1000 150 100 25 IET DRAGON' DO fte. DINSDAG knn8o'a".b.,!aoodqnn gemeentebestuur feuilleton 4 binnenland No 196 61e Jaargang laatschappij var? vaart Uitgavefirma f. VAN DE VELDE Ir Jatstraat SB, Vlissingen. Iel. inters. ID. Postrekening 6B287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen UUU een ongeluk. UUU KLATERGOUD. Het leven in de Hoofdstad vlissingen. v.m. 9.26 10.50 12.02 1.— 1.28 2.09 n.m. 10.— 11.30 12.39 1.— 1.45 2.23 gttSEN. 20 Augustus, des fficieel) ;rsen. rkoopen. 2.54% Londen irlijn ƒ0.46ƒ0.56 f VI .221/2—11-30 Weenen ƒ0.00.33 ier. 5 Ponden 11.56 01.20 per mil- 11.2011.35 -ƒ 14.221/2 Kro- ƒ0.00.43. ICHT. id 764.7 te Biarritz, id 749.6 te Menfel. n avond van 21 matige Zuidelijke ïst zwaar bewolkt, kans op onweer. AUTO's EN IF- uur 8.46 8.44 8.42 IAAG CHER. Met ïieuwe 1 oude onder ie van onder aat 28, eib.- Rotterdam egen plaatsen. V, Midd «.si uur 8 v. Ecu .m uur 9 8 e bekomen Transport- en Esp en G. VOS, Tel, ÏNHOOKN, Tel. 153. 'ERHOUT, Tel. 822, 'ENHEK, Tel. 101. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. hinderwet. Munitiebergplaats. Burg. én Wèth. van Vlissingen, gezien de artikelén 6 en 26 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat tegen het voor nemen van hét Departement van Oorlog tot het inrichten van dé brandspuitbergplaats op het terrein van dé Bomvrije Kazerne, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie B no. 1591, tot munitièbèrgplaats, bezwaren ten overstaan van een commissie uit het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland kunnen worden ingebracht ten gèmèéntehuize (vergaderkamer van Burge meester en Wèth ouders, le verdieping) op Zaterdag 25 Augustus 1923, des voormid dags tèn 10 uré. Vlissingen, 20 Augustus 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. loting voor den dienstplicht. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zal plaats heb ben te Vlissingen in het Militaire Hospitaal op Zaterdag 1 September 1923, te 8 uur voorm. voor hen wier namen als beginlet ters hebben A tot en met M op Zaterdag den 1 September 1923, des voor-middags te 10.30 uur. voor hen wier namén als beginletters hebben N tot en met Z. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uit zondering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitge sloten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezeneden ook geen ingezetene zijn d. als niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn on derworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. Be ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aan gegeven plaatse aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting freschiedt ten overstaan van den Districtscommandant. De ingeschreve nen worden in de volgorde van het alpha- betisch register afgeroepen, ten einde zelf •een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de afgeroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegen woordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of on willig een nummer te trekken, of acht de Districtscommandant het niet aannemelijk, dat de verschijnende persoon de opgeroe- pene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den gemeente raad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de 51) Hofman had slechts een korten, on derzoekenden blik op Lore geslagen. Haar gelaat vlamde van verontwaar diging. Greta fluisterde zij en strekte de handen uit, als wilde zij den vuilen aanval op de vriendin van deze afwe ren. O, foei. Hofman lachte, bijna vergenoegd, hoewel hij, inwendig recht boos was. Hif- had geen oogenblik aan haar aard getwijfeld. Maar het verheugde hem toch, dat zij haar afschuw zoo duidelijk liet blijken. F- Hoor eens, mijn; waarde, zeide hij en klopte -den indringer hard op den sohouder, mi} dunkt, ,ge spaart u alle verdere woorden. Wij, hebben uw laag heden niet noodig. Laagheden Watblief stoof de boef op. Nu fronste Hofman het voorhoofd. Ik kom weinig in de stad en ben zelden in de gelegenheid, zulke gesprekken te voeren. Ik ben daardoor wat ongedul dig en raad u, je niet langer te laten ophouden het kon u licht weer net zoo gaan als bij Selstermann De ontslagene werd bleek, toen hij den vasten trek om Hofman's lippen en zijn harde handen zag. Maar, zei hij, zich langzaam terug gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maan den na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaar schrift kan op ongezegeld papier wordèn gesteld, doch moet, met redenen omkleed en ondèrtëekend, binnen tien dagen, të re kenen van dën dag, waarop de loting is af- geloopen, tegen bewijs van ontvangst wor den ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Ko ningin zal een afschrift ter gemeente-secre tarie gedurende tien dagen ter inzage wor den gelegd, waarvan openbare kennisgè- ving zal geschieden. Het ter inzage léggen van dat afschrift zal tévens bij persoonlijke kennisgeving worden békend gemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele verd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen. 20 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Minister Coiijn. De „Haagsche Post" meent, dat men er wel op aan kan, dat de heer Coiijn zich niet lichtvaardig met het geenszins benijdenswaardige postje van minister van financiën heeft laten bekieeden. Eerzucht kan hier niet in het spel zijn, bij een oud-minister, leider van zijn partij, zoo onafhankelijk ook in materi eel opzicht. Coiijn neemt ongetwijfeld deze wel licht zeer ondankbare taak op zich, eenvoudig Omdat hij dit zijn pikht acht, en daarvoor komt hem hulde toe. Vast staat hij zal zijn maatregelen genomen hebben om ongehinderd, zonder aan zien van personen en zelfs van partijên of groepten, te kunnen invoeren en doorvoeren wat hij noodig acht in de eerste plaats om te komen tot een slui tende begrooting, ten tweede om de verdediging van Indië zoo goed in elkaar te zetten als in deze tijdsomstan digheden mogelijk is. Het Ouderdomspensioen. De -(—correspondent van het .,Hbld." schrijft Een der Amsterdamsche bladen be vatte een bericht, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de ouderdomspen sioenen verjaagd zullen worden. Van bevoegde zijde vernemen wij echter, dat verlaging van het ouder domspensioen niet overwogen wordt. Het verambtenaarde Nederland. In ons .land zijn thans meer dan 200.000 gemeenschapsdienaren werk zaam. Op plm. 7.000.000 inwoners heb ben we dus thans 200.000 ambtenaren, of op elke 35 inwoners één. Stellen we het aantal kiezers op plm. 2.800.000 en het aantal ambtenaren boven de 21 jaar op van het aantal, dan krijgen we op 2.800.000 Nederlanders, boven 21 trekkend, ik meen het toch goed. Het geldt toch een eereherstel Herstel liever je eigen, ais daar, naar de proef, die ge pas hebt afgelegd, nog wat te redden valt, antwoordde de baas met grimmigen Humor. En nu alsjeblieft Hij duidde op een wijze, die niet mis verstaan kon worden, naar de deur. De weggezondene wierp hem een gif- tigen blik toe en verdween met eenig gemor, niet zonder dat Heiner, die juist naderde, hem den terugtocht nog door eenige sprekende gebaren deed ver snellen. Want ook de knecht had nog iets gehoord van wat er gesproken was en hij had bij instinct gevoel, voor zulk soort menschen. Lore reikte Hofman de hand. Lk dank u voor uwe beslissende woorden. Ik geloof, dit voorval heeft mij voor goed genezen van het verlan gen, met vreemde hulp het beeld mijns vaders te reinigen van het vuil, waar mee men het heeft willen besmeuren. Het vertrouwen moet in mij. zelf liggen. In u en in den engen kring derge nen, die van u houden, zei Hofman vol warmte. Atoogt gij die hier vinden. Johan, d:ie het heele tooneel in zijn eigen gedachten gevolgd was, ging met de moeder van Hofman terzijde en lief, als in zwijgende overeenstemming met haar, de beide menschen alleen, wier harten elkaar zochten en steeds meer elkander naderden. Ik zou u voorstellen, dat wij een ■beter soort wraak nemen op hen, die jaar, 175.000, d.i. op 16 meerderjarige Nederlanders, één ambtenaar. Het aan tal rijksambtenaren bedraagt thans plm. 50.000, d.i. één op elke 140 inwoners. Postchèque- en girodienst. De minister van waterstaat heeft be paald, dat het Girobesluit 1923 en het Kon. besluit van 18 November 1922, houdende wijziging van Artikel 21 van het „Rijkstelegraafreglement 1916" zul len in werking treden op 24 Augustus 1923, des middags te 12 uur. In verband hiermede deelt de direc teur van den postchèque- en girodienst mede, dat er op moet worden gerekend dat de op genoemden datum te geven opdrachten tot bij- en afschrijving op postrekeningen niet alle, gelijk van 25 dezer af zal geschieden, op den eerst- volgenden werkdag, doch op een dag later zullen worden behandeld. Opbrengst P. T. en T. De opbrengst over Juli 1923 van de zen dienst bedraagt Posterijen 3.901.018, (v.j. 3.970.447). Telegra fie f 496.337, (v.j. 538.892). Telefonie 3.643.121, (v.j. 3.435.968). Post cheque en girodiensi 66.935 (v. j. 3,.426.) De werktijdverlenging bij Wilton. De heer Kuiper heeft tot den minister van arbeid, handel en nijverheid de vol gende vragen gericht 1. Is de minister bereid, mede te dee- len of door hem wórdt goedgekeurd de met ingang van 6 Augustus j.I. ingega ne óvèrwérkvèfgunhirig tot 56>/2 uur per week en voor den duur van 6 maan den, met machtiging yan den directeur- géneraal ,van den arbeid verleend aan dé N.V. Wfifóii's ë'cfréepSWerï en Ma chinefabriek té Rotterdam 2. Wil de minister medêdeelen, op welke gronden spec.aai deze ingrijpen de ovërwefRvêrguWittrfë ié vërl'éehd en voorts, wèfké nïa'afêfcff Wj de fffeken- ning van het toenemend aantal over- werkvergunningën van dën laatsten tijd wórdt aangelegd 3. Is de minister niet.van meening, dat hét wênscfièlijk is bij ingrijpende overwérkvérgunningen, als onder 1 be doeld, wier leden in het betrokken be drijf of onderneming werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen, eventueele bezwaren kenbaar te maken en, zoo ja, waarom zulks in het onderhavige geval niet is geschied 4. Is de minister bereid, een schrif telijke opgave te verstrekken van het aantal in dit jaar verleende overwerk- vergunningen, benevens den tijdsduur, de verschillende bedrijfstakken en het aantal arbeiders, waarvoor de vergun ningen gelden Een hulde voor onze Nederlandsche industrie. De Nederlandsche sleepboot „Gelder land", onder commando van kapitein Spruijt is 12 Augustus behouden te Ba- bia Blanca, Puerto Militar, aangeko- mee met de 150 tons drijvende kraan „Toba", weike de werf „Gusto", firma tegen uw vader en tegen u zelf gezon digd hebben, zei Hofman, die verlangde het oogenblik te benutten. Zij gingen naast elkander door den tuin. lk wensch geene wraak, ant woordde Lore. Integendeel, de gedachte dat, wat die man gezegd heeft, waar kan zijn, vervult mij, hoezeer het mijn vader ontlast, met diepe droefenis. Als Greta daaronder moest lijden, zou het mii nog erger zijn dan alles wat ik tot nu toe doorleefde. Zij is een der beste menschen op de wereld eene der reinsten. Zij zou het nog zwaarder dan ik gevoelen, als in hare familie de schande binnen gedragen werd. Ook zij zal in zich zelf den krach- tigsten steun vinden, zei de baas, fegen wat om haar voorgaat. En ik geloof, u zal uwe vriendin den besfen dienst be wijzen, als u haar toont, daf u zelf in uw leven, in uw geluk geen blijvend nadeel geleden hebt. Ik geloof, ën ik smeek u, mijn woord van de wraak zoo op te vatten, het zal uwe vriendin een groote troost en een wezenlijke ge ruststelling zijn als zij u voor uw leven geborgen weet. Zij hadden het huis bereikt en gingen over den drempel. Links leidde een deur in Hofman's kamer, waarin naast een schrijftafel eene kleine, goede biblio theek stond. Hier zei hij, en wees naar de boe ken terwijl hij èen leunstoel voor Lore terechtzette, hier heb ik de vrienden voor mijne vrije uren. lk heb mij zelf A. F. Smulders te Schiedam heeft ge bouwd voor rekening van de Argen- tijnsche regeering. De kraan is 28 April van de werf vertrokken en bevond zich tegen einde Juni bij Rio de Janeiro. Hier werd ze overvallen door een vliegenden storm, welke goed werd doorstaan en 2 Juli arriveerde de „Gelderland" met de kraan te Rio, dat 10 Juli verlaten werd. In den nacht van 20 op 21 Juli werd de kraan overvallen door een hevige cy cloon ter hoogte van Rio Grande do Sul. Bij deze gelegenheid brak de sleeptros, raakte de kraan uit den koers en dreef naar 't Oosten af. Na verscheiden dagen vergeefs zoe ken seinde kapitein Spruyj dat het hem nog niet gelukt was de kraan te vinden. Naar aanleiding hiervan seinde het bu reau Wijsmuller hem dat hij in geen geval zijn pogingen moest opgeven, daar de firma Smulders overtuigd was, aat de kraan zoo sterk was geconstru eerd, dat ze zelfs een cycloon zou kun nen doorstaan. Intusschen had op ver zoek van assuradeuren de Argentijnsche regeering eenrge oorlogsschepen ën een marine-sleepboot uitgezonden om te assistéeren bij het zoeken. Nadat ka pitein Spruyt 5 dagen onafgebroken had gezocht, vond hij de kraan den zes den dag 's middags 3 uur terug en con stateerde dat alles wel aan boord was, zoowel de 5 man sterke bemanning als de toestand van de kraan. De Nederlandsche industrie heeft Itter weder een werktuig afgeleverd waarop 7ij met recht trots kan zijn. Het vreeselijkè ongeluk op dén Dam, waardoor een werkloos 60-jarig grond werker hét leven liet is, of kan in elk geval beschouwd worden door diège- nen, die er aait héchten, als èen slécht voorteeken. Want zooals men weet, was op de beruchte leege plek een be gin gemaakt met het heiwerk voor de tribune, die voor het jubilèumfeèst op gericht wordt. Bij het verplaatsen van de heistelling viel deze om en de oude man, die naar het werk stond te kijken en zelf een twintig-tal kinderen had weggejaagd,.omdat hij voor hen gevaar vreesde, kreeg den top der stelling op het hoofd. Een paar uur later was hij een lijk. Met dit geval moet men diep medelijden hebben. Dat het „heien" hem als grondwerker interesseerde is te begrijpen hij meende zéér voorzich tig te zijn, doch vergiste zich, had niet voldoende rekening gehouden met mo gelijkheden, waarvan de gevolgen voor hem noodlottig zouden zijn. Hetzelfde kan niet gezegd worden van den jongen en 't jonge meisje, die de vorige week bij een fietstochtje onder Diemen in de vaart reden en jammerlijk verdronken. Zooals ten minste door ooggetuigen wordt meegedeeld, heeft het tweetal gearmd gereden tegen den drukken ver keersstroom in. Op den smallen weg waren op dat moment zeer veel fietsers, zoodat het voor een voetganger zeker levensgevaarlijk geweest zou zijn, wan- een kleine wereld voor mijne gedachten geschapen. De boeken en mijne viool zijn het die met moeder en mijn arbeid tot nu toe mijn leven vulden en mooi en tevreden hebben gemaakt. Maar sedert eenigen tijd, vervolgde hij langzaam en aarzelend, heeft deze tevredenheid stoornis ondervonden. Zij keek naar hem op. Hunne blik ken rustten in elkaar. Een stoornis juffrouw Lore, sedert ik u leerde kennen. O, al kennen wij elkander slechts sedert een paar dagen, dat ik u ken, duurt reeds van tamelijk lang. Gaat terug tot den tijd van uw zingen. Ik heb u honderdmaal beluisterd en uit het genot aan de mooie stem, aan de uitdrukking van hart en gemoed, die in uw zang lag, is langzamerhand eene warme en innige vriendschap voor de zangeres opgegroeid. Ik moet u bekennen, dat ik niet te vreden was met u te hooren zingen. Ik heb u ook willen zien, ook willen weten wie u was, hoe u leeft, wat u overigens bezig hield. Ik heb u nagegaan, zonder derden daarin te betrekken. Ik ben op mijne wandelingen dikwijls uw huis voorbijgegaan. Ik had dikwijls het ge luk u té zien door u zelf en anderen niet opgemerkt, ben u soms gevolgd. Moe der met wie ik over u sprak, vertelde mij dit en dat, wat zij toevallig hoorde. Het was slechts goeds, juffrouw Lore En zoo ontstond voor mij langzamer hand het beeld van een klein, stil geluk, waarin u met uw vader uwe dagen doorleefde INGEZONDEN A1EDEDEELINGEN. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, verstopping en sléchte spijs vertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillëri 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 neer hij zich op dat drukke punt had bevonden. Er wordt schande over ge sproken, dat men 't tweetal heeft laten verdrinken zonder dat er noemens waardige pogingen tot redding zijn gedaan. Van christelijk en menschelijk standpunt is dit volkomen juist. Ook zijn vijanden moet men helpen als ze in gevaar verkeeren. Maar zeker is hel thans ook het oogenblik eens ernstig te wijzen op het gevaar, dat op drukke buitenwegen, maar ook in de stad zewj woeste fietsers opleveren voor rustige voetgangers. Het is merkwaardig, dat juist Am sterdam en Den Haag op dit gebied zoo .gevaarlijk zijn ën in veel drukkere steden in het buitenland dit gevaar bijna niet bestaat. Wanneer men door een tram en zelfs door een auto over reden wordt, is het veelal tot op zekere hoogte eigen schuld. Doch tegenover de fiets staat de voetganger machteloos. Die schiet plotseling om een hoek u ra kelings voorbij. Die maakt het, wanneer zij in eindelooze rij langs de Utrecht- sche of Leidsche straat gaat, tót een levensgevaarlijk werk, die straat over te steken. Een tram, een auto kan rtien laten passeeren tot de baan vrij is. Fiet sen vliegen, in grootèr gang dan de twee genoemde vervoermiddelen, voor bij en als ge, na een reéks te hebben laten passeeren, oversteekt, loopt ge nog kans, door een daarachter komen den fietser, onder den voet te raken. Op het samenrijden naast elkaar, hoewel verboden, wordt weinig geiet. Fietsen de gezelschapjes terroriseeren den weg. En als men op zij moet springen om niet d'oor zoo'n dolleman overreden te worden, dan lacht de fietsvlegel u uit. Vooral in de Kalverstraat, die bij het Spui door fietsers gekruist mag wor den, kan men dit spel van ruwheid en onhebbelijkheid vaak gadeslaan. Ook bij het reizen per spoor toont zich maar al te vaak de quasi-onver- schilliige, onhebbelijke aard van velen onzer landgenooten. En 't zijn heusch niet enkel de vacantiereizigers de abonné's zijn ook al geen haar beier. Zeker niet die van de tweede klas. Zie maar, hoe zij in de hand, waarmede zij een koffer dragen, tegelijk in horizon tale richting een parapluie vasthouden, niet er aan denkende, dat zij met de Zij .glimlachte weemoedig Zoo was het Ik was ijverzuchtig op uw geluk, juffrouw Lore Als ik het ronduit mag zeggen Ik had dat geluk zoo gaarne tot mijn eigen gemaakt. Ik had' telkens het plan, u te trachten te naderen, of ik geen aandeel in uw leven kon krijgen... Maar één ding schrikte mij telkens weer af zooals het spel des levens nu eenmaal is, juist dat wat mij eerst tot u bracht uwe kunst Ik zag reeds de veelgeprezene, schoone jonge kunste nares in u en de kleine, reeds op mid delbaren leeftijd komende schrijnwer kersbaas moest zich zeggen dat daar voor hem geene plaafs was, dat de hoogten, waartoe u met vaste schreden opklom, hem geen ruimte boden. Toen kwam het ongeluk... Moeder kwam er mee thuis met al de franje, die het gebabbel der menschen er aan had gehangen. Ik hoorde en zag slechts dat eene u was in nood, u leed. In den eersten aandrang mijner gevoelens wilde ik naar u toe snellen en mij ter uwer beschikking stellen als vriend, als raadsman, als waarvoor u mij slechts gebruiken kon of wilde. Maar kalmer overdenken zei me, dat dit juist niet het rechte oogenblik was, dat u mij kon misverstaan, dat u dat voor indringerig heid, voor iets ergers kon houden. En ik bleef op den achtergrond. Tot het droeve en voor mij toch zoo zegenrijke toeval bij de begrafenis mij gelegen heid gaf een weinig voor u fe kunnen doen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1