vond ieerl 1000 150 :r ïoo 25 mimmm O's w iWilhelmina de :n DINSDAG tink, IUUR amypark 52 TBODE. rmefsje, van imvaart 61e Jaargang llitgm: firms f. if HE VELDE Ir Jalslraai 58, Vlissingen. Tel. Inierc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KLATERGOUD. BINNENLAND Iren avond biosJ |vang 8 uur. en ZondagmicL Jelijks bioscoop- pnds 8 uur. en Zondagmid- ■concert van 8 JSoirée dansante. 0istenavond. L)age!ijks concert ^olistenavond. „het ZuidenL Iterdags, matinée J/Iissingsche Too- Iningin WiJheJmi- pbaretavond, „de f*g. - Concert Mid- ts en Zuid-Be koor, Schutters- ereeniging aan AUGUSTUS id programma), vorden op hun lonateurs op de elasting. BESTUUR. ilen aronder ORTING eert nu. |e n prijs, voor ;n Omstreken. >on 180. Dn flinke AUËR, Oprit 32. in net '4 jaar. Aanbieden uur, Nieuwen- ddelb. - Rotterdam gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS EN EN VEE. I y. am. y. son tus |7.m. anr un. ui 9 te bekomen V. Tranaport- en Ex] n Exp Tel, VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ3.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's is *t bezit eener ■Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Lrven G. VOS, EENHOORN, Tel. 153. OSTERHODT, Tel. 822. IUITENHEK, Tel. 101. loting voor den dienstplicht. De Burgemeester v&n VlisSingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zal plaats heb- "ben te Vlissingen iïi hét -Militair Hospitaal Qp Zaterdag 1 September 1923, te 8 uur voorin, voor hen wier ttamen als beginlet ters hebben A tot teil -met M op Zaterdag «den 1 «September 1923, des 'voormiddag* te 10-30 uur, voor hen wier namen als beginlé-tters hebben N tot en met Z. Wie ;aan «tfe loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ^geschreven personen, met uit zondering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij -onherroepelijk'geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn d. als niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te ziin e. als ingezetene, niet-Nederlander, -be- liooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn on derworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerig- Iieid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aan gegeven plaatse aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den Districtscommandant. De ingeschreve nen worden in de volgorde van het alpha- betisch register afgeroepen, ten einde zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de afgeroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegen woordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of on willig een nummer te trekken, of acht de Districtscommandant het niet aannemelijk, dat de verschijnende persoon de opgeroe- perie is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den gemeente raad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maan den na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaar schrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onderteekend, binnen, tien dagen, te re kenen van den dag, waarop de loting is af- geloopen, tegen bewijs van ontvangst wor den ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Ko ningin zal een afschrift ter gemeente-secre tarie gedurende tien dagen ter inzage wor den gelegd,, waarvan openbare kennisge ving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekend gemaakt aan 57) En ik had door mijn rede, door wat ik zei, zonder aan hém te denken, juist hem het diepst getroffen en mis schien tot een vreéselijk besluit ge bracht Neen, Greta, zoo gruwelijk kan de beste bedoeling niet worden gestraft. En toch... ik zelf had zoo'n onverklaarbare onrust in deze uren, die ik zocht te verklaren uit de drukte en spanning v.an gisteren, maar die mis schien mee kunnen zijn beïnvloed door wat er in de lucht zat. Hij schudde haar innig, bijna heftig -de hand. In eik geval zullen wij alles samen dragen, sta je mij dat toe, Greta Onwillekeurig bad hij het vertrouwe lijke „je" gebruikt, en zij voelde het als ■een troost, dat de onbreekbare band nu -ook uiterlijk hen verbond. Ik wilde naar mijn bureau gaan en werken. Want arbeid is steeds het beste geweest voor mij in soortgelijke gevallen. Kom nu mee. Ik zal daar aan de politie vragen, of er ook iets bijzon ders gebeurd is vannacht. Als wij daar, Paar ik hoop, niets ergs vernemen, zul len wij verder zien, wat er te doen valt. Terwijl zij gingen, vernamen zij luide stappen achter zich. Er kwam iemand lten naloopen. Het was Alfred. Ik keek naar papa en vond hem h'isde bij. Toen zei Margareet, cat jij hem was gaan zoeken. Ik ook hen. -Se de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingete- veret op de hiervoren aangegeven wijze, kennen geen gevolg hebben. Vlissingen, 20 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Huldiging van H. M. de Koningin. Gisterenvoormiddag heeft in de na bijheid van het landhuis der Koningin genaamd „Ruigehoek" onder Schevenin- gen plaats gevonden het eerste gedeelte van de huldiging der weermacht ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin. Dit huid-betoon bestond in een huldiging van de regimenten gre nadiers en jagers met daaraan verbon den aanbieding van een sierlijke bron zen electrische lamp met allegorische voorstellingen op genoemde regimenten betrekking hebbende, als stoffelijk aan denken, gevolgd door een défilé der troepen van het garnizoen der residen tie. Op 17 September zal .nabij Amers foort tijdens de legermanoeuv.res de huldiging van de geheele weermacht leger, vloot, koloniale troepen enz. volgen. De Koningin, de Prins en de Prinses kwamen in een gaia caleche bespannen met vier door postiljons bereden paar den van den Rtiigenhoek rijden naar het rerrein waar de grenadiers en jagers een groot carré hadden geformeerd. Daar stegen de vorstelijke personen, die door een groot gevolg waren ver gezeld, uit. De commandant van het regiment jagers, overste Wagner, hield een korte toespraak tot de Koningin, waarin hij er op wees, hoe bij de regi menten het voornemen werd opgevat, door stoffelijk bewijs fe doen blijken van de gevoelens van dank en ver knochtheid en eerbiedige waardeering, welke in de regimenten leven, terwijl hij tenslotte uiting gaf aan de onwan kelbare trouw en gehechtheid der regi menten aan liet Oranjehuis. De commandant van het regiment grenadiers, overste Borel, bood hierop het huldeblijk aan. Na deze huldiging volgde een afzonderlijk huldebetoon door de Koninklijke militaire -kapel, be staande in de uitvoering van speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde muziekstukken, terwijl verder onder de oppeTleiding van den gouverneur der residentie, generaal-majoor Benteyn, een défilé van het garnizoen plaats vond, waarna de troepen verder trok ken. Het terrein, waar het militaire schouwspel gehouden werd, was om zoomd door honderden toeschouwers, die de vorstelijke familie hartelijk toe juichten. De salarissen der rijksambtenaren. Naar de „N. R. Ct." verneemt, over weegt -de regeering op dit oogenblik ten ernstigste liet plan om de salarissen van liet geheele rijkspersoneel, onder wijzers inbegrepen, met ingang van 1 terstond weg en, daar ik niet wist, waarheen te gaan, liep ik naar Johan, van ivien jij mij gezegd had, dat hij bij Mullers woont. Hij wist niets. Het was misschien dwaas van mij, dat ik daar heen ging. Hoe zou hij iets weten Maar in -de ongerustheid viel mij niets anders in. Hij gaat trouwens ook ter stond zoeken. Samen- -gin-gen zij verder. Greta en Alfred wachtten voor het bureau van den advocaat, toen deze naar binnen ging. Hij kwam spoedig terug. Bij- de politie is niets bijzonders bekend. Ik heb natuurlijk geen naam genoemd, maar men had het mij stellig medegedeeld als e-r iets gebeurd was. Misschien is hij ondertusschen thuis gekomen, zei Alfred. Laat ons eerst naar -Hofman gaan, vroeg Greta, die zich herinnerde dat de twee mannen naast elkander in de ban-k van de jury hadden gezeten. In den nevel verdwaalden zij in de onbekende buu-rt, zij wanhoopten reeds de plaats buiten de stad te vinden, en kwamen eerst op het rechte pad toen de nevel -optrok en boven de bosschen de eerste roode strepen van het mor genrood verschenen, om een m-ooien herfstdag aan te kondigen. Bij Hofman waren de vensters ver licht. Uit de werkplaats klonk reeds Heiners lustige hamerslag. Toen ze nog bij de tuindeur stonden, ging een venster open. Vluchtig ver scheen een hoofd in de opening, dat terstond weer verdween. Dadelijk ging de deur van het huis januari 1924 te verminderen met 20 ri, in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 over het vermin derde salaris zal -worden toegekend, zoodat vergeleken bij 1923 de achter uitgang in dat jaar l2~% zal zijn. Voorts schijnt de regeering voorne mens te zijn de eerste drie jaren geen periodieke salarisverhoogingen toe te kennen. Actie tegen de Vlootwet. Uitgaande van het Algemeen Ned. Vakverbond zal Zaterdag 22 September a.s., 's namiddags, in den Dierentuin te 's Gravenliage 'n groote demonstratieve vergadering, gevolgd door straatbe- tooging tegen de Vlootwet gehouden worden. Ook zal het N. V. V. terzake een petitionnement tot de volksverte genwoordiging richten. Een interview met den Duitschen ex-kroonprins. De „Matin" aldus seint Belga uit Parijs brengt een interview met den Duitschen ex-kroonprins, die verklaar de, dat hij binnenkort aan de Duitsche regeering verlof zou vragen terug te mogen -keeren en als eenvoudig burger op zijn bezittingen in Siiezië te wonen. De ex-kroonprins voegde er aan toe, dat hij niet op een onwettige wijze naar zijn land- wenschte terug te gaan, maar dat hij het goede oogenblik zou af wachten, waarop het rustig zou zijn in Duitschland, opdat zijn terugkeer gee nerlei onrust zou verwekken. Hij er kende, -dat Beieren weinig van een re publiek wég had. Ten slotte herinnerde hij aan een woord van Lloyd George, die gezegd zou hebben, dat naar zijn meening de ex-keizer een volmaakte gentleman was én dat 'I alleen politiek was geweest te verlangen, dat hij opge hangen zou.worden. De toestand van Luuis Bouwmeester. De toestand van Louis Bouwmeester was gisterenavond laat nog onveran derd, Gelijk bekend, is het linkerbeen boven den enkel gebroken. De uitwen dige -kwetsuren bepalen zich verder tot een ontvelling aan het hoofd en aan verschillende vingers. Van ernstiger aard zijn de inwendige -kneuzingen in de borst. De linkerhelft van de borstkas werd door den auto ingedrukt, waarbij verscheidene ribben zijn gebroken. Gelukkig bleven hart en longen ongedeerd. Een verheugend verschijnsel mag het worden genoemd, dat de patiënt geen temperatuursverhöoging heeft. De be jaarde kunstenaar, die, naar de heer Raaf Bouwmeester aan „de Tel." mee- deeld, ontzaglijk veel pijn heeft, houdt zich dapper. Hij slaapt veel en rustig en is verder geheel bij kennis. De bioscopen en schouwburgen te Amsterdam. Gedurende het 2e kwartaal van 1923 werden de bioscopen te Amsterdam be zocht door 1.075.000 personen tegen open en enkele personen kwamen naar de heg. Het waren Hofman, Lore, Johan en de oude moeder. O, Greta, riep de dochter van den kassier van verre, wat spijt het mij, dat jij je zoo beangst hebt gemaakt, ik ben, toen je broeder bij ons kwam, terstond met oom Johan hierheen geloopen, om ïaad te vragen, daar ik wist, dat ook Hofman lid van de jury was t— Het is alles in de beste orde lachte deze. De deserteur ligt in ons logeerbed en slaapt nog den slaap des rechtvaardigen. -Ga maar zien en wek hem zelf Blijde verbazing vervulde de aangekomenen bij dit bericht. Vlug ging men in huis. Ik weet alles zei Lore onderweg tot hare vriendin. Hij heeft vannacht zijn heele hart voor Hofman uitgestort. Hef 'S alles in orde. Het zal weer alles goed worden De eerste m-orgenzonnestraal trof Greta's gelaat. Hare -oogen schitterden. Het was haar alsof zij den plotseiingen overgang van de bangste zorg in blijde stemming, waarin dit nieuwste bericht haar bracht, nauwelijks kon begrijpen. iHofman liet haar v-ooraangaan en wees glimlachend naar een deur. U moet het eerst bij hem zijn, zei hij zacht. Zij klopte. Geen antwoord. Hij slaapt stellig nog, iachte Hof man. Toen opende zij de deur. Het bed was leeg. Wat is dat riep de schrijnwerker verbaasd. Uitgevlogen, zonder dat 1.331.000 in het 2e kwartaal van 1922. Het bezoek aan schouwburgen, varié- té's en concerten was echter veel groo- ter, ni. 3.076.000 personen tegen 2.394.000 in 1922 De bioscopen gingen dus met 156.000 personen achteruit en de schouwburgen enz. daarentegen met 676.000 personen vooruit. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad ge daan Naar aanleiding van het door tien in specteur van het nijverheidsonderwijs geopperde bezwaar tegen een benoe ming van den lieer J. Spuijman zoowel voor werktuigkunde als voor natuur kunde aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, op grond, dat hij voor werktuigkunde de wettelijke bevoegd heid mist, hebben wij de eer U voor te stellen het Raadsbesluit van 3 Augus tus jL, no. 6, sub ie, zoodanig te wijzi gen. dat de tijdelijke benoeming van den lieer Spuijman voor zoover liet vak werktuigkunde (1 lesuur) betreft, ver valt en alzoo den heer J. Spuijman al hier te benoemen tot tijdelijk leeraar in natuurkunde (voor 3 lesuren) aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, voor het tijdvak van 1 September 1923 tot en met 31 Augustus 1924. in verband hiermede zal, evenals verleden jaar, één lesuur in werktuig kunde nog moeten worden opgedragen aan den lieer j. Vader, die daardoor één lesuur boven zijn maximum van 10 lesuren zal krijgen, voor welk uur aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ontheffing moet worden gevraagd van het voor leeraren aan dagscholen vastgestelde maximum van 10 lesuren, die boven de lessen aan de dagschool, aart avondscholen mogen gegeven worden. Voorts stellen wij U voor, definitief te benoemen tot leeraar in handteekenen (voor 10 lesuren) aan genoemde schooi: den heer G. A. Baljeu, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam, en wel te re kenen vanaf 1 September 1923. Ter voorziening in de vacature Hui- zenga hebben wij de eer U ter be noeming van een tijdelijk leeraar in handteekenen (voor 15 lesuren) aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs (en wel voor het tijdvak van 1 Septem ber 1923 tot en mei 31 Augustus 1924) de volgende voordracht aan te bie den bestaande uit de heeren 1. D. Wa genmaker te Rotterdam 2. J. C. Zweegman te 's-Gravenhage 3. W. van Dijk te Edam 4. W. Schröfer te 's Gra venliage. De adviezen van den directeur der school, van de commissie van toezicht op en van den inspecteur van het nij verheidsonderwijs leggen Burg. en Weth. over. Een weder overgelegd schrijven van iemand van ons iets merkte. De anderen keken elkander ontsteld aan. Als hij toch... Greta fluisterde het, zweeg toen en zei met trillende stem Ik weet noo een plaats... Welke Dat vroegen allen tegelijk. Uws vaders graf. Zij keek Lore beteekenisvol aan. Och neen, riep Hofman. Denk toch niets kwaads. Na wat wij vannacht be sproken hebben, komt hij in geen gevai meer op zulke gedachten. Hij zal naar huis zijn gegaan. Zonder afscheid te nemen Zij schudde het hoofd. Ik wil toch naar het graf gaan zien. Ik ga mee, zei mr. Weisz. Ik ook, voegde Alfred er aan toe. En wij vergezellen u-, riep Hofman en wenkte zijn verloofde met de oogen. Vlug gingen zij op weg, -de beide meisjes, de advocaat, de schrijnwerker en Alfred met Johan. Greta en Lore waren de anderen voor en .snelden tusschen de rijen graven naar de plaats, die de dochter van den kassier zoo -goed kende. Daar. Zz bleef staan en wees met den vinger tusschen de struiken door. Gelukkig, zei Greta uit het diepst van haar hart. Selstevmann's hooge gestalte was diep gebogen. In ernstige gedachten stond hij voor den grafheuvel. Daar stonden zij allen aan zijn zijde. Vol innig medelijden zag Greta zijn bieeke wangen, zijn ingevallen gelaat, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Ten zij -dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpilien genezen verstopping, rege len de lever, maag en ingewanden, én versterken zoodoende uw geheele ge stel. Prijs per flacon van vijftig versui- ker.d- -pilién 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 A. P. de Vey Mestdagh te Amsterdam heett een tweeledige strekking, te we ten a. het uitoefenen van critiek op handelingen van het bestuur onzer ge meente ten aanzien- van het beheer over de oude algemeene begraafplaats, b. liet indienen van een klacht over ver meende krenking van recht ten opzichte van een gedenkteeken, hetwelk ge plaatst is geweest op een graf, gelegen op genoemde begraafplaats, met ver zoek om in zijn recht te worden her steld. In het belang van een goede beoor deeling dezer aangelegenheid komt het ons gewenscht voor even stil fe staan bi' de wettelijke bepalingen, welke ten aanzien van deze materie gelden. In 1907 werd de oude begraafplaats „gesloten". De beteekenis dezer woor den is, dat van het kerkhof geen ge- li} uik meer mag worden gemaakt om te begraven. De toegang voor bloedver wanten en vrienden van afgestorvenen tot de graven wordt daardoor niet be let. De wet zegt. dat een gesloten be graafplaats gedurende tien jaren on aangeroerd moet blijven liggen. Na dien tijd mag de grond tot bezaaiing of be planting worden gebruikt, mits deze niet dieper dan 0.50 M. worde vergra ven. Uitgravingen ter meerdere diepte is binnen 30 jaren na de sluiting niet dan met vergunning van Ged. Staten ge oorloofd. Bij verschillende Kon. besluiten is be slist, dat de gestelde termijn van-10 ja ren strekt om den tijd aan te wijzen, welke er verloopen moet, alvorens een terrein dat tot begraafplaats gediend heeft, voor andere doeleinden mag wor den gebruikt. Voorts bepaalt de wet, dat de graven niet dan met toestemming van den eigenaar en na verloop van 10 jaren, nadat er liet laatst een lijk in geplaatst is, geroerd worden, terwijl eigen gra ven op een „gesloten" begraafplaats, voor zoover in hun onderhoud behoor lijk wordt voorzien, onaangeroerd moe ten worden gelaten. 'Ten aanzien'van de eigen graven be- zijne ver-grijsde haren. Hij was in dien eenen nacht bijna wit geworden. Maar zijn oogen straalden, toen hij de twee meisjes zag. Gij hier Toen richtte hij zich tot Lore. Ik had hem daar in het graf voor veel vergiffenis te vragen. Daarom ben ik in alle vroegte naar buiten gegaan. Ik hoop, dat hij mij vergeven zal heb ben, schenk u mij ook vergiffenis. Dat is al lang geschied, ant woordde zij hartelijk en reikte hem vriendelijk de hand. En jij ook, Greta. Vader, zei ze en weerhield niet langer haar tranen, die ze in den nood dapper had teruggedrongen, maar in de vreugde niet meer bedwingen kon. Haar hoofd rustte aan zijne borst, toen de mannen kwamen. Eore stond stil terzijde. Wel, wat is dat nu riep Hofman en dwong zich tot een schertsenden toon. Ons zoo hier naar buiten te jagen Lore weet alles, voegde hij er half luid aan toe, toen Selstermann zich tot hem wendde, alleen hef tooneel aan de kas verzweeg ik voor haar, dat zal ons geheim blijven. De koopman knikte en keek ontroerd van den een naar den ander. Kom, zeide hij toen tot Greta en nam haar bij de hand. Laten wij nu' naar moeder gaan. EINDE

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1