ZATERDAG 11 AUGUSTUS een ieders"taak binnenland' 61e Jaargang' Het leven in de Hoofdstad Stads- en P/ovindenieuws •«No 188 VUSSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1220 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- lementen 17 cent, alles bi) vooruitbetaling. Vfzonderlijk» nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1-4 regelsJUO; voor iedere regel meer 28 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer K cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent. Wij zijn waarlijk geen vrienden van dat eeuwigdurende geweeklaag en ge jammer over de baldadigheid en andere slechte eigenschappen welke aan onze jongens en meisjes zoo vaak verweten worden. Ligt het soms aan een zekere vrees voor de telkenjare terugkeerende groote vacantiedagen met de alsdan vanzelf intredende groote vrijheid van beweging bij onze juegd dat bij voor keur deze klachten omtrent dit tijdstip van het jaar op den voorgrond treden en in de vaderlandsche pers tot uiting komen Een uiting die zich dikwijls door een bitteren toon van verwijten en scherpe afkeuringen kenmerkt. Of dan „onze hope des vaderlands" volkomen vrij uitgaat en al de tot haar gerichte verwijten onverdiend zijn Neen, wij zullen de iaatsten zijn om dat te beamen. Want inderdaad, er is, helaas terecht maar al te veel reden toe, om met droefheid te moeten constateeren, dat de baldadigheid, dat kenmerk van misplaatst vrijheidsgebruik, dat de ban deloosheid, gebrek aan eerbied en zelf- beheersching, altemaal evenzoovele euvelen zijn, waarvan een deel, en wer kelijk geen gering deel onzer jeugdige medeburgers, maar al te zeer doet blijken. Zoowel op het platteland als in de steden, zoo goed op dorpen als in de groötere, ja vooral de grootste plaatsen van ons land, kan men de klachten ver nemen, die weliswaar in bijzonderheden mogen verschillen, toch algemeen hierin geheel overeenstemmen, dat thans meer dan vroeger, dat in grootere mate zelfs dan ooit het geval geweest is, de roekelooze baldadigheid hand over hand toeneemt. Waaraan, mag men vragen, is de oorzaak van dit vrij algemeen verschijnsel, dat een der treu rigste is, van welke een maatschappe lijk en zedelijk geordende maatschappij getuigen kan, toe te schrijven Zonder or.s dan in te diep gaande bijzonderhe den te verwarren, dient genoemd euvel in hoofdzaak te worden geweten aan een misplaatst vrijheidsgevoel, alsmede aan een tekort aan gezagseerbied, Bei de grondbeginselen eener goed gefun deerde samenleving,, le weten een rechtmatige drang naar vrijheid en het zich tevens onderwerpen aan het over ons gesteld gezag, zijn in den loop der laatste twintig jaar voor een aanmerke lijk deel gewijzigd. Hoe menigmaal is en wordt de vrijheid, welke ons ouderen geschonken is, niet door velen mis bruikt, hoe vaak ziet en hoort en ge voelt het kind niet, dat van den eerbied voor het gezag bij de ouderen waarlijk niet veel meer te bespeuren is Zoo ooit of ergens, dan geldt het hierbij, dat goed voorgaan, goed volgen doet, en dat wat de ouden zongen, piepen de iongen. Dan valt het ook geenszins zoo te verwónderen, dat het gezag van ouders en onderwijzers thans bij het kind niet meer zoo vast staat a's vroeger, dat de gedragingen dier ouderen thans aan een critiek blootstaan, waarvan vroe ger geen of althans in veel geringer mate sprake was, dat in het algemeen de houding der jeugd tegenover de haar gestelde voorschriften en regelen van moreeien, zoo goed als van wette- lijken aard door het toedoen en het voorbeeld der „groote menschen" al lengs op diepgaande wijze en waarlijk niet ten goede gewijzigd is. Daarmede wil echter niet gezegd zijn dat deswege aan die „groote menschen" uitsluitend de schuld gegeven mag worden, dat de wereld der „.kleine menschen" heden ten dage zoo gansch anders tegenover de dingen zich verhoudt als vroeger. Want het zijn minder de menschen, groot -of klein, die zulk een groote ver andering ondergingen, dan wel de om standigheden, de verhoudingen, op maatschappelijk, op zedelijk, op econo misch en op politiek gebied) die zich in een tijdsbestek van nauwelijks een kwart eeuw zoo ontzaggelijk gewijzigd hebben. Intusschen dienen we het niet bij beschouwingen te laten. Het euvel, want dat is het in toenemende male, der roekelooze baldadigheid bij de jeugd, zoowel bij de nog heel jonge, als bij de rijpere jeugd, moet met alle ten dienste staande middelen bestreden worden, wil het kwaad niet nog grootere ver houdingen aannemen dan het reeds doet. Dan kan het niet anders of hierbij moet in de eerste plaats op een goed voorbeeld bij de volwassenen zelf ge wezen kunnen worden. En hoe vaak ervaren we juist bij hen, die geacht worden tot voorbeeld te kunnen zijn in handel en wandel voorde jeugd, helaas het tegendeel. We behoeven daarvoor waarlijk niet in bijzonderheden te tre den, een elk kent er uit ervaring, uit aanschouwing meer dan genoeg. Doch daarnevens late men niet af met rechts- streeks bij de jongeren door tucht, aan kweeking van eerbied en vooral door ontwikkeling van een weliswaar moei zaam maar des te doeltreffender bij brengen van een gepast verantwoorde lijkheidsgevoel en besef van eigenwaar de, waardoor ook het inzicht in eens anders waarde toeneemt, de jeugd tot die innerlijke ingetogenheid en zelfbe- heersching, zonder welke geen enkele opvoeding vruchtbaar kan zijn. Ook hier toch geldt, als bij zooveel in hoofdzaak, het kwaad te voorkomen boven het kwaad te genezen. Daarvoor mogen wij allen wel eens de hand in eigen boezem steken vooraleer we de jeugd te hard vallen over feilen, die haar niet of althans in mindere mate zouden aankleven, indien hare opzich ters, dat zijn in engeren zin de ouders en onderwijzers, maar ruimer genomen niet minder tevens wij alien, met milden drang en liefderijken dwang de jonge planten langs de ieilatten van ons ver standelijk inzicht en hartelijk medele ven, tot rijkeren groei en bloei konden brengen. Zoo niemand onzer zich aan die taak onttrekke, wis dat ook het kwaad verminderen ja verdwijnen zou. Lid Tweede Kamer. Bij bedanken van den heer Colijn, na zijn benoeming tot minister van finan ciën, voor zijn Kamerlidmaatschap, wordt zijn opvolger in de Tweede Ka mer de lieer H. A. Leenstra. te Hasker- horne, lid der Provinciale Staten van Friesland. Ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamerleden. De firma C. Farwick-Ariëns te 's Her togenbosch heeft den heer Herman Moerkerk aldaar 'n ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamerleden laten ontwer pen. De firma is daarbij uitgegaan van de gedachte, stoffage en garneering in overeenstemming te brengen met net bestaande ambtsgewaad voor leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Dit ontwerp-am'btsgewaaii is tiiar.s aangeboden aan 'den voorzitter der Tweede Kamer met verzoek net voor de leden ter visie te leggen ?n een punt van bespreking te doen uitmaken in de Tweede Kamer. Comité „Vrouwen wat doet gij Het Comité deelt mede, dat de op roep, in Mei in de verschillende bladen geplaatst, om geld en kleeren voor Duitschland, het bezette gebied of spe ciaal voor de Roer, succes heeft ge had. Van allerlei plaatsen kwamen giften in tot een totaal bedrag van 2065, 40.000 marken en 15.000 kro nen. Het comité brengt den milden gevers en geefsters hartelijk dank voor, den verleenden steun. Het kon nu ziekenhui zen, kinderziekenhuizen, tehuizen voor oude dames, zuigelingen- en kraam- vrouwenverp'legingen en enkele parti culieren steunen. In voorbereiding is,het plan om dezen winter volkskeukens op te richten in enkele groote steden van Duitschland. Mochten er ontder de lezers en lezeres sen van ons blad zijn die daarvoor iets voelen, dan zullen daarvoor gaarne bij dragen worden aanvaard, welke kun nen worden, gezonden aan het adres van het comité, Sweelinckstraat 126, Den Haag. Broekhuijs en de justitie. Ook tegen de nieuwe premieleening van Broekhuijs is de justitie thans op getreden. In enkele Haagsche bladen verscheen, dezer dagen een aankondi ging van de uitgifte 'der z.g. „Ontgin- nertjes" obligaties der Nederlandsche Algemeene Bouw- en Ontginnings- Maatschappij, met duizelingwekkende premiën. op de ou'de voorwaarden. De eerste trekking zou heden plaats vin den. Naar „de Tel." van welingelichte zijde verneemt, heeft de justitie te Rot terdam op de loten beslag gelegd en is te dier stede bij verschillende agen ten huiszoeking gedaan naar loten, die echter niet werden aangetroffen. De Broekhuijs-kantoren, waar de justitie zich vervoegde, waren alle gesloten. De justitie schijnt vast besLoten, de uit gifte der obligaties te beletten. Prins Hendrikstichting. .Blijkens het jaarverslag van de Prins Hendrikstichting voor behoeftige en oude zeelieden te Egmond aan Zee over 1922 bedroeg het aantal overledenen in dat jaar '0, waarvan het meerendeel een hoogen leeftijd bereikte. Een hun ner was meer dan 25 jaren in de stich ting geweest. Opgenomen werden 21 mannen en 3 vrouwen. Het aan lal verpleegden be droeg op 31 December 132 mannen en 12 vrouwen, of 9 meer dan op 31 De cember 1921. Een der verpleegden herdacht den dag waarop hij. voor 25 jaar zijn intrek in de stichting nam. Voorts werden verantwoord de ver schillende in het verslagjaar ontvangen giften van particulieren en scheepvaart maatschappijen. De balans sluit op een bedrag van 1.051.617.50. Groot er Amsterdam. Het record op 't gebied van het aan tal kerkgenootschappen. Drie prenières oo één Augustusdag. Comedie op de planken en in de journalistiek. Amsterdam is misdeeld van omstre ken, gelijk weinig andere hoofdsteden, hef is geen brandpunt van reizigersver keer, geen zetel van 't landsbestuur, het bezit geen monumentale openbare ge bouwen, die de vergelijking met zooveel buitenlandsche kunnen doorstaan, noch artistieke groepen en fonteinen, het heeft geen voor dat doel gebouwd vor stelijk paleis noch een toonbaar stad huis, noch de mannen met kunstenaars zielen die vroeger de vergrooting der stad leidden. Amsterdam is er in den ioop der ja ren dan ook niet .mooier of gezelliger op geworden. Wel grooter, maar we weten heiaas dat Öie grootte vooral qua oppervlakte maar ook qua inwo nersaantal niet meer dan sehijngrootheid is. Precies zooals elke gesjochte jongen in Duitschland zich thans inderdaad millionair kan noemen. Uitgestrekte landelijke streken men denke maar aan Osdorp, dorp Sloten en omgeving zijn kunstmatig, administratief in de „stad" Amsterdam opgenomen. Am sterdam is zooals men ziet volgens de Grondwet de eenige „stad" van Neder land. Rotterdam, Den Haag zoowel als het kleinste zelfstandig bestaande ge hucht zijn „gemeenten". Het bebouwde deel der stad breidt zich natuurlijk uit, doch als een druppel olie op een vei vloeipapier. Niet in concentrische rin gen maar langs allerlei grillige lijnen. Maar er zijn maar weinigen, die de nieuw aangelegde wijken mooi zullen vinden, 't Is alles even hol en ongezel lig, breed en leeg ais de gedempte grachten in de oude stad. Breede ver keerswegen, als de avenue Louise of de Boulevards te Brussel, prachtig, maar dan moeten de huizen er ook bij passen en de weg gestoffeerd-zijn door artis tieke beeldgroepen of fonteinen. Het mooie van Amsterdam heeft altijd en hoofdzakelijk bestaan en bestaat groo- tendeels nog in de grachten. Wat Am sterdam echter in de eerste plaats aan trekkelijk maakte voor den vreemdeling dat was haar avondgezelligheid. Daar is niet zoo heel veel meer van over, maar toch nog wel iets Het Rem- brandtplein. Het v>el rnij dezer dagen weer op, toen ik op een mooien zomer avond omstreeks 10 uur uit de Amstel- straat kwam. De café-terrassen waren mooi bezet, vóór het Rembrandttheater een fantastische, gedempte verlichting in verband met de film en aan de an dere zijde de couranten-kiosk, die zoo als men weet voor reclame-doeleinden tegenwoordig ook transparant wordt verlicht. Mij als volbloed Amsterdam mer, die het Leven in onze hoofdstad in alle periodes heb meegeleefd, trof het no,g dat ons Rembrandtplein bij avond werkelijk iets intiems, iets altijd-mooi- blijvends is. Dét moet je zien... naast de IJ-oevers, een tochtje heen en weer met een der gemeente-ponten, naast onze grachten, naast de Kalver- straat in het middaguur alléén, wijl de avondgezelligheid om de bekende rede nen tot het verleden behoort. En als je dit gezien hebt, laat dan het leelijke Nieuw- en Groot-Amsterdam, dat zoo koud en onartistiek, zoo> houterig na- maak-Ameri,k:aansch aandoet, links liggen. Amsterdam is ook groot... in het aantal kerken. Ik bedoel hiermee niet kerkgebouwen, maar wel het aantal kerkgenootschappen. Weet u wel dat op dit gebied Amsterdam het record slaat van Europa en alleen door enkele Noord-Amerikaansche steden wordt geslagen Onze hoofdstad telt niet minder dan 111 godsdienstige gezind ten. Er zijn drie Katholieke kerkgenoot schappen (de Roomsch-Katholieken, de oud-Katholieken en de Liberaal-Katho lieken). De Lutherschen zijn slechts verdeeld in Evangelischen en Hersteld Evangelischen. Verdeeld zijn het meest de Calvinisten. Behalve de Ned. Her vormden, de F.piscopalen of Anglicanen, (die hun kerk op den Groenen Burgwal hebben) en de Schotsch-presbyterianen met de kerk op het Begijnenhof en de Waalsche Kerk of Fransch-Hervorm- den, kennen wij de navolgende Geref, kerken Ned. Gereformeerden, Christe lijk Gereformeerden, Afgescheiden ge meente, Oud-Gereformeerde gemeente, Oud-Gereformeerde Kerk, Vrije Gere formeerden, Ger. Gemeente onder '1 kruis, Oud-Gereformeerde gemeenten onder het kruis en Calvinistische Pro testanten. Betrekkelijk behooren tot de Calvinistische groep ook gerekend te worden de Remonstranten, Doopsgezin den (Mennonieten) en de diverse Evan gelische kerken, als de Evangelische Gemeente (een kerk speciaal voor de Weteringibuurt), de Vrije Evangelische Gemeente en de Evangelisch Vrije Ge meente. Op zich zelf staande kerkge nootschappen in Protesfantschen geest zijn de Vrije Gemeente (de stichting van ds. Hugenholtz, met denkbeelden die het Pantheïsme naderen), Vereeni- ging in de volheid van Christus en Christian Science, Pinkstergemeente, Hernhutters, Alg. Chr. Gemeente, Bap tisten, Dertjisten, Mormonen, Zevende dag adventisten enz. en niet te vergeten de in den iaatsten tijd vooral in de nieuwe wijken mooie kerkgebouwen stichtende Apistolischen, die weer in drie geheel van elkaar afgescheiden kerken zijn verdeeld nl. de Hersteld- Apostoiischen, de Hersteld-Apostoli- sche Zendin,gsgemeente in de eenheid der Apostelen en de Oud-Apostolische Hervormden. Behalve de kleinere kerke lijke gemeenten die ik maar niet heb opgesomd, evenmin als de theosofen, spiritisten, Leger des Heils, etc., die geen afgelijnde geloofsbelijdenis bezit ten, vinden we in Amsterdam nog 7 groepen Israëlieten (Nederl., Portugee- sche, Poolsche, Mozaïsche, Duitsche, Oostenrijksche en Russische) en ten slotte nog Mohamedanen, Boedhisten en Confucianen (Chineezen). Ondanks de tooneelmalaise en het spelen voor stoelen en banken hadden Zaterdag 4 Augustus hier nog drie premières plaats. In het Paleis voor Volksvlijt door het gezelschap onder leiding van Louis de Bree en Nap de la Mar Toet-ankh-Amen, klucht, schrij ver onbekend met muziek van R. Win terberg bij Frascatie Het Pruimen- laantje, ook 'n klucht van 'n ongenoem- den schrijver met muziek van Chris van Dinteren en ten slotte in den Plantage schouwburg de Amsterdamsche jon gen of het buskruitverraad, heelemaal geen klucht, heelemaal geen muziek en een wél genoemden en zelfs zeer be kenden schrijver, wiens dramatisch werk, als ik mij niet vergis een zeven tig jaar geleden geleverd werd en dat dus nu wel een beetje uit den tijd is, ik heb de middelste première bijge woond. Het succes was zeer groot en hoewel bijna fanatiek om den schrijver geroepen 'werd, verscheen deze, blijk baar tot teleurstelling van velen niet ten tooneele. Als geheel voldeed de voorstelling buitengewoon, de geestige levendige dialoog met zijn aardige bon mots deed menigmaal onstuimige lach salvo's opgaan, terwijl de zeer ingewik kelde handeling met spanning werd ge volgd. Eindigt elk bedrijf met een frappe, 'n kunst waarbij de Nederland sche dramaturgen hef bij hun Fransche collega's tot nog toe moesten afleg gen, het slot van 't eerste bedrijf maak te vooral door het stille spel van mej. Rientje Blaaser diepen indruk. Die iets heel moois, iets heel subtiels wil zien, vooral principialen die met vrouw en kinderen in deze vacantiedagen in de hoofdstad ook eenig hoog-kunstgenot wiilen smaken, zullen zeker Het Prui- menlaantje in den Frascati-schouwburg gaan bezoeken, een genot dat niet wei nig verhoogd wordt door het buitenge woon goede orkest dat op hoogst ar tistieke wijze den zang begeleidde en in de entre-actes eenige meesterwerken van Mendelssohn, Mozart en Beethoven schitterend vertolkte. De heer Pedro Beukman, die met September dezen schouwburg heeft gehuurd', zal 't niet gemakkelijk vallen een stuk te vinden dat boven Het Pruimenlaantje gaat. Ook in den Plantage-Schouwburg wordt evenals aan het slot van den Gijsbrecht een ander heer verwacht, of juister andere heeren. De gebroeders Bouwmeester (Dolly en Frits, zonen van den ouden Frits en dus neefs van Louis Sr.) hebben tegen 't nieuwe sei zoen dit theater gehuurd, terwijl zij een commissie met klinkende namen als oud-minister Cremer, jhr. van Riems dijk e.a achter zich hebben. Wordt er ondanks de dalles, zooals de tooneel-, ondanks de malaise, zooals de zakenmenschen zeggen, dezen zo mer hard comedie gespeeld, 't gebeurt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DE AFMATTENDE WARMTE veroorzaakt slapeloosheid en een be nauwd, onrustig gevoel. Een paar Mijnhardt's Zenuwtabletien nemen dit weg en bezorgen U een rustigen en verkwikkende:) slaap. Prijs per koker 75 ct. Bij apoth. en Drogisten. niet alleen in de comedie, ook in de journalistiek. Met :>de Dag" wordt 't nu een klucht in een nog onafzienbaar aantal tafereelen. Zaterdagavond ver scheen er plots weer een voorloopertje, nu in 't formaat van „Het Leven" on geveer en met blauwen omslag. Inte ressant is reeds de voorpagina, door een foto, genomen te Rome den 22sten Februari j .1., waarop we vinden afge beeld de heeren Broekhuijs en Schro der, beiden met hun dames en nog een heer. Zooals onder het hoofd van het blad te lezen staat kosten jaarabonne menten (geheel vrijblijvend wat betreft verschijning!!!!!) 7.50. Het hoofdarti kel is van den heer J. J. L. van Zuilen, oud-redacteur van de „Avondpost", waarin deze een overzicht geeft van de debacle, 't Blijkt verder dat ook andere Dag-Dag-redactie-leden met den heer Broekhuijs nog niet zoo erg gebrouil leerd zijn, we vinden in 't blad tenmin ste een artikel van den welbekenden muziekredacteur Matthijs Vermeulen, een vervelend novelletje en een paar hoogst onbeduidende artikeltjes getee- kend Outsider en Vox. Maar 't interes santste en piquantste zijn zeker het ar tikel De Dag-misère geteekend B. en de „Ingezonden Mededeeiingen buiten verantwoordelijkheid van de Redactie", waaronder in een ongeteekend artikel Robert en Bertram, het particuliere le ven van enkele personen wordt ge schetst. Aan sensatie dus geen gebrek. De wereld is een schouwtooneel, elck speelt zijn rol en krijgt zijn deel maar de titel is de hoofdzaak, zou Jan Noy zeggen, het stuk zelf komt er min der op aan. H. H. Jr. VLISSINGEN, 11 AUGUSTUS. Het regeeringsjubileum van de Koningin. Namens het districtscomité Vlissin gen der afdeeling Zeeland van het Lands Huidigingscomité wordt ons ver zocht, ten dienste van hen, die uit Vlissingen zullen deelnemen aan de nationale betooging, die, ter gelegen heid van het aanstaand regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin, op Don derdag 6 September a.s. op den Dam te Amsterdam zal plaats hebben, door middel van ons blad bekendheid te willen geven aan de volgende Mededee iingen van het Centraal Huldigings comité Aan de betooging zullen deelnemen 13.000 personen, verdeeld over 13 af- deelingen, nl. de 11 provinciën en de steden Amsterdam en Rotterdam. De deelneming aan de Betooging is vrij vermoeiend men geve zich hier van rekenschap. Het dragen van nationale kleeder dracht is zeer gewenscht. Elke afdeeling wordt begeleid door een muziekkorps of door een zangver- eeniging. Als regel wordt elke vereeniging ver tegenwoordigd door vier afgevaardig den of een veelvoud van vier. Mocht een vereeniging minder dan vier afge vaardigden zenden, dan is ook dit toe laatbaar. Vaandels Herkenningsteeken De vereenigingen trekken op zoo mogelijk onder vaandel, banier of vlag. De vaandels worden zooveel moge lijk per trein medegevoerd'. Een uitzondering wordt gemaakt met zeer groote en zware vaandels veree nigingen, die deze 'wenschen vooruit te zenden, geven hiervan ten spoedigste bericht aan het secretariaat, Stroosteeg 8, Utrecht. Elke deelnemer ontvangt een herken ningsteeken, op de borst te dragen men vergete dit niet,, want zonder dit herkenningsteeken wordt men op den Dam niet toegelaten. Maatregelen van Orde. De afdeelin gen worden op de reis begeleid door één hoofdgeleider en eénige geleiders. Bij, aankomst te Amsterdam vindt elke afdeeling haar provinciaal wapen en wordt zij afgehaald door een twee tal Ordecommissarissen. De hoofdgeleiders van de afdeelingen en de ordecommissarissen te Amster dam zijn te herkennen aan een oranje lint om den linkerbovenarm. De geleiders der afdeelingen dragen een rood-wit-blauw lint om den linker bovenarm.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1