I 500 100 25 27 AUGUSTUS TE KOOP Courant. NO 201 Sitim: limi (.111 lil Klüt IiJIiIsM SI: I Isterc. ld. Postrckining CBZ81 1 Bezoekt de Eerste 3-jaarlijksehe Tentoonstelling van Beeldende Kunst van 21-29 Augustus in het Grand Hotel GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. een uiteenloopende lorschriften te voorko- Ide beoogde uniformi- Ideele zou worden be id een commissie van Repassing der begroo- Igsvoorschriften. Deze lamengesteld uit twee firecteur van het Cen- de Statistiek. Immissie is uitsluitend Jtaten advies te geven der begrootings- en liften. Ze onthoudt Idviezen te geven aan Iren rechtstreeks. tulden te Brussel, (sche) „Standaard" greep er te Antwer- Imische afdeeling der lenschappelijke Kon- Ichtenwisseling plaats lan den economischen lcultuuraangelegenhe- leten is, dat die factor lacht bezit, verder bewijs voor te |loed, dien sinds eeni- Holiandsche guldens taalkennis van de ho lers, winkeljuffers en psel. De Vlamingen leuzen, maar het is gebruikt te worden pas komen, en Pinge ld doorgaans het geval nsch, geen centen ■leuze in Brussel nog Ttrken, 't Is waar, en |ze verontschuldiging en, die leuze is niet to date. Zij werd den oorlog, en zooals politieken aard, nog enten of geen centen, lat tegenwoordig 't rekening niet te ver- issel om geen centen wel om guldens, en dollars. Die stukken ere moeite, ook die relfs Nederlandsch te inders met hun gul len, dan hebben ze geroepen „Geen guldens Oh non eenigen het practisch sseische fournisseurs ist om er aan te be- het in Brussel, voor van de Noordstatie, emakkeliik in het gekapt, geschoren ten. lamingen ook maar loedig veel verande- GEOPEND. ustus is de apotheek heer S. J. Engering, 1/60 GENG PETALS NO. MEN TOEN tei r kARDEEREN RENSTRAAT17 n, ook naar Oost- ordeelige tarieven, verstrekt, ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit «ener •Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood i door een ongeluk. I gulden bij verlies^ van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKINa Boirg. en Wétte, van VTissinjgen -brengen ter openbare ïêénsiis, daf heden is-afgekon digd de Verordening regelende de.inrichting «n liet gebruik der Algemeene Begraaf plaatsen -en het begraven van lijken, welke verordening in werking treeöt op^eeri nader door hun collie te bepalen dag. Gedurende drie maanden wordt de ver ordening ter -secretarie voor men ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der 'kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 27 Augustus 1Ö23. Burg. en Wefh. voornoemd, VA"N AVOELDEREN. De Secretaris, 'F. BISSCHOP. De bezuinigings-maatregeien der regeering. In vervolge op hare reeds gedane mededeelingen verneemt „de Rsb." thans nader zulks op daartoe door haar gestelde vragen dat de regee ring voorloopig geen .plannen heeft om eenig bedrag te korten op de bestaande pensioenen. De 42 millioen die daarvoor uitge trokken is, beschouwt tiJe regeering tot die bedragen, welke voor een bezuini ging niet 'in aanmerking kunnen komen en waartoe ook de ruim 100 millioen behoort voor rente en aflossing. Wel bestaat natuurlijk nu de moge lijkheid, dat, wanneer straks de salaris sen zijn verminderd, een persoon die werkt gelijk of weinig meer tractement heeft dan de persoon die volgens het oude, hoogere tractement is gepension- neerd. Verwacht mag echter worden, dat het verschil tusschen salaris en pensi oen nog zoodanig blijft, dat geen on mogelijke verhouding bestaat. Ten slotte werd als antwoord op een andere vraag medegedeeld, dat ook de militaire tractementen een verlaging zullen ondergaan. Intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het Tweede Kamerlid Ketelaar schrijft aan „de TeL" „Met verbazing en .verontwaardiging nam ik van het bericht, betreffende de voorgenomen intrekking van art.40 van het bezoldigingsbesluit, kennis. Den 23sten Januari 1920 werd liet bezoldigingsbesluit uitgevaardigd. Art. 40 luidde toen „Wij behouden ons ivoor om bij ver mindering van de heetschende duurte, door wijziging van dit besluit, een daarmede evenredige aigemeene salaris vermindering te doen plaats vinden, behoudens handhaving van de wedden, die eenmaal zijn toegekend". Den lOden Juni 1922 werd dit art'kel nader vastgesteld en nu gelezen „Voor de op 1 Juii 1922 in dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat 56) Hij was naar een klein kastje .gegaan en had er een flesch uitgenomen. Dat 'is goede oude wijn, waarvan wij zelden een druppel drinken, mijne moede; en ik. Hij zette twee kleine glazen op tafel en reikte den koopman er een van. Op de toekomst. Het hoogste, -waf de mensch heeft, de eerlijke arbeid. Zacht klonken de glazen tegen el kaar. De wijn van den koopman werd wel op weg van de tafel naar den mond grootendeels gestort, zoo trilde Selster- mann's hand van aandoening en ont roering. Ik zie, de hemel heeft mij nog niet verlaten, anders had ik u niet ontmoet, zei bii diep ontroerd. Hoe zal ik u dan ken. Door de uwen, antwoordde Hof man en wischte zich met de hand over het voorhoofd. 'Dat bewustzijn zou ik mijne Lore als bruidsgeschenkt mee in huis willen 'brengen. En al het overige morgen, >zei hij toen opgewekt. Nu ech ter naar bed. Wij .hebben daar een klein kamertje aan de overzijde van de gang, als een familie komt. Daar slaapt u vannacht. Met een paar uur is het dag. Dan spreken wij verder. Selstermann sprak niet tegen. Hij, voelde zich volkomen in de macht van tijdstip door ben genoten wedden ge waarborgd, behoudens in gevia! eh voor zoover die wedden ingevolge ifc op evengenoemden datum bestaande be palingen van dit besluit vermindering moeten ondergabn". Voornamelijk gesdhieddc deze wijzi ging om te doen uitkomen, dat aan de Sestaande wedde in onderscheid met de geheele salarisregeEng, waarin ook de toekomstige verhoogingen begrepen •zijn, voor de op 1 Juli 1922 3n functie zijnde ambtenaren niet zou getornd worden, doch dat de regeers'ng tegen over nieuw 'aan te stellen ambtenaren te dezer opzichte geheel vrij zou zijn. Reeds deae wijziging van artikel 40 was niet zonder bedenking, zooals ik in mijn interpellatie op 11 Mei 1*922 te ifcennern gaf om echter aan deze wijzi ging terugwerkende kracht te geven, zoum.i. moree! niet te verdedigen zijn; een oordeel dat trouwens door meer dan een der adviseurs van minister De -Geer gedeeld werd en dat door een hunner aldus geformuleerd werd .De Staat bezit zéker de ibevoegd- heid art, 40 met terugwerkende kracht af te schaffen. Juridisch v.iel daartegen nieis in te brengen, maar moreel lijkt die maatregel niet te rechtvaardigen." Minister De Geer verklaarde dan ook ibij.de beantwoording mijner interpella tie, dat liïj ér niet aan dacht, verkregen rechten aan te tasten dat hij daarom juist artikel 40 niet eenvoudig zou in trekken, maar het zou doen vervangen dooT het artikel, zooais het nu luidt. De minister zeide o.a. „Men zou kunnen nieenen, dat een latere regeering zich misschien op een zuiver juridisch standpunt zou kunnen stellen en zeggen Het artikel is weg, wij hebben daarmede dus niets meer te maken. Daarom heeft de regeering geen i bezwaar om in de plaats van het tegen- j woordige artikel 40 een redactie op te nemen, enz." (Handelingen 2e Kamer van 11 Mei 1922, blz.'2738). Het is dus niet twijfelachtig, met welk doel het huidige artikel 40 in het bezoldigingsbesluit is opgenomen, nl. om latere regeeringen te beletten als. haar oordeel uit te spréken, daf zij voor de op I Juli 1922 in functie zijnde amb tenaren zouden kunnen zeggen Wij hebben met uw verkregen rechten niets te maken. Wij hebben nu nog feitelijk dezelfde regeering, al is minister De Geer dan ook door den heer Colijn vervangen. Zou de regeering nu onder den invloed, van dezen laatsten plotseling met ver kregen rechten geen rekening willen houden Inderdaad op deze manier verliezen Koninklijke besluiten, .die uitgevaardigd worden juist om de rechtspositie der rijksambtenaren te verzekeren, wel alle- j waarde. Misschien heeft minister Colijn geen tijd gehad, het behandelde in de Twee de Kamer met betrekking tot dit artikel na te gaan. Moge dit weinige hem on der de oogen komen en Item van eventu eel in zijn voornemen liggende stappen terug houden Hi tekort op de Staatsbegrooting en de T. B, C. Het hoofdbestuur der vereeniging tot 'bevordering der belangen van T. B. C- patiënten in Nederland, verzoekt ons het volgende te plaatsen De subsidie van het rijk voor de t.b.c. bestrijding is dit jaar teruggebracht van 100.000 op slechts 25.000. Het ge volg daarvan is dat het aantal t. b. c.- lijders dat niet geholpen kan worden weder met honderden is vermeerderd. Wij meenen hiertegen ernstig te moeten protesteeen. Bezuiniging op bestrijding van een ziekte, welke nog jaarlijks duizenden slachtoffers maakt, is voorzeker een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. .Wij zijn dan ook voornemens hiertegen een groote openbare protestvergadering te beleggen en verzoeken alle tuberculose- bestrijdersvereenigingen, doctoren en belanghebbenden, hieraan hun mede werking te verleenen. Adhaesiebetuigingen worden inge wacht bij den secretaris A. J. Jöbsis, ftrommeniestraat 37 te Amsterdam. Faillissementsaanvrage Broekhuys. Ter aanvulling van het bericht in -ons vorig nummer betreffende de iail- fissements-aanvrage van den .heer Broekhuys, deelen wij mede dat de heer Broekhuys bij de rechtbank te Maastricht het volgende request heeft ingediend Geeft te kennen Willem Hendrik Broekhuys, zonder beroep, Akerstraat 114, Heerlen, dat hij verkeert in den toestand, dat hij heeft opgehouden te betalen, dat hij meerdere opeischbare schulden heeft, uitsluitend bestaande uit vorderingen van door derden gedu peerde journalisten, .dat zijn activa o.a. bestaat uit zestigduizend,gulden, staan de bij de Amsterdam sche Bank te Am sterdam en alle aandeelen der Zuid- Nederlandsche Credietbank te Heerlen, dat laatstgenoemde vennootschap weer eigenaresse is van alle aandeelen der Hollandsche "Verzekeringsbank te Am sterdam van vijftigduizend gulden hy pothecaire obLjgatien en wan alle aan deelen der Oosfergarage ,te Rotterdam; dat deze aandeelen en obligatiën, be halve de .aandeelen der Zuid-Neder- landsche 'Credietbank, in het bezit zijn van J. Kraak, Piet Heinstraat 100 's- Gravenhage en C. J. B. Kiebert, Wiek- straat 43 Rotterdam, die echter de af gifte weigeren en zullen pogen hiervan misbruik te maken, waardoor de cre diteuren ten zeerste zouden worden benadeeld. Redenen waarom hij uwer rechtbank verzocht hem ten spoedigste te verklaren in staat van faillissement niet benoeming van een buitengewoon doortastend curator,'f w.elk doende enz. dezen krachttoen en eerlijken man, en het was hem daarbij zonderling wel te moede. Zoowei, dat hij zelfs over de gedachte aan het eigen thuis zich heen- zette door de zware vermoeidheid, die na het ophouden van de hevige span ning 'haar recht onweerstaanbaar deed gelden. Geheel uitgeput door de vele en sterke innerlijke aandoeningen van den dag zonk hij, toen hij in het nette ka mertje alleen was, op het bed neer en sliep in, voordat hij nog verder had kunnen nadenken over het hoe en ,wat. Zijn kracht was uitgeput. HOOFDSTUK XIV. Mr. Weisz, Greta en Alfred waren samen naar huis gegaan, de jonge ad vocaat gelukkig over den goeden uit slag van de zaak, Alfred in dwepende geestdrift voor dén bewonderden verde diger. Greta onder zonderlinge tegen strijdigheid van gevoelens. De liefde vervulde haar hart met blijdschap, waar het kunnen, gevoelen en denken van den beminde zoo machtigen invloed op haar had uitgeoefend. En toch lag nog altoos de schaduw daarover, die het lot haars vaders sedert lang over heel haar leven wierp. Weliswaar rees midden in hare gedachten plotseling heet en bijna angstwekkend de hoop in haar op Heden moet de weerstand in hem ge broken zijn, al wat daar gebeurde in de rechtszaal, de rede van den voorzitter en van den verdediger moesten zijn laat ste tegenweer vernietigen en vrije baan maken voor de zelf-erkentenis en voor Hef college van wethouders te Rotterdam. De rec.hfsc.he en sociaal-democrati sche partijen te Rotterdam zijn tot over eenstemming gekomen betreffende de verdeeling der wetbouderszetels, nl. 2 sociaal-democraten, 1 anti-revolutio- den omkeer in hem. Het was haar, als .mocht zij mei verlicht hart .den komen den dag afwachten. Bij Selstermann's huis nam de advo caat afscheid. Alfred zei hem nog eens in woorden vol: geestdrift, hoezeer hü hem bewonderde, en stiet toen plotse- linu met zekere schaamte utt En vergeef mij, dat ik jioo lang mij tegenover u als een domme jongen getogen heb. Weisz glimlachte en drukte liesn ste vig tie hand Wij zullen goede vrienden zijn en blijven. Toen vond ziin hand die van Greta. Zii zagen elkander in de oogen en be grepen eikander. Er was geen woord tusschen hen noodig. Gelukkig en vroolijk in zijn jonge liefde ging mr. Weisz naar huis. Greta, wier moeder reeds lang te bed was gegaan, klopte zacht aan de slaap kamer van haar vader, om zich te over tuigen, of hij reeds thuis was gekomen. Zii was leeg. De heeren zullen nog ergens een glas bier of wijn samen drinken na de inspanning zei Alfred geruststellend. Dat begrijp ik heel goed, en, eerlijk ge zegd, ik had er ook niets tegen gehad, ais wij dat hadden kunnen doen. Zijn onergdenkend' gemoed berustte in het feit, dat echter Greta ongerust maakte en nog lang uit den slaap hield. Na 'n korte sluimering, die haar wei nig verkwikte, ontwaakte zij weer en r.air, 1 christelijk-historisch en 1 katho liek. De aftredende wethouders mr.Van Aaltem (vrijz.-dem.) en De Meester (vrijheidsbond) zullen niet worden her kozen. Men heeft er rekening mede ge houden dat de nieuwe burgemeester den vrijheidsbond vertegenwoordigt. De sociaal-democraten wilden van geen enkel overleg weten als zij niet 2 zetels kregen en daar ook de rechtsche partijen hun standpunt handhaafden, zal ook mr. Van Aalten, die zoo langen tijd het burgemeesters-ambt waarnam, worden opgeofferd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigen de 24 Augustus in Nederland uitgespro ken 82 faillissementen tegen 67 in de- delfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Augus tus 2603 faillissementen tegenover 1900 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vergadering van 6 Juli j.i. werd overgegaan tot den aankoop van het huis met tuin van wijlen mevrouw GewinVader, gelege'n aan het Droog dok (Oostzijde) no. 8, welke aankoop door Ged. Staten van Zeeland bij hun beschikking van 10 Augustus j.i. no. 44 js goedgekeurd. Tevens werd in die vergadering be sloten het huis nog voorloopig te ver huren tot tijd en wijle, dat uitbreiding van het gemeentehuis zóó dringend wordt, dat verder uitstel onmogelijk is. De heer H. B. J. Knoop, tandarts te Utrecht, heeft zich dezer dagen bereid verklaard het huis te huren tegen een huursom van f 1000 per jaar en wel voor den tijd van één jaar, welke huur van jaar tot jaar geacht wordt te zijn verlengd, tenzij een der partijen ten minste 3 maanden voor de eindiging der buur schriftelijk te kennen geeft de huur niet te verlengen. Bij verhuizing van den huurder naar een andere ge meente, kan deze de huur tusschentijds doen eindigen, mits ten minste 3 maan den .te voren daarvan schriftelijk kennis gevende aan Burg. en Weth. Onder deze huur is niet begrepen het tuinhuis, benevens het grootste gedeel te van den tuin. Het ligt nl. in onze bedoeling 0111 dit gedeelte tuin te voegen bij den tuin van het gemeentehuis, terwijl het tuin huis bestemd zal worden tot bergplaats van rijwielen. Dit laatste zal in een be staande behoefte voorzien, daar de ves tibule van het gemeentehuis te klein is om alle rijwielen behoorlijk onder te brengen. Tevens wenscht de heer Knoop van de gemeente over te nemen de gespij kerde vloerkleeden in suite en achter- wilde naar haars vaders kamer sluipen, toen reeds op den corridor de oude Margareet haar tegemoet kwam en toe fluisterde Mijnheer Selstermann is nog niet thuis. Waanzinnige angst overviel een oogenblik het meisje. Zij gevoelde lust, moeder en Alfred te wekken om te over leggen wat er gebeuren moest. Zwaar drukte het haar, dat zij de laatste dagen onophoudelijk op haar vader ingewerkt had. Als hij eens, tot een ander, moedi ger .besluit niet in staat... Maar zij herstelde zich. Haar eigen sterke wil overwon ook thans weer de zwakke vrees. Ik ga hem zoeken, zei ze zacht. Niemand mag iets merken. De oude hieln haar met bevende han den aankleeden en liet haar met snellen handdruk en stillen zegenwensch de deur uit. Eerst op eenigen. afstand van huis begreep Greta het onzekere van wat zij wilde. De eerste angst had haar eenvou dig weggedreven. Wat nu te doen Zij staarde in het vaalgele schemer licht in den troosteloozen morgen en za" twee politieagenten, die diep in de overjassen gedoken langzaam langs de straat gingen. Zou zij die mannen om raad en hulp vragen Terstond verwierp zij die gedachte weer. Of naar het gerechtsgebouw gaan Maar wat daar Zij zou er ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DE LEVER'S ZE ep ML VLAAROlHDEn. Fabrikanten van ImtenTwinJi. zaal voor 250 en de verschillende gor dijnen en vitrages, gang- en traplooper, 2 matten en vloerzeilen voor 300 eventueel hierop vallende onkosten de bedragen, waarvoor de gemeente deze voorwerpen heeft gekocht ter wijl hij zich verbonden heeft bij verla ting van net huis aan de gemeente deze artikelen te zullen verkoopen voor 550 of voor zooveel minder als door deskundigen zal worden geschat. Waar wij de geboden huursom billijk achten, hebben wij de eer uwen raad voor te stellen het huis, waarvan hier- voren sprake is, te verhuren aan den heer Knoop, voornoemd, voor een huursom van 1000 en zulks onder de- voorwaarden in een ontwerp-beslnit vervat en voorts de hierboven vermel de voorwerpen aan hem te verkoopen voor een som van 550, vermeerderd met de eventueele onkosten hierop val lende. Bij, uw besluit d.d. 28 September. 1922, no. 10, werd aan B. Roedoe, toen' exploitant van de badinrichting aan dén: Spuiboezem, met ingang van 1 januari 1923 tot wederopzegging een subsidie uit de gemeentekas verleend van 200 benevens 100 voor de beschikbaar stelling aan Burg. en Weth. van iOOO 'kaartjes ten behoeve der daarvoor in. aanmerking komende leerlingen van' alle openbare en bijzondere lagere scholen. Thans verzoekt I. Mommaas, alhier, die genoemde badinrichting van B. Roedoe heeft overgenomen, hem dit subsidie toe te staan, terwijl Roedoe zich bereid verklaart te zijnen behoeve afstand te doen van he; hem toegeken de subsidie. sloten deuren vinden, en. al kreeg zü toegang, zij kreeg er geen verdere op heldering. Haar hart drong haar, mr. Weisz op te zoeken. Wel had zij daartegen leven dige bedenkingen. Maar in de verla tenheid, in den zielsangst zocht haar hart met het natuurlijke gevoel var; vertrouwende liefde toch weer den eenige, die helpen en raden kon, die, dat wist zij, al hare zorgen met haar deelde. Zij wendde den vluggen stap naar ziin woning, maar bleef voor het huis besluiteloos staan, den moed niet vin dend. de bei over te halen en zich voor de verbaasde blikken der bewoners van liet vreemde 'huis, die haar toestand niet kenden, te vertoonen. Het toeval kwam haar te hulp. De deur ging open en een man kwam naar buiten, den jaskraag hoog opge slagen. Toen zii de gestalte door den morgennevel nader zag komen, herken de zij met blijden schrik den gezochte. Nu zag hij haar ook. Greta, rieD hij verbaasd en ver schrikt en stond in een oogenblik naast haar. Wat is er gebeurd? Vader is niet thuis gekomen. Waarom niet Waf zit daar ach ter In enkele woorden vertelde zij hem hare bezorgdheid en liet hem een diepen blik slaan in wat er de laatste dagen gebeurd was en wat hem door zijn drukke bezigheden onbekend was ge bleven. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1