Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken ENDE DONDERDAG 9 AUGUSTUS <«Nol86 S A.S. illoten Postbox 577. jibiedingen aanvragen ONGEN net Meisje Maatschappij van mvaart Drie Honderd Gulden. BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en P/ovincienieuws 100 JARIG 1823 - 1923 IICHT. nd 765.7 te Parijs, nd 752.7 te Vest- vond van 9 Augus- Zuidelijke tot Wes- k bewolkt. Droog auto's en :n. 9.09 uur 9.07 9.06 9.04 9.02 8.58 vlissingen. v.m. 12.08 12.55 1.23 2 n.m. 12.38 1.— 1.38 2.16 ADRES APOLLO" istraat 1 os volledige El-kousen, Speciali teit. Gewaar- irlegen goed. Uitknippen Trzel niet! G eoorlcofde volgende prijzen 000.000 500.000 4GO.OOO 40.000 20.000 40.000 200.000 640.00Q 840.000 idsch geld Een prijs ■ting voor: s f 3.- 'franco trekking. aan de itiebank. keurd 1911. msterdam aan de Vliss, Courant" AALLOT lostzegels*), zil- oekt omgaande de aanstaande RTIS-FRANCO. delijk schrijven. JJN, Vlissingen, hoogte, n nette nwinkel Groene wegens huwelijk üge, muren, Donderdag n geheelen dag. s avonds na 8 BRANDER, Boul. hterkant). ddelb. - Rotterdam 'elegen plaatsen. hN PASSAGIERS en en vee. v. Miild Roti us v.m uur .m uur is te bekomen Transport- en Exp jrven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. ISTERHOCJT, Tel. 822. JITENHEK.Tel. 101. VLISSIINGSCHE COURANT De abonné F. W. P., houder van Polis No. 5330, had op 12 Fe bruari 11. het ongeluk bij zijn werkzaamheden aan de Kon. Maatü „De Schelde" van een stelling te vallen, tengevolge waarvan hij het gebruik van zijn linkeroog moet missen. Ingevolge onze verzekeringsvoorwaarden werd heden aan den heer P. uitgekeerd een som van Vlissingen, 9 Augustus 1923. De Uitgevers. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- "neren f 2.20 per drie maanden. Franco door liét geheele rijk 2.50. Week-abon- icmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. fzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regt! meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dlenstaanvragen t vat: 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent De nieuwe minister van financiën. Naar thans kan worden medegedeeld, kan eerlang de benoeming van den oud-minister, den heer H. Colijn, lid der Tweede Kamer en leider der anti-rev. partij, tot minister van financiën wor den tegemoet gezien. Een verrassing is deze benoeming niet meer, want een paar dagen geleden meldde het „Centrum" dat de heer H. Colijn met de portefeuille van financiën zou belast worden. De „Standaard" noemde dit bericht wel voorbarig, doch het blijkt achteraf dat het „Centrum" toch goed was in gelicht. Het jubileum van de Koningin. Op 17 dezer zullen de Nederlandsche padvinders de Koningin huldigen op de heide bij» Astel. H. M. heeft beloofd, »daarbij persoonlijk tegenwoordig te zullen zijn. Behalve troepen uit alle dee- len des lands, zullen aan de huldiging een Zwitsersche en een Engelsche troep deelnemen, »die op het oogenblik in het land zijn. De gemeenten en de Vlootwet. 'Door tw»ee leden van den gemeente raad te 's-Gravenhage, de heeren Mul lens en Van Bommel, waren vragen tot Burg, en Weth. dier gemeente gericht ten opzichte van de Vlootwet. Burg. en Weth. hebben geantwoord op het standpunt te staan dat het ge meentebestuur als regel zich niet moet wenden tot de rijks-regeering over on derwerpen, die slechts zijdelings ver band houden met de huishouding der gemeente. Het verband van het in deze vraag genoemde onderwerp met de huishouding der gemeente is bovendien zoo verwijderd, dat de vraag zou kun nen rijzen of een desbetreffend ver zoekschrift aan de regeering, met het oog op art. 8 van de Grondwet, dat het 41) Och, Greta, zei hij en lachte als een groote jongen, dat jij geen man bent, dat is toch jammer. Uit jou wa ren drie van ons geworden. Doch heb maar geluld, het zal 'bij mij ook nog wel gaan. Hij rekte zich uit, wenkte met de hand en verliet, fluitend de kamer. Toen Greta vijf minuten later door het kantoor kwam, zat hij aan zijn bu reau en was druk aan het werk. HOOFDSTUK IX. Ook des namiddags kwamen weer menschen om geld. Maar de toeloop was beduidend minder dan des voor middags, de prompte betaling had ze ker geruststellend op het publiek ge werkt. Daarentegen 'kwamen onaange name zakenbrieven vorderingen weigeringen, pogingen van allerlei aard om de connecties met de firma te ver breken of losser te maken. Er moesten zeer slechte geruchten in omloop zijn. Dat zij als een loopend vuurtje door stad en land' gingen en reeds van overal een echo wekten, was niet te verwon deren Want het onaangename, hoe avontuurlijker het klinkt, wordt steeds het snelst en ijverigst verbreid. Selstermann had lang werk, toen hij thuis kwam, om al die brieven te lezen. recht van wettig bestaande lichamen om verzoekschriften tot de 'bevoegde macht te richten, beperkt tot onderwer pen tot hun bepaalden werkkring be- hoorende, wel toelaatbaar is. Burg. en Weth. ontraden ernstig een inmenging van de zijde der gemeente in deze zaak die de regeering met de volksvertegen woordiging heeft te behandelen. Burg. en Weth. nteenen, dat, indien de draagkracht der Nederlandsche bur gerij door de regeering zou worden overschat, het de taak van de volksver tegenwoordiging zou zijn, de regeering hierop te wijzen. Zonder eenige nadere aanduiding van den aard der regeling ten behoeve van den middenstand, waarvan hier sprake is, is het moeilijk op deze vraag een antwoord te geven. Burg. en Weth. meenen, dat niet dan in de uiterste noodzakelijkheid maatregelen als tij dens den' oorlog wel zijn genomen, weder in het leven zouden moeten ge roepen worden. Naar hunne meening bestaat zoodanige noodzakelijkheid thans niet. Herdenkingsdienst voor president Harding. Morgenmiddag te kwart over vijf zal in de Waalsche kerk aan het Noordein- de te 's-Gravenhage een herinnerings- dienst worden gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van den overleden pre sident der Vereenigde Staten, Warren Gamaliel Harding. Deze dienst gaat uit van de Amerikaansche kerk te 's-Graven- hage. Door Rev. Joseph R. Sizoo uit New-Jersey zal een korte dienst wor den gehouden. De heer Sizoo was een vriend van wijlen president Harding en kent hem en zijn gezin reeds verschei dene jaren. Hij zal tevens de herden kingsrede uitspreken. Een jubileum-lied. De uitgevers-maatschappij „Mundus" te Amsterdam brengt in den handel het door den Nederlandschen Volkszang- bond bekroond Jubileum-lied. Het 1 ied is alleen direct van de uit gevers te betrekken. Een rumoerige vergadering. In 'het Algemeene Verkoopiokaal ver gaderde Dinsdagavond de afdeeling Rotterdam van de Federatie van Me taalbewerkers, de organisatie der syn dicalisten.De onderlinge verhouding "der leden was in den aanvang al niet goed, in verband met een interne aangelegen heid', meldt »de „Maasb." De animositeit steeg ten slotte zoo, dat een deel der driehonderd aanwezigen slaags raakte en men elkaar met stoelen te lijf ging. Aan den formeelen veldslag, die ont stond, werd »door die politie, op verzoek De bureaubediende, die daarbij een paar maal uit en in ging, sloeg hem op zijn listige manier gade en sprak met een der ontslag-aangekondigden, die zich sedert dien tijd steeds meer als een afgunstig, opstokend persoon had doen 'kennen. De oude piept erg, fluisterde de bediende. Het moet hem erg aankomen. Als u iets vindt en merkt, dat ik ook onder dak kan komen, vergeet mij dan niet. Want hier, geloof ik, vliegt over korter of langer tijd toch de heele boel. De eerste boekhouder, die het ge fluister hoorde en aan hun gezichten merkte, waar over het ging, kwam met een paar scherpe woorden tusschen- beide en maakte aan het gebabbel een eind. Maar de twee keken hem met hate lijke blikken aan en lachten spottend iets, wat vroeger niet zou zijn. voor gekomen. Na onderzoek van de correspondentie kwam Selstermann bij zijn dochter op haar kantoor. -Het wordt spoedig herfst zei hij met bitteren hoon. Er waait een ijs koude wind. De bloemen der vriend schap, vroeger zoo weelderig opge schoten, zijn alle in één nacht bevroren. Niets dan de levendige en levendigste spijt, juist nu, en juist op dit oogenblik helaas niet te kunnen helpen, is over gebleven. Ik zal deze eerste uitvlucht in het ideale land der naastenliefde, na de verkoudheid, die ik daar heb opgeloo- pen, niet door een tweede laten volgen. van den pachter van het gebouw een eind gemaakt. De vechtenden werden met den ster ken arm verwijderd, terwijl de zaal ver der ontruimd werd. vlissingen, 9 augustus. Onze haven. Het artikel door den hoefijzer-corres pondent van het „Hbld." over onze haven geschreven, zal wel onverdeelde instemming hebben gevonden bij onze lezers. Wij hebben het ons reeds meermalen afgevraagd hoe het eigenlijk mogelijk is dat de minister een votum der Kanier eenvoudig naast zich neerlegt. Kort geleden hadden wij hooren verluiden dat de kaai muur in September zou worden aanbesteed, maar tot nog toe hebben wij deze aanbesteding nog niet uitgeschreven gezien. Als de Kamer bijeenkomt ware het wel te wenschen dat den minister eens kortaf gevraagd werd klaren wijn te schenken en niet de gewone slag-om- den-arm-politiek werd gevolgd, m.a.w. dat de minister zoo positief mogelijk izou willen verklaren welke voorne mens hij ten opzichte van de uitbreiding van onze haven heeft. Dat de minister niet optimistisch is met betrekking tot onze havenplannen, is bekend. Hij heeft dit onomwonden gezegd en in zooverre weten wij dus dat hij alleen zal medewerken aan de plannen als hij daar strikt genomen niet meer van tusschen kan. De minister weet echter óók hoe de Kamer over onze haven denkt en daarom i'uist kun nen wij ons niet begrijpen dat de wer ken maar voortdurend worden uitge steld. Dit uitstel kan natuurlijk niet tot afstel leiden, hoewel het er allen schijn van heeft dat de minister dien kant uit wil. De Kamer wijze hem daarom op zijn plicht, welke hem gebiedt de wer ken met onverwijlden spoed voort te zetten. De minister dient toch voora! in het oog te houden dat er meerdere jaren met de uitbreiding der havenwerken gemoeid zijn en op dien grond vooral mag met deze werken niet langer noo- deloos getraineerd worden. Wij zouden het intusschen - - waar de minister den slakkengang heeft aan genomen zeer op prijs stellen als een der Kamerleden van het vragen- recht gebruik maakte en den minister een afdoend antwoord afdwong, welke plannen hij nu eigenlijk heeft ten op zichte van onze urgente havenuitbrei ding. Regeeringsjubileum van h. M. de Koningin. In aansluiting aan ons bericht van gisteren, betreffende de voorgenomen zanguitvoering van Viissingsche schoolkinderen, op Vrijdag 7 Septem ber a.s., kunnen wij nog nader mede- deeien, dat verscheidene onderwijzeres sen en onderwijzers bereids hunne me dewerking aan de voorbereiding van die uitvoering hebben toegezegd. Aanstaanden Woensdagavond, 15 dezer, te acht uur, zai, ter nadere be spreking van een en ander, een verga dering worden gehouden in de kleine zaal van het Concertgebouw, tot bij woning waarvan, behalve hen, die zich reeds ais medewerkenden bereid ver klaarden, ook zijn uitgenoodigd de hoofden der verschillende openbare- en bijzondere inrichtingen voor lager on derwijs hier ter stede. Wat denkt u dan te doen Ik zal doen, Greta, als de kapitein die een groot lek in het schip heeft en tamelijk zeker er op rekenen moet dat het ondergaat, vóór hij de haven be reikt. ik zal op de kommandobrug blij ven En mee ondergaan, vader Dat ben ik waarlijk niet van plan, Greta, niet om mij en... dat had ik eigenlijk eerst moeten zeggen... ook niet om jullie. Integendeel, ik zal met de golven worstelen en kampen, als het eenmaal zoo ver is, tot den laatsten ademtocht, in de hoop, misschien toch nog een klein, zij het nog zoo beschei den eiland te vinden, waar een nieuw leven is op te bouwen. Gelooft ge niet, vader, dat voor 't nieuwe leven ook een nieuw mensch noodig is Zeker, zeker, Greta, dat geloof ik bepaald, maar... Maar Maar omtrent die vernieuwing, denk ik, kan men verschillende meenin- »gen hebben. Daarmee keerde hij zich af en ontglipte haar weer. Zij keek hem droevig na, hoe hif de kamer verliet en naar zijn schrijftafel terugkeerde. Toevallig bleef de tusschendeur slechts -aangeleund en niet gesloten. Zoo werd zij getuige van -een opwin dende gebeurtenis die zich verbond met een leelijke herinnering uit het verleden. Bij Selstermann was met izacht .klop pen een man binnengetreden, die zijne deemoedige houding, waarmee hij bui- Voor onderwijzeressen en onderwij zers, die zich nog mochten wenschen aan te sluiten, bestaat alsnog gelegen heid zich aan te melden bij den heer J. F. Op den Zieke, Emmastraat 26, ter wijl hun tegenwoordigheid in bovenbe doelde vergadering ten zeerste zal wor den op prijs gesteld. Sprookjes-revue. Wie wel eens een troepje kinderen heeft begluurd, die met roode wangen en glinsterende oogen ingespannen iuisterden naar een of ander boeiend verhaal of sprookje, kan zich eenigs- zins een voorstelling maken van de schare kinderen veel te weinig nog en waarvan eens te meer gezegd kan worden, dat de afwezigen ongelijk had den die gisteren in de zaal van „de Oude Vriendschap" genoten, smulden van de sprookjes-revue door het eerste Nederlandsche Revue-gezelschap opge voerd. <En we weten niet, 'wat eigenlijk meer te prijzen is de natuurlijkheid van gebaren en houdingen (denk aan de houterige beweging van Jan Klaas- sen en Katrijn), de kinderlijke manier van spreken, het grappig doen zonder flauw te zijn of de schitterende mon teering. Allés te zamen genomen is de ze revue iets, waar niet alleen de kin deren op getracteerd kunnen worden, maar waardoor vaders en moeders kunnen leeren, hoe hun kinderen zich kunnen amuseeren en hoe de karakters zijn. De revue komt in korte trekken 'hierop neer, dat )an Klaassen en Katrijn door de Petemoei van Assehepoes uit de poppenkast worden gehaald en door het sprookjesland worden geleid, waar ze kennis maken met de gelaarsde kat Jan zegt „gepoetste iaars" met het betooverde kasteel van de schoone slaapster, met den reus van Klein Duim pje en met Roodkapje. De plagerige aard van Jan verloochent zich niet en komt tot uiting in het tafereel met de schitterend aangekleede jonge gelaars de katjes, -zijn nieuwsgierigheid en on gehoorzaamheid geven het aanzijn aan grappige tooneeltjes tijdens het bezoek aan de keuken van het paleis der schoone slaapster, waarbij hij geholpen wordt door den potsierlijk zooals zijn aard is aangekleeden harlekijn. Geen wonder, dat de jeugd bij al deze tafereeltjes hartelijk gelachten. ja, ge gierd heeft evenals bij de voorstelling van Robinson Cruso door jan. De beide poppekastpersonen zijn dom en moeten dus leeren lezen en op -de klok kijken. We kregen daarom ook nu weer die schitterende balletten te zien van het tafereel van het A B C en Van dat der klokken. Het slot dezer revue was het sprookjesbal, waar de verschillende personen uit de diverse welbekende vertellingen ons in schitterende kleedij voor oogen werden getooverd. De kin deren hebben we herhalen het gisterenmiddag genoten, maar ze heb ben ook medegewerkt, want behalve de antwoorden, die ze af en foe moesten geven aan de personen op het tooneel. heeft het orkest er voor gezorgd, dat heef wat kinderliiederen ten gehoore werden gebracht. We spreken de hoop uit, dat, wanneer dit gezelschap weer met iets komt wat degelijk en fraai is als deze revue de opkomst noopt tot herhaling van wat opgevoerd wordt. Nou Nou 'De tweede opvoering van de revue „Nou Nou gisterenavond in „de Oude Vriendschap" was goed bezocht. Het publiek heeft zich kostelijk ge amuseerd en gaf daarvan meermalen op ondubbelzinnige wijze blijk, door het voortdurend applaus. ten in het kantoor de heeren was voor- bijgeslopen, om niet te worden herkend, in de kamer van den chef snel aflegde en in het tegendeel veranderde. Hij trad dicht bij de schrijftafel, zoo dat het volle licht op zijn scherpgesne- den bleek en verloopen gezicht viel. U kent mij zeker nog zei hij bru taal en indringend. Selstermann keek hem aan. Het was de bediende, die indertijd wegens on eerlijkheden ontslagen was en eenigen tijd later een onbeschaamde, maar... zooals Greta toen had opgemerkt, he laas welgelukte poging tot afpersing gewaagd had. Zij hoorde den hatelijken klank van de stem en herinnerde zich terstond van wien die was. Want de gebeurtenis des tijds had een schrijnende wonde in haar binnenste achtergelaten, die terstond weer pijn deed, toen zij den eersten toon vernam. Een oogenblik kwam zij in de verzoeking naar de deur te gaan en die met gedruisch tesluiten. Zij wilde niet luisteren. Maar toen zei zij zichzel- ve, dat de tijd en haar rol tegenover haar vader een zoodanige was, dat zij blij mocht zijn, een dieperen blik in zijn omstandigheden te kunnen slaan en hem zoo misschien nog eerder te kun nen helpen op de wijze, die zij nu een maal beschouwde als de eenig mogelij ke hulp. Wat wilt ge dan hoorde zij haar vader vragen. In zijn stem klonk afkeer en tevens schrik. Ik verkeer in zeer benarde om- ingezonden mededeelingen. JUBILEUM ij. september R J3IU1S Dat er onbedaarlijk is gelachen spreekt vanzelf. Daar zorgen Buziau en Nieuwenhuijzen in de eerste plaats voor. Heden en morgen bestaat er nog ge legenheid de schitterende revue bij te wonen. Een rondzwervende hond. Sedert een tweetal dagen is door de politie opgepikt een kleine donkere bruine hond, die des nachts zonder ge leide op straat is aangetroffen gewor den. De eigenaar wordt uitgenoodigd zich' aan het politiebureau aan te melden, ten einde zijn dier terug te bekomen. Aan den heer D. Boogaard, assistent der posterijen a'Ihier. is op verzoek met ingang van 1 November a.s. eervol ont slag verleend, met toekenning van pen sioen. Voor hef examen als radio-telegra fist is geslaagd de heer A. Sesée, leer ling van den cursus-Frelier. Bij beschikking van den minister van arbeid, handel en nijverheid is de vol gende wijzigingen gebracht in de sa menstelling van den Raad van Arbeid te Middelburg plaatsvervangend ar beider-lid J. j. Korenhof, Middelburg, in verband met het tusschentijds uittre den van 'het arbeider-lid A. König, te Vlissingen, en het vervullen' van diens plaats door het plaatsvervangend ar beider-lid L. J. Adriaanse, te Middel burg. De verkiezingskwestie te Huist. De heer De Giër, arts te Hulst, heeft een adres gezonden aan Ged. Staten van Zeeland, waarin hij er tegen op komt dat in het besluit van Ged. Staten tot nietigverklaring van de verkiezing van leden van den gemeenteraad, ge zegd wordt dat adressant alle verkla ringen op een na heeft afgegeven zon der persoonlijk onderzoek van de be trokken personen, waaruit de conclusie getrokken wordt dat door hem moed willig valsche verklaringen zijn afge legd. Adressant acht zich hierdoor in zijn eer en goeden naam aangetast, en hij herhaalt evenals hij' dit bij diverse verhooren reeds herhaaldelijk verklaar de, dat hij geen verklaringen heeft af gegeven voor de op 17 Mei te Huist ge houden verkiezingen voor den gemeen teraad, doch wel geneeskundige ver standigheden, mijnheer Selstermann. Ik sta voor een keerpunt in mijn leven. Als ik de ondersteuning niet vind, die ik noodig heb, staat het tuchthuis voor mij open. Ik heb uit nood een domheid be gaan, die slechts terstond met een be duidende som in hare noodlottige ge volgen kan worden afgewend. Ik moet vijfhonderd mark contant geld hebben. Die kan ik u niet geven. Ik weet, ik weet het, mijnheer Selstermann, u verkeert op het oogen blik ook in kleine moeilijkheid, ook in verlegenheid, die onder sommige om standigheden zeer onaangename gevol gen kan hebben... maar u zal geen lust hébben, juist thans die onaangenaam heden nog door zekere dingen te zien vermeerderd. Welke dingen Nu, zei de indringer brutaal, met koude stem. Als ik 'bijvoorbeeld eens spreken wilde. Er trad' een pauze in. Zij scheen Greta eeuwigheden te duren. Onwille keurig deed zij een paar passen van haar schrijftafel weg door de kamer naar de deur. Daar bleef zij staan en hield in angstige spanning den penne- h'Ouder aan den mond. Moed, moed, vader, had zij gaar ne geroepen. Schud den bloedzuiger van uw hals. Heb eindelijk den moed der waarheid. Zeg hem, dat hij niets weten, niets onthullen kan, waarvoor ge nog vrees hdbt, omdat ge eindelijk de vrees voor de waarheid verloren hebt. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1