1000 150 100 25 DINSDAG 14 AUGUSTUS 61e Jaargang' ilitgaveFirma F. VIN DE VELDE lr.,Walstraat S3, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 18281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen cnr^i^qnn UUU een ongeluk. OU UP BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 'No 190 '1923= VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- uerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het jubileum van de Koningin. De ministerraad heeft beslist, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileurn van de Koningin buiten 's-Gravenhage geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor versiering en dat voor rijksinstellingen buiten die gemeente volstaan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag. iHet centraal comité der huldigings commissie 1923 te Amsterdam verzoekt ons het navolgende te willen opnemen eHet programma voor de sportdemon- stratie, die Zaterdagmiddag 8 Septem ber a.s. in het Stadion zal plaats heb ben, is thans nagenoeg definitief vast gesteld. Dank zij, de medewerking, aan geboden door de sportbonden, die al hun beste spelers afvaardigen, belooft deze demonstratie een goed beeld te geven van den vooruitgang op sportge bied in de laatste 25 jaren, en in een programma vol afwisseling te doen zien welke takken van sport te Amsterdam beoefend worden. Door vele honderden deelnemers zal o.a. een turnuitvoertng gegeven wor den, gevolgd door demonstraties van hockey, korfbal, tennis, schermen, cri cket, zwemmen en kaatsen, die gedeel telijk gelijktijdig zullen worden gege ven, afgewisseld door athletiek, een galopmanoeuvre van enkele amazones en ruiters, het carousselrijden met mo torrijwielen en het oplaten van een groot aantal proefvliegtuigen. Tot be sluit zal een voetbalwedstrijd Amster damGroningen worden gehouden. Lijkverbranding. Op de vragen van den heer Scheurer betreffende vertegenwoordiging van de regeering bij de verbranding van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Couperus I. Is het bericht ,in de bladen juist, dat de regeering zich heeft doen verte genwoordigen bij de verbranding van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Couperus II. Deelt de minister niet het gevoelen zijner ambtgenooten van binnenland- sche zaken en van justitie, dat de lijk verbranding boor de wet is uitgesloten? III. Is de minister indien het be richt onder I bedoeld juist is niet van oordeel, dat de vertegenwoordiging van de regeering bij een onwettige han deling af te keuren valt heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geantwoord I. Het bericht, dat de regeering zich bij de uitvaart van L. Couperus heeft doen vertegenwoordigen is niet juist. De ondergeteekende had een per soonlijke uitnoodiging ontvangen tot 't bijwonen van de crematie, doch moest bedanken. De chef der afdeeling kun sten en wetenschappen, die een derge lijke uitnoodiging had ontvangen, nam haar aan. Voordat hij naar Wesferveld vertrok, heeft de ondergeteekende hem verzocht namens hem een woord van deelneming te spreken. 45) Maar hij gevoelde wel, dat hij niet in staat was, deze gedachten om te zetten in de daad. Hoeveel ook in de laatste jaren in hem bedorven en ondergegaan was, de liefde voor de zijnen had onder het slijk, dat het leven over hem heen had gespoeld, zegevierend volgehouden en ,was gebleven in alle kracht en juist nu hield die hem met een berouw volle, wanhopige taaiheid vast te mid den der zijnen. Steeds weer spiegelde hij zich de hoop voor, dat door een wonder alles nog weer terecht kon en moest komen, dat toch niet alles verlo ren kon gaan, dat hij niet zijn innerste blootleggen en de achting en liefde der zijnen op 'het spel 'behoefde te zetten, behoefde te verliezen. 'Hij moest het masker verder blijven dragen, hoe hem het gelaat daaronder ook van schaamte mocht branden, hoe hij daaronder mocht snakken naar lucht en dikwijls zich zelf zei, dat het geluk, eindelijk eens alles van zijn hart te kun nen wentelen en vrij te kunnen ademha len, niet te duur was gekocht met de komende ineenstorting. In zijn gedachten verdiept had hij gehoord1, hoe het personeel zich verwij derde, hoe de een na den ander heen ging. :Het zachte kloppen, reeds een paar maal, aan de deur van zijn kan- II. Ten aanzien van het vraagstuk der lijkverbranding kan de ondergeteeken de zich vgreenigen met het standpunt, ■door zijn amtotgenooten van binnen- landsche zaken en landbouw en van justitie in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet ingenomen. UI. Voor het beantwoorden van de derde vraag bestaat na het onder I op gemerkte geen aanleiding. Geldzendingen naar Duitschland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat maximumbedrag voor postwissels, voor met verrekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aan gegeven waarde, zoomede voor kwitan ties naar Duitschland, is verhoogd tot 10.000.000 mark. Pakketten uit Duitschland kunnen met een verrekenbedrag van hoogstens 10.000.000 mark zijn belast. De Vlootwet. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" heeft een onderhoud gehad met den schout-bij-nacht A. F. Goos- zen, een groot voorstander van de Vlootwet. De eerste vraag van den correspon dent was Hebben wij thans wel een zeemacht noodig en mogen wii, als an deren het niet doen, geen voorbeeld geven om tot ontwapening over te gaan Het antwoord hierop luidde De leu ze van ontwapening hoort men tegen woordig wel algemeen, maar wanneer wij bezien, wat rondom ons gebeurt, kan en mag niet tot ontwapening wor den besloten. De Volkenbond zelf is niet gebaseerd op de gedachte van al- geheele ontwapening artikel 8 van het Volkenbondsverdrag spreekt van ver mindering der bewapening „tot het mi nimum, vereenigbaar met de nationale veiligheid en met de uitvoering der in ternationale verplichtingen in geval van gemeenschappelijke actie". Ook Nederland moet rekening hou den met oorlogen niet dat wij het in ons hoofd zullen halen om anderen te bedreigen, maar wij kunnen en mogen niet lijdelijk toezien, dat onze neutrali teit zou worden geschonden. Handha ving van de neutraliteit is een internati onale plicht, waaraan een volk zich niet straffeloos kan onttrekken. Dat wij dien plicht ook hebben voor wat Indië betreft, zal wel niemand, die maar even nadenkt, kunnen ontkennen. Directe belangenoverwegingen buiten beschouwing gelaten, geldt voor ons reeds de zedelijke plicht om te waken tegen elk ingrijpen van buiten dat de ontwikkeling van Indië zou kunnen ver storen. En nu moet men niet meenen, dat bij deze overweging zelfoverschat ting in het spel is en dat een andere mogendheid zoo niet beter dan toch zeker even goed de ontwikkeling van Indië zou kunnen bevorderen. De over gang van Indië in andere handen zou de ontwikkeling van land en bevolking tijdelijk achteruit zetten. Dat dit gevaar toor, had hij echter niet vernomen. Nu klonk het sterker en schrikte hem op uit zijne gedachten. Het was de eerste boekhouder, die sedert Muller's dood de oudste beamb te was, die al spoedig na Muller in de zaak was gekomen en reeds onder den vader had gediend. Het tien van den ouden wakkeren man was hem in zijn verlatenheid als een groet van het ver~ leden. O, is u het, zei hij vriendelijk. Neem wat bij mij plaats. Het doet ■iemand goed, na al het verdriet der laatste dagen, een oud yertrouwd vriendengezicht te zien. De oude boekhouder aarzelde en zette een onrustig gezicht. Maar neem dan toch plaats Wlaarom komt u nog zoo iaat bij mij Men verwacht u zeker reeds lang tehuis. De beambte schraapte zijn keel, ver legen te beginnen. Mijnheer Selstermann, zti hij toen en keek ter zijde. Ik wilde u mijn ont slag komen vragen Holla De koopman keek verrast op. Wie heeft dan ook u opgestookt .riep hij toornig. Mij heeft niemand opgestookt, zei de boekhouder bedroefd. Ik laat miji niet tegen ons huis opstoken. Maar ik ben oud en wij hebben geen kinderen... en mijn vrouw heeft mij al dikwijls verweten, dat wij genoeg voor ons bei den hebben bespaard... dat ik haar al- ook van inlandsche zijde wordt gevoeld is bij de behandelilng van de Vlootwet in den Indischen Volksraad op ondub belzinnige wijze gebleken. De correspondent vroeg of het ge heele vlootplan voldoenden waarborg geeft voor de veiligheid van Nederland en Ned. Indië. De schout-bij-nacht meent deze vraag volkomen bevestigend te moeten beantwoorden. Zooals gezégd, zal in het algemeen zoowel voor Nederland als voor Indië een weermacht aanwezig moeten zijn ter voorkoming, dat eenige mogendheid zich, zij het ook tijdelijk, onrechtmatig op ons grondgebied vestigt. In Nederland is deze taak in hoofd zaak opgedragen aan de landmacht en zal de ooriogstaak van de zeemacht be staan in het verleenen van steun aan de landmacht. Dit geschiedt voornamelijk door het afsluiten en versperren van zeegaten en riviermondingen, terwijl door onderzeebooten voor het bij de verdediging van het zeefront onmisbare offensieve element zal zijn te zorgen. Derhalve kan in Nederland in hoofd zaak volstaan worden met mijnenleg- gers, onderzeebooten, bewakingsvaar tuigen, vliegtuigen en pantserbooten. De vliegtuigen dienen hierbij voor ver kenning langs de kust, terwij! de panf- serbooten moeten worden aangewend ter bescherming van de mijnversperrin- gen, waar dit niet kan geschieden door aan den wal opgesteld geschut. Ging het a 1 e e n om de verdediging van Nederland, aan zou een gecombineerd departement van landsverdediging vol doende zijn. Voor de verdediging van Nederiandsch Indië treedt echter op de eerste plaats de zeemacht op den voorgrond. Een verdediging van een eilandenrijk door landmacht alleen is onbestaanbaar, al was het slechts om de enorm hooge kosten. Een leger is echter wel nood zakelijk ter verdediging van de steun punten en in het onderhavige geval ook voor de verdediging van Java, voor het geval ihet een transportvloot niettegen staande de actie van onze vloot toch mocht gelukken vasten voet aan wal te krijgen, De vraag, waarvdor' we allereerst zijn gesteld, is deze fvelke macht zul len wij eventueel tegenover ons kunnen krijgen De belangenstrijd tieschen de ons in den Pacific omringende machten doet het aannemelijk zijn, dat geen mogend heid haar handen genjimen tijd vrij zal hebben, om haar 'geheele macht tegen ons in te zetten. Het eerste klasse mate rieel behoeven we dus niet te verwach ten. In deze redeneeriag ligt weliswaar eenige speculatie doel deze is met het oog op de politieke situatie wel ge rechtvaardigd. De taak der zeemacht in Nederiandsch Indië zal derhalve zijn om naast de ver kenning van 'n tegenstander zijn door dringen in den archipel zoolang moge lijk (e vertragen, hem te beletten met een geringe macht zijn heerschappij in de Indische wateren te vestigen, zijn transportvloot naar vermogen verliezèn toos alleen laat, waar zich toch bij haar ook de lasten der jaren steeds meer doen gevoelen en daar... Het moedige woord, dat hij begon nen was, -duurde niet langer. Hij was niet gewend, zijne gedachten te verber gen achter uitvluchten, Dat is immers alles niet waar, zei Selstermann en keek hem aan. Dat wil zeggen, het 'is ook waar maar het is niet de reden, waarom ge vandaag bij mij komt den dienst op te zeggen. Ik heb niet opgezegd en zal dat ook niet doen, als u mij niet laat gaan, mijnheer Selstermann. Maar u wilt juist weg, nietwaar En u wil weg om de dingen, die in de laatste dagen zijn voorgevallen. Toen wrong zich uit de borst van den ouden man, die zijn chef nooit anders dan heel bedaard had gezien, plotseling een geweldig snikken en kneep hem voor een oogenbllk de keel toe. Hij haalde snel zijn grooten bonten zakdoek te voorschijn en streek zich over de oogen. Excuseer mij, zei hij toen kalmer, maar nog heesch van de bedwongen tranen. Het valt mij zoo zwaar, maar ik kan niet meer, mijnheer Selstermann. Ik kan de dingen niet langer aajjzien, die hier gebeuren. Zooals die knaap straks het woeste schandaal maakte, 'hoe ze bij ons allen hebben gehoord, de jongeren nieuwsgierig en vol arg waan, de ouderen ongerust en ver baasd, dat heeft mij- zoo gekrenkt, toen 'heeft 'het mij zoo getroffen. als zulke toe te brengen en zijn verbindingen te bedreigen. Voorts handhaving van onze neutraliteit en van orde en rust in den archipel. Hiertoe zijn, naast onderzeebooten, mijnenleggers en vliegtuigen, ook ja gers en enkele lichte kruisers noodig. omdat de onderzeebooten bij actie vér uit de kust op steun van kustversferking kunnen rekenen en zij steun 'boven wa ter niet kunnen ontberen. Die steun wordt dan door laatstgenoemde oor logsschepen verleend. De onderzeeboo ten zijn echter de ikern van de verde diging. In het verdere gedeelte van het on derhoud toonde de schout-bij-nachf, van zijn standpunt, nog nader uitvoerig de noodzakelijkheid van uitvoering der Vlootwet aan. Ten slotte wilde hij er nog even de aandacht op vestigen, dat door de uit voering der vlootwet een belangrijke verruiming van werkgelegenheid zal komen in de industrieën, welke zich toeleggen op den aanbouw van het aangevraagd materieel. De vlootwet is een groot woord, maar voor Nederland niets anders dan een einde maken aan de steeds ge- heerscht hebbende stelselloosheid. Het nieuwe erfrecht. Gisteren zijn de nieuwe bepalingen inzake het erfrecht in werking getreden. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende Vooreerst de inkorting van het erfopvolgingsrecht. Tot nog toe kon wie een overledene in den 12den graad bestond, tot diens nalatenschap geroe pen worden. Dat is nu ingekort tol den 6en graad van bloedverwantschap. Be langrijker is de erkenning van het wet telijk erfrecht van den langstlevenden echtgenoot. Gelijk bekend was de vrouw bij het overlijden van haar man indien er geen testament bestond uit gesloten van de erfenis. Bij de nieuwe regeling wordt echter aan de vrouw een kindsdeel toegekend, zoodat zij dus met de kinderen gelijk op deelt. Voorts is nog bepaald, dat de erven de echtgenoot bevoegd is den boedel tegen taxatie over te nemen. FranschDuitsche verzoeningsweek. In het Broederschapshuis te Biltho- ven is gisteren een begroetingssamen komst gehouden voor een Fransch- Duitsche verzoeningsweek. Er waren nog slechts enkele buitenlanders aan wezig. De lieer Boeke hield een korte hartelijke toespraak, waarna mevr.Van Tellingen, mevr. Boeke en mevr. Greta Tady een symbolisch verzoeningslied' zongen, dat een zeer grooten indruk maakte. EEN OPEN BRIEF. Het Hoofdbestuur van den „Alge- meene Militaire Pensioenbond" richtte een open brief tot het „Algemeen Comi té van deelneming door Land- en Zee macht en de Koloniale troepen ter gele genheid van het zilveren Regeerings- jubileum". Deze „open brief" begint als volgt dingen meer hier in huis zouden gebeu ren, als bij ons de menschen zoo iets wagen, in dit huis, waar het altoos de kalmte en degelijkheid zelf was, waar niemand binnentrad zonder respect en eerbied als bij de Overheid zelf, ik kan dat niet verdragen, daar ga ik bij ten onder, mijnheer Selstermannn. De koopman voelde zijn laatste kracht verdwijnen. Het verdriet van dezen ouden wan trof hem weer dan wat anders ook, dat hij in deze dagen doorleefd had, meer zelfs dan de luide en stille aanklacht zijner eigen kinde ren. Hij kende immers de zaak niet zon der dezen boekhouder, hij had hef heele leven met hem gewerkt. In stilzwijgend overeenstemmen met hem had ook, zooals hij thans duidelijk gevoelde, een deel gelegen van het geluk, dat hij had bezeten. En zulke schatten aan trouw, aan aanhankelijkheid had hij miskend, ver speeld, verloren. U twijfelt zeiker ook al aan mij vroeg hij met moede stem. Aan u twijfelen De boekhouder keek hem vol verba zing aan, als iemand, wien men vertel len wilde, dat de hemel zou kunnen in storten en de bergen in een nacht kon den nedervallen. Aan u twijfelen, mijnheer Selster mann Daf is mij waarlijk heel mijn leven niet ingevallen. Zoo'n slecht, on dankbaar mensch ben ik niet en hoop het ook nooit te worden, zoo lang ik leef Op u heb ik mijn leven lang durven INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagipillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 10 „In de maand April van dit jaar is door U een adres gezonden aan d'e mi nisters van oorlog, marine en koloniën, waarin door U het verzoek aan deze ministers weird gedaan, wel te willen bevorderen, dat in de komende dagen van herdenking der Troonbestijging van H. M. de Koningin, de Nederland- sche Land- en Zeemacht en d'e Koloni ale troepen, gelij'k in 1898, op eigen waardige wijze, deelnemen in de hul diging van Hare Majesteit. Het is dit, door U verzonden adres, dat tal van gepensioneerden van Land en Zeemacht en Koloniën in gedachten heeft teruggevoerd naar het jaar 1898. En velen van hen herinneren zich dan nog de onvergetelijke dagen uit het jaar 1898, toen Land-, Zeemacht en Kolo niën de eer te beurt viel, bij H. M. Troonbestijging, als krijgsman in volle wapenrusting, 'bij de revue te Renkum en op het Hollandsch Diep, te mogen getuigen van hun trouw aan Vorsten huis én Vaderland". Er wordt dan verder in dezen brief gewezen op den nood der oud-militai ren en 'hun weduwen en weezen, ter wijl 'het slot als volgt luidt „Wanneer wij,'dit alles onder de aan dacht brengen van uw comité, dan is dit niet, omdat wij meenen, dat uw co- mité de macht bezit daadwerkelijk ver zweren. Als Ik twijfelen zou aan u, mijnheer Selstermann, dan ware mij de gang hierheen en dat, wat ik wilde zeggen, niet zoo moeilijk gevallen dan had ik gemakkelijker en eerde»- mijn ontslag gevraagd... en het was immers ook slecht, als ik dan nog bleef. Want wederkeerig vertrouwen is toch het eerst moedige. Maar ik kan juist, omdat ik aan alles uw eerlijkheid en onschuld merk, ihet niet mee aanzien, hoe iedere schoft hier waagt op te treden. Dat kwestst mijne heiligste gevoelens. Ik zou den eerstkomende naar de keel vliegen en worgen... en dat gaat toch ook niet. Ik kwam dan immers, zonder u te helpen, nog op mijn ouden dag voor het gerecht. Selstermann was opgestaan en had; naar den wand gekeerd, de woorden van den ouden man gehoord. Zij brand den hem als vuur op de ziel. Dit vaste geloof, dit onvoorwaardelijk vertrou wen viel hem veel zwaarder dan alle twijfel en argiwaan. Op de knieën zin ken, de handen van den oude vatten en deemoedig zeggen Ik verdien ech ter dit vertrouwen niet... het is alles leugen, ja, wie dat kan Maar dat was niet te dragen en mocht niet geschie den, dat het vertrouwen van dezen man beschaamd werd voor zijn oogen, dat deze hem op een of anderen dag hier oog in oog kon toeroepen Gij hebt mij voor het geluk van mijn leven bedrogen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1