DONDERDAG 30 AUGUSTUS e- No204©le Jaargang 1923 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads* en Pi'ovincienieuws VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: 2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van I4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bïi contante betaling. Familieberichten van 1regels ƒ1.70, iedere regël meer 26 cent. SLUITING BUREAUX OPENBARE INSTELLINGEN DER GEMEENTE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van den jaardag van TL M. de Koningin de bureaux van alle openbare instellingen der gemeente op Vrijdag 31 Augustus a.s., des namiddags en in verband met de feesten ■ter gelegenheid van het Regeëringsjubileum van 'H. M. de Koningin, op Vrijdag 7 Sep tember, a.s. den geheelen dag voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Vlissingen, 30 Augustus 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het huldeblijk, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm aan Hare Maje steit de Koningin zal aanbieden, be staat uit een in vijf deelen gebonden album, waarin voorkomen vier-en-der- tig duizend handteekeningen van vrij willigers en van leden der landstorm- commissiën. Het eerste deel bevat achtereenvol gens De opdracht van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. De oorkonde van aanbieding. De handteekeningen van dp Nationale Landstorm-Commis sie. Een historisch overzicht van hef ontstaan en de ontwikkeling van het instituut. Een kaartje, aangevende de grenzen der landstorm-verbanden. De handteekeningen van de korpsen „mo- tordienst", ..vaartuigendiensf' en „spoorwegdienst" en de handteekenin gen der vrijwilligers uit de verbanden Friesland, Groningen, Drenthe, Vollen- hove, Twente en De IJssel. De overige verbanden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel, en bevatten eveneens de handteekenin gen der vrijwilligers. Vóór de handteekeningen der vrijwil ligers van elk verband zijn die van de leden der gewestelijke commissie in het verband geplaatst, waarboven liet wa pen der provincie, c.q. de wapens van een drietal belangrijke plaatsen in het verband zijn aangebracht. Het vijfde deel houdt in een verzame ling fotografieën, welke op den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm en op de Vrijwillige Landstormkorpsen „motor- dienst", „vaartuigendiensf' en „spoor wegdienst" betrekking hebben.. De aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten paleize te Amsterdam, waarbij de voorzitter der Nationale Landstorm Commissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de gevoe lens zal vertolken, waarmede de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm jegens Hare Majesteit en Haar Huis is bezield. De deputatie, welke hierbij zal tegen woordig zijn, wordt gevormd door de leden der Nationale Landstorm Com missie, tachtig leden van gewestelijke commissiën en twintig vrijwilligers van verschillenden rang. Het album is vervaardigd door de Gebr. Grevenstuk, Hof-calligrafen te Amsterdam, dezelfde firma, welke ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin het album heeft ontworpen, hetwelk destijds aan Hare Majesteit is aangeboden. De uitvoering van het omvangrijke boekwerk is geheel in overeenstemming met de groote innerlijke waarde en be- .eekenis, welke hierin gelegen zijn, dat een zoo groot aantal vrijwilligers uit alle plaatsen des lands in de gelegen heid kon worden gesteld, met hunne handteekening 'de eenmaal afgelegde verklaring te bezegelen. Aanbieding van het huldeblijk der Nederl. kolonie in België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 29 dezer H. M. Koningin Wilhelmina zal Don derdag 6 September a.s. aan het be stuur van den bond der Nederlandsche vereenigingen en lichamen in België en aan afgevaardigden van de daarbij aan gesloten vereenigingen op hef paleis te Amsterdam audiëntie verleenen, ten einde het huldeblijk met album, aange boden door de Nederlandsche kolonie in België, in ontvangst te nemen. De oorlogsbegrooting. Naar „de Tel." verneemt, zal het eindcijfer der oorlogsbegrooting voor 1924 drie millioen hooger zijn dan dat van 1923. De Vlootwet. In een vergadering van de R. Kath. kiesvereeniging te 's-Gravenhage is het vóór en tegen van de Vlootwet uiteen gezet. Pro werd het woord gevoerd door kapitein J. A. J. Lamboov en contra dioor prof. dr. J. A. Veraart. Wij zullen van hetgeen beide spre kers in het midden hebben gebracht een beknopt resumé opnemen Kapitein Lambooy, die het eerst het woord voert, bracht de regeering hulde dat zij in dezen tijd dit onderwerp heeft aangedWfd. Dat Boys, Aalberse, Karne- beek, menschen die heuscil niet van mi litairisme verdacht kunnen worden, dit ontwerp indienden, moet overtuigend werken. Vooral Karnebeek's houding, een man van wereldreputatie op diplo matiek gebied, is voor spr. doorslaand'. Spr. heeft een open oog voor de sociale belangen, even open als prof. Veraart, maar thans ziet de hooggeleerde, vol gens spr., verkeerd. Het moet voor den arbeider verlokkend zijn het advies van den hoogleeraar te volgen, maar er lig gen op den dioor Veraart aangewezen weg voetangels en klemmen. Spr. meent, dat zijn weg veiliger is, ook voor het sociaal belang der arbei ders. Onze weermacht te land en ter zee is mede oorzaak geweest, dat wij buiten den oorlog bleven. Men zij heel voorzichtig met de weerloosheidsge dachte. Welk kapitaal hebben wij in indië te beveiligen in de Vloot-brandkast Wij hebben in Indië een cultureeie en con- fessioneele taak. Het van regeerings- wege uitbuiten der kolonie heeft niet meer plaats. Langs lijnen van geleide lijkheid willen wij indië brengen tof zelfbestuur (onderwijs, Chr. missie, de Volksiaad). Wat de stoffelijke belangen betreft, kan men zeggen dat Nederland zonder Indië afzakt tot een duf zesde- rangsstaatje hetgeen spreker met scheepvaartcijfers en met handelscijfers nader toelicht. De Kon. Pakefvaart liet voor 45 millioen hier bouwen. Onze groote scheepvaart- en scheepsbouw bedrijven, onze textielnijverheid enz. zetten 50 percent van hun productie in Indië af. Duizenden en duizenden arbei ders hebben belang bij Indië. Bijna alle takken van onze bedrijven leven voor een groot deel van indië. De zee en de Indische bodemschatten, waarin dui zenden Nederlanders hun bestaan vin den. Het is heelemaal mis te denken (men denke aan Zuid-Afrika) dat men denzelfden handel en bedrijf zou kun nen hebben met Indië als een andere natie daar politiek .heerscht. Toen de Engelschman in Zuid-Afrika kwam heb ben wij daar een groot afzetgebied verloren. Het kostbaar bezit dat wij in indië hebben moeten we bewaren in de Vloot-brandkast. Het is spr. een raadsel, hoe men nog een oogenblik langer Indië's weerloos heid kan bestendigen. Tot nog toe was er geen lijn, geen vaste hand in den vlootbouw, met het gevolg dat we thans in indië zoo goed als geen vloot meer hebben. Eén artillerieschip, 6 tor pedojagers en 4 onderzeeërs, dat is al om het kostbaar Insulinde te verdedi gen. Indië is op het oogenblik weer loos. De Vlootwet wil geven 16 onder zeeërs, 2 kruisers. 12 torpedopagers en klein materieel. Het ontwerp-Vlootwet vraagt onge veer hetzelfde als het Defensierapport der R. K, staatspartij. Zes jaar zijn er noodig om de sche pen klaar te hebben en 10 jaar voor de nieuwe vlootbasissen er kunnen zijn, want natuurlijk zal men alles op Neder landsche werven bouwen. Het laten gaan van minister De Geer bewijst hoe zwaar deze zaak op de re geering drukt, waarbij men ook nog wel bedenken moet, d'at de Katholieke ministers de Vlootwet willen, trots de pauselijke ontwapeningsnota. Spreker vermoedt, dat de Geer eigenlijk om een andere reden dan de Vlootwet heen ging, want de Vlootwet brengt hem geen cent minder in kas. Spr. eindigde met een krachtig be roep op het verantwoordelijkheidsge voel van zijn hoorder^. Het gaat ook om het belang van den Nederiandschen arbeider. Bij de groote beslissing zij men nuchter. Prof. dr. Veraart kwam hierna aan het woord, die de Vlootwet van mili tair-technisch oogpunt behandelde. Op dit punt zijn wij sinds 1892 niet ver wend. Het geleuter en gepruts, dat wij bijwoonden, geeft ons alle recht, ook eens een woord te zeggen. In 1913 zei het staatsrapport, dat wij noodig had den draednoughts en een slagvloot, waarmee men ook <te koopvaardijvloot wou beschermen. Nu willen we in eens allemaal kiein materiaal, plan 1913 begraven zijnde, Goddank in de oorlogsellende, en moe ten wij nu ook maar overstag gaan In de marinekringen zijn er nog velen, die de slagvloot alleen iets waard ach ten. Het klein materiaal kan niets tegen ooooooooo.oooo O ÓOOOOÓÓOOÓOOI Badpaviljoen Wilhelmina VRIJDAG 31 AUG. A.S. (Jaardag van H.M. de Koningin) Populaire Muziekavond Oud-Hollandsche Liederen. Des avonds 9.30 uur SOIRÉE-DANSANTE 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O ooooooooooooo de slagschepen. Dus marine-deskundi gen twijfelen nog. De Vlootwet vraagt klein materiaal, de helft van het uiterste minimum inder tijd voorgesteld. Biedt dit ook geen aanleiding tot zekere kritiek en wan trouwen Commandant van der Toorn schreef een brochure over De gevaren van de Vlootwet. Hij acht de basissen te Soerabaja en Tandjong Priok heele maal waardeloos. De ontvangen onder zeebooten (800 ton) zijn niets waard tegen de Japansche en Amerikaansche van 20003000 ton. De heer v. d. T. heeft nog een hoop bezwaren. De bro chure komt eerstdaags uit. De secretaris van de Viootcommissie 1912 wil van vaste yloofbezwaren niets weten. Hij wil onvaste steunpunten. Men moet beginnen met 400 millioen. 't Is dwaas een Vlootwerp te ontwer pen. Men ziet dus. dat veel marinedeskun digen deze Vlootwet niet willen. Schout-bij-nacht Goossen verdedigde in „de Maasbode" de Vlootwet op een manier, waarvan spr. schrikte. Over de groote onderzeebooten van Janan zweeg hij. Met het vliegwezen wenschtë de heer G. maar niet te rekenen, hoe wel deskundigen juist den oorlog in de lucht den oorlog der toekomst achten. Vier vliegtuigjes kunnen, naar spreker vernam, in een half uur hee! den Haag plat leggen. De vaste vlootbasis wordt ook met geen enkel woord verdedigd. Waf heeft Duitschiand, dat zoo'n ontzaglijke vloot had, ten sloffe kunnen doen, zoo gauw er een overmachtige vloot was Spr. acht het eenvoudig misd'adig een dergelijk'vlootmachtje als de Vlootwet 'bië'd't. tegëri Japan en Amerika in zee te brengen. Als wij een volk van 50 millioen zijn. dan moeten wij ook handelen als een volk van 50 millioen, meent spreker. De regeering zegt in haar memorie van toelichting, dat zij de voorgestelde vloot bouwen gaat, omdat zij geen be tere betalen kan. Dat is geen standpunt, meent spr. Men moete groote mogend heid zijn of 'het niet zijn, maar dat is onwaardlig geschipper. Spr. constateert, dat wij in 1914 1918 buiten schot gebleven zijn, omdat we ons hebben laten koppen en allerlei neutraliteitsschending opgegeten. Al die woorden van slot en brandkast ziin niets meer dan mooie woorden. Als Nederland mee doet in den modernen oorlog, beteekenf dit, dat het zich abso luut ten doode opschrijft. Waf het financieel-economische be treft, wijst spr. er op, dat eenige bla den, bijv. „de Tijd", de Vlootwet als een soort belegging gaan voorstellen. Spr. gaat verder dan de Geer. en hij wil alleen politie. De Vlootwet doet de schuld over 10 jaar met een milliard toenemen. Hoe moeten we de rente be talen Denkt men dat Indië dat alleen kan betalen, zonder meer geld voor zijn producten te moeten vragen Er wordt 1 milliard meer uitgegeven, dit is de waarheid. Trip. Patijn, de Geer willen op het oogenblik geen nieuwe booten (de eerste de beste kenners van onze sfaatsbegrooting), omdat ze ons naar den afgrond voeren, hetzij wij of Indië die betaalt. De sociale goederen zijn, volgens spr., veiliger zonder dan met deze Vlootwet, al erkent spr. na tuurlijk een risico. Ten slotte ontwikkelt spr. zijn be zwaren van ethisch-staatkundigen aard Hij betreurt het, dat hier en in Indië telkens naar voren wordt gebracht die geest van wantrouwen, die chicaneert tegen den nieuwen geest in Volkeren bond, Conferentie van Washington, enz. schuchter naar voren gekomen. Om al die redenen maakt spr. met alle kracht front tegen deze Vlootwet. Geen extra-uitkeering voor werkloozen De gemeenteraad te Delft had beslo ten aan 450 werkloozen in de jubileum- week een extra-uitkeering te geven van 5 per persoon. De extra-toeslag kan echter nog niet worden uitgekeerd, aangezien het mi nisterie van binnenlandsche zaken bij den secretaris de geldende steunrege ling heeft opgevorderd, tevens met de mededéeling, dat Cted. Staten inzake de extra-uitkeering nader bericht zouden zenden. Ged. Staten toetsen nl. de mo gelijkheid der te geven uitkeeringen aan de begrootingen der gemeente. Hoewel Burg. en Wetb. nadrukkelijk hadden gemeld dat uit het aannemen van het voorstel tot extra-steun geen precedent werd geschapen, omdat de extra-uitkeering alleen werd gegeven ter gelegenheid van het regeerings-jubi- leum, is de mogelijkheid zeer groot, dat Ged. Staten geen toestemming tot een dergelijke uitkeering zullen geven. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG, in de gisterenmiddag gehouden zit ting werd kennis gegeven van de her benoeming van den burgemeester en dat het percentage van 5,6 voor de plaatselijke inkomstenbelasting is goed gekeurd. Nog werd medegedeeld, dat van het feestcomité bericht is ontvangen, dat op 7 September een kinderoptocht zal plaats hebben. De verordening op den vee- en vleeschkeuringsdienst werd niet vast gesteld. daar alle aangenomen wijzigin gen niet zijn opgenomen. Het aangehouden verzoek, waarover in een vorige vergadering de stemmen staakten, om 75 cent per leerling be schikbaar fe stellen uit de gemeentekas voor een aandenken bij het jubileum der Koningin aan de schoolkinderen, werd nu verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Me lis, Arendse, Cijsouw, De Visser en Kodde. De heer Melis stelde nu voor 50 cent per leerling toe te staan. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Tegen de heeren Jobse. De Pag- ter, Holthuijzen, La Soe en Looise. Eenige wijzigingen in de begrootmg 1923 werden goedgekeurd'. De heer De Visser bracht namens de commissie, benoemd tot het nazien der gemeenterekening over 1922 rapport uit en verklaarde dat de commissie alle be- scheiden in de beste orde heeff bevon den. De voorzitter zegde de commissie dank en de gemeenterekening 1922 werd vastgesteld. De begrooting 1924 zal den leden worden rondgezonden en een voigende vergadering behandeld worden. Een voorste! van den voorzitter om op 6 September een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daar de agenda was afgehandeld, bracht de voorzitter den heeren De Vis ser en Looise, die niet meer in den raad zullen terugkeeren, dank voor al wat zij hetzij korter of langer in hét belang der gemeente hebben gedaan en wenschte hun alles goeds toe. De heer De Visser dankte den voor zitter voor de gesproken woorden. Rondvraag. De heer De Pagter vroeg of nog toe passing der melkverordening plaats heeft. ;De voorzitter antwoordde dat een proces-verbaa! wegens overtreding is opgemaakt, doch de kantonrechter den beklaagde van rechtsvervolging heeft ontslagen. De heer Jobse zeide, dat hem gezegd is dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie de verordening in strijd acht met de Zondagswet, -omdat de verkoop van melk toehoort tot de levensmiddelen De heer Holthuijzen betoogde dat het noodig is dat de raad een rechtskundig advies inwint voor hij een dergelijke verordening in 't leven roept. De heer Suurmond zeide dat eerst in hoogste instantie deze zaak dient uit gemaakt te worden en meende dat het proces-verbaal zeer soepel was opge steld. De heer Melis vroeg wat de oorzaak is dat geen proces-verbaal meer wordt opgemaakt, daar overtreding nog steeds te constateeren valt. De voorzitter zeide dat de politie door hem niet is gezegd geen proces verbaal meer op te maken. De heer Melis antwoordde dat de politie zelf heeft gezegd, dat de ver- koopers nu weer gerust hun gang kon den gaan. De heer Suurmond zeide dat ook de politie op Souburg de verordening niet gezind is en komt hem de opmaking van 'het proces-verbaal onbetrouwbaar voor. De voorzitter wees er op dat de po litie beëedigd is. Nog zeide de voorzitter dat de poli tie verplicht is bij overtreding proces verbaal op te maken, daar de bestaande verordening moet gehandhaafd worden, wat den .heer Alel-is deed vragen waarom doet de politie het dan niet De heer De Pagter stelde de vraag, hoe men kan weten dat het proces-ver baal maar soepel was opgesteld De heer Suurmond antwoordde dat een beklaagde bij behandeling toch zijn proces-verbaal hoort voorlezen. De heer La Soe zeide dat wanneer een feit strafbaar is, al is het dan soe pel omschreven, toch veroordeeling volgt. Spreker meende dan ook dat het feit zelf niet strafbaar is geweest. De heeren Melis en Suurmond meen den dat niet alle kantonrechters hier over 't zelfde oordeelen en dat eerst een uitspraak van den Hoogen Raad beslis send zal zijn. Na nog eenige bespreking zeide de voorzitter toe de verordening te zullen handhaven en dat bij overtreding pro ces-verbaal zal worden opgemaakt. De heer Arendse wees op het gevaar van omwaaien van twee boomen aan den Ouden Vlissingschen weg. Burg. en Weth. zullen van deze op merking nota nemen.' Nog vroeg de heer Arendse of de za ken van de woningbouwcommissie nu in orde zijn De voorzitter zeide dat nog niet alle geiden ontvangen zijn. Inlichtingen vragende over het pont- veer aan den Abeele. antwoordde de voorzitter den heer Arendse, dat een hierover te ontvangen schrijven in den raad zal behandeld worden. De beer De Visser zeide de functiën door hem als raadslid in verschillende commissies bekleed, bij het eindigen van zijn raadslidmaatschap neer te leg gen. De Voorzitter bracht den heer De Visser dank voor zijn werkzaamheden in de commissies verricht. De heer Holthuijzen toonde aan liet wenschelijke van het geven van namen aan de straten in den nieuwbouw. Burg. en Weth. zullen hierover een voorstel indienen. •Nog werd den heeren Holthuijzen en La Soe toegezegd, dat de straatverlich ting met September zal beginnen. Naar aanleiding van een klacht over het voetballen en het afsteken van vuurwerk, zeide de voorzitter dat door de politie op een herhaling daarvan zal 'worden toegezien. VLISSINGEN, 30 AUGUSTUS. De wethoudersverkiezing. Wij ontvingen heden een bericht dat de vechtsche partijen niet tot overeen stemming zijn gekomen betreffende de houding bij de verkiezing van wethou ders. Uit een door ons ingesteld onderzoek bleek, dat de definitieve besprekingen tusschen de verschillende rechtsche groepen eerst Zaterdag zullen plaats hebben. Wegens uitstedigheid van en kele tot de rechtsche partijen behoo- rende leden, is deze vergadering tot zoo lang uitgesteld moeten worden. De storm. Door den hevigen storm van den af- geioopen nacht is hier en daar nog ai eenige niaterieele schade aangericht. Van ernstige ongelukken is echter niets vernomen. Dat de storm met groote hevigheid woedde, kan wei hieruit blijken, dat de werklieden van de Kon. Maatsch. „de Schelde", die wegens de werkzaamhe den aan de Schipbrug van het Eiland met een roeiboot worden overgezet, he denmorgen moesten omloopen, daar het niet doenlijk bleek met een roeiboot door de woeste polven te komen. In het Bellamypark is een tocht scherm afgerukt en door de ruiten ge slagen. Van enkele straatlantaarns waren de deurtjes opengerukt en de ruiten ver nield. In het Villapark en in de Palingstraat zijn, enkele boomen ontworteld en in de Coosje Buskenstraat werd een zware tak afgerukt. Ook hebben op verschillende plaatsen dakpannen het moeten ontgelden en in de Badhuisstraat werd het doek, dat daar gespannen was voor de tentoon stelling van schilderijen, aan flarden geslagen. Doordat de draden tegen elkaar wer den geslagen ontstond af en toe ook eenige storing in de levering van elec- trisch licht. Van den transformator in het Bella- myparci werd de deur door den kracli- tigen wind opengeslagen. Van 3 lichters, gesleept door de sleepboot „Hector" van Richborough naar hier, zijn 2 lichters losgeraakt ter hoogte van Heijst. De opvarenden wer den gered. De sleepbooten „Hector" en „Sim- son" zijn uitgevaren, teneinde deze lich ters op te pikken. Het strandfeest. Voor het strandfeest dat Zaterdag a.s. door de vereeniging „Vlissingen Vooruit" is georganiseerd, hebben zich ruim 600 kinderen aangemeld, w.o. 50 kinderen uit een der omliggende ge meenten. De kinderen zuilen om I uur worden opgesteld aan de westzijde van het Bel lamypark en vandaar in optocht naar het strand gaan, langs de volgende route Spuistraat. Coosje Buskenstraat, Badhuisstraat en Parklaan, boulevard Evertsen en zoo naar het strand. De harmonie „St. Caecilia" gaat vooraf en waarschijnlijk zullen ook de padvinders met hun muziekkorps en trommels deel uitmaken van den stoet. Des middags geeft „St. Caecilia" een concert en ook des avonds zal dit ge zelschap een uitvoering geven op liet afgesloten strandterras. Het bestuur van de afd. Vlissingen

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1