17561e Jaargang1923 BINNENLAND VUSS1NGSCHE COURANT VIJRDAG 27 «IULiI ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 12.20 per drie maanden. Franco door liet geheele rijk 2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 65 centiedere regel meer r', cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De Eerste Kamer-verkiezingen. De „Nederlander" zegt, dat de partij verhouding in de nieuwe Eerste Kamer belangrijk zal zijn gewijzigd. Alleen de Christelijk-historische Unie behoudt vermoedelijk haar bestaand 'getal van 7 leden. De Anti-revolutionairen dalen van 14 op 8, de Roomschen van 21 op 18 de vrijzinnig-democraten van 4 op 2. 'Daarentegen stijgt de Vrijheidsbond van 1 op 5 en de S. D. A. P. van 3 op 9 bovendien zal waarschijnlijk een Drentsch Plattelander zijn intrede in de Eerste Kamer doen. In de nieuwe Eerste Kamer zuilen twee dames zitting nemen 1 Roomsch Katholiek en 1 Sociaal-Democraat. De Tweede Kamer zal vermoedelijk een zijner oudste en meest geachte leden aan de Eerste Kamer moeten afstaan, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt. Mocht dit geschieden, zoo ware zijn opvolger in de Tweede Kamer de heer P. P. J. A. van der Putt. De Huurcommissiewet. De gewijzigde Huurcommissiewet die 1 Augustus a.s. in werking treedt, be vat de volgende voorname wijzigin gen Verhuurders mogen zonder in menging der huurcommissies de huur prijzen verhoogen tot 50 boven de huur van 1 Januari 1916 voor wonin gen van lagere huurwaarde (d.i. 4 maal de som per week berekend volgens de tabel van artt. 1 en 2 der (oude) Kies wet en tot 37>/2 boven de huur van 1918 voor woningen van hoogere huur waarde. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft echter de bevoegdheid ten aanzien van bepaald aangewezen gemeenten te 'bepalen, dat het tegen woordige huurpeil der woningen, waarop de Huurcommissiewet van toe passing is, een afwijkende regeling vordert, dan worden bovenstaande per centages 40 en 30, zonder goedkeuring der Huurcommissie. Voor verdere ver hooging is toestemming dezer commis sie noodig. Voor Amsterdam is deze bepaling reeds getroffen. Als regel mogen de. huurcommissies niet boven de maxima van 50 en 37/2 gaan. Zij kunnen geleidelijk verhoo gingen toestaan, totdat een billijke op brengst van de woning wordt verkre gen. Hierdoor 'kunnen zij behoudens beroep op den kantonrechter bene den deze percentages blijven. Het Algemeen Nederlandscli Vakverbond. Het tiende jaarverslag is verschenen van het Algemeen Nederlandsch Vak verbond. Het verslag begint met een overzicht van de verslagen uit de tien jaren, dat het verbond bestaat. Het verbond, aanvankelijk geheeten Ne derlandsch Verbond van Neutrale Vak verenigingen, begon met vijf organi- FEUILLETON KLATERGOUD. 32) Ik heb vanmiddag in het café ge hoord, papa, dat u als lid van de club hebt bedankt. Juist. Ik verwacht dat jij vanavond hetzelfde zult doen. Maar waarom dan, papa - Omdat het moet. Omdat het ten gevolge van onze omstandigheden ge beuren moet. Ja, jongen, zet maar groote oogen. op en kijk mij maar aan alsof je uit de wolken gevallen bent. Je hebt het bijzonder geluk dat jou het noodlot vroegtijdig en naar ik hoop nog te rechter tijd een streek door je wat heel weelderig opgemaakte levensreke- ning haalt. Maar wat is er dan gebeurd Heeft de man zoo (gestolen Houd nu zulke opmerkingen voor je. Onze financiën verlangen eenvoudig heel aanzienlijke beperkingen en dat daaronder in de eerste plaats onze per soonlijke liefhebberijen vallen, zui je zeker wel begrijpen. Of zullen moeder en Qreta verkort worden, nog meer dan natuurlijk nu ook voor haar onvermij delijk is of zal ik mijn faillissement aanvragen Papa Zoo staat het toch niet met ons De jonge man was bleek geworden en staarde den koopman vol ontzetting saties en telde na één jaar tien aange sloten organisaties, met 3865 leden. Na vijf jaren was dit aantal gestegen tot 6313. Op 21 April 1919 vond een reor ganisatie plaats en kwam het Algemeen Nederlandsch Vakverbond to.t stand, door toetreding van verschillende neu trale organisaties. Het hoogste ledencijfer werd 'bereikt op 1 Januari 1921 met 51.993. Daarna volgde een daling 1 Januari 1922 was het aantal 49.02 en bij het begin van dit jaar 45.759. De scheuring in het N. A, S. Door de afdeeling Rotterdam der Landelijke Federatie van Bouwvakar beiders is op haar huishoudelijke ver gadering welke gehouden is op Dins dag j!., met bijna algemeene stemmen besloten te blijven bij de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders en dus niet over te gaan naar het Neder landsch Syndicalistisch Vakverbond. Verder werd door de vergadering ernstig geprotesteerd tegen de hande ling van den ex-voorzitter, die door zijn dictatorisch optreden had medegewerkt om in een gecombineerde bestuursver gadering van het P. A. S. deze verga dering te doen besluiten, dat het P.A.S. te Rotterdam zich van het N.A.S. zou afscheiden, zonder dat de leden in deze aangelegenheid waren gehoord of tof het nemen van bovengenoemd besluit ■opdracht hadden gegeven. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeen teraad gedaan Ter benoeming van personeel aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs alhier hebben wij de eer U de volgende voordrachten aan te bieden, gehoord den directeur der school en na inge wonnen adviezen van de commissie van toezicht op- en .den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs le. voor tijdelijk leeraar in natuur- en werktuigkunde (4 lesuren- voor het tijdvak van 1 September 1923 tot en niet 31 Augustus 1924, de heeren 1. J. Spuijman te Vlissingen, 2. F. van Exter, te Vlissingen, 3. B. D. de Roos, te Mid delburg. 2e. voor tijdelijk leeraar in boek houden (3 lesuren) voor hef tijdvak van 1 September 1923 tot en met 31 Augustus 1924, de heeren 1. J. Bou- cherie te Middelburg, 2. A. Tazelaar te Vlissingen, 3. J. Sinke te Vlissingen. 3e. voor tijdelijk leeraar in werktuig kundig teekenen (12 lesuren) voor het tijdvak van 1 September 1923 tot en niet 31 Augustus 1924 den heer M. Va der te Vlissingen (herbenoeming). 4e. voor een definitieve benoeming, met ingang van 1 September 1923 a. den heer A. van der Zee, als leeraar in handteekenen (15 lesuren) b. den heer J. H. C. Sorber, als leeraar in Neder- landsche taal en wiskunde (8 lesuren); c. den heer J. M. Adriaansen als leeraar in werktuigkundig teekenen (6 les uren). Deze drie heeren zijn thans als zoo danig tijdelijk aan de inrichting verbon den. V In een overgelegd adres verzoekt de heer J. Lampers alhier, om in koop te mogen ontvangen een tweetal perceelen bouwgrond, in eigendom toebehoorend aan de gemeente Vlissingen, ter opper vlakte van rond 230 M., 'gelegen aan de Van der Manderesfraat, met het doei om op dezen .grond een tweetal wonin gen te bouwen. aan. Wat zouden mijne vrienden zeggen Ik -was dan immers onmo gelijk Ja, mijn beste, je vrienden Die zullen in den eersten tijd meermalen zeer ontevreden over jou zijn. Je salaris als beginneling in de zaak zal je niet meer veroorloven, hen met je beurs te steunen, zooals dat tot heden gewoonte was. Je zult de kostbare genoegens niet meer kunnen meemaken. Je zult in elk opzicht de tering naar de nering moe ten zetten. iMaar juist daarom ben ik bij u gekomen, papa. Ik moet beslist nog wat geld van li hebben. Wij hebben gespeeld en ik heb verloren. En voor betaling van die speel schulden wil je nu het geld Ja, als ik vragen mag. O, ga naar binnen bij je zuster, zij is thans kassierster. Maak toch geen gekheid, papa, zij zou er mii geen cent voor geven. Wel, zie je, jongen, zoo doe ik ook. Ik doe net als onze kassierster. Maar, vader, het zijn toch eere schulden Haha, daar hebben we immers die eer nog eens weer 1En u zelf hebt toch ook in de club zoo dikwijls en nog hooger gespeeld. 'Heb ik ook, mijn jongen. Heb ik ook, helaas. Maar die rekening is nu vereffend. Ik heb nu 'geen igeld meer voor dergelijke dwaasheden. Maar hoor nu foe, Alfred Wil jij je leven van tot nu toe verder leiden en dan de cata- Tegen de inwilliging van dat verzoek bestaat bij ons college geen bezwaar, terwijl de prijs voor dezen grond over eenkomstig het advies van het grond bedrijf is te bepalen op 7 per M'. Derhalve hebben wij de eer uw ver gadering voor te stellen aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 1610, ten bate van het grondbedrijf en voorts op de gebruikelijke voorwaarden, met bepaling, dat het op het terrein aan wezige overtollige zand eigendom der (gemeente blijft. Stads= en Pjfoviticienieuws VLISSINGEN, 27 JULI. Onze badplaats. Zondag a.s. zullen de leden van de societeif „Concordia" en de donateurs van het muziekgezelschap „Kunst en Eer" te Zierikzee, een bezoek aan onze gemeente brengen. Het muziekgezel schap zal de reis medemaken. De boot vertrekt des morgens half zeven van Zierikzee en wordt hier des morgens ongeveer half elf verwacht. Het vertrek van hier is bepaald op des middags 5 uur precies. Badpaviljoen Wilheimina. Menigeen getroost zich in dit anti- seizoenweder geen tocht naar dit zo- merlusthuisje, of zooals de volksmond het pleegt uit te drukken „naar buiten". Toch durven wij het gerustlijk aanbe velen, het er maar eens op te wagen, want men vindt in de overheerlijke mu ziek een meer dan evenwichtige com pensatie. 't Is een uitgelezen dames- quartet, 't welk dezen zomer zetelt in 't gezellige glazen huis, en ons aldaar veel schoons doet hooren uit het rijk der tonen. Dat mevrouw NohrBekker er den toon aangeeft, is voldoende waarborg, dat stof van zeer goed ge halte wordt uitgevoerd. Wij hadden gisteren het voordeel ge tuige te zijn van de vertolking van het programma van den opera- en solisten- avond. En we hebben genoten. De be kende, forsche „Hochzeifsmarsch" van Mendelssohn werd gevolg d door de voortreffelijke Ouverture „Das goldene Kreuz" van Brüll. De zware „Herioda- de", fantasie van Madsenet, trio voor piano, viool en cello, kwam zeer goed tot haar recht. Heerlijk werden we onthaald op een solo voor cello, dat warme instrument, wat nimmer verveelt. De soliste gaf in de „Cello Sonata" van De Fesh blijk haar instrument volkomen te beheer- schen voordracht zoowel als techniek waren perfect in orde. Doch ook de pianiste (houdster van den eersten prijs van het Conservatoire te Brussel) heeft ons op hare gaven vergast op hoo'gst verdienstelijke wijze heeft de Venezia e Napoli, Taranfelle piano solo van Liszt ten gehoore gebracht. De executante paart aan een gevoelvol spel een verbluffende kunstvaardigheid. Zoowel in „Solvejgslied" van Grieg als in „Robert le Diable" van' Meijer- beer hoorden we de zingende eerste viool en de aardige aanvulling door de tweede partij de bekende motieven in deze laatste fantasie parelden er glas helder uit. De eigenaardige zomer en de tijd van algemeene depressie zullen aan de be langstelling voor deze avonden bij uit nemendheid wel afbreuk doen, 't geen zeer valt te betreuren. Moge het gulle, spontane applaus van de bezoekers een vergoeding wezen voor de loffelijke strophe, als alles ineenstort want zoo kunnen wij het niet meer volhouden of wil je nog bijtijds, nog ter elfder ure 'de poging mee maken om ons er door te slaan tot een wei bescheidener, maar zekerder bestaan, dat het je later misschien mogelijk maakt, als je dan nog verlangen daarnaar mocht koeste ren, weer in de vroegere omgeving on der betere omstandigheden en met een ander oordeel over leven en genieten terug te keeren De jonge man had zijn vader nog nooit zoo hooren spreken, noch met zooveel warmte en eenvoud in den toon, noch met zulke gedachten. Zie, Fred, vervolgde Selstermann op hartelijiken toon, wij beiden hebben menige dwaasheid met elkander be gaan. Ik heb je in de jaren, toen jij er beelemaal nog niet thuis behoorde, in kringen gebracht, waar het geld ieder los in de 'hand zit. Ik heb je meege sleurd in den maalstroom van genie tingen, die geen genot zijn. Ik heb, om de toekomst en den glans van ons huis zoo zeker mogelijk te stellen, je vroeg tijdig geleerd, hoe men een huis onder mijnt. Ik heb duizenden aan de speelta fel verloren en weer verloren, steeds in den ouden waan der spelers, dat de naaste worp al het verlorene zal doen terugwinnen en nog veel meer... Zullen ■wij beiden, niet thans ook gemeen schappelijk het pad zoeken, dal uit hef onheil- terugvoert Kom, Fred, geef mij de hand Laten wij kameraden zijn en trouw samenwerken voor de nietsver- prestaties van dit beminnelijk quartet. (Geen verkeerde conclusies trekken, waarde lezer). Algemeen Afdeelings-Ziekenfonds Wlalcheren. Het Algem. Afd. Ziekenfonds Wal cheren hield gisterenavond zijn jaarver gadering in het café Vermeesch, Bad huisstraat. Aan het uitgebrachte jaarverslag van den secretaris, den heer S. J. Engering, ontleenen wij het volgende. Bij het samenstellen van het verslag over 1922 kan tot mijn spijt niet even als vorig jaar begonnen worden met de vermelding, dat het afgeloopen jaar voor het fonds gunstig genoemd kan worden. Integendeel zal u straks uit het verslag van den penningmeester blijken dat vooral het onderdeel Vlissingen met een niet onaanzienlijk nadeelig saldo sluit. Mede zult u uit dit verslag verne men op welke wijze het bestuur meent dit tekort te moeten dekken. Toegelaten werden dr. C, F. Koch te Middelburg als heelkundige en vrou wenarts en mej. J. M. Zevenhuizen te Vlissingen als verloskundige. Het aantal volwassen leden in alle onderafdeelingen bedroeg op 31 De cember 1921 8144 op 31 December 1922 8509, derhalve een stijging met 365. Van deze stijging kwamen voor rekening van de onderafdeeling Vlissin gen 238 leden, Souburg en Ritthem 112 en Serooskerke 16 leden, terwijl de on derafdeeling Arnemuiden daalde met 1 lid. Het aantal volwassen leden be draagt nu in Vlissingen 6677, Arnemui den 624, Souburg en Ritthem 978 en fe Serooskerke 230. Het aantal betalende kinderen bedroeg op 31 December 1921 4325 en op 31 December 1922 4415, een vooruitgang dus met 90. Te Vlissingen steeg dit aantal met 47, te Souburg en Ritthem met 28, te Serooskerke met 17, terwijl Arnemuiden daalde met 2. Het aantal betalende kinderen be draagt nu in Vlissingen 3216 te Sou burg en Ritthem 613, te Arnemuiden 410 en te Serooskerke 176. Verloskundige hulp werd in 1922 230 maal verleend te Vlissingen en 52 maal te Souburg. Tandheelkundige hulp werd in 1922 druk verleend het aantal verdoovin- gen, welke extra betaald moeten wor den, steeg van 1916 in 1921 op 3325 in 1922. Evenzoo staat het met het aantal door de apothekers klaargemaakte ge wone recepten. Was in 1921 het-cijfer gedaald tot 54.671, in 1922 steeg dit getal weer tot 58.776. Deze stijging met 4105 recepten is zeer hoog te noe men, doch valt voor het grootste ge deelte in het le kwartaal, de griep- periode. Vergelijk ik dan ook het le kwartaal 1921 met het le kwartaal 1922, dan blijkt dat van het verschil van ruim 4100 recepten er in het le kwartaal 2176 vallen en blijft dus voor ■de 3 andere kwartalen nog een stijging van 1929 recepten. Waar thans een gemiddelde van ruim 1100 gewone recepten per week is be reikt, kan niet anders dan tot soberheid worden aangemaand. Ook de diepte-bestraling heeft verle den jaar een diepe greep in onze schatkist gedaan. Willen we op den zelfden voel door blijven gaan.(n.l. de leden zoo weinig mogelijk laten bijbe talen) dan zal ook hier beperking de aangewezen weg zijn. Temeer moet hier den vollen nadruk op gelegd wor den omdat ook het le kwartaal van 1923 weer een flinke stijging vertoont. moedende moeder, voor Greta Alfred's trekken werden somber. Vandaar komt alles. Achter de heele historie :zit niemand anders dan mr. Weisz, die mij haat. Selstermann schudde het hoofd. Je vergist je, Alfred. Mr. Weisz heeft geen invloed op mijn besluiten. Hij heeft er ,geen vermoeden van, hoe het met ons staat. En opdat je duidelijk zult zien Greta heeft vandaag zijn aanzoek afgewezen. I— Wat riep Alfred met zegevierend gelaat. Is dat waar Is dat werkelijk waar Reeds berouwde zijn vader de over ijlde mededeeling, die hiji slechts had igedaan om den zoon gemakkelijker over te halen. Vraag haar zelf Maar laat nu derden buiten spel. Wij hebben met ons zelf meer dan genoeg te doen. Je kent nu onze omstandigheden. Ik heb ze jou zonder de minste terughouding bloot gelegd, zooals geen mensch buiten jou ze kent en vooreerst ook niemand ze mag kennen. Wil je met mij werken, of wil je oo,k over gaan in het leger der vijanden, die wij in den eerstkomenden tijd waarschijnlijk' in geen klein aantal tegen ons zullen zien opstaan Aarzelend legde de jonge man zijn hand in die van den vader. Ilc dank je, zei Selstermann ver heugd. Ik weet, dat je in je hart boos op mij bent. Misschien zul je mij later er echter voor danken. Ik wil je nu niet meer met deze dingen lastig vallen. Je Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, dr. A. J. de Koning, ont leenen wij, dat op 31 December 1922 het reservefonds groot was 5818.09J/£. Het pensioenfonds beambten 3129.19. Een extra-reserve van het onderdeel Vlissingen 1921.22. In 1922 was het voordeeiig saldo der dorpen 1494.31 Z2, terwijl het onder deel Vlissingen een nadeelig saldo had groot 704.33'/2. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit nadeelig saldo te dekken uit de extra-reserve van het onderdeel Vlissingen. Een uitstapje. Gisteren had evenals verleden jaar, vanwege het buurtcomité Lambrecht- senstraat, Lammensstraat enz. een ple zierreisje plaats met de kinderen per Walchersche tram naar Domburg. Het weer was vrij goed te noemen, al was het dan ook niet warm, het was toch droog en het stof was door den regen wat weggenomen. Om 9 uur marcheer den de kinderen goedsmoeds naar de tram. Te Domburg aangekomen werd na eenige ververschingen te hebben ge noten, naar het strand gewandeld. Daar werd 'gespeeld en genoten op allerlei wijze. Verder werd een wandeling ge maakt door de bosschen en rijkelijk ge- tracteerd, zoodat toen de kinderen des avonds per tram weer huiswaarts keer den, zij een genotvollen dag achter den rug hadden. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dit reisje zeer in den smaak viel, zoowel bij de kinderen ais bij de ouders waarvan er ook velen waren medege- gaan. Het bestuur hoopt dan ook op ■dezen weg voort te gaan, om ieder jaar de kinderen -een genoeglijken dag te bezorgen. Anti-rev. Statenciub. De anti-rev. club van leden der Prov. Staten heeft tot voorzitter gekozen den heer mr. P. Dieleman, en tot secretaris den heer S. Brandsma. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Burg. en Weth. deelen naar aanlei ding van verleden jaar bij de behande ling der begrooting gestelde vragen of gemaakte opmerkingen het volgende mede De meerderheid van het college acht het schoolartsen-instituut op dit oogen- 'blik voor de gemeente niet van zooda nige urgentie, dat zij de gemeente met een nieuwe desbetreffende uitgaaf zou willen bezwaren. De minderheid is van oordeel, dat deze aangelegenheid kwa lijk een nog langer uitstel kan verdra gen en zou de kosten te dier zake ook nu reeds zeer wel besteed achten. Vooralsnog kunnen Burg. en Weth. de noodzakelijkheid en het bepaalde nut van een commissie van bijstand voor de bedrijven niet inzien. Inzake een algemeen rioleeringsplan zeggen Burg. en Weth., dat voor zoo ver de wensch omvat het geven van uitbreiding aan de bestaande riolee- ring, er reeds door hen volle aandacht aan werd gewijd, het blijkt uit verschil lende na de behandeling der begroo ting gedane voorstellen. Het opmaken van een algemeen plan zal door den nieuwen directeur van gemeentewerken met bekwamen spoed onder de oogen worden gezien. Inzake de grondpolitiek, aanleg van enkele wegen op behoorlijk 'hoogte-peil c.a. en bouw van middenstandswonin gen zeggen Burg. en Weth., dat deze punten zeker niet met enkele woorden hebt voor den eersten keer er het hoofd al meer dan vol genoeg van. Overleg bij je zelf, wat ik gezegd heb. Neem zelf je besluit en laten we er morgen weer van praten. Hij, knikte met het hoofd en liet den zoon vertrekken. Langzaam en moeilijk volstrekt niet als anders met lichten tred en wat luchtig verliet Alfred het vertrek. Op de gang bleef hij staan overleggen. Het bestuit, waarom hij met zichzelf streed, viel hem zwaar. Maar hij nam het toch. Zacht drukte hij de klink naar het kassierskantoor neer. Wat riep Greta verrast. Jij komt plotseling bii mij, Alfred Dat ver heugt mij. Ik hoop, dat je hier nu wat vaker zult komen. Wij zijn nu collega's en moeten vrienden wonden. Is het waar, Greta, dat je den ad vocaat afgewezen hebt Zij bloosde hevig en een oogenblik kwam er een trek van onwil om haar mond. Dwaasheid Daar viel geen congé te geven. Zoo heb ik nooit met mr. Weisz .gestaan, dat er betrekkingen tusschen ons bestonden, .die afgebroken zouden zijn. Wij gaan nog vriendschap pelijk met eikander om als altoos. Ik heb niets tegen hem Maar je hebt toch gezegd, dat je niet met hem trouwen wilt Dat heb ik gezegd. (Wordt vervolgd1.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1