad" van 31 Juli 1923. De hieruit overgenomen mededeelingen omtrent de voeding 'der veroordeelden beantwoorden niet aan den bestaanden toestand. Zij, die reeds veroordeeld zijn, kun nen van het door hen in het strafge- IWGEZGNDEN MEDEDEELINGEN i van zyaen storten een dunnen doek over de voorzijde oan hetyoed Dit is de manier-om den glans na het wasschen te behouden en om ze weder als nieuw te krijgen. Wasch Uw zijden stoffen ir» LUX en nooit in gewone zeep en volg de nauwkeurige gebruiks aanwijzing op het pakje. LUX OE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN. Fabrikanten van RINSO en TWINK. sticht verdiende loon wel driemaal per week artikelen uit de cantine betrekken, maar to"t de in de cantine voorkomende- artikelen behooren niet aardappelen met groenten, vlëesch en ius en aan hetneen Uit de cantine wel kan worden verkregen wordt niet een half fleschje bier toegevoegd. Intusschen kunnen in de huizen van bewaring veroordeelden tot de pistole worden toegelaten, als wanneer dezen voor eigen rekening de voor de zooda- nigen vastgestelde voeding kunnen be komen. Deze voeding bestaat als middageten uit 1 K.G. aardappelen (ongeschild gewogen) 0.2 K.G. groenten met vet of boter toebereid 0.15 K.G. gebraden of gekookt vleesch (rauw gewogen) een snede brood en een halve kruik bier; in plaats van groenten tweemaal per week een even groote hoeveelheid gort of rijst en op verlangen somtijds in. plaats van vleesch, eieren of visch, zoute of andere. Over de toelating van een veroor deelde tot de pistole beslist de minis ter van justitie. Ook de ondergeteekende is van oor deel dat het niet juist zou zijn. veroor deelden. aan wie in geval van voor waardelijke invrijheidstelling de voor waarde van geheelonthouding zou moe ten worden opgelegd, door toelating tot de pistole toe te staan in het strafge- sticht alcoholhoudenden drank te ge bruiken, en -hij- zal, mocht te eeniger tijd een zoodanige beslissing (want deze zijn gebleken uiterst zeldzaam te zijn) noodig worden, daarmede rekening houden. De intrekking van art. 40 bezoldigings besluit Op uitnoodiging van het comité van algemeen belang van overheidsperso neel kwamen te 's-Gravenhage de R. K. centrale van burgerlijk overheidsperso neel, het comité van neutraal overheids personeel, het permanent comité uit de bij het Chr. Nationaal Vakverbond aan gesloten organisaties van personeel in publieken dienst en de A.C.O.P. in ver gadering bijeen, ter bespreking van het bij de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaarszaken in gekomen voorstel tot intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit, als eerste stap op den weg, welke naar salarisverlaging zal leiden, zoomede van de vraag, of tot samenwerking zou 'kunnen worden besloten. Door het beperkte karakter, dat hier door de conferentie kreeg, ibleek het raadzaam, de centrale hoogere rijks ambtenaren en -den federatieven bond van personeel in openbaren dienst tot bijwoning der vergadering uit te noo- digen. Alle overheidscentrales hebben met de allergrootste bevreemding ken nis genomen van het voorstel der regee- ring, nadat verleden jaar op de meest positieve wijze door de regeering ver klaard is, dat het door haar bij die gele genheid opnieuw geredigeerde art. 40 van het bezoldigingsbesluit werd inge steld, om komenden regeeringen de ge legenheid te ontnemen, aan de salaris sen per 1 Juli 1922 te tornen. Er werd op gewezen, dat de rijksambtenaren, wier salarissen helaas zijn verhoogd, veel verslechteringen in hun arbeids voorwaarden hebben zien aanbrengen, o.a. den pensioenaftrek van 8f2 Met algemeene stemmen werd beslo ten, zich ten sterkste tegen de voorge nomen intrekking van art. 40 te verzet ten en de vertegenwoordigers der over heidscentrales verder geheel vrij te ia- ten in de keuze hunner argumenten en motieven. Zitting van iDinsdag 4 September, 'des namiddags 2 ,uur. (Vervolg en slot). In behandeling kwam daarna het voorstel van Burg. en Weth. om afwij zend te besdhikken «p een adres van A. P. de Vey Mestdagh te Amsterdam, 'betreffende vermeende krenking van recht ten opzichte van een gedenktee- ken, hetwelk geplaatst is geweest op ae oude begraafplaats, welk voorstel ■wij in zijn geheel hebben gepubliceerd. Het voorstel werd aangenomen. Daarna was aan de orde het voorstel van Burg. en Weth. tot overdracht van een subsidie van 200, benevens 100 voor de beschikbaarstelling van 1000 kaartjes, ten behoeve van daarvoor in aanmerking 'komende leerlingen van alle openbare en bijzondere lagere scholen aan 1. Mommaas, exploitant van de badinrichting aan den Spuiboe- zem. Ook dit voorstel werd .zonder discus sie of hoofdelijke stemming aangeno men. Vervolgens werden behandeld voor stellen tot verkoop van gemeentegrond aan J. Looisen en C. de Jonge, 61 ML bouwgrond en 24 ML tuingrond aan den Koudekerkschen straatweg, resp. a 15 en 10 per ML 1155 J. Looisen q.q., 73 M"'. bouwgrond en 27 ML tuingrond aan den Koudekerk schen straatweg resp. a 15 en 10 per ML 1365 J. Post q.q., 202 ML bouwgrond aan de Van de Manderestraat a 7 per ML 1414 C. de Nooijer, 196 ML bouwgrond aan de Van der Manderestraat a 7 per ML 1372. Al deze voorstellen werden zonder stemming aangenomen. Door Burg. en Weth. werd voorge steld tot woorloopige vaststelling der rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1922. De rekening werd vastgesteld.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1