Twink^ WOENSDAG 29 AUGUSTUS BINNENLAND «aas No203' VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissmgen .en gemeenten op Wal cheren f 220 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-afron- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Opening Staten-Generaal. De Koningin zal Dinsdag 18 Septem ber persoonlijk het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal openen. JJe plannen van minister Colijn. De Haagsche1 redacteur van „de Maasbode" schrijft Er bestaat goede grond om aan te nemen, dat de plannen van minister Colijn om tot een sluitende begrooting te komen in groote lijnen de volgende zijn Op de eerste plaats zou worden overwogen om de 6 Staatsschuld in 5 leeningen te converteeren en den termijn van aflossing der crjsisschuld van 30 jaar te verlengen tot bijv. 60 jaar. Het bedrag, waarmee door deze maatregelen het tekort op de begioo- ting zou worden verminderd, wordt op 50 millioen geschat. Verlaging van de salarissen der door het rijk bezoldigde ambtenaren over de geheele linie, dus ook van de onderwij zers, is reeds in bewerking. De verla ging zou in het geheel 30 millioen moe ten' bedragen. Voorts wordt een verhooging der in voerrechten en accijnzen overwogen. Deze verhoogingen zullen geen protec tionistisch karakter dragen en percents gewijze niet uitgaan boven die, welke thans in het vrijhandelsland Engeland gelden. Voor verhooging der accijnzen zouden, naar verluidt, o.a. in aanmer king komen bier, koffie en thee. Het meerdere bedrag, dat men uit invoer rechten en accijnzen voor de schatkist denkt te winnen, wordt op ongeveer 20 miHioen -geraamd. Natuurlijk zai ook getracht worden door bezuinigingen op verschillend ge bied de staatsuitgaven te verminderen, maar door boven aangegeven maatre gelen zou het tekort reeds met 100 mil lioen slinken. Aan de uitwerking dei- plannen wordt nog gearbeid, zoodat men slechts kan zeggen, dat zij in groote lijnen de richting aangeven, waarin minister Colijn zal trachten het evenwicht in de begrooting te herstel len. Een protest van de ambtenaren. Men meldt aan het Haagsche Corres- pondentiebu.reau In ambtenaarskringen wordt ernstig overwogen om in verband met de ge ruchten omtrent het voornemen van de regeering om art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit in te trekken, als protest geen gebruik te maken van het door haar toegestane verlof op 6 September voor de jubileumviering. 'Het ligt in de bedoeling om deze kwestie tot een onderwerp van bespre king te maken in de samenwerkende organisaties in een der eerstvolgende bijeenkomsten. De Jubileumpostzegels. De jubileumpostzegels zullen weldra verschijnen. Zooals men weet komen er twee series. De eerste serie, met de tronende figuur met scepter en rijks appel, zal 31 Augustus verkrijgbaar zijn in waarden van 5 cent, 1 gulden, 2y2 gulden en 5 gulden de tweede serie, met de beeltenis van de Konin gin. zal niet op 31 Augustus ge reed zijn. Wel zal na 6 September uit die serie, bestaande uit waarden van 2, 71/2, 10, 20, 25, 35 en 50 cent, het zegel van 10 cent te koop zijn. De rest volgt successievelijk. Van beide series, die ook in het inter nationaal verkeer gebruikt mogen wor den, is de geldigheidsduur onbeperkt en er zal nu voldoende voorraad van ge drukt worden. De post- en telegraafkantoren op 6 September. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt, ten vervolge op het medegedeelde in de Staatscourant no. 159 van 16 Augustus j.l. bekend, dat op 6 September, den dag, waarop de hul diging van de Koningin te Amsterdam zal plaats vinden, de rijkstelegraaf- en telefoonkantoren, de post-, telegraaf- en telefoonkantoren, de hulppost-, tele graaf- en telefoonkantoren, de hulpte- legraaf en telefoonkantoren en de hulp- telegraafkantoren,alsmede de felegraaf- en telefoonstations, met handhaving overigens van hun diensttijd op werk dagen, tusschen 10 uur vm. en 1 uur n.m., 3 en 6 n.m„ alsntfde (voor zoover de gewone sluiting met reeds vroeger plaats vindt) te 7j^ uur n.m. gesloten zullen zijn. Uitgezonderd van de regeling zijn de kantoren Amsterdam, Rotterdam én 's- Gravenhage, welke voor den telegraaf- en telefoondienst, benevens de post-, telegraaf- en telefoonkantoren Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissingen, •welke voor den telegraafdienst doorloo pend opengesteld blijven, en voorts de kantoren te Neuzen, Hansweert en We- meldinge, welke hun gewonen dienst volgen, terwijl de sluiting verder niet wordt toegepast op de rijkstelegraaf- en telefoonkantoren in de hoofdplaatsen der provinciën en het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Assen, met dien verstande, dat -deze kantoren (behalve 's-Gravenhage) in elk geval te 9 uur n.m. sluiten. Met wijziging van het medegedeelde in de in den aanhef dezer genoemde Staatscourant, wordt vastgesteld, dat op 5 September voor de kantoren te Neuzen, Hansweert en Wemeldinge de gewone openstelling gehandhaaft blijft. De neutrale vakbeweging en de vlootwet. Men meldt ons van de zijde van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond In de Woensdag 15 en Woensdag 22 Augustus jl. gehouden algemeene be stuursvergadering van het A. N. V. werd de huidige toestand, in verband met de plannen van de regeering, om met ingang van I Januari a.s. de Vloot wet in werking te doen treden, bespro ken. Mededeeling werd gedaan van de gevoerde schriftelijke onderhandelingen met de beide confessioneele Vakcentra les en het N. V. V. om tot gezamenlijk optreden in deze te komen. Uit deze mededeelingen bleek, dat liet Bureau voor de Roomsch-Katholie- ke Vakorganisatie en het Christelijk Na tionaal Vakverbond nog geen aanlei ding voor samenwerking aanwezig achtten. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen daarentegen had, zooals werd medegedeeld, reeds samenwerking met de S. D. A. P. gezocht, doch had geen bezwaar, dat het A. N. V. aan deze samenwerking deelnam, waaraan het echter eenige voorwaarden verbond. Na breedvoerige discussies bleek ech ter, dat men op de door het N. V. V. gestelde"voorwaardenniét wérisch'te in te gaan, waarna met overgroote meer derheid van stemmen werd besloten, dat- liet A. N. V. zelfstandig actie zou voe ren tegen de invoering van de Vloot wet en in het. algemeen tegen de lieert schende reactie. Om deze actie zoo goed mogelijk te doen slagen werden verschillende be sluiten genomen, o.m. a. een manifest in duizenden exem plaren te doen verspreiden b. alle vakbladen van de aangesloten organisaties te benutten om de schrif telijke actie te voeren c. een petitionnement te organiseeren; d. een groot demonstratief congres te houten op Zaterdagmiddag 22 Septem ber in de Dierentuin te Den Haag e. in tal van plaatsen van ons land groote openbare vergaderingen te be leggen. Om de uitvoering van bovenstaande punten tP organiseeren werd een com missie benoemd uit J. Dekker, voor zitter F. C. v. Ingen Schenau, secre taris A. Kooiman, F. Perdok Hzn., J. Piersma, D. van Blee (dag. bestuur A. N. V.) B. de Boer (secretaris van de Centrale van Vereeniging van personeel in 's rijks dienst) de Haan (secre taris van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel) en J. G. v. d. Jagt (voorzitter van den Centr. Bond van Post-, Telefoon- Pn Telegraafperso neel). De medewerking van alle aangeslo ten organisaties en bestuurdersbonden is verzekerd. Tegen de Tabakswet. Gisteren is te Utrecht een vergade ring gehouden van het comité van actie tegen de Tabakswet. Besloten werd, een krachtige agitatie op touw te zetten tegen het huidige band-erollestelsei. Bij den minister van financiën zai een audiëntie worden aan gevraagd men wil hem verzoeken, een voorstel bij de Tweede Kamer aanhan gig te maken tot intrekking van de thans van kracht zijnde Tabakswet. Intrekking van Art. 10 van liet Bezoldigingsbesluit. Naar ,/Het Seinlicht", -orgaan van den P. C. B. van Spoor- en Tramweg personeel, meldt, is door de regeering aan de centrale commissie voor georga niseerd overleg bij het rijkspersoneel een ontwerpbesluit ten advieze toege zonden, strekkende tot intrekking van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Dit ontwerpbesluit is vergezeld van het volgende door den voorzitter van den raad van ministers geteekend schrijven De regeering ziet zich tot haar leed wezen genoodzaakt, de intrekking te bevorderen van art. 40 van het Bezol- INGBZONDEN MEDEDEELINGEN Deze schitterende japon is bestemd voor warme, zonnige plaatsen, waar de bloemen heerlijk geuren. Zij is gemaakt van bleek rose batist of gemoesd mousseline, haar overhangende rok is onderaan uitgeschulpb en aan het middel afgezet met een prachtig bouquet van heel lichte orchideeën. De brunette zal de charme van haar donker haar en de blankheid van haar teint verhoogen door het dragen van zulk een japon. o En zij kan zoo gemakkelijk een andere japon krijgen, ofschoon zij er nooit een behoeft te koopen. Zij kan deze vlug twinken in een donkerblauwe kleur, of licht zee-groen en iedereen die haar ziet, denkt dat zij een nieuwe, mooie japon aan heeft! o De Lever's Zeep Maatschappij Vlaardinge» digingsbesluit burgerlijke rijksambtena ren 1920. De toestand van 's lands fi nanciën, zooals die zich in de cijfers der aan den Raad van State toegezon den ontwerp Staatsbegrooting voor 1924 afspiegelt, maakt immers een ver laging van de salarissen van het rijks personeel (burgerlijk personeel, mili tairen en onderwijzend personeel) on vermijdelijk. Die cijfers wijzen op een tekort op den gewonen dienst van 105 millioen, doch zij houden geen rekening met verschillende factoren, welke dat tekort nog aanmerkelijk doen stijgen, zooals de bijdragen aan 't ouderdoms- fonds in verband met de uitvoering der vrijwillige ouderdomsverzekering (ƒ12 millioen), de vermeerdering van de uit gaven voor rente en aflossing in ver band met de voorgenomen consolidatie van vlottende schuld 5% millioen), het te verwachten Jekort op het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en te lefonie 4.4 millioen) en de vermoe delijke! overschrijding van de raming der onderwijzerssalarissen met f 4 mil lioen. Gerekend moet dus worden op een tekort van pijn. 131 millioen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat, waar op een vermeerdering van inkom sten niet kan worden gerekend, inte gendeel een verdere daling moet .wor den gevreesd, krachtige maatregelen zullen moeten worden genomen om het uitgavenpeil zoodanig te verlagen, dat het tekort althans in 1925 gedekt zij. Op de ernstige gevolgen, die het achterwege laten van dergelijke maat regelen ook voor het rijkspersoneel zouden hebben, zal wel niet behoeven te worden gewezen. Bij handhaving van het tegen woordig peil der salaris sen is echter een eenigszins belangrijke vermindering der uitgaven een onmoge lijkheid. Een kwestie van forenzen-belasting. Een lid van Ged. Staten eener provin cie was als forens in de plaatselijke in komsten-belasting der gemeente/waar in het provinciaal gouvernementsge bouw stond, aangeslagen op grond, dat hij op meer dan 90 dagen van het be lastingjaar de beschikking zou hebben gehad over een vaste inrichting, name lijk een kamer of vertrek van het ge noemd gebouw tot persoonlijke uitoe fening van zijn betrekking als lid van Ged. Staten. Van dezen aanslag ging dit lid bij Ged. Staten in beroep, welk college zijn bezwaren ongegrond verklaarde. Daarop teekende hij beroep aan bij de Kroon en voerde' aan, dat z.i. het college van Ged. Staten evenzeer een vertegenwoordigend openbaar lichaam is als de Provinciale Staten en dat hij als lid van Ged. Staten niet de beschik king zou gehad hebben over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening zijner betrekking (een der vertrekken van het gouvernementsgebouw), noch aldaar op meer dan 90 dagen van het belastingjaar tot vervuiling van zijn be trekking aanwezig zou zijn geweest. De Kroon overwoog, wat het eerste punt betreft, dat door geen wetsbepa ling aan Ged. Staten het karakter van een vertegenwoordigend lichaam is ver leend en dit inzonderheid niet kan wor den afgeleid uit de artikelen 155 en 161 der Provinciale wet, waarin slechts een beperkt deel der aan Ged. Staten opge dragen taak is omschreven dat ten aanzien van 't tweede punt, dat apellant als lid van Ged. Staten op meer dan 90 dagen van het belastingjaar de beschik king heeft gehad over localiteiten in het gouvernementsgebouw wel is waar geen afzonderlijke vertrekken zijn inge richt voor de individueele werkzaamhe den van het college, maar dat daaruit niet valt af te leiden dat de leden de beschikking missen over vertrekken tot persoonlijke uitoefening van hun be trekking en dat niet opgaat het beroep op de omstandigheid, dat de vergader zaal van het college en de daarnaast gelegen commissie-kamer niet steeds voor individueele werkzaamheden be schikbaar zijn. Op deze gronden ver klaarde de Kroon het beroep onge grond. Liefdegaven naar Oostenrijk. riet Oostenrijksche ministerie van financiën .heeft zich genoodzaakt gezien den vrijen invoer van pakketten met liefdegaven, die aan particulieren zijn gericht, op te heffen. Op dergelijke zendingen moeten dus zonder uitzondering inkomende rechten betaald worden. Vrije pakketten kunnen nog slechts verzonden worden door tusschenkomst van hier te lande opgerichte comité's ten behoeve van Oostenrijk. Geen extra-iutkeering aan werkloozen. Het besluit van den Kaagschen ge meenteraad van 26 Maart jl., betreffen de het toekennen van een extra uitkee- ring aan werklooze arbeiders, is door

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1