1000 150 t i: too 25 -nn-oftn A.l. P.'s Vanille Crêmepudding DINSDAG 7 AUGUSTUS No 184 61e Jaargang! ililgmFirma 1. VU 0! TELDE Ir Jilslrail SI. Vlissingen. Til. Inliri. II. Pntretinlng SIMT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen <JUU een ongeluk. UUv BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en Pvovincienieuws AMPA-ZALF A. i. P.'s Frambozensaus VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De opvolger van minister De Geer Naar „het Centrum" verneemt, zal in de vacature van minister De Geer tot minister van financiën worden be noemd de heer H. Colijn, de leider der anti-revolutionaire partij en oud-minis ter van oorlog. Sombere geruchten. De „N. .R. Ct." deelt mede dat haar bedenkelijke geruchten ter oore zijn gekomen wat betreft de a.s. Staatsbe- grooting, en niet alleen over deze, maar ook over den dienst van het loopende jaar. „Wij hoorden reeds verluiden zegt zij dat er groote suppletoir aanvragen voor 1923 in voorbereiding zijn van de bezuinigingen in persfec- tief, die ons verleden jaar voorgespie geld zijn, zou niet meer dan een derde tot haar recht zijn gebracht 't verle den jaar weggedecreteerde spoorweg tekort blijft zich brutaal handhaven inkomsten uit het crisisfonds staan niet meer ten dienste om het tekort op den gewonen dienst wat te flatteeren. In één woord, het zal een miserabel finan cieel beeld zijn, dat ons den derden Woensdag van September zal moeten worden onthuld". Tegen de Vlootwet. In een vergadering te Arnhem van den Bond van Niet-Onderwijzend Schoolpersoneel is een motie aangeno men, waarin die Bond zich verklaart tegen de Vlootwet, omdat daardoor de tractementen van de ambtenaren en be ambten, zoo kort pas op peil gebracht, weder beneden het .pe.il zullen geraken. De Vlootwet. „Onze Vioot",het .orgaan van de vereeniging van dien naam, schrijft over de vlootwet o.a. het volgende Alleen de minister van financiën, die mede aansprakelijk is, zoowel voor de uitspraak, dat de 'Vlootwet slechts aan gehouden werd als voor de uitlating, dat het niet verantwoord zou zijn om Nederlandsch-Indië door een renuncia tie te plaatsen in de sfeer van politieke ambities en berekeningen laat, door nu ontslag te nemen, duidelijk merken, dat toen de vlootwet-commissie benoemd werd, zijn standpunt reeds vast stond en dat hij alleen genoegen zou nemen met een absoluut afwijkend advies. Er is toch, zooals de „Standaard" te recht opmerkte, sedert September 1922 en ook sedert het laatst van November 1922, toen de vlootwet-commissie werd ingesteld, niets in den toestand veran derd. De toestand der financiën is niet slechter geworden (in Indië zelfs zijn de verwachtingen aanmerkelijk beter) alleen is het gevaar van een renunciatie no.g wat duidelijker aan het licht ge treden. Het lijkt ons dan ook niet de juiste behartiging van 's lands meest vitale belangen, dat de minister van financiën, als hij nu meent zijn ontslag aan H. M. 39) Onrustige, opgewonden menschen vulden den corridor en drongen in het kassierskantoor, waar de chef zelf aan het werk was en uitbetaalde. Goed, dat je komt; zei hij en trad met de twee in- zijn werkkamer. Ik heb de handen vol "werk. Wat is dat vroeg Greta, innerlijk ongerust. -Storm antwoordde Selstermann en lachte kort. Storm staat in den ka lender, mijne waarden. Allemaal men schen, die iets van ons te verlangen hebben -.in zaken en buiten zaken meerendeels nog volstrekt geen op- eiscbbare bedragen. Maar ge betaalt toch alles ter stond uit, vader Ik doe het tenminste, Greta. Op zichzelf beschouwd was het 't beste voor mij en het beste middel tegenover nu opgezweepte en overprikkelde men schen, de lui te laten wachten tot zij aanspraak op betaling hadden. Maar zij zullen zien, dat men (bij het huis Selstermann ook geen minuut zorg voor zijn geld behoeft te hebben. iBuiten vernam men gemurmel en on geduld. Hij hield op. Excuseer, mr. Weisz. Ik wilde u echter toch gaarne spreken. Hebt u mis- de Koningin te moeten aanbieden, ooit de portefeuille aanvaardde. Voorts meent de schrijver, dat, in dien aan de natie de beslissing zal worden overgelaten, het antwoord te gen weerloosheid ter zee zal luiden. Zilverbons. De minister van financiën brengt ter aigemeene kennis dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 de in getrokken zilverbons van ƒ2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilver bons van ƒ1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1923 ter inwisse ling kunnen worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Heerengrach't 344/46). Desveriangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden toege zonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevor dering van een spoedige afdoening zul len de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortingsformulier van den postchèque- en girodienst, ten beloope van het bedrag der door 'hen ingezon den zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid- tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van ƒ1, 2.50 en ƒ5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenbli'k nog al leen in omloop zijn de zilverbons van 1 en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening van I Februari 1920, terwijl de bons van 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. De Dag-debacle. Naar „de Avp." verneemt, hebben de leden der Dag-redactie hun vorderingen op den heer Broékhuys bij acte van cessie aan een hunner, namelijk den heer Rinse/overgedragen, die een eisch tot schadevergoeding heeft doen instel len. Voorts verneemt het blad, dat vier leden der Dag-redactie, nl. J. C. Schro der, Werumeus Buning, Felix Hage- man en Johan Lüger, vroegere redac teuren van „de Telegraaf", thans weder aan ,dat blad zijn verbonden, echter niet in hun functies, die zij voor dien 6e- izetten. De heer Schroder zal werkzaam zijn te Parijs, waarheen hij, naar verluidt, reeds deze week zal vertrekken. Betalingen gestaakt. De firma Kempers en Co., kassiers en commissionnairs in effecten te Utrecht, heeft haar betalingen gestaakt. De firma is voornemens, surséance van betaling aan te vragen. sfihien even tijd naar mijne vrouw te gaan, tot wij hier gedaau hebben Weisz verklaarde, dat hij, den voor middag beschikbaar had. Toen de klok het sluitingsuur der zaak verkondigde, verscheen Selster mann met Greta in de woning. De moeder ging naar de keuken, om daar toe te zien. Ik heb namelijk, zei de koopman en haalde een papier, een oproeping als gezworene voor de komende zittings periode der rechtbank ontvangen. jHa, riep de jonge advocaat ver rast. Ik hoop, dat u voor mijne zaak zitting moet nemen. Natuurlijk niet, alsof ik eenigen invloed op u zou willen oefenen, maar ik stel er toch belang in, te zien, hoe u daar over denkt... en dan natuurlijk ook, hoe u over mijn eerste optreden oordeelen zult. Hoe, vader zei Greta, u rechter u thans rechter ■+- rechter in deze zaak Ja, waarom dan niet riep hij heftig. Dat wi' zeggen, vervolgde hij vol zelfbeheersching, ik ben natuurlijk gaarne bereid, naar beste weten en gé- weten mee te werken en mijn plicht te doen -maar juist nu, in dezen voor mijne zaak zoo moeielijken tijd Dat begrijp i'k heel goed; mijn heer Selstermann. U kan immers pro- beeren ontheffing te verkrijgen. Men zal daar waarschijnlijk rekening mee'hou den... De blik van den koopman dwaalde VLISSINGEN, 7 AUGUSTUS. Strandhotel. Voor de opera- en solistenavonden, welke in deze inrichting gegeven wor den, bestaat blijkbaar geen bijzonder groote belangstelling. Anders is dit op de avonden, dat Apollo en Terpsichore elkander de hand reiken alsdan im mers beweegt zich een golvende zwie rende menigte tusschen de pilaren van de smaakvol ingerichte zaal. Op een zoelen zomeravond als gisteren in de heerlijke nabijheid van de zee onder de beschaafde tonen van een kwartet, het welk uitstekend harmonieert, is 't er toch zoo'n echt idyllisch zitje. De verschillende nummers hebben ons alleszins bekoord, en de overtuiging is bij ons dan ook gevestigd, dat goede krachten de werken van diverse toon dichters behoorlijk uitvoeren. Lohengrin, opera van Richard Wag ner en de Cavalleria Rusticana van Pietro Mascagni werden op eminente wijze voorgedragen zoowel de cellist, le violist en obligatist als de pianiste beiheerschten hun partij volkomen. De solo-passages kwamen er welverzorgd uit en 't warme applaus was dan ook meer dan verdiend, 't Niet aanwezig zijn van programma's belet ons meerdere titels van de uitgevoerde composities aan te halen. Wil men genieten van werkelijk goe de muziek en tevens rustig verwijlen aan onzen strandboulevard, men bren- ge een bezoek aan het Strandhotel wij twijfelen niet of men keert huiswaarts, verfrischt naar lichaam en geest. Het Amerikaansche consulaat. Het Amerikaansche consulaat alhier zal ten teeken.-van..rouw wegens het overlijden van president Harding van heden tot en met Vrijdag a.s. gesloten zijn, terwijl tot 3 September de vlag van het consulaat halfstok moet wapperen. In Sprookjesland. Morgenmiddag 2 uur wondt in „de Oude Vriendschap" een opvoering ge geven van Henri ter Hall's kinderrevue „In Sprookjesland". Deze revue heeft overal een enormen opgang gemaakt en wie zijn kinderen een prettigen en aangenamen middag wil bezorgen, verzuime deze gelegen heid niet. De kinderen zullen hoogst voldaan huiswaarts keeren. De „Goudsohe Courant" waar deze revue Zaterldag jl. werd opgevoerd; schrijft daarover het volgende. Het was een heerlijken middag voor de jeugd. Wat hebben de kinderen ge noten van de mooie kinderrevue In Sprookjesland. Allereerst die mooie da mes en heeren en dan niet te vergeten Jan Klaassen en Trijntje. De kleintjes hebben zich best vermaakt en dapper meegezongen als dat gevraagd werd. Dat „de Gelaarsde Kat" een gewoon mensch was met een kattenvel om... onrustig door het vertrek ens keerde te gen zijn wil naar Greta terug, die haar vader niet uit het oog verloor. Een harde trek kwam om haar mond. Zoo ,zeide hij en knoopte zijn jas dicht Dan moet ik dus eerst een ver zoekschrift indienen en toelichten. Dan zou mij, dat, als zij er van hoorden, als een uitvlucht worden toegerekend, als •rees, wegens de gebeurtenissen hier, thans in het publiek te komen in een eereambt het zou de meeriing van de lui, die vandaag komen loopen om hun geld; nog versterken, alsof hier in huis iets niet in orde zou zijn, ais had ik iets te mijden en te schuwen.:, o, het is goed, dat u mij dat gezegd hebt ik zal zitting nemen als gezworene, en zal dat ook doen, als het lot mij treft; in uwe zaak Onder deze omstandigheden zal ik van de zaak niets meer verteilen, om ook. eiken zijdeiingschen invloed' te voorkomen, mijnheer Selstermann Zooals u verkiest, mijnheer Weisz, antwoordde de koopman, bijna minach tend glimlachend. Beïnvloed' had u mij daardoor niet. Ik laat mij niet zoo ge makkelijk beïnvloeden door nie mand Hij, bracht de oproeping weer naar de andere kamer. Vader mag thans niet zitting ne men als gezworene, zei Greta, snel en dringend, halfluid tegen mr. Weisz. Waarom vroeg deze verbaasd. Gmdat zijne handen niet rein zijn, zooals die van een rechter moeten zijn 1 nee da.t wilden velen niet gelooven wapt ze waren toch allemaal wel een beetje bang. Een onderscheiding. Aan onzen stadgenoot, den heer R. J. Devogelaere, chef'de bureau bij het Bel gisch loodswezen alhier, is bij Konink lijk besluit van 12 juli j.l. het Belgisch eerekruis toegekend wegens ziju lange en trouwe diensten aan het beheer van het Belgisch zeewezen. De kiosk. Door den heer B. Wijma wordt mor gen de kiosk geopend. De afwerking is zeer netjes en het gebouwtje ontsiert de Kleine Markt niet. Uit een advertentie in dit nummer blijkt voldoende dat het de bedoeling van den heer Wijma ,is dat men in de kiosk de voornaamste dag- en week bladen, zoowel binnen- als buitenland- sche, zal kunnen koopen. Verder vindt men er een groote sorteering van reis- en strandlectuur. Vreemdelingen. Door de politie zijn gisteren een Duiitscher, die zonder middelen van be staan hier vertoefde, zoomede een Ser viër, die van hier naar Engeland was gegaan en wiens landing daar was ge weigerd, waarom izijn uitzetting over de grenzen des rijks ook hier te lande zal moeten plaats vinden, op transport ge steld. De banaanschil. Het is veelal een gewoonte dat wan neer op straat bananen worden genut tigd, de schil achteloos wordt wegge worpen. Dit kan zeer nadeelige gevol gen hebben. Een banaanschil is een glibberig voorwerp en wie -daarop trapt heeft groote kans van uitsliering en vallen. Wij hebben de laatste dagen uit en kele plaatsen berichten gezien, waarin melding gemaakt wordt van ongeluk ken door het uitglijden over zulk een schil. Laat dit een waarschuwing zijn voor ieder die deze tropische vrucht op straat verorbert, om de schillen niet overal neer te werpen. Gister is door de politie een schoor steenbrand .gebluscht in een perceel in de Nieuiwstraat. Door gebrek aan materialen is het werk van de woningbouwvereeniging „'Goed- Wonen" aan -den Singelweg ge deeltelijk stil gelegd. Gezondheidscommissies. Door dien Commissaris der Koningin zijn in de gezond'heidscommissiën, wier zetels zijn gevestigd, te Middelburg, Vlissingen, Veere, Zierikzee, Tholen, Goes, Kruiningen, Oostburg en Ter Neuzen, benoemd tot lid1 respectievelijk de heer G. K. A. Nonhebei aldaar, dr. In 's hemels naam, weer die ver schrikkelijke argwaan, juffrouw Greta Selstermann keerde terug en bliksem snel vloog zijn blik van den een naar de ander. Misschien had hij gemerkt, dat zij over hem gesproken hadden. Hij zei niets, fronste echter het voorhoofd en was kort aangebonden en zei weinig, zoodat mr. Weisz spoedig afscheid nam 'Na het eten verklaarde de koopman aan zijne vrouw, dochter en zoon De kas is leeg, er vielen groote sommen uit te betalen. De bank heeft mij in een doorzichtig schrijven het crediet opge zegd. Als dezen namiddag menschen komen, weet «k niet meer, hoe ze te be talen, vóór ik weer geld heb losgekre gen. Ik ga terstond naar een paar za kenvrienden, Wel een harde gang, maar het betreft slechts een tijdelijke ongele genheid, tot de zaak weer in gang is Alfred' keek hem ontsteld aan Ais onze bekenden dat hoorden Greta zweeg. Wat de anderen neer drukte, was haar als een zonderlinge triomf. Hoe eerder het noodlot in ver vulling kwam, des te eerder kwam de boete, waarnaar diep in haar hart haar eenigste en grootste verlangen uitging. In dat uur van nood bleek de dapper heid en de liefde der huisvrouw, die anders zoo stil en vreesachtig scheen. Zij ging naar hare kamer en kwam spoedig met een bundeltje banknoten terug. Mijn bespaard geld Het ver heugt mij, als het nu ergens goed voor is INGEZONDEN A1EDEDEELINGEN. voor UITSLAG, JEUK, WONDEN en alle aan doeningen der HUID. Geneest zelfs DAUWWORM. Vraagt Uw Drogist. Verfrisschend en Verkwikkend over Puddmgfabriek A.J. Polak, Groningen Het zekerste en eenvoudigste ge neesmiddel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Forster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen ƒ0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 C. A. Duyvis a'idaar, mr. J. Loteff te Kouktekerke, C. Blom te Haamstede, D. van der Maas te Oud-Vossemeer, D. Mulder te Ovezande, W. N. Moree te Rillan'd-Bath, J. Cl. van Baal te Oost- burg en A. P. Wisse te Zaamslag de heeren 'Duyvis en Mulder bovenge noemd tevens tot voorzitter. Bij Kon. besluit is benoemd tot amb tenaar van het O- M. bij de kantonge rechten in het arrondissement Middel burg, ter standplaats Middelburg, mr. F. M. Wilbrenninck, advocaat en pro cureur, tevens beëedigld' klerk ten par- kette bij de kantongerechten in hef arr. Zutfen, wonende te Voorst in net ar rondissement Z'ierikizee, Tholen en Ber gen op Zoom, ter standplaats Bergen- op-Zoom, mr. P. P. H. N'ooren, advo caat en procureur te Roermond, tevens waarnemend' ambtenaar van het O M. bij de kantongerechten in het arrondis sement Roermond en bij het kantonge recht te Sittard. Krankzinnigen. Door Ged. Staten is per Provinciaal Blad het volgende besluit van het col lege ter kennis van de gemeentebestu ren gebracht betreffende de verpleging van krankzinnigen voor rekening van de openbare kas Het komt ons niet ondienstig voor, uwe aandacht voor zooveel noodig te vestigen op de wenschelijkheid, om vóór de opneming van een krankzinnige voor rekening van de openbare kas een nauwkeurig onderzoek in te stellen Selstermann's hand beefde, toen hij het aannam. Het is slechts voor heel korten tijd. Ik hoop het je van avond terug te kunnen geven Ik heb niets noodig, ais het maar heipen en ons door de oogenblikkelijke verlegenheid 'heen helpen kan Spoedig scheidde men. Greta bleef bij de moeder en bereid de haar voorzichtig voor op verdere offers. De vrouw des huizes nam de woor den harer dochter zeer kalm op. Was ik zooveel jaren gelukkig, zei ze, heb ik zooveel jaren jn overvloed geleefd, hoe laf en ellendig zou het zijn, als ik nu het hoofd verloor en niet gaarne alles zou willen geven. Ik heb alleen verdriet om vader. Ik weet, hoe zwiaar het zijn trots moet vallen, naar vrienden te gaan 1 Hij zal nog moeielijker gangen te maken hebben, zei Greta rustig. En hij zal ze vruchteloos maken O, Greta, je ziet alles te zwart in. Hij, die nog nooit iemand een vriende lijkheid gevraagd heeft en altoos zelf ieder ter wille was Waar het boven dien toch maar voor een heel korten tijd zal wezen. Wij zijn immers rijk en papa behoeft alleen maar de noodige midde len vlot te maken Het meisje keek hare moeder aan met een blik vol, innig medelijden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1