ZATERDAG 1 SEPTEMBER No206 -61e Jaargang- 1923 BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels L10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Regeeringsjubileum H. M. c!e Koningin. Bij de ontvangst hedenochtend door de koningin van de leden der Eerste Kamer, heeft de voorzitter der Eerste Kamer, luitenant-generaal Baron van Voorst tot Voorst, tegenover Hare Ma jesteit voorlezing gedaan van het vol gende adres Mevrouw, Het is de Eerste Kamer der Staten- Generaal een groot voorrecht Uwe Ma jesteit bij de heuglijke herdenking van den dag, waarop Zij vóór vijf-en-twintig jaren de regeering aanvaardde, har' eerbiedige hulde en hare hartelijkst- wenschen te mogen aanbieden. Terugziende op het afgesloten tijd vak', verblijdt zij zich over de vele zege ningen, die daarin aan ons Vaderland en aan de Overzeesche gewesten ten deel vielen bewaring voor groote na tionale rampen behoud van den vrede fa midden v„a feiier, oorlogsbrand bloei van het' economisch leven gedu rende veie jaren en daardoor greater weerstand in den huldigen crisistijd. Dankbaar gedenkt onze Kamer, hoe Uwe Majesteit persoonlijk daartoe heeft medegewerkt. Hoe zij getrouw aar. l.d voornemen bij- Haar troonsbestijging geuit, in hooge plichtsopvatting, hand havend de tradities van Haar stamhuis, in alles het. welzijn voor liet vaderland heeft srezocht Nederlands r.aam order de volken heeft hoog gehouden naar vermogen den bloei heeft bevorderd van het rijk, ook in Oost- en West. Hoe Zij X" Wftte en in bange dagen zich één tooïiué met Haaf vólk treurend met hen. die in rouw werden gedompeld alien voorgaand in hulpbetoon, ais de nood daartoe riep. Deelend in de vreugde, die op dezen dag ons volk vervult, bidt de Eerste Kamer der Staten-Generaal Uwe Ma jesteit toe een lange en voorspoedige regeering, waarin de geestelijke volks kracht tot steeds rijper ontplooiing komtwaarin de ongunst dezer tijden overwonnen en het rad van het econo misch leven weder omgezet wordt waarin bij voortduring wordt gesterkt de ook in dit tijdvak zoo gelukkig be vestigde band, die Oranje en Neder land sinds eeuwen vereenigt waarin Uwe Majesteit en Haar Huis in rijke mate Gods zegen te beurt valt. Hare Majesteit heeft hierop het vol gende antwoord gegeven De wenschen welke de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mij ter gelegenheid van de herdenking Mijner regeerings- aanvaarding vijf en twintig jaren .gele den aanbiedt, stel ik op hoogen prijs en ik breng U daarvoor mijnen dank. Nu ik aan het einde dier periode ge komen, het voorrecht heb heden de vertegenwoordigers mijns Volks hier voor mij te ,zien, denk ik opnieuw met ontroering aan de liefde en steun die het mij steeds zoo overvloedig heeft geschonken. In tijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeering aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproe vingen niet bespaard gebleven en me nigmaal was de toekomst donker. Innig dankbaar gedenk ik daarbij met U, dat Gods Hand ons voor het ergste heeft behoed, zoodat ons lot tot heden be nijdbaar geweest is boven dat van ve len. Ook thans nog zijn de tijden moei lijk en voor velen zwaar te dragen. Maar ook dat zullen wij met Gods hulp en eendrachtig samen arbeidende in het belang van het Vaderland te boven komen. De wil om vrij en zelfstandig te zijn, die mijn Volk in de ure des gevaars staande hield, moge het ook in de toe komst doordringen. De wensch aan het slot van uw adres vervat, zal dan on getwijfeld .in vervulling gaan en de be tere tijd aanbreken waarop wij thans nog slechts durven hopen -in vertrou wen op Hem, d'ie ons tot heden heeft gespaard. Gij, mijne heeren, hebt een belang rijk aandeel genomen in hetgeen regee ring en volksvertegenwoordiging in onderlinge samenwerking hebben tot stand gebracht in het tijdperk dat thans achter ons ligt. Met voldoening kunt gij terugzien op veel dat dank zij, uw ijve rige en toegewijde medewerking ,is ge wrocht ,in het belang van het Vaderland en van de gewesten van overzee. Voor den heilwensch tot Mij en Mijn Huis gericht, ben ik U zeer erkentelijk. Van ganseher harte geef ik U de ver zekering, dat ik, naar beste krachten zal blijven medewerken aan het weizijn en den voorspoed van Ons dierbaar Vaderland. Bij de hierop volgende ontvangst der leden van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dier Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, voorlezing gedaan van onder staand adres Mevrouw, De Tweede Kamer der Staten-Gene raal acht zich gelukkig Uwe Majesteit ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop Zij vóór vijf en twin tig jaren de regeering over het Konink rijk der Nederlanden aanvaard heeft, hare eerbiedige hulde en gelukwen- schen te mogen aanbieden. Het Nederlandsche Volk ziet mei een diep gevoel van erkentelijkheid terug op het afgeloopen vijf en twintig jarig tijdperk van Uwer Majesteits regeering en op het veie goede, op schier elk ge bied, door een wijs bestuur in dien tijd tot stand gebracht. In de jaren van onverdeelden voor spoed en toenemende weivaart, die het eerste deel van het tijperk uitmaakten, evenzeer als in die, waarin door ern stige wereldgebeurtenissen zware zor gen werden gebracht zoowel over het Moederland als over de overzeesche gedeelten van het Rijk, bleef de band tusschea Nederland en Oranje onver zwakt bestaan. Naast God is net aan Uwe Majesteit gesteund door Haar raadslieden, te danken, dat het Nederlandsche Volk na tijden van grooten druk weer wordt geleid tot een hoopvoller toekomst en dat Nederland :n de rij der Stater, eere onafhankelijke en eervolle plaats heeft DS iry £10 n rl ■wijding en de zorg van Uwe Majesteit voor de belangen des Volks er. aan de gestadige bevordering door Uwe Moje- -teit van de werken én instellingen des Vredes omgeeft den dag van heden met bijzonderen luister. De Tweede Kamer der Stater-Gene raal stelt het op den hoogsten prijs te mogen getuigen, hoe zeer het Volk oen zegén waardeert, die in Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis aan Neder land werd gegeven en hoe zeer het zich verheugt over het vooruitzicht, dat ook In de volgende geslachten de band tusschen Nederland en Oranje zal blij ven bestaan. Moge het Gode behagen ons Vader land het voorrecht te schenken, dat Uwe Majesteit nog vele jaren Hare voile krachten kan wijden aan de belangen van ons Volk en aan de bevordering can Vrede en Welvaart. Hare Majesteit de Koningin beant woordde dit adres als volgt Voor de gelukwenschen welke de Tweede Kamer der Staten-Generaal mij aanbiedt ter gelegenheid van de her denking van den dag waarop ik voor 25 jaar de regeering .aanvaardde, ben ik zeer gevoelig en -ik betuig Haar daar voor mijn dank. Wanneer ik op die jaren terug zie en heden ontvang de vertegenwoordigers van mijn Volk, wensch ik openlijk uit te spreken mijn groote dankbaarheid en erkentelijkheid voor den steun van dat Volk immer ondervonden, voor de trouw en aanhankelijkheid waarmede het mij steeds heeft omringd. Wel verre van mij te worden onthou den is die steun Mij het daadiwerkelijkst betoond, toen de vreedzame en voor spoedige jaren van het begin Mijner Regeering helaas gevolgd werden door andere, waarin -wij door groote gevaren omringd, bedacht moesten zijn op eigen veiligheid en behoud. Toen deed Mijn Volk Mij gevoelen dat het hier en overzee als één man achter Mij stond, doordrongen van één groote gedachte de handhaving van zijn vrijheid en zelfstandigheid. Toen waren wii één van zin en vast besloten ons erfdeel ongerept te bewaren. Ook thans nog beleven wij. donkere tijden. Echter wij zullen als toen ook in de toekomst bezield moeten blijven met den vasten wil om vrij en zelfstandig en van niemand afhankelijk zijn be stemming te volgen. Dan twijfel ik niet of het zal ons met Gods hulp en naast Hem op eigen kracht vertrouwend ge geven zijn een betere toekomst tege moet te gaan. Dan zal ons Vaderland in de rij der staten een eigen en eervolle plaats behouden. Het tijdperk dat thans achter ons ligt heeft uitgemunt door parlementairen arbeid van ver strekkende beteekenis. Een geest van samenwerking heeft on- dei' nagenoeg algemeene instemming veel tot stand gebracht tot heil van Land en Volk zoo hier als in de over zeesche gewesten, dank zij uwe bijkans onafgebroken arbeid en toegewijde me dewerking, welke ik steeds hoogeiijk heb gewaardeerd. ik dank U ook voor de woorden aan Mij en Mijn Huis gewijd. De vijf en twintig jaren die voorbij zijn, het lief en vooral het leed te zamen met Mijn Volk gedeeld, hebben ons slechts nader tot elkander gebracht. God behoede en bescherme als in het verleden ook in de toekomst ons dier baar Vaderland. Een Belgische persstem. Het Brusselsche liberale blad „L'In- dépendance beige" geeft een overzicht van de voornaamste politieke gebeurte nissen, welke zich tijdens de 25-jarige regeering van Koningin Wilhelmina af speelden en besluit, dar H. M. de alge meene achting van haar volk ten zeerste verdient. Gedurende de 25 jaar, aldus het blad, heeft H. M. goed al haar verplichtingen vervuld. Ondanks verschillende betreu renswaardige incidenten constateert men dat ook in België met voldoening en geeft men de Nederlandsche Konin gin gaarne de eer, die haar toekomt. In België, zoo luidt het slot van het artikel, blijft men hopen, dat de Noor derburen terug zullen komen op de gedachte der entente cordiale, die door alles wordt opgelegd en die hun en ons scheen te bezielen bij de hartelijke ont vangst in 1910 der Belgische souverei- nen te Amsterdam en het een jaar later plaats hebbende bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Scheepvaarfbeweging Gedurende Augustus 1923 kwamen te Rotterdam binnen 745 schepen, met. 1.065.252 netto reg. ton, tegen 697 sche pen, metende 1.039 390 netto reg. ton in Augustus 1922. Sedert 1 Januari zijn te Rotterdam binnengekomen 5750 schepen metende 8.212.065 netto reg. ton, tegen 5844 scheper., metende 8.040.385 netto reg. ton in dezelfde maanden van 1922. Er is dus een vermindering van 94 schepen en van 428.324 netto reg. ton. VLISSINGEN, 1 SEPTEMBER. De jaardag van H. M. de Koningin. Het weer, dat gedurende den morgen al dreigde en. dat in den middag rond half 3 veranderd w£s in een flinke giét- tui, had zich tegen', den avond, toer. dc kinderoptochf, verlicht door ta! var. lampions zich ruim. half 8 oosteiae, zeer verbeterd. Deze stoet bad zich aan gesloten bij net muziekgezelschap „St. Caecilia", dat voor 't stadhuis stond om kleur te geven aan het feit van dezen avond, het overreiken van een vaandel .aan den Oranjebond alhier door een comité van dames, dat zich er voor had gespannen om die vereeniging een vlag fe bezorgen, waardoor ze in staat ge steld werd mee te werken aan de hulde op den Dam in de volgende week. Dit comité, waarvan mevr. de wed. van Woelderen voorzitster is, was met het grootste deel van het bestuur van den Oranjebond de afwezigen waren door omstandigheden verhinderd vergaderd in de trouwzaal van het stad huis. Het comité bestaat uit de dames mevr. Van Woelderen, Van de Sande, Van der Vliet, Engering, Meeuwsen, Hiegenlieh, Sanderse, Van Niftrik en mej. Callenfels. Nadat de voorzitter aan den ba nierdrager der vereeniging verzocht had de vlag aan de voorzitster van het da mescomité te overhandigen, weerklonk liet Wilhelmus, dat met zijn statige to nen door de voorhal van ons genieente huis de trouwzaal inrolde. Nauwelijks was de muziek verstomd of de voorzit ster van het damescomité richtte zich tot den voorzitter van den Oranjebond, den heer Van Woelderen, met een korte toespraak, waarin ze er op wees, dat het dames-comité, gesteund door het Vlissingsche publiek en door medewer king van ons blad er in geslaagd is in een korte spanne tijds zooveel geld bij elkaar te brengen, dat zij nu op dezen avond aan de vereeniging deze vlag kan overhandigen. Ze spreekt de hoop uit, dat deze vlag nog op menigen blijden feestdag moge wapperen om gedenk dagen te vieren en tot eer van het huis van Oranje. De burgemeester, de toespraak van mevrouw van Woelderen beantwoor dend, bracht de geschiedenis even in herinnering, dat de Vlissingsche Oran jebond wel zou willen meewerken aan de huldiging der Koningin door ver- eenigingen, maar dat hij geen banier had. Toen is men op het denkbeeld ge komen een beroep te doen op de vrou wen, en deze hebben, met het schitte rend resultaat, dat hier te zien is, een vaandel bezorgd. Hij ging voort met te zeggen, dat, als straks het vaandel aan Vlissingens burgerij' zal worden ver toond, dit als 't ware het voorspel zal ziin van de huldiging op den Dam in de volgende week. Een woord van warmen dank brengend aan het dames-comité, zou dp heer Van Woelderen zich graag aansluiten bij de woorden van de voor zitster met het uitspreken van den wensch, dat deze banier het symbool moge zijn van den Oranjebond en dat het nog vele jaren dat mag zijn van onze trouw aan het Oranjehuis. Hij ver zocht een driewerf hoera aan te heffen voor H, M. de Koningin. Tot slot verzocht hij het bestuur van den Oranjebond zich te voegen achter het vaandel, ten einde dit aan het Vlis singsche publiek te toonen en het daar toe te willen vergezellen op den rond gang door de stad, waarna het ten zij nen huize zal worden gebracht om be waard te worden. Nu verzocht de heer Van Raalte aan den voorzitter goedkeuring tot het zen den van een telegram van gelukwensch aan H. M. namens het bestuur van den Oranjebond, het Dames-comité en het Vlissingsche publiek. De voorzitter deelde mede, dat het hem een genoegen was, dat dit voorstel komf.-maar dat hij het reeds aan het telegraafkantoor had gezonden. Alsr.u ving de rondgang aan, waarbij het vaandel, voorafgegaan door „St. Caecilia" en gevolgd door een lange, lange rij lampionsdragende kinderen door een groot gedeelte der nieuwe stad werd gedragen. De nieuwe vlag van den Oranjebond bestaat uit zware oranjezijde en heeft in 't midden het wapen van Vlissingen in lauwerkrans, waaromheen de woor den Vlissingsche Oranjebond, terwijl in de hoeken de versierde W met kroon geborduurd is. Deze vlag, geborduurd in de inrichting van den heer Van Die- men te Dordrecht, die een keurig stuk werk heeft afgeleverd, is afgezet met gouden franje. Terwijl de sfoef door de straten der nieuwe stad: trok, hebben wij even een bezoek gebracht aan de gezellige zaal van den heer Harsveld, waar de ver eeniging „Koningin Wilhelmina" aan hare leden en donateurs een cabaret avond aanbood. Deze avond werd ge opend met een welkomstwoord van den voorzifter dier vereeniging, waarin hij, de piar.r.en ontvouwende voor dezen winter, opwekte tot het werven van meer leden. Het gedeelte, dat wij bij woonden in de zeer goed gevulde zaai, gaf ons den indruk, dat wat daar ge- ï/odsn v.*crdt, zich £srust rr?.£ hooren. Het is vroolijk, opgewekt en 'de voorgedragen liederen werden dan ook met een welverdiend hartelijk applaus begroet. ïn het Badpaviljoen „V/i'.he'.mina'j hetwelk door ae goede'zorgen van den exploitant in een toepasselijk feestkleed gestoken was, werd door de bekende dameskapel een populaire muziekavond gegeven," waaraan een druk bezoek ten deel viel. Oud-Hollandsche liederen, af gewisseld door vaderlandsche liederen brachten er de feeststemming in. Na half 10 konden liefhebbers van step en shimmy hun hart ophalen. Het was er recht gezellig. Intusschen was de rondgang afge loopen en toen we in het Bellamypark terugkwamen, was de muziek net aan gekomen. Na een zeer korte pauze wer den nog eenige nummers geblazen, waarna het concert besloten werd met het Wilhelmus. Na afloop daarvan werd al blazende afgemarcheerd naar het re petitielokaal. De jaardag van H. M. de Koningin behoort weer tot het verleden. Strandconcert. Bij gunstig weer geeft „de Vlissing sche Postfanfare", directeur de heer H. B. Woltering, Zondag 2 September, 's avonds 8 uur een concert op den Bou levard Evertsen. Dank- en bedestond. De dank- en bedestond op verzoek der regeering te houden op den voor avond van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, is door de Hervorm de gemeente alhier vastgesteld op Woensdagavond 5 September, des avonds half acht. Ds. W. A. B. ten Kate zal ais voorganger optreden. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Vlissingen en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Augustus 1923 ingelegd 46.152.40 en terugbetaald ƒ38.621.56. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 23341. RadioTechnisch Bureau. Door de firma H. J. van der Meer Zonen wordt heden in de Korte Nieuw- straat no. 70 hef geheel nieuw gebouw de radio-technisch bureau „Radio" ge opend. In dit magazijn vindt men een uitgebreide collectie van onderdeden voor radio-telegrafie en -telefonie. De tallooze liefhebbers van draad- looze stations in onze gemeente zijn er ongeveer 200 kunnen daar dus alle mogelijke onderdeden bekomen. In het magazijn is een der nieuwste ontvangst-inrichtingen geplaatst, waar door aansluiting verkregen wordt met de bekende groote Europeesche stations in Engeland, Frankrijk en België, terwijl ook met de in ons land bestaande ver- zend-stations verbinding kan worden verkregen. Door een luidspreker wor den de opgevangen concerten zoo ver ÏNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. sterkt dat men alles hoort of het vlak bij was. Het ligt in de bedoeling van de firma Van der Meer <S Zonen een luidspreker voor het boven den winkel gelegen magazijn te .plaatsen, waardoor het pu bliek ook op straat van de concerten kan genieten. Het radio-magaziin, dat wat moderne inrichting betreft, het eerste van dien aard in onze provincie is, werd ge bouwd door den .heer j. Loois Azn., onder architectuur van den heer P. S. Dijkstra. De heer A. de Landmeter zorgde voor het schilderwerk, terwijl het magazijn „Zeelamdia" de electrische installatie heeft aangelegd. In de etalagekast is de nieuwe Phi- Ups-etalage-verlichting aangebracht, waardoor het licht bijna niet naar bui ten uitstraalt, terwijl de winkel zelf verlicht wordt met de nieuwe Aibasta- lampen. Het nieuwe magazijn zal hedenavond wel veel bekijks hebben. Alhambra-bioscoop. De film „Madame Dubarry" werd gisterenavond door het talrijke publiek in het „Alhambra'-theater weer met buitengewone aandacht gevolgd. Dit historisch stuk van hofintriges, van bandeloosheid onder de hoogsten, maar ook onder het volk, van slaafsche onderworpenheid en dwaze beersch- zucht is waard door ieder gezien te worden. Wat een schitterend spel wordt biiv. gegeven bij bet sterven van Lode- ■w'ijk XV. Tot de laatste acte wordi de regie door een meesterhand gevoerd. Het slot, waarin als natuurlijk gevolg voor een vólk van slaven en tyrannen eer. gruwzame omwenteling voigt, Kan ons niet bevallen, maar het staat ook eigenlijk los van het schitterend geheel. Een uitvoerige recensie is reeds ver schenen bij de eerste opvoering en onze iof veer deze film is dan ook bedoeld ais een aansporing crr. te gaan zien voer hen, d-e dit nog r.itt deden. Gelukkig prijzen we „Alhambra" de geliefde kapel HöfeleinBelkker weer terug te hebben. Een groot dee! .■an hét succes komt voor de muzikale illu stratie. Met verwondering heeft zé mis schien bemerkt, dat de waardeering voor het spelen van ons volkslied niet bleek in een algemeen opstaan van het publiek, zooals dit in het buitenland gebruik is. Een vreemdeling zou met groote, verbaasde oogen zien, hoe een Hollander met de handen in de zakken en zoo mogelijk den hoed op het hoofd, genoegelijk glimlachend naar zijn voks- lied luistert, en niet begrijpen, dat een Nederlander niet opstaat bij zoo'n ge legenheid, als zijn buurman het ook niet doet. In de week van 25 tot en met 31 Augustus werden hier 1266 zeebaden oenomen. waarvan in het gwone bad 486 door dames en 549 door heeren en in het voiksbad resp. 95 en 136. De hoogste temperatuur van de lucht was 63 graden en de gemiddelde tem peratuur van het water 63 graden. Luxor-Theater. De laatste dagen hoort men steeds over het jubileum spreken, want heel Nederland jubileert. Ook het Luxor geeft deze week een jubileumprogram ma, wat dien naam heusch wel ver dient. Het hoofdnummer „De Bloem van het Noorden", opgenomen naar het boek van denzelfden naam, van den bekenden schrijver James Olivier Cur- wood, is zóó schitterend van opvatting en regie ais men zelden van dergelijke films ziet. Wondervolle opnamen zijn hier gemaakt in de bergen en valleien. We zullen een korte samenvatting ge ven van deze film. Enkele eeuwen gele den vestigde zich in het hooge Noor den een kolonie Fransche bannelingen. Onder deze bevond zich de grafelijke familie d'Arcombald, welke heden ten dage nog aldaar verblijf 'houdt. Zijn dochter Jeanne, genaamd de Bloem van het Noorden, heeft veel te verduren van de schurkenstreken van een zekeren Thorphe, die door haar tusschenkomst zijn booze plannen wil ten uitvoer bren gen. Dank zij een edel persoon, in de gedaante van Philip Whitemore, kun nen deze plannen verijdeld worden en vindt Jeanne bij hem de bescherming, die haar oude vader haar niet kan ver- leenen. Het geheel is spannend met een emotievol einde. Als extra liep de laatste serrie van „de Dolle Bliksem". Ook deze seriefilm heeft een mooie en spannende ontknoo ping. Het geheim van de mysterieuze gesluierde dame wordt hierin onthuld aan Kate. De schurk Slovangs krijgt nu eindelijk zijn verdiende loon en vindt den dood in een gevecht met een Indi aan uit den Comanchow-stam, waar de gesluierde dame prinses van is. Met de zeer leuke komische twee-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1