1000 150 25 ERMAN MAANDAG 13 AUGUSTUS Prettigmaar och de Meertjes! IEUWS Cursus I NO 189 61e Jaargang' ijitfisvefirma f. VAN DE VELDE Jr Jatstraat 58, Vlissineen. Iel. Inters. 10. Postrekening 86281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagS UUU een ongeluk. ClUU GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. - zegt liet u :n de Duitsche if van den Rus Het graf van etzelfde zand^ graven. het lag tus- n maar het tsche: eliicht, zult ge M1NNEMA. heeft een in- :afé-restaurant het Stations- ïg der Drank- ivendien bleek erken drank in rts is nog een ■etreffende da- :stïe is, dat in iming der ge- oor vrouwelijk n. De eigenaar e toestemming inrichting een :n minderjarig le omgeving in i gearresteerd. sjes zaten de- gekout, in een e Bugeaud, bij Parijs, van al- nieten, zoo iladen toen jen kwam bin- ;enblik tijds op ersnaperingen verschrikt de nend personeel gedurende drie rrein. De eige- iep de hulp der wist tegenover d. leentelijke ont- iit, maar, alsof inkomen, voor bannen ten uit- :n de bijen het Moro's (een Philippij nen) tveken in berg- van het Min- Zij bedreigden de regeering s neer te leg- e werd een af- hun verblijf- aten geraakten landelingen en aronder de lei- rden uiteenge- e r v e r - Praag verschij- meldt het vol- gitth Eenige eduwe Seveska s van negen en Torun op, om daar het vee Is wapen nam mede. Op een ustte de vrouw i es bessen gin- ioorden de kin- zagen zij de grooten brui- ïpen toe, maar dat ze in een want dat zij- ion. Vanuit den toen gezien, verscheurde, dag dorsten zij om in het dal Een expeditie heeft 2 beren UTO's EN 9.04 uur 9.02 9.— 8.58 8.56 LISSINGEN. .42 .23 n.m. 2.16 2.53 3.32 ADRES ttPOLLO" traat 1 volledige -kousen, Speciali- n. Gewaar- egen goed. UUT VOOR lOES igt inlichtingen. 1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 cl. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regei De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies 4 van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlie van eiken anderen vinger. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 14, 15. 16 en 17 Augustus van het fort „Erfprins" te Helder schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 13 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De nationale huldebetooging op den Dam. Omtrent de Nationale Hulebetoo- gircg, die ter gelegenheid van en in ver band met de aanbieding van het Na tionale Huldeblijk aan de Koningin op 6 September te Amsterdam plaats heeft, vernemen wij, dat het slagen er van is verzekerd. Uit alle provinciën melden zich nog dagelijks talrijke vereenigingen aan het aantal betoogers nadert de tiendui zend. Inderdaad zal men hier alle krin gen van het Nederlandsche volk verte genwoordigt zien. Met nadruk worden de vereenigin gen, die alsnog aan de betooging wen- schen deel te nemen, er aan herinnerd, dat 18 Augustus de uiterste termijn is waarop het bedrag van het reisgeld 'bij den provincialen penningmeester moet zijn ingezonden. De provinciale groepen zullen niet verzamelen op het IJsclub-terrein de verre afstand maakt dit met het oog op de late aankomst van sommige treinen onmogelijk bovendien zou dit, waar de betooging zelve twee uur vordert, voor velen te vermoeiend zijn'. Van punten in de nabijheid van den Dam trekken de afdeelingen op het hoofdcomité en de hoofdbesturen der landelijke organisaties onder de tonen der Kon. Mij,. Kapel van het Regiment Grenadiers, de provinciale afdeelingen elk door een muzjekkorps voorafge gaan. O.a. verleenen hun medewerking de muziekkorpsen van Goulmy en Baar, de Deutsche Gist- en Spiritusfabriek, de Utrechtsche Politie enz. Op den Dam wordt het huldigingslied gezongen, onder leiding van den com ponist Kor Kuiler de Kon. Mil. Kapel zal begeleiden. Daarna vangt het défilé aan. Bij het voorbijtrekken der afdeelingen stelt het muziekkorps zich tegenover het paleis op. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn verschillende gilden uit Noord- Brabant te doen vendelen. Na afloop zal een groep van 13 per sonen uit elke provincie één, alsmede 44) Alfred riep Selstermann. V/at waag je Ik heb ook mijne eer vervolgde de jonge man, waarvoor Lk mij weren zal en mag. Ja, ik ben een lichtzinnige knaap geweest ik heb het geld met volle handen weggeworpen, hoewel in den waan, dat wij, het hadden ik heb niet gewerkt en mag menigeen tot gifti ge en bedenkelijke opmerkingen aanlei ding hebben gegeven, in en buitenshuis. Maar ik heb geen slechtheid gedaan tot heden en met de vingers laat ik mij niet nawijzen en achter mij zeggen Kijk die eens aan Die heeft er ook schuld aan Die heeft ook, de drommel mag weten wat, gedaan Want buiten mijn lichtzinnigheid rust op mij geenerlei schuld. U is het ook mij schuldig, dat hier eerlijk en rond opheldering wordt verschaft en u is het mama schuldig en Greta niet het laatst De koopman stond voor zijn zoon en wiegde het hoofd heen en weer. Hij had zich hersteld oog in oog met het grootste gevaar ik geloof, mijn wiaarde, dat jij je mooie redevoering voor niets houdt. Wat jij zoo' pathetisch van mij verlangt, was immers mijn voornemen van het eerste oogenblik af en is gedeeltelijk reeds geschied. Dat i,k, die tegenwoor dig honderd handen zou moeten heb ben, niet alles op eenmaal kan doen en uit Amsterdam en Rotterdam, aan H. M. een corkonde betreffende de huldebe tooging aanbieden. De minister-verwisseling aan financiën. De overdracht van de portefeuille van financiën door den afgetreden mi nister jhr. mr. D. J. de Geer aan diens opvolger, den heer H. Colijn, heeft he den plaats gehad. Zaterdag heefl de Koningin den heer Colijn op Het Loo als minister van fi nanciën beëedigd. Minister Colijn. De „Standaard", welks hoofdredac teur de heer Colijn is, schrijft o.m. Immers, het is ook voor den eenvou digste duidelijk, de minister van finan ciën is in elk kabinet van onzen tijd de beheerschende figuur. Dat kan nu een maal niet anders, omdat de toestand der geldmiddelen van den staat van be- slissenden invloed is op de verder te volgen politiek. Dit brengt volgens het blad eigenlijk mee, dat de portefeuille van financiën door den premier van het kabinet zelf zou dienen te worden aanvaard. Dat de heer Colijn desalniettemin be reid gevonden werd om financiën op zich te nemen, zal dan wel moeten wor den toegeschreven aan twee overwe gingen aan de buitengewoon moeilijke positie waarin het kabinet-Ruys, door het aftreden van den heer De Geer, gekomen was en aan den bijzonder ge vaarlijken toestand, waarin de financiën van den staat verkeeren. Ondanks alle ten vorigen jare aange brachte bezuinigingen, ondanks de tot stand gekomen wettelijke voorzienin gen, die versobering tengevolge zouden hebb, moest er voor 1924 rekening ge houden worden met een tekort °P ben gewonen dienst, dat we] niet ver van de 150 millioen verwijderd zal blijven. Op het oogenblik, dat die toestand duidelijk werd, verloor het kabinet zijn minister van financiën en stond het vleugellam. Onder die omstandigheden heeft de heer Colijn waarschijnlijk de verant woordelijkheid gevoeld, die ook de an ti-revolutionaire par.tij hier te dragen had. De taak van den heer Colijn acht de „Standaard" buitengewoon moeilijk. Moeilijk met het oog op de vereischte eenstemmigheid van actie in het kabinet zelf, moeilijk niet minder met het oog op de stemming 'in de Tweede Kamer. Zoo uit dit laatste zwarigheid mocht opkomen, .is de oplossing eenvoudig de taak zal dan moeten worden over gelaten aan hen, die meenen, dat zij het beter kunnen. Van meer beteekenis is dan ook de eerste moeilijkheid. Men denike niet te licht over een te rugdrukken van het uitgavenpeil met een bedrag van tusschen de 100 en 150 millioen gulden boven hetgeen reeds ten vorigen jare bezuinigd moest wor den. Dat beteekent op menig terrein dat ik ook niet als jullie jonge hemel bestormers er op los kan slaan, maar wat menschelijke en handelswijsheid in acht moet nemen, dat is toch wel be grijpelijk. Dus maar wat geduld en rechtvaardigheid niet alleen voor de buitenwereld, maar ook voor mij, als ik vragen mag Ik ben met den accoun tant nog niet aan het eind. Ik heb het tekort nog niet geheel gecontroleerd. Ja, heeft de dag dan voor mij achten veertig uren en behoef ik in dezen tijd van spanning heelemaal geen rust Moet ik lichamelijk bezwijken De heeren zouden dan wel met verbazing en wellicht toch ook met eenig berouw zien, dat een van ons alles te doen heeft en dat dat alles maar niet zoo uit de mouw is te schudden Het gelukte Selstermann zich weer zoo eenigszins van alle onaangename en verlammende indrukken der laatste uren vrij te praten en zelfs zekeren in druk te maken, daar op de twee jonge mannen de naar voren gebrachte argu menten en hunne groepeering niet zon der uitwerking .bleef. Zoodra hij dat merkte, kreeg hij zijn uiterlijke zekerheid geheel terug. Dus, mijn waarde vrienden, zei hij glimlachend, met wat welwillende en beschermende uitdrukking, nu niet al toos terstond het kind met het badwa ter wegwerpen Ik zal alles wat ik heb gehoord, overwegen, zoover dat niet reeds geschied is... en ik zal te rechter tijd maatregelen nemen. Ook wat den brutalen kerel aangaat, dien ik toch zoo goed als zeker in de hand heb Hij ontkomt mij niet... en uwe zuster, Al- afbraak van wat eerst met zorg opgebouwd werd. Dat beteekent dus een uitermate groote zelfverloochening voo,r den een op dit, ,voor den ander weer op ander terrein. Men moet echter aannemen, dat de heer Colijn zich hier tegen teleurstelling gewapend h'eeüt. zooveel als dit vooraf mogelijk was. Mocht de vereischte een stemmigheid op den duur blijken te fa len, dan kennen wij onzen hoofdredac teur genoeg om te durven zeggen, dat het dan niet ontbreken zal aan de be sluitvaardigheid, om daaruit de eenig mogelijke conclusie te trekken. Tenslotte zegt het blad Voor ons blad al zal de band waarschijnlijk niet gethieel worden doorgesneden vloeit uit hef optreden van den heer Co lijn als minister een niiet geringe veran dering voort. We spreken alleen de hoop uit, dat zijn jarenlange aanraking met Engaelsche politieke toestanden oorzaak moge zijn. dat de afstand niet zoo groot zal worden als de Nederland sche practijk placht mee te brengen. „De Nederlander" schrijft Wij wen- schen van heden af te vergeten, dat juist het invloedrijk dagblad, waaraan de naam van den heer Colijn verbonden was, den heer De Geer, bij zijn besluit tot aftereden, onjuist beoordeelde. Wij waren het niet eens met de overwegin gen, die de heer De Geer deed geiden maar wij houden ons overtuigd, dat de heer Colijn, gezeten op den zetel,zoo pas door De Geer verlaten, ook liever zou wenschen, dat de aanduidingen ven raadselachtigheid en tegenstrijdigheid omtrent de handelwijze van zijn voor ganger achterwege waren gebleven. Dit gebeurde zij echter thans vergeten. Wij reiken in gedachten den nieuwen bewindsman de hand. Nu het geen christelijk-histonisehe kon zijn is de heer Colijn als minister van finantien ons hartelijk welkom. Het program van minister Colijn. Het spreekt vanzelf, aldus schrijft „de Tel.", dat de heer Colijn de porte feuille van financiën niet kan hebben aanvaard zonder zich van te voren er van te hebben vergewist, dat hij zal kunnen rekenen op den onvoorwaarde- iijken steun en medewerking van zijn ambgenooten bij. de uitvoering van zijn program, dat, ondanks de eventueele uitvoering van de Vlootwet, toch moet gaan in de richting van een herstel van het zoozeer geschokte eevenwicht in de balans van 's rijks uitgaven en inkom sten. Naar het blad uit betrouwbare bron vernam omvatten de voorwaarden, die de heer Colijn daartoe gesteld heeft, een aantal tamelijk drastische maatre gelen. Ten einde het aanzienlijk tekort van ca. 140 millioen, waarmede op het oogenblik de begrooting niet sluit, met honderd millioen te kunnen verminde ren, heeft de minister van financiën een serie bezuinigingen op het oog. waar onder vooropstaat een reducte van alle fred, zal zijne boete niet missen Wat wilde u toch eigenlijk straks, beste Weisz sprong hij handig op een ander onderwerp over. Als ik mij niet vergis, had u juist, toen dat onaange name voorval plaats greep, mij iets mee te deelen Zeker, mijnheer Selstermann Ik wilde u zeggen, omdat u daar belang in stelde, dat mijne zaak in de eerste juryzitting behandeld wordt en aan staanden Dinsdag voorkomt O, ik dank u, en het zal mij ge noegen doen, als ik gelegenheid zal hebben als gezworene daaraan deei te nemen Alfred' die van de zaak niets wist, hoorde ze met verbazing en belangstel ling en vroeg den rechtsgeleerde er ver der naar, toen zij tamelijk kort van den koopman afscheid namen. Op den corridor praatten de twee jonge mannen druk over de zaak. Al fred, die eerst in de laatste dagen ern stiger was begonnen te denken, zag daar plotseling een andere wereld voor zich opengaan. Een wereld, die hem des te meer in beslag nam, daar hij voor de eerste maal in zijn leven, in het eigen huis, in eigen familie de inwerking van vreemde machten bespeurde van de machten, die het kwade veroorzaken en daarmee het zekere evenwicht van een geregeld bestaan verbrijzelen. Mijnheer Weisz, zei hij met meer warmte, dan hij ooit tegenover den ju rist had getoond, iik zou u zeer dank baar zijn, als u het mogelijk kon maken dat ik die zitting kan bijwonen. Ik heb nog nooit iets dergelijks gezien en ge INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN 1-fET vuil wil er soms alleen uitgaan na lang boenen en wrijven, wat echter nadeelig is voor het goed. Zonder wrijven krijgt U het prachtig schoon door het 's avonds even in een lauw RINSO sopje te zetten en 's morgens alleen uit te spoelen. Oplossen in Rokend gebruiksaanwijzing Oversieten in de kuip. DE f.EVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VIJtABDINOEN. ambtenaarssalarissen met 15 Ook de salarissen der spoorwegmannen zuilen dan met een gelijk percentage worden evrminderd. Voorts zou od het hoofd „sociale verzekering" aanmerkelijk be zuinigd moeten worden en allereerst de werkloosheidsverzekering belangrijk worden ingekrompen. Eindelijk zou ook een verlenging van den wettelijken ar beidsduur op het werkprogram van den minister staan. Inderdaad zouden hiermede besluiten zijn aangekondigd, die diep ingrijpen in het economische leven van breéde la gen van ons volk. Nederlandsche en Belgische schepen wetten. De minister van buitenlandsche za ken heeft aan den voorzitter der Twee- hoord... ik zou er gaarne meer van weten. Me dunkt, dat zijn dingen, die een mensch moet kennen Verheugd antwoordde Weisz Het zal mij groot genoegen doen, u een der toegangskaarten te mogen geven, die de rechtbank mij als verdediger van den-beschuldigde voor de gereserveerde plaatsen beschikbaar stelde. Ik breng ze u morgen. Mag ik, zei Alfred verlegen, ze bij u komen halen Ik weet immers ook niet, hoe het er in een advocatenkantoor uitziet, en bij u heelemaal nog niet. Heel gaarne. Kom, wanneer u wil, dat wil zeggen, telefoneer mij eerst even, opdat ik stellig thuis kan zijn. Ik kan niet altoos vrij over mijn tijd be schikken. Alfred beloofde dat zij en scheidden met stevigen handdruk .beide vervuld van een blij gevoel, dat men heeft, als men .een mensch nader leert kennen, en tot vriend verlangt. Hoe onaangenaam hen ook de gebeurtenissen van de voorgaande uren hadden getroffen, het verrijkte de gezamenlijke ervaring en de aangename hoop en verwachting van den advocaat des te meer, wijl hij in Alfred den broeder zag van het meisje, dat hij liefhad, en thans weer met heel zijn hart tot zijn eigen be geerde. HOOFDSTUK X. Selstermann's vastberadenheid en kracht waren uitgeput, toen de twee jonge mannen hem verlaten hadden. Hij zette zich in den stoel voor zijn schrijftafel en gaf zich willoos over aan de Kamer doen toekomen een afdruk van de op 14 Juli jl. te Brussel onder- teekende Nota ter bekrachtiging van het protocol van 9 November 1922, no pens een wederzijdsche toepassing der Nederlandsche en Belgische Schepen wetten. De Belgische en Nederlandsche regeering erkennen daarbij onder zeker voorbehoud de gelijkwaardigheid van de voorschriften 'der beide landen ter zake van de veiligheid van de zee scheepvaart. Deze erkenning van gelijk waardigheid zal van kracht worden een maand na dagteekening der Nota. Belgisch uitvoerverbod van aardappelen. De directie van den landbouw deelt mede, dat volgens telegrafisch ontvan- het gevoel van afschuw, dat in hem was opgestegen. Wat baat toch alles... Hij hoorde zich zelf luide deze woor den zeggen en verschrikte van den toon der eigen stem. En toch kon hij zich minder dan ooit de mogelijkheid denken, dat deze stem voor zijn dochter, voor de zijnen luid klinken zou en in openhartigheid zelf den wal zou wegruimen, die tusschen hem en Greta zich steeds somberder en hooger opwierp en hem allen levens lust ontnam, hem dreigde te verstikken. Hoe, als hij deze stille avonduren gebruikte, dat, wat hij niet over de lip pen kon brengen, neer te schrijven en als bekentenis zijner schuld na te laten, maar zelf heimelijk wegsloop om aan dit leven een einde te maken als Mul ler, of om alleen een nieuw leven te beginnen, ver van hier, zoo mogelijk in het buitenland, in eerlijken, nieuwbe- gonnen arbeid met het verre doel, eerst terug te keeren, als de schuld geboet en nieuwe, eerlijke wegen begaan en met succes afgelegd waren. Mocht dat niet meer gelukken', dan liever een nim- mer-wederzien, een sterven en verder ven ver van hier, dan dit ondergaan in leugens en schande, dat toch komen moest. Hij zat dof peinzend neer. Steeds weer zocht zijn oog de plek, daar on der den spiegel, waar Muller's revolver had gelegen. En steeds weer ging hij naar de deur van het kassierskantoor, alsof Muller zelf daar moest binnentre den en den deelgenoot der schuld ha len als deelgenoot van het einde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1