150 25 MAANDAG f;nn M - d ^nn No207; 61e Jaargang Uitgang - Firma F. WH OF VELDE Ir Jaistraat 58, Vlissingen. lal. intsrc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads= en P/ovincienieuws ^1923= VLISSIINOSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciaie prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per rege! De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij ievens- lange ongeschikt heid tot werken. JUU een ongeluk. OtJU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. I gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Bij de gala-audiëntie, welke H. M. de Koningin Zaterdag ten Paleize. te 's- Gravenhage verleende aan de hoofden der bij Haar Hof geaccrediteerde ge zanten met hunne echtgenooten, heeft de Deken van het corps diplomatique te 's-Gravenhage, de heer Guesalaga, ge zant van Argentinië, tot H. M. de vol gende rede gehouden. Majesteit, Het corps diplomatique, bij Uwe Ma jesteit geaccrediteerd, verheugt zich er in, aanwezig te zijn bij de groote ge denkdagen voor het Nederlandsche volk, om Uwe Majesteit onze oprechte wenschen aan te bieden voor Haar ge luk, op dezen dubbelen verjaardag van heden en van het 25e jaar van Haar roemrijke regeering. Wij zien hoe het geheele Nederland sche volk feest viert en uiting geeft aan voldoening en vreugde zijn har ten, geneigd tot de zachte gevoelens van harmonie, geven duidelijke blijken van de atmosfeer, wijsheid, waarvan zijn werken getuigen op het gebied der wetenschappen, der kunsten en der let teren, onder deze Regeering van Vrede en Vooruitgang. Het corps diplomatique sluit zich gaarne aan 'bij de feesten van het Ne derlandsche volk ter eere van zijn Ko ningin en verleent mij de eervolle op dracht zijne gelukwenschen aan Uwe Majesteit aan te bieden en Haar tevens bloemen aan te bieden als eerbiedige hulde, met de beste wenschen voor het geluk van Hare Majesteit, Haar Konin klijk gezin en voor den toenemenden bloei van het Koninkrijk der Neder landen. H. M. de Koningin heeft hierop het volgende antwoord gegeven. Mijnheer de Deken, Ik ben uiterst gevoelig voor de wen schen, welke gij zooeven hebt geuit, namens uwe ambtgenooten te 's-Gra venhage geaccrediteerd. De vertolking der gevoelens van het Corps Diplomtique, zoowel door uwe welsprekende woorden als door de be koorlijke bloemen, welke gij mij aan biedt, heelt mij levendig getroffen en ik verzoek het Corps Diplomatique mijn oprechten dank te aanvaarden. Ik zou gaarne aan ieder uwer indivi dueel willen te kennen geven, hoezeer ik ingenomen ben met deze fijngevoeli ge attentie. En indien ik mij voor het oogenblik moet beperken tot deze en kele woorden, gericht tot het vereenigd Corps Diplomatique, kunt gij desniette min verzekerd zijn van mijn levendige erkentelijkheid. De belangstelling der buitenlandsche missiën in deze nationale gedenkdagen is voor mij een waardevol getuigenis van de goede betrekkingen, welke zoo gelukkig tusschen Nederland en de an dere Mogendheden bestaan en welke het mijn streven zal zijn, evenals in het verleden, te versterken en nog doel treffender te maken ter verzekering van den voorspoed en het geluk der volken. Beide redevoeringen werden in het Fransch gehouden. De Gala-avond in het Kurhaus. fn de groote zaal van het Kurhaus werd Zaterdagavond aan de Koningin een kunstavond aangeboden door het comité voor de luisterrijke viering van de 25-jarige regeering, in samenwer king met de Maatsch. Zeebad Scheve- rringen, het Alg. Ned. Verbond en de Kon. Zangvereeniging ..Caeciiia". De zaal was geheel gevuld met diplomaten, ministers en Kamerleden, hoogwaardig heidsbekleders met hunne dames. Zij bood een schitterenden aanblik met de talrijke fraaie toiletten en am'btscos- tuums. Om halfnegen kwam de Konin gin, vergezeld van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik, in de Kurzaal aan. waarna dadelijk het ,,Wien Neerlands Bloed" werd aangeheven. Aan het met zorg samengestelde pro gramma werkten mede het Residentie- Orkest, onder leiding van dr. Peter van Anrooy, Caecilia's mannenkoor, direc teur Henk van der Berg, Tom Denys, Albert Vogel en mej. Zwierziena. Na afloop begaven de genoodigden zich naar het Kurhaus-terras. Op de Pier werd het vuurwerk afge stoken, dat van den Boulevard en ter rassen door duizenden werd gadege slagen. Het Episcopaat en bet Jubileum. Gisteren werd in alle R. Kath. kerken en kapellen van ons land het volgende schrijven van het Episcopaat voorge lezen „Donderdag a.s., den 6en September viert geheel het Nederlandsche volk het 25-jarig regeeringsjubilé van onze ge- eerbiedigde en geliefde Koningin. Op dien dag moet allereerst dank ge bracht worden aan God, Die ons zulk een Koningin heeft gegeven en zoo lang voor ons heeft gespaard, maar vooral omdat Hij Hare langdurige regeering zoo zichtbaar heeft gezegend immers wij kunnen wel blijde getuigen, dat geen enkel volk zoo rijken zegen en volkomen vrede heeft genoten als het onze, en dit mede door de vastheid en wijsheid, waarmede Zij haar volk heeft bestuurd en door alle gevaren rustig heengeleid. En dit dankgebed worde dan tevens een smeekbede, dat de Gever van .-i 11e goed ons die kostbare gave nog lang •beware en tevens dat Hij aan Haar en Haar Koninklijk Huis met Zijn over- vloedigen zegen vergelde, wat zij in de 25 jaar voor haar volk heeft gedaan. Daarom schrijven wij voor. dat op dien dag, d.i. Donderdag den 6en Sep tember in alle kerken en kapellen waar over een rector is aangesteld, een plechtige H. Mis aan God zal worden opgedragen en de lofzang „Te Deum" zal gezongen worden met het gebrui kelijke Zondagsche gebed voor H. M. de Koningin." Jubileumtentoonstelling t923. Hedenmiddag is de jubileumtentoon stelling 1923 in het nieuwe gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam geopend. Het gold dus tevens een eerste bezoek aan een gedeelte van het nieuwe groote huis, waar eenmaal deze instel ling zal huizen. Deze vleugel is reeds een museumgebouw op zichzelf. Wan neer men de vestibule binnenkomt strekt zich voor U uit een reusachtig groote zaal met op den. achtergrond een impo sant trappenhuis, dat naar de twee ga lerijen voert, die ieder weer op zichzelf machtige zalen zijn. In deze gehele vleugel, die wit gehouden is, dring. ,ot in .de ldeinste hoeken voldoende licht door den glazen kap, 'die over de volle breedte van de >zaal loopt. In dit gedeelte van het machtige ge bouw van het Koloniaal instituut, dat driemaal zoo groot is, is de jubileum tentoonstelling ingericht. Deze tentoon stelling bedoelt een overzicht te geven van de ontwikkeling van Amsterdam gedurende de laatste kwart eeuw, haar verhouding tot de koloniën en de scha kel tusschen Amsterdam en de koloniën: het groote scheepvaartbedrijf met alles wat zich daaromheen groepeert. Het scheepvaartbedrijf neemt een niet on belangrijke plaats in en vraagt aller eerst onze aandacht. In dit vogelvlucht- bezoek stippen we aan, dat de vaste groote stoomvaartlijnen naar onze overzeesche gewesten hier in een ma quette hun belangrijkheid demonstree- ren. Uit grafieken blijkt bovendien dat in 1898 de Nederlandsche koopvaardij vloot bestond uit 104 stoomschepen met 160.600 ton bruto, terwijl in 1923 het aantal stoomschepen is uitgebreid tot 1.095.626 ton bruto. Het laadvermogen van deze schepen overgebracht in spoorwagons elk kunnende dragen 15000. K.G. zou een weg beslaan van Amsterdam naar Weenen. Om deze groote stoomvaart groepeert zich de binnenvaart met maquetten en modellen van vroeger en thans. 'De verbeteringen van de vaar wateren worden gedemonstreerd op kaarten, terwijl de belangstellende be zoeker ook kan nagaan, wat in. den laatsten tijd voor het onderwijs voor onze schippers is tot stand gekomen. Bij deze groepen sluit zich aan het expeditie- en veembedrijf en wordt den leek een blik gegund in de opleiding van onze jongelui die later onze zee- kasteelen veilig over de zee moeten brengen. Deze laatste afdeeling omvat behalve de opleiding zelf, de oceano grafie, de radiographic, de meteorolo gie. de kustverlichting, de bewaking en het reddingwezen. Naast dit alles trekken de stands van Werkspoor, de Ned. Scheepsbouw Mij. en die van de Droogdok Maatschappij de aandacht. Aan het einde van de groote midden zaal is het paviljoen van de stad Am sterdam, waar een reusachtige maquette van de haven is tentoongesteld. Een groot aantal statistieken toonen niet al leen de belangrijkheid van de haven aan, maar laten ook zien de vooruit gang in alle opzichten. Links en rechts van dit paviljoen in groote nevenzalen vindt men de bedrij ven van de gemeente. De Europeesche en Indische cultures nemen een zeer groote, zaal in beslag. Naast koffie en thee en cacao vraagt rubber onze belangstelling. Hier kan men zien welke belangrijke wijzigingen dit product heeft ondergaan en nog on dergaat. Het spreekt vanzelf, dat de tabak bij deze cultures niet ontbreekt.Aan den In- dischen mijnbouw is ook alle aandacht op deze tentoonstelling gewijd, waarbij de petroleum een voorname plaats in neemt. Een model van een boortoren is in werking te zien. Deze tentoonstelling zou niet volledig zijn als niet het Javaansche Hindoeisme was vertegenwoordigd. Tal van beelden uit tempels en voorstellingen van tem pels zijn in een afzonderlijke zaal bijeen gebracht. Op de tweede gaanderij is tentoon gesteld' het werk van de Christelijke filantropie in Nederland. De tentoonstelling blijft de geheele maand September geopend en is een aantal bezoeken dubbel en dwars waard. Faillissementen in Nederland. Volgens meöedeeling van hef Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 31 Augustus .in Nederland uit gesproken 87 faillissementen tegen 33 in dezelfde 'week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Augustus 2690 faillissementen tegenover 1933 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het weer in Augustus. Het Kon. Ned. Meter. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht over het weer in Augustus Gemiddeld over de geheele maand waren zoowel de 'dageiijksche maxi mum als de minimumtemperatuur bijna een graad Celsius beneden normaal. De hoveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 95, tegen 80 millimeter normaal. In het N. O. waren de verschillen het grootst. De eerste helft der maand was zeer droog en zonnig. De Bilt had 214 uren met zonneschijn tegen 179 normaai. VLISSINGEN, 3 SEPTEMBER. Be wethouders-verkiezing. Wii vernemen dat door de anti-revo lutionaire en katholieke Raadsfracties de eisch is gesteld dat de eventueel te benoemen wethouder zich moet verbin den gedurende deze zittingsperiode de stichting .van een nieuw ziekenhuis niet te bevorderen. Daar de lieer W. L. Huson. die aan gewezen door de Chr. Hist, fractie om tot wethouder te worden benoemd, aan dezen eisch niet wilde voldoen, werden door de drie rechtsche raadsfracties tot candidaten aangewezen de heeren G. van de Putte en F. L. .Hensel. Het Strandfeest. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft het Zaterdag bijzonder getroffen met het weer. Wel dreigde het vooral des morgens, mis te loopen, doch Plu- vius heeft zich over ons ontfermd en heeft het feest gelukkig niet in het wa ter doen vallen. 'Dank zij dit gunstige weer is liet feest goed geslaagd en de vereeniging „Vlissingen Vooruit" en allen die op de een of andere wijze een handje hebben geholpen, kunnen tevre den zijn. Tegen I uur kwamen de kinderen, waarvan verreweg de meesten met Oranje waren getooid, in het Bellamy- park bijeen. Zij werden daar groepsge wijze opgesteld en voorafgegaan door „St. Caeciiia" en de padvinders en be geleid door bestuursleden van „Vlissin gen Vooruit" ging het in optocht naar het strand. Door de aanbrenging van vlaggen en lampions had de boulevard Evertsen een feestelijk aanzien. De ruim 600 kinderen, die aan het feest "deelnamen, w.o. ook kinderen uit Souburg waren, werden op het strand in groepjes verdeeld voor de verschil lende afdeelingen. Alvorens de kinderen hun kampwed- strijd zouden aanvangen, kwam het be stuur van „Vlissingen Vooruit" met ver schillende genoodigden, o.a. liet college van Burg. en Weth., op de muziektent, welke tegenover de winkelgalerij was opgeslagen, bijeen. De voorzitter van „Vlissingen Voor uit", de heer J. G. van Niftrik, bracht dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking welke het had verleend om liet feest te kunnen doen doorgaan. Het is toch noodig dat het gemeentebestuur zijn medewerking verleent en hij was overtuigd dat hierop ook voor volgende feesten gerekend kan worden. Verder dankte de heer Van Niftrik de bestuurs leden van „Vlissingen Vooruit" en alle dames en iieeren die het ter zijde hebben gestaan en ook de jury, die bereidwil lig deze functie op zich heeft genomen. Een bijzonder woord van welgemeen- den dank moest de heer Van Niftrik nog brengen aan den bekenden kinder vriend, den heer S. M. Polak, die zich ook thans weder niet onbetuigd had ge laten, door het beschikbaar stellen van een armbandhorloge voor een meisje en een zilveren horloge voor een iongen. Met luide instemming werd deze mede- deeling vernomen. De voorzitter hoopte dat het feest in alle opzichten uitnemend mocht slagen en gaf hierna het woord aan den burge meester. De 'heer Van Woelderen zeide, dat deze feesten eigenlijk een voortzetting zijn van den Koninginnedag, wat ook blijkt uit het Oranje waarmede zoovelen zijn getooid. De burgemeester stelde een driewerf hoera in voor H. M. de Koningin, waar aan door allen werd voldaan, terwijl „St. Caeciiia" fanfares liet weerkrin- ken. Hierna nam het eigenlijke strandfeest een aanvang. De kinderen zetten allen hun beste beentje voor, in werkelijken zin bij het hardioopen en in figuurlijke beteekenis 'bij 'de verschillende spelen. Op ifen boulevard EVertsen stond een steeds grooter wordende menigte toe schouwers, 'terwijl ook op (het afgezette strand een vrij talrijk publiek aanwezig was. „St. Caeciiia'' blies er lustig op ios en zorgde dus op deze wijze voor de noodige afwisseling. Dat het op het strand een levendig gezicht was, al die kinderen zoo in extase te zien, spreekt vanzelf. Want dat de kinderen zich amuseerden was duidelijk te zien en dat er zooveel be langstelling bestond voor hun „werk zaamheden" streelde niet weinig hun ijdeiheid. Gewoonlijk toch moeten zij, ais het feest is, langs de lijntjes staan en nu was al de aandacht op hen ge concentreerd. Om er den moed bij de kinderen in ie houden, was hun een vlaggetje aange boden, terwijl de ijscofabriek „Walche- ria" de attentie had voor alle kinderen een ijswafel beschikbaar te stellen. Teneinde bij de prijsuitdeeling het langdurige wachten te voorkomen kinderen zijn nu eenmaal allen onge duldig zorgde iedere groep voor eigen prijsuitdeeling. De verschillende prijzen te vermeiden zou een veel te lange lijst worden. Na afloop van het feest gingen de kinderen voldaan huiswaarts en had „Vlissingen Vooruit" weder aan 600 kinderen een aangenamen en prettigen middag bezorgd. Des avonds werden de feestelijkheden voortgezet met een concert van „St. Caeciiia", dat wel een bijzonder pluim pje verdient voor de wijze waarop het den heelen dag onvermoeid geblazen heeft. Tijdens het concert was 'het reeds druk op den boulevard, doch te gen 10 uur stroomden steeds meer menschen den boulevard op en het was dan ook één onafzinbare menschenzee toen het vuurwerk begon. Fantastisch en hel verlicht als soms de boulevard was, kon men duidelijk zien welk een duizendkoppige menigte bijeen was. Een vuurwerk behoudt altijd attractie. Dat is Zaterdag, als het nog noodig was, weder opnieuw bewezen. Het slotstuk „Leve H. M." ontlokte een overluid applaus. Wij zouden evenwei den raad willen geven, als pr nog eens een vuurwerk bij de badplaats wordt afgestoken, daar voor niet het strand te kiezen, dat is daarvoor te laag. Dat hindert niet voor vuurpijlen enz., omdat die hoog genoeg de lucht ingaan, doch de grootere stuk ken kan men alleen goed zien als deze zoodanig geplaatst zijn, dat zij boven de menschenzee uitsteken. Het einde van den boulevard Evertsen, voorbij het Grand Hotel zou zeker een zeer geschikt punt zijn voor een strandvuurwerk. Dat „Vlissingen Vooruit" overigens door de feesten te besluiten met een vuurwerk, duizenden aan zich heeft ver plicht, is voor geen tegenspraak vat baar. Als van die duizenden zich nu maar tientallen als lid aanmelden, dan kan de vereeniging nog meer feesten organiseeren. Met Pinksteren heeft de stad een beurt gekregen Zaterdag het strand. Als men haar de middelen ver schaft zal zij zeker wel jaarlijks feesten met vuurwerk hbuden, doch deze kos ten geld. Laat men daarom „Vlissingen Voor uit" krachtig steunen. Zij heeft slag van feestvieren. Na afloop van het strandfeest bleef het in de stad ook nog langen tijd ge zellig op straat. Wij brengen zeker uit naam van het overgroote deel van de ingezetenen, aan de vereeniging „Vlissingen Vooruit" en verder aan allen, die op wat wijze dan ook, hebben medegewerkt aan het feest van Zaterdag dank voor de wijze waarop alles-geregeld en zoo uitstekend van stapel geloopen is. De ambtenaren en de crisis. Na des voormiddags een huishoude lijke voorvergadering te hebben gehou den, waarin eenige vertrouwelijke me- ciedeelingen werden gedaan, hield de afdeeling Vlissingen van den Centraien Nederiandschen Ambtenaarsbond giste renmiddag half drie in een der lokaien van „de Oude Vriendschap" alhier de aangekondigde Provinciale protestver gadering, alwaar de hoofd-bestuurder van dien bond, de heer B. J. van Sta- pele, het woord voerde over boven staand onderwerp. Deze vergadering was voor Vlissin gen goed bezocht en werd o,a. door verschillende ambtenaren uit Oostelijk en Westelijk Zeeu'wsch-V'laanderen, Souburg, Middelburg en Goes bijge- woon'd. De voorzitter opende met een sprookje over „Een petroleummaat- schappij een vlootwet en een ver mindering van ambtenaarssalarissen" en wees er aan het slot op, dat het al~ leen van een krachtig georganiseerd verzet van de Nederlandsche ambtena ren zal afhangen, als dit sprookje voor hen straks niet zal worden een bittere realiteit. Hierna kreeg de heer Van Stapele het woord, die aanving met er zijn ver wondering over te uiten, dat de zaai, in dit voor de ambtenaren zoo uiterst gewichtig oogenblik, niet te klein is gebleken te zijn. Want de ambtenaren en het overheidspersoneel in het alge- meen gedenken dat zij het aan eigen louwheid, aan eigen laksheid zullen hebben te wijten, wanneer het de re geering straks gemakkelijk zal vallen, voor hare klasse te doen wat ze zal meenen te moeten doen. Want ook de ambtenaren hebben de regeering die ze verdienen. Wat ze tot nu toe al hebben moeten ondervinden hebben ze voor een belangrijk deel te wijten aan zich zelf, aan hun slapheid in verzet, gebrek aan organisatie, nalatigheid in wat zij op politiek terrein hadden moeten doen ter verzekering hunner positie. Want dat minister Colijn de regeering over neemt tot beheer der schatkist, dat is alleen mogelijk, doordat hij gebruik kan maken van een Kamermeerderheid die hem, ook door nog een groot aantal ambtenaren, is bezorgd. Wat thans staat te gebeuren is vol gens spreker niet een noodzakelijk ge volg van den financieelen toestand van den staat, hetgeen spreker aan de hand van de staatsinkomsten aantoont, doch vindt vooral zijn grond hierin, dat het de bezittende klasse gemakkelijker Valt te regeeren over slecht gevoede, slecht gehuisveste en slecht onderwezen amb tenaren en arbeiders. Aan de hand van het verleden toonde spreker aan, dat ook bij de huidige cri sis en de gevolgen die daaruit voor de ambtenaren dreigen, een onverbrekelijk velband bestaat tusschen de toonen van de ambtenaren en die van de arbeiders in de particuliere bedrijven. Geruimen tijd stond hij stil bij het geen door de modern georganiseerde arbeidersklasse in de jaren na 1918, toen, bij het einde van den oorlog, ten gevolge van de offers die de oorlogs jaren hadden gevergd, de opstandigheid zich ook van de ambtenaren had mees ter gemaakt, werd verkregen op het gebied van salarieering, verbetering der rechtspositie, sociale maatregelen, ziek te- en werkeloosheidsverzekering enz., alles gaande in de richting eener alge- meene maatschappij-verbetering. Hoe het bij die gelegenheid was dat R. K„ neutrale en Chr. georganiseerde arbei-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1