1000 150 100 25 UIZEN N WONING riedingen anvragen sfhocfe Vleisje eis je van art No 193 6!e Jaargang' VRIJDAG UitgaveFirma F. f AU IE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 17 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. ige, noordwestelijke half tot zwaar be- inig of'geen regen. D A. lijkheden, Openbare ^ideringen enz. ks concert van S ig Soirée dansante. Solistenavond. Dagelijks concert Solistenavond. kring „het Zuiden). Zaterdags, matinée Soirée dansante, tins, 8 uur. URG. Concert Middei- pps en Zuid-Beve- :oor, Schuttershof, AUTO's EN :n. uur 8.54 8.52 8.50 8.48 VLISSINGEN. v.m. 5.27 6.11 n.m. 5.43 6,31 /an de De Ruy- opgaaf van kt dier school. Nledige inlich- ingewacht aan iw Boulevard jden. arkt 35 boven. Burgermeisjes imilie-kwestie) in klein gezin huishouding, aaien. Brieven liss. Courant". !1 per maand, ■onds na 8 uur. ur. „VI. Cour." iet AN WESTEN, II. ar, voor nood- ningsweg 11 b. Rotterdam en plaatsen. PASSAGIERS SN VEE. V. Mt Ml. MI f. Midi .it. uur 8 8 >ekomen an sport- en Exp VOS, Tel. TOORN, Tel. 153- 1HOÜT, Tel. 822:. f HEK,.Tel 101. VLiSSINGSCHE COURANT A30NNEMENTSPR1JS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meet 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUv een ongeluk. t£UU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. AANGIFTE VAN LEERLINGEN (jongens en meisjes) VOOR DEN VERVOLG CURSUS (HERHALINGSCURSUS) ALHIER. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat tot het in ont vangst nemen der aangiften van leerlin gen (jongens en meisjes) voor bovenge- noemden cursus zitting zal gehouden wor den door het Hoofd van dien cursus, den heeT 3. E. van der Slikke, aan school F, Joost de Moorstraat, ten diens huize, vanaf Maandag 20 Augustus a.s. tot en niet Za terdag 25 Augustus a.s., des avonds van 7 tot 8 uur. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 17 Augustus 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. Het regeeringsjubileum van de Koningin Bij de ontvangst van H. M. de Ko ningin in de Nieuwe Kerk te Amster dam op 6 September a.s. te 10 ure, den dag der inhuldiging, zai de gedachte nisrede aldaar worden uitgesproken door dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs enz. Mevrouw Noordewier-Reddingius zal bij die gelegenheid de cantate zingen. Tweede Kamerverkiezing. Niet de heer A. j. M. Leesberg, doch de heer A. J. Loerakker zat als opvol ger van wijlen den heer F. A. Moerel tot iiid van de Tweede Kamer worden benoemd. De heer Loerakker werd geboren te Heemstede 26 Augustus 1873, werd na de lagere school te hebben doorloopen, bioemistknecht in Heemstede, Hillegom en Castricum. In dien .tijd trad hij zeer op den voorgrond in de vakbeweging der R. Kath. landarbeiders en werd ten slotte op 24 Mei 1913 aangesteld tot vrijgestelde van den Ned. R. Kath. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Na eenigen tijd vestigde de heer Loerakker zich te Schoten. Spoedig werd hij lid van den gemeenteraad aldaar en was tevens eenigen tijd wet houder. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Juli op gebracht 34.656.686.13 j/2, tegen 41.323.732.24 in dezelfde maand van 1922. De middelen hebben dus 6y, mil lioen minder opgebracht. Uit de inkom stenbelasting alleen kwam 4.05 milJi- oen minder binnen. Over de eerste ze ven maanden bedraagt de achterstand voor de gewone bronnen van inkom sten ruim 5 millioen een maand ge leden was er nog een accres van 1 '/2 millioen. 48) Zij zouden, zonder geluid, dood zijn neergezonken, als zij gehoord hadden van de dingen, die thans in de laatste dagen in het huis Selstermann luid en heftig, hard en onbeschaamd gespro ken, ia, uitgeschreeuwd waren. Selstermann ging sneller en sneller en waagdp het maar nauwelijks, naar de pastelportretten der tantes op te zien, die als zacht verwijtend op hem neerzagen. Wonderlijk wel en wee was het hem in deze kamers te moede, waar hij te midden van deze menschen zoo veel mooie uren doorleefd had, door de beide tantes verwend met al hare liefde, die zij wie een eigen familie leven niet ten deel was gevallen voor haar opgewekten, aardigen neef be schikbaar hadden. Toen sloot hij die verdieping af en steeg, gedreven door zonderlinge, kwel lende nieuwsgierigheid, naar de zolder verdieping, waar hij tientallen van jaren niet meer geweest was, en waar boven dien zelden, iemand kwam. Krakend en zwaar ging de massieve eikenhouten deur open en een verschrikte muis liep hem bijna over de voeten. Daar boven was het zoo plechtig stil, alsof de groote stad ver weg lag. alsof het heden nog niet tot daar was door gedrongen en de tijd hier een halve eeuw ten adhter was. Een. diéhte. van De „Tel." zegt in een beschouwing over de opbrengst der rijksmiddelen het volgende Meer en meer blijkt.dat, wat den loop van 's .rijks middelen betreft, de pessi misten maar al te zeer gelijk zullen krijgen. Het is goed, dat de ongunstig ste finantieele toestand allengs iedereen scherper in het oog moet vallen, daar dan de ingrijpende maatregelen, welke de regeering, volgens het oordeel van alle ter zake kundigen, zal moeten ne men, gemakkelijker zullen warden aan vaard. Over de maand Juli 1923 brachten 's rijks middelen ruim 34.65 millioen op, en wel ruim 8.5 ton (2.5 a 3 meer dan de raming en rond 6=/> mil lioen (16 a 17 minder dan de op brengst over Juli 1922. In totaal werd tot dusver in 1923 bijna 253.3 millioen ontvangen, hetgeen bijna 16.8 millioen (ruim 7 meer is dan de raming, doch bijna 5.1 millioen (1.5 a 2 minder dan de opbrengst over het over eenkomstig tijdvak van 1922. Zoowel voor de maand Juli 1923 als voor de eerste 7 maanden van 1923 geldt, dat het overtreffen van de raming in de al lereerste plaats is te danken aan de inkomsten- en aan de successie-belas ting. Deze overtroffen in Juli 1923 de raming met ruim 22.5 ton (38.5 en bijna 3.5 ton (9 a 10 en in het tijd vak van 7 maanden met ruim 30.3 mil lioen (rond 75 en ruim 3.2 millioen (rond 13 Van de overige middelen bleven in het tijdvak 1 Jan.1 Aug. 1923 slechts enkele in beteekenende mate boven de raming en wel de di vidend- en tantièmebelasting (bijna 13 ton 18 a 19 hooger, de bieraccijns (bijna 4% ton rond 20 hooger, de geslachtsaccijn» bijna 6'/. ton (12 a 13'S hooger. Ten aanzien van de inkomsten- en de dividend—en tantièmebelasting is reeds meermalen betoogd, dat deze middelen niet het ongunstig heden, doch het gunstiger verleden weerspie gelen de successiebelasting, welker opbrengst ais treffende het vermogen zelf, eigenlijk aan den buitengewonen dienst ten goede moest komen om ka- pitaalintering te vermijden, is -zoo als Pierson reeds wist een middel met zeer wisselvallige opbrengst. De bieraccijns is door de hitte en den hoogen gedistilleerdaccijns zeer gunstig beïnvloed, terwijl we bij den geslachtsaccijns wellicht te doen heb ben met een gestegen vleeschverbruik der massa in verband met het hooger loonniveau. Met uitzondering misschien van den bieraccijns is o.i. bij geen de zer middelen er op te rekenen, dat ze op den duur boven de raming zai blij ven. De Vlootwet. Wij. hebben aan de „Maasbode" een artikel ontleend betreffende een onder houd dat de Haagsche redacteur van dat -blad gehad heeft met den schout-bij den reuk van verwording vervulde lucht kwam hem tegen en zijn geest voelde den eerbied voor wat geweest was, voor de verstomde en verbleekte getuigen van den schoonsfen tijd zijns levens, voor de achtergebleven sporen van zijn kindertijd. Menig meubel, dat hij vergeten was, stond nu weer voor hem en een over vloed van herinneringen stormde op hem aan, zoo nauwkeurig en trouw, als de vroege ieugd de herinneringen be waart in onze gedachten. Hij zag de groote kasten met de staatsiekleeren der voorouders en daarnaast kinder speelgoed van hem zelf en van de ande ren. Hij, zag de kleine stoeltjes en ta feltjes, die zij in hunne speelkamer had den. toen zij. grooter werden. Hij zag de eerste eenvoudige meubels van zijn eigen kamertje, dat 'hij kreeg, toen hij in d:e zaak kwam. Hij zag den leunstoel, waarin men op een morgen zijn vader dood voor het bed had gevonden... en hij zag de alleroudste schrijftafel, die hij zich nog uit vaders kantoor her inneren kon. Vader zelf had die. daar hij te klein en te ongemakkelijk was, hier naar boven laten brengen. Selstermann nam plaats in. den stoei en zag zijn vader voor de tafel zitten en arbeiden, het kalme, ernstige gelaat ge bogen over getallen en boeken, nauw gezet elk woord, elke handeling wik kend en wegend, vervuld van den eer sten regel van eiken degeiijiken koop man rechtvaardig en eerlijk. Waarheen was hij gekomen Tot waartoe afgedwaald Wat had hem, nacht Gooszen, een groot voorstander van de vlootwet. Naar aanleiding van dit artikel schrijft de eveneens katholieke „Resi dentiebode" het volgende We kunnen alleen zeggen, te hopen dat ,de regeering over betere argumen ten zal beschikken dan de schout-bij- nacht Gooszen in een onderhoud met de „Maasbode" heeft ten beste gege ven. Dat deze marine-officier, als de vader van de vlootwet, de onmiddellijke en ongewijzigde uitvoering ervan urgent verklaarde, ligt zoo voor de hand, dat niemand daaraan getwijfeld zal hebben. Als zoodanig is dit interview geen openbaring. Maar de argumenten, die hij bezigt, kunnen kort samengevat worden in de oude heidensche stelling Si vis pacem, para bellum, indien ge den vrede wilt, bereid u ten oorlog, een leuze, die door den jongsten wereldoorlog duidelijk tot een leugen is gemaakt. Wie op gronden, door hem aangege ven, die niets meer zijn dan speculatieve vermoedens, een aanzienlijke uitbrei ding van de vloot bepleit, is niet anders dan een gevaarlijke militairist. Er moet ook in het internationale le ven een vertrouwen zijn wie hier over al spoken ziet, maakt niet alleen elke poging in de .richting tot beperking der bewapening onmogelijk, maar voert te vens de wereld zedelijk en finantieel naar den afgrond. We hopen, of beter gezegd, wij ver wachten, dat de regeering over wat positiever gegevens zal beschikken. De post- en telefoondienst op 5 September. 'De directeur-generaal der. posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 5 September (bid- en dankdag, in ver band met het regeringsjubileum van de Koningin) de post-, telegraaf- en telefoonkantoren en hulpkantoren, als mede de post-, telegraaf- en telefoon stations van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. gesloten zullen zijn, met dien verstande dat kantoren, welke te 8.30 uur v.m. openen, dien dag te 8 uur v.m. worden opengesteld,, en dat hulpkantoren en stations, welke te 8.30 of 9 uur openen, zoo mogelijk, eveneens te 8 uur zullen zijn geopend. Van 1 uur n.m. af geldt, althans voor den telegraaf- en telefoon dienst, voor alle kantoren, hulpkanto ren en stations verder de gewone open stelling als op werkdagen. Uitgezonderd van deze regeling zijn de kantoren Amsterdam, Rotterdam èn 's-Gravenhage, welke voor den tele graaf- en telefoondienst, benevens de post-, telegraaf- en telefoonkantoren Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissin gen, welke voor den telegraafdienst doorloopend opengesteld blijven. De bureelen van de locale ri jks tele foonnetten zullen op 5 September tus- schen 9 uur v.,m. en 1 uur n.m. geopend zijn als op Zon- en feestdagen. wien het geluk in zijn vader zoo'n schitterend voorbeeld, zoo'n machtigen steun gaf, aanleiding gegeven, het ge not na te jagen, een söhiinleven te lei den. dat langzamerhand hem moest brengen, waar hij nu stond voor den afgrond Hij leunde liet 'hoofd op eene hand en woelde met de andere in de schuif laden van de oude schrijftafel. Een klein stukje geel geworden papier kwam te voorschijn, waarop in het eigenaar dige, scheeve handschrift des vaders met verbleekten inkt een paar getallen stonden, die hij daar had opgeschreven. Die weinige, nietszeggende cijfers werkten sterk op zijn gemoed. Het wa ren de trekken zijns vaders, die zijn ihart aangrepen en schudden. Hij legde het gelaat in beide handen en snikte luid. 'Daar kwam Greta binnen, die wegens zijn uitblijven, van de familietafel na de gebeurtenissen van den dag ongerust was geworden en hem ging zoeken, zonder natuurlijk de moeder daar iets van te zeggen. Zóo was zii in het kantoor gekomen en had hem daar niet aangetroffen. Hij kon echter het huis niet hebben veria ten, want hoed en jas waren aanwezig. In de woning was hij niet. Daarom be steeg zij» door 'n onbestemd voorgevoel gedreven, de trap naar boven, poogde eerst de deur naar de tweede verdie ping te openen en ging toen naar de zolderverdieping. In het donker ging zij langs den wand naar den ingang. Daar vond zij de deur open en zag Het heengaan van de groote vermogens Wij lezen in de „N. Arnh. Ct." De heer H. B. de Roo van Capelle heeft eenigen tijd geleden de gemeente Rheden verlaten. Het landgoed „Daal huizen" werd gesloten en de meubels opgeborgen. Thans staat hetzelfde te gebeuren met het kasteel van Middachten, waar de eigenaar W. F. Ch. H. graaf Alden- burg Bentinck binnenkort de gemeente zal verlaten om zich metterwoon voor- loopig voor vijf jaren in Zwitserland te vestigen. Wlaar deze beide heeren tot de hoogst aangeslagenen in de belastingen hier te lande behoorden moet hun heen gaan als een ernstig verlies beschouwd worden voor de gemeente Rheden en voor zoover dit graaf Bentinck betreft ook voor het riik. De verkeerde financieele politiek, en de achtelooze wijze, waarop men de lasten op de groote fortuinen heeft af gewenteld, wreken zich wel ernstig. Naar ons bekend is geworden, bestaat ook bij anderen die door hun fortuin sterk bijdragen tot het gemeentelijk inkomen, plannen om dat voorbeeld te volgen. De grootste ertslaadbruggen. Tengevolge van de actie in het Roer gebied zijn de beide voor den „Vul kaan" te Rotterdam-Vlaardingen be stemde ertslaadbruggen nog niet geheel gereed gekomen. Nu echter de aparte constructiedeelen van deze reusachtige laadin.richtingen, die de grootste, in haar soort ter wereld' zijn, langzamerhand zijn voltooid en, op enkele kleinigheden na, gereed zijn voor het transport naar Holland, kunnen eenige bijzonderheden omtrent deze laadbruggen worden ver meld. Beide stemmen zij volkomen met elkaar overeen, wat betreft constructie en vorm. De bruggen hebben een lengte van 200 M., waarvan 135 M. aan de landzijde en 65 M. aan de waterzijde. Zij zijn speciaal bestemd voor het los sen van groote ertsschepen van 10.000 ton laadvermogen. De laadruimten van de schepen worden met een grooten grijper van 30 ton draagkracht tot on geveer vier-vijfde deel, geledigd. Daar de lossing van de kleine rest door den grooten grijper naar verhou ding veel tijd in beslag neemt, wardoor de capaciteit niet volledig tot haar recht komt, wordt het bijna geledigde schip door kleinere hefwerktuigen geheel ge ledigd, terwid de groote grijper al weer bezig is een ander schip voor vier-vijfde te lossen. De snelheid van den arbeid kan aldus tot een record worden opgevoerd. De beide bruggen kunnen zoo dicht bij elkaar komen, dat door hun beide grijpers één schip tege lijkertijd kan geledigd worden. Deze enorme ertslaadbruggen zijn gebouwd door de Duitsche Afachinefa- briek te Duisburg. van verre een schemerend licht. Wel knikten hare knieën en overviel haar hevige angst. Maar zij bedwong dien, schoof de deur open en ging naar 'hef licht. Het duurde eenigen tijd, vóór zij op het onbekende terrein den weg vond. Nu hoorde zij het luide snikken van haar. vader, zonder hem zelf te zien, terwijl zii zijne stem nauwelijks herkeu- de. Deze uitbarsting van smart ontroer de haar duizendmaal meer dan alle ver driet dat zij de laatste dagen ondervon den had. En toch bekroop haar een zonderling plechtig gevoel, toen, zij het kreunen vernam als bewijs, dat zijn hardnekkige natuur tot in zijn binnenste geschokt was. Was dat eindelijk de overwinning der goede geesten, die het ijs om het hart van, den trotschen man verbraken en zijn gemartelde ziel de tonen van het diepste menschelijk leed ontwron gen Mocht zij eindelijk hopen, dat de waarheid, en daarmee naar hare over tuiging de redding, de hoop weer zege vierde Met het diepste medelijden, innig ont roerd. snelde zij op hem toe. Papa 1 riep zij halfluid en kniel de voor hem en vatte ziine handen en poogde ze van zijn gezicht te verwijde ren. Hij gaf toe en streek met de vingers door haar lokken. Greta 1 zei hij zacht en keek haar liefdevol aan. Waarom komt ge niet bij ons vroeg zii zacht. Waarom zit ge hier zoo alleen Waarom vlucht ge naar de doo- den met uw verdriet Vertrouwt ge opgave der personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de le helft der maand Augustus. INGEKOMEN: C. Karelse, loods Ned. Loodswezen, Beursstraat 35, van Terneuzen. C. de Groot, officier-machinist, Kon. ma rine, Hr. Ms. Z 4, van Helder. G. Ouwendijk, sergeant-torpedomaker, Hr. Als, Z 3, van Hellevoetsluis. S. A. B. Beek-Atentmk. zonder, Badhuis straat ((Villapark), van Soerabaja. J. C. Luijens, loodsleerling Belgisch loodswezen, Nieuwstraat 56, van Oostende. P. de Pagter, werkman, Bankertstraat 11, van Oost- en West-Souburg. P. B, Arkenbout, adspirant-verjficateur invoerrechten en accijnzen, Beltamypark 38, van Nijimegen. Alej. A. Al. van der Burg, zonder, Ver- kiiijl Quakkelaarstraat 27'B, van Delft. G. Hamelink, meubelmaker, Kasteelstraat 38, van Rotterdam. A. F. Bos, stoker 2e klasse, Hr. Ais. Z 3, van Helder. L. Meijer, horlogemaker, Nieuwstraat 58, van Middelburg. P. W. Warmerdam, matroos le klasse, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. J. J. Terbeek. stoker 2e klasse, Hr. Als. „Cornelis Drebbel", van Helder. H. Th. Heeres, stoker 2e klasse, Hr. Ais. „Cornelis Drebbel", van Helder. J. J. de Veij, matroos le klasse, Hr A1s. „Cornelis Drebbel", van Helder. C. Sdhrieks, stoker, Atolenstraat 46, van Kruiningen. A. H Bax, marinier le klasse, Hr. Ms. „Van Meerlant", tan Rotterdam. B. Baak, sergeant-torpedomaker, Wal- straat 121, van Oost- en West-Souburg. W. Bakker, matroos 2e klasse, Hr. Ms. „Cornelis Drebbel", van Helder. H. J. Kloosterman, marinier le klasse, Hr. Ms. wachtschip, van Rotterdam. F. Scbmüökel. zuivelbereider, Glacis- straat 145. van Gildehaus. W. Jonkman, werkman, Korte Zelke 24, van Charleroi. J P. At. j Sanderse, sergeant-bottelier, Hr. Als. wachtschip, van Dordrecht. J. Spits, loodsschipper 2e klasse, Primu- lalaan 30, van Velsen. VERTROKKEN: Al. S. C. Renier—Jansseiis, Coosje Bus- kenstraat 40. naar Antwerpen. C. A. Luyens, Nieuwstraat 56, naar Oostende. W. F. J. Resanpon, Kanaalstraat 146, naar Hekier. K. Tj. van der Kooi, Verkuijl Quakke laarstraat 21, naar Bergen op Zoom. J. Alouter, Glacisstraat 21, naar Amster dam. A. Roelse, Palingstraat 18, naar Oost- en West-Souburg. H. J. Mulder, Hellebardierstraat 18, naar Utrecht. F. C. MulderOkkes, Hellebardierstraat 18, naar Utrecht. M. Plooster, Hyacinthenlaan 28, naar Nieuw-Helvoet. H. Th. Slingerland, Noordstraat 53, naar Rotterdam. H. van der Hof, Verkuijl Quakkelaar straat 21 d, naar Rotterdam. H. A. P. Vinke, Callenfelsstraat 15, naar Rotterdam. H. J. Kruisdijk, West-Bermweg 4. naar Amsterdam. ons, levenden, niet meer Gelooft ge dan niet, dat onze liefde voor u de kracht heeft het zwaarste leed met u te dragen Met smeekend opgeheven handen drong zij aan Papa, laat mij deel nemen in uw verdriet. Stoot mij niet al toos en altoos weer af. Zeg mij uw ver driet. Laat ons samen strijden. Ver trouw mij tenmimnste... wij zullen sa men een weg zoeken, waarop ge de waarheid de eer geeft en de schuld kunt boeten. Geen offer is daarvoor te PTOOt. Die woorden wekten weer de herin nering in hem. Als hoon klonk hem de raad van den makelaar in 'het oor Verkooo toch uw huis. Hij sprong op, verkreukelde het stuk je papier, wierp het in den. hoek en zei met heesche stem Kom Ga Nog eenmaal drong zij aan en greep zijn arm 'Denk aan grootvader, aan grootmoeder, aan al die goede men schen, die hier hebben geleefd Ik denk aan hen antwoordde hij met scherpen nadruk. Nu kom. Zwijgend, in haar vurigste streven ontmoedigd, volgde zij hem. Geen woord werd tusschen hen ge wisseld terwijl zij naar beneden gingen. Ik heb op den zolder naar oude rekeningen gezocht, zei hij, toen hij de woonkamer binnentrad en den vragen- den 'bli'k zijner vrouw ontmoette. Merk waardig oud goed daarboven. Men komt daarbij in een heel zonderlinge stemming. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1