1000 25 MAANDAG 30 JULI NO 177 i 61e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jatstraat 53, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen cnn' inn GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KLATERGOUD. BINNENLAND VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. JUU een ongeluk. vU V gulden bij verlies van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies^ van een duim. I gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 3 Augustus 1923, des namiddags 2 uur. I. Onderzoek geloofsbrieven. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer G. J. Fros, benoemd lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature-dr. P. Merckens. 2. Onderzoek ider geloofsbrieven van de benoemde leden van den gemeente raad. II. Mededeelingen. III. Over te leggen stukken. IV. Benoemingen. 1. Van personeel aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De aanbe velingen luiden als volgt a. Van een tijdelijk leeraar in natuur- en werktuigkunde, cursus 1923/24 I. J. Spuijman te Vlissingen 2. F. van E.xter te Vlissingen 3. B. D. de Roos te Middelburg. to. Van een'tijdelijk leeraar in boek houden, cursus 1923/24 1. J. Bouehe- rie te Middelburg 2. A. Tazelaar te Vlissingen 3. J. Sinke te Vlissingen. c. Van een tijdelijk leeraar in werk tuigkundig teekenen, cursus 1923/24 M. Vader te Vlissingen ('herbenoe ming). d. Van een vasten leeraar in hanü- teekenen, met ingang van I September 1923 A. van der Zee te Zoutelande. e. Van. een vasten leeraar in Ned. Taal en Wiskunde: J. H. C. Sorber te Vlissingen. f. Van een vasten leeraar in werktuig kundig teekenen 1 M. Adriaansen te Middelburg. 2. Van een leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Handelsschool. De aanbeveling luidt A. J. M. Bracke te Meppeü. V. Te behandelen punten Stemming over de conclusie betref fende den eiscft van dr. A. Staverman, dat voortaan geen klasse-patiënten in het gemeentelijk Gasthuis zouden mo gen worden behandeld. 2. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres van Joh. Fibbe alihier, betreffende toepassing der con cessie-voorwaarden door de directie der Electrisdhe Centrale. 3. Idem tot vaststelling van een ge wijzigde verordening op 'de heffing van begrafenisrechten, vergezeld van een gewijzigd tarief. 4. Idem tot vaststelling van een ge wijzigde verordening regelende de in richting en het gelbrui,k der algemeene begraafplaatsen en liet begraven van 'Jijken (aangehouden op de vorige ver gadering). 5. Idem tot verkoop van bouwgrond a. aan W. Anker en Zoon, q.q. een perceel groot 192 M\ aan de Sdielde- straat, a 15 per M!. 2880 b. aan W. Anker nog 2 M5. bouw grond en 29 M'. tuingrond aan de Park- 33) Voor haar blik .kromp hij ineen, voor haar vorschend oog sloeg hij het zijne neer. Zijn stap was verlamd. Zijn hand, die zich onwillekeurig naar de deur van het kassierskantoor uitstrekte, zonk neer. En uit de schaduw voor hem vormde zich duidelijk een beeld, dat tusschen hem en het naaste vertrek, dat tusschen hem en zijne kinderen en hun vroolijke lachen stond en reuzengroot opwies en verpletterend over hem neer boog. Muller's schaduw was het. En als hij alles had gezegd Als hij naar 'binnen was gegaan en de biecht zijns levens had afgelegd, een biecht voor de harten zijner kinderen Zoo voor hen staan zoo voor Greta staan Nooit Dat kon hij niet. En dat wilde hij ook niet. Trotsch rekte hij zich uit en klopte zenuwachtig met de vuist op tafel, alsof hij alle gedachten der zwakheid, die hem plotseling weer dreigden te over vallen, wilde neerslaan. Thans kon hij niet anders meer dan de oogen sluiten, de tanden opeen .klemmen en met on barmhartige energie den weg te gaan, dien hij, zich had afgebakend. Het doel was goed het geluk zijner familie. Nu moest het noodlot toonen, of het niet terwille van dit doel kon worden ge- laan, resp. a 15 en 10 per M". ƒ320 c. aan J. Lampers een perceel groot 230 M\ aan de Van der Manderestraat, a 7 per M!. 1610. d. aan wed. C. C. de Ruijterde Vey Mestdagh, een perceel groot 88 M\ in het villapark nabii den Komdekerk- schen weg, a 15 per Mi 1320. 6. Idem om aan het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs toe te staan ƒ280 voor het aanschaffen van nieuwe schoolbanken en schoolborden ten behoeve van de school in de Palingstraat. 7. Idem tot het vormen van 7e klasse- scholen aan eenige openbare lagere scholen. 8. Idem tot het verleenen van mach tiging voor het aanstellen van een ex tra-leerkracht aan de O.U.L.O.-schooi. 9. Idem tot het richten van een adres aan de Koningin voor het /erleenen van ontheffing van de verplichting voor de stichting van een Gymnasium. 10. Idem tot vaststelling van het ver slag betreffende de verstrekking van voeding en klompen aan behoeftige schoolkinderen. 11. Idem tot goedkeuring van a. de rekening van het Burgerlijk Armbestuur b. die van het Burger Weeshuis c. die van het Gasthuis d. die van .de Zeemans- en Visschers- toeurs e. die van ,de Gezondheidscommissie. 12. Idem tof hef tot wederopzegging verleenen eener 'verzochte subsidie van ten hoogste ƒ1000 per jaar aan het plaatselijk comité der Zeeuwsche Her vormde Diakonessen-inrichting. 13. Idem tot het tot wederopzegging verleenen eener verzochte subsidie van ten hoogste ƒ500 per jaar aan de-Ver- eeniging voor kraamvrouwenverzorging en zuiMingenbescherming. 14. Idem tot het vaststellen van het vermen'igvuidigingscijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1 Mei 1923/1 Mei 1924 op 1.34. 15. Idem naar aanleiding van het be zwaarschrift van den minister van ma rine tegen den aanslag in de zakelijke belasting op het bédrijf voor het Ne- deriandsch Loodswezen, dienst 1923. 16. Idem naar aanleiding van het be zwaarschrift van H. Zeijger teen diens aanslag in genoemde belasting. 17. Idem tot het verleenen van de door de firma ,D. van Maris verzochte ontheffing van .een, gedeelte van haren aanslag in genoemde belasting. 18. Nader voorstel van regenten van 'het Gasthuis betreffende de benoeming van een chirurg aan die instelling. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 31 Juli, 1 en 2 Augustus a.s. vanaf het fort „Erf prins" te Helder schieteoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor- dwongen, het verleden dood ie doen zijn d»o,d als de kassier Muller, in wiens graf dat verleden rustte. Niemand herinnerde zich' een zoo opgewekten, vriendelijken avond, als heden bij de Selstermanns gevierd werd. De oude Margareta, die daarbij bedienend uit en in liep, keek met groote verwonderde oogen toe, toen zij bij de .beide dames den koopman zelf ook na het eten nog aan tafei zag blij ven. Evenzoo Alfred, die anders zoo vlug mogelijk pleegde te verdwijnen en gedurende het gemeenschappelijk avondeten, als hij er bij tegenwoordig was, weinig of heelemaal niets zei. Mevrouw Selstermann's, gelaat straalde van innige bevrediging. Nu was het toch zoo geworden, als zij nauwelijks meer had durven hopen. De rustverstoorders van haar tehuis, waar bij zij nu ook reeds naïef-geloovig den ouden Johan rekende, waren .verwijderd en een geluk, dat zij zoo rein sedert lang niet meer .gekend had, was terug gekeerd in hare woning. Boven alles haid haar de vriendelijke toon goed gedaan tusschen broeder en zuster, die elkander nu en dan versto len aankeken en glimlachten. Minder echter vielen de niets ver moedende vrouw de blikken op, die uit Greta's oogen naar den vader gleden en zijn gezicht onderzochten, om dan ernstiger Weer naar de anderen terug te keeren. Zoolang het daar nog ontbrak, was voor Greta geen werkelijk heil te ver- zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 30 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Koninklijke familie in Engeland. Z.K.H. Prins Hendrik, vergezeld van den adjudant Laman Trip en den be kenden amateur-klimmer George Abra ham, beklom Zaterdag den vermaarden moeilijken berg Scawfeil .Pike in het Meren-district, welke het hoogste punt in Enigeland is. De Prins is de eerste Koninklijke persoon, die dezen berg be klimt. iH. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vergezelden den Prins op het eerste gedeelte van zij.n tocht. Tegen de Vlootwet. De raadsleden, de heeren Mullens en Van Bommel hebben tot Burg. en Weth. van 's-Gravenhage de volgende vragen gericht 1. Vinden Burg. en Weth. van 's-Gra venhage in de door de dagbladpers ter kennis van de burgerij gekomen mede deelingen over verschil van inzicht ten aanzien van de uitvoering van voor de schatkist kostbare plannen, die den mi nister van financiën, aanleiding moeten zijn om zijn arbeid niet voort te zetten, geen reden om, hetzij afzonderlijk hetzij in overleg met de besturen der groote gemeenten van Nederland tot de regeering een woord van waarschu wing te richten, op grond van de door de regeering zelve aan de gemeentebe sturen in overweging gegeven bezuini ging 2. Bijaldien Burg. en Vjeth., gelet op de positie der gemeentetlestüren in onze staatsinrichting, bezwaren moeten ma ken tegen een dergelijke vraag, die den ondergeteekenden wordt ingegeven door den „in handel en bedrijf heer- schenden noodtoestand", waardoor het opleggen van verdere aanzienlijke, las ten dient te worden vermeden, is het dan naar hun oordeel niet noodzakelijk om de regeering dien toestand der bur gerij te verduidelijken, waar blijkens het zeer gewaardeerd oordeel van een gezaghebbend autoriteit als jhr. mr. D. J. de Geer, de draagkracht der Neder- landsche burgerij dreigt te worden overschreden Vinden Burg. en Weth. noch in vraag 1, nóch in vraag 2, aanleiding tot ver vulling der wenschen van ondergetee kenden, zijn zij dan bereid, al of niet in overleg met de reg'eering, een regeling in het leven ie roepen, die den midden stand in dezen benarden tijd zal ten goede komen 4. Willen Burg. en Weth. te dezer zake voor dP in vraag 3 bedoelde rege ling advies inwinnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Door het bestuur van 'het Algemeen Nederlandsch Vakverbond zijn de be sturen van het N. V. V., het R. K. V. en wachten... en zij wist niet, hoe het daar anders zou worden. De taak was bergen hoog voor het oog haars gees- tes opgerezen en dreigde als een spookachtige reuzenwand op de ge moedelijke idylle in het ouderlijk huis neer te storten. Maar zij wilde niet aarzelen het succes met haar broe der had haar wil weer gestaald. Het mocht kosten, wat het wilde, dit reini gingsproces moest doorgemaakt en verdragen worden of alle gevolgen mochten komen. Na eenigen tijd ging Alfred naar zijn kanier. De moeder, die met zekeren angst luisterde, of weer als gewoonlijk de huisdeur zou gaan en de zoon zich verwijderen zou, hoorde met genoeg doening, dat hij ,op zijn kamer bleef, tot hij na eenigen tijd weer aan tafel terug keerde. 1Ik wilide een brief wegbrengen, zei hij, tot zijn vader gewend. Maar Margareta, die mij op de gang tegen kwam, wilde dat niet en brengt hem in de bus. Ik ben uit de club getreden 1 Selstermann knikte tevreden en zei toen, tot allen Wij hebben allebei voor de club bedankt. Het staat met onzen toestand in verband, Zooals ik reeds heb gezegd, moeten wij zuiniger gaan leven. Wij moeten, meer sparen. Wel keek zijn vrouw een oogenbiik bezor'gd van de een naar den ander, maar toen zij in aller gelaat kalmte en hetzelfde besluit las, werd het haar blij te moe en zei ze glimlachend O, als er anders niets is en als ge daarbij niets het C. N. V. uitgenoodigd tot een bij eenkomst, waar de vraag besproken zal worden of, en zoo ja op welke wijze, de vakbeweging gemeenschappelijk te gen het streven van de regeering za! kunnen ageeren ten aanzien van de tot standkoming van de Vlootwet. In de uitnoodiging wordt gezegd, dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke loonen der overheidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot, zoodis in het bekende rapport der Staatscommissie in uitzicht werd ge steld. De vergadering is belegd op Maan dag 6 Augustus e.k. Examen adjunct-ijker maten en gewichten. Op 6 September a.s. en volgende da gen zal te Delft het vergelijkend exa men worden afgenomen aan hen, die voor de betrekking van adjunct-ijker der maten en gewichten in aanmerking wenschen te komen. Zij,, die aan het examen wenschen deel te nemen, zullen zich daartoe bin nen 14 dagen schriftelijk tot den minis ter van arbeid, handel en nijverheid hebben te wenden, .Nadere inlichtingen worden desge- wenscht verschaft door den inspecteur van het ijikwezen te 's-Gravenhage, Varkenmarkt la. De burgemeester van Rotterdam. De heer mr. J. Wytema, die thans in Zwitserland vertoeft, heeft op een tele grafisch verzoek van de „N. R. Ct." me degedeeld, dat hij de benoeming tot burgemeester van Rotterdam heeft aan genomen. De vermelding in de „Staatscourant" wacnt op de terugkomst van H. M. de Koningin. Bezoek van Engelsche scheepsbouwers. Een gezelschap, bestaande uit onge veer 120 leden van de Engelsche Insti tution of Naval Architects, vergezeld van hun dames zal, op uitnoodiging van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, de Vakafdeeling voor Scheeps- en werktuigbouw en het Scheepvaart kundig Instituut en Museum te Rotter dam ons land bezoeken. Maandag 3 September zullen te Vlis singen en Woensdag 5 September te Scheveningen bijeeenkomsten worden gehouden, waar belangrijke vraagstuk ken op scheepsbouwgebied zullen wor den behandeld. Verder bestaat het plan de belangrijkste werven in ons land te 'bezoeken, terwijl ook, in verband met de aanwezigheid van vele dames, een tocht door Walcheren, een bezoek aan Volendam en Marken, een tocht naar Leiden en de Kaag en een rondvaart door de Rotterdamsche havens op het programma zijn gebracht. Faillissementen in Nederland. Vol'gens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han- noodzakefijks moet ontberen, mij valt niets gemakkelijker dan dat Er is in onze huishouding ook heel wat te be sparen, dat tot nu toe onnoodig wer.d uitgegeven, hoewel ik altoos, zoover het ging en noodig was, zuinig ben ge weest en, daarbij een aardig sommetje heb bespaard. Dat staat voor de zaak ter beschikking en voor het vervolg kom ik rond met wel minder dan de helft van wat ik tot nu toe van je kreeg. Bovendien heeft het kamermeisje mij vandaag den dienst opgezegd... Ei vroeg Selstermann nieuws gierig en vol argwaan. Ziedaar, de eerste opzegging van de zijde van een bediende in ons huis, sedert wij ge trouwd zijn Om welke redenen dan Zij had niets duidelijks, alleen maar, dat zij zich verbeteren kon Verbeteren tegenover ons verbete ren Die reden stak 'den trotschen koopman geweldig. Toen echter lachte hij Laat gaan. Wij hebben ze niet noodig 1 Ze schijnt in de 'buurt te zijn op gestookt, Misschien dacht zij ook, dat zij nu een deel van Johans werk moest overnemen. Bijgeloowig is ze bovendien en de zelfmoord van Muller kan haar wel bang gemaakt hebben. Misschien wilde zij oo.k wel een opzegging door ons vóór wezen, knikte Selstermann. Zij zal gehoord hebben, dat ik de drie jongste bedienden op het kantoor ontslagen heb. Kort en goed, .de eerste rat die het schip verlaat. Maar het zal daarom niet zinken integen- del zijn over de afgeloopen week, ein digende 27 Juli in Nederland uitgespro ken 88 faillissementen tegen 72 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Juli 2350 faillissementen tegenover 1689 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Broekhuys en de „Dag"-redactie. in een rondschrijven van de vroegere leden der „Dag"-redactie zegt de heer Broekhuys o.m. het volgende In een vergadering der Broekhuys- Vennootschappen is besloten het vol gende voorstel te doen, welk voorstel acht dagen wordt gehandhaafd Indien de ƒ60.000 staande bij de Amsterdamsche Bank pondponds-ge- wijze 31 Juli of 1 Augustus worden verdeeld onder de ex-redactieleden voor zoover deze nog geen nieuwen werkkring hébben gevonden staan de Broekhuys-Vennootschappen af de haar toebehoorende panden. Op de twee panden te Rotterdam en op de twee panden te Hilversum rust een hypo thecaire geldleening groot 110.000, welke stukken het eigendom zijn van de heeren Kraak, Kiebert en P. van Staal. Deze heeren zijn echter bereid bij aan neming van 'het voorstel, afstand te doen van deze stukken, waardoor alle panden vrij van hypotheek worden. Ik ben dan alleen verplicht een schuldbe kentenis te hunnen behoeve te teekenen en in 20 jaren af te lossen wat zij nu wenschen prijs te geven. Alleen moet van de opbrengst van deze panden worden betaald, een be hangers-, een schilders-, een stoffeer ders-, een loodgieters- en een electri- ciensrekening, benevens een tuinmans rekening en een tweede schildersreke ning, mits deze aanzienlijk worden ver laagd. Naar schatting bedragen deze rekeningen, die staan ten name van twee der N.V.'s ƒ18.000. De N.V. Oostergarage geeft bij aan neming van het voorstel af de wagen Buicks, zoowel als de Rolls Royce. Verder de geheele kantoorinventaris, zoowel té Rotterdam als te Amsterdam, de geheele stoffeering der panden. De panden te Rotterdam hebben ge kost 100.000, de Hilversumsche pan den 117.000, het pand te Heerlen 35.000. Mevrouw Broekhuys doet afstand van haar panden in de Sophialaan 1 en 3, dip gekost hebben 150.000, waarop echtereen hypotheek rust van 100.000, ten behoeve 'van den vroegeren eige naar zij doet, hoewel op huwelijks voorwaarden gehuwd en thans bezig te scheiden, indien het voorstel wordt aangenomen, afstand van al haar meu belen uitgezonderd één zit-, een slaapkamer en één keukeninrichting van haar juweeien, kortom van alles. De uitstaande vorderingen der N.V.'s dekken de uitstaande obligatiën, zoodat met dat voorstel meer dan het mosrelijke wordt gedaan. En ik Ik word na aanneming van dit voorstel exploitant van een reclame bureau. 'Dit voorstel wordt acht dagen ge- deel, wij willen het voor goed weer vlot krijgen. Niet waar, kinderen Ditmaal waagde hij het ook, Greta in de oogen te zien, die zonder iets te antwoorden zijn blik rustig door stond. Ik heb geen plaatsvervangster voor haar noodig, vervolgde mevrouw Selstermann. Ik kan' met Margareta al les wel af. I.k heb het zelfs liever zoo voor haar heb ik geen geheim en behoef dat ook niet te hebben. Voor vreemden moest ik altoos meer zwijgen dan mij aangenaam was. De oude, die nog voor het te bed gaan de beslissing hoorde, was er blijk baar prettig door aangedaan, dat zij nu niemand meer naast zich zou hebben. Want zij was steeds zeer terughoudend tegenover het meisje geweest en had daardoor misschien invloed geoefend op haar besluit. Zoo paste vooreerst schijnbaar alles uitstekend bij elkaar. Ook in de zaak bedaarden de gemoe deren den volgenden dag langzamer hand na .de eerste opgewondenheid, die door hef ontslag van de drie jongste leden gewekt was. Door den babbelzie ken bureau'bediende gevoed, waren daar de wildste geruchten verspreid. Men hoorde reeds van sluiting der zaak van staking der betaling én millioe- nengetallen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1