sten 1000 150 100 25 JE DONDERDAG 16 AUGUSTUS cnn^^inn soir^e-oamsanteI HENK mee Éoordiger. :king istbode ieisje laaischappij van vaart No 192 61e Jaargang VilliiiFirma Mil 9 (til! kliktent SI. Vlissinp.lil.Inlrn. II.Pislrataiii Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRANDHOTEL BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en Pn'ovmcieoieuws ÏOO JARIG 1823 - 1923 m-Fessten neest 20 cents per Ex. meer. trage ter (rijgbaar EGEM Irzekering-Maat- voor VL1SS1N— ^ken actief |schi ktheid vaste zeer gunstige A. B., bureau I MEISJE vraagt er of later. 58, bur. „Vliss. 121 per maand. |vonds na 8 uur. bur. „VI. Cour." flink 17 jaar. Adres Jprit 38. bib. Rotterdam |gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. Im y.m. uur y. Holt y.m. nu 9 8 i bekomen [Transport- en Exp r G. VOS, Tel. INHOOEN, Tel. 153. Terhout, Tel. 822. EN HEK, Tel 101. 119* 118 |28 [19 [46 [30 [53 |5z 159* I31 [39 ■04 [59* 100 21 3.51 4.57 5.34 5.42 607 7 24 7.37 7.50 8.01 8.16 8 24 8.36 8.45 8.54 9.06 915 9.24 9.35 9.46 9.55 7.03 4.19* 4.36 6.16 8.05 7.45 9.17 9.42: 10.09' 10.32: 7.25 8.3T 9 20- 9.50- 10.39' 10.55' 11.14- 11.25- 11.38 11.59 12.07 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnemem speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUy een ongeluk. O||1I gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zaterdag a.s. 18 Augustus. Het regeeringsjubüeum van de Koningin. Naar wij vernemen zullen de cours van gelukwensching met het 25-jarig regeeringsiubileuni der Koningin ten koninklijken paleize te Amsterdam hoogstwaarschijnlijk gehouden worden op Vrijdag 7 eii Zaterdag 8 September. Nu de lijsten van inschrijving van de cours van gelukwensching, te Amster dam en 's-Gravenhage te houden, ge sloten zijn, kan het aantal autoriteiten, oommissies, corporaties en particulie ren, dat zich opgegeven heeft om H. M. persoonlijk te feliciteeren, gesteld wor den op een 1500-tal. Aangezien elke commissie oï corporatie een zeker voor af niet met justheid- vast te stellen aan tal personen telt, wordt het totaal getal van hen, die op deze audiëntie uit het geheele land zullen verschijnen, geschat tusschen de drie- en vierduizend. Bezuiniging op de ambtenaren salarissen. De „N. Arri-h. Ct." verneemt uit wel ingelichte kringen, dat de vermindering der ambtenaren-salarissen niet 15 doch 10 zal bedragen. F. A. Moere! f Op 53-jarigen leeftijd is te Oude water overleden, de 'heer F. A. Moerel, lid van de Tweede Kamer. De overledene behoorde tot de R. Kath. partij en zal worden opgevolgd door den heer A. J. -M. Leesberg. Onze nationale vlag. Van verschillende zijden is den laat- sten tijd er op aangedrongen, het rood in onze nationale driekleur door het oranje van de oude Prinsevlag te ver vangen. Deze actie voor het „oranje- blanjeJbleu" is niet nieuw, maar met het aanstaand regeeringsjubileum onzer Koningin op komst, heeft zii zich in een scherper licht geplaatst. Van belang lijkt ons daarom, eens weer te geven, wat prof. Fruin, de kenner onzer vader- landsche historie bij uitnemendheid, in zijn „Verspreide Geschriften" over de nationale vlag geschreven heeft. Hij schrijft het volgende „Bij gelegenheid van het heugelijke feest onzer heijv-onnen onafhankelijk heid, 'rn November 1863, gevierd, heeft menig vriend van vaderland en vorst zijn liefde voor Oranje en Nederland 47) Nu is het genoeg riep de koop man. Laat mij met rust met je geklets, waarom ik nie.t zóóveel geef Hij, knipte met twee vingers ir. de lucht en lachte. U zal er nog wel om geven, mijn heer Selstermann Het zal u nog echt griezelig aandoen. Juist is er iemand bij u naar buiten geloopen. Een schurk. Men geen handschoen raak ik hem aan. Ik ken hem. Hij kent mij ook. Ga daar niet binnen, heeft hij, geroepen, toen hij mij voorbij kwam. Daar wordt je ge worgd en geslagen, als je eerlijk je geld verlangt De koopman stoof op. Of af perst... wilde hij uitroepen. Maar hij kon niets zeggen. Onwillekeurig leunde hij het hoofd in de handen en zuchtte. Nietwaar zei de kleine zegevie rend. U ziet zelf, dat ik gelijk heb. En dat is er maar één, mijnheer Selster mann. Omdat u steeds rijk bent opge treden, omdat mijnheer de zoon een van de jonge mannen der wereld was in de stad, daarom is nu het leedvermaak en de nijd dubbel groot en valt driemaal zoo hard over u. In die zaak, heb ik ge zegd. Ja, mijnheer Selstermann, in die zaak. Ik heb het gezegd. In die zaak. Eu vijfhonderd hebben het voor mij gezegd en daarbij schouderophalend gelachen. Wat geven de menschen er om, of een zaak eerlijk en nobel bestaan willen toonen door het uithangen van een vlag, waarin het nood door oranje vervangen werd. Hij meende, dat hij zoodoende herstelde, wat twee eeuwen geleden door de vijanden van het vor stelijk stamhuis was misdaan dat hij aan de kieur des konings de plaats te ruggaf, die zij, in den tijd van Jan de Witt aan het r0°d der Loevesteinsche fractie had moeten afstaan. De bedoe ling was welgemeend en goed, maar de verandering verkeerd en onredelijk. Wat men voor restauratie, een her stel van het oude en ware aanzag, was een revolutie, een nieuwigheid. Wat men als een hulde aan den historischen oorsprong der vlag bedoelde, was in derdaad een inbreuk op hetgeen histo risch was geworden... Onze driekleur is nooit door den haat der oude partij verontreinigd. Zij is het onvervalschte zinnebeeld van de een heid van Nederland en Oranje. De eer, deze waarheid Ln het licht te hebben gesteld, komt toe aan wijlen den rijksarchivaris mr. J. C. de Jonge. Hoe vreemd het mag schijnen, vóór de uitgraaf van De Jonge's „Oorsprong der Nederlandsche vlag" in 1831 was ons volk volkomen vergeten, wat de kleuren zijner vlag beteekenden en hoe het aan die kleuren was gekomen... De eerste dagen van den opstand te gen Spanje, het jaar 1572, waren d.us naar alle waarschijnlijkheid het tijdstip van het ontstaan der vlag. En naar haar beteeken.is behoefde men nu niet meer te raden. Want zij, die haar hadden aangenomen, hadden dit niet onbewust en willekeurig gedaan. Zij hadden de driekleur gekozen, omdat zii de livrei kleur was van het hoofd van den op stand, van Willem van Oranje... Bekend en zeker is het, dat in 1572 de Watergeuzen de driekleur oranje- wit-blauw als veldteeken voerden en dat de steden, die hun partij toevielen, ten blijk daarvan dezelfde driekleur op staken. Even zeker is het, dat zij dit deden in de gedachte, dat deze drie kleuren de livrei waren van den Prins van Oranje. Die livrei was oranje-wit blauw, niet rood. Hoe komt dan het rood in onze vlag De Jonge meende, dat, toen na den dood van Willem 11 de Hollandsche Staatslieden hun stadhouderschap wil den laten vervallen, de kleur, die aan hun stadhouderlijk huis herinnerde, me.t opzet tot een andere onschuldige kleur was gewijzigd. Toen men eens de verklaring van De Jonge had opgegeven en onbevoor oordeeld verder onderzocht, bleek het weldra, dat het rood in onze vlag reeds vele jaren voor 1650, te midden van het stadhouderlijk bewind voorkomt. Als men van de vlag spreekt, noemt men haar nog steeds oranje-wit-blauw. Als men ze afbeeldt .kleurt men ze dik werf rood inplaats van oranje. Beide tinten werden blijkbaar zonder ■onderscheid gebruikt. ln een bevelschrift van den gouver neur-generaal Hendrik Brouwer, aan de Raden van Indië, van het jaar 1634, heeft vijftig jaar - - in tweemaal vier en twintig uur boren zij ze in den grond Hij kwam dicht bij de schrijftafel en legde den arm op den rand. Mijnheer Selstermann, heelemaal onder ons gezegd en gesproken door een man, die ook een hart heeft, niet alleen een oog op de zaak. Het woord van de volksstemmen is niet heelemaal onwaar. Geen spreekwoord is heele maal onjuist. Er steekt meer wijsheid en waarheid- in, dan de mensch wi] la ten gelden. Mijnheer Selstermann, als dat waar was alles, wat de menschen zeggen, als er maar een stukje van waar was... wees u verstandig. Ga uit de heele zaak, ga weg uit het huis, voor het u boven het hoofd in elkander valt. U kent het vers, dat in Schiller staat van de zee, die zijn offer wil heb ben. Geef hem zijn offer Houd niet vast, wat niet te houden is Ik weet, het doet zeer het doet een voornaam man als u dubbel en drievoudig zeer, het zal den jongen heer pijn doen en de dochter en mevrouw. Maar er zijn din gen op de wereld, die nog veel erger zijn... ik wil niet meer gezegd heb ben... ik wil niet het allerlaatste zeg gen, mijnheer Selstermann, dat de men schen zeggen... maar overlegt u het Er heeFt reeds menigeen minder gered en ergens -in stilte den winkel weer geopend, voor al-les verloren was en nog vijftig procent meer Overleg ti het van het verkoopen van uw huis, mijnheer Selstermann, ik ben morgen weer hier 1 Geruischloos, zooals hij kwam, was toen Frederik Hendrik machtiger en be- minder was dan ooit, werd de opper koopman gelast te k-oopen 600 stuks vlaggedoek, 10 corgie rood of oranje, 10 corgie blauw en 10 corgie wit. De gelijkstelling van rood en oranje in dit ófficieele stuk iaat geen twijfel over, of rood en oranje werden toen reeds ge lijkelijk gebruikt. De partijschap heeft dus aan onze vlag niets veranderd het rood is even zeer als het oranje, nevens het wit en blauw, de kleur van ons stadhouderlijk, van ons koninklijk huis. Alleen reden van practischen en aesthetischen aard hebben aan de hel dere en donkere kleur de voorkeur bo ven de matte en vale gegeven. Het zou dwaas zij.n, thans weer terug te komen op hetgeen de tijd heeft uit gewezen. Het zou dwaas zijn, te her stellen, wat de ondervinding als min der doelmatig heeft afgekeurd. Nevens de driekleur is van ouds een vlag zonder banen, een enkele oranje vlag, in gebruik geweest. En die prij ken, zoo dikwerf het noodig is, den ko ning alleen, zonder het vaderland, onze sympathie te toonen. Maar veranderen wij niets aan de vlag, die door den tijd haar vasten vorm heeft verkregen. Wij hebben ons over haar niet te schamen. Wij mogen over ons zelf voldaan zijn, indien wij haar in de eere handhaven, die het voorgeslacht voor haar bij alle natiën verworven heeft". Nederlandsche journalisten naar België. In verband met het bezoek, dar Ne- de landsche journalisten op uitnóadi- gin;: der Belgische regeering aar. Bel gië zullen brengen, is de voorzitter van den NederlandsChen Journalisten Kring, de heer D. Hans. dezer dagen te Brus sel ontvan-gen dooi den heer C. Mê- chant, chef van het kabinet van den minister van economische zaken, die de leiding heeft van de organisatie der reis. De heer M-échant, die den kring- voorzitter zeer hartelijk ontving, gaf aanstonds uiting aan zijn meest vriend schappelijke gevoelens jegens Neder land en deelde de iroute van 'de reis door de herstelde gebieden in details mede. De tocht zal grortendee!? met auto's worden gemaakt. Intusschen is 't met 't oog op 'n goede voorbereiding noodzakelijk gebleken, de reis eenige weken later te -doen plaats hebben dan aanvankelijk in 'liet voornemen lag iMede met het oog op de .'eesten in Nederland zal de toc'ht thans op na Ier bekend te maken data in September plaats hebben. Het gezelschap Neder landsche journalisten zal uit ruim 50 personen bestaan. Scheepsraad en Scheepsbouw. Het jaanboek voor scheepsraad en scheepsbouw voor 1923 is verschenen. De lijst van de Nederlandsche vloot geeft een vrijwel volledige opgave van alle bijzonderheden der schepen, nl. reeders, bouwers, inhoud en afmetin- de kleine weggeslopen. Eerst na een paar minuten keek Selstermann op, als of hij uit een slechten droom was ont waakt, alsof hij een visioen had gehad. Hij keek de kamer rond, bekeek de vier wanden, de ramen, de deur, de kasten en lessenaars. Plotseling leek hem alles vreemd, wat hem sedert zijn vroegste jeugd ver trouwd was, wijl zijn vader er van hield en het hem had overgedragen niets had veranderd mogen worden, hoewel de meubels verkleurd en ouderwetsch gewonden waren, hoewel er veel heel anders en gemakkelijker had kunnen worden ingericht. Het was, alsof het hem vreemd was, alsof iemand het hem had ontnomen, alsof elke steen, elk beeld aan den wand, elke stoel hem toeriep Er uit Wat wil je nog hier Wij behooren je niet meer W-eg met jou, zwerveling, avonturier Zijn eene hand opende de lade van zijn schrijftafel. De andere zocht in de diepte. Een bos sleutels kwam te voor schijn de sleutels van het huis, die hij lang niet meer in handen had gehad, daar hij de andere kamers dan de ge wone niet meer betreden had. Hij- ging door het kantoor en sloot de 'buitendeur toe. Nog eens schudde hij- met de hand er aan en nog eens.... Alsof hij zich verzekeren wilde, dat zij zeker en vast gesloten was dat nie mand kon binnenkomen, om hem zijn eigen te ontnemen, zijn alles, zijn huis. Toen ging hij langzaam op weg en -ging door dit huis, elke kamer en elke trap -bekijkend, alsof hij ze wilde lief gen van het schip, draagvermogen, in houd bunkers, laadruimte en koelruim te, welk soort machines en door wie ge leverd, onderscheidingssein en op-roep- sein (draadtooze telegrafie). Vorm! dit hoofdstuk (111) het voornaamste deel, daarnaast volgen 21 hoofdstukken, wel ke bijna alle belangrijke gegevens en wetenswaardigheden verschaffen aan hen, die bij de scheepvaart en den han del geïnteresseerd zijn. Zoo noemen we o.a. vereenigingen en instellingen op het gebied van de scheepvaart, ree- derijen in Nederland, regelingen 'betref fende vervoerovereenkomsten en averij grosse, overheidsinstellingen op scheepvaartgebied, kanaalreglementen (Suez en Panama), Ned. dipiomatieke en consulaire ambtenaren, enz. Verder geeft het jaarboek een overzicht van de schepen in 1922 gebouwd en afgeleverd op Nederlandsche werven, alsmede schepen in aanbouw op Nederlandsche werven op 1 Januari 1923. Een belangrijke schenking aan het Museum Boymans. Hat Museum Boymans te Rotterdam heeft van dr. A. J. Domela Nieuwenhuis te Rotterdam een schenking ontvangen, zoo belangrijk als nog nimmer in de ge schiedenis van het Museum is voorge komen. Deze uitgebreide schenking, in hoofdzaak op het gebied van graphi- sche kunsten en de kunstnijverheid, verhoogt het geheele aestnetische peil van het Museum, vult op schitterende wijze leemten aan, en schept nieuwe perspectieven voor de toekomst. In den loop van meer dan dertig jaren heeft ,[!e schenker deze collectie ge vormd. Meerendeels stamt zij uit En- gelsch, Fransch en Italiaansch particu lier bezit. Het hoofdkenmerk der verza meling is universalisme alle landen, tijden en richtingen zijn vertegenwoor digd, en juist daardoor komt zij tege moet aan een streven, dat zich thans ook in Holland bij de uitbreiding onzer verzamelingen allerwege laat gelden. Sterk komt eveneens het voordeel van een Museum in den geest van Boy mans uit, waar niet alleen schiiders- kunst, doch tevens kunstnijverheid, beeldhouwkunst en graphica dis één geheel elkaar aanvullend en steunend, bijeen is gebracht. De eigenaar immers ha-di nimmer er toe kunnen besluiten zijn verzameling, in den 1-oop der tijden met hart en ziel bijeengegaard over ver schillende musea te v-erdeelen. Grooten dank, behalve aan den schenker, is het Museum verplicht aan dr. H. J. M. Were te Rotterdam, die- de aandacht van d-r. Domela op het Museum Boy mans vestigde. VLiSSJNGEN, Ï6 AUGUSTUS. Strandfeest Grand-Hotel. In het Grand Hotel des Bains wordi a.s. Zaterdag een soirée dansante gege- koozen, alsof hij ieder oogenblik van zijn leven in de herinnering wilde terug roepen, dat hij hier had doorgebracht. En toch als iemand, die afscheid nam De woorden van den kleinen, breedsprakigen makelaar wilden hem niet meer uit de gedachten. Hoe alles erger gewonden was eiken dag, dan hij gevreesd had, zoo zou ook dat nog komen Machteloos, met gebonden handen zou hij het mee moeten aan zien en dulden, dat zij hem zijn huis ontnamen, dat zij hem uit de vertrekken verdreven, waarmee hij zoo vergroeid was, dat hij nergens anders meer dacht te kunnen leven. Hoe al- de landman aan grond en ak ker hangt en ze met eenvoudigen trots vererft op zijn zoon en kleinzoon, ner gens ter wereld schoonheid, geluk en rust vindend. Hoe anders nog is het bij den stedeling, wiens heele leven zich op veel enger terrein afspeelt, die geen vel-d en weide en -boom en tuin en schu ren zijn eigen noemt, wien het nauw- gedrongen huis met de kleine, lage kamers alles is Voor hem perst zich alle verlangen en liefhebben samen op enkele meters ruimte, waarop zich alles afspeelt, wat zijn leven waardevol en liefdevol maakt. Elke schrede hier was vol gebeurtenissen, omgeven met -beel den,'die teruggingen tot in zijne kinder jaren. Alles was verloren, als dat verlo ren ging. Als een onhoudbaar stuk werk hing zijn willen en zijn in de lucht, als hij hier werd weggedreven. Stil en onhoorbaar ging hij op de eerste verdieping de woonkamers der familie voor-bij naar boven, waar een INGEZONDEN MF.DEDEEL1NGEN. jcrmu^SJM; 1 :•>- j/is&i ;,V. SEPTEMBER L VV <*.-■ 'i "Li*. A" fe .W F. E 5 f? E R K A R ven. De groote zaa! wordt voor deze gelegenheid weer smaakvol versierd en zal met de feeërieke verlichting onge- twijfeL' een hoogst gezelligen indruk maken, tervriif de vele vlaggen, guir landes er. lampions er toe medewerken het gezellig aanzien te verhoo-gen. Door de firma A. J. Witte Zonen cel de zaal niet planten, groen en rozen worden versierd en wij weten dat dit bij deze firma in goéde handen is. Ook de het: G. ia cobs, de bekende schilder, heeft zich niet onbetuigd gela ten en heeft een steentje bijgedragen tot het verkrijgen var. een artistiek geheel. Dat de zaai er Zaterdag dus schit terend zal uitzien kan bij voor-baat reeds verzekerd worden en de belang stelling zal zeker niet minder groot zijn dan op het strandfeest, dat het vorig jaar op Zaterdag 29 Juli werd gegeven en dat toen zoo in alle opzichten is geslaagd. Strandconcert uitgesteld. Het concert dat hedenavond door de harmonie „St. Caeciiia" in de tent op oen boulevard Evertsen zou worden ge geven, is uitgesteld. Belanghebbenden worden attent ge maakt op de in dit nummer voorkomen de advertentie, 'betreffende liet koste loos in bruikleen ontvangen van boeken door leerlingen der R. H. B. S. De electrische tram Stad-Station. Als de electrische tram op de Kleine Markt en den Nieuwendijk stopt, moe ten de passagiers aan de rechierzijde dus aan de straatzijde uitstappen. Er is aan die zijde een druk verkeer met auto's, fietsen, wagens enz. Een onge luk bij het uitstappen van passagiers kan dus gemakkelijk plaats hebben en dit kan zee- goed voorkomen worden. rij kamers was, die'sedert tientallen ja ren niet meer gebruikt werden. Daar hadden vroeger een paar alleenstaande zusters van zijn vader gewoond, na wier dood mén de kamers afgesloten had en bewaard voor een toekomst, die misschien eens nieuwe bewoners in deze vertrekken zou brengen. Hij had dikwijls er aan gedacht, dat zijn zoon, als die eenmaal trouwde, daar zich zijn nestje zou bouwen of ook, dat hij zelf zijne w-oning daar zou nemen als die zoon eenmaal de zaak met de bene denverdieping zou -overnemen. Langzaam, met zijn zaklantaarntje in de kamers, aan de wanden rondspeu rend, ging hij door de iangvervreemde ruimten, die den geest ademden van lang vervlogen tijd. Nog hing er als lavendel-geur over de lichtgebeitste meubels'en de gebloemde damastzittin gen. Nóg was hét, als hoorde men de lichte zoevende schreden van de beide oude juffertjes, die hier woonden, een eenvoudig, gelukkig, kalm leven lei dend, dat door geen heftige gemoeds bewegingen verstoord werd. Teer en licht als het oude kostbare porselein, dat nog overal stond in de glazen kas ten en op de tafeltjes, was de kinderzin en het lachen van de stem der twee juf fers geweest, die hier in hare breede ia- ponnen met stnooken hadden rondge- I-oopen, altoos de lokjes op het voor hoofd netjes in orde, elke trek een beeld van harmonie en behagen, van zielerust, door -geen gedachten verstoord, die ooit buiten spoor gingen, (Wordt vervolgd.) I I I I

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1