150 100 25 Kflfi"nldeil:rk,"iOfln DRAGON DINSDAG 31 JULI 10Q0 1.1. P.'s Vanille Crêmepudding No ITS öle Jaargang! Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir..Walstraat 58, Vlissingen. Fel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ilUU een ongeluk. UUU BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. A. J. P.'s Frambozensaus VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Vergadering van den Volkenbond. Bij Kon. besluit -zijn benoemd tot ver tegenwoordigers van Nederland, ter 4e zitting van de vergadering van den Vol kenbond, welke is bijeengeroepen 3 September 1923 te Genève, jhr. mr. J. Loudon, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, oudmiinister van touitenlandsche zaken, te Parijs jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister 'bij het Vaticaan prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden en tot plaatsvervangende verte genwoordigers mr. J. Limburg, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland prof. mr. dr. J. P. A. Francois, referendaris, chef der afdeeling Volkenbondszaken van het departement van buitenland- sche zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam. Verkiezing Eerste Kamer. In de gisteren gehouden openbare vergadering van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de iEerste Kamer heeft de waarne mend voorzitter, mr. P. Rink, eenige woorden gewijd aan de nagedachtenis van prof. Struycken. Spr. gaf uiting aan zijn gevoei van weemoed, dat het Centraal Stembureau zijn hooggeachten voorzitter door den dood heeft moeten verliezen. Al te vroeg is deze eminente man aan het vaderland ontvallen. Op zeldzame wijze waren in hem vereenigd groote geleerdheid en ver nuftige practische kennis. Tengevolge van deze vereeniging was het mogelijk, dat prof. Struycken in zijn nog zoo kort leven groote diensten heeft bewezen aan maatschappij, staat en wetenschap. Ook bij het centraal stembureau zal de scherpzinnige, humane en onvermoeide werkzaamheid van prof. Struycken lan ge jaren in danbare herinnering .blijven voortleven. Daarna las de voorzitter het rapport voor betreffende den uitslag der verkie zingen, wat bijna een uur in beslag nam. De uitslag stemt overeen met den reeds officieus in de bladen gepubli- ceerden. De stemplicht. De minister van justitie deelt, ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Kersten betreffen de het instellen van een vervolging in alle gemeenten me't uitzondering van Amsterdam -- tegen nalatige kiezers ■voor de laatste gemeenteraadsverkie zing en het .beoordeelen van gewetens bezwaar als geldige reden in den zin der wet, het volgende mede Reeds na de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten was door den ondergeteekende het zijne gedaan, dat, in afwachting van den uitslag van het onderzoek, dat thans loopende is, 34j Toen men echter den volgenden morgen Selstermann kalm, zelfs met helderder voorhoofd dan anders aan het werk zag gaan, toen Alfred stipt op tijd op zijn plaats verscheen en de collega's warmer dan de vorige dagen groette, en toen ook Greta met vriendelijken ernst hare plaats innam, toen zeiden de bedienden in de zaak, dat het misschien niet zoo heel veel had gescheeld en zij zagen weldra in de ingetreden be perking van het personeel alweer een der door den chef met ijzeren conse quentie doorgezette maatregelen om de oogenblikkelijke moeilijkheden, door ■Muller veroorzaakt, te overwinnen. Die opvatting maakte het zelfs de drie ont slagenen mogelijk, zonder verbittering zich over hun ontslag heen te zetten. Zii zagen daarin geen persoonlijke achter uitzetting meer en vleiden zich zoo als de mensch ook het onaangename gaarne tot zijn eigen gunst uitlegt al spoedig met de hoop, dat zij wellicht binnen niet al te langen tijd weer hun vroegere plaatsen zouden kunnen in nemen. HOOFDSTUK VIII. In de morgenuren kwam Greta bij haar vader en vroeg verlof voor een bezoek aan Lore. ook ten plattenlande geen vervolgingen ingesteld zouden worden wegens niet- nakoming van den zgn. stemplicht, aan gezien .het instellen dezer vervolgingen in de groote steden als regel niet plaats heeft. De billijkheid vorderde, naar het oordeel van den minister, dat, in af wachting van den bedoelden uitslag, met toepassing van het bij de strafver volging bestaande opportuniteitsbegin sel, deze vervolgingen, althans voorloo- pig, achterwege bleven, ook daar, waar de hoeveelheid der gepleegde overtredingen geen beletsel vormde tegen vervolging. Naar 's ministers oordeel, welk oor deel door den minister van binnenland- sche zaken en landbouw gedeeld wordt, is een spoedige beslissing in zake het vraagstuk der al of niet handhaving van den zgn. stemplicht noodig. Deze beslissing zal door de regeering zooveel doenlijk worden bespoedigd. De bedoeling van den wetgever om trent gewetensbezwaren wordt gekend uit hetgeen de regeering bij memorie van antwoord aan de Eerste Kamer heeft verklaard „Immers niemand wordt gedwongen feitelijk zijn stem uit te brengen'dit zoude trouwens ook het beginsel der geheime stemming aantasten. Het eenige, dat geëischt wordt en dat rede lijkerwijze ook van ieder staatsburger geëischt mag worden, is op den dag der stemming althans zooveel belangstel ling aan den dag te leggen, dat men het bureau, waar men voor de stem ming is opgeroepen, bezoekt. Heeft de kiezer, daar gekomen, principieele of andere bedenkingen om aan de stem ming deel te nemen, deze worden ten volle geëerbiedigd niemand, die hem dwingt zelfs een stembiljet in ontvangst te nemen." Daaruit blijkt, dat de regeering des tijds opzettelijk slechts den plicht tot aanmelding en niet stemplicht heeft wil len opleggen ten einde met gewetens bezwaren rekening te houden. De Eerste Kamerverkiezingen. De „Maasbode" schrijft over den uit slag der verkiezingen van de Eerste Kamer o.a. het volgende De stembusuitslag leert, dat de vrij zinnig-democratische bond en de S. D. A. P. over de geheele linie met uitzon dering van de groep Noord-Holland, Friesland, waar daarvan geen bate te verwachten was, een accoord hebben gesloten omtrent lijstverbinding of stemmenoverdracht, waardoor aan den eersten een zetel in Zuid-Holland ten deel viel, dien hij uit eigen kracht niet had kunnen verwenven en de laatste in de beide andere groepen op een extra zetel beslag wist te leggen. Het is wel een eigenaardige speling van het lot, dat het juist de Katholieken moesten zijn, die de gevolgen van de combinatie vrijzinnig-democratenS. D. A. P. ondervonden. Naast het succes der rood-rose com binatie verdient .bij deze eerste verkie zing volgens evenredig systeem wel het feit de aandacht, dat reeds den eersten Haar verlangen werd zonder een woord van tegenspraak ingewilligd. Toen zij reeds weer aan de deur-van ■de kassierskamer was, riep haar vader haar nog even terug. Greta zei hij, en stak haar de hand toe. Zij keek voor zich. Toen vroeg 'zij Hebt u mij; iets voor Lore te zeggen, dat ik haar van u kan overbrengen In hare stem trilde lichte hoop. Hij trok zijn hand terug. Ik zou niet weten, wat. Greta was weer gewoon. Dit eene, zei ze ernstig, zou u naar mijne meening in elk geval moeten doen en haar het salaris verder betalen, dat haar vader genoten heeft 1Je bent wel niet recht bij je ver stand antwoordde hij barsch. Wat zouden de menschen dan wel van mij zeggen Welke gevolgtrekkingen zou den zij er uit maken Een oogenblik was het, alsof zij iets wilde antwoorden. Maar toen verliet zij- zwijgend de kamer. ■Hij keek haar opgewonden en onge rust na Met die stijfkop was geen beginnen. Die ging onmeedoogend o.p haar doel af. Zij mocht het probeeren. Ook hij. was tot den strijd bereid. Toen Greta in de Vogelzangstraat kwam en het huis naderde, waar Lore woonde, ontmoette zij den man, die het meisje gisteren had thuisgebracht. Hij droeg een handvol bloemen en groette keer het bewijs is geleverd» hoe gebrek kig dit systeem moet worden genoemd. Als men bijvoorbeeld ziet, dat mevrouw Steenber.ghe ook zou zijn gekozen als voor haar een lijst ware ingediend in Limburg, waarop dan twee Limburg- sche Statenleden hun stem hadden moe ten uitbrengen, zonder dat dit schade zou hebben gedaan aan de hoofdlijst voor Limburg dat zij eveneens zonder schade voor Noord-Brabant zou zijn •gekozen, als twee Brabantsche leden op een voor haar in die provincie ingedien de lijst zouden hebben gestemd dat wij in Zuid-Holland drie zetels zouden hebben gehad, wanneer wij drie afzon derlijke lijsten hadden ingediend, waar op door 7, 4 en 4 leden zou zijn ge stemd en dat wij dan met onze vijftien stemmen een zetel zouden hebben ver overd ten koste van de anti-revolutio nairen, die op één lijst 16 stemmen uit brachten dan begrijpt men tot welk gekonkel de kieswet aanleiding zal geven in de toekomst, nu de prak tijk het duidelijk zal hebben gemaakt dat door allerhande combinaties en be rekeningen er nog wel wat te plukken valt en men zich door geheime afspra ken tegen mogelijke tegenzetten aller hande waarborgen kan scheppen. Een wet, die zulks in de hand werkt, kan geen stand houden. De Katholieken en de Vlootwet. In verband met het reeds vermelde bericht, dat de R. Kath. feiesvereeniging in den rijkskieskring Den Haag een 'vergadering zou beleggen, om door twee sprekers de Vlootwetkwestie te doen behandelen, verneemt „de Rsb." thans, dat deze bijeenkomst 28 Augus tus zal worden gehouden. De vlootwet zal worden verdedigd door kapitein Lambooy. Als inleider contra zal optreden prof Veraart. Het R. Kath. weekfeisti-j,de Voorhoe de" begint een neeks van artikeltjes met den titel „Weg met de Vlootwet Het eerste artikeltje besluit met den volgenden zin „Onze overtuiging is dat WÜ in deze omstandigheden de Vlootwet niet mo gen aannemen". Oranje Nassau's Oord. Aan het jaarverslag van het Sanato rium Oranje Nassau's Oord over 1922 is het volgende 'ontleend Volgens het verslag van den raad van commissarissen is 1922 van bijzon dere beteekenis geweest. Door vereen voudigde exploitatie en het doen ver vallen van de afzonderlijke verpleging der villa-patiënten, is voor de eerste maal een belangrijke vermindering van het tekort te constateeren. Het tekort wordt nu nog slechts veroorzaakt door de groote uitgaven aan onderhoud en herstelling, waaraan in de crisisjaren veel te weinig werd ten koste gelegd. De exploitatierekening sluit wel met een tekort van 13.215.70^, de winst en verliesrekening der Stichting wijst een overschot aan van 31.579.50,welk bedrag werd aangewend tot verminde ring van het tekort over de laatste ja- beleefd, toen hij Greta 'zag. Mag ik u misschien verzoeken, zei hij, bescheiden, juffrouw Muller deze 'bloemen te brengen, als een laatsten kleinen groet van een dankbaar buur man, die dikwijls naar haar heeft ge luisterd... ik hoop, dat het vandaag toeter met haar gaat. Ik had de bloe men door een of ander kind van de straat willen laten bezorgen. Want zelf wil ik het huis niet binnengaan. De menschen geven doorgaans aan de eer lijkste bedoelingen de leelijkste verkla ringen. Ik geef heelemaal niets om de menschen, voegde hij er glimlachend aan toe. Maar voor de juffrouw moet men thans dubbel en driemaal zoo voorzichtig zijn, nu zij geen vader meer heeft en zij. hem zoo... op die manier... verloren heeft Greta knikte en nam de bloemen aan. Kent Lore u vroeg zij', of mag ik haar uw naam zeggen Ik ben de meubelmaker Hofman. Vlak daar ginds, achter dat houten schot, is mijn huisje en mijn tuin. Het ziet vrij, naar buiten naar de velden en weiden en het .bosch en naar de toergen daar achter. Daar wonen wij met ons vijven mijn oude moeder, ik, mijn ver groeide knecht Heiner mijn taks hond en mijne viool. Weet u, juffrouw, daardoor ben ik zoo'n soort collega van de juffrouw, al kan ik zoo mooi spelen als zij zingt... mahr men behoort toch in zekeren zin, al is het van verre, zoo'n beetje bij elkaar op die manier Anders had ik dat gisteren ook niet ren. Waren in 1921 de kosten per ver- pleegdag voor consumptie 2.11, voor brandstoffen 0.88, in 1922 waren deze resp. 1.46 en 0.46. Bovendien klom het getal, vaste contribuanten van 62 in 1921 tot 1223 in 1922, aan gfiten en legaten werd ontvangen 21.541.32'^. Uit het verslag van den geneesheer- directeur blijkt, dat in 1922 verpleegd' werden 367 patiënten. Van deze be hoorden tot rubriek A, lichte gevallen, 114, tot B, meer ernstige gevallen 149, tot C zware gavallen 104. Op 31 December 1921 waren er 52 m. en 42 vr., daarbij kwamen in 1922 168 m. en 104 vr., samen 220 m. en 147 vr er overleed 1 m., er vertrokken 141 m„ 97 vr., zoodat op 31 December 1922 waren 78 m., 50 vr., totaal 128 patiën ten. Meer dan de helft had den 39-jari- gen leeftijd nog niet bereikt, in vorige jaren werd' dezelfde ervaring gemaakt. In verhouding neemt het getal jeugdige patiënten toe. Volgens hun .geloofsbelij denis waren Ned. Herv. 183. R. Kath. 31, Israëliet 7, Gereformeerd 20, enz., geen godsdienst hadden 17. IHet resultaat van de behandeling was dat 158 patiënten, d.i. ongeveer 66 veel verbeterden, 35 patiënten, d.i. on geveer 15 iets verbeterden, 45 pa tiënten d.i. ongeveer 18 f2 niet verbe terden en 1 patiënt overleed. Er komen nog steeds te veel patiënten die niet meer in een sanatorium thuis behooren. Van groot belang is ook, dat de patiën ten vroegtijdig onder behandeling ko men. De behandeling was weer in hoofdzaak hygiënisch-diëtetisch. Een aantal patiënten werd behandeld met de hoogte-zon, plaatselijk of algemeen. Het meerendeel kreeg ook injecties met het tuberculine-praeparaat uit het Utrechtsche-laboratorium, dikwijls met niet te miskennen gunstigen invloed. Een aantal patiënten die daarvoor in aanmerking kwamen werkten geregeld. Het Emmafonds keerde laan 83'% minvermogende patiënten uit 8142.45. Volgens de winst- en verliesrekening bedraagt het overschot over 1922 9173.24, zoodat het kapitaal is geste gen tot 250.413.73. Het bouwfonds voor een kapel had op 31 December een kapitaal van 10.796.99, het Vrijbeddenfonds een kapitaal van 3422.80. De balans van het Sanatorium per 31 December sluit met een bedrag van 530.393.02. Het handel drijven door ambtenaren. De Kamer 'van Koophandel en Fa brieken voor Groningen heeft met op twee na algemeene stemmen de volgen de motie aangenomen De Kamer spreekt als haar meening uit dat het handel drijven door ambte naren, met volledige dienstbetrekking in dienst van openbare lichamen is in strijd met het dienstbelang, indruischt tegen de belangen van handel en indu strie en beschouwd moet worden als onreëele concurrentie, en besluit deze motie ter kennis te brengen van de ministerieele departementen. De motie zal mede ter kennis worden durven doen en vandaag met de bloe men, voegde hij er aan toe. Groetend nam hij zijn hoed af en bleef een oogenblik staan. Ik zou gaarne willen weten, hoe het met haar gaat, zei hij bescheiden. Ik kom straks bij u en zeg het u, was Greta's bedaarde antwoord. Maar juffrouw, riep hij verheugd, dat mag ik toch niet verlangen Al zal het u wel bevallen in het nette huisje en don mooien tuin en bij de frissche lucht en het prachtige uitzicht voegde hij er niet zonder trots bij,. Ik kom knikte zij nog eens en ging het huis binnen. Lore was reeds opgestaan en zat in de woonkamer op de sofa. De hofraad en Johan waren bij haar. Wat heb ik gezegd glimlachte dr. Stocker en reikte Greta de hand. Zij heeft het weggeslapen. Natuurlijk is ze nog een beetje versuft. Maar verder mankeert haar niets Lore was bleeker dan gewoonlijk, had blauwe kringen onder de oogen en was stiller en meer afgemeten in hare bewegingen. Ik heb vannacht gedroomd, zei ze tot Greta toen dr. Stocker vertrok ken was en Johan hem de deur uitge leidde van vader. Hij was bij mij, als toen hij nog leefde, en toch wist ik, dat hij gestorven was. Ik vreesde echter niet het minst voor hem. Hij zei, dat hij va" tijd tot tijd bij mij zou komen, als ik hem noodig was. Plotseling stond er een groote, sterke man bij ons in de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Verfrisschend en Verkwikkend over Puddingfabriek A.J. Polak, Groningen Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Maagpillen tc gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadee- lige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 ■gebracht van alle Kamers .van Koop handel, met het verzoek van instem ming te doen blijken. Een nieuw soort tramwagens. De R. E. T. M. gaat op het traject RotterdamOverschie een proef nemen met een nieuw soort materiaal. Zij gaat daar namelijk een wagen laten loopen. samengesteld uit twee met de achter zijde aan elkaar gekoppelde Ford-auto- mobielen op spoorwielen, waartusschen een harmonica is ingebouwd. Op de bocht naar Overschde krijgt de chauf feur dan zijn zitplaats aan het stuur van de voorste auto, op de terugreis zit hij aan het stuur van de achterste. Het nieuwe vervoermiddel zal 36 passagiers kunnen vervoeren en kan gemakkelijk een gemiddelde snelheid van 20 K.M, ontwikkelen, in 15 minuten wordt de afstand RotterdamOver schie afgelegd. Met 5 minuten opont houd aan de standplaats duurt de reis voor den wagen dus 20 minuten De paardentram heeft 25 minuten voor den rit noodig en is met 5 minuten opont houd een half uur onderweg. Met even veel materieel en personeel zal dus in- plaats van den kwartierdienst een tien- minutendienst kunnen worden onder houden. Bovendien bood de paarden tram slechts plaats voor 28 passagiers. Het grootste drijvende droogdok. Een zeldzame gebeurtenis heeft Za terdagmiddag op de werf van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam aan de Noordzijde van het I.J onder groote belangstelling plaats gehad de tewaterlating van de eerste helft van het grootste ooit hier te lande gebouw de droogdok, dat bestemd is om aan de Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij afgeleverd te worden. Het te water gelaten dok vormt de helft van een sta- kamer en zei tegen ons, dat als wij wil den, zou hij mijnheer Selstermann ver slaan en u allen. Toen schreeuwde ik in mijn slaap zoo luid, dat men het stellig moet hebben gehoord In 's hemels naam, Greta niet Maar vader zei, dat hij niemand dooden zou, ook mijnheer Selsterman niet, die zou het wel anders ■boeten. Ik wilde vader juist vragen, wat die boeten moest... toen werd ik wakker en de zon scheen door het ven ster. Wat kan men toch wonderlijke droomen hebben Misschien niet zoo wonderlijk, als jij meent, Lore Beide meisjes zwegen een poos, ieder met hare eigen gedachten bezig. Nu daar niet meer over, zei Lore. Ik heb mij van morgen vast voorgeno men, de zaak heel anders aan te pak ken, dan ik de eerste dagen gedaan heb niet meer zoo onbesuisd er op los stormend want daar ga ik bij onder. En onder gaan wil ik niet. Niet alleen, omdat het zeker niet de wil mijns va ders is en wijl hij mij zeker niet voor niets eerst Johan en nu weer dien droom heeft gezonden. Ik wil ook niet onder gaan, opdat niet de menschen kunnen zeggen Zoo de vader, zoo de dochter Ik wil ook 'door de manier, waarop ik leef, bewijzen, dat de ver denking tegen mijn vader ongegrond was. Ik wil een in elk opzicht onaan tastbaar leven leiden, dat men niet uit mijn doen en laten nog een steen zal winden om o,p het graf mijns vaders te ■werpen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1