EISJE WOENSDAG 25 JULI -(V B A '9ENEN fit- en Slaapkamers in biedingen iaanvragen »nsfbode VIEISJE Ï8JE. fiffi Maatschap wart NO 173 61e Jaargang GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Ravotten 11 ct. uien 6 a let. rabarber 3 ct. fflas A/2 ct. rapen 4 pij vie 10 a 20 ct. lervel 49 ct. peter- |g 3 a 10 ct. sla 4 VLISSINGEN. v.m. I 12.02 n.m. 12.34 1.01 D A. [Hjkheden, Openbare aderingen enz. Liederen avond bios- ■aanvang 8 uur. lag- en Zondagmid- Dagelijks bioscoop- I avonds 8 uur. flag- en Zondagmid- Iks concert van <8- lag Soirée dansante. I Solistenavond. Dagelijks concert In Solistenavond. Itkring „het Zuiden). Zaterdags, matinée PROEF prachtsigaar. Vorstenlanden. Zending overal, fent waard, voor Vlissingen Kleine Markt 56. )ON 309. per K.G. 75 'EK 95 1DVET 70 ltd aanbevelend. bdeau is een prima (RIJWIEL met 2 Jior slechts f 57.50. bij de FIRMA Paul Kruger- Imakkelijke voor- fcoedkoopste adres ïratiën. Tie adres een prima lij wiel met prima luwe lantaarn voor faast U. PE HUUR. ku „Vliss. Courant" IlSSER, Boulevard faagt tegen 1 Sept. |e 18 jaar. Aan te ben 7 en 8 uur AAGD. Stoomwasscherij G", Singel 1. ir de morgenuren, de 16 jaar. iu „Vliss. Courant" en net ngstraat 28 (2 X ddelb. - Rotterdam ;elegen plaatsen. \N PASSAOIERS EN 8N VEE. T. 1114 8 ili 8 t, acr. TB. It! «o t« bekomen .V. Tranep. en Exp Irven G. VOa, EENHOORN, Tel. 153 KDSTERHOUT, Til. 832. BUITENHEK. Tel. 1C1 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- aementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. ,\fzonderlijk" nummu-s 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 1^-5 regels 65 centiedere regel meer 15 cent; bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, tedere regel meer 26 cent. AFSLUITING SINGELWEG. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter openbare kennis, dat door hen, wegens het asphalteeren van den Sin- geiweg, het verkeer met rij- en voertui gen vanaf 27 Juli tot nadere aankondi ging is afgesloten. Vlissingen. 25 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOEUDE.REN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat de lijsten die ten paleize te Amsterdam en 's-Gravenhage gereed liggen ter in schrijving van hen die wenschen te worden toegelaten tot de cour van ge- lukwenschin.g ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin op den laatsten dag dezer maand gesloten worden. Na 31 Juli zal daartoe geen gelegenheid meer zijn. De Vlootplannen. Bij informatie te bevoegder plaatse is •aan den Haagschen redacteur van „de Maasbode" gebleken, dat het bericht van de „Telegraaf" als zouden er tus schen den gouverneur-generaal, mr. Fock, en den minister van koloniën in zake de vlootplannen, ernstige moeilijk heden zijn gerezen, slechts op fantasie berust. Het aftreden van den Indischen vlootvoogd luitenant-admiraal W. J. G. Umbgrove, kan niet beschouwd worden als een bewijs van wrijvinc tusschen den gouverneur-generaal en den minis ter, daar het vertrek van den vloot voogd op dit tijdstip 'in verband met het verstrijken van den termijn van 3 jaar, waarvoor deze benoemingen ge woonlijk geschieden, reeds lang.te vo ren vaststond. Voorts werd den correspondent nog verzekerd, dat er geen enkele grond bestaat voor de meening dat van den gouverneur-generaal geen medewerking zou zijn te verwachten bij de uitvoering van de Vlootwet. De Katholieken en de Vlootwet. Het „Hbld." verneemt, dat het be stuur van de R. K. kiesvereeniging in den rijkskieskring 's-Gravenhage dezer dagen een vergadering zal beleggen, waarin het een vóór- en tegenstander zal laten spreken over de Vlootwet. Het bestuur zal daarna een motie opstellen. Het schijnt, dat er in de kiesvereeni ging een sterke actie gaande is tegen de Vlootwet. Het blad hoorde tevens verluiden, dat in andere rijkskieskrin- 30) Nu slaapt zij heel rustig ver klaarde hij, na kort onderzoek. Het al lerbeste, wat zij kan doen. Ik hoop, dat zij den heelen nacht niet wakker wordt. Laat hiep alles donker en vermijd elk gedruisch. Beter medicijn is er voor haar niet. Jonge gezonde naturen herstellen dikwijls verrassend snel door rust. Ik heb geen enkel vermoeden, dat het iets anders kan zijn dan een zenuwschok. Dat is igeen wonder na wat zij onge twijfeld de laatste dagen heeft doorge maakt. Morgen vroeg kom ik weer kijken. Ga u nu naar huis, ried hij Greta buiten in de woonkamer. U kan hier heelemaal niets helpen en zult zelf rust noodig hebben. Bovendien zal men u thuis wachten. Dapper genoeg, dat u zoo hebt volgehouden. 1J< heb iets'over het geval gehoord en kan mij denken, dat u niet heelemaal zonder moeilijk heden hier uit komt. Hij drukte haar warm de hand en ging weg. Hij was een van die artsen, die geen zieke zien, zonder ais eerste en ge wichtigste naast de lichamelijke, ook een zielsdiagnose te stellen. Zacht nam Greta afscheid van Johan. Mij is het nachtwaken geen last zei hij. Ik slaap nooit veel. En is er be gan actie van de Roomsche kiesvere nigingen te verwachten is. Herziening der Gemeentewet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening der Ge meentewet. Hoe voortreffelijk de wet moge heb ben, geiwerkt, e" in menig opzicht nog werkt, de tijd is nochtans aan 'haar niet spoorloos voorbijgegaan. De gemeenten van onze dagen, vooral de groote en al lergrootste, vertoonen een gansch an der beeld, stellen aan bare bestuurders veel hoogere eischen dan de gemeenten, die de wetgeving van 1851 kende en voor oogen had. toen hij zijn regeling trof. Bovendien had de omvang waarin destijds de gemeentebesturen waren geroepen tot de medewerking aan de uitvoering van, regelingen van hooger gezag zeer bescheiden afmetingen. Langzamerhand is men de gemeente wet in menig opzicht gaan voelen als een. rem. De buitengewoon sterke toe neming -van het zielental in de grootste gemeenten, dP uitzetting van het gebied barer huishouding, ver buiten de gren zen die de wetgever van 1851 voor oogen had, de sterk toegenomen eischen •voor 'het openbaar vekeer, de openbare gezondheid en de geestelijke ontwikke ling de monopoliseering in handen van de gemeente van talrijke, omvang rijke bedrijven, met al de aan het be heer er van verbonden beslommringen, de in de laatste 'halve eeuw volledig gewijzigde inzichten omtrent de r.oI, die de gemeente in het spel der maatschap pelijke krachten te vervullen heeft de, vergeleken bij een, halve eeuw geleden, reusachtig uitgezette staatstaak, met het daaraan als gevolg verbonden, ver boven vroeger uitgaand, ge meentelijk zelfbestuur het zijn even zoovele factoren, die de grootere en grootste gemeenten hebben ge plaatst voor een veel en veel omvang rijker taak dan te voren en die "haar ka rakter een in tal van opzichten 'diep in grijpende wijziging hebben doen onder gaan. En het laat zich aanzien, dat de grens der bemoeiingen van de gemeen tebesturen nog niet is bereikt en dat ide omvang van haar arbeid verdere uit breiding nog zal ondergaan. Op dezen zoo geducht veranderden toestand is de Gemeentewet niet berekend, nodh wat betreft haar regeling van de be voegdheid van den raad, noch zooveel aangaat haar voorschriften, die op de werkzaamheden van burgemeester en wethouders en van den burgemeester en op het zelfbestuur betrekking heb ben. Het jubileum-lied. Uit de voor 10 Juli ingezonden 718 composities voor de prijsvraag van den Ned. Volkszangbond heeft de jury, be staande uit de heeren H. Cuijpers, H. Rufters en B. Zweers gekozen de inzen ding onder no. 271. Bij de opening der verzegelde enve loppe bleek deze inzending te zijn van Dina Apeldoorn te 's-Gravenhage, zoo dat deze in het bezit komt van den Uvbel- en Lechleitervieugel, geschon ken door den heer I. van Praag te Am sterdam. Binnen enkele dagen zal 't bekroon de lied worden uitgegeven door de uit geversmaatschappij ..Mundus" te Am sterdam. Verlof aan spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche spoor wegen heeft bepaald dat het verleenen paald een vrouw noodig, dan heb ik immers de buurvrouw. Toen Greta thuis kwam, werd zij reeds door haar vader norsch verwacht. Zoo gaat het natuurlijk niet. Men kan niet tegelijk prozaïsche kassierster zijn en ideale en poëtische vriend schapsplichten vervullen. De 'betrekking verlangt bestendigheid. ik was nog korten tijd bij Lore. Zij heeft op het kerkhof een zwaar ze nuwtoeval gekregen en moest bewuste loos worden thuisgebracht. Er lag iets als een brutaal verlangen in Selstermann's oogen. Zij, is jong en zal waarschijnlijk den aanval wegslapen, zei ze daarom snel en keek haar vader aan. Dat ver wacht hofraad Stocker. f— Hoe komt die daar bii Ik heb hem geroepen. Ei, ei, je zet het dus verder door In plaats van den omgang-te verbreken, verwikkel jij jou en je familie steeds meer in de 'zaak. De dokter is voor allen beschik baar. Selsfermann antwoordde niets, maar ging mr. Weisz tegemoet, die in het kantoor trad. De deuren naar de kamer van den kassier stonden open. De twee jonge menschen groetten elkander met een hoffelijke buiging. De koopman zag dat en glimlachte boosaardig. Ik moet komen, zei mr. Weisz, om u een paar dagen verlof te verzoeken. Jullie bent mij een paar nefte hulp- van, verlof aan het personeel zoodanig moet geschieden, dat zooveel mogelijk aan iedereen in de maanden Mei tot en met September ten minste zes dagen verlof toegekend kunnen worden. Bij de daartoe te nemen maatregelen en bij het bepalen van de tijden, waarop in de maanden Januari tot en met Maart achterstallig verlof van vorige verlof jaren genoten kan "worden, zal zooveel mogelijk met de belangen van het per soneel rekening gehouden worden. Overwerkvergunning in den scheepsbouw. Naar „de Voorwaarts" verneemt is aan Wilton's machinefabriek en scheepswerf te Rotterdam vergunning verleend om 56]/2 uur per week te la ten werken. De vergunning geldt voor een half jaar en zal 6 Augustus a.s. ingaan. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan In een overgelegd adres verzoekt het bestuur der vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs, op grond van artikel 7, le lid, der Lager Onderwijs wet 1920, de noodige gelden te willen toestaan voor het aanschaffen van nieuwe schoolbanken en schoolborden ten behoeve van de school aan de Pa lingstraat van genoemde vereeniging. Was de gemeente vóór 1 Januari jl. niet verplicht gelden toe te staan voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeu- belen ten behoeve van een bestaande bijzondere school, bij de wet van 16 Fe bruari j.l., Stbld. no. 38, is bovenaan gehaald artikel 72 zoodanig aangevuld dat deze verplichting thans wel op haar rust. Waar, ook naar de meening van den directeur van gemeentewerken, geen bezwaren bestaan het verzoek van adressant in te willigen, hebben wij de eer uwen raad voor te stellen de ge vraagde gelden ad 280 toe te staan. Ten vorigen jare werd bij uw besluit d.d. 28 Juli afwijzend beschikt op een bezwaarschrift van den minister van marine a.i.- tegen den aanslag in de za kelijke 'belasting op het bedrijf .voor het Nederlandsch Loodswezen, over het belastingjaar 1922, groot 1524. Aan de betaling van dien aanslag werd daarna gevolg gegeven. Thans is binnen den bij de Gemeen tewet gestelden termijn weder een be zwaarschrift bij uwen raad ingediend, hetwelk in onze handen om advies ge steld werd, ten aanzien van den aan slag in genoemde belasting ovef het dienstjaar 1923, ten bedrage van 1980. Grondde de ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister van mari ne zijn verzoek om ontheffing van den aanslag op de overweging, dat volgens zijn meening het Loodswezen te Vlis singen niet kan worden geacht binnen die gemeente een bedrijf uit te oefenen als bedoeld in art. 242e der Gemeente wet, den minister, die thans over ge noemd departement het bewind voert, wil het voorkomen,dat het Loodswezen moet worden beschouwd als een tak van openbaren dienst, welke ten doel heeft de toevordering van een veiligen toegang van schepen van alle nationali teiten tot de vaarwaters van ons land, voor de uitoefening waarvan ter be strijding van de daaraan verbonden kosten van personeel en materieel van die schepen een retributie onder de be naming van loodsgeld wordt geheven krachten, zei Selstermann sarcastisch. U moet verlof hebben en Greta neemt dat terstond zelf en brengt haar kan tooruren door als verpleegster. Wie is ziek vroeg de advocaat. Greta kwam naar de deur. Lore werd bij de begrafenis be wusteloos en ik heb gedaan wat mijn plicht was en haar met Johan naar haar woning gebracht. Alle drie zwegen een poos. Ik heb, zei mr. Weisz toen, om een einde aan hef pijnlijke zwijgen te maken, van den voorzitter der jury de opdracht gekregen voor een verdedi ging. De zaak komt al over acht dagen voor en i,k mag geen minuut verzuimen om mij voor te bereiden. Het is een zeer interessante zaak, minder juristisch dan menschelijk. De eene vriend heeft den ander verslagen Mooie vrienden, zulke, zei Selster mann. In elk geval een zeer eigenaardige vriendschap. Twee menschen, die hun leven lang aan elkander hingen, altoos en overal samen waren de een altoos arbeidend, de ander altoos dezen eene exploiteerend. Zijne kracht, zijne ver diensten, zijne familiebetrekkingen alles heeft hij voor zich in beslag geno men omdat hij de sluwste en de handig ste was, terwijl de ander, die lichame lijk hem ver d'e meerdere was, steeds langzaam en moeilijk kon denken. Maar plotseling is het door een kleinigheid tot een vreeselijke ontlading van het jaren lang grof beleedigde rechtsgevoel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Optooan in holrond at volgoru. tcbruikiaanmjzioj Kinderen zullen dit altijd blijven doen. Met het grootste genoegen maken zij zich van onder tot hoven vuil. Nu R1 NS O er is behoeft de huismoeder niet meer bang te zijn voor vuil goed. Boenen en wrijven, wat vroeger noodzakelijk was om het vuil er af te krijgen, doch het goed verwoest, is thans overbodig. Alleen maar laten weeken in R1NSO sop en uitspoelen. ANDERS NIET. Rin so DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINOEN. en dat derhalve het Loodswezen niet is een bedrijf als in het aangehaalde wets artikel bedoeld. Bij ons prae-advies d.d. 19 Juli 1922 gaven wij op uitvoerige wijze een uit eenzetting van de gronden waarop wij van meening waren dat de gemeente bevoegd zou zijn het Nederlandsch Loodswezen in de zakelijke belasting op het bedrijf aan te slaan. Niet alleen de bewoordingen van het artikel der wet van, 30 December 1920 (Stbld. no. 923), tot uitbreiding van 'f belastinggebied der gemeenten, waarbij uitdrukkelijk de publiekrechterlijke lichamen die een bedrijf uitoefenen in deze belasting zijn betrokken, wijzen er op, dat het wel degelijk de bedoeling van den wetgever is geweest takken van openbaren dienst als het loodswe zen, post- en telegrafie e.d. aan de za kelijke belasting te onderwerpen, maar ook de totstandkoming van de 'betrek kelijke wetsvoorschriften bevat meer dan ééne duidelijke aanwijzing, dat hier voor het maken eener uitzondering voor een publiekrechterlijken dienst, die ge heel het 'karakter van een bedrijf draagt en ook als zoodanig wordt beheerd, geen voldoende grond is. Wij mogen ons ontslagen achten thans irn herhaling te treden van het geen wij terzake in ons voorstel van 19 Juli 1922 (gedrukte notulen blz. 397 e.v. van 1922) schreven wij veroorlo ven ons U naar den inhoud daarvan te verwijzen. Hier zij, slechts gememoreerd, dat aan van den sterkste gekomen, en hij heeft het eenige wat hij boven den ander be zat, juist deze grootere lichamelijke kracht, gebruikt, om zich op zijn onbe holpen wijze genoegdoening te ver schaffen. De ander is in een herberg ge gaan, heeft daar gegeten en gedronken en bij het heengaan, daar hij geen geld had, den naam van zijn vriend, die daar bekend was, als borg opgegeven. Een voorval waarin, zooals zij samen leef den, niets buitengewoons te vinden was. Maar de geplukte werd daarover door zijne kameraden op het werk ge plaagd. En hij, anders een betrekkelijk nuchter manj bedronk zich in de her berg, waarheen hij denzelfden avond ging om de schuld te betalen. Toen kwam het blijkbaar tusschen hem en den ander, die al dronken te bed lag, tot de reeds lang dreigende afrekening. Naar mijn vermoeden heeft er een worsteling tusschen hen plaats gehad. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie neemt weliswaar aan, dat de aangeklaagde den ander In zijn woede in den slaap heeft overvallen en ge dood Hm zei Selstermann. Daar hebt u immers een prachtig arbeidsveld. Een gelegenheid' om voor de jury een in drukwekkende rede te houden Als de zaak zoo aanligt, als ik volgens mijn aktenstukken vermoed, zal ik den heeren bewijzen, dat het on danks alle zonderlingheid' niets abnor maals is, dat het slechts één der geval len is, waarin in het leven de een den deze belasting ten grondslag ligt „de billijkheid om evenals van het vaste goed ook van het bedrijf eenige vergoe ding te vorderen voor de diensten, waardoor het wordt gebaat, of voor de lasten, die het voor de gemeente mede brengt". (Kosten van onderwijs, politie, armenzorg, brand'weer e.d.) De regeering heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat alle ondernemingen, voor zoover het geen stations zijn, deze be lasting moeten betalen, zelfs banken en postkantoren, ook wanneer er geen winst gemaakt wordt. Indien het Loodswezen niet van rijks wege doch door een particuliere onder neming werd geëxploiteerd, zou deze dienst zeer zeker als een bedrijf wor den aangemerkt. Het loodswezen wordt door het rijk als een afzonderlijke onderneming be heerd, terwijl bovendien een wetsont werp in behandeling is om de takken van staatsdienst van loodswezen aan te wijzen als staatsbedrijf. Blijkens de toelichting van het wets ontwerp huldigt de minister de opvat ting dat het loodswezen inderdaad-een bedrijf is. Dit blijkt ook uit hef Voor- loopig Verslag, uitgebracht over het wetsontwerp. In de omschrijving van den aard van het loodswezen in het bezwaarschrift tracht de tegenwoordige minister van marine zooveel mogelijk het karakter van een bedrijfsonderneming te ontwij ken en gaat daarbij zoover, dat zij niet overeenstemt met de wet op den loods- dienst van 20 Augustus 1859 (Stbld. 93). ander besteelt. Er zijn veel meer mo- reele ,dan stoffelijke dieven. Elk oogen- blik ziet men dat. Met zijn aanzien, met zijn sluwheid, met zijne maatschappe lijke, met zijne huishoudelijke of sociale meerderheid toesteelt de een den ander, hier brutaler, daar fijner en voorzich tiger. Maar interessant is daarbij toch, hoe zoo iets zoo lang gaat, tot op eenmaal de catastrophe losbreekt. Doch waar schijnlijk zal het honderden malen ge beuren, dat iemand, zoo ellendig besto len, in het graf daalt, zonder zich te hebben verweerd of te hebben kunnen verweren Greta volgde ieder woord van den advocaat met spanning terwijl haar va der aan zijn schrijftafel zat en de pen nen en potlooden probeerde, die voor hem lagen. En, vervolgde de advocaat vol vuur, wat mij reeds in soortgelijke ge vallen, die ik leerde kennen, bijzonder is opgevallen de tegenweer treedt ook bij geheel minderwaardige en ove rigens geheel onverschillige menschen het meest en het heftigst dan in, als het om hunne eer gaat. De eer is ook voor den onverschilligsten en in geen enkel opzicht hoogstaanden mensch al toos nog een ingebeeld of werkelijk zoo hooggeschat goed, dat hij dezen dief stal het zwaarst gevoelt en ze zich niet laat welgevallen. (Wordï vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1