VRIJDAG 31 AUGUSTUS ~n- Wo205©le Jaargang1923 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. ORANJE BOVEN! BINNENLAND VUSSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op 'Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- tnementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen H-an 15 regels 65 dentiedere regel meer 33 cent, bij contante betaling. OPENBARE VERGADERING van den .e.MEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Dinsdag 4 September 1923, des namiddags 2 uur. I. Beëediging en installatie van de eden van den raad. II. Mededeelingen. IJl. Over te leggen stukken. IV. Benoemingen. 1. Van drie wethouders. 2. Van vaste commissiën uit den raad. 3. Van tijdelijke onderwijzers aan de gemeentelijke Handelsherhalingsschool voor het tijdvak van 1 September 1923 t/m 31 Augustus 1924 (herbenoe ming). De aanbevelingen luiden a. J. Butler voor Nederlandsch !b. A. Mets Jr. voor Duitsch c. I. Sinke voor Boekhouden, Machi- neschrijven en Stenografie d. J. Q. Brand voor Handeisrekenen en Handelskennis e. C. van Alten voor Duitsch f. J. J. Laernoes voor Fransch g. C. Hoek voor gewone vakken h. D. van Maris voor gewone vakken; i. Z. C. le Clercci voor Machine- schrijven. 4. Van personeel aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De aanbevelingen luiden als volgt a. van een tijdelijk leeraar in natuur kunde, cursus 1923/24 J. Spuijman, alhier b. van een tijdelijk 'leeraar in werk tuigkunde, cursus 1923/24 J. Vader c. van een definitief leeraar in hand- feekenen G. A. Baljeu d. van een tijdelijk leeraar in hand- teekenen (vacature Huizenga) cursus 1923/24 1. D. Wagenmaker, Rotter dam 2. J. C. Zweegman, 's-Graven- hage 3. W. van Dijk, Edam 4. W. Schröfer, 's-Gravenhage. 5. Van een lid der commissie tot we ring van schoolverzuim (vacature Breel). De aanbeveling luidt als volgt 1. C. Smits 2. P. H. Meerholtz, beiden onderwijzer bij het bijzonder lager on derwijs in deze gemeente. 7. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhuring van het huis van wijJen me vrouw GewinVader, gelegen aan het Droogdok (Oostzijde) no. 8 aan H. B. J. Knoop, tandarts te Utrecht, voor een huursom van 1000 en tot verkoop van vloerkleeden enz. voor een som van 550 aan den huurder. 2. Idem tot verhuring van de voor malige woning van den gemeente bouwmeester, Groote Markt no. 24, aan den magazijnmeester Z. C le Clercq. 3. Idem naar aanleiding vart een adres van A. P. de Vey Mestdagh te Amsterdam betreffende omvorming van een deel der oude begraafplaats tot plantsoen. 4. idem tot overdracht van een sub- 2) „Neurenburg, overstappen voor Das burg", riepen de conducteurs buiten op het perron. Werner nam zijn loden-mantel en zijn handtasch en verliet den trein, om naar 't perron te gaan, waar de lokaal- trein stond, die verder naar Dastourg ging. Tot het eerste station bleef Werner alleen. Toen kwam een dame, gevolgd door een besteller, die een grooten lee- ren koffer droeg en stapte in de coupé. De 'besteller zette den koffer in het bagage-net in den hoek tegenover Werner, verliet daarna de coupé en on middellijk daarop zette de trein zich in beweging. De locomotief trok echter hortend eenige malen aan, eer zij goed en wel in beweging kwam. De wagens werden heftig heen en weer gestooten, eer ze rustig verder rolden en'de koffer, die zich boven de plaats van de dame in den hoek bevond, viel krakend op den vloer van den wagon. De koffer sprong open en de inhoud rolde over oen grond. Het spreekt van zelf, dat Werner zich haastte, de eigenares van den koffer behulpzaam te zijn bij het bijeenzoeken en het wedier inpakken van haar bezit tingen. „Dank u, mijnheer", zei tenslotte de dame, „zoover ik kan nagaan ontbreekt er niets meer". sidie van 200, benevens 100 voor de beschikbaarstelling van 1000 kaartjes ten behoeve van daarvoor in aanmer king komende leerlingen van alle open bare en bijzondere lagere scholen aan I. Mommaas, exploitant van de 'badin richting aan den Spuiboezem. 5. Idem tot verkoop van grond aan a. J. Looisen en C. de Jonge, 61 M\ bouwgrond, en 24 M2. tuingrond aan den Koudekerkschen straatweg resp. a 15 en 10 per M\ 1155 b. J. Looisen q.q, 73 M\ bouwgrond en 27 M\ tuingrond aan den Koude kerkschen straatweg resp. a 15 en 10 per M2. 1365 c. J. Post q.q., 202 M\ bouwgrond aan de Van der Manderestraat a 7 per M\ 1414 d. C. de Nooijer, 196 M2. bouwgrond aan de Van der Manderestraat a 7 per M\ 1372. 6. Idem tot voorloopige vaststelling der rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1922. 7. Idem tot goedkeuring der rekening en verantwoording van den Armenraad- over het dienstjaar 1922. INTREKKING WAARSCHUWING AAN A. STAVERMAN, Art. 15 Gemeentewet. Burg. en Weth. van Vlissingen. gelet op hun besluit d.d. 17 Augustus jl., waarbij aan den heer A. Sta verman, arts, alhier, in gevolge art. 25, 2e al. der Gemeentewet een „waarschuwing" werd verzonden, aan gezien hij door het aanvaarden van zijne benoeming tot chirurg van het Gasthuis in gevolge het raadsbesluit van 3 Augustus tv. no. 25, welke betrekking volgens art. 23 f van genoemde wet onvereenigbaar is met het lidmaatschap van den Raad, op houdt lid te zijn van den Gemeenteraad van Vlissingen mede gelet op het nader ingewonnen rechtskundig advies van het bureau voor staats- en administratiefrechtelijke advie zen van Mr. H. Blaupot ten Cate c.s. te 's-Gravenhage overwegende, dat een van de meest er kende autoriteiten op het gebied .van het gemeenterecht, Staatsraad Professor Op- penheim, van oordeel is, dat op het oogen- blik. dat de gekozene de kennisgeving doet, die, art. 13. 2e lid der Gemeentewet van hem eischt. de wil der kiezers werke lijkheid is geworden en dit het tijdstip is, vanaf hetwelk hij raadslid is dat, volgens den Staatsraad-hoogleeraar, aan deze opvatting geen afbreuk wordt ge daan door de omstandigheid, dat bij perio dieke verkiezingen de b boeming en aan neming worden gedaan Whet oog op een bepaald tijdstip, te weteft, dat waarop de aftreding der, voor de Ioopende zittings periode gerechtigde, leden door de wet is vastgesteld dat echter professor Oppenheim zelf on derscheid maakt tusschen het zijn van Raadslid en de uitoefening van de daaraan verbonden rechten en plichten, waar Z. H. G. in zijn standaardwerk schrijft, dat de Raad niet beslist of de persoon iid is, maar of hij de aan het lidmaatschap verbonden rechten en plichten kan uitoefenen dat voorts, naar aanleiding van het schrijven van den heer A. Staverman, be treffende het zenden van de ..waarschu wing" door hun college, d.d. 23 Augustus jl., zij opgemerkt, dat het betoog van den heer Staverman niet aan hen doch aan den Raad had behooren te zijn gericht, daar aan hem niet toekomt de beoordeeling. of hij op dien datum al dan niet raadslid was, daar hem een termijn van 8 dagen toekomt om deze aangelegenheid aan het oordeel van den Raad te onderwerpen en derhalve volgens het tweede lid van art. 25 niet zijn oordeel, doch dat van Burg. en Weth. be slissend was dat de heer Staverman ingevolge het derde lid van art. 25 de keus had te berus ten of het rechtsmiddel de onderwerping van het geval aan het oordeel van den Raad Werner bukte zich intusschen en zocht nog even rond op den grond on der de banken. Gelukkig vond hij nog een zilveren doos, klaarblijkelijk van de toilet-necessaire der dame. Ik d'ank ten zeerste", zei de don kerharige dame, die even in de dertig scheen en een eenigszins vreemd klin kend dialect sprak. ..Hef kofferslot is gebroken", zeide Werner, nadat hij den platten hutkoffer onderzocht had. „maar die riemen zijn voldoende, om hem dicht te houden. De riemen waren alleen niet aangetrok ken, anders was hij ze<ker niet openge sprongen." Hij hielp de dame bij het sluiten van den koffer, trok de riemen stevig vast, zette hem weer in het net en op den nogmaals uitgesproken dank van de dame antwoordde hij met een kort ,,'t 'Heeft niets te beduiden, mevrouw, hef 4°et me genoegen, u. een kleinen dienst te hebben bewezen." Daarna trok hij zich bescheiden in zijn hoek terug, om de dame niet met een gesprek lastig te vallen en opdrin gerig te schijnen. Werner nam Kersten's brief nog tens op, niet zoozeer om den inhoud, want dien kende hij reeds van buiten, doch meer om hem als voorwendsel te ge bruiken, en onderwijl de dame in den hoek te beschouwen. Het was een zeer statige, flinke fi guur met een, bij haar donker haar, opvallend blanke tint, dïonkere, door lange wimpers overschaduwde oogen en een regelmatig, edel profiel. Een waas van voornaamheid lag over haar O ooooooooooooo !«oooooooooo<>| Badpaviljoen Wiiheimina VRIJDAG 31 AUG. A.S. (Jaardag van H.M, de Koningin) Populaire Muziekavond Oud-Hollandsche Liederen. Des avonds 9.30 uur SOIRÉE-DANSANTE 0 0 O 0 o R> oo<o>o<c>ooc>ooooo toe te passen, van welk middel hij geen gebruikheeft gemaakt, weshalve rechtens een vacature in den Raad zou zijn ontstaan, waarin door het hoofdstembureau nog tij dig vóór 4 September a.s. had kunnen wor den voorzien Overwegende echter, dat hun college, bij nadere beschouwing, van pordeel is, dat bij periodieke aftreding van de leden van den raad, de nieuw benoemde Jeden hunne be trekking niet zooals bij de vervulling van een buiten periodieke aftreding open gevallen plaats kunnen aanvaarden ter stond nadat tot hunne toelating is beslo ten, doch eerst met den eersten Dinsdag van September van het jaar, waarin zij tot lid van den Raad zijn benoemd verklaard Besluiten: I. hunne aan het hoofd dezes vermelde „waarschuwing" aan den heer A. Staver man In te trekken. II. Een exemplaar van dit besluit te zen den aan den heer A. Staverman. Vlissingen, 30 Augustus 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. De Burgemeester vaii' Vlissingen brengt ingegevolge artikel 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit, ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog bij geschik- king van 25 Augustus 1923, No. 181 V. is afgewezen het verzoek om vrijstelling we gens kostwinnerschap van den dienstplicht van den dienstplichtige dezer gemeente lichting 1922, Leendert de Visser. Tegen deze uitspraak: Tunhen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of de wettige vertegenwoor diger. Het verzoekschrift dat met redenen om kleed moet zijn. moet worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dézer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen. 30 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BEPALING SLUITINGSUUR DER TAPPERIJEN OP 1 SEPTEMBER 1923. De Burgemeester van Vlissingen, gezien art. 117 der Algemeene Politieverordening voor Vlissingen. brengt ter algemeene ken nis, dat het sluitingsuur der tapperijen op 1 September 1923 door hem is bepaald op 1 uur na middernacht. Vlissingen, 31 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 5 Septem ber, zoonoodig op 6 September a.s. van het werk „Ronduit" bij Naarden schietoefenin gen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor- geheele verschijning. Zwijgend reed men door tot het eerst volgende station. Toen voelde de dame zich 'blijkbaar verplicht, den medereizi ger, die haar een vriendelij'kheid bewe zen had, niet langer te negeeren, al thans ze zeide „Ik hoop, d-at wij nu eens een'ge dagen goed weer zullen hebben. Al die regen van de laatste weken heeft voor al den landbouw veel nadeel berok kend." ,vHad u slecht weer hier vroeg Spalding voorkomend. „In België, waar ik vandaan kom, hadden we heel droog weer en men maakte zich daar reeds bezorgd! ove,r de veldvruchten, die in het voorjaar, zooals de landbouwers beweren, bepaald regen noodig heb ben." „.Wij hebben hier een ander klimaat", merkte de dame op, „het bergwoud trekt veel vocht aan droogte heerscht hier zelden." Er ontwikkelde zich op deze wijze tusschen Werner en de dame een lang zaam en met zekere voorzichtigheid gevoerd gesprek over het weer in het algemeen, over landbouw en klimaat, een gesprek dat in zekeren zin tot niets verplichtte en eigenlijk slechts een on derlinge beleefdheid van de beide rei zigers was. In Buchwald, het station vóór Das burg, stapte de dame uit. Een dienaar stond op het perron en kwam snei toe- loopen, zoodra hij de dame voor het treinraam zag staan. Hij nam de hand tasch, zoowel als een foudraal met pa- rapluie en parasol van haar over. zorgsmaatregelen liggen voor beiangheb- ben ter Secretarie dezer gemeente ter in zage. Vlissingen, 31 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. „Thans is de ure gekomen, waarop ik mij, onder aanroeping van Gods hei ligen naam, zal verbinden aan het Ne- derlandsche Volk tot instandhouding van zijn dierbaarste rechten en vrijhe den. Zoo bevestig ik den hechten band, die het aloud-verbond tusschen Neder land en Oranje opnieuw bezegelt." Aldus klonken op dien gedenkwaar- digen dag van Herfstmaand, nu vijf-en- twintig jaar geleden, van koninklijke lippen, de woorden door de hooge ruimte van het .groote kerkgebouw der hoofdstad. En ,,/Hoog is de roeping, schoon de taak, die God op mijne schouders gelegd heeft", volgde daar op. De honderden daar verzameld, zij hebben het woord vernomen, dat wel dra door duizenden ter hoofdstad opge trokken, door millioenen daarbuiten in den lande ontvangen en verstaan werd. Want op eenmaal voelden allen door gansch ons vaderland, dat hier geen ijdele spraak aan het woord geweest, geen ongemeende taal vernomen was, maar dat rechtstreeks en aanstonds van hart tot hart de band gelegd was, die Koningin en Volk nauw omsnoeren zou, onverbreekbaar in voor- en tegenspoed tot in lengte van dagen. En thans, nu een kwart-eeuw sedert dat gedenk waardige oogenblik vervlogen is, en de ure gekomen is, waarop Vorstin en Volk terugblikken mogen op een zoo bewogen tijdperk als die verioopen vijf- en-twintig jaren voor ons land, voor Europa, voor de wereld is geweest, nu blijken de banden gehecht en bezegeld, gelegd en bevestigd, niet alleen onver zwakt beiden te omvatten, maar veeleer nog, zoo mogelijk nauwer, beider hart te omgorden, en aaneen gesnoerd te houden. Want waarlijk, hoe heeft de instandhouding onzer dierbaarste rech ten en onzer vrijheden, waarvan Zij toen gewaagde, duurste zorg en ko ninklijke handen erlangd En vraagt men heeft Zij .hare hooge roeping geheel vervuld, haar schoone taak ten volle volbracht in die lange reeks van wis selende jaren Ons dunkt, daarop zij dan slechts één antwoord mogelijk, en dat antwoord van het Nederlandsehe volk zal van Doilaert tot de Schelde, van Noordzee tot de Oostergrenzen, zal in steden en in dorpen, in gehuchten en in vlekken, zal op de wateren waar Neerland's schepen varen, zal in de verre gewesten in Oost en West waar landgenoot en inboorling tezamen zijn, overal eensluidend en óprecht uit het hart wellen, en met dankbaar gemoed beamend klinken Ziet daar het schoonste loon, dat ooit een vorst erlangen kan i den diepen dank der natie. Want, zeker, we weten heel goed, dat aan alle menschelijke pogingen, aan eiken menschelijken ar beid onvolkomenheden kleven, die te verhelpen en te voorkomen niet ons ge- De trein stopte slechts twee minuten. Werner zag hoe de dame, die met eenige vriendelijke woorden en met een even vriendelijk lachje afscheid van hem had genomen, naar den uitgang schreed, en juist toen de trein zich in beweging zette, zag hij ze in een groote elegante auto wegrijden. Een kwartier later kwam Werner in Dasbu-rg aan, nam in het bagagedepot slechts een van zijn groote koffers, welke hij als passagiersgoed had mede gegeven, in ontvangst, ging hiermede én met zijn handbagage naar het Frie- drichs-hotel, dat hem door zijn statig uiterlijk en elegante inrichting verras send aandeed en telefoneerde van daar uif naar den Geheimen Bergraad Kersten. iDe oude heer was blijkbaar zeer ver heugd over Werner's aankomst en zeide „Ik kom u over een half uurtje afha len om een visite te maken, verkleed u dus even." Werner ging naar zijn kamer om zijn gekleede jas en hoogen hoed in orde te brengen en zich te verkleeden, na zich terdege van het stof van de reis te heb ben gereinigd. Hij was juist gereed, toen er aan de deur werdl geklopt en Geheimraad Kersten binnentrad. De slanke, magere, lange man, met het baardelooze gezicht, waarvan de witharige, borstelige wenkbrauwen scherp afstaken tegen het hoogroode gelaat, reikte Werner de hand en riep hem toe „Welkom hier. Gij zijt zoo te rechter geven is. En zoo zullen er in den lande gevonden worden, die jn het constitu tioneel koningschap, niet de volmaking hunner staatsrechterlijke verlangens zien maar de groote meerderheid acht zich wel degelijk gelukkig met een staatsvorm, die in tijden van voorspoed en van onheil, in jaren van welvaart en in jaren van kommer en zorg, bewezen heeft onder alle omstandigheden 's lands heii te dienen, en zelfs de moei lijkste vuurproef glansrijk te doorstaan. Aan dien staatsvorm is 'de naam van Oranje onverbrekelijk verbonden, en in dien naam eeren wij Haar, wier zilveren regeeringsjubileum ons voor een oogen blik de zorgen des dagelij-kschen levens mag en moet vergeten doen Oranje Boven Toch zijn het ernstige, zorgen voor velen voorwaar Want, helaas, het heeft niet mogen zijn, dat het tijdstip der herdenking, dat het jubelfeest ons van kommer vrij, van onrust los, van vreeze onbeiernmerd vindt de wilde woelingen op het Europeesche staats- tooneel, de onrust dezer tijden met hun verborgen roerselen, de instorting van ijdelen welvaartschijn, hebben ook te onzent breede schaduwen gemaakt en .heden en toekomst voor veien verduis terd Maar juist daarom, in trouw en overgave, in eendracht en saamhoorig- heid geschaard om Haar Oranje Boven De erkentenis in het hart voor het vele goede het gemeenebest geschon ken een. kwarteeuw lang over Haar bewind, de bede op de lippen om be stendiging tot in lengte van dagen van zulk een kostbaar bezit, en ten derde male welle het uit het vaderlandsch gemoed ORANJE BOVEN Prinses Juliana. Naar wij vernemen, zal H. K. H. de Prinses op raad van den dokter, in ver band met een lichte verkoudheid, ge durende een paar dagen uit voorzich tigheid niet in een open rijtuig rijden. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het bureau van de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg van riikspersoneel heeft, naar de „Rsb." verneemt, reeds advies uitgebracht aan de regeering. Het bureau adviseert om de vraag, door de regeering gesteld, of in begin sel mag worden overgegaan tot loons verlaging van het op 1 Juli 1922 reeds in dienst zijnde personeel, bevestigend te beantwoorden. Het bureau overweegt hierbij, dat het voornemen, dat de regeering thans koestert, wel in schrille tegenspraak is met de belofte, door de regeering op 11 /Mei 1922 bij monde van den heer De Geer gedaan, maar dat dP toestand van 's lands financiën op dit oogenblik zoo danig is, dat een beroep op verkregen rechten tegenover het algemeen belang niet gehandhaafd kan worden. Omtrent liet advies, hoe hoog de sa larisvermindering zal moeten zijn, wil het bureau nadere gegevens van de re geering afwachten. Het comité voor neutraal overheids personeel (C. N. O. P.) heeft gisteren te s-Gravenhage vergaderd ter bespre king van het voornemen der regeering tijd aangekomen, dat we dadelijk aan het werk kunnen gaan. Versche visch, .goede visch, ik weet, dat gij er ook zoo over denkt. Ik heb de dames al getele foneerd, dat we komen en we kunnen worden gewaclit." „De dames vroeg Werner eenigs zins verwonderd. „Ja, de dames", antwoordde de Ge heimraad kalm. „.Eigenlijk hebben we slechts met ééne te maken, de eigenares van de gezamenlijke mijnen en fabrie ken, mejuffrouw Dorothea Buchwald. Haar tante/mevrouw Schottelius, is al leen maar figurante. Zij is de gezel schapsdame, en heeft over dingen, welke de zaken betreffen, niets te zeggen." „Dus vrouwenregeering zei Wer ner ietwat onthutst. „Hoe bedoel je dat, vrouwenregee ring v.roeg die Geheimraad tamelijk scherp. „Heel eenvoudig De eigenares is een dame. U schreef me met geen enkel woord, dat het om een betrekking bij een dame ging." „Ik schreef u niets, omdat ik wel ver moedde, dat gij met zulke bedenkingen zoudt aankomen. En wat zou dat nu beteekenen, vrouwenregeering Sindb jaar en dag is de heele geschie denis hie.r eigenlijk reeds een naamloo- ze vennootschap en dan hebt ge met alle vrouwen ter wereld niet meer te maken, dan ge zelf wilt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1