HFFRflUW i TWEEDE SÏRHSTi DONDERDAG 2 AUGUSTUS 61e Jaargang' els es ONING n biedingen aanvragen van mar! BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 1 „STRAND HOTEL"! 30 Juli van Malta, sr.) 28 Juli van Co- - sche Lloyd. Antwerpen te Rot- van Rotterdam naar uli te Pernambuco. Maildienst Valparaiso naar Tal van Guatemala naar ik" (thui^r.) 29 Juli >ERSEN. 1 Augustus, des na- jfficieel) oersen. ■erkoopen. 2.54 Londen Berlijn ƒ0.00.02— 2.0012.05 Parijs - ipier. Ponden 11.60^ 0.00.02—0.00.07 2.00—12.10 Fran- 14.85. eeNOl80 RICHT. and 761.0 te Biarritz ind 741.6 te Kopen- avond van 2 Augus- ge tot krachtige,.la- Zuid-Westelijke tot bewolkt of betrok- enige regen. Zelfde VLISSINGEN. v.m. n.m. 5.39 5.54 6.18 6.35 7.01 7.18 es r. m. men. lie zeil baar. door rijksambten. h.D'HUY.M'burg osk op de Kleine t voor directe g gevraagd een lus procenten, des avonds nè bij B. WIJMA. ddeib. - Rotterdam elegen plaatsen. IN PASSAGIERS N EN VEE. v. H;il4 y Buil us v.m uur .m. uur 9 3 te bekomen Transport- en Exp- rven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. STERHOUT, Tel. 822. ÏÜITENHEK. Tel 101. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- citcren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door kei :.~eheele rijk: 2.50. Week-abon- ar.mentsri t7 cent. aiies bij vooruitbetaling. izonderlijk» nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1--4 regels 1.10 voor iedere rrg- meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragefl ir 1 —5 regels 65 centiedere regel meer cent. bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, «tere regel meer 26 cent. Werving voor de marine. De minister van marine heeft aan de Tweede Kamer een brief gericht naar aanleiding van het verslag der commis sie, in wier handen is gesteld het ver slag der Algemeene Rekenkamer no pens hare werkzaamheden over het jaar 1920. In dit schrijven zet de minister uiteen, dat het denkbeeld om bij de aanneming van personen voor de zee macht voortaan geen gebruik meer te maken van de tusschenkomst der com missie van aanneming, niet tot de ge- wenschte bezuiniging zou leiden, zoo dat er bij hem bezwaar tegen bestaat om het bestaande systeem, dat weinig kostbaar is, prijs te geven. Waar de commissie zich aansluit bij liet betoog van de Rekenkamer, dat de werfpremiën dienen te vervallen, wijst de minister er op. dat, voor zooveel het departe ment van marine betreft, slechts aan personen werkzaam oo de bureelen van de plaatselijke of garnizoenscomman danten voor het in orde brengen van de door dienstzoekenden bii de zeemacht over te leggen stukken, een bedrag van 5 wordt toegekend voor iederen persoon, die definitief bii de eeemacht wondt aangenomen. Dit bedrag heeft dan niet het karakter van een werfpre- mie. Hoewel reeds in overweging is, om voortaan de door het militair personeel van land- en zeemacht te bewijzen diensten aan het deel der weermacht, waarbij zij niet dienen, 'kosteloos te doen verrichten, zal het noodig zijn, om, speciaal wat de hooger bedoelde ver goeding betreft, in aanmerking te ne men! dat 'cfe'dienstneming bij de marine afbreuk kan worden gedaan, wanneer voor de onderofficieren! der landmacht de prikkel wordt weggenomen, om zich ten deze in te spannen. Postpakketten met brieven. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt de aandacht er op, dat het ingevolge de betrekkelijke inter nationale bepalingen verboden is in postpakketten, o.a. in te sluiten brieven of schrifturen, welke het kenmerk dra gen van briefwisseling over zaken van actueelen en persoonlijken aard. De postadministraties van de landen van bestemming hebben de bevoegd heid de pakketten terug te zenden, in dien bij de opening, bijv. ter bepaling van de verschuldigde invoerrechten, blijkt, dat door de afzenders is gehan deld in strijd met de bovenbedoelde ver bodsbepaling. Blijkens een ontvangen mededeeiing wordt door de Nederlandsch-Indische administratie van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. Den afzenders hier te lande wordt der halve in hun eigen belang aanbevolen het insluiten van brieven enz. in post pakketten na te laten. 35) En daarom wil ik ook de sporen van zijn eigen leven in alle kalmte na gaan. Ik wil wachten, tot ik zoo kalm ben en zooveel zelfbeheersching :heb, dat mij niets ontgaat, dat elke stap, die ik in deze zaak doe, zeker en vast is. Ik dank je voor de bloemen, zei ze daarna, en voor alles, wat je .gisteren voor mij hebt gedaan. Het beste daarbij heb ik niet ge daan, maar Jiohan en dan, Lore, een man, dien wij beiden heelemaal niet kenden. Jij zult hem ook wel niet kennen, Over wien spreek je, Greta Heeft Johan nog niets gezegd Neen, hij. heett over gisteren nog geen woord gesproken. Hij wil mij blijkbaar ontzien.Wat was er met mij. Toen jij. zoo plotseling in onmacht viel, sprong een vreemde deftige man toe, iemand met een grooten baard, en die droeg je in een auto. Toen wij hier aankwamen was hij, er ook reeds en heeft je de trap opgedragen... en hij. was liet ook, dien ik straks ontmoette en die mij de bloemen ivoor je gaf. Een meubelmaker Hofman is het, die zijn huis en zijn tuin daar ginds achter den houtopslag heeft. Hij, heeft je dikwijls hooran zingen en, daar hij zelf viool speelt, had hij groot genoegen aan Actie tegen de Vlootwet. Vanwege het bestuur van den Nat. Bond voor Bezuiniging wordt medege deeld, dat naast de act ie tot huldiging van minister De Geer voor diens hou ding inzake de behandeling van het Vlootwetontwerp, een nieuwe landelijke actie tegen de behandeling van dit ont werp zelf in de tegenwoordige tijdsom standigheden wordt op louw gezet. Het ligt in de bedoeling, in verschillende plaatsen van ons land te zijner tijd openbare vergaderingen te beleggen, Ter bestrijding der daaraan verbonden .kosten wordt een strijdfonds gevormd, ■waarvoor gaarne bijdragen zullen wor den in ontvangst genomen. De voorzitter van den bond. dr. v. d. Mijle te Heeze, blijft zich beschikbaar stellen voor de ontvangst van verdere adhaesie-betuigingen, ook voor de nieuwe actie tegen het Vlootwet-ont werp. De ex-kroonprins. Naar wij van de best ingelichte zijde vernemen is een in een bericht van „de Telegraaf" voorkomende mededeeiing, dat Hollandsche vrienden van den ge wezen Duitschen kroonprins voor dezen een .buitenverblijf hier te lande zouden hebben gekocht, waarheen hij van Wie- ringen zou verhuizen, van allen grond ontbloot. Het einde van De Dag. Gisteren heben nagenoeg alle redac tieleden van „De Dag" hun directeur, den heer Broekhuys, de kwitanties der verschuldigde salarissen aangeboden, doch zij zijn niet betaald, hoewel van te voren de heer Broekhuys van de aan bieding was verwittigd. De redactie leden hebben besloten thans hun con tract op te zeggen nu de directeur zijn contractueele verplichtingen niet is na gekomen. Ook een eisch lot schadever goeding zal deels per exploit, deels te legrafisch worden ingediend, ondanks de verklaring van den heer Broekhuys, dat hij zich zal laten failliet verklaren en de redactieleden in dat geval „geen cent" zullen ontvangen. ■De Dag-tragedie is nu ten einde de redactieleden hebben 'hun vrijheid van handelen herwonnen. Het weer in Juli. Het Kon. Ned. .Met. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voorloopi- ge overzicht van het weer in Juli Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum-tempe ratuur twee graden en het minimum anderhalf graad Celsius boven normaal. In de derde dékade van den 5 tot 15 gemiddeld 9 graden er boven. ■De hoeveelheid neerslag gemiddeld over 'het geheele land bedroeg ongeveer 48 tegen 71 millimeter normale maand- som in Groningen was de regenval iets boven normaal. In de eerste 2 weken was het nage noeg steeds droog weer. De Bilt had ruim 210 uren met .zonneschijn, waar van 151 uren van den 1 tot 15, tegen 195 uren normaal in Juli. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Schrijven van Bur.g. en Weth. naar aanleiding van een adres van de afdee- ling Vlissingen van den Bond van Ne- deriandsche Onderwijzers met me morie van toelichting waarbij wordt vrezocht niet tot omvorming van 6 klassige tot 7 klassige scholen over te gaan. Adressanten splitsen ons voorstel jouw zang en daardoor ook groote deelneming in jouw ongeluk Och, hoe romantisch glimlachte Lore weemoedig. Is-er werkelijk nog iemand, die goed over de 'dochter van den belasterden zelfmoordenaar denkt Zoo moet je niet praten. Er den ken stellig velen zoo als hij. Ik heb hem trouwens belootd, dat ik als ik van jou kwam, bij hem zou komen om het te vertellen, hoe het met je is Ik ga zelf mee, Greta Zal je dat niet te zwaar vallen, Lore Neen, neen. De zwakte is voorbij. Ik ben toch anders nooit zoo geweest en .ik wil zulke dingen ook niet weer laten gebeuren. Ik heb mijne kracht meer dan ooit noodig. En als de man mij zoo is bijgesprongen in het droe vigste uur van mijn leven, dan zou het slecht van mij. zijn, als ik niet de eerste minuut gebruikte, waarin ik dat weer kan, om hem te danken Johan maakte wel eenige bezwaren toen hij van het plan zijner patiënte hoorde. Maar de prachtige herfstmor gen werd' steeds mooier en leek hem zoo'n uitstekend geneesmiddel, dat hij niet langer aanhield, vooral, omdat hiJ Lore in Greta's gezelschap veilig .gebor gen wist. En zoo gingen dan de twee meisjes samen langs het houten schot, dat den houtopslag scheidde van de straat. Lore zelf Was nog nooit in die buurt geweest, daar haar weg altoos stad waarts ging. aan uwen raad tot vorminu van 7 klas sige scholen in vier deelen nl. le. Er moet een zoodaniee regeling getroffen worden, dat de gemeente geen leerkrachten zal behoeven, te be talen 2e. De uitbreiding van het aantal leerlingen aan de 7e klassen school is van dien aard, dat er 2 leerkrachten zullen moeten worden aangesteld en deze voor rekefling van de gemeente zullen komen 3e. In de centrale 7e klassen school is geen ruimte voor 179 leerlingen 4e. De aangifte van nieuwe lerlingen is van dien aard geweest, dat van de 6 klassige scholen alleen de scholen B, E, H en i meer dan 181 leerlingen zullen tellen. Adressanten zeggen, dat punt slechts dan te aanvaarden is, indien het onderwijs daarvan geen nadeelige ge volgen kan ondervinden^ Wii verzekeren, dat de belangen van het onderwijs nooit door ons uit het oog worden verloren integendeel blijft het oo.g daar steeds op gericht. Nu zelfs bii de wet het minimum aan tal leerlingen wordt vastgelegd, waar voor aanspraak op de Rijksvergoeding voor onderwijzers kan worden gemaakt, bestaat hier voor ons toch allerminst reden, om daar nog beneden te gaan Het gevolg van de aanstelling van onderwijzers voor rekening der gemeen te op de openbare scholen voor gewoon laner onderwijs, zou zijn, dat ook de bijzondere scholen een extra leerkracht voor gemeenterekening zouden kunnen vorderen doch in onmiddellijk ver band daarmede, zou de eisch gesteld worden, te zorgen voor een leslokaal i I ZATERDAG 4 AUGUSTUS j voor dien onderwijzer, waardoor bij bouw aan de scholen noodcakelijk zou .worden, wat eveneens voor rekening der gemeente zou moeten- geschieden en geen geringe uitgaven, zou vorderen. De door adressanten verder uitge sproken meening, dat bij combinatie van t\vee leerjaren onder één leerkracht deze klassen te veel (pl.m. 40) leerlingen zullen tellen, waardoor het onderwijs op verre na niet gelijkwaardig zal wor den aan dat der centrale 7e klassen school, deelen. wij niet. Het behoort toch tot de bevoegdheid der hoofden van. scholen, zelf de rege- Iin~ zoo praktisch mogelijk te maken, en naar omstandigheden de combinatie te regelen. Door ruiiinT van enkele leerlingen van nabij gelegen scholen of van de pa- rallelsc'holen, hetgeen wij in overleg met de Hoofden bereid zijn in de hand te werken, kunnen kleinere combinaties plaats hebben, waardoor in totaal een kleiner aantal leerlinuen kan worden verkregen, dan in een klasse van de centrale 7e klassen school mogelijk is, zoodat het onderwijs minstens gelijk waardig kan worden aan dat der cen trale school. Van het 'begin af 'is dit onze bedoe ling geweest, maar in het voorstel aan Het houtstek vormde de eene zijde van de lange zijstraat, die izïj nu waren ingeslagen. Aan het einde gekomen 'lag het vrije veld voor hen. Hier had de stad hare grenzen gevonden. Voorloo- pig tenminste, tot ze de nimmer-jnoede armen wijder en wijder in hef weiland zou uitsteken, dat hier tot aan den boschrand zich uitstrekte. Daarachter verrezen als wondere afsluiting de ber gen, wier breede, thans gedeeltelijk met sneeuw bedekte ruggen men voor de •verraste blikken zag opdoemen. Hoe dicht toch vrijheid en knecht schap bij elkander wonen zei Lore en bleef staan. Het is alsot men hier een heel ander, vroolijker en gelukkiger mensch zou kunnen worden dan een paar honderd meters verder achter waarts tusschen de muren en in de straten. Dat wil ik gelooven, dat hef daar mooi vioolspelen is daar moet het ook goed zijn te zingen Zij- .gingen langzaam langs den rand van de van dauw glanzende weide, langs de derde zijde van de schutting, en stonden toen plotseling voor den tuin van Hofman, waar midden in het aar dige huis met de werkplaats lag. G, wat is dat mooi, zei Lore half luid en legde onwillekeurig de handen in elkander. De heele lage heg was doorgroeid met een overvloed van al leraardigste herfstbloemen, zoodat het een bloemenhaag geleek. Een allee van reusachtige zonnebloemen ging van de deur naar het huis en was, evenals de den Raad kan zulks niet in bijzonder heden worden uitgewerkt. Ook de inspecteur van het lager on derwijs ziet in deze regeling niet het minste bezwaar, waar hij in zijn advies 'hieromtrent schrijft Waar de centrale 7e klassen school de nieuwe leerlingen lang niet bergen kan daar ter plaatse zelfs geen ge legenheid is tot uitbreidingwaar de jinancieele voordeelen, die uw ontwerp voorstel zou medebrengen, zoo groot zijn, speciaal ook voor de gemeente kas kan ik niet anders dan uw ont- werp-voorstel toejuichen en lijkt mij de door U voorgestelde oplossing dezer kwestie juist. Waar adressanten voorts opmerken, dat wij aan de U.L.O. school 38 a 39 leerlingen voor één leerkracht te veel achten verliezen zij uit het oog, den anderen aard van dit onderwijs. Het aanleeren van vreemde talen, wiskunde enz. brengt aan een U.L.O. schoo-l zeer veel correctiewerk mee, zoodat een ver gelijking daarmede niet opgaat. Wat punt 2 betreft geven wij toe, dat een van de twee meerdere leerkrachten voor de centrale 7e klassen school voor rekening van het Rijk komt. In het voor stel had moeten staan „waarvan één voor rekening van de gemeente komt". Bij punt 1 hebben wij echter reeds aangetoond, dat de quaesfie niet alieen gelegen is in het aanstellen van één of twee onderwijzers, doch in meerdere mate in de daaruit voortvloeiende vér strekkende gevolgen op financieel ge bied ten opzichte van het bijzonder on derwijs. Adressanten vertrouwen, dat de sup- pletoire onderwijzer wel voor rekening van het Rijk zal kunnen komen, waar voor de wet de gelegenheid open laat, zooals wij betreffende de U.L.O. schooi hebben te kennen gegeven, maar wat misschien voor dP U.L.O. school als iets bijzonders kan worden aangemerkt geldt daarom nog niet voor dit geval. Ons inziens kan niet verwacht wor den, dat de minister voor het gewoon lager onderwijs daarin treedt, omdat deze zaak, ook blijkens het oordeel van den inspecteur, in verband met de door de regeering zelve in de wet aangege ven cijfers aangaande de bevolking der scholen, zonder extra kosten kan wor den geregeld. Met punt 3 gaan adressanten accooid nl. dat de centrale 7e klassenschool geen plaats biedt voor 179 leerlingen. Zij wijzen er echter op, dat meermalen klassen elders zijn ondergebracht, en vestigen de aandacht op de Nijverheids school en op de kazerne Willem ILI voor het onderbrengen van klassen. De beide eenige beschikbare lokalen van de Nijverheidsschool zullen door de U.L.O. school gebruikt moeten worden, de ovdrige lokalen (meestal teekenlo kalen) kunnen onmogelijk eiken dag ontruimd worden. Voor het gebruik van één lokaal in de kazerne Willem III heeft de inspecteur ten behoeve van een bijzondere school voor zeer korten tijd vergunning ver leend, met opheffing van de eischen voor lokaliteiten gesteld. Aan toestem ming voor meerder gebruik valt niet te denken. Ook moet in aanmerking worden ge nomen, dat het gebruik dezer inrichtin gen slechts geldt als noodtoestand en een tijdelijk karakter draagt Voor een blijvende installatie, zooals hier het ge val is, bieden deze gebouwen geen ge legenheid aan. Wat punt 4 betreft zijn adressanten mef ons van meening, dat hoewel blijkbaar eenige scholen door het ge- naastgebouwde werkplaats, omrankt met wilden wingerd in roode herfst kleur. In de weide stonden ooftboomen, uif wier loofdak gouden en purperen vruchten haar tegenblonken. Onder de boomen lag het waschgoed te bleeken. De schrijnwerker en zijn hinkende, grijsharige knecht waren vlijtig aan het werk, terwijl het oude moedertje, om wie een blaffende takshond rondsprong, met de wasch bezig was. Heiner, de knecht, lijmde een zon derling, klein ding in elkaar, dat men bij nader toezien als een wieg, kon her kennen. Hij bromde daarbij stil een liedje, dat de baas met luide stem mee zong. Hofman zelf was met ander werk pezig. Men zag bij den eersten oogop slag, dat het een lijkkist was. Maat dit verhinderde hem niet, luide bij zijn werk te zingen. Een poosje stonden de meisjes voor de heg en .keken naar het rustige tafe reeltje. Zij hadden daar misschien nog lang zoo gestaan, als de hond haar niet had ontdekt en luid blaffend door het gras naar haar toe was geloopen. Toen keek ook Hofman van zijn werk op en ontdekte het bezoek. Hij legde de schaaf weg, klopte de spaanders van zijn werkschort en ging naar den rand van den tuin. Dat is toch werkelijk meer dan ik verwachten kon, zei hij vroolijk, en stak de hand uit. Sapperloot, dat had ik niet vermoed. Moeder, zei hij lachend' tot de grijze vrouw onder de ringe aantal ingeschreven nieuwe leer lingen minder dan 181 leerlingen zullen tellen, er toch te groote bezwaren aan verbonden zijn, om van de meer be volkte scholen zooveel leerlingen over te plaatsen, dat elke school een vol doend aantal leerlingen zou tellen het geen theoretisch mogelijk zou zijn, om dat 'het totaal aantal leerlingen gelijke lijk verdeeld over de 9 scholen nog een voldoend aantal voor elke school zou opleveren. Wij wijzen er in dit verband slechts op, dat wij geen vrijheid kunnen nemen, tegen den uitdrukkelijken wil der ouders die bij de aangifte van nieu we leerlingen wederom zeer sterk 'is ge bleken maatregelen te nemen, welke gevolgen mee zouden brengen, die wii ten nadeele van het openbaar onderwijs achten en stellig een verloop naar het bijzonder (neutraal) onderwijs in de hand zouden werken. Adressanten willen de volgende voor ziening daarin treffen, n.l. Toch alle 6-klassige scholen intact houden en het getal leerlingen zóó regelen, dat slechts twee scholen een te klein getal teerlingen zouden tellen, waardoor één leerkracht voor elk dezer scholen voor rekening der gemeente zou komen. De gevolgen van een dergelijken maatregel ten opzichte van het bijzon der onderwijs hebben wij genoegzaam aangetoond. Ten slotte zouden adressanten door overplaatsing van leerlingen van de scholen H en I (aan de Bouwen Ewout- straat) naar de scholen C en D (aan de Groote Markt) willen bereiken, dat klassen niet meer dan een 37-tal leer lingen tellen, doch adressanten verge ten daarbij, dat iuist de meest bevolkte scholen H en I in de dichtst bevolkte stadsgedeelten zijn gelegen en bezocht worden door de leerlingen uif tuindorp, tuinstad en omgeving, zoodat de ouders zooals reeds gezegd ernstig be zwaar zullen maken tegen overplaat sing naar de zooveel verder gelegen scholen C en D. Het betoog van adressanten geeft ons geen aanleiding om wijziging te bren gen in ons voorstel, dat de volle instem ming van den 'inspecteur wegdraagt, zoodat wij de inwilliging van het ver zoek U ten zeerste moeten ontraden. CENTRALE OUDERCOMMISSIE. De centrale Oudercommissie heeft Dinsdagavond een algemeene vergade ring gehouden, waarin door den secre taris, den heer M. A. de Hes, het jaar verslag werd uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Hoewel onze wenschen niet altijd ingewilligd werden, werd tóch door de autoriteiten een welwillende houding tegenover onze organisatie aangeno men. Enkele malen had het bestuur met het college van Burg. en Weth. eene conferentie, waarin onderwijsbelangen werden besproken. Meermalen werd met den wethouder van onderwijs ge confereerd. Voornamelijk om 'f benoodigde aan tal leerlingen te verkrijgen, werden ouders van leerlingen van openbare scholen meermalen door voorstanders van bijzondere scholen bewerkt om hun kinderen naar die 'bijzondere scholen te zenden. Gewoonlijk kreeg het bestuur of wel het betreffend hoofd te laat van een zoodanige poging kennis om deze nog met succes te kunnen verijdelen. Aan Burg. en Weth. werd opgave verzocht van ouders van leerplichtige kinderen, die zich hier komen vestigen. Deze ouders werden door den h.eer J. Brander bezocht om hen te bewegen boomen. Zie nu eens, wie bij ons komt. De trotsche Elsa van Brabant zelf en nog een edele jonkvrouwe. U moet dat verontschuldigen, verklaarde hij, terwijl hij de tuindeur opende en den rond- springenden takshond afweerde, zoo hebben wij u namelijk hier genoemd ais wij. naar uw mooi zingen luisterden. Want de stille avond droeg uw lied naar ons over. Zij waren 'binnengestapt en ook Hof- man's moeder kwam nader. Zij klaagde Och, en nu zoo'n ongeluk. Juist als men zoo kan zingen, met zoo'n warm hart, dat altoos uit uwe liederen klonk, dan doet zoo iets iemand dubbel en driedubbel, wee. Stil maar, moeder, zei de zoon. Dat zal alles wel weer terecht komen. Als men jong is en niet stil zit en werkt. Ziet u, werken moet men. Dat helpt iemand over alles heen, geloof ik. Ik ben nooit vroolijker dan bii het werk zelfs, voegde hij er verontschuldigend aan toe, als ik zóó iets te doen heb. Hij wees op de lijkkist en wierp er zijn schort over heen. Ondertusschen had de knecht een bank, die bij het huis stond, midden in den tuin gedragen en voor de meisjes geplaatst. Hij bromde een groet en ging weer aan zijn arbeid. Ik wou u hartelijk bedanken, be gon Lore en reikte den baas de hand, voor gisteren en vandaag. Ik schaam mij bijna voor een man als u, dat ik zoo zwak ben geworden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1