VRIJDAG ÏO AUGUSTUS binnenland feuilleton 61e Jaargang KLATERGOUD. PAMPA - ZALF MO 187 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vüssingen en gemeenten" op Wal- hi-re,, f 2.20 per drie maanden Franco door net geheele rijk, ƒ2.50. Week-abon- tèmenten 717 cent, alles bi] vooruitbetaling. Ir,onderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels ƒ1.10; voor iedere ,ea.1 meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 65 centiedere regel meer cent, bij contante betaling. familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, -/jere recel meer 26 cent. Het regeeringsjubileum van de Koningin. De regeering heeft tot de kerkgenoot schappen van alle gezindten hier te lande het verzoek gericht, op Woens dag 5 September de 25-jarige regee ring van de Koningin op plechtige wijze kerkelijk te herdenken. De Zomertijd. Het moet in de bedoeling van de re geering liggen, den zomertijd in Neder land te doen eindigen tegelijk met het einde van den zomertiid in enkele an dere landen, waarschijnlijk tusschen 6 en 8 October. De Staatsbegrooting. De hoefijzer-correspondent van het jHbld." schrijft aan zijn blad Het bericht over de 140 miüioen te kort op de begrooting voor 1924 ver dient eenige toelichting. Op zich zelf is het juist en het tekort was aanvankelijk zelfs nog grooier, n.l. 147 millioen, waarna het tol 140 is teruggebracht, doordien er nog 7 millioen meer uit de middelen -bleek te halen. Doch naar wij meenen te weten is de begrooting in tegenstelling tot wat gebruikelijk is, nog steeds niet bij den Raad van State ingediend, zoodat er zeer waarschijnlijk nog wel wat op -besnoeid zal worden. Te meer nu -de -onderhandelingen tus schen de regeering en den heer Colijn (die een voorstander is van het snel invoeren der Vlootwet), naar wij ver nemen, loopen over zeer practische be- zuinigingseischen van den heer Colijn (wij hoorden o.a. een cijfer noemen van tientallen millioenen op salarissen) op alle andere punten. Men zal zich trouwens herinneren, dat de heer Coiijn ten vorigen jare in overeenstemming met den heer Idenburg, het betreurd heeft, dat de regeering niet reeds vóór -de verkiezingen een ingrijpend bezuini gingsplan had ontworpen en bekend gemaakt. Zonder dat zulk een plan vaststaat zal de anti-revolutionaire lei der dus zeker de portefeuille van finan ciën niet aanvaarden. De oplossing der crisis aan financiën. De ,(N. Rott. Courant" constateert, dat er heel wat moed en energie toebe hoort, aan het ziekbed onzer financiën als de reddende -heelmeester te durven optreden. En toch, dit moet de bedoeling van den heer Colijn wel zijn, nu hij zich -bereid verklaard heeft, de benoeming te aanvaarden. Wie geregeld heett ken nis gen-omen van het blad, waaraan de heer Colijn het hoofdredacteurschap vervult, weet dat scheringen inslag van menig betoog daarin, hierop neer kwam Het „eerst noodige", „Hoofd zaak" is, „Grondslag van de politiek van het kabinet" moet zijn, dat het budgetair evenwicht worde hersteld. 42) Verondersteld; zei daarbinnen haar vader op een toon, -waaruit zij hoorde, dat hij reeds weer was gaan onderhandelen, verondersteld, dat gij iets wist, dat mij schaden kon, en gij zoudt ihet zeggen, wat hebt ge dan daarvan in uw eigen zorgen voor voor deel U kwam immers als uwe zaak zoodanig aanligt, toch in het tuchthuis. Hoewel ik geloof, dat zoo'n handig mensch als gij... Och, mijnheer Selstermann, zei de ander met een koelen lach, laten we toch de wederzijdsche complimenten weg laten en zuiver zakelijk blijven. vV ij weten beiden even goed, dat ook de handigste menschen tegenover de onhandigste getuigen niets kunnen be ginnen en in het tuchthuis marcheeren, als zekere feiten bestaan... Maar ik heb thans geen geld... heb de laatste dagen hier in de buurt gestaan, en heb de ontwikkeling der dingen zoo van buiten af in zekeren zin als gast, gadegeslagen, omdat ik anders niets te doen had en ook altoos nog een soort van aanhankelijkheid voor uwe zaak gevoel, al -heeft deze -ook mijne bekwaamheden en diensten niet zoo gewaardeerd als ze verdien den. Ik weet uit wat ik daar hoorde en zag, dat u voor het ©ogenblik niet op Dit is het lied, geweest door den heer Colijn in zijn blad op schier alle toon aarden gezongen, en daarbij bleek hij ■dan nog tot degenen te 'behooren, die de toekomst van 's lands financiën ver re van optimistisch beschouwden. Hij is onder de eersten geweest, die voor het bedrag, dat bezuinigd moest w-ord-en, een som hebben durven noe men, die de honderd millioen verre overschreed. 'H o -e hij het redderen wilde, heeft hij tot nu toe nimmer onthuld. Ook ten aanzien van de Vlootwet scheen de heer Colijn geneigd, zijn standpunt, dat bezuiniging als hoofd- izaak moest worden beschouwd, en dus aan den op-bouw van de vloot vooraf behoorde te -gaan, te handhaven... De heer Colijn is een sterk man, doch wij vreezen nu toch, wanneer wij de oorzaak van het conflict in -den minis terraad, dat den heer De Geer tot af treden noopte, nog eens in -de herinne ring terug roepen, dat hij reeds aan stonds hij zijn optreden wat van zijn krachten heeft laten schieten. Of ziet de heer Colijn kans, in de weken, die res ten voor hij met zijn eerste begrooting bij de Kamer zal komen, het enorme tekort der voorloopige raming weg te werken Heeft hij een afgerond .plan, als -waarop in „de Standaard" ook aan gedrongen werd Of heeft de heer Colijn zich tot de vlootwet laten over halen, zonder dat zelfs maar aan deze bescheiden voorwaarde voldaan is De „Tijd" noemt het -de meest geluk kige -oplossing van de hangende crisis en een versterking van het kabinet Ru-ys. Want niet alleen neemt het een be kwame. krachtige en invloedrijke .per soonlijkheid in het Ministerie op, doch te oordeelen naar de politieke antece denten van den heer Colijn, zal nu met -een consolidatie -der samenwerking van de Christelijke partijen niet alleen het vlootprogram zijn -beste kansen krijgen, maar tevens het perspectief van het re- geeringsibeieid, ten aanzien der bezui niging op de rijksuitgaven en verhoo ging van de rijksinkomsten, nog vaster vormen aannemen. Ook de „Maasbode" spreekt van een gelukkige opl-ossing der crisis. De heer Colijn is een geboren be windsman (hij 'was, gelijk bekend, van 4 Januari 1911 tot 23 Augustus 1913 minister van oorlog, en het laatste jaar ook ad interim van marine in het kabi net-Heemskerk) en het wekte dan ook geen verwondering dat bij de jongste reconstuctie van het ministerie-Ruys de Beerenbrouck na de stembus van 1922 de naam van den oud-minister naar vo ren kwam, al achtte hij zelf den tijd toen nog niet gekomen om weder ach ter de regeeringstafel plaats te nemen. 'Dat hij- zich thans daartoe verplicht rekent, getuigt vóór alles van een sterk verantwoordelijkheids-besef want dat de financiën-portefeuifle in de huidige omstandigheden geen sinecure met zich -brengt, daarover zal wel geen verschil van meening bestaan. Het lijkt een Si- syphus-ar-bei-d, waartoe de nieuwe be windsman zich bereid heeft willen ver klaren. De „Residentiebode" ziet in deze op lossing der crisis een -wijziging in de signatuur van het kabinet, en wel zoo danig, dat het blad neiging gevoett, thans te spreken van het derde minis- terie-Ruys de Beerenbrouck. Want dat de lieer -Colijn zich in het kabinet zal laten gelden en niet alleen als voorstander van de Vlootwet achter de groene tafel is gaan zitten, mag on getwijfeld zonder nadere toelichting worden aanvaard. rozen wandelt. Maar vijfhonderd mark, vijfhonderd mark, waarvoor u voor al toos van een onaangenamen post ver lost is, want ik schud dan het stof hier van mijne voeten, vijfhonderd mark zijn voor die firma Selstermann maar een -bagatel. Het zou een vernietigenden indruk maken, als ik -buiten kon vertel len, dat mij een eerlijke vordering van vijfhonderd mark hier niet meer kon worden uitbetaald. Elk van deze hoonende en dreigende woorden ging als een dolksteek door Greta's -hart. Zij st-ond aan de deur en bedwong zich nauwelijks meer, deze open te gooien en vol verontwaardiging te roepen iEr uit, ellendeling, er uit. Buiten was het heelemaal stil ge worden. Zij wist niet -wat er gebeurde. Hevige angst greep haar aan, dat er iets kon gebeuren, een stille strijd op leven en doo-d, waarin zij haar vader te hulp moest snellen, zou hij niet door den ander geworgd worden. Zij legde de hand op de deurklink. Maar -de strijd daarbinnen was reeds ten einde. Wel was het geen lichame lijke geweest, maar haar vader was erger verslagen, dan hij in zoo'n strijd had kunnen worden. Men sprak daar weer. 'Hi-er, zei hij met een stem, waaruit men onderdrukte woede vernam en waarin toch ook tegelijk iets anders trilde, hier is een aanwijzing op vijfhon derd mark. Ga daar binnen er mee naar Trouwens, het feit dat de -besprekin gen met den 'heer Colijn meer dan 14 dagen hebben geduurd, zooa-ls wij de zer dagen vernamen, wijst ook 'wei in die richting... Maar we krijgen nu niet op de aller eerste plaats een financier op den Kneuterdijk, maar een dictator, een man die ongetwijfeld in regeerkracht zal aanvullen wat den heer De Geer blijkbaar ontbrak. Of dit de figuur zal zijn, die wij op dit oogenblik noodig hebben Of de heer Colijn de man zal zijn, die de vei ligstelling van den gulden handhaaft en tevens de veiligstelling van on'ze volkskracht De welvaart in de Limburgsche mijnstreek. Als bewijs van dP welvaart van Zuid- Limburg moge de vooruitgang van Heerlen dienen. Voor 25 jaren nog een ouderwetsch dorp van vijf en een half duizend inwoners, telt Heerlen thans reeds meer dan 35000 -inwoners. De be volking bdroeg in 1895 5523 in 1900 6646 in 1905 8624 in 1910 12098 in 1915 18832 in 1920 32630 en thans ruim 35000 inwoners. De gemeentelijke uitgaven en inkomsten zijn eveneens belangrijk gestegen. Zoo is de op brengst der belastingen en heffingen voor het jaar 1923 geraamd op ƒ1.365.000 en het totaal zuiver inko men der ingezetenen bedraagt volgens de laatste gegevens ruim 22 millioen gulden. Maar tevens zijn de gemeente schulden grooter geworden deze be dragen thans bijna 9 millioen gulden. Hiertegenover staat echter dat Heerlen zich van ouderwetsch dorp in een mo derne stad veranderd heeft met breede mooie straten, voorzien is van mooie plantsoenen, stedelijk slachthuis, ge meentelijk electr.isch bedrijf en water leiding. Verschillende grootsteedsc'he winkelhuizen en industrieele onderne mingen zijn er gevestigd, naar de eischen des tijds ingerichte scholen, zooals Hoogere Burgerschool. Gymna sium, Vroedvrouwenschool, Ambachts school, Mijnbouwschool, enz. zijn er in den loop van enkele jaren gebouwd. Een groote internationale bakkerij- tentoonstelling. In juli van het volgend jan- wordt te 's-Bosch een groote internationale bakkerij-tentoonstelling gehouden, waaraan zullen worden vertoonden vak wedstrijden voor patroon-s en voor ge zellen en mede voor Belgische vakge- nooten. ,De leiding van deze tentoon stelling werd opgedragen aan éen daartoe benoemd comité onder voor zitterschap van den heer Adr. Ver- koeckx. Het secretariaat berust 'bij, den her P. Hendrix, Den Bosch. De ten toonstelling wordt alleszins grootsch ongezet. De malaise op tooneelgebied. In ons land maakt het tooneel over •het algemeen slechte tijden door. Ook in andere landen is het allesbehalve co-u- ieur de rose voor de tooneelgeschappen. Zoo verklaarde dr. Royaards aan „de Tel." dat hij er niet aan dacht een tour- née door Amerika te maken, omdat hij daar een uitstekend Russisch gezel schap ontmoet had, dat bill-ioenen roe bels tekort 'kwam. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De Al.gemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft op voordracht van de alge- meene synodale commissie besloten tot ie kas. Greta tuimelde een halven pas ach teruit en leunde tegen den deurpost. Hoe Dat verlangde hij van haar Maar toen schitterden hare oogen. Eindelijk. Eindelijk een uur, waarin zij handelen kon. De schurk maakte een linksche bui ging en ging langzaam naar de deur. Hij. was zoo voorzichtig, onderweg de aanwijzing te lezen. Die was in orde. Nu klopte hij... en trad binnen. Selstermann stond -buiten en kon niet van ïijne plaats. -Hij was zoo laf, zoo moedeloos in dit oogenblik, dat hij met vlugge schreden uit de kamer had wil len loopen, ergens heen had willen vluchten, om niet te laten gebeuren, -dat hij, zoo al niet mee aanhooren, toch door de deur mee voelen moest, hoe zijn eigen kind -den afperser tot het geheim houden zijner schande uit de middelen, die zijne vrouw had bespaard, het af gedwongen loon zou uitbetalen. Het -was hem, als moest hij de banknoten -hooren ritselen, als moest hij stikken bij- het laatste verraderlijke knisteren van het papier. Maar een gevoel van volkomen wil loosheid bande hem op zijn plaats. En het volgende ogenblik had hij de kamer ook niet meer kunnen verlaten. Want mr. Weisz was binnengekomen. Greta stond, in haar kantoor aan haar tafel en keek den -brutalen indringer in het gelaat, dat thans, met den afkeer- wekkenden glimlach er nog leelijker uitzag. INGEZONDEN IWEDEDEELiNGEN de navolgende toelagen -uit haar fond sen lo. uit het fonds ter voorziening ini de geestelijke behoeften van ge meenten, waar eigen middelen ontbre ken Kleversker-ke ƒ400, Meliskerke ƒ354, Vrou'wepolder 726. Gapinge 150, Hoofdplaat 500, Waterland kerkje ƒ300. Uit de generale kas werd aan Honte- n.isse 17-50 toegekend voor herstel van het kerkgebouw. Christ. Geref. Kerk. Beroepen te Hil- •legom dP heer G. W. Alberts, cand. te Apeldoorn, die, zooals wij reeds meld den, ook naar Vlissingen is beroepen. Stads= en Pf ovinrienieuws VLISSINGEN, 10 AUGUSTUS. De opbloei van onze gemeente. In de „Aanteekeningen" van het „Vad." worden door den algemeenen Juffrouw, zei hij en legde de aan wijzing op tafel. Mag ik verzoeken Selstermann hoorde niet, wat mr. Weisz hem vertelde van den dag, waar op zijn zaak voor de jury zou worden gebracht. Hij hield zich met beide han den aan zijn tafel vast, stond op zijn teenen en luisterde naar de andere kamer. Die houding moest den advocaat wel opvallen. Hij keek den koopman ver baasd aan en vroeg, of hij misschien stoorde. Daar gebeurde iets anders. Greta had de aanwijzing vast in bei de handen genomen, alsof zij zich dat bewijsstuk in 'geen geval- weer wilde laten ontnemen, en had met -duidelijke, zij het ook van innerlijke ontroering trillende stem gezegd, oog in oog met den schurk -Deze aanwijzing wordt niet betaald. Waf riep de schurk verrast en brutaal. Een aanwijzing van uw chef Vraag u hem zelf. Die gij straks hebt afgeperst, zei Greta zwaar ademhalend met vlam mende ogen. -Het werd den betrapten misdadiger bloedrood voor -oogen. Met een wilden kreet wier.p hij zich op haar, om haar het papier te ontrukken. De kreet en de stoot van z'in anTien tegen den lessenaar waren buiten ge hoord. Het duurde nauwelijks seconden dat mr. Weisz de deur had opengerukt. Wel begreep hij den toestand niet in volle beteekenis. Maar hij zag, dat Gre- voor UITSLAG, JEUK, WONDEN en alle aan doeningen der HUID. Oeneest zelfs DAUWWORM. Vraagt Uw Drogist. hoofdredacteur feiten van -den dag be handeld. Gisteren heeft hij het over onze gemeente gehad en -we) naar aan leiding van de rede door den burge meester gehouden bij het sluiten van den ouden -gemeenteraad. De schrijver haalt enkele gedeelten uit deze rede aan, welke hij aan ons blad heeft ontleend. Uit het desbetreffende artikel in het Haagsche blad nemen wij het vol gende over Vlissingen heeft een afzonderlijke plaats in de genegenheid van onze landgenooten. Uit de geschiedenis is het aan de meesten -bekend ais de stad, ta doodsbleek rechtop achter den lesse naar stond en een papier omhoog hield dat een man van twijfelachtig voorko men haar wilde ontrukken. Met beide armen greep de advocaat den knaap van achter aan en wierp hem op den grond. Men hoorde het rumoer ook op het andere kantoor. De heeren daar keken besluiteloos toe. Niemand waagde het binnen te treden. Alleen Alfred, als zoon van den chef, ging snel binnen. Papa, wat is het vroeg hij. Zijn vader stond nog altoos bij den lesse naar en hield zich als verlamd daaraan vast. De zoon zag, dat mr. Weisz op den -grond -worstelde met iemand, dien hij wel in de eerste verrassing wel had kunnen n-eerwerpen, doch tegen wien hij blijikbaar niet was opgewassen, vooral waar de ander om zijne vrijheid streed en -daardoor over verhoogde in spanning in alle spieren beschikte. Al fred, die niet wist, waarom -het ging, maar aan het bleeke gelaat de, zuster zag, dat zij, in gevaar had verkeerd, stortte zich zonder woord op den man op den grond, knielde op zijn borst en greep zijne armen. De misdadiger zag zich overweldigd. -Goed, hijgde hij. Goed. Breng mij naar de politie. Ik ga er gaarne heen. Ik ga gaarne hier door het kantoor. Mijne vroegere collega's voorbij. Mijn heer uw chef wandelt immers met mi| mee. Zeer eervoi gezelschap is dat... met den boekenvervalscher. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1