WOENSDAG 1 AUGUSTUS as No 179 61e Jaargang 1923— maakt tafels, deuren en kasten als nieuw. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VUSSIINOSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN De Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen Fabrikanten van LUX en TWINK. R(~)]VT ALLEEN naam en adres invullen en als LJ\_/1N. DRUKWERK te verzenden in open enveloppe. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Vlaardingen. Verzoeke mij naar aanleiding van Uw advertentie in de „Vlissingsche Courant" te zenden een Geïllustreerden Catalogus der Geschenken, verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsche SUN- LlGHT-cartons en ronde kaartjes der VIM-bussen. Naam Adres en Woonplaats ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk ƒ2.50. Week-abon- acmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk» nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere tegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer !5 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. Beun, broodbakker, al hier, om vergunning tot het uitbreiden zij ner bestaande broodbakkerij, door het ver vangen van den gewonen bakkersoven in een heetenluchtoven, in het perceel ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, sec tie A no. 1943, plaatselijk gemerkt Glacis- straat no. 115; dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen 'met Maandag den 30en Juli 1923 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veer tienden dag na dien, zijnde den 13en Augustus 1923 ten Raadhuize, des namid dags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Art. 7 dèr Hinderwit voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedu rende drie dagen voor dat tijdstip, ter Ge meente-Secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan ge nomen worden. Vlissingen, den 28 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vragen van Kamerleden. De heer De Veer vroeg aan den mi nister van financiën Af en toe worden aan het station te Roosendaal de -reizigers naar België gecontroleerd met betrekking tot het bezit van een pas of een bewijs van Nederlandschap: Heeft deze sporadische controle eenig nuj Zoo ja, kan 'de minister mededeelen welk nut Zoo neen, is de minister dan bereid, dezen maatregel, die voor de reizigers hinderlijk en tijdroovend is, in te trek ken Een nieuw kiessysteem Naar „de Tel." verneemt, moet bij het Centraal Stembureau te 's-Graven- hage een plan in overweging zijn om bij, de verkiezingen voor Tweede Ka mer, Prov. Staten en gemeenteraden, het systeem in te voeren, dat nu voor de Eerste Kamer-verkiezingen heeft Se~ golden, waarbij de kiezers het recht krijgen ,op de lijst hunner keuze de can- didaten te nummeren in de door hen (de kiezers) gewenschte volgorde. Men acht dit systeem het billijkste, wat den invloed der kiezers op de keuze der Kamer-, Staten- en gemeenteraadsleden betreft, maar het bezwaar is de om slachtigheid bij het vaststellen van den uitslag, waar 't om groote 'getallen gaat. 't Is dus op het oogenblik nog twijfelachtig, of het Centraal Stembu reau de regeering in dezen geest zal adviseeren, hoewel in principe vrij ai- gemeen de redelijkheid van het stelsel erkend wordt. De burgemeester van Rotterdam. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 September a.s. benoemd tot burgemees ter van Rotterdam, mr. dr. J. Wytema, thans burgemeester van Dordrecht. De „N. R. Ct." brengt een bijzonder woord van dank aan mr. S. J. L. van Aalten voor de wij,ze waarop hij het burgemeesterschap heeft waargenomen. De debacle van „de Dag". De redactieleden van „de Dag" heb- pen gisteren den ganschen dag tever geefs gewacht op de uitbetaling der salarissen over Juli, waartoe de heer Broekhuys zich contractueel had ver bonden. Dientengevolge achten zij het con tract verbroken en zullen daarvan he den per deurwaarders-exploit kennis geven. Voorts is in een vergadering der re dacteuren besloten een actie tot scha devergoeding in te stellen. Deze actie zal naar te verwachten is volgens de indertijd door den heer Broekhuys gedane mededeelingen, lei den tot zijn faillissement Scheepvaartbeweging. Gedurende Juli 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 778 sche pen, metende 1.087.257 netto reg. ton, waarvan 4 zeilschepen en 5 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan bestemd 722 schepen, metende 1.002.706 netto reg. ton. In Juli 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 786 schepen, meten de 1.194,437 netto reg. ton, waarvan 1 zeilschip en 4 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 741 schepen, metende 1.127.910 netto reg. tons. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. S. T. N. Waterweg 1923 4935 7.053.646 1922 5099 7.530.602 Nu minder 164 460.586 De Klokken Luiden. Er is weder een jubileum-uitgave ■verschenen, dat den bovenstaanden titel draagt. Dit boekje is samengesteld door den heer J. C. de Koning en wordt uit gegeven door den heer H. J. Spruijt te Rijswijk. De schrijver geeft daarin een getrouw historisch overzicht van hetgeen de Koningin gedurende haar 25-jarig re- geeringsperiode voor ons land heeft gedaan en verschillende illustraties ver duidelijken den tekst. Er komen ook enkele hoofdstukken in voor onder het opschrift „Toen de Koningin Prinsesje was" en daaronder treffen wij ook een beschrijving aan van het bezoek dat in Augustus 1894 aan onze provincie gebracht werd, toen de meedoogenlooze regen zoo groote te leurstelling heeft gebracht, doch toch de geestdrift in de harten der feest gangers niet kon dooven. Het boekje is zeer onderhoudend ge schreven en het zal zijn weg wel vin den, hoewel overigens het „embarras du choix", onder het groote aantai ju bileum-uitgaven wel wat moeilijk wordt RAPPORT der Ziekenhuiscommissie ter voldoening aan haar in de verga dering van den Raad van 30 De cember 1921 verstrekte opdracht oni te onderzoeken op welke wijze tot een behoorlijke ziekenverple ging kan worden gekomen. Bij voornoemde opdracht werden door uwen Raad 3 plannen op den voorgrond gesteld', nl. a. Verbetering van het gasthuis b. Verbouwing van het Burger Weeshuis tot ziekenhuis c. Uitbesteding der zieken in het St. Joseph-ziekenhuis. Omtrent het laatste plan brachten wij U reeds advies uit in ons rapport van 20/27 November 1922 en overeenkom stig ons advies werd in u.we vergade ring van 26 Januari jl. besloten geen contract met het R. K, Parochiaal Arm en Weesbestuur betreffende het uitbe steden van zieken in het St. Joseph- ziekenhuis aan te gaan, aangezien zulks zou leiden tot het opheffen der ge meentelijke ziekenzorg. Toen wij bovengenoemd rapport uit brachten, was door deskundigen in tee- kening gebracht een plan tot verbou wing van het Gasthuis en een plan tot stichting van een nieuw ziekenhuis van 50 bedden aan de Kerkhoflaan, terwijl in bewerking was een plan tot verbou wing van het Burger Weeshuis tot zie- keninrichting. Ter toelichting dezer plannen diene het volgende De kosten van verbouwing van het Gasthuis werden geraamd op 134.000. Bij dat plan was er op gerekend, dat de ouden van dagen zouden worden ondergebracht in het Burger Wees huis de verbouwing van dit laatste de aankoop ervan zouden volgens de oorspronkelijke raming kosten ƒ109.000 Totaal 243.000. De kosten van verbouwing van het Burgerweeshuis tot Ziekeninrichting+ aankoop er van werden geraamd'op 246.000. De ontwerper van het plan deelde vóór de behandeling er van reeds ter stond mede, dat van het Burger Wees huis zonder bijbouw geen behoorlijk ziekenhuis te maken was. Onze commissie kwam bij de behan deling van dit plan tot de conclusie, dat het stichten van een ziekenhuis in het Burger Weeshuis om verschillende redenen moest worden ontraden, terwijl één lid en één adviseerend lid' ver klaarden alsnog zelfstandig te zullen onderzoeken of een doelmatige verbou wing van het Burger Weeshuis tot zie kenhuis mogelijk is-. Deze leden meenden, dat dit verbou wingsplan te grootscheeps was ontwor pen en dat voor een belangrijk minder bedrag een doelmatige verbouiwing was te bereiken. De bouw van een nieuw ziekenhuis van 50 bedden aan de Kerkhoflaan werd geraamd op 337.486. Alvorens nader werd overgegaan tot de bespreking van de verbouwing van het Gasthuis en van het Burger Wees huis tot inrichting voor ouden van da gen, werden regenten van het Gasthuis in de gelegenheid gesteld zich over bo venstaande plannen uit te spreken. Bij monde van den heer Roslces gaf het college van regenten te kennen, dat het plan tot verbouwing van het Burger Weeshuis tot inrichting voor ouden van dagen, in het geheel niet voldeed aan de te stellen eischen. O.a. was een groot bezwaar, dat de ruimte volgens regenten beslist ten eenenmale onvoldoende was, zoodat de opname van ouden van dagen reeds di rect zou moeten worden gestaakt. Naar aanleiding van de opgesomde gebreken is berekend hoeveel een plan tot verbouwing zou moeten kosten, waarbij aan de geopperde bezwaren werd tegemoet gekomen. Daarbij kwam men tot de conclusie, dat de kosten van verbouwing van het Burger Weeshuis tot oude mannen- en vrouweninrichting aankoop ervan, moeten worden ge raamd op 200.000, hetwelk met de verbouwing van het Gasthuis een totaal gaf van 334.000. Ook ten aanzien van de verbouwing van het Gasthuis waren de medici on zer commissie van oordeel, dat een ver bouwing van het Gasthuis niet aan de te stellen eischen voldeed, terwijl een tweetal adviseerende leden bezwaren hadden om het Gasthuis bij gedeelten te verbouwen, zulks met het oog op de verpleging der zieken. Resumeerende komt men tot de vol gende kostenvergelijking a. Verbouwing Gasthuis 134.000 Verbouwing Bur ger Weeshuis aankoop er van (oorspronkelijk plan) r - 109.000 Totaal 243.000 b. Verbouwing Gasthuis 134.000 Verbouwing Bur ger Weeshuis aankoop ervan - 200.000 (gewijzigd plan naar aanleiding Totaal 334.000 der gemaalde op- merkingen door het college van regenten) c Bouw nieuw ziekenhuis can v0 bedden aan de Kerkhoflaan 337.486 Ten aanzien van plan c zij opge merkt, dal de gemeen!-; niet tot grond aankoop behoeft over te gaan. Een gedeelte bouwterrein is reeds bij het uitbreidingsplan voor een zieken huis bestemd en sedert dien voor het beoogde doel opgehoogd, waarvan de boekwaarde bedraagt 40.000. Het andere deel van den bouwgrond is eigendom van het „.Vlissingsch zie- ikenhuisfonds" opgericht met het doel om een nieuw ziekenhuis te stich ten - - hetwelk dezen grond aankocht met het doel dit terrein voor een even tueel te bouwen nieuw ziekenhuis be schikbaar te stellen, terwijl het restant der gelden van dat fonds bestemd zal kunnen worden voor de.inrichting van een nieuw ziekenhuis. Naar de meening van deskundigen kan worden aangenomen, dat voor de stichting van een-nieuw ziekenhuis met inrichting 'n bedrag van rond 350.000 ten laste der gemeente zal komen. Met dit laatste bedrag is dan ook re kening gehouden in de nevengaande exploitatierekening. Bovendien is het plan zoodanig ont worpen, dat het op gemakkelijke en op zoo min kostbare wijze kan worden uitgebreid. Op grond van bovenstaande cijfers vereenigde de meerderheid der commis sie zich met de volgende conclusie „De commissie, gezien de plannen hiervoren bedoeld, vindt dat het laatste plan (bouw nieuw ziekenhuis van 50 bedden) het meest de voorkeur ver dient, doch schorst haar eindoordeel op totdat de exploitatiekosten van zooda nig ziekenhuis nader onderzocht zijn." Daarop is een exploitatierekening met toelichting samengesteld, welke U hierbij gelieve aan te treffen (Bijlage I). Uit de conclusies der hieronder ver melde leden blijkt, dat onze commissie eenstemmig van oordeel is, dat de eenige radicale oplossing der zieken huiskwestie is de bouw van een nieuw ziekenhuis. Thans volgen hieronder de conclu sies. De heer Staverman (hoewel hij door het ophouden raadslid te zijn, tevens ophield lid onzer commissie te zijn, is op ons verzoek ais adviseerend lid de vergaderingen onzer commissie blijven bijwonen) heeft in een afzonderlijke nota welke hierbij gaat (Bijlage II) van zijn afwijkende zienswijze doen blijken. De heer Huson wenscht ten spoedig ste over te gaan tot den bouw van een nieuw ziekenhuis. De heer Van Niftrik is vóór den bouw van een bescheiden nieuw ziekenhuis le. Omdat de verbetering van het bestaande Gasthuis bij regenten groo- ten tegenstand heeft ontmoet, die ge steund door hun ondervinding, ver klaarden dat het door ons ontworpen plan tot verbouwing van dat ziekenhuis niet aan de stellen eischen voldeed 2e. Omdat het Burger Weeshuis, waarvan spreker aanvankelijk dacht, dat bet tot inrichting voor ouden van dagen was te verbouwen, doch hetwelk volgens regenten daarvoor ongeschikt is, tenzij, aan de verbouwing 100.000 ten koste worde gelegd,, zoodat aan koop van het Burger Weeshuis en ver bouwing van het Gasthuis inbegrepen, nagenoeg evenveel zou kosten als de bouw van een nieuw ziekenhuis 3e. dat ten slotte de bouw van een nieuw ziekenhuis de beste oplossing is en dat ook veel voordeeliger .is dan een contract met het St. Joseph-ziekenhuis, nog afgescheiden van de zaak, dat spr. het onaannemelijk acht de burgers van Vlissingen te dwingen zich in een con- fessioneele ziekeninrichting te doen verplegen. Hij is van oordeel, ,dat thans het gun stige oogenblik is aangebroken, waar op tot den bouw van een nieuw zieken huis kan worden overgegaan. Immers de Hoofdelijke Omslag gaat naar bene den. Voor het belastingjaar 1921/22 gold een vermenigvuldigingscijfer van 2.2 voor het belastingjaar 1922/23 is dit 1.7, terwijl in de eerstvolgende raadsvergadering dit cijfer wederom zal worden verlaagd tot 1.34. Het Gasthuis ontving van de ge meente ten bate der zieken-verpleging over 1922 een subsidie van 24.000. Het nieuwe ziekenhuis zal volgens de ontworpen exploitatie-rekening een subsidie noodig hebben van 41.000 of =fc 17.000 méér, hetwelk van den "U. O. slechts 3.2 uitmaakt. Thans is hef oogenblik aangebroken om eindelijk tot een behoorlijke neutrale ziekenverpleging in deze gemeente te komen. De heer Ouiwehand is vóór den bouw van een nieuw ziekenhuis hij, heeft destijds zijn advies blanco uitgebracht, omdat hij toen niet geheel met den fi nancieelen toestand der gemeente op de hoogte was. Waar nu regenten van het Gasthuis, wegens gebrek aan ruimte, vele ouden van dagen niet kunnen opnemen, lijkt hem deze kwestie nog urgenter, dan die der ziekenhuiskwestie zoodat het van groot belang is zoo spoedig mogelijk de ziekenverpleging uit het Gasthuis te verwijderen en elders onder te brengen. Wat den financieelen kant der zaak aangaat is gebleken, dat een verbou wing van het Burger Weeshuis tot oude mannen- en vrouweninrichting (over eenkomstig de door regenten noodig geachte veranderingen), benevens de verbouwing van het Gasthuis ongeveer evenveel kost als de bouw van een be scheiden nieuw ziekenhuis van 50 bedden. Spreker is tegen de verbouwing van het Burger Weeshuis tot ziekenhuis op de gronden destijds door dr. Staver man aangevoerd, nl. dat in het bestaan de Gasthuis de zieken practisch. een stuik of 6 zaaltjes hebben, dat er een operatiekamer en een kamertje voor de zusters op den zolder is en dat zij dat zelfde in het Burger Weeshuis ook kunnen krijgen. Een en ander voldoet niet aan de eischen, die men aan een behoorlijk zie kenhuis moet stellen. Op bovenstaande gronden .is spreker voor den bouw van een bescheiden nieuw ziekenhuis van 50 bedden. 'De heer De Meij. is tegen elke ver bouwing van het Gasthuis, dit acht hij geld weggesmeten. Ook is spreker, zooals bekend is, te gen een contract met het St. Joseph- ziekenhuis. De eenige radicale oplossing is de bouw van een nieuw ziekenhuis, doch omtrent het tijdstip, waarop tot den bouw hiervan moet worden overge gaan, kan hij niets zeggen, zulks hangt van den financieelen toestand der ge meente af. Wat de exploitatie-rekening van een nieuw ziekenhuis betreft, acht hij de inkomsten te hoog en de uitgaven te laag geraamd. De heer Van de Putte sluit zich voor een groot gedeelte aan bij de meening van den heer De Meij. Ook hij acht-de eenige oplossing de

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1