1000 25 DINSDAG No208 61e Jaargang jjitpefirma fMR BE VELDE kjalstraat §8, Viissingen. Tel. Inierc. PesireksEiing 88287 Herschijnt dagslijks, uitgezonderd op Zsndao en lignum erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads- en PtTovincieiiieuws >1923! VUSSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. fJIIU een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR DEN VERVOLG(herhalings)CURSUS VOOR MEISJES. Burg. en Weth. van Vlissingen maken békend, dat tot het in ontvangst nemen der aangiften van leerlingen voor den Vervolg cursus voor Meisjes door Mejuffrouw M. C. Schuurkamp te haren huize (St. Jacob- straat 21) alsnog vanaf Maandag 3 Sep tember tot en met Zaterdag S September a.s. van 7 tot 8 uur 's avonds zitting zal worden gehouden. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 1 September 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op de nationale demonstratie op het Malieveld te 's-Gravenhage, welke te- den wordt gehouden zullen eerst trek paarden (.merriën) aan de hand worden voorgebracht, daarna landbouw-tuig- paarden (merriën) en vervolgens trek paarden (hengsten). Hierop heeft een landbouwdemon- stratie plaats uit de drie Zuidelijke provinciën. Wat Zeeland betreft, zal de demon stratie bestaan uit den volgenden stoet vaandeldrager te paard met het wapen van Zeeland hengsten inge zonden uit Zeeland karet met een paard (groentewagen) Walcheren Zuid^Beveiandsche kapwagen (Protes tant) met bvee paarden, Zuid-Beve land Hulstersche sjees met één paard, Huist Phaëton met twee paarden. Oostburg Oogstwagen met zanggezel schap, met 2 paarden Axelsche tilbury met één paard, Axel Schouwen-Dui- velandsche wagen, genaamd ,,'t Land van Schouwen" met 2 paarden, Schou wen, Tholen en Noord-Beveland Zuid Beveiandsche kapwagen (Katholiek) met 2 paarden, Zuid-Beveland Wal- cherensche Huifwagen met één paard, Walcheren en vervolgens merriën inge zonden uit Zeeland. Het zangkoor, dat onder leiding staat van den heer S. J. Tamminga te Goes, zal gedurende de demonstratie verschil lende liederen zingen. Na deze demonstratie worden land- bouwtuigpaarden. aangespannen voor boerenwagens, op het terrein gebracht, daarna trekpaarden (4 en meerspan nen), met welk nummer vorige jaren steeds veel succes werd behaald, en ten slotte worden eenige paaiden met mi litair certificaat voorgebracht. De zomertijd. De Staatscourant van gisteren bevat een Kon. besluit van den 21sten Augus tus j.l., waarbij bepaald wordt, dat de zomertijd zal eindigen op 7 October a.s. 4) Een bediende trad uit de vestibule naar voren en zei, in antwoord op een vraag van geheimraad Kersten „De heeren worden gewacht door de dames 1" in de mime vestibule, die geheel en al paste bij het voorname uiterlijk van het kasteel, ontdeden de bezoekers zich van de overjassen en verzorgden hun toilet. De knecht opende een deur en Kersten trad', gevolgd door Werner, een kamer binnen, om vervolgens te worden binnengeleid in een groot en prachtig gemeubileerd salon, waarvan de vleu geldeuren en de vensters op het park uitzagen. Twee dames verhieven zich bij het binnentreden van de bezoekers van hare fauteuils. De eene dame leek nog zeer jong, de andere was reeds tamelijk op jaren. De geheimraad stelde voor. Dora reikte Werner met ongedwon gen minzaamheid de hand en zeide „Welkom hier Oom Kersten heeft ons reeds zoo veel van u verteld, dat wij ons verheugen, u bij ons te zien." Zij verzocht plaats te'nemen en Wer ner had' eerst nu de gelegenheid, de dames nauwkeurig op te nemen. Mevrouw Sohottelius zag er al heel onbeduidend uit en maakte een ietwat „verkreukelden" indruk, hoewel ze met Uit het feit, dat de regeering beslo ten heeft den zomertijd te doen voort duren tot 7 October e.k., meent de heer Cr'oesen, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité volgens het Aigem. Ncd. Landbouwweekblad van 25 Aug. jl. 'de volgende conclusies te mogen .trekken 1. dat de regeering. in stede van tot het inzicht gekomen te zijn, dat ook de landbouwbelangen bij het vraagstuk van den zomertijd in hooge mate be trokken zijn, bij liet nemen van maat regelen ter zake uitsluitend met de be langen der stedelingen rekening houdt; 2e. dat het daarom noodzakelijk is 'de propaganda van het goed recht van het platteland en de voornaamste plat- telantisbedrijven opnieuw ter han'd te nemen en steeds in het krijt te treden ter plaatse, waar de belangen van het land- en tuinbouwbedrijf 'bij den zonne tijd op onjuiste wijze worden bespro ken 3e. dat liet gewenscht is de zooge naamde „groote" bladen op liet platte land zooveel mogelijk te weren, zoolang die bladen zich bij vraagstukken, waar bij zoowel de 'belangen van platteland en de gemeenschap als die van de ste den betrokken zijn, niet op een onpar tijdig standpunt weten te plaatsen 4e. dat het gewenscht is, om 'in de toekomst, wanneer weer allerlei perso nen ook tot liet platteland om stemmen komen, te onderzoeken of de can'di daat-volksvertegenwoordigers m-en- schen zijn, die, behalve in verkiezingstijd alleen oog en oor hebben voor de ste delijke wereld- en levensbeschouwing of wel personen, d'i'e, daarnaast ook aan 'het platteland beteekenis. voor het wel en wee der geheele samenleving toe kennen en 'd'ie het platteland niet een voudig ondergeschikt wenschen te ma ken aan datgene, wat groote groepen in de steden wenschen. Het schoenenwetje. Naar de Haagsche redacteur van „de Maasbode" verneemt, wordt door de regeering ernstig overwogen 'bij de Stafen-Generaal een voorstel in fe die nen om de Schoenenwet. waarvan de werking op 1 januari 1924 zou eindi gen, nog eenigen tijd te verlengen. Decentralisatie van den postchèque- en girodienst. Enkele rekeninghouders bij den post cheque- en girodienst maken zich «enigszins ongerust over den loop van zaken, sedert de centralisatie van den dienst. Van bevoegde zijde wordt ver zekerd, dat voor die ongerustheid geen reden bestaat. Zooals in de aan alle rekeninghouders in Juli 1.1. gerichte cir culaire is gezegd, zullen zich gedurende de eerste dagen van den nieuwen toe stand ongemakken voordoen. Er wordt evenwel met kracht gewerkt aan de normaliseering van den loop van zaken, zoodat de verschillende onderdeelen van den dienst overeenkomstig hel op gemaakte plan zullen werken. voornamen eenvoud was gekleed. Dora was een hooge, slanke vrou wengestalte, die, 'haar lengte in aan merking genomen, wat voller had kun nen zijn. 'Haar gezicht had een edelen ovalen vorm, het voorhoofd was hoog en blank, omgolfd door donkerblonde, dichte lokken. De neus was lang en smal, een weinig opgewipt. Dit laatste zou het gezicht iets vroo- lijks, zelfs iets vermetels gegeven heb ben, zonder den weemoedigen trek om den mond, die het geheel ernstig maakte en de lippen, die meestal vast op elkaar geklemd waren, minder vol ded schijnen. Een merkwaardige veran dering echter onderging het gezicht, wanneer Dora lachte. Dan was het, als gleed het zonlicht over haar gelaat en in haar bruine oogen kwam een won derlijke glans. Het gesprek liep over Werner's refis verder over Belgische en Duitsche spoorweg-toestanden en over het weer en ten slotte kwam men overeen, dat de heeren om zes uur zouden komen dineeren. Werner zou met de auto uit Saar- kirchen gehaald worden, terwijl Ker sten met zijn eigen rijtuig zou komen. Het korte, officieele bezoek was ge ëindigd. „ik hoop, dat het u in Dasburg en op onze werken zal bevallen", zeide Dora, terwijl ze Werner de hand reikte. En weer trof hem hel aanvallig lachen, dat haar jong gezichtje ver helderde. Oorzaak van den minder gunstigen gang van zaken is mede, dat voor een groot deel met ongeschoold personeel inoet worden gewerkt. Echter gaat a'les met den dag beter. Met eenige welwil lendheid van de zijde van de rekening houders en de houders van chèques wordt verwacht, dat binnen enkele da gen de grootste moeilijkheden zullen zijn overwonnen. OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand Augustus. I N G E K O M E N A. van Bern, marinier le klasse, Hr. Ms. „Van Meeriant", van Rotterdam. A. N. But, caféhouder, Boulevard Ban ken 26, van Terneuzen. j. Verhage, koperslager, Lange Zelke 36, van Valburg. L. W. Stroo, scheepstimmerman, Coosje Buskenstraat 35, van Amsterdam. C. J. de Rooij, korporaal-stoker, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Heider. J. van der Noll, korporaal-machinedrijver, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. J. C. Lugtenburg. korporaal-seiner, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel" van Heider. D. B. Gaykema, korporaal-schrijver, Hr. Ais. „Cornelis Drebbel" van Helder. H. Hermans, korporaal-machinedrijver, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder F. B. Sloof, stoker Kon. Marine, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel". an Helder. C. K. A. van Breda, stoker Kon. Marine, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. P. j. Signorgo, ma'roos Kon. Marine. Hr. Ms. „Cornelis Drebbel" van Heider. C. A. Lute, keiiner.' Branderijstraat 4, r an Haarlem. H. Al J. Soemers, marinier, Wachtschip, van Rotterdam. H. j. Kloosterman, marinier, Palingstraat 23, van Lossen. A. TrompKrul, zónder, Wyacinfhenlaan 7, van Helder. F. H. Kaashoek, bankwerker, De Ruijter- strcat 6, van Dost- ar West-Souburg. H. Th. de Booij, luitenant ter zee, Wacht schip. van Helder. A. H. Wassenaar, stoker-olieman Kon. Marine, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. N. J. Breeker, stoker 2e klasse, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. O. Koot, torpedomaker-majoor, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. A. van der Boon, sergeant-monteur, Hr. Ms. Wachtschip, van Ned.-lndiè. G. J. Rodoe, marinier, Hv. Ms. Wacht schip. van Gorinchem. M. van der Vliet, officier van administra tie Kon. Marine, Wachtschip, van 's-Hage. M. Schilde, koetsier, Koningsweg 27, van Leipzig. W. Werner, smid, Dokkade 53, van Veere. Mej. H. A. C. M. Kiijberg, onderwijzeres. Van Dishoeclcstraat 20, van Roosendaal en Nispen. J. Karreman. leeraar Zeevaartschool. Parklaan. van Fieemstede. J. Jekel, sergeant-machinedrijver, Hr. Ms. „Van Meeriant", van Dordrecht. H. S. Letema, korporaal-monteur, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel". van Helder. J, J. van Arum, korporaal-konstabel, Hr Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. P. Naaktgeboren, stoker, Hr. Als. „Cornelis Drebbel", van Helder. Eenige oogenblikken later reden ze ■weer naar Dasburg terug. Kort nadat ze hel slot verlaten had den, kwamen ze een rood geschilderde auto tegen, die in matige vaart aan kwam rijden. Naast den chauffeur aan het stuur zat «ogenschijnlijk de eige naar. Kersten wisselde een vertrouwe- lijken groet met dezen heer, wiens ge laat voor het grootste deel door een auto-bril verborgen was. „Graat Winter", zei Kersten, .waar schijnlijk .gaat hij op bezoek bij de da mes. Ge zult wel prettig kennismaken met hem en hij van zijn kant verheugt zich er insgelijks op, ti te ieeren ken nen. Een knappe, vlijtige jonge man. Hij is ook berg-assessor en werkt de familie-bezittingen met succes omhoog. De kreupele graaf zal nog eens schat rijk worden en kan dan aan het grafe lijk huis het oude aanzien weer schen ken, dat geheel verloren gegaan was." „Is die' jonge man (kreupel „Ja, een verkorting van het linker been is erfelijk in de familie. Eigenlijk is die omstandigheid voor de laatste generaties een gelukkige geweest. De grootvader van den tegenwoordigen graaf werd niet, zooals zijn voorvade ren, soldaat, doch jurist. Hij liet een aardig kapitaaltje na. Zijn zoon. de vader van den jongen graaf Edmund, werd mijnbouwkundige en is hier met succes een eigen mijn-exploitatie be gonnen. Daar de tegenwoordige graaf een uitstekend onderlegd vakman is, werkt hij' met zoo'n succes, dat hij zijn bezit Ms. J. de Vries, stoker-olieman, Hr. „Cornelis Drebbel", van Heider. A. J. Gazendam, korporaal-machinedrij ver, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder J. Mallie, korporaal-machinedrijver, Hr. A'fs. „Cornelis Drebbel" van Helder. A. J. Ütto, scheepsbouwkundig teeke naar, Badhuisstraat 34, van Den Haag. D. A. Beekhuis, instrumentmaker, Beiia- mypark 1, van Amsterdam. VERTROKKEN: W Broos, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel" naar Helder. G. Provoost, Wachtschip, naar Ned- Indië. C. Swint, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel". naar Ned.-Indië. j. de Boer, Verkuijl Quakkelaarstraat 129. naar Terschelling. G. J. Floor, Tulpenlaan 1, naar Amster dam. E. F Degruyter, Noordstraat 11naar Oostende. P. J. Janssens, Coosje Buskenstraat 65, naar Antwerpen. L. Kotoun, Walstraat 131, naar Wamei. A. C. Hoogerwerf, Molenstraat 6, naar Allernaar. F. de Groot, Ciijverstraat 40, naar Bns- siun. C. J. Ai al go.Maas, Hendrikstraat 44. naar Arnhem. A. Visser, Aagje Dekenstraat 129, naar Apeldoorn. A. VeldhuisDonderbroek, Groenewoud 39a. naar Chicago (Illinois). A. P. Legemaate, .Molenstraat 53, naar Rotterdam. I. A Blaakman, Aagje Dekenstraat 35, naar Oostburg. H. J. de Visser. Hr. Als. „Cornelis Dreb bel", naar Rotterdam. J. J. Akkerman, Verkuijl Quakkelaar straat 42 (boven), naar Gorinchem. M. Hijman. Joost de Moorstraat 21, naar Aardenburg. VLISSINGEN, 4 SEPTEMBER. De Summer Aleeting of The Institution of Naval Architects. Zooals in het kort gemel'd werd gis teren de eerste 'vergadering gehouden van 'bovengenoemde vereeniging in de groote zaai van het Grand Hotel alhier. De voorzitter, 'de Hertog van Nort humberland, bracht in zijn openings woord hartelijk dank voor de gastvrije ontvangst in Nederland en wees er op hoe, toen er 300 jaar geleden nauwe ban'den 'bestorfden tusscïien Engeland en H'ollan'd, men hier reeds goeden naam had op het gebied van den scheepsbouw. Er is daarom alle reden elkaar hoog te achten en samen te wer ken. Spr. 'deelde mede, dat aan H. M. de Koningin een telegram is verzonden, waarin uiting wordt gegeven van hoog achting en gelukwenschen werden aan geboden met H. M.'s regeeringsjubi leum. (Applaus). De heer .prof. S. G. Everts, een dei- voorzitters van de ontvangst-commissie wees ei op. dat reeds lang voor het le ven van Koning-Stadhouder Willem ÜI aan mijn- en bergwerken voortdurend uitbreidt. Hij heeft een gelukkig ge sternte. Herhaalde malen heeft hij klei ne, waardelooze werken in exploitatie genomen en ze zoo uitstekend weten te bewerken, dat ze nu goed wat ople veren." Na een korte pauze wees de geheim raad naar rechts en zei „Daarboven ligt het landgoed Ivers- hoven, dat aan mevrouw Barbara Glo ver toebehoort. Die zit er warmpjes in. Haar goed is veel waard en daarenbo ven bezit ze een aantal zandgroeven, die ze heel voordeelig verpacht heeft. Ze krijgt dus heel wat geld binnen. Na den dood van haar man leidt ze de za ken alleen. Ze is een Amerikaansche van geboorte en zoo nu en dan heeft ze den duivel in het lijf. Voor alle 'krin gen w.ijd en zijd in den omtrek is zij de toonaangeefster en gij zult haar ook wel spoedig ieeren kennen, daar zij een buurvrouw van u is op de Theresia- werken." „Ik reisde samen met een dame van Neuburg tot Buchwald. Daar werd ze door een knecht met een grooten auto afgehaald. Ze maakte een Engelschen indruk en ook haar koffer was, te oor- deeien naar het merk van den fabrikant, uit Londen." „Hoe zag die dame er verder uit vroeg Kersten. Werner gaf een korte beschrijving van zijn medereizigster en Kersten ver klaarde „'Dat was ze. Een interessante boeiende vrouw, even in de dertig. Ze (kan natuurlijk elk oogenblik een huwe- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpiiilen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig vérsuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 men hier aan scheepsbouw deed. nu zul len de gasten zich op verschillende plaatsen zelf kunnen overtuigen wat Nederland op dat gebied presteert. De secretaris van de Institution, ir. Bade, deed enkele mededeelingen over de verdere reis en zeid'e, dat 'hij reeds dikwijls reizen naar het buitenland hielp voorbereiden, maar zoo goed als deze reis door de ontvangstcommissie is geregeld, trof spr. nog nimmer aan. Hij is overtuigd 'dar men 'de beste 'her inneringen naar Engeland zal medene- men. (Applaus). Hierna werden de gisteren door ons reeds genoemde praeadviezen uitge bracht, waarvan 'wij alleen vermelden, dat de beide eerste liepen over de kwestie van een goede regeling der voorschriften voor het aanbrengen van waterdichte schotten in de passagiers schepen, om zooveel mogelijk Ongeluk ken te voorkomen en het derde speciaal wees op 'het bijzonder type van lange Rijnschepen zooals Nederland ze veel 'bouwt en in de vaart heeft. Vooral werd er op gewezen, dat deze bij laden en lossen veel gevaar voor 'doorbreken opleveren. Na ieder 'der praeadvizen ontspon zich een opgewekte discussie. Te half een werd de vergadering ge sloten om Woensdagmorgen te Scheve- ningen in het Kurhaus te worden voort gezet. De ingenieurs en hun dames waren nu verder de gasten van 'de Kon. Mij. „de Schelde", die 'hun eerst in het bad hotel een goed verzorgde en zeer vlug opgediende lunch aanbood, waaraan zij verwelkomd' werden 'dbor tien direc teur der Kon. AAaatsch. „de Schelde", den heer mr. J. Smit. waarop de Her tog van Northumberland antwoordde. Na de lunch ging het per extra-tram naar de terreinen van „de Schelde", waar met groote belangstelling werd rondgewandeld. Bezocht werden door alle gasten of door een deel van hen .!e beide sclteeps'bouwloodsen, de ma chine-installaties, het op stapel staande stoomschip „Slamat" voor de Rotter- danrsche Lloyd, tie timmermanswerk plaats. terwijl ook'de verbandkamer niet werd overgeslagen, waar 'het Röntgen- iijk doen, doch het schijnt, dat ze haar onafhankelijkheid hooger stelt. Boven dien weet ze ook wel, dat het vooral haar vermogen is, dat de aanbidders zoo aantrekt." „Dat is iets, waarover min of meer wel alle rijke vrouwen en meisjes zullen te klagen hebben, die voor de eventua liteit staan, te trouwen", merkte Wer ner op. TWEEDE HOOFDSTUK. Stipt op den vastgestelden tijd kwam 's avonds de auto uit Saarkirchen om Werner af te halen. Hij was in rok, hetgeen hem zeer elegant en voornaam stond. Vliegensvlug bracht de auto hem naar zijn bestemming. In de hall ontving hem weer de knecht, die hem naar den salon geleidde. „De familie is in tien tuin. Mijnheer Kersten maakt nog een kleine wande ling met de dames". Werner beschouwde den salon, waar hij reeds in den voormiddag geweest was, wat nauwkeuriger. Iets bijzonders, waardoor men conclusies omtrent de bewoners zou kunnen maken, was er niet te ontdekken. Het was een vertrek in Empire-stijl, met nieuwe meubels weliswaar, doch naar oude modellen vervaardigd. Onmiskenbaar lag er een zekere stij ve deftigheid over het geheel, een ge volg van den stijl. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1