1000 150 100 25 MAANDAG 6 AUGUSTUS C-No 183 61e Jaargang Uitgave: Firma F.IIAH DE VELDE Ir.Jaistraat 58, Vlissingen.Tel.Interc. 10.Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnir^^nn tlUU een ongeluk. UUU BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Het leven in de Hoofdstad 'Jialiaan- scle zijde voor ziet! ig in vorm Irehhen, dchnieisfrijhm VUSSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10 voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het regeeringsjobileum van H. M. de Koningin De Koninklijke Familie wordt op den dag van haar aankomst te Amsterdam Woensdag 5 September in oen namiddag verwacht. Het juiste tijdstip van de aankomst is nog niet vastgesteld doch vermoedelijk zal dit zijn tegen 2 uur a half drie. De Koningin-Moeder zal reeds in den loop van den morgen van dien dag in de hoofdstad aankomen. In strijd met sommige geruchten, ver neemt „de Tel." van bevoegde zijde, dat ter .gelegenheid van het a.s. regee- ringsjubileum van de Koningin, geen buitenlandsche missies in ons land ver wacht worden. Rondom de crisis. De +-correspondent van het „Hbld." schrijft Er loopen sedert eenige dagen ge ruchten, dat de ministercrisis aan het departement van financiën zou zijn op gelost. Wij gelooven dichter bij de waarheid te zijn, als wij, de mogelijkheid veron derstellen, dat na het aftreden van jhr. De Geer een zijner ambtgenooten inte rimair met de zorg voor zijn departe ment zal worden belast, tot de regee ring erin is geslaagd een opvolger te vinden. In parlementaire kringen meende men ons te mogen verzekeren, dat dit nu nog niet het geval was. Bezoek van Engelschen aan ons land. De Engelsche bladen geven cijfers omtrent den enormen omvang, welken het reizigersverkeer read's Zaterdag, bij het officieele begin der vacantie, heeft genomen. Deze cijfers zijn natuurlijk slechts van lokaal belang, al verdient het vermelding, dat niet minder dan 60 duizend Engelschen zich naar het bui tenland begeven, of begeven hebben. Interessant evenwel is wat de „Eve ning Standard" schrijft, nl. dat het merkwaardige verschijnsel van het va- cantieverkeer van dit jaar gelegen is in het groot aantal biljetten naar Vlissin gen, terwijl ook het verkeer via Har wichHoek van Holland buitengewoon druk is. Volgens het blad zouden zeer vele Engelschen verlangend zijn een be zoek aan Holland te brengen. Reorganisatie van den rijksgebouwen dienst. Door de centralisatie van den rijks gebouwendienst onder het departe ment van financiën en de daarmede ge paard gaande plaatsing van de bureaux van de rijksbouwmeesters voor de landsgebouwen in het le en 2e district, voor de onderwijsgebouwen, voor de justitiegebou'wen en het bureau van den eerstaanwezend bouwkundig inge nieur der marine onder dat departement is een reorganisatie van den jgeheelen 38) Greta had aan de idylle, die zij mee doorleefde, naar hare wijze minder de blijde dan de ernstige indrukken mee genomen. Haar was het weigeren van Lore's stem, of het een blijvend verlies, dan wel voorbijgaande zwakte mocht zijn, zwaar op het hart gevallen. Zij zag daarin opnieuw een beperking van 'het levensgoed harer vriendin, een diefstal aan haar, een beperking van haar be staan, veroorzaakt door dezelfde om standigheden, die naar hare overtuiging alle leed over de familie Muller hadden gebracht. En zij, zwoer zich en de vriendin op nieuw trouw in den strijd om de boete. Ook als Lore zelf thans, ,en altoos weer mocht verlammen in den strijd om haar recht, of voor haar varier, Greta zou niet ophouden voor haar te kampen, tot alles, wat menschenkracht nog kon goedmaken, goedgemaakt was. Eerst dan kon naar hare meening er sprake van zijn, w>eer aan eigen geluk en wel behagen te denken en van het lot te hopen, dat het de wrekende vuist zou ontspannen en den berouwhebbende ■goede gaven zou willen doen nederda len op het in boete gebogen hoofd. De weg door de haar geheel vreemde buurt bracht haar langs een somber gebouw, dat een groot aantal kleine, technischen dienst mogelijk, welke reeds in de memorie van antwoord bij de begrooting van 1923 werd aange kondigd. Deze reorganisatie wordt thans tot stand gebracht. Met 1 October worden de vijf be staande en 'hierboven genoemde rijks- bouwmeestersbureaux opgeheven en vervangen door één bureau, hetwelk, in afwijking van wat tot nu toe het geval was, uitsluitend met het ontwerpen en toezicht houden op de uitvoering van nieuwe werken en met belangrijke ver bouwingen belast wordt. Ook het adviseeren omtrent den bouw van gesubsidieerde scholen zal onder'dit bureau ressorteeren. Daar naast wordt een bureau ingesteld, het welk de zorg zal hebben voor het on derhoud van alle rijksgebouwen en lei ding zal geven aan de districtsbouw kundigen, die in de te vormen 17 dis tricten met toezicht en leiding van het onderhoudswerk worden belast. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van dei- Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 3 Augustus in Nederland uit gesproken 55 faillissementen tegen 35 in dezelfde week von het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Augustus 2405 faillissementen tegenover 1724 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Dansen op een Vulcaan of op een Ijsberg. Och m'n lieve zwartkop. O moeder, die man, die man, die man. ik wist niet dat het zoo'n gemeene man was. De onde Jozef. Mevrouw •de Boer. Heyermans, hoofd redacteur van „de „Telegraaf" „En als je 't mij met klem gebiedt, dan doe ik 't lekker niet"'dit zong Pilger ails de agent Foezel uit de Doof pot, vertegenwoordigende het Amster- damsch politioneel gezag, al pl.m. 35 jaar geleden. En de Foezel van 1923 vertegenwoordigd door het hoofd der politie, de 'burgemeester en naar men zegt, germggesteu'n'd door den hoofd commissaris, zingt, wel met andere woorden, wel met gewijzigde, maar daarom niet méér in 't gehoor liggende melodie, een liedje, waarvan de tekst vrijwel op 't 'zelfde neerkomt. Dat als een bewus kan gelden voor een vroeger waar was het ook weer geuite bewering dat de fantaisfe 'bij kunste naars en burgemeesters (hoofden van politie) wel, eens ontbreekt. 't 'Ging 'hierom, dat van vele zijden er op aangedrongen werd in de hoofd stad, gelijk in Den Haag, Rotterdam, Zan'dvoort, 't Gooi en 't buitenland, voor café's etc. dansvergunningen te geven, 't Is gek, maar daar schijnt een getraliede vensters vertoonde. Het was de gevangenis, die men hier buiten de stad in de eenzaamheid had gebouwd. Juist toen Greta voorbijging, ging de poort open. Een zware wagen rolde naar buiten. Daar naast kwam een man naar buiten, die een akten- tasch droeg en in wien zij mr. Weisz herkende. Ook hij zag haar, zoodra hij op de straat kwam. U hier vroeg hij, verbaasd en toch blijde verrast. Ik kom langs een omweg van Lore. Nu, hoe gaat het Zij zelf is kalmer en beter, maar hare stem heeft geene kracht meer. iWat Reeds zingen Dat is toch stellig fe gauw. Dat komt terug, juf frouw Greta. Ik zal er in elk geval met hofraad Stacker over praten en ais hij er aan twijfelt, Lore bij 'n specialiteit brengen. Wat staat u haar toch trouw ter zijde, in alles. U is een goed mensch. Veel te zwak, aarzelend en beslui teloos, mijnheer Weisz. Anders zou ik het kwaad zonder erbarmen in den wortel aantasten. Nog altoos die sombere, harde gedachten. - Meer dan ,ooit. Maar laten we daar vooreerst over zwijgen. Dat is thans voor ons gieen onderwerp van ge sprek. Zeg mij liever, ais ik het weten mag, hoe gij, uw beschermeling hebt aangetroffen en wat u voor zijne ver dediging hoo.pt te doen. Ik stel er leven- goudmijntje ih te zitten, ten minste in de oogen van vele café-expioitanten. Toevallig is 't zoo dit jaar dat eenige houders van café's met „dancing" in Scheveningen en Zandvoort, die nu goede zaken maken, zeker voor een strop waren komen te staan als ze niet hadden kunnen laten dan'sen. In Rot terdam is een groot variété-theater „Het gebouw voor Kunsten en Weten schappen" in een reuzen-danshuis ver anderd en men zegt dat 't best gaat. In 't buitenland gaan die grootedanslo- kalen alle schitterend, doch daar wor den de danspartijen afgewisseld door goede variété-nummers, 't Gaat daar best zooals ik reeds zei maar alle vermakelijkheden gaan daar uitstekend en de prijzen zijn zéér laag, zoodat nie mand er tegen oipziet daar een kijkje te nemen. Ails een kat in nood zit, doet hij rare sprongen. Bij vele groote caféhouders in de hoofdstad, is de nood zeer hoog gestegen. Wat baat een zeer hooge winstmarge op vele artikelen als je geen omzet heibt Eenige exploitanten van eerste klasse zaken 'hebben ingezien,, dat als 't getij verloopt, men de bakens moet verzetten. Ze hebben verlaagd, maar niet radicaal op alle artikelen. In een der beste café's op 't Rem'brandt- plein bijv. waar nu de bittertjes en bier tjes worden verkocht voor twee dub beltjes, rekent men voor een kop koffie 'n kwartje en voor 'n glaasje kwast zelfs 30 cent. Hoe 't zij, in 't geven van gelegen heid voor dansen 'zien velen een radi caal geneesmiddel om hun zaken weer op de been te brengen. Zij hebben er dan ook alle moeitg voor gedaan om langs den weg der pers en van bevrien de raadsleden den- burgemeester te be werken. Want men vergete niet het is een zaak waarin alU-on 'de burgemeester te 'beslissen heeft. Als man van karakter mag men niet aannemen dat de heer De Vlugt ooit iets toe zou staan wat in- druischte tegen zijn overtuiging, ook al zou 't hem nog zoo dringend worden gevraagd. „Als men 't ,hem met klem gebiedt (dringend vraagt) dan doet hij 't lek ker niet En dan zou aangenomen dat 'de meerderheid van den Raad een inzicht had, tegenovergesteld aan dat van den burgemeester en dat men de sop de kool waard vond, het eenige een motie van wantrouwen zijn. Dat het in September als de nieuwe Raad bij eenkomt zoover zal komen, geloof ik niet. De burgemeester heeft er al eens op gezinspeeld dat ',het de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen, niet geoorloofd zou zijn te dansen op een vulcaan. Aangenomen. Maar dan de tienduizenden die voor versiering etc. 'besteed, zullen worden voor de feesten in September (die voor velen zullen be- teekenen de rijke en dure monteering van een revue .zon'der inhoud, het dan sen op een ijsberg Ook vroeger werd in Amsterdam veel dig belang in. Ik heb een zeer merkwaardig mensch teeren kennen, juffrouw Greta. Een kerel als een boom, van buitenge wone grootte en kracht. Daarbij een opvallend hoog klinkende stem, het oog van een kind en het hart van een zwakke vrouw. Volkomen willoos, als of de uitbarsting van de ruwe natuur kracht het eerste en laatste aan energie in hem heeft verbruikt. Hij. huilt en schreit, weigert doorgaans het voedsel en jammert om den verslagene alsof een ander dien leed heeft aangedaan en daarmee hem zelf al zijn steun en levensvreugd heeft ontroofd. Eu wat verklaring geeft hij voor de daad iHij heeft geen verklaring. Als men daarover begint, staart hij voor zich uit en zegt slechts enkele afgebroken woorden. Ik sliep, zegt hij. Wakker was het niet gebeurd. En toen ik hem zei, dat hij er zoo niet door kwam, dat hij zoo veroordeeld zou worden en dat het een zwaar vonnis werd', keek hij mij suf aan en fluisterde Maar hoe kun nen ze miji nog wat daarvoor doen, waar ik toch zelf het allerzwaarst ge straft ben, ik heb immers mijn Karei niet meer En wat denkt u nu zelf bij deze omstandigheden te doen Ik sta meer dan ooit in twijfel. Het naastliggende zou thans zijn, den psychiater te laten komen en bij dezen merkwaardigen gemoeds- en wilstoe- stand aan een ziekelijke stoornis te denken. Maar, eerlijk gezegd, 'het stuit INGEZONDEN MEDE DEELINGEN Italiaansche zijde vereischt uiterst voorzichtige behandeling. Voor het wasschen moet uit sluitend LUX gebruikt wordengeen andere zeep reinigt zoo volkomen zonder wrijven. Zij mag volstrekt niet gestreken worden, maar moet voorzichtig in den oorspronkelijken vorm getrokken worden vóór het opbergen. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINCEN. Fabrikanten van SUNLIGHT en VIM. gedanst, feitelijk in 't publiek, al was 't ook met een achterdeurtje. In allerlei lokalen waar bruiloften en partijen en soirées variées van vereenigingen wer den gehouden, was een paar maal per week soirée van een „dansclub". Die „clu'b" was feitelijk de ondernemende dansmeester, de pianist en de kellner waren medebestuursleden. Op zoo'n besloten 'partij kon ieder geïntroduceerd worden en in -de practijk kwam het ook hierop neer dat 'ieder toegang had, die niet om de een of andere reden bij den dansmeester of den .zaalhouder in 't zwarte boekje stond en zich a 15 ct. of mij, dezen man, die zijn heele leven be halve de onzinnige ondergeschiktheid aan den brutalen levensdwang van den anderen, steeds verstandig en werk zaam heeft doorgebracht, nu plotseling bij de moeilijke positie waarin hij is ge raakt, als ieen zielszieke voor te stellen. Dat zóu in elk opzicht een tweesnijden de proef zijn. Ten eersten is hij naar mijn overtuiging volstrekt niet zielsziek en dan, als hij dat toch verklaard wordt voor de rechtbank, zou men hem levenslang als gevaarlijk voor de sa menleving in een gesticht opsluiten. Verschrikkelijk, mijnheer Weisz, als hij zoo om dien ander voor heel zijn leven krankzinnig zou worden ver klaard. Is dan de zaak niet zoo te ver klaren, dat juist die ander nog over zijn graf heen zijn wil bedwingt, dat hij on der den indruk van zedelijke knecht schap, waarin hij steeds verkeerde, ook thans nog als gehypnotiseerd denkt en handelt, een armzalig, medelijdens waardig slachtoffer van hem, dien hij verslagen heeft. Dat is een poging tot verklaring, die aandacht verdient. Ik schaam mij niet, juffrouw Greta, mij die verklaring toe te eigenen. Ja, ja, men komt wel licht daarmee nader bij de waarheid dan met eenige andere veronderstelling. Ik heb mij. niet ontzien, eindelijk, toen ik zag, dat hij op niets reageerde, het woord moord te noemen, aooals het in de aanklacht staat. Ik heb hem ook gezegd, dat de wet daaronder verstaat den met voorbedachten rade gepleeg- den doodslag en dat de wet daar 25 ets. het verplichte dansprogramma aanschafte. Veel kwaad heb ik van die dans avondjes nooit gehoord, het was een groot genlot voor de burger-jongelui en de dansmeester had er een goede bij verdienste van. Die „clubs" zijn nooit verboden of uitgeroeid (een enkele be staat trouwens nog), .maar meerendeeis haar natuurlijken dood gestorven om dat andere vermaken meer in de mode kwamen en de dansdeutjes „Ach mijn lieve zwartkop, voel eens hoe mijn hart klopt" en „Ach moeder, die man, die man, die man in 't vergeetboek raak ten. voor het leven van den dader eischt. En hij heeft zijn 'even met geen woord daartegen verdedigd Met :geen vroord. Hij heeft mij slechts suf aangekeken en gezucht Als ik mijn Karei maar terug had. Dan was alles terstond anders Eene zeldzame tragiek, dat hij. in dezen hoogsten nood in zekeren zin de hulp inroept van hem, tegen wien hij zelf de daad heeft begaan, die hem in dezen nood bracht. Het is inderdaad zoo, dat al zijne gedachten nog heden dien an der toetoebooren en voor hem zel'f niets meer is overgebleven. Ik zal voor de gezworenen heelemaal alleen staan en 'beroofd zijn van de medewerking van hem, voor wien ik strijden zal inte gendeel, hij zal mij daarin waarschijn lijk de grootste hindernis zijn. Zoo werkt de vloek van het egoïs me van zijn vriend nog over het graf en richt hem volkomen te gronde, als niet het noodlot rechtvaardiger is dan de natuur, zei Greta en 'maakte uit het ge hoorde hare gevolgtrekkingen voor wat in haar zelf omging. Mr. Weisz betrad met haar het huis haars vaders, daar 'hij dezen, volgens afspraak, een kort bericht over de eer ste bijeenkomst met zijn cliënt beloofd had. Daar ging het veel drukker toe, dan men het anders in het stille zakenhuis gewoon was, waar naar den aard van den groothandel nauwelijks van een verkeer van klanten gesproken kon I worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1