i TWEEDE STRANOFËËSt „STRAND HOTEL^l fVo 181 61e Jaargang VRIJDAG 3 AUGUSTUS ~BIN N E NL AN ÏP FEU1LLETON KLATERGOUD. 1923^- COURANT abonnements-prijs Voor viissingen en gemeenten op Wal- cneren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door liet «ebeelé rijk 2.50. Week-abon nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. V?-."-,nderlijk" nummers 5 cent. advertentieprijs. Van i4 regels ƒ1.10; i oor iedere Wg. i meer 28 centbij abonnement spe ciale nrüzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 1—5 regels 65 centiedere regel meer een», hij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, regel meer 26 cent. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder. Op opgewekte wijze en onder begun stiging van heel mooi weder, is gisteren in de residentie de verjaardag van H. M. de KoninginMoeder gevierd. Als naar gewoonte, waren de open bare gebouwen van rijks, provineiaal- en stadsbestuur bevlagd met de natio nale- of oranjekleur de motorwagens der Haagsche Tramweg Maatschappij verlevendigden met hun vlaggenpavoi- seering aan de beugels de straten en wegen de gezantschapswoningen ga ven den igebruikelijken internationalen vlaggentooi te zien, en uit zeer vele wo ningen der burgerij wapperde het nati onale dundoek. 'Des avonds gaven de departements- gebouwen de, sedert de laatste jaren hier en daar verbeterde en gemoderni seerde electrische verlichtingen te aan schouwen. Ten paleize der verjarende Vorstin in het Lange Voorhout en ook ten paleize aan het Noordeinde bestond gelegen heid tot het teekenen in een register van gelukwensching. Het gemeentebestuur had de midden paden van het Lange Voorhout versierd met het bekende vlaggendak. gevormd door schuin aan de boomen bevestigde vlaggen in de nationale, Waldeck-Pyr- mont en Mecklenburgsche kleuren en had ook, ter hoogte van het Paleis van Koningin Emma een muziektempel doen plaatsen, waarin des namiddags de Ko ninklijke Militaire Kapel een aan de gemeente aangeboden concert gaf, een zeldzame attractie, welke een zeer druk bezoek in de middaguren aan deze stadswijk tengevolge had. Het wakkere Haagsche comité voor volksfeesten, nooit versagend waar het er om gaat den bewoners der residen tiestad bij dergelijke gelegenheden een gepast vermaak te schenken, heeft Se_ zorgd voor een feest in den Dierentuin, dat ten 2 ure aanving. Op verschillende punten van de stad vonden verder muziekuitvoeringen plaats. Engeland en Nederland. In het Lagerhuis werd gevraagd of er besnreki'ngen zijn gehouden tusschen de regeeringen van Engeland en Neder land met betrekking tot zekere ontwor pen strategische w.erken in Neder- landsch Oost-indië. De minister van marine antwoordde dat zulke bespre kingen niet gehouden zijn. Met rijksvoorschot gebouwde woningen In verband met de financieele moei lijkheden, die gemeenten, woningbouw- vereenigingen en -stichtingen bij de exploitatie van met rijksvoorschot ge bouwde woningen ondervinden, heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van den Natio- Hm. zei, hij, en hield een óogenblik hare hartd in de zijne. Dal was nu toch ook wat al te veel, voor zoo'n kleine zangvogel. Toen heb ik bij mij zelf ge dacht Breng het thuis in zijn nestje, daar ,zal het stellig weer opknappen. En gelukkig, het gaat al weerdat verheugt mij bovenal. Hij keek haar met helderen, zonnigen blik aan. Toen plukte hij met een blijde armbeweging twee van de mooiste ap pels van de overhangende twijgen en reikte ze de meisjes over. Eigen ver bouw. Het eenige, wat ik u kan aan bieden. 'U hebt ons, en vooral mij zelf, zei Lore, reeds in overvloed het beste ge boden, daf een mensch anderen kan ge ven een meevoelend hart. Daar is de wereld toch zoo arm aan. Wist ik maar hoe ik u dat een heel klein beetje kon vergelden. Juffrouw Muller, juffrouw Muller, zeg u dat niet nog eenmaal anders houd ik u aan uw woord- Ik zou niet weten, wat mij meer zou verheugen, mijnheer Hofman. Waarmee kon ik mij dan ook maar een weinig dankbaar betoonen Daarmee, dat u mij, dat u ons al len, zooals wij hier bijeen zijn, als u weer zoover bent gekomen, een klein nalen Woningraad, den Bond van Ar- beiderswoningbouwvereenigingen, den R. Kath. Bond van Woningbouwveree- nigingen en de Vereeni.ging van Neder- landsehe Gemeenten. Deze commissie zal, zoo mogelijk, gezamenlijke stappen der vier genoemde instellingen bij de regeering voorbereiden. Me; dit doel stelt zij bij de leden der vier organisa ties thans een enquête in. Presidium en secretariaat der com missie berusten bij de directie der ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten. Staking van werkeloozen. Bij de productieve werkverschaffing te Heemstede hebben 40 arbeiders het werk gestaakt, omdat hun loon van 24 gulden is teruggebracht tot 18 gulden per weekt plus een kindertoeslag van i gulden voor elk kind beneden den leef tijd' van 14 jaar. De stakers eischen thans een gemeenteloon van 31 gulden, de werkwilligen worden door de politie naar 'huis gebracht. De Dag. Het totaal bedrag der op den heer Broekhuys ontstane vorderingen van de 60 aan „de Dag" verbonden journalis ten loopt naar de twee millioen gulden. Mr. D. W. Stibbe, advocaat te Am sterdam, heeft zich bereid verklaard ais rechtsgeleerd raadsman van de gedu peerde journalisten op te treden. OMVORMING VAN 6-KLASSIGE TOT 7-KLASSIGE SCHOLEN, Door de afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned. Onderwijzers is een adres aan den gemeenteraad gezonden met verzoek niet over te gaan tot om vorming van 6-klassige tot 7-kiassige scholen. Bij dit adres is de volgende memorie van toelichting gevoegd Naar de meening van adressanten is het voorstel van Burg. en Weth. een uitvloeisel van een viertal overwegin gen ie. Er moet een zoodanige regeling getroffen worden, dat de gemeente geen leerkrachten zal behoeven te be talen 2e. De uitbreiding van het aantal ■leerlingen van de 7e klassesehool is van dien aard, dat er 2 leerkrachten zullen moeten worden aangesteld en deze voor rekening van de gemeente zullen ko men 3e. In de centrale school is geen ruimte voor 179 leerlingen 4e. De aangifte van nieuwe leerlingen is van dien aard geweest, dat van de 6-klassige scholen alleen de scholen B, E, H en I meer dan 181 leerlingen zullen tellen. Wat nu de eerste overweging betreft, deze is dan pas te aanvaarden, indien het onderwijs daarvan geen nadeelige gevolgen kan ondervinden. Het behoeft toch zeker geen nader betoog, dat gel den, uitgegeven voor de geestelijke ont wikkeling der jeugd, ten goede komen aan de gemeenschap, en de weerbaar heid van deze laatste ten nauwste sa menhangt met het peil harer ontwikke ling. Nu is het 7e leerjaar, zooal niet het voornaamste, dan toch zeker een van de voornaamste jaren met 'betrekking tot het bijbrengen van ontwikkeling bij de schoolgaande jeugd, 't Is juist op den leeftijd van 1314 jaar, dat de leerlingen het meeste profijt van het onderwijs kunnen trekken. En nu zullen in dit belangrijk jaar hunner ontwikke ling 86 leerlingen samengevoegd wor den met leerlingen van minder ontwik keling tot groepen var. 40 leerlingen. lied voorzingt. Uw lieve stem zou het schoonste loon zijn, dat ik mij kan denken. Zoo ver, antwoordde zij ver strooid. Mij, dunkt, zoo ver, om een goed mensch een bescheiden genoegen te doen, moest men altoos zijn. Ik ben niet zoo zelfzuchtig in mijne smart, dat ik niet zou willen gclooven, dat de heeie wereld met mij, en zoo lang als ik dat verkies, bedroefd zou moeten zijn. Zoo'n wonderbare morgen als van daag, is voor het zingen van een lied ais geschapen, en mijn vader vroeg mij ■op zulke dagen altoos al in de vroegte Toe, Lore, zing wat, dat de dag goed begint Zij boog het hoofd achterover en leg de het over de gekruiste armen op de leuning van de bank. Zoo omihoog ziende naar het groene bladerdak en den blauwen hemel, zong zij heel zacht een weemoedig lied, dat klonk als het droomerig morgenlied van een der zangers in de boomen. De baas leunde, de armen over elkaar geslagen, tegen zijn werk. Zijn moeder stond naast hem en de hond was naast haar gaan zitten en keek met zijn ver standige oogen naar de zangeres, alsof ook hij daarvan iets begreep. Heiner, de knecht, had lijmpot en penseel ter zijde gelegd en was in het gras gaan ritten. Zoo luisterden allen me' aandacht naar de zachte, welluidende wijze en de vrije natuur straalde daarbij in den glans van de steeds hooger rijzende Terecht merken Burg. en Weth. op, dat bij het U.L.O. onderwijs een aantal van 38 a 39 leerlingen per klasse een te groot aantal is voor één leerkracht. Waar deze leerlingen nog één groep vormen van ongeveer gelijk ontwikkel de leerlingen en dit aantal van 38 a 39 te groot geacht wordt, daar klemt dit te meer voor de gecombineerde klassen, die 2 groepen van leerlingen bevatten met een verschil in ontwikkeling van een jaar. Naar de meening van adressanten is dit dus een oplossing, die voor de leer lingen uit deze gecombineerde klasse niet verkieselijk is. Het valt toch niet te ontkennen, dat de leerlingen in deze 7e klasse een onderwijs zullen ontvangen, dat op verre na niet gelijkwaardig is aan dat van de leerlingen in de centrale school voor 't 7e leerjaar. Het onder wijs voor eerstgenoemde leerlingen zal voor een groot deel aangepast worden aan dat van de leerlingen in hef 6e leer jaar, die met hen in dezelfde lokaliteit zitten. Dat kan wei niet anders, daar een aantal van 40 leerlingen, verdeeld over 2 leerjaren, noodwendig die rich ting uitdrijft. In 't belang van de ont wikkeling dier ieeerlingen en ook uit een oogpunt van recht en billijkheid moeten adressanten de omvorming van 5 zesklassige tot zevenklassige scholen ten sterkste ontraden. Nu voeren Burg. en Weth. als tweede overweging aan, dat dan 2 leerkrachten aan de centrale school voor 't 7e leer jaar moeten worden aangesteld en dat deze leerkrachten voor rekening van de gemeente komen. Deze overweging is ZATERDAG 4 AUGUSTUS niet geheel juist. De herziene onderwijs wet toch schrijft irl art. 82, dat bij een getal van 161 leerlingen het hoofd bij gestaan wordt door 4 leerkrachten, zoo dat ook op grond vjn de nieuwe ciifers, de gemeente van het rijk 5 leerkrachten zeker vergoed krijgt. De 6e leerkracht kan .voor rekening van de gemeente komen. Doch nu kun nen Burg. en Weth., evenals zij voor stellen voor het U.L.O. onderwijs, een beroep doen op het 2e lid van art. 56 van de L. O. wet, en den minister van onderwijs verzoeken, ook die leerkracht voor rijksrekening te nemen. Men kan dan wijzen op den niet te voorzienen groei dezer school in ver band met volle invoering der leer plichtwet, en waar het 2e lid van art. 56 juist met het oog op zulke onvoor ziene uitbreiding eener school in de wet is opgenomen, is er alle zekerheid, dat de minister hierin ter wille zal zijn. Het is niet wel aan te nemen, dat ook die 6e leerkracht niet door het rijk vergoed zal worden. En hiermede vallen de financieele bezwaren dus weg. Nu de 3e overweging. Het is inder daad juist, dat in de centrale school voor 't 7e leerjaar geen ruimte is voor 179 leerlingen. Doch is dat nu een on overkomelijk bezwaar Adressanten meenen van niet. Meerdere keeren toch zijn klassen van scholen in andere ge bouwen ondergebracht. Indien dus in eenig ander gebouw ruimte te vinden zon. Het lied klonk in zachte, weeke tonen en de kleine menschengroep, die er naar luisterde, bleef zwijgend genie ten van het gehoorde. Toen echter stond Lore op en zei met schitterende oogen, waarin de geest drift voor hare kunst een blij vuur had ontstoken Nu zou ik heel wat anders willen zingen iets van Wagner. Eisa ■zult ge hooren. Zij leunde tegen den boom, breidde de armen uit, haalde diep adem en begon. Maar wat was dat Slechts een krijschend, valsch, heesch geluid kwam uit hare keel. Zij verbleekte en wankelde. Hofman sprong vlug toe, om haar vast te houden. Had ik toch niets 'gezegd, riep hij, het was nog te vroeg. U is daarvoor nog te zwak Maar zij had zich reeds in zooverre hersteld, dat zij zijn steun kon ontberen. Neen, neen, fluisterde zij met doo- delijk verschrikt gelaat. Neen, neen... Zij greep naar hare keel en keek nu den een, dan den ander ais hulpzoekend aan. t— Dat 'kan toch niet zijn... 'Heldere tranen welden in hare oogen. Ik heb mijne stem verloren, fluis terde zij. Och neen, zei Greta, het is slechts zwakte. U moet zich niets verbeelden. Het is maar tijdelijk. is, zou ook hiermee dit bezwaar uit den weg geruimd zijn. Adressanten denken hierbij aan het gebouw, waarin de school voor Nijver heidsonderwijs is ondergebracht, en zoo dit niet mogelijk is, is misschien in de voormalige Willem Ui-kazerne, waarin reeds enkele klassen van de school in de Palingstraat zijn ondergebracht, wel ruimte te vinden, om daarin 2 klassen van de centrale school onder te bren gen. 'En nu de laatste overweging. Het aantal nieuwe leerlingen is blijkens de toelichting bii het voorstel van Burg. en Weth. niet zoo groot, dat de 9 scholen daardoor het vereischte aantal leerlin gen verkrijgen, waardoor de 6 leer krachten voor rekening van het rijk zouden komen. En ofschoon het totaal aantal leerlingen, verdeeld over de 9 scholen, toch het vereischte aantal op levert, zijn daaraan zulke bezwaren verbonden, dat dit ook volgens de mee ning van adressanten niet doenlijk is. Een regeling van deze aangelegen heid, zonder dat de gemeente enkele leerkrachten voor haar rekening neemt, en waarbij de 6-klassige scholen intakt blijven, is niet mogelijk. Hier zal in het belang van 't onderwijs en in het be lang van de leerlingen een maatregel getroffen moeten worden, die de ge meente zal moeten bekostigen. Adressanten zijn van meening, dat van de scholen A/B en F/'G, op de scholen A en F een zoodanige onder linge verschikking van leerlingen kan plaats Lebben, dat de scholen B en F een aantal leerlingen hebben, waarbij voor de 4 kwartalen het vereischte aan tal verzekerd is. Voor de scholen A en G komt dan 1 leerkracht voor rekening van de gemeente. De scholen C/D komen als minimum 11 en 13 leerlingen fe kort voor het ver eischte aantal. De scholen H/I hebben echter in maximum 42 en 51 leerlingen meer dan het minimaal vereischte getal. Deze schoten zijn naar de meening van adressanten nu reeds overbelast en zui len dat in de toekomst nog meer wor den, tot nadeel van het daar te geven onderwijs, tenzij uw college een maat regel heeft, waarbij overbevolking kan voorkomen worden een maatregel, die bijv. hierin zou kunnen bestaan, dat men het gemiddeld aantal leerlingen per klas op 37 stelt, een maatregel, die in Amsterdam ook zal worden voorge steld. In dat geval is het maximum getal leerlingen per school 222, en de bezol diging der.6 leerkrachten door het riik ook met de cijfers der herziene Onder wijswet, verzekerd. Is dat aantal leer lingen per school bereik!, dan kan men de ouders bij de aangifte van leerlingen gemakkelijker verwijzen naar een an dere school. Zoolang een zoodanige maatregel nog niet getroffen is, zal de kans op overplaatsing van leerlingen altijd veel grooter zijn, en de verwijzing naar an dere scholen of overplaatsing op nog meer bezwaren stuiten, dan reeds aan overplaatsing vastzitten. Adressanten zijn van meening, dat bij een zoo groot overschot van 93 op de scholen H/I wei een 24 tot 30 leerlingen overgebracht kunnen worlen naar de scholen C/D, temeer, daar de beide eerste leerjaren van de scholen C/D respectievelijk 22 en 23 leerlingen be vatten en die van H/I 42 en 47. Eener- zijds dus een te kort, om uit elk der eerste leerjaren van de scholen H/I een tiental leerlingen over te plaatsen naar de scholen C/D, waardoor deze scholen reeds het vereischte aantal leerlingen zouden verkrijgen. Konden daarenbo- Zoo trachtten de vriendin en de schrijnwerker haar te troosten en zijn oude moeder streelde haar liefkoozend en kalmeerend het voorhoofd. Maar de hinkende knecht strompelde nader en bromde Daar hebben we het al. Het is beter terstond de volle waar heid te weten, dan het medelijden, dat toch niets helpt op de wereld! Eerst den vader verloren en toen de stem. Zoo gaat het. Menigeen haat he* en toch is het dikwijls izoo het beste. Die niets meer heeft, die vreest oók niets meer en kan gemakkelijker vroolijk zijn omdat hij niet heeft. Hij bromde een paar malen en herhaalde toen nog eens Net als bij mij. Eerst steelt rnij een het meisje af en dan slaat hij mij. nog het been krom voor altoos. Zoo gaat het Lore leunde :het hoofd op de handen en weende zacht. De anderen zwegen uit eerbied voor haar leed. De baas was in huis gegaan om zijn viool te halen. Hij keerde spoedig terug en legde het geliefde instrument tegen de wang. Langzaam en Bacht streek de stok over de snaren en ontlokte er weeke, zachte tonen aan, die ais troost in het gemoed der lijdster drongen. Steeds inniger spraken zij tot haar hart. Zij vertelden van de eenzaamheid der heide, die buiten groende en bloeide en het leed van den herfst verkondigt aan de menschen, om hef lot der menschen te vergelijken met het eeuwig worden en vergaan der natuur. Het afscheids lied der steeds weer naar het Zuiden ven no.g een 5-tal leerlingen uit het 2e en 3e leerjaar overgeplaatst worden, dan was de toestand voor de scholen C/D wat betreft de 'bezoldiging der leerkrachten zelfs zeker. Men bereikt dus door bovenaange- duiden maatregel hef volgende le. Eerstgenoemde scholen worden ontlast, wat het onderwijs ten goede moet komen. 2e. Laatstgenoemde scholen krijgen zooveel leerlingen, dat het rijk alle leer krachten bezoldigt. Naar de meening van adressanten is de door hen aangegeven oplossing veel meer in 't belang van de leerlingen van alle lagere scholen dan het aangegeven voorstel van Burg. en Weth. Adressanten dringen er daarom bij uw college met klem op aan niet tot de voorgestelde omvorming van 6- in 7-klassige scholen over te gaan, maar een regeling te treffen, zooals door adressanten in deze toelichting is aan gegeven, OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand Juli. INGEKOMEN: KI. Boogaard, matroos Ned. Loodswezen, Slijkstraat 35, van Veisen. S. Sentse, kantoorbediende, Binnenhaven 21, van Terneuzen. Th. E. 11. van Zeggelen, binnenvader Gasthuis, Hellebardierstraat 2, van Gorin- chem. J. D. van ZeggelenWjliemsen, binnen- moeder Gasthuis, Hellebardierstraat 2, van Gormchem. M. M. Caljé, electricien, Kalkhokstraat 1, van Eindhoven. Chr. Kok, commies Rijks directe belastin gen, Margrietenlaan 15, van Terneuzen. M. Polderman, zonder, Lange Zelke 58, van Rotterdam. H. Verschuil ie, korporaal poiitietroepen, Oost-Bermweg 222, van Ierseke J. Veen, matroos Ned. Loodswezen, Oude Markt 22, van Amsterdam. P. J. Visser, matroos koopvaardij, Wal- strsat 18, van Rotterdam. P. A. Heiligers, stoker-olieman, Hr. Ms. Z 4, van Helder. O. Blaauw, matroos 2e klasse, Hr. Ms. Z 4, van Helder. O. A. Nilsson, matroos le klasse, Hr. Ms. Z 4, van Helder. J. Pakkoo, stoker 2e klasse, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. J. J. de Ruyter, schrijver-majoor, Hr. Ms. Wachtschip, van Ned.-lndië. P. de Waard, korporaal-seiner, Hr. Ms. Z 3, van Helder. G. Weijens, korporaal-schrijver, Hr. Ms. Z 3, van Ned.-lndië. P. Th. I.. Bom, stoker le klasse, Gevan- genhuisstraat 7, van Ned.-lndië. C. Kater, stoker le klasse, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. N. Geldhof, korporaal-seiner, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. C. M. Simons, notarisklerk, Lampsens- straat 11, van Rotterdam. Th. H. Ph. Hoste, zonder, Molenstraat 69,. van Tilburg. H. L. Koster, matroos Kon. marine, Kas teelstraat 40, van Cuilenborg. P. M. Eijnwachter, zonder, Verkuijl Quakkelaarstraat 68, van Gouda. H. J. Nossent, stoker koopvaardij, Nieuw- straat 44, van Rotterdam. Mej. C. Oldenhave, verpleegster, Waï- sfraat 15, van RenkumOosterbeek. j. Melse, landbouwersknecht, Hoogeweg 172, van Oostkapelle. G. Vischer, machinist koopvaardij, Helle bardierstraat 8, van V/inschoten. J. N. Ligtenberg, marinier, Hr. Ms.Wacht- schip, van Rotterdam. J. Breel, marinier, Hr. Ms. Wachtschip, van Rotterdam. F. W. Arnoldus, marinier, Hr. Ms. Wacht schip, van Rotterdam. E. M. Borgers, banketbakker, Nieuw- straat 13, van Oostende. P. R. F. Vetterick, draaier, Papaverlaan 4, van Kiel. trekkende vogels-zongen- zij en den rui- schenden sprookjesdroom der boomen, het ruischende leven der bronnen, het schuwe leven en sterven der dieren in het woud, van de geheimzinnige betoo- vering der bergen, het altoos wisselen de blauw des hemels met zijn wolken- spel, het spookachtig drijven der nevels en het nederglijden der alles bedekken de sneeuwvlokken, die uit de aarde nieuw ontkiemen en groeien te voor schijn tooveren. Dat alles vertelde het melancholieke lied der viool. Langzaam ging zij in hare melodieën over naar nieuw ontwaakte levens kracht, naar een begrijpen van den ge heimen samenhang van leed en vreugd, die wonderbaar opbloeit uit verlooche ning en het gepijnigde menschenhart terugvoert naar het genot der eenvou dige en toch izoo machtige natuur. In haar en in den arbeid wortelen de ster kende en genezende krachten, die elk leed en elke smart weten te overwin nen. Die ze weet te verstaan en te be grijpen, zal nooit troost ontberen, wat hem ook moge overkomen. Dat alles wist de eenvoudige kunste naar in zijn lied te leggen en te zeggen, zooals hij daar buiten aan den rand der stad zijn kalme leven leidde in werk zaamheid en gezondheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1