VLISS1NGSCHE C0URA1NT 1000 150 100 25 No 195 61e Jaargang' MAANDAG 2n AUGUSTUS 20 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ain^-inn van Beeldende Kunst j GKAND-HOTEU I Toegankelijk voor het publiek j na 4 uur n.m. BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 1923s ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. üiiliKliinu f.lUH 11161 b JilsM SB. Siissinjtn. lil. Into. IB.fi8lii!«iiit B61B1 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ORATiS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. llvU een ongeluk, uvtl gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENING j opDINSDAG 21 AUGUSTUSa.s. d in het m Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. .Naar met zekerheid kan worden ge meld, zal het rijkspersoneel Donderdag 6 September, den herdenkingsdag der inhuldiging der Koningin, in liet genot van een vrijen dag worden gesteld. Het nationaal huldeblijk. Naar „de Avondpost" goede bron verneemt is er geen sprake van dat het Nationaal Huldeblijk bil de overdracht op 21 September a..s gereed zal zijn. De restauratie van het koor zal dan van boven tot het triforium gevorderd zijn. De benedenramen, waarvan zelfs nog' niet eens de ontwerpen zijn goed gekeurd, worden thans voorzien van nciodglas, .d.w.z. gewoon vensterglas. De zuilen van het koor zullen boven gereed kunnen zijn, doch aan den on derkant is daar dé eerste maanden geen kijk op, evenmin ais öp het geheel ge reed komen van den 'nieuwen ingang van den Koninklijken grafkelder. Minister Colijn en de Vlootwet. De „iNew-Vork Times" heeft een lang hoofdartikel De Nederlandsche finan ciën en de Vloot, waarvan de „N. R. Ct." de volgende samenvatting geeft De heer Colijn, die aan het hoofd van het ministerie van financiën gekomen is, nadat de heer De Geer was afgetreden, aldus het blad, wordt gezegd evenzeer te streven naar bezuiniging, als naar het bouwen van een vloot en zal zijn doel niet zonder moeilijkheden bereiken al zullen die ook niet zoo groot zijn als van radicale en socialistische zijde wordt voorspeld. De heer Colijn is, uit hoofde van de partij waartoe hij be hoort, als vanzelf spreekt, bij de socia listen niet gewild, maar dat is niet zoo zeer een reden tot opgewondenheid, als zijn relaties mei de petroleum-industrie, die den socialisten .aanleiding .geven te spreken van een „oli-evloot", bestemd om de Nederlandsche en Engelsche be langen te beschermen tegen een Ameri- ■kaanscben aanval. Een dergelijke interpretatie gaat te ver. De Amerikaansche protesten ter zake van de .'Djambi-concessie willen toch zeker nist zeggen, dat Amerika Engeland den oorlog zou willen ver klaren, om deze velden te krijgen, als sommige opgewonden Nederlandsche 50) Met woedend geblaf .sprong de taks hond tegen hem o®. .Hofman stond op, weerde den hond .af en vroeg den vreemde, wat hij verlangde. Ik heb wat te zeggen Ge ziet, ik heb juist'bezoek als het niet te veel haast heef.t, ;heb ik lie ver, dat ge op een anderen keer komt k— Ik zou u liever terstond spreken en wel u allen bijeen, het betreft juist I uwe gasten en wellicht deze meer dan I U Hofman bekeek onderzoekend den vreemde, die hem weinig'beviel. Hij aarzelde. Toen kwam Johan nader, die den ontslagen bediende van het huis Sel- sterman had herkend. Waf wilt ge dan hier vroeg hij met blijkbaar onbehagen. Ik was daar ginds knikte de man met het hoofd in de richting van - de stad daar heeft men mij er'uit gesmeten, die nette mijnheer, de zoon en de minnaar van mejuffrouw de doch- 77. e" zii en de oude waren ook daarbij. Maar ik Iaat mij niet zoo ge makkelijk er uit gooien... Johan keek bezorgd naar de tafel. Waf wilt ,ge dan hier daarmee uat gaat ons toch niets aan 1 a/i^20,0.9 ,achte de schllr'< hatelijk. Atu dunkt, dat gaat allermeest u hier dagbladschrijvers schijnen te denken. Zeker is de heer Colijn niet van die meening. Als een van de beste koloniale specialiteiten, met lange ondervinding in het Verre Oosten, ziet hij vooruit naar de uiteindelijke autonomie van Oost-Indië, onder de Nederlandsche Kroon, hoewel het nauwelijks te ver wachten is, dat de inboorlingen in de eerste tientallen jaren daartoe geschikt zullen zijn. Als man van de practijk weet hij dat de rijke bezittingen van een klein land aan den anderen kant van de wereld niet steeds veilig zijn. In 1922 en 1923 heeft hij het Nederlandsche leger hel pen versterken, welk leger in -den groo- ten oorlog de Nederlandsche neutraliteit heeft beschermd. Het zou niet onbegrijpelijk zijn als Colijn inzag, dat in geval van oorlog een Zuidzee-vloot met Soerabaia als basis ook weer andere mogendheden er van zou kunnen laten afschrikken Ne derland te dwingen partij te kiezen, of, indien het slimste gebeurde, Nederland in staat zou stellen partij te kiezen met een soortgelijk beslissend resultaat als van Roemenië te Piewna. Het is waar, er zijn petroleumterrei- nen in Nederlandsch-Indië en Colijn en anderen, zoowel als het volk in het al gemeen, hebben belang bij hun behoud. De socialisten zeggen, dat er geen „volk" is. Het proletariaat heeft niets te verliezen, dan zijn aanspraken. Maar zelfs onder de socialisten zijn er scep tici. Op socialistische betoogingen ziet men borden en doeken met het °P_ schrift „Welke zijde zal Nederland kiezen in den komenden oorlog Het zou echter juister zijn te vragen hoe Nederland uit den komenden oorlog zal blijven, als deze zich om den Grooten Oceaan afspeelt. Waarschijnlijk komt er geen Zuidzee-oorlog. In iéder geval is er niets dat wijst öp een Engelsch-Ame- rikaanschen oorlog over de petroleum- ter.reinen op Dj am bi. Het Viermogend- hedenverdrag geeft min of meer een waarborg dat er geen overhaaste oor log uit zal breken bij ongeluk, zonder dat vooraf een poging is gedaan tot een internationale oplossing van de aanhangige vraagstukken en geen en kel land1 zal op hol slaan als Oostenrijk en Duitschland in 1914. Wat de marine- verdragen betreft, bestaat er geen twij fel aan hun beteekenis. De Amerikaansche maritieme actie zal feitelijk beperkt zijn tot de wateren Oostelijk van Hawai, de Britsche mari tieme actie tot de wateren bewesten Singapore. De bepalingen van de te Washington tot stand gekomen verdragen hebben er -ceel toe bijgedragen een goede ge zindheid te bevorderen aan weerszijden van den Stillen Oceaan niet aan weers zijden van het Kanaal. De Japansche regeering, onder lei ding van admiraal Kato, handelt eerlijk in den geest van de verdragen, en de geest van imperialisme in Japan is klaarblijkelijk aan het verflauwen. Niet temin is het duidelijk dat de verdragen Japan den machtigsten staat in Azië en aan, zoo als u hier bijeen bent. Juf frouw Muider en ieder, die het goed met haar meent. Ik heb hem daar ginds in mijne hand; Ik kan u onbetaalbaar materiaal tegen hem leveren... materi aal, dat mijnheer Muller's onschuld to taal bewijst en de schuld van den ver waanden mijnheer Selstermann. Hij had' in zijn woede over de on dergane behandeling zijn haat zoo luid uitgesproken, dat zijne woorden tot bij de tafel gehoord werden. Lore was opgestaan en langzaam naderbij gekomen. hebt den naam mijns vaders genoemd, zei ze zeer ernstig! Wat wilt ge met hem -Ga, en wind je niet weer op, zoo trachtte Johan het gesprek af te bre ken. Laat on-s met rust, voegde hij den indringer toe. Wij stellen geen belang in uw mededeelingen. Wat geen belang er in, als een ander in hef vet zit, en mijnheer Muller heeft nog als doode de schuld op zijn rug en draagt ze over het graf met zich om Ik heb gezien, hoe Selstermann de boeken vervalscht heeft, die de kassier eerlijk had ingeschreven. Hij heeft er in geradeerd. Met gebalde vuisten en bevend van woede slingerde de man die woorden de lucht in. Hoewel de wraakzucht zijn gelaat daarbij geheel misvormde, was er toch iets in de groote hartstochtelijk heid van zijne stem, dat bijna medelij den met hem deed krijgen. Lore was getroffen. Alles, wat zij in zich zelf had bedwongen, stond piotse de Aziatische wateren laten blijven, ten minste tot tijd en wijle Rusland zich zal herstellen. Dit zijn de politieke en stategische feiten, waarop de Nederlanders hun vlootpolitiek moeten baseeren. Dit de Haagsche telegrammen valt af te leiden dat de katholieken het Vkiotontwerp zuilen steunen. In samenwerking met de anti-revolutionairen kunnen zij het waarschijnlijk aangenomen krijgen. Dit te doen en tegelijkertijd de bezuiniging in de financieele huishouding haar be slag te doen krijgeh, zal de moeilijkste taak zijn, waarvóór de nieuwopgetre- den minister van financiën zich gesteld ziet. Actie tegen de Vlootwet. Op initiatief van het bestuur van het Ned. Syndicalistisch Vakverbond kwa men Zaterdagmiddag de besturen van de I. A. M. V., Soc. Partij, Soc. Anarch. Verbond, Bond van Religieuse Anarcho Communisten en van het N. S. V. bijeen, ter bespreking van de actie tegen de Vlootwet. Besloten werd. op den grond slag van het revolutionair principieel anti-militarisme, gezamenlijk een comi té van actie te vormen tegen de Vloot wetplannen. In een twintigtal plaatsen zuilen binnenkort protestvergaderingen tegen deze plannen gehouden worden. Hét houden van een nationale betoo ging zal nog nader overwogen worden. Tot voorzitter van het uitvoerend comité werd gekozen de heer H. Kolt- hek, tot secretaris de beer B. Lansink Jr. en tot penningmeester de heer J. Bol Jr., allen te Amsterdam. Minister Colijn etr de ambtenaren. Bij het optreden van minister Colijn zijn allerlei geruchten in de pers ver schenen over plannen tot verlaging der salarissen van ambtenaren. De „Nieuwe Arob. Courant" meent echter te weten, dat ei eerder een stre ven bestaat tot handhaving van de be staande bezoldigingsbesluiten voor het thans in dienst zijnde personeel. Voor de nieuwe ambtenaren zou een nieuwe bezoldigingsregeling worden vastge steld en waar het verloop deT ambtena ren per jaar ongeveer 10 bedraagt, zou globaal gerekend na 10 jaar de nieuwe regeling over de gêheele linie van kracht zijn. Naar het blad verder met zekerheid vernam, zou de minister zoo spoedig de omstandigheden het toelieten, willen komen fot een belangrijke verlaging der directe belastingen. Het tekort op de Staatsbegrooting. Het „Vad." schrijft nader De „Residentiebode" vermoedt, dat het tekort van bijna 183 millioen gul den dat, naar we vernamen, de staats begrooting aanwijst, het oorspronke lijke bedrag is geweest, maar het se dert beneden de 140 millioen is ge daald. Het blad had toch van den heer De Geer enkele dagen voor zijn aftre den gehoord, dat het tekort destijds niet meer ten volle 140 millioen bedroeg en ling weer voor haar op en drong op haar in. De naam, de eer, de dood van haar vader waren in dit oogenblik weer allës, waaraan zij dacht, en hef vurige verlangen, alle duisternis weg te ne men, alle schaduwen van het leven haars vaders te doen verdwijnen, be- heerschte haar geheel. Hebt u mijn vader gesproken vroeg zij met smeekend gebaar. Heeft hij ooit iets tot u gezegd, wat mij een vingerwijzing kan geven, opheldering omtrent zijn doen en laten, daarover, of hij zelf op eenigerlei wijze aan de on regelmatigheden deel had, of hij zich daarom het leven benomen heeft Ik heb hem wel gesproken. Maar daarover heeft hij mij niets gezegd. Waarom zou hij dat ook Hij had im mers daarover met niemand te spreken. Er was niets te spreken voor hem. Ik laat mij de hand afhouwen, als uw va der ook maar de minste schuld aan een of andere onregelmatigheid heeft ge had. Lore's oogen, die met verterenden gloed aan zijn lippen hingen, schitter den. Zij zag-vo! vreugde den kring rond en haar blik bleef een oogenblik mef warme voldoening op Hofman rusten, alsof zij wilde zeggen Ziet ge, er is niets op hem aan te merken. INietwaar riep zij toeri vo! vuur. U kunt het verklaren, u kan het ieder zeggen, u kan het op schrift geven en voor het gerecht onder eede bevesti gen, dat mijn vader niets verkeerds heeft gedaan Elk oogenblik, juffrouw. Zoo ze men nog aan het besnoeien was. Indien de heer De Geer dat gezegd heeft, zal het wel zoo zijn. Maar is dit geen vergissing Onze zegsman ver zekerde ons althans, dat de begrooting zooals ze naar den Raad van State is gegaan, een tekort van bijna 183 milli oen aamvees. Vermindering van ouderdomspensioen. Naar „de Tel." verneemt, maakt het thans bij de regeering een punt van overweging uit, om het bedrag van het Ouderdomspensioen, dat toegekend is aan hen, die in 1919 den 65-jarigen leeftijd berekt hebben, eenigszins te verminderen. Stads- en P/ovincienieuws VLISSINGEN, 20 AUGUSTUS, De wethouders-verkiezing, Wij vernemen dat de onderhandelin gen tusschen de linksche partijen ge voerd over de verdeeling der wethou ders-zetels, nog niet tot overeenstem ming hebben geleid. Het strandfeest. Het strandfeest dat de vereeniging „Vlissingen Vooruit" organiseert, zal, in verband met van verschillende zijde geuite wenschen, niet op Vrijdag 31 Augustus, doch op Zaterdag 1 Septem ber worden gehouden. Er heeft zich reeds een voldoend aantal kinderen aangemeld, om te kun nen verwachten, dat, wanneer het weer tenminste medewerkt, het feest wel zaï slagen. Toch zal het bestuur van „Vlissingen Vooruit" op een nog grootere deelname prijs stellen en in verband daarmede heeft het besloten, dat alsnog gelegen heid bestaat voor kinderen om zich voor dit feest op te geven bij de heeren Quasters, Betje Wolffplein en Derf op den Nieuwendijk, benevens aan het badkaarten-bureau aan het strand. Broederschap van candidaat-notarissen De algemeene vergadering van de Broederschap van candidaat-notarissen zal dit jaar op Maandag 10 September in het Grand Hotel alhier worden ge houden. Behalve de gewone huishoudelijke zaken en behandeling van moties en voorstellen van afdeelingen zullen aan de orde gesteld worden Praeadviezen over „Overdrachts- en Schenkings recht". door mr. J. Eggens te Utrecht en A. Mijs te Zwolle. Een jubileum. De heer W. J. Wisse, administrateur bij che stoomvaart-maatschappij „Zee land", di«e gisteren den dag herdacht, waarop hij vóór 45 jaren bij genoemde maatschappij in dienst trad, heeft zeer vele blijken van belangstelling mogen ondervinden, w.o. zoowel van het per soneel der maatschappij, als van perso nen die iri deze jaren met den heer ker, als ik verklaren kan, dat Selster mann een vervalscher en bedrieger is. Och, laat die. Wat bekommer ik mij om hem Mij is het slechts om de eer mijns vaders te doen. Dat gaat toch hand aan hand, juffrouw, het eene met het andere. Als u niet Selstermann's vervalschingen be wijst, zal u niet uws vaders onschuld kunnen vaststellen. Want per slot van rekening is toch de kassier allereerst voor de boeken verantwoordelijk. Zij stond een oogenblik besluiteloos. Zij wilde immers niet in het publiek. Alles in haar kwam daartegen in verzet. Maar aan haar vaders eer zou niemand roeren. De ontslagene achtte het gunstige oogenblik gekomen, om zijne wraak plannen te vervolgen. Zijne oogen flikkerden en hij schudde de gebalde vuist. U hebt hem heele- maal in uwe hand, juffrouw. Het heele gebroed kunt ge uitroeien en alle kren king betaald zetten. Zegevierend keek hij den kring rond en overzag in zijne bijna duivelsche vreugde, zijn haat lucht te verschaffen en aanhangers te kunnen vinden, geheel de terughouding, die op aller trekken geschreven stond. Ik heb een plan uitgedacht, hoe wij hem het best pakken kunnen, dat hij geen uitweg meer vindt. Want hij is sluw en slaat er zich altoos weer door heen, als wij geen val zetten, waar hij in moet loopen. Maar ik wil niemand een val stel len, zei Lore en keek hem verbaasd aan. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Voet- speciaiist van de Dr. Scholts school te Londen houdt zit ting bij TIMMERMAN, Beliamypark, Woensdag 22 Aug. a.s. van 2 7 uur, Donderdag 23 Aug. van 9-12 en 2-5 uur. GRATIS CONSULT voor alle voorkomende voetgebreken. Afsprake voor bepaalde uren vanaf heden. Wisse als reiziger met de „Zeeland"- boofen in aanmerking kwamen. Onder de vele gelukwenschen was er ook .een van den onlangs afgetreden directeur van de „Zeeland", den heer De Meester. Het Abdijconcert. Het vierde Zondagochtendconcert in de Abdij te Middelburg was niet zoo biizonder druk bezocht. Vooral van buiten de stad was het aantal bezoekers veel geringer, omdat het weer niet al te best te vertrouwen was. De viifde en laatste uitvoering in dit seizoen is bepaald op Zondag 16 of 23 September. Vrijdagavond geeft het Middel- bitrgsch Muziekkorps een uitvoering op het Molenwater te Middelburg. Het verdwijnende Bagijnhof te Middelburg. Nu Vrijdag a.s. de aanbesteding plaats heeft door de Algemeene Wo- ningbouwvereeniging van een 80-tal woningen op het nog resteerende deel van het voormalige Bagiinenhof te Middelburg, en daarmede een histori sche plek in de Zeeuwsche hoofdstad zal verdwijnen, is er zeker alle aanlei ding toe eens te memoreeren wat het bagiinhof is geweest. Volgens oude teekeningen en gege vens omvatte het Bagijnhof vroeger een veel grooter deel van Middelburg, en wel dat aan de overzijde van de Bree, welke straat toen nog niet bestond, hef terrein waar nu de Luthersche kerk en de Rijschool gevestigd zijn en daarach ter gelegen gronden, alles grenzende aan den tegenwoordigen tuin van de sociëteit „Sf. Joris", en eerder nog loopende van de Koningstraat tot de Spaniaardstraat. Than.s en dit blijkt ook reeds ten tijde van de republiek zoo te zijn geweest ligt het Bagijnhof in gesloten tusschen Bree en Koning straat, en de naar den Zuidsingel loo iende straatjes hebben hun eigen naam gekregen. Oo het oude Bagiinhof waren behal ve het St. Aagtenhuis, verschillende kleine woningen, waar de armebagijnen in woonden. Vermogende jonkvrouwen hadden ook haar intrek in het bagijn- Hij Lette niet op hare woorden in de groote opgewondenheid, waarin het uiteen zetten van zijn wraakplan hem bracht. Dat doen wij heel sluw, zoo dat hij niet meer terug kan. Eén van u t— u zelf of, als u dat niet wil, een der heeren of meer tezamen gaan heen en verwijten hem voor heel het personeel, dat hij zelf heeft gedaan, wat hij op schuld van den dooden kassier schuiven wil. U kan hem ook heel bedaard, opdat het sterker wordt, een paar passende scheldwoorden toeroepen. Dat zit nog vaster. Lore deed een halven pas terug. Hoe meer hij zich verried, des te meer af schuw en ontgoocheling voelde zij. Daarentegen scheen de manier waar op hij sprak, Hofman's belangstelling te wekken. Hij stond met gespannen trekken, en in zijne vingers schokte het bijwijlen, hoewel hij geene zenuwach tigheid kende. Men moet hem zoo pakken, ver volgde de schurk, dat hij beslist niet anders meer kan, dan eene aanklacht indienen. Dan kom ik als getuige en nagel hem aan den wand, dat hij eens voor al blijft hangen. Dan zijn wij -beide gewroken en hij en de heele troep is onmogelijk gemaakt en zit in schade en schande. Dat moet ti toch genoegen doen, als dat trotsche dochtertje, dat in geen enkel opzicht bij u in vergelijking kan komen, eens zoo flink naar berieden gedrukt wordt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1